Dag vogels, dag bloemen P. PATEL MAAKTE GOEDE COLLECTIE Spoedig vertrek van para's uit Anguilla „Leefbare Delta" maakt front MO-studenten willen eigen organisatie Foto's Herbert Behrees Prehistorie werd vaak misbruikt Militair krijgt lxjter op brood Van Vollenhoven in Turkije DINSDAG 25 MAART 196» Huib Goudriaan BURGEMEESTER W. THOMASSEN spreekbeurten in volle zalen voor Rotterdam op de foto: in Middelhamis UTRECHT Zaterdag hebben MO-studenten Nederlands op een vergadering in Utrecht een voorstel gedaan een organisatie op te richten voor MO-studerenden in alle studie richtingen. Het wordt gewenst geacht dat deze groep als organisatie meer inspraak krijgt met name in de leer plancommissie. Een leerplan van deze strekking is gezonden aan de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen en de voorzitter van de leerplancommissie Nederlands. Onder andere werd op de vergade ring gepleit voor een vernieuwing van de bestaande opleiding. Het in voeren van vrijstellende tentamens, zoals nu reeds mogelijk is aan de universiteit, werd noodzakelijk ge acht. Herexamens wiillen de MO-studen ten Nederlands op kortere termijn doen. Voorts willen ze meer aandacht voor de moderne taalkunde, waar voor een werkgroep werd ingesteld. Veranderingen werden voorgesteld door de letterkunde - examens en meer aandacht werd gevraagd voor pedagogiek, didaktiek en methodiek. „Je wordt zo gauw in de hoek van Pipo de clown ge drukt: dag vogels, dag bloemen!" Een typering van prof. ir. H. Pouderoyen, voorzitter van het actiecomité „Leefbare Delta." Hij constateert dat de leden van het actiecomité, en an dere tegenstanders van Rotterdams' plannenmakers, als halfzachte natuurbeschermers worden gedoodverfd. En prof. Pouderoyen is niet alleen maar voor natuurbe scherming: met „de vogels en de bloemen" staat en valt het menselijk leven. „In Nederland, w aar we op eikaars lip zitten, moeten we ruimtelijk orderten tot in de finesses. Het schoonhouden van de natuur, de milieuhygiëne, is een belangrijke zaak. Dat geheimzinnig dood neervallen van vogels is een keten, die eindigt bij de mens." Sinds 7 februari het Rotter damse plan „2000 plus" voor tijdig in de openbaarheid kwam (door publicatie in Het Vrije Volk) begonnen de tegenkrach ten zich ook te bundelen. Vooral in Oostvoorne werd verzamelen geblazen. Gevaar lijkste aanvalsspits voor de Rot terdamse aspiraties lijkt „Leef bare Delta". Prof. Pouderoyen (ingenieur in de werktuigbouwkunde, doceert motoren aan de KMA) woont in Oostvoorne, evenals medestrij der C. D. Moulijn, die in lezingen en tijdschriftartikelen de tegen argumenten briljant heeft ge formuleerd. lang van industrialisatie en werkge legenheid, maar verzet zich tegen de „eenzijdige benadering" hiervan door Rotterdam, waardoor het leefmilieu van de mens in gevaar komt. Uit een brief van het comité: „Met name dreigt een verslechtering van het leefmilieu en verdwijning van de laatste onvervangbare resten van natuur- en recreatiegebieden in het toch.,al misdeelde Rijnmondge bied." Prof. Pouderoyen is al een jaar be zig in zijn vrije tijd de proble matiek te bestuderen. Hij heeft kri tiek op de sinds begin 1968 versche nen Rotterdamse havenrapporten. In een uit te geven studie zal stelling tegen deze rapporten worden geno- Vraagtekens Hoe is de actie tegen de plannen voor de ontwikkeling van havens en industrie op Voorne-Putten en in de Hoekse Waard begonnen? Prof. Pouderoyen vertelt me in zijn bungalow in Oostvoorne: „Het is ei genlijk een culminatie geworden, na- dat we ongeveer twee jaar geleden ontdekten, dat in 1960 Rotterdam plus het Waterweggebied maar 11,7 procent bijdroeg aan onze welvaart." Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (Regionale Rekeningen) zegt verder dat in hetzelfde jaar Amster dam plus het Noordzeekanaalgebied en de Zaanstreek 18,1 procent voor hun rekening namen, en Amsterdam alleen ruim 10 procent. Voor 1965 kan de Rotterdamse bij drage op 12,3 procent worden gesteld: een vermeerdering van 0,6 procent in vijf jaar. In mening gesterkt De heren Pouderoyen en Moulijn konden hun oren nauwelijks geloven, gezien de nadruk die Rotterdam al tijd legt op zijn onmisbaarheid als trekpaard van onze nationale econo mie. De cijfers sterkten hen in de me ning, dat de Rotterdamse plannen om eilanden te vergraven en stranden te blokkeren, op een mythe berusten. De mythe van het Rotterdam, dat een tweede Ruhrgebied MOET schep pen. ter willen van werkgelegenheid en welvaart. Dit overigens ten koste van het levensgeluk van de bewoners, die worden veroordeeld te leven in een omgeving van „smook en grauw heid." Prof. Pouderoyen vervolgt: „Zeven tien mensen hebben toen een open brief aan burgemeester Thomassen gericht; er kwamen 4600 bijvalsbetui gingen, en 19 augustus vorig jaar brachten we een bezoekje aan de burgemeester. Maar wat hij zei was niet kernach tig, meer demagogisch. Hij gaf eigen lijk geen antwoord op onze vragen; we zijn daar nog beroerder van ge worden." Maasvlakte-boys De groep van zeventien zat intus sen niet stil, en ging dit jaar over tot stichting van het actiecomité Leefba- Te Delta. De „Maasvlakte-boys" zo noemen de zeventien elkaar in de wandeling kozen uit hun midden •en werkgroep. Leefbare Delta erkent wel het be- Het protest van Leefbare Delta valt uiteen in: kritiek op de „overspannen ver wachtingen" van Rotterdam wat betreft de toekomstige behoefte aan werkgelegenheid; twijfel aan de noodzaak van uit breiding van de haven; het overtrekken van het belang van welvaart en industrialisatie ten- koste van welzijn, recreatie, en milieuhygiëne; de vraag of de democratie niet wordt ondermijnd, waar de be volking zo weinig inspraak wordt gegund. Over de te verwachten vraag naar arbeidsplaatsen,-zegt prof. Pouderoy en: „Gezien de inlichtingen, die we hebben van de economen prof. Pen, prof. Heertje en prof. (L.H.) Klaassen van de Economische Hogeschool te Rotterdam, zetten we een vraagteken achter de prognose van Rotterdam. Prof. Klaassen levert desgevraagd als commentaar: „Het is mooi als Rotterdam een bijdrage kan leveren aan de werkgelegenheid, maar waar om moet dat gebeuren in een gebied dat al zo vol is? In het Rijnmondge bied zijn trouwens al zoveel ar beidsintensieve industrieën, die bij uitbouw veel mogelijkheden bieden. Uitspelen Waarom moeten we hier nog meer basisindustrieën hebben, terwijl er in Nederland andere alternatieven zijn als Delfzijl en het Westerschelde-ge- bied? Dit moet in nationaal verband, misschien zelfs in internationaal ver band worden gezien: waarom wordt België ik denk aan Antwerpen nog steeds als buitenland gezien?" Prof. Klaassen signaleert met het laatste een rivaliteit, die vooral de Amerikanen wie zou het hun ver wijten de kans geeft de Europea nen tegen elkaar uit te spelen. De heer Moulijn van Leefbare Del ta schrijft over de concurrentiestrijd tussen Rotterdam en Antwerpen „Degussa. een Duits bedrijf, vestigdf zich, na toepassing van de uitspeel methode in Antwerpen, „ten kost' van Rotterdam". Shell-chemie ver wierf zich aldus goedkope grond aa: de Moerdijk („Anders waren ze naa Antwerpen gegaan"). Zo reizen vooral Amerikaanse be drijfs-padvinders West-Europa af ei bedingen, landen en steden tegen el kaar uitspelend, de voor het Ameri kaanse kapitaal voordeligste vesti gingsplaatsen en voorwaarder Rotterdam dingt ijverig mee naar de ze gunsten. Ter wille daarvan vergraaft het he le Hollandse eilanden.... daarvooi blokkeert het een van de wijdste stranden van Europa, tast het rijkste duingebied van het Westen aan en PROF. IR. H. POUDEROYEN bang voor ..point of no return laat het de lucht vervuilen, die wij inademen." Werkgelegenheid? En de werkgelegenheid dan? Mou lijn merkt op: „Maar.... eigenlijk is er in dit deel van de Randstad niet zo veel behoefte aan grotere werkgele genheid: met kunst en vliegwerk haalt men Turkse. Italiaanse of Spaanse arbeiders hier naar toe en dat. terwijl in andere streken van ons land duizenden landgenoten zon der werk lopen." Zijn de havenuitbreidingen noodza kelijk? Volgens de heer Moulijn is de kans groot dat ten gevolge van contai nervervoer moderne mechanische los- en laadmethoden het beschik bare havenareaal in de toekomst in tensiever zal kunnen worden ge bruikt; pijpleidingen in de toekomst de taak van de tanker gedeeltelijk zullen overnemen; atoomcentrales trouwens de behoefte aan olie drastisch zullen verminderen; de voortschrijdende automatisering en de daardoor ontstane enorme behoef te aan vrije tijd, meer behoefte aan recreatieterreinen dan aan havens zal scheppen. Geen illusies Is het, in dit licht gezien, verstan dig de Maasvlakte zodanig uit te breiden, dat het in West-Europa unieke duin en strand van Voome 'aaraan ten offer valt? Prof. Pouderoyen: „Omdat de uit leiding van de Maasvlakte eer iroot (niet meer te herstellen) offer raagt... waarvan de consequentie.' 'oor het nageslacht gedragen moeter /orden, is de gegeven argumentatie riet voldoende.... temeer waar alter •atieven aanwezig zijn in de ontwik cling van andere gebieden, waa- el ruimte is." Daarentegen zegt het plan „200' lus" dat Voornes duinen onaange ïst zullen blijven Dr. M. J. Adrian mofd van het biologisch statioi Veevers' Duin te Oostvoorne, maak ich hierover geen illusies: „Als d< •uitenduinen van de zee worden af esloten zal geen duinvorming mee ■ptreden, de natuurlijke helm- er luindoornbegroeiing verloren gaan ?n de kalkrijkdom verminderen. He' natuurlijke evenwicht in de flora za' worden verstoord Houdgreep? Ouddorp, en een stadsmens dreigt sentimenteel te worden, als hij al dat moois ziet. Desondanks, als we deze kaart nekijken, zien we dat een greep wordt gedaan naar het eiland." De eilandbewoners luisterden zwijgend. Prof. Pouderoyen meent (over de inwoners van Voorne-Putten)„De mensen hier worden apathisch. Ze zeg gen: och, Rotterdam krijgt toch zijn zin." Voelen tuinders, boeren en bungalowbewoners van Voorne- Putten, Hoekse Waard en zelfs van Goeree-Overflakkee zich in de houdgreep van Rotterdam? In „The New Europeans" het nieuwe boek van de Brit Anthony Sampson, waarin hij een doorlichting geeft van het huidige West-Europa lees ik over ons land: ,,Het mooie van de Nederlanders is dat ze één ding boven alles stellen: geld maken." Dag vogels, dag bloemen. De jonge ontwerper Praful Patel met mannequin Tanje in een tailleur van allure. De witte halsbies zit aan het manteltje, evenals de ovale bies. Gaat het manteltje uit dan is er een long torso-japon, waarvan het lijf schuin geknipt is, terwijl in de rok de donkere ruitgedeelten zijn weg- geplooid. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Ferry Offer man heeft 23 jaar lang mede de Nederlandse mode beïnvloed door zijn collecties. Soms met groot succes, soms met iets min der succes. Maar altijd wist hij stijl en klasse te bereiken. Het huis Ferry Offerman blijft zoals het is, maar de collecties zullen voortaan ontworpen worden door Praful Patel (uit India), die nu 27 jaar is en reeds jaar bij Offerman werkte en naam kreeg door de fraaie bor duursels waarmede hij voorna melijk de avondkleding sierde. Gisteren zagen wij de eerste Pa telcollectie in huize Offerman en hel was een succes. Heel stijlvol had de jonge ontwerper de Parijse Steivart: invasie ivas noodzakelijk Dwars door de duinen zullen trou wens wegen, spoorbanen en een ka naal worden aangelegd. De toch al weinige recreatiemoge lijkheden van de Rotterdammer zul len dan opnieuw worden aangetast. Dr. Adriani: „De Utrechtenaar heeft binnen een straal van twintig kilo meter T29 m2 recreatieruimte, de Haarlemmer 77 m2, de Hagenaar 25 m2, de Amsterdammer 11 m2 en de Rotterdammer als slechtst bedeelde 2.5 m2!" Sluipend gevaar Prof. Pouderoyen heeft zich nogal erdiept in het verloren gaan van de kringloop in de natuur door de lucht verontreiniging, (industrie en ver keer) en verdwijnen van het natuur lijke groen. „Dagelijks gaan tienduizenden ton nen viezigheid de lucht in. Ik ben ervan overtuigd dat de industrie, binnen het kader van de centen, haar best doet zo schoon mogelijk te wer ken; maar Nederland, als overbevolkt land, is een. verzadigingspunt op dit gebied." Hij ziet in de verontreiniging van het leefmilieu door vuile lucht en landbouwgif, die planten, dieren en mensen aantasten, een sluipend pro ces. Sluipend: „dat maakt het zo moeilijk het de mensen aan hur '•erstand te brengen." „Maar er komt een keer een punt 'al de vergiftiging zover is voort geschreden, dat wc niet meer terug- unnen: the point of no return. Wc uilen het merken als er mensen terven. Dit begint me heel zwaar t 'rukken. Er wordt wel gepraat ovei roenstroken, maar niet over de verlevingskansen van die groenstro THE VALLEY De ruim 100 Britse parachutisten, die deelge nomen hebben aan de invasie op het Caribische eilandje Anguilla, zullen a.s. woensdag of donder dag dit eilandje verlaten. Dit heeft de Britse hoge-commissa- ris in Anguilla, Tony Lee, giste- i ren gezegd. Volgens Lee zijn orde en gezag er nog niet hersteld. Op het ogenblik wordt het eiland door een bende ge- i terroriseerd. Hun doel is aan te to- j nen, dat het denkbeeld van een Britse overneming van Anguilla was mislukt, aldus Lee. In Londen heeft minister van bui tenlandse zaken en gemenebestzaken, Michael Stewart, in het Lagerhuis de kritiek op de bezetting van Anguilla van de hand gewezen. Het was vol gens hem noodzakelijk dat wet en orde wordt hersteld in een gebied waar ongure elementen wapens bin- j nenbrachten die ze bereid waren j voor hun eigen doeleinden te gebrui ken. Fel viel hij uit tegen Trinidad/To- I bago en Jamaica. Hij zei dat de twee J regeringen in het Caribische gebied I het Britse optreden hadden afge- keurd hoewel er op een recente ge menebestconferentie daar bij Enge- j land op was aangedrongen alle nodi- I de luchtlaagrond moeder aarde is maar dun (Foto: NASA Gemini 6-7 dec. 1965) ge stappen te nemen om de kwestie-Anguilla te regelen. In New York verwelkomde de An- guillaanse leider Ronald Webster in het VN-gebouw het voorstel van de VN-commissie voor kolonialisme, waarnemers van de VN een onder zoek te laten instellen op het eiland. De wereld kan dan constateren dat daar „geen duistere machten aan het werk zijn", zei hij. De Volkerenorga nisatie moest de terugtrekking van de Britse troepen bewerkstelligen. Op een persconferentie zei de zich president noemende Webster dat er op Anguilla geen land aan buitenlan ders was vericocht, geen speel huisvergunningen waren verstrekt en ook geen wapens werden vervaar digd. Op enkele geweren met vergun ning na was de eilandbevolking na genoeg ongewapend. Nederlander staat in Duitsland terecht voor valsemunterij HOOGEVEEN Volgende maand begint in Osnabrück in Duitsland het proces tegen de 34-jarige electriciën H. van V. uit Hoogeveen, die in no vember in Duitsland werd betrapt op het uitgeven van valse vijfmarkstuk ken. Bij een onderzoek werden in de woning van Van V. nog onafgewerkte valse muntstukken gevonden, alsme de een valsemuntersinstallatie, mo dellen en proefmateriaal. Wal verzachtend voegt hij hieraa1 e: „Als ik bestuurder was, zou i' lisschien anders reageren. Ik ben e >k van overtuigd dat burgemees*- homassen het beste voor heeft." Burgemeester Thomassen zei vor e week in een lezing te Middelhar lis over he.t plan voor de bouw var Trevelingenstad (met een half mil joen inwoners): „Wij komen vaak ir lijn geïnterpreteerd. Het waren dus lange lijven met plooi- en klokstro- ken onderaan of als volkomen te genstelling de heel korte bijna em pire lijfjes met een soepel jurkje en bolero. Rechte mantels met mooie naad- en incrustatieverwer king. Patel weet met materialen te werken, zoals we zagen in streep- en mitdessins, waarbij de stof recht of schuin genomen was en zo tot een verrassend geheel gecomponeerd. In deze collectie menig nopje. Hele fijne stipjes bijvoorbeeld op mousse line, heel lief en coquet verwerkt tot chemisiers met lange mouwen en brede manchetten. Voluminieus dit idee in prachtige avondjaponnen met als tegenstelling een volkomen rechte japon met enorme handbe schilderde motieven, of een strakke witte japon meteen plastron van rijk borduursel. Een collectie waar Offerman en Patel heel blij mee kunnen zijn. UTRECHT Pseudo-gcschiedschrlJ- ving heeft herhaaldelijk tot mythevor ming van de prehistorie geleid. Dit heeft bijgedragen tot de nazi-ideoiogie. en tot de ..wetenschappelijke" funde ring van de ..Herrcnvolk"-moraal en rassenwaan. Dit zei prof. dr. J. D. van der Waals vandaag in de inaugurele rede, waar mee hij zijn ambt als buitengewoon hoogleraar in de culturele prehistorie aan de Utrechtse universiteit aanvaard de. Duitsland ontwierp een zg. histo risch beeld dat een wensdroom bleek te zijn. De Sowjetunie heeft de prehis torie misbruikt om er marxistische voorstellingen over de maatschappelij ke evolutie mee „aan te tonen". Prof. Van der Waals zei, dat de ge varen van mythevorming via de pre historie nog steeds aanwezig zijn en dat met name een traditionele denk trant alsmede het jargon van de pre historie in Europa gemakkelijk tot pseudo-geschiedschrijving verleiden. DEN HAAG Binnenkort zal bij enkele militaire onderdelen een proef worden genomen met het gebruik van boter, aldus heeft de minister van de fensie W. den Toom meegedeeld op vragen van kamerleden. Doe! is te onderzoeken of de moei lijkheden op het gebied van opslagdis tributie en smeerbaarheid kunnen wor den opgelost, aldus de minister, die er overigens op wijst, dat de boter, die de EEG-landen uit de interventievoorra- den van de gemeenschap ten behoeve van het leger kunnen betrekken, nog duurder blijft dan margarine. Voordat de militairen hun brood met boter inplaats van margarine mogen besmeren, moet de financiële kwestie nog worden opgelost. Op dienstreis (Van onze correspondent) ARNHEM Mr. Pieter van Vol lenhoven, secretaris voor de kontak ten met ontwikkelingslanden van de Heidemij in Arnhem, maakt op het ogenblik zijn eerste belangrijke dienstreis. Met een delegatie is hij vorige week in Turkije aangekomen. In Istanboel onderzoekt de com missie voor de NV Ilaco, Internatio nal land development consultans (een dochteronderneming van de Heide mij), mogelijkheden voor het tot stand brengen van een recreatiepro- jekt. De heer Van Vollenhoven ging rechtstreeks van Lech, waar de Ko ninklijke familie met vakantie was, naar Turkije. NICE Marijke Schaar heeft maandag in een wedstrijd voor de 'weede ronde van een internationaal «nnistornooi in Nice een overwin ing behaald op de Britse mej. Oak- <jnd. De cijfers waren 6—2 61. 'enneth de Koning werd in de eerste ronde van het herenenkelspel uit geschakeld. Hij verloor met 64 6—4 van de Fransman Paul.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9