toch maar liever CdbdllGfO Ajoeb Khan draagt macht str ij dkr achten over aan altijd even goed Zware eisen in moordzaak NS VERNIEUWT DEEL VAN DE RIJTUIGEN Blad Record van Den Bosch: 17 procent keek zwart 25 stuks 1.75 Rijscholen willen toeslag alsnog verhogen Rotterdam en Schiedam aan de beurt Onderzoek naar uitlekken van geheimen REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Piloot overleden Joodse uitgever komt met boek van Hoessein „Hoessein sprak Eban in geheim" NIEUWE LEItfSf COURANT 11 WOENSDAG 26 MAART 1969 Toneelspeler en TV-acteur Huib Rooymans A KARATSJI De Pakistaanse president Ajoeb Khan is gisteren afgetreden en heeft de macht overgedragen aan de bevelhebber van de strijdkrachten, generaal Jahja Khan. Zijn aftreden kwam na een slepend geschil met politieke leiders en na bloedige onlusten in het land. De nieuwe sterke man, generaal Jahja, heeft onmiddel lijk na Ajoebs aftreden de staat van belegd afgekondigd, de grond wet buiten werking gesteld en de ministers naar huis gestuurd. President-v eldviaarschalk Ajoeb Khan van Pakistan, die gisteren als staatshoofd aftrad en het bestuur aan de strijdkrachten overdroeg. DEN HAAG De in de commissie van overleg autorijscholen samenwer- j kende organisaties (ABAN, BBN, BO- I VAG en FNOP) hebben bij de minis- I ter van economische zaken geprotes- teerd tegen de totstandgekomen prij- f zenbeschikking voor autorijscholen. Zij verzoeken hem deze in te trek ken. Om de gestegen kosten en de in- vloed van de btw volledig te kunnen compenseren vragen zij ook toestem ming om de toeslag op de lesprijs van 1 oktober 1968 alsnog te verho- j gen van vijf tot zes procent. Verder wijst de commissie erop, dat de gang van zaken bij de tot standkoming van de prijzenmaatre- gel voor de organisaties in hoge mate onbevredigend is, vanaf 1964 is steeds in nauw overleg met het de partement de stijging van de lesgel den beperkt gebleven tot een aan vaardbaar niveau. De commissie zegt verder, dat de prijzenbeschikking is afgekondigd, omdat helaas enkele tientallen rij schoolhouders de invoering van de btw hebben gebruikt als een argu ment tot een ook naar de mening van de commissie niet aanvaardba re verhoging van de lesgelden. De commissie meent dat de gewraakte maatregel ten onrechte is getroffen, omdat slechts een gering aantal rij schoolhouders de prijzenregels niet in acht heeft genomen. Het publiek is hierdoor geenszins in zijn belangen geschaad, aangezien men bijna een ongelimiteerde keus heeft uit de on geveer zesduizend rijscholen. Ajoeb Khan zei in een verklaring dat de situatie in het land dag na dag verslechtert en dat de economie is geschokt. Hij riep het volk op met de strijdkrachten samen te werken. Maarschalk Ajoeb Khan (61), kwam op 27 oktober 1958 bij een militaire staatsgreep, waarbij geen bloed vloeide, aan de macht. Hij volgde Iskandar Mirza als staatshoofd op, en regeerde geduren de tien jaar zonder noemenswaardige oppositie. Op 21 februari van dit jaar moest hij echter het hoofd buigen voor een met zijn bewind verband houdende golf van onrust in het land. De president maakte toen bekend, dat hij zich niet kandidaat zou stel len bij de volgend jaar te houden presidentsverkiezingen. Volksrechtbanken Ondanks overeenstemming tussen Ajoeb Khan en rechtse politici op een ronde-tafelconferentie die begin deze maand in Rawalpindi werd ge houden, duurden de onlusten, vooral in het oosten van het land, onver minderd voort Deze relletjes hebben sinds november vorig jaar meer dan 250 mensenlevens geëist. Uitgebreide stakingen verlamden de industrie. In het noorden van Oost-Pakistan vormden opstandige groepen „volksrechtbanken", die tegenstan ders ter dood veroordeelden, waarna deze onmiddellijk werden gekruisigd, doodgeslagen of verbrand. In zijn verklaring waarin de staat van beleg werd afgekondigd zegt ge neraal Jahja: „In het land is een toestand ontstaan waarbij het bur gerlijke bestuur niet doeltreffend kan functioneren. Het is in het belang van de nationale veiligheid noodza kelijk geworden het land onder mili tair bestuur te plaatsen." Hy kon digde speciale krijgsraden aan, die inbreuken op de voorschriften van de militaire overheid en op die van de normale wetten zullen bestraffen. Carrière De nieuwe sterke man is in het verleden al eens getipt als waarschijnlijke opvolger van Ajoeb Khan. Hij is in 1917 in de Pendsjaab geboren en heeft een snelle militaire carrière gemaakt. Op 34-jarige leef tijd werd hij Pakistans jongste briga de-generaal. In 1957 volgde zijn be noeming tot chef van de generale staf. In gezaghebbende Britse kringen beschouwt men hem als uitgesproken pro-westers. Men meent dat hij de aangewezen man is om de orde in het land te herstellen. Hij zou grote po pulariteit genieten onder de Bengale zen in Oost-Pakistan. Geen ambities In Londen wordt vermoed dat ge neraal Jahja, die steeds achter Ajoeb heeft gestaan, de president duidelijk heeft gemaakt dat diens aanblijven het herstel van de orde in de weg stond en onherroepelijk tot een bur geroorlog zou leiden. Politieke ambi- ROTTERDAM Den Bosch is de zwartste stad onder de Nederlandse zwartkijkers en zwartluisteraars. De directeur van de Dienst omroepbijdragen, de heer E. W. Wayenburg, noemt de daar geconstateerde overtre dingen opzienbarend. Bij de actie, kortgeleden gehouden, werden 3000 niet aangegeven tv- toestellen ontdekt en 382 radiotoestel len. Het aantal zwartkijkers komt er op 17 procent, veel meer dus dan de 10 tot 15 procent die de PTT elders meestal betrapt. 'Op het ogenblik kamt de dienst Rotterdam en Schiedam uit. De heer Wayenburg denkt dat Rotterdam een zeer goede indruk zal maken. Er zyn tot nu toe 676 tv's en 130 radio's op gespoord. Dat koste 380 personen een proces verbaal. De actie in Rotterdam (op dit ogen blik in wijk zeven, het westen) zal een week of vijf duren. „De zwartkijkers komen in alle rangen en standen voor, zelfs onder magistraten" aldus de heer Wayenburg. Zo'n opsporingsactie heeft ook de bijkomstigheid dat veel mensen nog gauw vrijwillig hun apparaten gaan aangeven. In één week waren dat in Rotterdam 1699 tv's en 261 radio's, driemaal zoveel als normaal. In Arnhem, waar dit jaar voor het eerst de grootscheepse actie werd ge houden, werden vijfduizend tv's en radio's ontdekt, in Gorinchem 389 ua s.aï 92i uafuis 's.oipej 86 ua s.aj 63 radio's en 's-Gravendeel 116 tv's en 46 radio's. Vooral Strijen komt er ongunstig af. Leiden (twintigduizend gezinnen) had 960 zwartkijkers en 331 zwarte luisteraars. In de onderzoekperiode (net afgesloten) kwamen daar bij de postkantoren 751 aangiften voor tv's binnen en 347 voor radio's. Er volg den toch 643 processen verbaal. In totaal kwamen daar dus door de ac tie (vrijwillig of gedwongen) 1711 tv- aangiften en 678 voor radiotoestellen binnen. De PTT is zeer te spreken over de nieuwe aanpak van de opsporing, die vanaf 1 januari is gaan draaien. Dat blijkt wel uit het getal van zestig pro cent waarmee het aantal aangiften in de eerste drie maanden van dit jaar het aantal verwachte aangiften heeft overschreden. Voor een deel is dat toe te schrijven aan de advertentiecam pagne. ties zou hij niet hebben. Men meent dat hij, zodra de rust is weergekeerd, in onderhandeling zal treden met de politieke leiders om de macht weer in handen te leggen van de normale instellingen. Mogelijk zal hij eerst trachten de pro-Chinese elementen te „neutraliseren" die ten dele verant woordelijk zouden zijn voor de on lusten. Generaal Jahja Khan, bevelhebber van het leger, heeft gisteren de macht overgenomen van president Ajoeb Khan. Zijn eerste daad was het af kondigen van de staat van beleg. (Advertentie) LONDEN De Britse premier Ha rold Wilson heeft gisteren in het La gerhuis gezegd dat een onderzoek wordt ingesteld naar het uitlekken van het nieuws over de zending van een militaire en een politiemacht naar Anguilla, enige dagen voor de „invasie". Mocht blijken dat deze lekken een schending vormen van de wet op de officiële geheimen, dan zal de zaak worden overgedragen aan de procu reur des konings, die over eventuele vervolging moet beslissen. Onmiddellijke verlichting van 44 Doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. na aanslag D ZURICH Joram Perez, de leer ling-piloot van het Israëlische ver keersvliegtuig, dat op 18 februari op het vliegveld van Zürich door Ara bische guerilla's werd aangevallen, is in een ziekenhuis overleden. Perez werd bij de aanval door ko gels zwaar gewond. Hij stierf kort na dat hij was geopereerd. De drie Ara bische commando's, twee mannen en een vrouw, zijn nog steeds in Zwitserland in hechtenis in afwach ting van hun 'berechting. GETUIGEN ZAGEN BEGRAFENIS AMSTERDAM De officier van justitie mr. J. H. Bergsma heeft gisteren tegen de 45-jarige monteur G. S. en de 53-jarige garderobier F. W. van H. wegens medeplegen van doodslag op de caféhoudster Betje Schevenhoven respectievelijk twintig en tien jaar gevangenisstraf geëist. Deze moord is twaalf jaar geleden gebeurd. De officier meende tegen de gar derobier niet dezelfde straf als tegen zijn medeverdachte te kunnen eisen, omdat de eerste duidelijk een meelo per was en gemakkelijk over te ha len. De officier noemde de monteur een levensgevaarlijk man. De Amsterdamse rechtbank is gisteren onder grote belangstelling van publiek en pers aan de behande ling van deze zaak begonnen. De president behandelde uitvoerig de verklaring, die S. voor de rech- ter-commissaris had afgelegd, waarin LONDEN Bij een Joodse uitge ver in Londen verschijnt in juni een boek van koning Hoessein van Jorda nië, getiteld „Mijn oorlog met Israël". Het handejt over de oorlog in juni 1967. „Als JJood was ik aanvankelijk wat zenuwachtig bij de gedachte dat ik dit boek zou uitgeven, maar nadat ik het manuscript nauwkeurig had gele zen, ben ik overtuigd geraakt van de objectiviteit en de eerlijkheid van de Hasjemitische vorst", aldus uitgever Peter Own, Volgens Own laat Hoes sein zich op sarcastische, bittere en cynische wijze uit over de andere Arabieren. Sneller vervoer met nieuwe typen UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen willen in de jaren 70 ongeveer 45 procent van het bestaande rijtuigenpark vervan gen. Het betreft 850 rijtuigen. Er komen vijf nieuwe typen bij die worden aangeduid als „rand stad" (elektrische treinstellen voor medegebruik metro/stads- spoor), „bandstad" (elektrische treinstellen in kleinere agglome raties), „intercity" (comfortabele treinstellen voor de expres- dienst), „econoom" (lichte trein stellen voor secundaire lijnen) en if Sneistrijkijzer met thermostaat Dit sneistrijkijzer heeft een grote zool, die uitge rust is met een laagje Hostaflon. Hierdoor kun nen alle ongerechtigheden als daar zijn, kalk uit het leidingwater en stijfsel- resten snel verwijderd worden. Nu geen bruine vlekken meer op het strijkgoed. Het ijzer kreeg een ingebouwde verstel- Press-on Hebt u uw tent al eens uit geprobeerd dichtbij buis? Zwakke plek ontdekt? Geen nood, voor een jaar kan hij nog wel mee, als u te werk gaat met „press-on", een lapje van 40 x 15 cm van Engelse makelij, dat Slee Buitensport in Utrecht intro duceert. Met een beet ijzer strijkt u eenvoudig een ver- stellapje op de tent. Ver krijgbaar in vijf gangbare kleuren, kost 7.0'n lapje 2,50. Het proberen waard. FLOCK-FIX KEUKEN-NIEUWTJES De Brabantse fabrikant Habufa in Hapert weet dat in zijn provincie vaak woonkeukens worden toegepast. Hij kwam op het idee daarvoor spe ciaal een stoel in de handel te bren gen. Zijn nieuwe keukenstoel heeft verchroomde po ten, de rug en zit- f? ting van de stoel zijn kcerbaar. Eén zijde is bekleed met stof, en dat staat wat warmer maar is minder praktisch dan de andere zijde, die in skai is uitgevoerd. Die laatste kant draait de huisvrouw even om bij t tafeldekken, en knoeien de kinders eens met eten, dan is dat bij haar geen bezwaar want ze kan met een vaatdoek het skai rei- bare thermostaat met controlelampje. Het ijzer wordt dus nooit heter of kouder dan u nodig vindt voor uw wol, kunststoffen, of wanneer de tele foon en de deurbel gaan. Veilig en snel strijken, voor f39,50. Imperial met hoes Wie van voorjaar tot herfst op de snelwegen rijdt kan het dagelijks con stateren: vele uitgaanders zijn slechte pakkers. Wat zij allemaal niet bovenop de auto stouwen, en hoe! Vaak losse flappen die klepperen in de wind en bepaald een onesthetische aanblik geven. De autobe zitter is zich in zijn cabine van geen kwaad bewust. Edego-Sport (Haarlem, Noordwijk, Krimpen a/d IJssel) vond er iets op. Een degelijke imperiaal die op elke auto past, daarover heen een volkomen water dichte en openritsbare hoes. Compleet voor 97.50 in uw bezit. Desgewenst ook afzonderlijk verkrijgbaar. Hebt u ook vuile plekken van kinderhanden bij dc kinderkapstok, de slaapkamer of in de ectkcu- ken? Misschien is dit dan iets voor u: de f lock-fix. Het geval bestaal uil een zelfklevende plaslicslrook met daurop aangebracht verschillende kindervoor stellingen in nylonflock-reliëfdruk. Dat betekent dat de kinderen wég zijn van de voelbare fluweelach tige figuren. Indien nodig kunt u de stroken zonder bescha diging van ondergrond, zelfs behang, weer verwij deren. Flock-fix is tamelijk stevig en afwashaar. Aanbevolen voor kinder- en babykamers, crèches, kleuterscholen, wachtkamers, kinderafdelingen van ziekenhuizen. In de handel op transparante onder grond (zodat alleen de figuurtjes zichtbaar z(jn), op zachtgckleurde of felle uni-ondergronden. Wilt u liever boutnerf? Kan ook: onder andere in ber ken, eiken en teak. Nieuwtje van Lucas Koopmans, J. v. Eyckstr. 4 111 Amsterdam. I11 cadeauverpakking van 3 meter 7.95, ook op rollen per meter 2,75 bij doe-het- zelf en beliangzakm en warenhuizen. U kunt zo'n ftrook ook gebruiken om op jampotjes t« plakken of prullemanden, ledikantje- opvrolijken of een commodekastje versiereu. nigert. Op de stoel is Ne derlands octrooi en Bel gisch brevet. Voor ƒ27.50 de uwe. in zaken voor huishoudelijke artikelen. Bij het bereiden van ba bykostjes kan de pureer- schijf goede diensten be wijzen. Tornado rustte er zijn nieuwe mLxer mee uit. De schijf wordt op een garde gestoken en zo druk ken we snel gekookt voed sel door een zeef bijvoor beeld voor bruine bonen soep of een dieetvoeding. De mixer heeft twee gar den, twee deeghaken. en een handige ophangbeu- gel. De motor is ontstoord voor radio en TV en werkt op drie snelheden. Kost 59.50. Soppy Soppy is de knusse naam van een wasmiddel dat speciaal werd ontworpen voor slaapzakken. Van kunstvezel of dons, dat geeft niet, soppy bevordert de veerkracht van het ma teriaal. U koopt het in een flesje, vermengt het al roe rend met ongeveer vijftig liter handwarm water en in dit schuimende sop gaat de slaapzak twaalf uur weken. Daarna voorzichtig du wen en kneden n i e t in de wasmachine. Spoel vier- tot vijfmaal, druk het wa ter zoveel mogelijk uit en dan in een goede centri fuge voordrogen. Na het centrifugeren gaat de slaapzak de zon in. Klop af en toe de met kunstve zel of dons gevulde ruiten. Ontwikkeld door Slee Bui tensport, Utrecht. Een fles je kost ƒ2.95. „forens" (rijtuigen voor spits- vervoer). Dit nieuws heeft dc NS-functiona- ris drs. G. Hupkcs bekend gemaakt in liet maandblad „Openbaar Ver voer", waarin hij enkele „futurolo gische vingeroefeningen over het openbaar vervoer van overmorgen" heeft gepleegd. Hij kondigt met ingang van de dienstregeling in mei 1970 een gemid delde rijtijdwinst van 15 procent aan met de intercity-treinen. De afstand Den Haag-Leeuwarden wordt van 3 uur 5 minuten teruggebracht tot 2 uur en 40 minuten. Tussen Rotter dam en Venlo zal een tijdwinst wor den behaald van 40 minuten. Meer treinen Volgens de heer Hupkes werkt hierbij nog zeer positief de frequen tieverhoging in dergelijke interci ty-lijnen meestal van een naar twee treinen per uur, waardoor de gemid delde wachttijd voor de reizigers met tien tot vijftien minuten wordt ver minderd. Op de lange afstanden brengt dit samen met de zuivere rij tijdwinsten gezamenlijke rijtijdwinsten van rond twintig procent. Dit effect kan op korte reizen, zoals bijvoorbeeld van Den iHaag naar Amersfoort stijgen tot ruim 25 procent. Volgens de heer Hupkes voorzien de Nederlandse Spoorwegen tot en met 1975 de vervanging van 50 sta tions. Verder zijn er ruim 30 waar van vernieuwing wenselijk is. De heer Hupkes noemt al deze maatre gelen illustraties van het streven van de Spoorwegen naar „klantgericht" denken. Holland: show De Hollandshow-1969 concen treert zich dit jaar op Australië en Nieuw-Zeeland, misschien om ook de emigranten daar wat te vermaken, of ook om tc tonen dat het Nederland van nu voor verre toeristen volop de moeite waard is. Alle medewerkers, gistermor gen van Schiphol vertrokken, hebben zich vol trots in Volen- dams kostuum gepresenteerd, op de foto van links naar rechts een van de Drie Jacksons, Fred Kaps, een Jackson, Willeke Alberti. de derde Jackson en Jan Blaase.r. stond, dat de mannen tevoren hadden afgesproken Betje Schevenhoven te beroven. Toen S. in de auto zijn arm over de leuning bracht om de tas van de caféhoudster te grijpen, bemerkte de ze iets. Verdachte verklaarde, te be grijpen dat hij toen snel moest han delen en hij sloeg de vrouw met een steekas op haar hoofd. In de duinen bij Bloemendaal hadden ze de vrouw maar onder zo weinig zand begraven, dat haar hoofd nog vrij was. Op aanwijzingen van Friedrich was S. indertijd de gangen van de caféhoudster nagegaan om te zien hoe ze haar konden beroven. Verdachte had Betje de slag toegebracht met de bedoeling haar bewusteloos te slaan. Afgesproken was, dat Friedrich dan abrupt zou stoppen, waardoor de vrouw naar voren zou vallen en de mannen de gelegenheid zouden krij gen om te ontkomen. Hij ontkende, dat er tussen hen iets over geweld pleging was afgesproken. De 33-jarige Haarlemse aannemer A. W. P. G. vertelde, hoe hij op een avond in oktober 1956 in de Bloe- mendaalse duinen met zijn verloofde getuige was geweest van het begra ven van een vrouw. Op zijn brom fiets was hij die avond op weg naar een dansgelegenheid in Zandvoort. Daarbij was zijn aandacht getrok ken door een verdacht geparkeerde auto. Hij en zijn verloofde waren af gestapt en op een voetpad in de na bijheid gaan zitten. Zijn verloofde had iets in de duinen gehoord en later zagen ze twee mannen die iets uit de auto droegen dat zijn ver loofde herkende als een vrouw met donker haar. Zij zaten zo verborgen, dat de twee mannen hen niet hadden kunnen zien. Jaren later heeft de aannemer de politie de plaats gewe zen, waar hij de bewuste mannen had zien graven. De raadsman van Friedrich, mr. K. K. M. Mathuizen schetste zijn cliënt als een fatsoenlijk man, die gevoelig is voor beïnvloeding door anderen. „Hij is een meeloper ge weest en niet een initiatiefnemer". Hij pleitte voor de grootst mogelijke clementie. De advocaat van S., mr. K. B. J. M. Haase. die tot vrijspraak concludeer de omdat zijns inziens ieder bewijs ontbrak, zei dat zijn cliënt helemaal niet levensgevaarlijk was en vond, dat er aanwijzingen zijn, dat er an dere verdachten zijn, die voor de moord in aanmerking kunnen worden genomen. NEW YORK Volgens het Ameri kaanse blad New York Times hebben koning Hoessein van Jordanië en Ab ba Eban, de Israëlische minister van buitenlandse zaken, elkaar de afgelo pen herfst minstens twee maal hei melijk in Londen ontmoet. De koning zou de Israëlische voorstellen echter niet hebben kunnen aanvaarden. De Israëlische avondbladen brach ten dit bericht van het Amerikaanse blad gisteren onder grote koppen. Een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van buitenlandse za ken zei van niets te weten. De New York Times zei een en ander uit betrouwbare neutrale bron te hebben vernomen. Eban heeft gisteravond by terug keer in Israël na een bezoek aan de VS en Engeland ontkend, met koning Hoessein van Jordanië of enige an dere Arabische leider gesproken tc hebben. In Washington maakte het ministe rie van buitenlandse zaken bekend, dat het overleg tussen de VS, de Sowjetunie, Frankrijk en Engeland over het Nabije Oosten waarschijn lijk spoedig zal beginnen. Welinge lichte Kringen menen dat deze bijeen komst in het begin van de komende week zal beginnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11