Langezaal bestaat 125 jaar Leiderdorp krijgt over enige jaren Winkelhof an klein loodsje tot warenhuis B en W willen nu de opdracht geven Concert en lompenactie in Zoeterwoude Bijkantoor Raiffeisenbank aan de Lammenschansweg Ernstig ongeval in kettingfabriek Voor HORLOGES en KLOKKEN v. d. WATER Microvoetbal - toe n ooi Bibliotheek Leiderdorp gaat vrijdag open eeErit i! iWE LPTOSf COURANT WOENSDAG 26 MAART 1969 Stagnatie Om precies te zijn op 14 februari 1844 werd de grondslag gelegd voor deze N.V. Op die dag huurde de heer M. Langezaal voor het nu lut tele bedrag van 60 centen een klein loodsje van vijf m2 (Hooigracht 110) dat toen in gebruik was als opslag plaats voor oud roest. Hij begon er een bedrijfje als huis- en kachel- smid. Een gedurfd initiatief in die tijd, omdat hij werkloos was ge worden. De officiële datum van het jubi leum was dius 14 februari. Op die datum heeft huidige eigenaar G- H. A. Langezaal burgemeester mr. G. C. van der Willigen een speciaal voor dit jubileum in Delfts blauw gebakken tegel met een afbeelding van het voormalige Leidse stadhuis aangeboden. Initiatief opname van 100 jaar ge- toen Langezaal nog aan Hooigracht was gevestigd en hels en kinderwagens de fdmoot vormden. Dit gedeel- verd later weggebroken voor doorgang naar de Kaas- rkt. In de deuropening staat heer M. Langezaal, de grond legger van de N.V. Diefstal-trio Mngehouden DEN Drie inwoners van R aan de Rijn zijn gearres- en overgebracht naar het politiebureau omdat zij di- diefstallen hebben gepleegd, ontvreemdden geregeld goede- uit boxen van de flats aan het ionsplein. De drie mannen, twee iportarbeiders en een cement- ker zijn 28, 22 en 21 jaar oud. stalen steeds goederen van ge- e waarde. ij de inbeslagname van de goe- tn bleek dat er heel wat spul bij waren waarvan de eigenaars liefstal nooit hebben opgegeven, H de Leidse politie nu met een schot aan gestolen goederen zit. mannen hebben ook in Haarlem Rotterdam diefstallen gepleegd. rof. Jan Racek in Leiden 3DEN Woensdag 26 maart in het collegegebouw Rapen- 106 de bekende Tsjechische coloog prof. Jan Racek een ollege over de Tsjechische mu- van de 18de eeuw en haar be- nis voor de Europese muziekge- denis. Prof. Racek is hoogle- in de muziekgeschiedenis aan Hasarijk-universiteit te Brno 1948. was al sinds 1928 verbonden het Moravische museum te en richtte daar o.a. 't Janacek- kef op. Behalve inzake Janacek of. Racek een internationaal be- kenner van de muziek van de en 18de eeuw waarover hij ike studies publiceerde; boven- legde hij een uitgebreide ver ding aan van gegevens de Tsje- he muziek buiten Bohemen be ende. oals men wellicht weet hebben al in de 18e eeuw zgn. Boheem- ompónisten in heel West-Europa belangrijke rol gespeeld, onder- T bij de ontwikkeling van de Weens klasieke stijl van Haydn lozart. Prof. Racek heeft in ons lezingen gehouden over Janacek 'artók, en de Tsjechische mu- van de 18de eeuw, te Amster- Groningen. Utrecht, Nijmegen «iden. Het eigenlijke jubileumfeest wordt uit commerciële overwegingen ech ter pas gevierd op donderdag 3 april, met een officiële receptie in de Stadsgehoorzaal van 3-5 uur en 's avonds met een feestvoorstelling in besloten kring. Daarop volgt van 4 t.m. 9 april een grote jubileum show. waarbij alle artikelen van het winkelbedrijf worden tentoonge steld en waarvoor de heer Lange zaal alle zalen van de Stadsgehoor zaal heeft afgehuurd. Dft alles dank zij het initiatief van de twee gebroeders Langezaal uit het Duitse Saksen-Coburg. die LEIDEN De Coöp. Raiffeisen bank „Leiden-Oegstgeest" hield haar jaarlijkse vergadering. Voorzitter J. van Vliet gaf een te rugblik op het jaar 1968^-Ondanks eco nomische moeilijkheden in ons land was het afgelopen boekjaar gunstig De toevertrouwde middelen stegen zeer sterk. Ook de plaatselijke bank kreeg hiervan een ruime portie. Als lid van het bestuur werd her kozen de heer C. G. Meijer en als tuw reclamebureau Leiden gevestigd 1IDEN In het pand Rapenburg gisteren officieel het reclame- Harketingburcau AKRON geo- l De AKRON is voortgekomen Jc afdeling publiciteit van de Onderwijs Instellngen. als bureau sinds februari 1 jaar bezig zelfstandig te opere- *at inhoudt, dat men de verbin- met de LOI heeft verbroken. men natuurlijk opdrachten bit bedrijf aannemen, maar men 1 ook vrij ook voor andere, grote ijven te werken. maart van dit jaar werd het aan het Rapenburg betrokken, men kan beschikken over vele Joten. waarover een reclame- 1,1 Du eenmaal moet beschikken. LEIDEN Een 29-jarige Turk reed gistermiddag om 2 uur met een lorry achteruit in de Leidse Kettingfabriek. Hij botste daarbij tegen een kraan. Aan de kraan hing een pot vloeibaar ijzer die door de schok begon te schomme len. De ijzersubstantie golfde over de rand van de pot en kwam op de rug van de Turk terecht. De man moest met zware brandwonden naar het ziekenhuis worden gebracht maar is buiten levensgevaar. JUWELIER - HORLOGER HAARLEMMERSTRAAT 181 LEIDEN Het was de smid G. H. A. Langezaal, zelf kinderwagens smedend, door wie de familie-N.V. Langezaal aan de Stille Rijn, terend op een flinke reputatie, vooral wat die kinderwagens betreft (hoewel die niet meer zelf worden gemaakt huidige eigenaar G. H. A. Lange zaal: „Daar begin ik niet meer aan") nu het 125-jarig bestaan kan vie ren. Daarbjj wordt dan echter wel tekort gedaan aan de hem vooraf gaande en volgende generaties, die de grondslag hebben gelegd, uit breidingen hebben bewerkstelligd, zijn verhuisd om tot betere ont plooiing te komen en nu zelfs de basis hebben gelegd voor een groot winkelcentrum aan de Stille Rijn in de nabije toekomst. hun omgeving moe werden, het ge weer aan de kapstok hingen en naar Nederland trokklrn. Zij vestigden zich in Utrecht en een van de twee trok later naar Leiden, waar de eerste generaties zich op tuinbouw gebied (groenteteelt) toelegde. Toen al kwam de handelsgeest boven, want een van de voorvade ren. zo blijkt uit de geschiedschrij ving van de familie smokkelde, van 'buiten, onder de groenten in de kar, flessen jenever binnen de Leidse veste. De jenever was toen buiten de stad blijkbaar goedkoper dan er binnen en de Leidenaars hadden blijkbaar een grote behoefte aan dit sterke genotmiddel. M„ de grondlegger van de N.V. Langezaal, verhandelde overdag zijn kachels, oude zowel als nieuwe, o.a. met een kraam op de Luizenmarkt, en legde zich 's avonds toe op 'het smeedwerk, omdat zijn .vrouw hem dan kon helpen met het bedienen van de blaasbalg. Eén dag kwam er stagnatie in het werk en konden de opdrach ten niet op tijd worden geleverd, omdat de „bediende" van de blaasbalg het leven schonk aan een zoon: Gijsbert Henricus, An- tonius, de reeds eerder genoem de smid, die de naam Langezaal groot maakte. In die financieel moeilijke tijd legden M Langezaal Zn de basis voor de huidige onderneming. Ze zijn 90 jaar aan de Hooigracht ge bleven. breidden er flink uit (de belendende percelen kwamen in hun bezit), maar later moest alles wijken voor een doorbraak naar de Kaasmarkt. In 1934 vestigde het be drijf zich aan Stille Rij-n nr. 7. in de periode van de heer C. A. J. M. Langezaal, de vader van de hui dige eigenaar. Verbouwing Hier kwam de heer G. H. A. (Gijs voor de klanten, die van va der op zoon trouw zijn gebleven) op 21-jarige leeftijd in de zaak. die hij een paar jaar later helemaal overnam en al bijna 35 jaar (hij is 57) zelf beheert: nu met 30 man personeel. Oorspronkelijk roem vergarend door eigen fabrikage (Langezaal maakte behalve kinderwagens ook smeedijzeren hekken, o.a. voor het oude postkantoor aan de Breestraat, huizen langs de singels, en voor bruggen) wordt nu niets meer zelf gemaakt. Het gaat nu alleen om doorver koop van artikelen, waarmee de N.V. Langezaal zich wil ontwikke len tot Leidens grootste „Midden standswarenhuis". Alle panden van Stille Rijn 1 tot 10. behalve nummer 5. zijn al in bezit en worden, wat de - benedenverdieping betreft, tot wa renhuis omgebouwd. De eerste ver bouwing, op de hoek van de Vrou- wensteeg, begint na de jubileum show. lid van de raad van toezicht de heer J. Siere. Een voorstel tot wijziging van sta tuten en huishoudelijk reglement werd besproken, doch kon niet worden aangenomen aangezen het vereiste aantal leden niet vertegenwoordigd was. Een tweede vergadering zal daarvoor moeten worden belegd. De directeur van de bank, de heer L. Kool, lichtte de balans- en ver lies- en winstrekening nader toe. De omzet bedroeg in 1968 444 miljoen gulden. De spaargelden stegen tot bij na 25 miljoen gulden. Besloten werd de winst van 1968 toe te voegen aan het reservefonds, waardoor dit fonds steeg tot f 790.000. Het bestuur deelde mee, dat bin nenkort een bijkantoor zal worden geopend aan de Lammenschansweg te Leiden. De bouw van het nieuwe hoofd kantoor aan de Stationsweg vordert gestaag en verwacht mag worden, dat begin 1970 dit gebouw gereed zal zijn. LEIDERDORP Maandagavond krijgt de raad een belangrijk voorstel aangeboden, n.l. de realisering van het winkelcentrum „Winkelhof". Januari 1968 gaf de raad het college zijn goedkeuring aan het plan om met de project ontwikkelings- en exploitatiemaatschappij Johan Matser N.V. te Hilversum tot een ontwerp voor een groot winkelcentrum te komen. Aan het tot stand komen van de voorlopige plannen hebben behalve vertegenwoordi gers van de gemeente vele deskundigen op allerlei gebied meegewerkt. Gisteravond waren wij in de gelegenheid de maquette en tekeningen te zien, in tegenwoordigheid van burgemeester Van der Have, wethouder C. Meer burg en de heren Buitendijk en Van Vliet van Gemeentewerken. Men is uitgegaan van het idee dat een winkelcentrum intiem moet zijn. De meeste straten zijn dan ook met luifels overdekt en men kan als voetganger het centrum bereiken door een brede tunnel. Onder de flat- bouw is ruimte voor kleine ambach telijke bedrijven. Er komt een par keergelegenheid voor ongeveer 1100 auto's. Wat aan de buitenkant komen een gemeenschapscentrum en een res taurant. De fa. Matser houdt de uit voering van dit project in eigen hand en gaat de winkels zelf verhuren. Twee belangrijke vragen waren: hoe groot moet dit centrum worden en wat is de koopkracht? Als al de plannen in de Zijllaan. en Meyepol- der verwezenlijkt zijn, is de Engelen- dael de hartlijn van Leiderdorp. Er zullen in 1980 als het volledige win kelplan is gerealiseerd, 10.000 wo ningen zijn met ongeveer 35.000 in woners. Midden in het centruy komt een marktplein, omgeven door enkele supermarkten. De koopsom van de grond bedraagt f 3.901.280,De fa. Matser moet zelf voor het bouwrijp maken van de grond zorgen. De de finitieve bouw zal pas in 1972 begin nen. Als uitgangspunt voor de reali sering van het winkelcentrum is ge nomen het onderzoek dat door het Burgerlijke stand van Sassenlieim SASSENHEIM Geboren: Pe trus Theodorus Maria, z v A M W Elsgeest en M G M Arkensteijn, Sporthoflaan. Joseph, z v J Wasse naar en A M T de Vogel, a/b ws Fortuna, liggende aan de Industrie kade. Ondertrouwd: Marinus Jacobus Joseph Paardekooper, 24 jr, te Was senaar, en Maria Adriana Verde- gaal, 25 jr, Hoofdstraat 75. Ludovi- cus Eugène Maria Goulmij, 24 jr, te Heemstede, en Dedie Elizabeth Wes- sendorp, 21 jr, Ter Leedelaan 3. Ge- ardus Johannes Mous, 25 jr., te Amersfoort, en Hendrika Cornelia Maria Jonkheer, 21 jr, Hoofdstraat 369. Gehuwd: J M van Spelde en M K W A Peters, te Leiden. P J Th Langeveld en J W A Stijnrnan, te Hillegom. Toek. adres: Hoofdstraat 230. Overleden: J van Duijn, 85 jr. N M van der Voort, e v Alleblas. 53 jr. W Landstra, 64 jr. HILLEGOM Zaterdag 29 maart om half elf 's morgens zal in het jeugdgebouw achter de St. Jozefkerk een microvietbaltoernooi worden ge houden ter gelegenheid van het 5-ja- rig bestaan van de microvoetbalver eniging „Bollenstreek". Aan dit toer nooi zullen enkele n tafelvoetbalkrin gen zeer bekende spelers deelnemen, waaronder de heren W. Brunger en W. de Jager uit Amsterdam, de heer L. Stam uit Den Helder en uit de eerste klasse van het district West 1 de kampioen N. de Mes uit Haarlem en tweede speler de heer C. Purmer uit Den Helder. Verder uit Hillegom de heren L. en H. Stigter, C. Rusman en J. P. Verhoeven. Er zal ook een tombola-loterij worden gehouden. Centraal Instituut voor het midden- en kleinbedrijf is verricht. De re sultaten van dit onderzoek zijn neer gelegd in een in mei 1968 uitgebracht adviesrapport van de afd. planologie van het CIMK, getiteld „De Winkel hof in Leiderdorp". Wij beperken ons tot de volgende samenvatting: L Leiderdorp is een snel groeiende forensengemeente 2. De verwachte relatieve bevol kingstoeneming is ten minste even groot als die van de nabu rige centra (Leiden. Voorschoten, Oegstgeest, Alphen aan den Rijn, Zoetermeer). 3. Het potentiële verzorgingsgebied van een winkelcentrum omvat met name de gemeenten Zoeter- woude, Hazerswoude, Koudekerk aan den Rijn en Woubrugge. Branches Hoewel over de bezetting van de winkels nog weinig valt te zeggen is het wellicht interessant kennis te nemen van de branchegroepen die in het centrum vertegenwoor digd zullen zijn. Voedings- en genotmiddelen: kruidenierswaren, brood, banket en chocolaterie, vlees en vleeswaren, melk en zuivelprodukten, aardap pelen, groenten en fruit, tabak, al coholische dranken, vis, wild en gevogelte. Duurzame artikelen: textiel, con fectie, schoenen en lederwaren, sportartikelen, huishoudelijke arti kelen, galanterieën, technisch huis raad, elektro, fietsen, bromfietsen, gereedschappen, ijzerwaren, doe het zelf artikelen, etc., boeken, kantoor benodigdheden. meubelen, woning inrichting, goud, zilver, optiek, uur werken. Overige goederen en diensten: dames- en herenkapper, drogisterij - artikelen, parfumerieën, wasserette, stomerij, schoenreparatie, bloemen en planten, bazars, warenhuizen. De bouw geschiedt in vier of vijf fasen. De woonbebouwing is beperkt tot 3 lagen, respectievelijk boven bedrijven en bergingen en boven de winkels en bergruimten. Een tunnel onder de Engelendaal (breedte 10 m) vormt de toegang van de Laan van Ouderzorg. In het eerste gedeelte van het centrum komen luifels ter breedte van 5 m. Bij de verdere bouw zal het centrum geheel worden overdekt „De met de promotor gevoerde prettige onderhandelingen en de deskundige wijze waarop dit voor onze gemeente zo belangrijke pro ject wordt voorbereid en begeleid wettigen de verwachting dat een goed winkelcentrum tot stand zal komen. In dat vertrouwen stellen wij u dan ook voor .de definitieve- bpdracht tot realisering van het winkelcentrum op basis van de overgelegde ontwerpen te geven aan de Projektontwikkelings- en exploitatiemij Johan Matser NV Hilversum en over te gaan tot grondverkoop", aldus B. en W. aan de gemeenteraad. ZOETERWOUDE Om het Zoe- terwoudse publiek de gelegenheid te bieden kennis te nemen van de vorderingen, die de Sint Jansfanfare heeft gemaakt, zal er a.s. zaterdag 29 maart een concert worden gege ven in het Don Boseohuis. Aanvang acht uur. De toegang is voor een ieder gratis. Het concert zal om circa 10 uur afgelopen zijn. Daarna is er gele genheid om op de muziek van een speciale dansband een dansje te maken. LEIDERDORP Vrijdagmiddag zal burgemeester M. A. van der Have de openbare bibliotheek aan de Tollenacrsingcl officieel openen. In de leeszaal zijn gezellige hoekjes ge maakt waar men rustig boeken kan inzien. De ongeveer 4000 boeken tel lende bibliotheek is overzichtelijk in gedeeld. Is een boek niet voorradig (en dat zullen over het algemeen studieboeken zijn) dan kan men dit aanvragen en zal voor aanschaf worden gezorgd. De bibliotheek is toegankelijk voor iedereen. Men kan er ook rustig gaan lezen. Alleen leden mogen boe ken meenemen. Het lidmaatschapsgeld is laagge houden. Voor personen boven de 18 jaar f 5 per jaar. Jeugdlezers betalen f 1,50 per jaar. Voor nieuw ingekomenen is het be langrijk dat een abonnement op de openbare bibliotheek in een andere plaats door de plaatselijke biblio theek wordt overgenomen. Rijk en gemeente subsidiëren dit wefk met f 50.000 per jaar. De officiële opening zal alleen voor genodigden zijn. Zaterdagmorgen van 10-12 uur is er gelegenheid tot be zichtiging, en kan men zich als lid laten inschrijven. De openingstijden zijn dinsdag- en donderdagmiddag van 2-5.30 uur en donderdagavond van 6-30-8.30 uur. Toneel in Hilegom HILLEGOM Zaterdag speelt de toneelvereniging OONA-Hillegom on der regie van Sjouk van Zuilen Max Andrea's blijspel „warte schapen en witte lammetjes", in de zaal Flora. Na afloop is er een bal met mede werking van het ensemble Gerrie Breed uit Haarlem. Een dag later, zondag 30 maart geeft de Hillegomse toneelvereniging in Flora een uitvoering van „Roman ce rond artikel 17' van John Kesser. PALMPASEN HILLEGOM Zondag 30 maart zal de jaarlijkse Palmpaasoptocht worden gehouden. De stoet zal door het uitbreidingsplan Elsbroek, ach ter de Leidschestraat, trekken. Klok slag 12 uur zet de stoet zich in bewe ging op het voorplein van het be jaardencentrum Bloemswaard aan de Garbialaan. In de jury nam Ren van Nunen zit ting. De Harmonie Crescendo bege leidt de stoet W el fa reh elpsters kregen diploma VOORHOUT De afgelopen win ter is er in de Bisschoppelijke Nijver heidsschool onder auspiciën van de Zonnebloem, een cursus gegeven voor Welfarehelpster. Burgemeester G. A. Stolwijk reikte gisteravond aan een 16-tal dames de getuigschriften en in signes uit. In een van de conversatiezalen had men de zichtbare resultaten van de cursisten opgesteld. Het waren aller lei voorwerpen, gemaakt door cursis ten, waar zieken en mindervaliden zich mee kunnen bezig houden. De plaatsvervangende directeur van De onnebloem, de heer Bergers uit Roo- zendaal, vertelde iets over de geschie denis en het ontstaan van het werk van deze instelling. Hierna ging burgemeester Stolwijk over tot de „prijsuitreiking". Mej. v. Reisen, lid van het provinciaal be stuur, speldde de insignes op. De ge slaagden zijn: zuster Alfonsa, zr. Mechelina, zr. Paula, allen Huize St. Agnes te Voorhout; zr. Mansueta, zr. Alberta van Sancta Maria te Noord- wijkerhout; mevrouw Smoorenburg- van Velzen, mevrouw Pijnenburg-Do- mensino, mevrouw Meidenberg-Ver- hoeven, mevrouw Alkemade-v. d. Zwaan, mevrouw Hartveld-Kokkeko- ren, mevrouw Zwartjes-Verhoeven, mevrouw Groen in 'tWoud-Rooyak- kers, allen te Voorhout; mevrouw Winkelmolen-Ottenheim, Lisse; mevr. H. P. v. d. Reep-onneveld, Lisse; me vrouw Medenblik-Heemskerk, Lisse; mevrouw Warmerdam-v. d. Bosch, Lisse. HILLEGOM De afdeling bevol king van de gemeentesecretarie op de hoek van Prins Hendrikstraat en de Hofstraat is met ingang van 2 april tot en met juni iedere woens dagavond van 19 tot 21 uur geopend. Bestuur en leden hebben in de afgelopen maanden moeten ervaren dat het niet eenvoudig is aan geld te komen en daardoor het voortbe staan van de vereniging te verze keren. De opbrengst van het oud ijzer is zodanig dat men heeft be sloten deze inzamelingsactie stop te zetten. Aanvankelijk beloofde deze actie veel maar later daalde de op brengst met sprongen. Gezien de financiële nood waar in de vereniging verkeert, wordt de lompenactic wel voortgezet. Daar om wordt eon dringend beroep ge daan op allen deze niet weg te gooien of voor een kleinigheid de deur uit te doen. Op zaterdag 12 april zal een grootscheepse inzame ling hiervan worden gehouden. Een ideale gelegenheid voor de huis vrouwen om in de schoonmaak tijd op gemakkelijke manier te wor den verlost van veci overbodig ma teriaal. De Sint Jans Fanfare zit er om te springen. Strandloop op Langevelderslag HILLEGOM Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan houdt de Hille gomse Korfbal vereniging SDO op Paaszaterdag om 2 uur een strandloop. Start en finish bevinden zich op de Langevelderslag. Er zal alleen een prestatieloop worden gehouden. De afstanden bedragen 10 km (2 x 5 km) voor de ouderen vanaf 14 jaar en 5 km (2 x 2Vè km) voor de jongeren tussen 8 en 13 jaar. De afstanden moeten resp. binnen de 75 en 50 minuten worden afgelegd. De volhouders krijgen een herinne ringsvaantje. Men kan zich opgeven op de vol gende adressen n Hillegom: Weere- steinstraat 41 of Lodewijk van Deijs- sellaan 44. HILLEGOM Vrydag spreekt de auteur Willem van Iependaal voor het departement Hillegom van de Maatschappij tot Nut van het Al gemeen in het Nutsgebouw over „De commissaris kan me nog meer ver tellen". HILLEGOM De afdeling Hille gom van Philatelica houdt in de be drijfskantine van de Draka n.v. van den Endelaan op vrijdag 28 maart *u IlIdUI l i postzegelruilavond. ilLLEGOMAan de Rijksuni- ue rvijKSUni- versiteit te Leiden slaagde de heer J. Th. van Steijn te Hillegom voor zijn kandidaatsexamen biologie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3