WIE WORDT BOUWER VAN STAALBEDRIJF? Commentaar Mariniers tijdelijk naar St. Maarten geheim «verleg met Mieinam „Geen bezwaar tegen bezoek Prins" Nu drietal gegadigden Koppers heeft de optie Achttien moet zich snel gaan opheffen decoratieve onderzettegel voor u als n een nieuwe abonnee opgeeft! Het Kwartet SUCCES VOOR BIAFRANEN Crita) LENTEZON TELEAC-CURSUS BTW Extra salaris- voorschot voor ambtenaren Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Zaterdag 22 maart 1969-49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor LeidenSteenstraat 37Postbus 76Telefoon 31441Giro 58936Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10Klachtendienst bezorging 18.00 19.00 uur W. Thomassen Dr. J. F. G. M. de Meyer Een zes .Christelijk monster De Arjos zal het gesprek met de soialistische jongeren daarom voortzetten: „Iemand die je mag haal je tenslotte zo snel mogelijk uit het isolement". De Arjos weet ook waar D'66 staat. Nu deze partij niet over een Progressief Akkoord wil spreken en het „christen-demo- kratische monster" buiten spel heeft gezet, blijft alleen de WD over. Hans de Boer: „We weten waar we de politiek van de de- mokraten moeten plaatsen, naast Toxopeus en Van Riel". Hij steunde de West-Irian- politiek van de Tweede-Kamer- fraktie. „Onvoldoende hebben wij in 1962 beseft wat we ons in i969 op de hals zouden halen. Daarom is een gesprek met Indo nesië gewenst, wat de uitslag van de .stemming" ook zou zijn". Het GPV kon het hier mee doen: „De wijze, waarop deze partij de volksraadpleging han teert, geeft te denken. Het is ver raad als de one-votegedachte niet volledig wordt doorgevoerd. Kom echter bij diezelfde mensen niet aan met dit principe ten aanzien van de negers in Zuid-Afrika. „Principes zijn rekbaar". Militant Hij herhaalde het standpunt van de Arjos, dat de zelfstandig heid van Biafra moet worden er kend. Van het plan-Luns, dat be oogt de hongerende bevolking van Biafra te redden, had hij geen hoge verwachtingen. Een militante houding van Arjos, CHJO en KVP-jongeren ten aan zien van Portugal en Grieken land kan geen kwaad: „Dit soort zaken horen niet als een soort exclusiviteit in de rode hoek". Vanmiddag discussieerden fraktieleider mr. B. W. Biesheu vel, staatssecretaris A. van Es van marine en radicaal mr. P. J. A. Tndenburg met de aanwezigen over de buitenlandse politiek. Met de lente zijn ook de Haar lemse Bloemenmeisjes weer pre sent. Gisteren hebben zij zich voorgesteld aan de pers. Opvallend was dit keer de grote, gVoene hoed, die de meisjes dragen. OEMOEAHIA De Biafraanse strijdkrachten hebben verscheidene langs de weg tussen Owerrie en Port Harcourt. gelegen dorpen op de Nige- riaanse troepen heroverd. Dit staat in een vrijdag in Oemoeahia uitgegeven Biafraans communiqué. De Biafranen maakten in het gebied van Owerrie voorts aanzienlijke militaire voorra den buit. QP SCHOOL was het cijfer zes al het cijfer van de onzekerheid. Het was voldoende, maar echte vol doening kon het niet altijd opleve ren. Niet bij wie het cijfer te geven had en niet bij wie het kreeg. Nu heeft ons volk bij een opinie onderzoek dat cijfer van zes ook aan zijn parlement gegeven. Maar weer is het de onzekerheid die er een rol in heeft gespeeld. Want uit datzelfde opinieonderzoek is gebleken, dat dat zelfde volk niet zo bijster veel van zijn volksvertegenwoordiging afweet. Het zijn als regel vage indrukken, niet zelden overlopend in nog vagere vermoedens, die hier beslissend zijn. De ideeën zijn daarbij nogal tegen gesteld. En het resultaat is dan, dat de bedenkingen en de gevoelens van waardering elkaar zo'n beetje gaan opheffen, en het eindcijfer laat zich wel raden: een zes. Om de waarheid te zeggen: we zyn over die uitspraak niet ontevreden. Want ons volk is, ook by gebrek aan kennis, weliswaar geneigd tot een kritische instelling. Maar tegelijk Is de redelijkheid een corrigerende fac tor. Ons parlement doet, de omstandighe den in aanmerking genomen, wat het kèn. Maar de omstandigheden wer ken niet mee. Daar is zowel de om vangrijkheid als de ingewikkeldheid van het regeringsapparaat; zelfs de meest noeste parlementariër zal moe ten erkennen dat hjj mèt al zyn collega's daar niet genoeg tegen op kan. Zijn controlerend vermogen Is beperkt en vaak moet hij het hebben van steekproeven en van klachten en opmerkingen die hem toevallig he reiken en waarop hij dan gretig in haakt. Daarnaast is er de schier hopeloze verscheidenheid in denken onder het Nederlandse volk, wat op de samen stelling van onze volksvertegenwoor diging een eindeloos versnipperde uitwerking heeft. Er zit in die moge lijkheid binnen het parlement tot verscheidenheid in opinies natuurlijk veel moois, maar de mogelijkheid tot vruchtbare arbeid Hjdt er wel onder. Misschien kijkt men te veel naar el kaar en te weinig naar de regering. Wellicht mag gezegd worden, dat een volkj door aan zijn eigen vertegen woordiging een zes te geven, zichzelf ook met een zes heeft bedacht. DEN HAAG In verband met de „bezetting" van Anguilla, zal op ver zoek van de regering van de Neder landse Antillen een detachement ma riniers, bestaande uit vijftien man, gelegerd op Curacao, aan boord van de in de Antillen gestationeerde ja ger HM Amsterdam naar St. Maarten worden overgebracht. De mariniers zullen tijdelijk op dit vlak bij Anguil la gelegen eilandje verblijven. I HM kruiser De Zeven Provinciën, die zoals bekend een reis maakt in de Nederlandse Antillen en tijdens de afgelopen dagen de Bovenwindse ei landen bezocht, zal dit weekend deze reis vervolgen cn naar Willemstad op Curasao opstomen. Engeland hoopt binnen veertien da gen ruim de helft van de 440 man bezettingstroepen van Anguilla terug te trekken, aldus het ministerie van defensie. Zij worden vervangen door honderd man genietroepen, die op bouwwerk gaan doen in het belang van de bevolking. Een van de drie oorlogsschepen, die bij de invasie zijn gebruikt, vertrekt dit weekeinde uit Anguilla. Tankwagen met zwavelzuur tegen trein ROTTERDAM Toen vrijdag avond een met 20.000 liter zwa velzuur geladen tankwagencom- binatie van Schiedam uit het westen van Rotterdam binnen reed, zag de chauffeur C. S. uit Leiden, 22 jaar, op het Marconi- plein niet, dat een trein van het havenspoor hem naderde. De tankwagen reed tegen de lokomotief op een werd geheel vernield. Gelukkig bleef de tank onbeschadigd, zodat er geen zwavelzuur vrij kwam. De chauffeur bleef ongedeerd. De lokomotief werd beschadigd, het treinverkeer ondervond een uur vertraging. SPRIlfK Een paar bonte lappen der kennis vallen meer op dan de grijze mantel der gerechtig heid. FLIEGENDE BLATTER „Alf ik niet binnen kan wachten, mag ik dan tenminste uw para plu I K1CT liirln I DE BILT Over de zon heb ben wij deze eerste dagen van het voorjaar niet te klagen. Maar de temperatuur is nog te laag. De oostenwind, in stand gehou den door een ster Scandina visch hogedrukgebied, voert dro ge maar tevens wat te koude lucht aan. Hierdoor komt de mid- dagtemperatuur ook zondag wei nig hoger dan 6 tot 8 graden. 's Nachts is er een sterke afkoe ling met ook in het westen plaat selijk nachtvorst. Neerslag is er de eerste dagen niet te verwach ten. 23 Maart: Zon op 6.35, zon 'onder 18.57. maan op 8.08, maan onder 0.42, 26 maart eerste kwartier. 24 Maart: Zon op 6.33, zon onder 18.59, maan op 8.38, maan onder 1.55, 26 maart eerste kwartier. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDxAM Op de Maasvlakte komt, dat staat nu wel vast, een staalbedrijf. Het gaat er nu nog maar om wie het bouwt. De zeer concrete plannen, die de Hoogovens IJmuiden met het Duitse Hoeschconcern bekend hebben gemaakt, maken veel kans. Er zijn echter nog andere gegadigden, zoals de August Tbyssen Hiitte. Les op de lange lallen Prinses Anne van Engeland kreeg vrijdag in het Franse Val D'Isere haar eerste skilessen. Op de foto de prinses tijdens de les op de „lange latten". 39 Doden bij onlusten KARATSJI Bij plunderingen en brandstichtingen zijn de afgelopen veertien dagen in Dacca, de hoofdstad van Oost-Pakistan, 39 mensen om het leven gekomen. Misdadigers zouden profijt hebben getrokken uit de politieke onrust. De optie op het terrein (op dc Maas vlakte is slechts voor één staalprojekt is in handen van het Amerikaanse bureau Koppers. Deze optie loopt 1 juni af. Koppers zou, zo is eerder duidelijk geworden, willen optrekken met de Steenkolen Handels Vereni ging en de Nederlandse Kabelfabric- ken. In Rotterdamse kringen neemt men aan dat nog vele kontakten nodig zullen zijn om tot overeenstemming te komen. De plannen hebben voor het gehele land, zelfs voor geheel Europa, belangrijke gevolgen. Met de aanvraag van Hoogovens- Hoesch is het projekt na jaren in een beslissend stadium gekomen. De vestiging van een staalbedrijf is een duidelijk bewijs van de mogelijkheden in en de trekkracht van de Rotterdamse haven. Een teken temeer van de kansen, die het Waterweggebied heeft om uit te groien tot het industriële cen trum va nWest-Europa, zoals het rapport-Harris betoogt. DE MEIJER Dr. De Meyer zei vrijdag verheugd te zijn dat zijn geesteskind nu, na 12 jaar werken, op de drempel van de verwezenlijking is. Hij zei altijd ver trouwen te hebben gehad dat de Hoogovens een aktieve rol zouden gaan spelen. „Wij moeten ons realiseren dal hier sprake is van het grootste in dustriële projekt tot nu toe op Ne derlandse bodem in deze «an- vangs-omvang. Dit is dan ook vele jaren werk en strijd samen met mijn oude vriend, mr. dr. K. P. v.d. Man- dele, ten volle waard geweest." Dr. De Meyer zei te hopen en te vertrouwen dat de regering en het gemeentebestuur van Rotterdam zich in de komende maanden, waarin de nadere realisering van het staalpro jekt Rotterdam zich moet voltrekken zich zal realiseren welke verdienste het Amerikaanse concern Koppers heeft gehad en nog heeft. „Koppers bekleedt nu een sleutel positie, omdat het houder is van de optie", aldus de heer De Meyer. Ik hoop en vertrouw dat het de regering en het gemeentebestuur van Rotter dam gegeven mag zijn de hernieuwde belangstelling van Koppers en de zij nen en de nu gebleken belangstelling van Hoogovens-Hoesch en die van August Thyssen In een voor het nati onale belang zo groot mogelijke over eenstemming samen te brengen". Voor vervolg zie pag .4 Be aangifte over het eerste kwartaal Extra les in de Teleac-cursus voor ondernemers over de BTW. ARJOS-VOORZITTER HANS DE ROER: (Van onze parlemcntsredactie) UTRECHT Zodra de „Achttien" haar laatste rapport heeft uitgebracht, moet de groep zich opheffen. Nu er op basis van de eerste drie rapporten al vooruitgang is geboekt, moet alle aandacht gericht worden op de uitvoering daarvan. De Achttien mag niet blijven bestaan als een „hoofdbedrijfsschap voor confessionele partijen". Aldus ARJOS-voorzitter Hans de Boer vanmorgen op de jaar vergadering van de AR-jongeren in Utrecht. Hij was het niet eens met de uitspraak van dr. Berg huis, dat het rampzalig zou zijn, als de Achttien niet slaagt en nam de PRR-leden in „bescher ming": „Zo'n uitdrukking loopt het gevaar de indruk te wekken, dat toch weer het optreden van christenen in de politiek is ge bonden aan de drie christelijke partijen" Sacrale sfeer' Hij had nog meer kritiek op de Achttien. Vooral in de KVP wekt men wel de indruk dat dit gesprek alleen gevoerd kan wor den binnen de „sacrale sfeer van het streven naar eenheid". Hij vond dal: het daar juist niet thuishoort: „De Achttien is de kerk niet!" Men moet alles doen om te voorkomen, dat het gesprek de stralenkrans van christelijke een heid om krijgt. Nog meer kritiek, vooral op de KVP: „Aan een teveel aan loyali teit kan een kabinet ten gronde gaan. Daarom willen wij, dat er in het optreden van de drie christelijke partijen tegen het kabinet-De Jong iets wordt te ruggevonden van de opstelling: het begrip voor de noden van de mens". En dat ontbreekt bij de KVP nog al eens. vond hij. Daarom ook moet de heer Schmelzer de moed op kunnen brengen niet afkerig te staan te gen een verzoening met de PvdA. „De afstootpolitiek van de socia listen is niet de onze", zo ver volgde hij, „maar het zou vreemd zijn als een christelijke partij niet verzoeningsgezind zou zijn" Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden, j Zondagmiddag 23 maart Ned. I 14.15-14.45 uur Maandagavond 24 maart Ned. II 22.35-23.05 uur WASHINGTON De Ameri kaanse minister van defensie, Meivin Laird, heeft gisteren in dc Se naatscommissie voor de ontwapening bevestigd dat er buiten het officiële Vietnam-overleg in Parijs „ook parti culier" overleg wordt gehouden om tot een regeling van de kwestie-Vict- nam te komen. Nadere aanduidingen wilde hij niet geven. „Ik geloof niet dat dit de juiste plaats of tijd is dit soort discussie voort te zetten", zei bij. DEN HAAG Een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst heeft gisteren gezegd dat er „geen uitnodiging met concrete data" is voor een be zoek van prins Bernhard aan Indonesië. De woordvoerder zei dit in antwoord op een vraag over een bericht uit Djakarta volgens hetwelk de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, gisteren heeft gezegd dat de Prins te allen tijde welkom is in Indonesië. Minister Malik had daaraan toegevoegd dat sultan Hamengko Boewono, de minister van economische zaken, de Prins had uitgenodigd voor een bezoek. De RVD-woordvoerder zei verder dat er „in het algemeen in beginsel" geen bezwaar is tegen een bezoek van prins Bernhard, maar dat „hel echter de no dige voorbereiding vraagt via de officiële kanalen". Hij voegde er nog aan toe dat het enige tijd duurt voordat de voorbereidingen voor een dergelijk bezoek geheel zijn voltooid. DEN HAAG Als de prijsstijging boven 5 proent uitkomt zullen de organisaties van overheidspersoneel een tweede salarisvoorschot vragen boven dc 5 procent salarisverhoging, die de ambtenaren per 1 januari jl. reeds hebben ontvangen. Zoals bekend volgt de ontwikkeling der salarissen van het over heidspersoneel de gemiddelde trend in het particuliere bedrijfsleven. Op grond van de verwachte loonstijgin gen ontvangen de ambtenaren tel kens per 1 januari een „voorschot", waarna in het najaar een nacalcula tie plaatsvindt. De gemiddelde loonstijging in het bedrijfsleven nadert reeds de 7 pro cent, terwijl de prijzen (tot half fe bruari) al zijn opgelopen met 4.4 pro cent. De organisaties van over heidspersoneel zullen, zo vernamen wij, geen slappen ondernemen voor (begin april) het prijsindexcijfer van de kosten van levensonderhoud over de periode half februari-half maart bekend is. HENGELOM Het nieuwe boven- gemeentelijke orgaan Twentheraad is gisteren geïnstalleerd. De raad, die werd geïnstalleerd door de commis saris der Koningin in Overijssel, is een overlegorgaan tussen twintig ge meenten. Getrapte verkiezingen zou den de bevolking invloed moeten ge ven op de behartiging van de belan gen in de streek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1