Nederlanders gesneuveld bij aanval op El Fatah Vrouwen vaker op spreekuur Egypte: Israël leed zware verliezen na vuurgevecht langs Suez Broodmand naar Landbouwhogeschool Busstaking LUNS OP DE PREEKSTOEL ISRAËLISCHE LEGERLEIDING: De Schrijvers reserve tegen Luxemburg NTS filmt wedstrijd Spiikenisse-Zuidland ESA stond met rug tegen muur Ook in Zeeland werd conflict bijgelegd fl fulpenetappe NTS negeert KNVB directe uitzending van Spartak-Ajax Smit en v. Zijderveld bij centr. training 5 DINSDAG 25 MAART 1969 SPIJKENISSE Zondag in de mis van twaalf uur zal minister Luns het preekgestoelte in Spijkenisse bestij gen in de rooms-katholieke Emmaus- kerk. Het is niet de eerste keer. dat de vooruitstrevende pater P. Wesseling leken uitnodigt hetzelfde te doen. Voorgangers zij al geweest Godfried Bomans, Hans van Mierlo en Harry Mulisch. De kerkgangers zullen de gelegen heid krijgen de minister vragen te stellen en om helemaal zeker te zijn dat dat ter dege gebeurt zorgt pater Wesseling net als bij een incapabel voetbalelftal voor extra goede inval lers. Dat zijn in dit geval extra-vra genstellers van buiten. En ook pater Wesseling „heeft een serie klemmen de vragen op zijn lever". Luns: geen bewijzen over massale exeeuties Indonesië DEN HAAG De regering beschikt niet over gegevens die haar in staat stellen te verklaren dat berichten over massale executies van communisten op Java en van een massale toeneming van het aantal politieke gevangenen juist zijn. aldus heeft minister Luns, mede namens de minister zonder por tefeuille drs. Udink, in antwoord op vragen van het Eerste-Kamerlid mr. J. H. van Wijk (pac. soc.) verklaard. Hij geeft daarom geen antwoord op een vraag of. indien deze berichten Juist zijn. het niet beter zou zijn de hulp aan Indonesië op te schorten en hervatting afhankelijk te stellen van het beëindigen van de vervolging van politieke tegenstanders. RIJSSEL In een mijn te Lefo- rest in Frankrijk is gisteren een lift omlaag gestort. Er zijn drie doden en een zwaargewonde. (Van een medewerker) |E Israëlische legerleiding is ervan overtuigd, dat bij de aanvallen door vliegtuigen op Arabische terroristenbases in Jordanië twee Nederlandse El Fatah-vrijwilligers om het leven zijn gekomen. Enige weken geleden verklaarde Yassir Arafat, de leider van de Orga nisatie voor de bevrijding van Pa lestina, tevens El Fatah-leider, in een vraaggesprek voor de Egyptische te levisie, dat zijn terroristenorganisatie vrijwilligers telde uit Frankrijk en Nederland. Een woordvoerder van het Israëlische leger sprak in Tel Aviv deze bewering tegen; het Israëlische leger meende stellig, dat El Fatah geen vrijwilligers uit Ne derland in haar gelederen had. zei hij. Het ministerie van buitenlandse zaken te Den Haag gaf desgevraagd te verstaan, dat niet bekend was. dat Nederlanders aan de zijde van de El Fatah streden. Van ambassadeur^ uit de Arabische landen waren daarover geen berichten binnen gekomen. Ook het ministerie van justitie deelde mede, dat geen aanvragen wa ren ingediend om toestemming in vreemde, in dit geval Arabische krijgsdienst te treden. Ons werd me degedeeld, dat deze toestemming, noodzakelijk om de Nederlandse na tionaliteit te behouden, voor een ter- roristengroep als El Fatah ook niet zou worden verstrekt. In Israël is men er thans van over tuigd dat twee Nederlandse vrijwilli gers, behorend tot El Fatah, zijn ge dood bij bombardementen door Israëlische vliegtuigen op El Fa- tah-kampementcn. Acties De Israëlische legerleiding heeft met deze bombardementen een nieu we bestrijdingsmethode tegen de ter roristen ontwikkeld. Men is afgestapt van het houden van grote strafexpe dities. Een militaire zegsman gaf in Jeruzalem te verstaan, dat de tactiek wordt gevolgd die de Amerikanen in Vietnam toepassen. Met kleine eenheden van de lucht macht worden de terroristenbases bestookt, waar zij de Israëlische mili tairen maar bekend zijn. Deze acties zullen onverwacht en op verschil lende tijdstippen worden gevoerd. ..We zullen ze vinden in de vroegte bij het ontbijt, in de nacht tijdens hun slaap, in de morgen bij hun trai ning en bij hun avondmaaltijd," werd in Jeruzalem gezegd. Deze me thode wordt niet als het afdoende antwoord beschouwd. „Het is vol doende om de terroristen een perma nent gevoel van onzekerheid te ge ven." leiding geconstateerd, dat de hevige beschietingen door het Egyptische le ger van de Israëlische posities aan het Suezkanaal uit militair oogpunt een volkomen mislukking zijn gewor den. Israël verloor slechts een Piper Cub en enige voertuigen. Drie mili tairen sneuvelden. Daartegenover werden de Egyp tische opperbevelhebber Riad en (naar Israëlische militaire kringen aannemen) nog tal van andere Egyp tische stafofficieren dodelijk getrof fen. Het Egyptische leger vuurde omstreeks 45.000 schoten op de Israëlische stellingen af. V incline Minimum CAÏRO Volgens een com muniqué uit Caïro zijn tijdens het artillerie-duel met Israël langs het Suez-kanaal aan Egyp- tes zijde één dode en negen ge wonden gevallen, terwijl twee Egyptische militaire voertuigen werden vernietigd. In de haven van Suez werd het onder Pana- Britse minister op de vuist LONDEN De Britse minister van defensie. Denis Healey. is gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst van de Labour-partU in de Londense voorstad Walthamstow in een massale vechtpar tij verwikkeld geraakt. Deze brak uit nadat een groep demonstranten het podium met meelbommen had beko geld. De vroegere minister van gemene bestzaken Bottomley kreeg een stomp in de maag en zakte ineen, waarop Healey die met meel was overdekt de dader probeerde te grijpen. De minister verdween korte tijd in het gewoel alvorens de zaalwachters hem uit de kluwen vechtenden bevrijdden. Na een half uur kon de bijeenkomst worden voortgezet. De aula van de school, waar zij gehouden werd. was toen een complete chaos. Healey had tevoren een rede uitgesproken en was daarbij herhaaldelijk vanuit de zaal door uitroepen als „communisten" en „fascist" onderbroken. De minister had de orderverstoorders „lafaards" ge noemd, waarop twee mannen naar vo ren waren gekomen en een scheld- kannonade hadden ingezet. Daarna volgde de meelbommen en ging men op de vuist. Radioactieve straling besmette niemand DEN HAAG Bij het blussen van dc brand in een spoorwegwagon te Akkrum, waarin radio-actieve stoffen werden vervoerd, heeft niemand aan een gevaarlijke dosis straling blootge staan. aldus heeft de staatssecretaris van verkeer en waterstaat M. J. Keyzer in antwoord op vragen van de Tweede Kamerleden drs. H. M. Franssen en ir. S. A Posthumus (PvdA) meegedeeld. Hij zegt. dat bij het ongeluk de voor schriften voor het vervoer per spoor van radio-actieve stoffen zijn nage leefd, maar omdat pas in een laat sta dium bekend werd. dat in de uitge brande wagen radio-actieve stoffen werden vervoerd, kon de waarschu wing pas daarna worden gegeven. Er zullen maatregelen worden getroffen om herhaling van een dergelijke situa tie te voorkomen. Drs. Bakker ziet geen O kwaad in Navo-stentpel DEN HAAG De minister van ver keer en waterstaat drs. J. A. Bakker is niet bereid te voldoen aan een ver zoek van het Tweede Kamerlid A. G. van der Spek (PSP) brieven niet met met een stempel „20 jaar Navo" af te stempelen. De minister acht het juist als de PTT met een stempel aandacht schenkt aan een instelling van algemeen natio naal of internationaal belang. ZEIST Piet Schrijvers (FC Twente) is in de plaats van Nico van Zoghei (Go Ahead) aangewezen als reserve-doelman van het Nederlands voetbalelftal, dat woensdag in Rot terdam tegen Luxemburg uitkomt voor de voorronden van het wereld kampioenschap 1970. De reden van de vervanging van Van Zoghei is het ••it. dat de Deventer doelman gebles- ■••rd is. mese vlag varende schip Kaleda geraakt. Negen Israëlische tanks, twee raketlanceerinstallaties. zes brand stoftanks en vijf observatieposten zouden volgens het communiqué door Egyptisch geschut zijn verwoest. Voorts zouden zes Israëlische batte rijen tot zwijgen zijn gebracht. De Israëlische strijdkrachten zouden zware verliezen aan manschappen hebben geleden bij dit incident. Raketten De Arabische organisatie voor de Sinai deelt in een communiqué mee, dat zij zondag voor het eerst gebruik j van raketten heeft gemaakt tegen Israëlische concentraties in de Sinai. Munitiedepots en brandstofopslag plaatsen vlogen in de lucht. Het is nog altijd niet zeker, of bin nenkort het overleg tussen de Grote Vier over het Nabije Oosten kan be ginnen. Er zou nog onvoldoende mate van overeenstemming zijn. Amerika heeft gisteren zijn mening ter kennis gebracht van de andere landen ook de Arabische. Israël was tevoren reeds ingelicht. De Amerikaanse opvattingen zijn zo geformuleerd dat de Israëliërs er geen bezwaar tegen hebben en dat de Arabieren ze wellicht zullen af wijzen. De suggesties hebben dan ook slechts ten doel. een antwoord te ge ven op Russische voorstellen en een uitgangspunt te geven voor het voor genomen viermogendheden-overleg. Vermoedelijk legt Amerika er na druk op. dat het werk van de Zweed se VN-bemiddelaar Jarring meer moet worden gesteund. SPIJKENISSE De NTS zal za terdagavond in de uitzending Scala flitsen brengen van de voetbal- j wedstrijd-Spijkenisse Zuidland. de kampioenswedstrijd uit de 3de klas A West II zaterdagvoetbal. Het pro gramma in de 2de klassen bood prac- tisch geen keus, zodat een brief van Spijkenisse om de wedstrijd tegen Zuidland uit te zenden in goede aar de viel. Omdat de camera-ploeg weer tijdig terug moet zijn in Bussum, be gint de wedstrijd niet om kwart over I vier. maar om twee uur (14.00 uur). I Met voldoening hebben de militaire I autoriteiten vastgesteld, dat het aan- tal Arabische terroristen dat de ri vier de Jordaan oversteekt tot een minimum is teruggebracht. Een van j de oorzaken is het „elektronische j gordijn", dat de Israëlische militairen j aan de grens tussen het Jordanië van Amman en het Jordanië, beheerd door Jeruzalem, hebben gelegd. „Op de meeste plaatsen kan geen j muis de rivier oversteken zonder te worden gezien", zei een militaire woordvoerder. Het „elektronische gordijn" bestaat, zo wordt aangeno men. uit een radarscherm. Tevens heeft de Israëlische leger- Dat de verliezen aan de Israëlische kant zo gering zijn. wordt toe geschreven aan een vooralsnog gehei me vinding van de Israëlische ge nie. Het opperbevel schakelde de genie in, nadat de artilleriebeschietingen van oktober over het Suezkanaal aan Israëlische zijde tien doden en acht tien gewonden hadden opgeleverd. Een probleem was, dat het Egyp tische leger beschikt over Russisch geschut van 130 mm. dat vier meter dikke muren van gewapend beton kan doorboren. Israël was niet in staat bunkers aan het Suezkanaal te bouwen, die inslagen van dergelijk geschut konden weerstaan. Niet al leen dat dit miljoenen guldens zou hebben gekost, maar mankracht noch materiaal was ervoor aanwezig. De Israëlische legerleiding vond het ook een bezwaar, dat als zulke bunkers zouden worden gebouwd, de militairen daarin zouden zijn op gesloten. De genie kreeg daarom op dracht naar andere bescher mingsmiddelen uit te zien. Zij vond dat in materiaal dat eenvoudig kan worden aangevoerd en verwerkt, en waardoor de militairen dicht genoeg aan de oppervlakte blijven om aan vallen te kunnen weerstaan. Het Israëlische leger heeft bekend gemaakt. dat het nieuwe materiaal aanmerkelijk goedkoper is dan het bouwen van bunkers. Waaruit het materiaal bestaat, is niet bekendge maakt.. (Van onze correspondent) MARUM Vlak voor het aflopen van het ultimatum van dc vakbonden heeft de directie van Elema en Stol linga's autobusonderneming (ESA) in Marum tenslotte toch nog de ge wraakte cao-streekvervoer onderte kend. ..Het was voor ons een kwestie van tekenen of kapot gaan", zo zei ons directeur R. Elema. Een staking bij de afdeling garage en revisiebedrijf zou voor de onderne ming extra gevoelig zijn aangekomen omdat andere soortgelijke en concur rerende bedrijven gewoon konden blijven doordraaien. Zoals bekend wilde de ESA de 120 mensen die in dit garage- en revisie- bedrijf werken, aan de dreigende sta king van het buspersoneel onttrekken door ze uit de cao-streekvervoer te halen en onder te brengen in de ca- o-kleinmetaal. Het betrokken personeel wilde hier na overleg met de vakbonden alleen mee akkoord gaan als de cao-streek vervoer dan zou worden ondertekend ten behoeve van de andere helft van het personeel. De ESA-directie heeft tot het uiterste gewacht met toe te geven. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Vrouwen consulteren de huisarts veel vaker dan mannen. Mannen zijn ook minder ziek dan vrouwen. De huisarts behandelt 90 procent van alle aandoeningen die hem ter kennis worden gebracht zelf. Tien procent van zijn patiën ten wordt doorgewezen naar specialisten, waarvan weer de meesten naar de oogarts gaan. Niet de winter, zoals vaak ge meend wordt maar de zomer blijkt het drukste seizoen voor de huisarts te zijn. Dit blijkt uit twee onderzoeken, die in 1966 en 1967 werden uitgevoerd door 52 huisartsen van het Nederlandse Huisartsengenootschap, in nauwe samenwerking met het Nederlandse Huisartsen Instituut in Utrecht. De 52 huisartsen noteerden gedurende een week per kwartaal alles wat ze deden en wat hun medisch ter ken- f nis kwam. Het tweede onderzoek de den vijf huisartsen in vier praktijken Den Haag, Utrecht, Stolwijk en Mid delburg) die gedurende een vol jaar alles noteerden op bovengenoemde wijze. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Vanmorgen om kwart voor vijf is de eerste bus van de Zeeuws-Vlaamse tram maatschappij uitgereden, alsof er niets aan de hand is geweest. Enkele uren tevoren echter was de chauffeur samen met bijna al zijn vijftien collega's van de ZVTM tij dens een nachtelijke vergadering in het gezellengebouw te Axel bijeen geweest. Dat had een stakingsverga dering moeten worden. Maar voor zitter L. Benders, districtsbestuur der van de Katholieke Bond van ver voerpersoneel. kon tijdens deze vergadering glunderend nog eens zeggen wat iedereen toen allang wist: „We hebben het voor elkaar. De Beatles hebben altijd al een zwak voor Nederland gehad, want ook commercieel gezien betekent de jeugd hier een niet geringe bijdrage en voor hun populariteit en voor hun inkom sten. ofschoon volgens recente uitlatingen de Beatles met finan ciële zaken liever niets van doen hebben. In elk geval betrok Bealle John Lennon Amsterdam in zijn huivelijksreis met de Ja panse Yoko Oho. Zij zullen (her metisch taboe voor het gemeen) resideren in het Hiltonhotel DEN HAAG Het ziet er I Het NKV en CNV steunen de niet naar uit dat het ministerie I KNyB in bedoeling de wedstrijd pas s avonds op de televisie uit te (Van onze Haagse redaktie) SCHEVENINGEN De Zil veren Broodmand, die ieder jaar wordt uitgereikt aan een persoon of instelling die zich verdienste lijk heeft gemaakt op het gebied van de voedselvoorziening, is voor 1968 aan de Landbouw hogeschool te Wageningen uitge reikt. De rector magnificus prof. dr. ir. F. Hellinga nam de Zilve ren Broodmand gistermiddag tij dens een bijeenkomst in hotel Wittebrug te Den Haag uit han den van de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Meelfabrikanten drs. H. J. P. Verschaffel in ontvangst. In een toespraak wees drs. Ver schaffel op het voortreffelijke werk van de afgestudeerde ingenieurs van de Landbouwhogeschool in ons land. maar ook in het buitenland. ..De hogeschool wist de snetle ontwikke ling. die zich ook in de landbouw in de laatste halve eeuw voltrok- I ken. steeds voor te blijven en paste zich voortdurend aan bij de veran derde omstandigheden." aldus de heer Verschaffel. Hij wees verder op de activiteiten van de school bij het in cultuur brengen van de drooggelegde IJs- selmeerpolders. ..Hier ziet men een gefundeerde, wetenschappelijke en goed georganiseerde opzet en uit voering. waardoor 226.000 hectare nieuwe grond aan velen geleidelijk een goed bestaan bezorgt." Drs. Verschaffel zag in het kader van het vijftigjarig bestaan van de landbouwhogeschool een goede aan leiding juist deze instelling in 1968 de Zilveren Broodmand uit te reiken. Prof. Hellinga zei in zijn toe- j spraak onder meer: ,,De drang lot ontdekking van datgene wat in de nabije toekomst en misschien ook in de verre toekomst van waarde kan zijn, is mijns inziens een van de belangrijkste kenmerken van de sfeer waarin Wageningen werkt." De rector magnificus merkte op dat de wetenschapsbeoefening in de landbouw in de twintigste eeuw pas goed van de grond is gekomen en dat deze het moet opnemen tegen ervaringen en tradities van duizen den jaren. van Cultuur. Recreatie en Maat schappelijk Werk de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond ad vies zal geven inzake directe tv- uitzending vaiï de Europacup- j wedstrijd SpartakAjax op 24 april om vier uur. Met ministerie, waar gis termiddag overigens nog geen officiële aanvraag om advies was binnengekomen, meent dat het bedrijfsleven met de KNVB tot overeenstemming moet komen. Pas daarna kan de KNVB be slissen of de wedstrijd al dan niet direct wordt uitgezonden. Inmiddels heeft de NTS laten we ten de wedstrijd in ieder geval 's middags te zullen uitzenden, onge acht dc beslissing van dc KNVB. Men wil de renortagc wel 's avonds om zes uur herhalen. Secretaris-penningmeester H. Burgwal van de KNVB heeft gisteren gezegd dat de wedstrijd waarschijn lijk niet op de t.v. zal worden uitge zonden. „Maar", zo voegd? hij er aan toe, ..het advies van het ministerie is doorslaggevend". Protesten Uit het bedrijfsleven en van de vakverbonden zijn inmiddels pro testen gekomen tegen een directe tv-uitzending. Het CNV en NKV me nen dat Ajax en de KNVB de Tsje chen moeten bewegen de wedstrijd om zes uur te laten beginnen. Spar tak heeft evenwel laten weten dat een later aanvangstijdstip onmogelijk is, vanwege de vroeg invallende duisternis. (Het stadion van Spartak heeft geen verlichting.) zenden. ..Het productieproces van het bedrijfsleven moet voortgang kunnen vinden en niet gehandicapt worden door grote aantallen voor de tv-uit zending vrijaf-nemende werkne mers", aldus de vakverbonden. Het NVV heeft geen bezwaren te gen een directe reportage van de i middagwedstrijd. Dc federatie van Christelijke 1 Werkgeversverbonden (FCW'B) is eveneens sterk gekant tegen directe uitzending van de cupwedstrijd. Niet alleen is een dergelijke reportage na delig voor het bedrijfsleven, ook ko men werknemers voor problemen te staan. Hierdoor kan onrust in de be drijven ontstaan, zo me< nt de FCWB. De federatie pleit voor ruimer i overleg met name in de Stichting van de Arbeid om te komen tot j een regeling die zowel voor het be- j drijfsleven als voor de KNVB en de NTS acceptabel is. Nu blijkt dat be langrijke voetbalwedstrijden tijdens werktijden niet meer tot de uitzon deringen behoren, is een dergelijke regeling noodzakelijk. aldus de FCWB. DEN HAAG De keuze-commis sie zaterdagvoetbal heeft Barend Smit van HBSS en Rob van Zijder veld van Heerjansdam alsnog toege voegd aan de centrale trainingsgroep van het Nederlands zaterdagelftal Door het bedanken van Jan Veerman (Huizen) en Bouman (Bp Quick) wa ren er twee plaatsen opengevallen. Beide spelers zullen vanavond ook een kans krijgen in de oefen wedstrijd tegen Fortuna VI. De directie zal de cao ondertekenen. Zonder dat er gestaakt wordt". „De vakbonden hebben bakzeil moeten halen", verklaarde ZVTM- directeur J. F. Denie gisteravond te genover ons. Dit houdt, naar zijn zeggen in, de duidelijke afspraak dat een loonstructuurcommissie gaat onderzoeken of, en zo ja hoeveel de lonen in het streekvervoer achter zijn bij die van het stadsvervoer. Het inhaalbedrag van 33 per maand, dat de streekchauffeurs dit jaar krij gen, zal, aldus de heer Denie, latei- worden verrekend. Zwaarte functies Voorzitter Benders legde vannacht echter uit dat de loonstructuurcom missie zich helemaal niet gaat bezig houden met de financiële verhoudin gen tussen stads- en streekvervoer, maar zuiver en alleen de zwaarte van de functies van buschauffeur in deze sectoren gaat beoordelen. De heer Denie mag nu zeggen dat hij heeft gewonnen. Maar hij onderte kent het contract en jullie krijgen je centen. Dat wilden we alleen maar bereiken", aldus de heer Ben- i ders. Op een vraag uit de vergadering of dc 33 gulden „later" verrekend zal worden antwoordde hij dat bij de onderhandelingen voor de cao van volgend jaar het probleem van het inhaalbedrag opnieuw een heet hangijzer zal worden. „Maar de 33 voor dit jaar hebben jullie in je zak", i De heer Benders maakte de chauf- feurs het compliment dat zij discipli- i nair en pal achter hun organisaties zijn blijven staan. „Door deze eens gezinde houding hebben wij bereikt wat we wilden, en zonder staking", zei hij'. Sympathie Uitvoerig deed de heer Benders mededeling van sympathiebetuigin- gen: de industrieën in de kanaalzone hadden toegezegd hun mensen, in ge- j va] de staking was doorgegaan, te ad- viseren geen gebruik te maken van j bussen die toch zouden rijden: diver- I se busondernemingen in de omgeving lieten weten niet in Zeeuws-Vlaan- j deren te zullen rijden: de rector van I het r.k. lyceum in Hulst zei z'n pu- pillen niet in andere dan de ZVTM- bussen te stoppen. Ook het publiek leefde mee met de chauffeurs: iemand kwam gister- j morgen bij een buschauffeur een I envelop met inhoud afgeven, be stemd voor de stakingskas. Tot slot van de nachtvergadering stak een van de chauffeurs een pluim op de hoed van de bestuurders en sprak ongetwiifeld namens al zijn collega's met de opmerking: „Ik ben blij dat die zenuwoorlog voorbij is". Eensgezind besloot de vergadering de stakende collega's in Friesland schriftelijk succes te wensen. (Vervolg van pag. I) Limburg Behalve in Zeeland cn Groningen (zie elders deze pagina) is ook de bus- slaking in Limburg gisteravond afge last. Hier heeft zelfs dc commissaris van de Koningin, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy. een bemiddelende rol ge speeld. Na afloop van het overleg zet te de heer Van Roov uiteen dat in een „open en prettig gesprek" met alle partijen besloten werd dat een com missie van twee Limburgse deskun digen op het gebied van arbeidsover eenkomsten gevraagd zal worden een bindend avies uit te brengen. Afgesproken is dat, in afwachting van de resultaten van het onderzoek van de loonstructuurcommissie. welke conclusie door de Limburgse autobus ondernemers zal worden gevolgd, deze bedrijven ermee akkoord gaan om i een commissie van goede diensten een verplichtend advies te laten uit brengen. Alle partijen hebben ver klaard de conclusie van beide deskun digen. die zullen gelden met terug werkende kracht vanaf 1 januari, te zullen aanvaarden. Opschorten Hetzelfde zal gelden voor de con- clusies van de loonstructuurcommis- i sie, die eerst op langere termijn zijn te verwachten. Op deze basis waren j de vakbonden bereid om de stakings- I actie die al in voorbereiding was, voor Een deel van de lawine gegevens die zo loskwam heeft dr. A. P. Olie mans, arts te Den Haag. verwerkt in het proefschrift Morbiditeit in de Huisartsenpraktijk, dat hij vandaag aan de rijksuniversiteit te Utrecht verdedigde. Zijn centrale vragen: Wat doet de Nederlandse huisarts en wat biedt zich alzo bij hem aan? Het proefschrift is van belang voor de op leiding en nascholing van artsen, alsmede voor de planning van de ge zondheidszorg en het vóórkomen van ziekten (epidemiologie). Welke klachten Nagegaan kon worden dal de huls arts in Nederland het meest wordt geconfronteerd met lichte verkoud heid en griepjes (kleine kinderen). Dan komen de ongevallen, die over wegend jongeren en mannen betref fen. Nummer drie zijn -de psycho- neurosen, dus aandoeningen waarbij overwegend psychische factoren een rol spelen. Voor deze aandoeningen, die 20 procent van het totaal uitma ken, consulteren vrouwen de huisarts tweemaal zoveel als mannen. De laatste categorie van „de grote vier" wordt gevormd door patiënten die van hoesten en bronchitis last heb ben. Niet op het platteland, maar in middelgrote steden blijken de men sen hun huisarts het minst nodig te hebben. Dan (pas) komen de platte landsgemeenten. terwijl de consulta tiedichtheid in steden van meer dan 100.000 inwoners het grootst blijkt te zijn. Ieder bejaarde, ouder dan 75 jaar wordt gemiddeld 10 maal per jaar door de huisarts gezien. In deze cate gorie zijn het weer de vrouwen, die frequenter klachten hebben: zij con sulteren de dokter gemiddeld 15 maal ner jaar, tegen 7 maal mannen. Vergelijkingen met soortgelijke on derzoekingen in het buitenland tonen opmerkelijke overeenkomsten aan met Engeland, Amerika en Australië. Betere opleiding Uit het onderzoek van dr. Olie- mans, waaruit slechts hier en daar een greep werd gedaan komt als een der conclusies naar voren dat de art senopleiding aan de universiteiten praktische tekort schiet. Agestudeer- den komen teveel dingen in hun praktijk tegen, waar ze in de oplei ding nimmer mee werden geconfron teerd. Tot slot enkele interessante stellin gen van de promovendus. Naar aan leiding van de plannen om röntgn- onderzoek op kanker op breder schaal toe te passen: Een halfjaarlijks massaal röntgen onderzoek bij mannen boven 40 jaar verdient pas aanbeveling, indien een streng wetenschappelijke opzet, uit voering, na-onderzoek en verwer king gegarandeerd zijn. Bij de organisatie van de bejaar denzorg moet meer rekening gehou den worden met een verzorgde huis vesting van bejaarde echtparen. Dr. Oliemans gaf daar deze toelichting op: Met name in Den Haag doet zich de schrijnende situatie voor. dat als van een bejaard echtpaar een der partners een ziekte krijgt, die de an dere partner of een wijkverpleegster niet meer aan kan zo'n patiënt naar een verpleeghuis wordt overge bracht. De andere partner gaat dan doorgaans r.aar een rusthuis elders. Deze scheiding is ten diepste onmen selijk. Eresaluut Ten lotte nog een stelling, die een eresaluut can alle (goede) artsenvrou wen betekent: Het maatschappelijk succes van de huisarts zal gedeeltelijk blijken uit de appreciatie door zijn patiën ten. Bij deze appreciatie speelt de echtgenote van de huisarts een zeer belangrijke rol. omdat zij. vooral bij de irregulaire contacten de patiënten zal moeten opvangen. SINT-MAARTEN Een brand heeft gisteren de boerderij van tuin der P. J. van Stralen in de buurtschap De Stroet verwoest. De totale :chade wordt geraamd op ruim f 100.000. Oorzaak van de brand was het omvallen van een oliekacheltje waarmee uien moesten worden drooggestookt. een korte termijn op te schorten. Oordeelt de Limburgse commissie van goede diensten dat het standpunt van de directies juist is, dan zal er een speciale cao voor deze Limburgse bedrijven moeten komen, waarin de 33 per maand voor het inhalen van de achterstand van het streekvervoer niet zal voorkomen. Stelt dc commissie de vakbonden in het gelijk, dan zullen de directies de nieuwe cao volledig toepassen, zonder echter deze cao te tekenen. Bij het conflict waren zes Limburg se busbedrijven betrokken: Kramers uit Grevenbiyht. de EBAD uit Beek. de VADAH uit Echt. de IAO uit. Eygelshoven-Nieuwenhagen. de NAO uit Roermond en de firma Meussen uit Maastricht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5