EINDE STAKING IN ZICHT Bombarderen bevolking bevestigd Commentaar LANCERING APOLLO-10 OP 18 MEI decoratieve onderzettegel voor a Het Kwartet Nog koud Zomie-eiland Directies spraken met GS Ook akkoord in Friesland Royaal gebaar Politie geloofde niet in ontvoering baby Permanent overleg ARP, CHU en KVP Toestand van Eisenhower oaat aelileruit Reuzen-computer voor Staatsmijnen I Nieuwe Leicis e Couuramit Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Dinsdag 25 maart 1969 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Wie de neus van het kind af veegt, kust de wang van de moeder. HERBERT B'TA „Hoeveel zouden we besparen als ik geen havermout meer zou eten?" DE BILT Een hogedrukge- bied tussen IJsland en Schotland breidde zich naar Scandinavië uit, en kwam in verbinding te staan met een ander hogedrukgebied, dat over Finland zuidwaarts trok. Tussen deze hogedrukgordel en een depressie, waarvan het cen trum boven Italië ligt, handhaaf de zich boven onze omgeving een oostelijke stroming. Hiermee werd uit Duitsland koude lucht aangevoerd, waarin het de afgelopen nacht een of twee graden heeft gevroren. In de algemene luchtdrukverdeling komt nog maar weinig verande ring. De hogedrukgordel breidt zich van Scandinavië geleidelijk naar het zuiden uit. De wind blijft in de noordoost hoek, zodat het koude weer aanhoudt. DE BILT Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige noordooste lijke wind. Koud voor de tijd van het jaar. Vooruitzichten voor donderdag: Aantal urén zon: 0 tot 5; Min. temp.: 0 tot 5 graden on der normaal; Max. temp.: 1 tot 7 graden on der normaal: Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. 26 Maart: Zon op 6.29, zon onder 19.03, maan op 10.15. maan onder 3.51, eerste kwartier. Misschien zijn er wat problemen rondom de status van het dooi de Britten „bezette" Anguilla. maar de gevolmachtigde van de regering in Londen, Tony Lee. bekijkt alles maar van de zonnige kant, het kan trouwens niet. an ders, met een dergelijk zomers klimaat om van te watertanden en ook de eilandbewoners zijn zo kwaad nog niet. Een gesprek met de Britse bezetterkan er nog wel af. of is Tony Lee niet zo impopulair als men hem af schildert? Op de foto: de in tro pische kledij gestoken Brit in ongedwongen onderonsje met een niet onwelwillend groepje on derdanen van leider Ronald Webster. In Zeeland, Groningen, Limburg en Fries land is gisteren druk overleg gepleegd over de (dreigende) staking van de buschauffeurs. De verwachting is dat de Friese chauffeurs - als laatsten - morgen hel werk zullen her ritten. BONN Gustav Heinemann, die op 1 juli Heinrich Lübke zal opvol gen als president van West-Duitsland, heeft zijn ontslag in gediend als minister van justitie. De 69-jarige Heinemann zal binnenkort ook al zijn functies in de SPD neer leggen. Als minister wordt hij opgevolgd door de huidige staatssecretaris van justitie, de 42-jarige Horst Ehmke. (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN De kans is groot dat morgen de bussen van de Zuidwesthoek en de LAB in Friesland weer rqden. Er is gis teravond en vannacht druk overleg geweest op provinciaal niveau. Vakbondsleiders en di recties hebben gesproken met het college van gedeputeerden. Het slot was dat men in grote mate overeenstemming heeft bereikt. De directeur van de LAB, de heer H. Pols, zou al toegezegd hebben de cao te teke nen, terwijl de directeur van de ZWH, de heer M. de Boer, gaat praten met zijn mede-directeu ren. Vanmorgen om half tien kwamen de vakbondsbestuurders, directies en leden van GS weer bijeen. Verwacht werd dat hier de beslissing zou val len: morgen weer rijden. De besprekingen op het Provincie huis werden gevoerd op initiatief van het provinciaal bestuur. Eerst kwa men de vertegenwoordigers van de directies en vervolgens de vakbonds bestuurders. Er werd langdurig on derhandeld, hetgeen tot resultaat had dat de twee partijen gezamenlijk aan de tafel gingen zitten. Dit overleg duurde tot tegen het middernachte lijk uur. Doorstaken Als het volle pond er niet uitkomt, willen jullie dan doorstaken? vroeg stakingsleider Jenezon vannacht aan de chauffeurs die zich hadden ver zameld in de bovenzaal van een café in Balk. Ja, klonk het als uit één mond. Niet een chauffeur bleek na zes stakings dagen bereid te zijn concessies te doen. Doordat de ESA in Marum en de ZVTM in Zeeland hadden beslo ten de cao te tekenen leek de positie van de ZWH- en LAB-directies bij zonder moeilijk te worden en voelden de stakers zich sterk. Bij het begin van de vergadering van de chauffeurs was de verwach ting dat het einde van het conflict zeer nabij was. De stemming was bij na feestelijk. Even ontstond er onder de chauf feurs misverstand over de bijeen komst op het Provinciehuis. „Wij willen geen compromis zoals in Lim burg. Daarvoor hebben wij niet ge staakt" kon men van verschillende kanten horen. Naarmate de uren verstreken be sefte men dat de directies nog niet door de knieën waren. Om tien uur waren de meesten ervan overtuigd dat de staking dinsdag in elk geval nog zou voortduren. Toen om kwart over een dc heren Jenezon, Hendriks en Molenaar de zaal binnen kwamen wist iedereen al dat de LAB en de ZWH niet hadden getekend. De heer Jenezon: „Wij hebben dui delijk gezegd dat wij wilden onder handelen op basis van de cao met daaraan toegevoegd: geen rancune maatregelen na het conflict en hand having van het huidige percentage waardebeoordeling." ZWH-directeur De Boer verklaarde dat hij het als een zuiver informatie- 1 ve vergadering beschouwde en dat in een volgend directieberaad ook het Limburgse akkoord zouworden be trokken. „Ik heb de directie nog voorgesteld om vannacht te vergaderen maar dat kon niet", zei de heer Hendriks nog. De stemming onder de stakers was toen alweer uitstekend. „Wees niet te optimistisch, het moet allemaal nog rond komen." Voor vervolg zie pagina 5 De koninklijke familie, na veertien dagen rust en zon en volop winter- vakantie in het Oostenrijkse Lech, is gistermorgen weer thuis gekomen en het station Baarn betekende dus het eindpunt van de reis en tevens liet begin van de vertrouwde sfeer van het Soestdijkse thuis. Op de foto links dragen prinses Beatrix en prins Claus de reiswieg van prinsje Friso naar de auto, achter hen me juffrouw E. J. Swellengrebel met prins Alexander, die te moe ivas van de lange reis om te lopen. Foto rechts: prinses Margriet met haar zoon prins Maurits, die vrolijk en opgewekt zwaait, maar misschien heeft hij een groot gedeelte van de treinreis gewoon in dromenland verkeerd. GENÈVE Het Internationale Rode Kruis heeft het bombarderen van de burgerbevolking van Biafra bevestigd. Ook het huis van zijn vertegen woordiger in Oemoeahia, Jaggi, die sinds september 1967 50 rapporten over dit onderwerp naar Genève zond, werd bij een van de bombar dementen verwoest. Intussen heeft de Biafraanse lei der, kolonel Ojoekwoe, opnieuw het voorstel gedaan via de Nigerrivier hulpgoederen voor Biafra aan te voeren. De ladingen kunnen worden gebracht naar Ogoeta. op 130 km van Port Harcourt. Ojoekwoe heeft dit laten weten aan senator Kennedy en andere le den van het Amerikaanse Congres. Een speciale afgezant van president Nixon, Clyde Ferguson, onderzoekt zowel in Nigeria als in Biafra, hoe de hulpverlening het best kan wor den geregeld. De Nigeriaanse luchtmacht heeft gemeld, dat het in het weekeind zes vliegtuigen heeft vernield op de lan dingsbaan van Oeli in Biafra. In de afgelopen vier nachten hebben toestellen van het Rode kruis en van de kerkelijke hulporganisaties 108 vluchten gemaakt, waarbij 1.200 ton noodvoorraad werd overgevlogen. Wilson is bereid Biafra te bezoeken LONDEN Premier Harold Wilson van Engeland is bereid naar Biafra te gaan tijdens zijn komende bezoek aan Nigeria, als hij daartoe wordt uitgenodigd door de Biaf raanse autoriteiten. Dit heeft minister van buitenlandse zaken Michael Stewart gisteren te kennen gegeven in een debat in het Lagerhuis. De premier moet evenwel duidelijk weten of kolonel Oejoek- woc bereid is hem te ontvangen. Wat betreft het toezicht houden op een eventueel bestand in de Nigeriaanse burgeroorlog en op beperking van de wapenleveranties aan beide partijen in het conflict, zei de minister, dat deze taak volgens hem beter kan worden uitgeoefend door de orga nisaties voor de Afrikaanse eenheid (OAE) dan door de Verenigde Naties. lateii ti:iii m.i:vomh:.\ (Van onze correspondent) ARNHEM Drie Nijmege- naren hebben zaterdagmiddag, naar eerst thans bekend is ge worden, bij een razendsnelle overval een éénjarige jongen ontvoerd uit een lanipenwinkcl in Arnhem. Hoewel de politie de kidnappers eerst per on geluk de gelegenheid gaf te ontkomen, werden ze later op gespoord en kon de baby aan zijn vader worden teruggegeven. Het was namelijk de ex- vrouw vap Leo Eibers (30), die de ontvoering op touw had ge zet. Bij de scheiding was het kind toegewezen aan de vader. De vrouw ging met haar moeder en zestienjarige broer naar de lampenwinkel. Terwijl de broer buiten de wacht hield grepen beide vrouwen het kind. Tijdens een korte worsteling stak de grootmoeder met een dolkmes de bewoonster van het huis in de hand. De Arnhemse mejuffrouw M. Stadegaart, die voor de winkel in haar auto op iemand zat te wachten, zag alles gebeuren. Ze zette de achtevolging in tot Nij megen. waar ze een politieauto waarschuwde. De agenten ver trouwden het kennelijk niet want ze wilden eerst de papie ren van de attente automobiliste controleren. Dit gaf de kidnap per de gelegenheid uit het ge zicht te verdwijnen. Later her stelde de politie de fout, spoorde de baby op en bracht hem bij zijn vadèr terug. Mary Quant heeft op het gebied van de jonge mode nooit geaarzeld mo derne progressieve ideeën te lance ren en te verwerkelijken en dit was voor de Modepersclub aanleiding haar met het Gouden schaartje te verrassen en ivie kan haar dit kleinood beter aanbieden dan vrien din Liesbeth List, die op ander ter rein ook excelleert: de schaarcere- monie in Amsterdam ging natuurlijk gepaard met enige feestelijkheid. Op de foto de beide vriendinnen gebogen over het gouden huldeblijk. Russische cellist in VS ondergedoken NEW YORK De Newyorkse ad vocaat Elmer Fried heeft gisteren verteld dat de Russische cellist Vsle- volod Lesjnef, die zaterdag is ver dwenen, bij hem is gekomen en graag voor goed in Amerika wil blij ven. De advocaat zei dat de Rus. die lid is van het staatssymphonie orkest van Moskou, niet om politiek asvl wilde vragen maar dat hij dezelfde gastvrijheid wil genieten als zovelen voor hem. De verblijfplaats van Lesj nef wilde hij niet bekendmaken. WASHINGTON Het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart (NASA) heeft gisteren besloten dat de vlucht met de Apollo-10 een missie om de maan zal zijn en niet een poging om op de maan te landen. Deze vlucht die acht dagen zal duren zal op 18 mei vanaf Kaap Kennedy aanvangen. De ruimtevaarders Tom Stafford en Eugen Cernan zullen dan. als alles goed verloopt, in de met de Apollo-10 gelanceerde „LEM" of „Spin" op een afstand van rond 15 kilometer boven het maanoppervlak gaan vliegen. Ruimtevaarder John Young, die in de cabine achterblijft, zal op een honderdtal kilometers van de maan rond de aardsatelliet blijven draaien. Als de LEM rond de maan heeft ge draaid, zullen Stafford en Cernan hiermee naar de cabine met Young terugkeren. De LEM zal dan aan de Apollo gekoppeld worden, waarna Stafford en Cernan zullen „terugkruipen" in de cabine die dan naar de aarde te rugkeert. Zoals bekend is de LEM met succes in de ruimte beproefd tij dens de vlucht van de Apollo-9. HOEK VAN HOLLAND Na overleg en beraad hebben de afdelin gen Hoek van Holland van de ARP, de CHU en de KVP besloten de poli tieke problematiek vanuit een geza menlijke visie te benaderen. Hiertoe is ingesteld een permanent gemeen schappelijk besturenoverleg. Met de respectieve kringbesturen in Rotterdam is inmiddels contact op genomen. Een standpunt ten aanzien van deze ontwikkeling wordt tege moet gezien. Als contactpersoon voor Hoek van Holland zal tijdelijk fungeren drs. J. P. van Bergen, Prins Hendrikstraat 195. Onderscheiden TX zUn interview in het NKV-blad heeft NVV-voorzitter Kloos hel- zy afstand genomen van de PvdA hetzy de reeds bestaande afstand onderstreept. Dit alles is begrypelyk en juist. Begrypelyk omdat ook iemand als Kloos tegen de PvdA van dit ogen blik wat verwonderd aankykt. Men kan zich indenken dat, wanneer de PvdA in een duidelijker situatie was lerecht gekomen, dc heer Kloos ook wat minder behoefte had gevoeld om de afstand te onderstrepen. Maar ook afgezien daarvan was de uitspraak van dc NVV-voorzitter juist. Hier als in zovele andere op zichten is het eis, goed te onderschei den. Een vakbeweging is geen poli tieke partij. Een party is politiek, een vakbeweging maatschappelijk werk zaam. En al zyn dit zeker geen te genstellingen. ze zyn evenmin het zelfde. De politicus is een andere dan dc man van de vakbeweging. Vroeger sprak men ook in dit ver band wel van „souvereinitcit in eigen kring", een uitdrukking die wat in de vergetelheid lijkt te raken, maar die toch wel verhelderend mocht heten. Zeker ook in een tijd van zo hoog op gevoerde integratie, die dan ook wel eens tot verwarring leidt. Waar het op aankomt is begrip voor elkanders functie en verantwoorde lijkheden; maar met samensmelting komt van die functies en ook van die verantwoordelijkheden niet veel meer terecht. Afgewezen ^EL begrijpelijk, dat de KVP de uitnodiging van de PvdA tot debat heeft afgewezen. Het was ook een merkwaardig ver zoek. Want diezelfde KVP was even tevoren door diezelfde PvdA verstolen op het punt van samenwerking in een volgend kabinet. Daarmee was de KVP door de PvdA publiekelijk bestraft. Of het een juiste bestraffing mocht heten, blijft een tweede. Maar een publieke be straffing was het. Voor haar deel had de PvdA de KVP de woestijn inge stuurd. Zij was volop veroordelens- waard. En nu moest er plotseling met die zelfde KVP door die zelfde PvdA zo hoog nodig worden gedebatteerd? Het ligt voor de hand dat de KVP hier niet voor voelt. Politiek moge dan een hard bedrijf zyn, er is ook nog zoiets als eer in de politiek. Zodat dc gevolgtrekking wel mag zijn, dat het de leiding van de PvdA iets waard was om de aandacht af te leiden van haar eigen problemen. Maar die problemen behoeven iets anders dan een zich afzetten tegen anderen en dan vervolgens hevig mei die anderen gaan debatteren. De problemen in de PvdA behoeven een eigen aanpak. Ieder socialist of niet moet hopen dat daar weer een constructieve party uit de bus komt. Dat is een belang dat ver uit reikt buiten dc PvdA en dat wat ons betreft best een nationaal belang mag heten. Maar dan voorlopig geen aan dacht afleiden naar anderen. WASHINGTON Volgens een gisteren uitgegeven medisch bulletin is de toestand van de Amerikaanse oud-president Eisenhower in het af gelopen weekeinde geleidelijk slechter geworden. Zijn hart functioneert niet goed. De 78-jarige Eisenhower wordt verpleegd in het Walter Reed zieken huis in Washington. Maar ondanks de verslechtering van de toestand wordt in het me disch bulletin geconstateerd, dat hij gisterochtend zijn gebruikelijke ont bijt heeft verorberd en enkele malen met zijn vrouw gesproken heeft. SCHIPHOL Een reuzen-compu ter van vijftien ton wordt vannaclii per KLM DC-8F vrachtvliegtuig uil de Verenigde Staten op Schiphol ver wacht. De computer, een Univac 1108 (aanschafkosten 10 miljoen), is bestemd voor de Staatsmijnen en zal in Heerlen worden geïnstalleerd. Vol gens de KLM is het een van d e grootste, zo niet de grootste, compu ter ooit in Nederland gebruikt. Het gevaarte zal met drie of vier grote vrachtauto's van Schiphol naar Zuid-Limburg worden getranspor teerd. Ik geef A naam op als nieuwe abonnee: V plaats: betaall: per kwartaal per maand Als beloning voor I mijn aktiviteit ont vang ik een onder-l zettegel.De nieu-| we abonnee krijgt I onze krant veertien dagen gratis. m pisais. - MM mJ Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1