SaUlüiflj met Esso I service gaat steeds verder Fortuna ontluisterde rammelend zaterdagteam Roolvink vraagt advies over oudere werknemers Onderzoek naar excessen zeer breed opgezet SCHATKIST WEER FLINK GEVULD Tweedans op de drempel van het geluk Weer herdenking Willem van Oranje Vier zaterdag spelers in nat. elftal Dr. Schade heeft werk hervat GEEN CIRCUS IN E-HAL Rotterdam krijgt een geruisloze zesdaagse Geen oplossing in conflict met prof. Van Es Weekstaat Nederlandsche Bank 13 WOENSDAG 26 MAART 1969 Zonder topspelers geen ruggegraat ZEIST Een onsamenhangend en te lang naar een eenheid zoekend voorlopig Nederlands zaterdagelftal heeft dinsdagavond in Zeist tegen de Vlaardingse 2de divisieclub Fortuna een 70 nederlaag geleden. Gelet op de veldverhouding een veel te hoge score, maar tegenover de volkomen falende voorhoede van het bondself- tal stonden aan Vlaardingse zijde en kele schutters van klasse die op reso lute wijze tekortkomingen in de bondsploeg afstraften. Dat het voorlopig team in de begin fase elke vorm van eenheid miste, viel overigens niet te verwonderen, want door het ontbreken van enkele kernspelers die zijn opgenomen in de selectie voor het nationale team, was er geen ruggegraat. Bovendien werd men overrompeld door het felle begin- offensief van het op volle sterkte aantredende Fortuna dat er duidelijk op uit was om met een zo hoog moge lijke score te winnen. En toen het reeds binnen tien mi nuten 20 stond door treffers van linksbuiten Hordijk na duidelijke dekkingsfouten in de zaterdag de fensie, kreeg het moreel ook nog een stevige opdoffer. Keeper Hammers kwam niet uit de verf, terwijl het centrum-duo v Effrink - De Graaf geen eenheid was. Daardoor moesten de backs Gouman en Smit (ONS) te vaak bijspringen, waardoor wanorde ontstond. Op het middenveld raakten Schie- vink en Den Rooyen te vaak de bal kwijt, terwijl in de voorhoede Faro faalde en Francke te weinig speelba re ballen kreeg van Diepeveen en Vedder om werkelijk in stelling te kunnen komen. Juist voor de rust toen de bonds- formatie wat evenwicht in de strijd bracht scoorden Jansen na een schot van Jan Bouman tegen de lat en Jan Bouman zelf 04. Met zeven wisselspelers kon het bondsteam in de tweede helft plotseling veel meer tempo opbrengen. Met de debute rende Van Zijderveld achter Van Ef frink zat het defensief beter in el kaar, temeer omdat linksback Smit van HBSS ook een zeer nuttige kracht bleek. In de aanval kon men echter geen vuist maken tegen de overigens bij zonder hechte Vlaardingse achterhoe de. Alleen linksbuiten Kalden kon bij vlagen leuke dingen doen, maar DEN HAAG Vandaag bestaat het Nederlands Danstheater tien jaar. Het Algemeen Haags Comité bood steren tijdens een van de jubileum- rstellingen in het Congresgebouw een kristallen bokaal aan. Belang rijker is het artistieke geschenk van Amerikaanse choreograaf John Butler, zijn pas de deux Now op mu ziek van Webems georchestreerde Fünf Satze für Streichquartett. Marian Sarstadt en Gérard Lemai- tre zijn de uitvoerenden van dit werkstuk, dat het resultaat is van een niet sentimenteel choreograaf. Butlers danszetting vermijdt alle academische patronen, maar zijn plastische concentratie is zo sterk dat hij een hele roman in één enkel ge baar, geluksgevoel door één enkele blik kan uitdrukken. Onder een gestileerd koordoma- ment, met goeddeels vleeskleurige maillots als een tweede huid, hersteld dit dansduo in zijn plastische afo rismen de innerlijke samenhang tus sen horizontaal en verticaal. Dit boeiende, lichamelijke gesprek is geen directe erotiek. Het is een innerlijk beleven, huiveringwekkend schoon, in het elkaar telkens weer zintuigelijk ontdekken, in de weder zijdse verwondering en bewondering, in de schok der geslachten, als een poging wordt gedaan de zilverstiftte kening met houtskool na te trekken. Een vrij en spannend spel van de spieren, op het snijvlak van stilte en klank, waarin iets wordt uitgedrukt, dat alleen zonder woorden kan wor den gezegd. Naar wij menen heeft de zeer goed bezette Prins Willem-Alexanderzaal deze unieke danstaal gisteren verstaan. Van Manens muziekballet Metaforen en het totale theater, dat Butler van Orffs Carmina Burana maakte, omsloten deze première: een tweedans op de drempel van het ge luk. FJ5. (Van onze Delftsc redactie) DELFT Evenals vorig jaar zal er ook dit jaar een herdenking van de geboortedag van prinses Willem van Oranje zijn. Het is de bedoeling op zaterdag 26 april de 436ste geboorte dag van De Zwijger te herdenken met een kranslegging in de Nieuwe Kerk aan de Markt. Deze bijeenkomst zal ongeveer een uur duren. Vanavond zal de hervormde kerk voogdij van Delft zich beraden over het beschikbaar stellen van deze kerk. Dit jaar wordt de bijeenkomst geor ganiseerd door de Christelijke bond van Oranjeverenigingen. Zoals bekend hebben zich vorig jaar enige incidenten voorgedaan. Linkse jongeren probeerden toen de herdenkingsbijeenkomst die een de monstratief karakter droeg, te versto ren. Verwacht wordt dat gezien ook de korte tijd van voorbereiding zich dit jaar geen moeilijkheden zullen voordoen. AMSTERDAM De KVP-kring jongeren groep Amsterdam en Haar lem heeft met teleurstelling verno men dat net Eerste- Kamerlid prof Steenkamp bij de kandidaatstelling voor de Eerste Kamerverkiezing in de provincie Noord- Brabant op een niet verkiesbare plaats dreigt te wor den geolaatst, aldus een open brief lan de KVP-fractie in de Provinciale Staten van Noord-Holland en de pro vinciale centrale in deze provincie. effect leverde dat niet op ondanks goede steun van Karsten en Dee moed vanuit het middenveld. De naar de voorhoede toegebrachte De Graaf faalde daarin volledig, terwijl Kruis weg van WZC te weinig in de spits kwam om gevaarlijk te zijn. Hij kwam overigens nog het dichtst bij een treffer, maar zijn te zacht inge schoten hal kwam tegen de paal. Jan Bouman met een schitterend schot in de hoek voerde de score tot 05 op waarna Kees Bouman en Hordijk m de slotfase na fouten van Vlaanderen voox 07 zorgden. Tegen Holland Sport Volgende week dinsdagavond speelt het voorlopig zaterdagelftal om kwart voor zeven tegen de ere divisieclub Holland Sport. Opstelling: d.: Hammers/Vlaande ren; a.: Gouman, Van Effrink, De Graaf/Van Zijderveld, Smit (ONS)/Smit (HB3S); m.: Den Rooyen- /Deemoed en Schievink/Karsten; v.: Faro/Diepeveen. Diepeveen/Kruis- weg, Francke/De Graaf, Vedder/Kal- den. (Van onze sportredactie) ZEIST Jan Westland, Arie van der Giesen, Henk Kiel en Hans Pos thumus spelen volgende week woens dagavond op het Zwart-Wit-terrein in Rotterdam als zaterdagvoetballers mee in het Nederlands ama teurelftal dat tegen Finland aan treedt. Hoewel bondscoach Plooijer de op stelling van het team eerst na het week end bekend zal maken zijn de namen van de gekozen zaterdagvoet ballers ons uit betrouwbare bron be kend. Gerard Schinkel is als vijfde zaterdagvoetballer als reserve aange wezen. AMSTERDAM Dr. J. P. Schadé om wie rumoer ontstond, vanwege zijn fictieve telefoongesprekken voor de televisie uit Houston, Amerika, heeft na een periode van overspan ning zijn werk aan het Nederlands instituut voor hersenonderzoek te Amsterdam hervat. Dr. Schadé is waarnemer d-directeur. Verwacnt wordt dat hij binnen af zienbare tijd zijn belofte zal nako men, een nadere verklaring te geven van zijn handelwijze tijdens en na de ruimtevaart-van de Apollo 9. Hier kunt u sparen en bespa ren... Ga naar Esso als u op uw auto wilt bezuinigen zonder één kilometer minder te rijden. Rij-zuinig-motorolie: de onver woestbare Uniflo, die blijft beschermen, 'n Bewijs? Minder olieverbruik! Rij-zuinig-benzine: Esso Extra, de tijger die uw tankinhoud omzet in extra energie voor extra kilometers. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Rotterdam krijgt dit jaar een „geruisloze" Zesdaagse. Organisatoren Ton Vissers en Siem Waardenburg willen er van 3 tot en met 9 april in de Energie - hal geen circus van maken. Gisteren vertelde Vissers tijdens een ucrsconf eren tie: „deze tweede na-oorlogse Zesdaagse van Rotterdam wordt in rustige sfeer verreden, zonder al te veel sensatie. Wellicht krijgen we daardoor minder toeschouwers, maar stellig meer sportief succes". Dat het geen „poppenkast" wordt, zoals Vissers het uitdrukte, bewijst -»ok de weinig spectaculaire sa menstelling an de koppels Peter Post rijdt met de Belg De Loof, Lyk- ke met Eugen, Pijnen met Wagtmans, Verschuren met Seeuws, Bugdahl met Koel, Beghetto met Rancati en Severeyns met v. d. Lans. Verder zijn gecontracteerd Gilmore, Schultze en ^ennewitz. Aanvankelijk zou ook Leo Duyn- dam in Rotterdam aan de start verschijnen maar op het laatste mo ment gaf hij te kennen liever de Ronde van België te rijden. Voor Vissers en Waardenburg een fikse fi nanciële tegenvaller omdat juist voor Duyndam de Zesdaagse een week was vervroegd in verband met zijn inschrijving voor Parijs-Roubaix. Zij voeren momenteel onderhandelingen met de Belg Sercu. Gratis Niettemin hopen beide organisato ren op veel belangstelling. In de mid daguren hebben scholieren, militairen en AOW'ers gratis toegang. De toe gangsprijzen schommelen tussen de zes en 25 gulden. De wielerbaan ligt reeds kant en klaar in Best. Het is een lattenbaan van ruim 133 meter lengte. De boch ten hebben een hoek van 54 graden. De matinees 's middags duren van een tot vijf uur. 's Avonds wordt om acht uur gestart met. het voorpro gramma waarin de B-profs rijden. Om kw-*t voor tien komen de „A-ren ners" -%p de baan tot 's morgens vier uur Ar gebroken Het is overigens de laatste keer dat de Rotterdamse Zesdaagse in de Energiehal wordt ven eden. Direct na afloop van het wielerspektakel wordt WASHINGTON Vandaag zal president Nixon een boodschap over zijn belastingpolitiek doen toekomen aan het congres, waarin hij om ver lenging van de belastingtoeslag van tien procent met een jaar vraagt de hal afgebroken. De gemeente Rot terdam bouwt een sportpaleis waarin ook een wielerbaan kan worden ge projecteerd. „Wij weten nog niet of we daar volgend jaar beslag op kun nen leggen voor een Zesdacse", al dus Vissers, die nog niet eerder was bétrokken bij de organisatie van de Rotterdamse Zesdaagse. Het duo Ruys-Waardenburg dat vorig jaar het spektakel op touw zette, is evenwel uit elkaar. Waardenburg als manager en Vis sers als directeur van het Bureau voor Sportreklame hebben nu de or ganisatie van de Rotterdamse Zesdaagse ter hand genomen. Het i duo organiseert nog een tweetal Zesdaagsen (Van 20 tot 26 september in Eindhoven en van 9 tot 15 oktober in Groningen) alsmede een twintigtal wegwedstrijden. Drs. J. W. de Pous: Raad staat voor kernprobleem DEN HAAG In zijn antwoord op de rede van minister Roolvink bij de installatie van de raad voor de arbeidsmarkt, noemde de voorzitter van de raad, drs. J. W. de Pous, vanmiddag de adviesaanvrage van de regering over de oudere werk nemer een zaak die onmiddellijk het kernprobleem van de raad raakt. Het arbeidsmarktbeleid heeft kwa litatieve aspecten, zoals wijzigingen in beroepenpatroon en werkomstan digheden, waaraan ouderen zich moeilijk kunnen aanpassen. Dikwijls zijn veranderingen on vermijdelijk, maar uitstoting van oudere werknemers is niet in over eenstemming met een optimale werk gelegenheid, waarnaar in het ver leden ook de Sociaal-economische raad altijd heeft gestreefd. De ad viesaanvrage raakt het kernpro bleem, namelijk het verzoenen van de technisch-economische voorwaar den van het produktieproces met de eis van de optimale ontplooiing van de arbeidende mens. Installatie Raad Arbeidsmarkt (Van onze parlementsredactic) DEN HAAG Minister-pre sident De Jong heeft, naar aan leiding van een vraag van de Tweede-Kamerleden Den Uyl (soc.), Lankhorst (pac. soc.) en Van Mierlo (dem.) nog eens uit drukkelijk verklaard dat het onderzoek naar eventuele mis dragingen door Nederlandse militairen in Indonesië zeer breed is opgezet en dat met name ook een rapport wordt samen gesteld over de politieke verant woordelijkheid en de militaire bevelsverhouding uit die tijd. Uiteraard kan. hoe breed van opzet het ook is, dit onderzoek niet meer zijn dan een inleidende en schemati sche benadering van het probleem, aldus de premier gisteren in de Tweede Kamer. In een tater stadium komt de 'raag aan de orde: of een nader on- 'erzoek naar ie excessen moet wor- ien ineesteld Dat geldt ook voor de politieke en militaire verantwoorde lijkheden en of h^t zin heeft vooruit te lopen op publikatie van het officië le regeringsonderzoek dat betrekking, heeft op alle gebeurtenissen uit *e Indonesië-tiid De heer De Jong Wilde wel toezeg gen dat de regering in de nota die nog voor het zomerreces aan de Ka mer gestuurd zal worden, met eigen conclusies zal komen Hij legde de nadruk op het streven van de rege ring zo groot mogelijke klaarheid te willen scheppen De regering is be reid de grootst mogelijke openheid in acht te nemen om te voorkomen dat men zegt: hier wordt iets verborgen gehouden Hilariteit Hij zei blij terras'te zijn door het enthousiasme /an de ambtenaren die de rapporten moeten samenstellen „Het raat sneller dan ik had ge hoopt". aen verspreking die hilariteit oogstte. De premier verbeterde het snel in verwacht" Hij legde de nadruk op de grote moeilijkheden Ergens is een archief van 200 meter lengte dat moet wor den doorgesnuffeld maar de zaak wordt door de regering met „kenmer kende voortvarendheid" aangepakt De oremier wildel de heer Kronen burg die hier uitdrukkelijk om vroef 1 wel verzekeren dat hij de indruk had i dat het .eger zich voor het overgrote i deel uiterst correct heefl gedragen j Het optreden van Westerling in j Bandoeng valt buiten het onderzoek: dat was een maand na de oevereini- i teitsoverdracht. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Minister Rool vink heeft hedenmiddag de Raad voor de Arbeidsmarkt of ficieel geïnstalleerd. Hij bracht gelijk al werk mee voor de raad in de vorm van de reeds toe gezegde adviesaanvrage van de regering inzake de oudere werk nemers. De heer Roolvink sprak zijn grote erkentelijkheid uit voor het werk, dat de centrale commissie van advies onder voorzitter schap van prof. Levenbach de afgelopen jaren op het gebied van de werkgelegenheidsvraag stukken in samenspel met de overheid reeds heeft verricht. De inspraak van het bedrijfsleven heeft thans zover voortgang gemaakt, dat genoemde raad in het leven is geroepen, waarin ook tal van verte genwoordigers van een groot aantal departementen zitting zullen hebben. Afhankelijk van de onderwerpen, die in de raad aan de orde komen, zullen de verschillende ministeries bij het voorbereiden van hun beleid Drofijt trekken van de adviezen. Naast Sociale Zaken noemde de heer Roolvink de departementen van eco nomische zaken, financiën, onderwijs en wetenschaDpen. landbouw en vis serij. Hij onderstreepte, dat het ar beidsmarktbeleid een integrerend on derdeel vormt van het sociaal-econo misch reeerincsheleid Snel reageren Als belangrijkste onderdelen van het werk van de raad noemde mi nister Roolvink het snel reageren op conuincturele en structurele ontwik kelingen. waarhii het beleid meer ge richt is op voorkomen dan op het oplossen van mocilUkhedcn. Ook hangt het werk van de raad samen met onderwijs en scholing, nieuwe opleidingsmogelijkheden: dus naasl werk voor de werkende bevolking ook voor de jeugd. De raad zal echter niet alleen ad viezen aan de regering moeten voor bereiden, tevens zal het de bedoeling zijn zich met richtlijnen en adviezen inzake de werkgelegenheid tot het bedrijfsleven te richien. LONDEN Een penny uit 1933 beeft gisteren op een veiling in Lon den 2600 pond sterling opgebracht. Deskundigen zeggen dat er van dit geldstuk maar acht geslagen zijn. De bewindsman zag de Raad voor de Arbeidsmarkt als een voortzetting van het werk van de Nederlandse Werkloosheidsraad, die in 1914 werd opgericht, de gemeentelijke ar beidsbeurzen, de Rijksdienst voor de arbeidsbemiddelen en werk loosheidsverzekering (1916), de Ar- beidsbemiddelingswet (1930), de Rijksarbeidsbureaus en het directo raat-generaal voor de arbeidsvoorzie ning (1954). De raad bestaat in totaal uit 37 leden onder voorzitterschap van SER-voorzitter drs. De Pous; er zijn 13 leden van ondernemersorganisaties en 13 leden van de vakcentralen, 5 Kroonleden, 4 leden voor te dragen door de provincies en 2 leden namens de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. GRONINGEN Terwijl vandaag de collegestaking van de studenten Nederlands afliep, is er nog geen op lossing gevonden in het conflict tus sen de neerlandici en prof. dr. G. A. van Es. Vanavond houden de studenten een vergadering om zich nader te bera den. Er zal worden gesproken over de instelling van een commissie van onderzoek en met name de vraag of deze commissie tevens arbitrage moet plegen, zoals is voorgesteld. De studenten menen van niet Zij vrezen dat arbitrage het onderzoek wel eens naar de achtergrond zou kunnen verdringen. Eerst zou de commissie haar werk moeten afron den en de resultaten van dit onder zoek aan alle partijen, ook de studen ten, ter goedkeuring voorleggen. Daarna pas willen de neerlandici be middeling. In de samenstelling van de com missie vragen de studenten ook een stem in het kapittel. AMSTERDAM Blijkens de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 24 maart hebben de ultimo-opvragingen zich reeds vroeg aangemeld. De chartale circulatie steeg met f 52 min. tot 8417 min. Het 'ijk heeft nog wel enige beta lingen verricht maar de storting op de staatslening ad ƒ350 min. heefl ertoe bijgedragen, dat de schatkist weer flink is gevuld en wel met ƒ309 min. (de vorige week was de schat kist leeg). De goud- en deviezenvoorraad ging met ƒ39 min. omhoog tot ƒ7013 min., waarvan ongewijzigd ƒ6116 min. aan goud De banken hebben hun verplichtingen alleen kunnen na komen door tot een bedrag van 256 min. aan dure ''oorschotten op te ne men. Hierdoor steeg deze rekening tot ƒ317 min. Hel tegoed van de ban ken bij de centrale bank nam met 26 min. 3f *ot 1 24 min De -ekening wissels schatkistpa pier en ichuldhriever dooi de bank gekocht daalde met 37 min. tot 1457 min. Aflossing In verband met een terugbetalLig in guldens aan het Internationale Mo netaire Fonds ontving de staat 37 min. van het .'onds, blijkens een me dedeling bij de weekstaat De staat heeft leze guldens aangewend voor aflossing van schatkistpapier, dat in het verleden bi' de bank was onder gebracht ter financiering van guldens trekkingen De geldmarkt is nog steeds krap. Het tarief voor daggeld bleef onver anderd op 3 urocent. Het rijk zal zeker de komende dagen betalingen verrichten doch daar staan verdere ultimo- opvragineen tegenover. Geld-» kringen verwachten dan ook prak tisch geen verandering in de krappe situatie van de geldmarkt. 24/3 17/3 ACTIVA: (in duizenden gids.) S0"? 6.116.417 6.116.417 Vord. In goud enz. 935.581 901 589 Buitenl. betaalmidd. 232 233 Guldensvorder. op buitenl. 13.587 12.568 Papier in disconto 32.086 <7.066 Papier door bank gekocht 1.457.300 1.494.300 Voorsch. en beleningen 316.620 60.218 PASSIVAUnten 30.051 29.660 Bankbllletten 8.416 522 8.364.865 s Rllks --chatkist 308.544 Banken In Nederl. 24.486 50 P51 Andere Ingezetenen 50.360 50 315 Banken In buitenl. 40.577 42 642 Andere nlet-ingez. 5.486 „831 Totaal goud en deviezen 7.013.400 6.974.346 waarvan convertlbel 033.813 901 834 Dekkingspercentage 79,65 82 24

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13