GEEN AKKOORD LANDBOUW Commentaren De Block wil dat prijsverhogingen worden gemeld Patiënt goudmijn voor specialist Het Kwartet C rita) T Blijft koud 'rijdag beslissing )ver de bouw-eao overleg ix brussel muurvast mansholt: grote moeilijkheden lardinois was teleurgesteld Pakistan herenflikken JAMIN Kinderbijslag 3 pet hoger jr aoé*u Bereidheid Rode vloot in Noordzee BETALING ABONNEMÉNT TOESTAND VAN EISENHOWER IS NU KRITIEK CNV STELT WANTOESTANDEN AAN DE KAAK Iers symbool gestolen ieuwe JLeidse Courant Woensdag 26 maart 1969 49ste Jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen cteur: F. Diemer »ofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn her» in teghempoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De Engelsen hebben intu ïtief bewondering voor ieder een die geen talent heeft en daar bescheiden over is. AGATE ,We proberen cosinat..." ufft uiviii DE BILT In de algemene luchtdrukverdeling komt nog steeds niet veel verandering. Een boven Scandinavië gelegen hoge- drukgebied, dat zich zuidwest- waarts over Schotland tot boven het zeegebied tussen New Found- land en de Azoren uitstrekt, houdt over onze omgeving een ooste lijke stroming in stand. Laag daarentegen is de luchtdruk bo ven het Middellandse zeegebied. Een depressie boven Italië ver plaatst zich naar Griekenland en wordt gevolgd door een ander lagedruksysteem, dat over Por tugal oostwaarts trekt. Het komende etmaal blijft kou de lucht naar ons land stromen, waarbij naast wolkenvelden ook opklaringen worden verwacht. De neerslagkansen blijven klein. Vooruitzichten voor Vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 7; Min. temp.: 0 tot 5 graden on der normaal; "ax. temp.: 2 tot 8 graden on normaal; Kans op een droge periode van instens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Maart: Zon op 6.26. zon onder maan op 11.22, maan onder 4.29, april volle maan. DEN HAAG Minister Roolvink Seeft gistermiddag in een bespreking net werkgevers- en werknemersver- neegedeeld, dat de ministerraad vrij- iag een beslissing zal nemen over de xmw-cao. Direct na het kabinetsberaad zullen Ie betrokken partijen het besluit rernemen. De landbouwprijzenpolitiek van de EEG zit hopeloos vast. Minister Lardinois was zo teleurgesteld dat de ministers zich niet hebben gewaagd aan een ingreep in het probleem van de boteroverschotten, dat hij zich vannacht van stemming onthield. BRUSSEL De ministers van landbouw van de Europese eco nomische gemeenschap zijn er vannacht niet in geslaagd nieuwe Europese prijzen vast te stellen voor landbouwprodukten. Zij hebben als noodmaatregel de prijzen voor zuivelprodukten en rundvlees, die 1 april zouden aflopen, met drie maanden verlengd door het „campagnejaar" tot 30 juni te verlengen. Dit geeft hen enkele maan den respijt. Over de vaststelling van nieuwe prijzen voor andere landbouwpro dukten (zoals granen, suiker, rijst, oliehoudende zaden), die later in het jaar aflopen, zullen zij op 21 april verder onderhandelen. Minister Lardinois heeft zijn af keuring over deze gang van zaken gedemonstreerd door zich van stem ming te onthouden bij de beslissing over de verlenging van de zuivel- en rundvleescampagne. „Ik wilde niet positief meewerken aan dit besluit," zei hij na afloop. Verlaging Dr. Mansholt, de Nederlandse vi- ce-voorzitter van de Europese com missie, sprak van een „betreu renswaardig immobilisme" van de ministerraad. Hij voorzag grote moei lijkheden in de loop van dit jaar. Tot op het laatste ogenblik weiger de Mansholt de politieke verant woordelijkheid van de ministers over te nemen en uit eigen beweging voorstellen te doen voor een zijns morgen 110 gram van 109 voor 95 niet te geloven voor die prijs! DEN HAAG In verband met de stijging van het indexcijfer van de lonen, zullen de kinderbijslagbe dragen per 1 april met ruim drie procent worden opgetrokken. De nieuwe bedragen zijn als volgt vastgesteld: per kwartaal: eerste kind: 112,32 tot 116,22; tweede en derde kind: 127,92 tot 132,60; vierde en vijfde kind: 171,60 tot 177,84; zesde- en zevende kind: 190,32 tot 196,56; achtste en e.v. kind: 210,60 tot 217,62. ks VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE 80NNEE OPGEEFT.) Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; plaats: Als beloning voor mijn aktïviteit per maand ontvarig ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant per kwartaal veertien dagen gratis. Mijn naam is: straat: plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze inziens onjuiste verlenging van de prijzen. Hij heeft aanhoudend gepleit voor een forse verlaging van de boterprijs om de overschotproduktie te rem men. Pas toen de voorzitter van de raad tegen middernacht moest erkennen dat men volledig vastzat, en hij de commissie met nadruk verzocht een uitweg uit de impasse te openen, leg de Mansholt als laatste redmiddel een voorstel voor verlenging van het campagnejaar voor zuivel en rund vlees op tafel. Deze verlenging betekent dat alle I regelingen drie maanden doorlopen, j inclusief de zgn. correctieven die Bel- 1 gië, Frankrijk en Luxemburg het af- I gelopen jaar mochten toepassen op de interventieprijzen en die tot ge- volg hebben dat hun boeren een ho- I gere prijs voor hun melk krijgen dan de boeren in andere EEG-landen. Toezegging Minister Lardinois, die zich uit principe tegen deze ongelijkheid bin nen de gemeenschappelijke markt verzet* heeft van zijn partners en de Europese commissie de toezegging verlangd en gekregen, dat de landen die deze correctieven mogen blijven toepassen, dan ook geen maatregelen (bijv. heffingen) mogen nemen ten aanzien van het vrije verkeer van zuivelprodukten als kaas, gecon denseerde melk en melkpoeder. Een consequentie van de correctie ven is namelijk dat de Nederlandse zuivelindustrie bijvoorbeeld met la gere melkprijzen kan werken dan de Belgische industrie en bijgevolg de Nederlandse kaas en andere zuivel produkten op de Belgische markt scherp kunnen concurreren met de Belgische produkten. Dit is voor de Nederlandse industrie vooral een zaak van belang in de komende drie maanden met een grote zuivelpro- duktie. De ministers besloten de prijs van boterconcentraat te verlagen met vijftig cent per kilo. Deze prijsverla ging gaat volgende week in. De EEG-landen waren vorig jaar over gegaan tot het aanmaken van goed koop boterconcentraat uit overtollige koelhuisboter als onderdeel van hun pogingen om althans een deel van de almaar groeiende boteroverschotten op de binnenlandse markt af te zet ten. J.JET aftreden van de Pakistaanse president zal er nauwelijks toe bijdragen de rust in zijn verdeelde land te herstellen. Van politiek be lang kon het al niet meer zijn. Met name in Oost-Pakistan is de toe stand zó chaotisch, dat het nog de vraag is of de afkondiging van de staat van beleg en een krachtig op treden van het leger een burgeroor log kunnen voorkomen. Of president Ayub Khan vrijwillig de macht aan de strijdkrachten heeft overgedragen, dan wel daartoe ge dwongen werd, valt nog moeilijk te beoordelen. Het eerste is niet uitge sloten. Ook binnen de strijdkrachten heerst verdeeldheid. Mogelijk heeft het vertrek van Ayub Khan de militaire leiders doen beseffen, dat de ernst van de situatie het sluiten van de gelederen vergt. Hiervan zal in belangrijke mate af hangen of het leger erin slaagt zon der bloedvergieten een eind te ma ken aan de anarchie die Pakistan aan de rand van de afgrond heeft gebracht. De militante linkse leiders, die tot het ontstaan van de chaos in ophit sende redevoeringen hebben bijge dragen, zullen hun houding laten af hangen van de eenheid die de strijd krachten betrachten. LONDEN Een smaldeel van de Russische vloot vaart met onbekende bestemming in de Noordzee, zo mel den welingelichte zegslieden in Lon den. Het smaldeel zou bestaan uit acht onderzeeërs, drie kruisers, een aantal onderzeebootjagers en bevoorradings schepen. Het smaldeel is gesignaleerd in de buurt van de Orkaden. De schepen worden nauwkeurig in het oog gehouden door de Britse lucht macht en de marine. Het Britse ministerie van defensie weigerde commentaar te geven op berichten, dat de Russische schepen op weg zouden zijn naar Wladi- wostok in het Russische verre oosten. Een naargeestig overzicht van de treinramp gisterochtend in La Louvière in België, toen twee treinen frontaal tegen elkaar botsten. Bij het ongeluk werden beide machinisten en dertien passagiers gedood. ■De abonnees, die gewend zijn het abonnementsgeld te gireren, wordt verzocht voor 1 april a.s. 4,70 per maand 14,10 per kwarfaa! over te schrijven" op onze post rekening nr. 58936. De abonnees, die gewoonlijk per kwitantie'betalen, doch inmiddels in het bezit zijn van een post rekening wordt eveneens verzocht, ter voorkoming van incassokosten, genoemd bedrag te gireren. Het bovenstaande geldt niet voor de abonnees die ons machtiging tot automatische afschrijving hebben verstrekt. DIRECTIE N. L. CRT. WASHINGTON De toestand van de Amerikaanse oud-president Eisen hower is voor het eerst kritiek ge noemd. sinds er in het weekeinde een verslechtering optrad. De 78-jarige patiënt bevindt zich in het Walter Reed-hospitaal in Washing ton, waar hij bijna een jaar geleden na een hartaanval werd opgenomen. Sedertdien heeft hij nog enkele hart aanvallen. een darmoperatie en een longontsteking doorstaan. Hij krijgt nu zuurstof en medicijnen om de hartwer- king te stimuleren. MOSKOU In Moskou is vandaag een internationale conferentie over de door de Nazi's gepleegde oor logsmisdaden begonnen. Vertegen woordigers van zeventien landen ne men hieraan deel. (Van onze parlcmenlsredactie) DEN HAAG Minister De Block, Economische zaken, heeft een wetsontwerp tot wijziging van de Prijzenwet ingediend. Als de Tweede Kamer daarmee akkoord gaat zal het bedrijfsleven prijsver hogingen moeten melden voordat ze mogen worden toe gepast. Tot op heden zouden de onderne- mers hun prijsmaatregelen vrijwillig melden. Maar vooral de laatste maan- den, „waarin de kosten van liet le vensonderhoud door de algemene stijging van hel prijsniveau sterk zijn toegenomen", zegt de minister in een toelichting, „wordt de afspraak zirh vrijwillig te melden op een veront- i rustende wyze genegeerd". i In het wetsontwerp is de bepaling I opgenomen, dat prijsverhogignen niet eerder mogen worden doorgevoerd dan een maand na de verplichte mel- i ding. In die periode kan4 het ministerie een onderzoek instellen naar de wen selijkheid van de verhoging en kun nen eventueel corrigerende maatrege len worden genomen. Het wetsontwerp opent de moge lijkheid, dat ook de hoogte van de prijzen op een bepaald moment moet worden gemeld zonder dat die prijzen worden verhoogd. De minister kan op elk gewenst moment de heersende prijzen bij het bedrijfsleven opvragen, dat dan ver plicht is alle gegevens beschikbaar te stellen. De minister kan een onder nemer beboeten, als die niet aan de meldingsplicht voldoet. £)E bereidheid van Saigon, recht streeks besprekingen te voeren met het Nationale bevrijdingsfront (Vieteong), lijkt goed nieuws, maar doet niettemin merkwaardig aan. De verklaring van president Yan Thieu houdt zoveel slagen om de arm en is zo onaantrekkelijk voor het Bevrijdingsfront, dat de neiging bestaat er een politieke bedoeling achter te zoeken. Oorzaak daarvan zou kunnen zijn, dat Amerika iondanks het uitblij ven van een duidelijk beleid van president Nixon achter de scher men probeert met Noord-Vietnam tot een vergelijk te komen. Ilct aanbod van Saigon om met het Bevrijdingsfront te gaan praten zou dan bedoeld zijn als een waarschu wing aan Washington en Hanoi, dat de Zuidvietnamezen hun eigen za ken wel zullen regelen. Als het erop aankomt, lijkt dit laat ste echter niet te zullen gebeuren. Al leen al het feit dat vice-president Ky bij een gesprek Zuid-Vietnam zou vertegenwoordigen wekt ernstige twijfel aan het nut ervan. PRETORIA Een leraar in de Zuidafrikaanse stad Pretoria is een campagne begonnen tegen minirok ken en bikini's. Volgens de leraar zijn droogte, vliegongelukken en spoorwegongelukken een straf van God voor wat hij de „zedeloze mode" in Zuid-Afrika noemt. Hij wil dat minirokken en bikini's bij de wet worden verboden. M Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden (Van onze soc.-econ. redactie) GRONINGEN De directeur van het sociaal fonds Draagt Elkanders Lasten van het CNV heeft een schokkende ontdekking gedaan. Bij informaties naar de behandeling en opname van patiënten kreeg de heer H. L. van den Boomgaard zonder meer ten ant woord, dat er in het Academisch Ziekenhuis in Groningen tussen derde en tweede klas patiënten ernstig wordt gediscrimineerd. Een chirurg zei letterlijk: „Wanneer men in het Academisch Ziekenhuis wordt opgenomen op de derde klas. heeft men geen vrije specia listenkeuze. Wordt men bijvoorbeeld op de af deling plastische chirurgie opgenomen, dan ver richt de assistent die daarvoor in aanmerking komt, de behandeling onder mijn aanwijzingen. Wil mer beslist door mij persoonlijk worden be handeld, dan zal men als particulier patiënt op de klasse-afdeling moeten gaan liggen." Onverbloemd bevestigde deze specialist dal zijn diensten alleen te koop zijn voor patiënten die de verpleging in de eerste of tweede klas van het ziekenhuis kunnen betalen. Voor derde klas patiënten is hij blijkbaar te goed en in elk geval te duur. Zo trapt men, naar het oordeel van het Chris telijk Nationaal Vakverbond, bij dit ziekenhuis de in medische kring zo hoog opgehemelde vrije artsenkeuze zelf in het slijk. Niet de ernst van de ziekte of de blessure bepaalt wie de patiënt behandelt. De doorslag geeft het bedrag dat de patiënt kan of wil betalen. Zo wordt geld een norm. De heer Van den Boomgaard had inlichtingen gevraagd omdat DEL een klacht kreeg van een lid van een der CNV-bonden. Diens zoon had een gezwel aan de duim en moest worden geope reerd. Daarvoor was opn=me gedurende zeven of acht weken in het ziekenhuis nodig. Hij kreeg een oproep voor opname als tweede klas patiënt. Het gezin was echter derde klas verzekerd. De vader maakte bezwaar, maar kreeg te horen dat er in de derde klas geen plaats was en dat de chirurg bij opname derde klas de behandeling na de operatie aan een assistent zou overlaten. Opname in de tweede klas was wél onmiddel lijk mogelijk. Bovendien zou de jongen dan ge heel door de chirurg persoonlijk worden behan deld. Op de vraag of hy dan alleen het verschil in verpleegprijs zou moeten bijbetalen, werd be vestigend geantwoord. Achteraf blijkt dit niet te kloppen. Duidelijk bleek dit uit de rekenineen die later werden ontvaneen: 475 voor de chi rurg, 150 voor de narcotiseur. enz. Alles bij een moest deze man 700 betalen boven vol ledige uitkering van de verzekering. (Zie verder elders in dit blad). Vrijgezel-premier Pierre Tru- deau van Canada heeft als eerste regeringsleider een bezoek ge bracht aan president Nlxon. Op de foto president Nixon (rechts) en premier Trudeau tijdens de welkomstceremonie op het Witte Huis te Washington. Beide rege ringsleiders zullen ongetwijfeld de basis van vriendschap tussen beide staten consolideren en vanzelfsprekend komen er we reldproblemen aan de orde. maar ongedwongen gaat het in ieder geval wel toe. DUBLIN Uit een museum te Dublin is maandag een 1300 jaar ou de harp gestolen, die als oudste en mooiste ter wereld voor de Ieren een nationaal symbool is. De traditie brengt de harp in ver band met de krijgsmankoning Brian Boru, die in 1014 de Denen versloeg. Om het instrument zjjn veel legenden geweven en de Ieren, die zich zo be wust zijn van hun geschiedenis, zijn diep geschokt

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1