MASSAAL ONTSLAG DREIGT Commentaar Produktiestijging voor meer winst Onzichtbare tanks lente In Friesland woedt een zenuwenoorlog Kans op uitbreiding van busstaking Fusies nodig (jjjTA) HIT WEEK Aanhoudend droog Splijtstoffabriek met 25 ton pindarotsjes JAMIN NEDERLANDSE WERELDPRIMEUR Lentebode AJAX lootte Spartak Tnrava VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.I Vrijdag 21 maurt 1969 - 49ste jaargang Nieuwe LeMse Courant STr pjricliur: F. Diemer hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich ie ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De grafisch ontwerper Rund Sternau uit Amsterdam, die vorig jaar in Oost-Berlijn tot twee jaar en negen maanden gevangenisstraf werd veroor deeld, is gisteravond, na zijn vervroegde invrijheidsstelling, op Schiphol aangekomen. Op de foto werd hij hartelijk verwel komd door de moeder van zijn vriend Lood van Bennékom, die nog in Oostduitse gevangen schap zit. De busstaking in Friesland wordt al „zenuwenoorlog" genoemd. Over en weer (ven werkgevers- en werknemers zijde) wordt dreigende taal geuit. Ver anderd is er evenwel nog niets, zodat voor een uitbreiding van de staking naar andere vervoersgebieden moet worden gevreesd. Dit ten koste van nog meer ongemak voor de „consument", die juist in de provincie op openbaar vervoer is aangewezen. Het enige alter natief is een taxi Particulier initiatief (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN De stakende buschauffeurs in Friesland zijn vastbesloten als overwinnaars uit het strijdperk te voorschijn te komen. Zij peinzen er niet over het werk te hervatten vóór de directies der busondernemingen door de knieën zijn gegaan en de nieuwe cao voor het streekvervoer hebben getekend. 9? De mensen openbaren hun rakter door niets zozeer, als door hetgeen zij belache lijk vinden. GOETHE ,Ik maak een eigen zebra. Dan kan Tommy's broertje veilig DOVEN Scandinavië handhaaft D zich een gebied met hoge barometerstanden. Een uitloper ervan strekt zich naar Frank rijk en het westelijk deel van de Middellandse Zee uit. In Noord en Midden-Scandinavië komt 's nachts strenge tot zeer strenge vorst voor. In Polen en Duits land daalt het kwik tot vijf gra den onder nul, terwijl in ons land hier en daar een minimum temperatuur van drie graden onder nu wordt gemeten. Het komende etmaal houdt de aan voer van koude en droge lucht met e enmatige oostelijke wind, aan, zodat er in het tem per a- tuurverloop niet veel verande ring komt. Droog en overwegend zonnig weer. Matige, in het Wadden gebied krachtige oostelijke wind. Vannacht plaatselijk lichte vorst. Morgenoverdag ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. VERWACHTING VOOR ZONDAG Aantal uren zon: twee of meer. Min. temp. omstreeks normaal. Max. temp. omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal 80 procent. a Maart: Zon op 6.38. zon onder 18.56. maan op 7.46. 26 maart eerste kwartier. JOHANNESBURG Bij een on deraardse ontploffing in een goud mijn bij Welkom in Oranje Vrijstaat lijn gisteren zeven mijnwerkers om Wt leven gekomen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In het verdrag tussen Nederland, Engeland en West-Duitsland inzake uraniumverrijking volgens de ultra-centri fuge-methode (Kistemaker) is de mogelijkheid opengehouden dat Nederland een grotere fabriek krijgt dan in principe is overeenge komen. Het ziet er evenwel nog niet naar uit dat dit spoedig zal ge beuren. De directeur van de Friese autobusonderneming Zuid-Westhoek (ZWH), de heer M. de Boer, heeft gisteren ge dreigd al zijn chaufeurs te zul len ontslaan als het werk niet „spoedig" wordt hervat. Een uiterste termijn werd daarbij echter niet genoemd. De heer De Boer zei, dat gezocht wordt naar ander personeel, maar de vakbonden menen dat de ZWH daarin niet zal slagen. „De arbeids bureaus zullen daarbij geen bemid deling verlenen, terwijl bovendien nauwelijks een chauffeur gevonden zal kunnen worden die bereid is bij de ZWH te gaan werkgn". Zeuuweiioorlog Stakingsleider L. W. Jenezon van de Algemene Nederlandse Vervoers- bond (NVV) noemde de ontslagdrei ging een stap, die „volkomen past in de zenuwenoorlog, die thans in Friesland gevoerd wordt". Volgens de overeenkomst van 11 maart die in Londen is gesloten, zal Nederland een proeffabriek krijgen die 25 ton per jaar produceert: die in Engeland zal 300 ton produeeren. In 1971 zal de Nederlandse fabriek, vrijwel zeker in Almelo, gaan draai en. De Engelse is in 1973 zover. Daar ligt ook de kans voor Nederland te profiteren van de bepaling dat de omvang van de beide fabrieken nog kan worden herzien. Dat is belang rijk omdat bij een produktie van 25 ton de exploitatiekosten gedekt zijn, terwijl de Engelse produktie van 300 ton een zeker rendement oplevert. Nederland zal tot 1973 ƒ51 miljoen aan investeringen op tafel moeten leggen, waarvan het bedrijfsleven Philips, Werkspoor, Shell en Staatsmijnen 15 miljoen voor zijn rekening neemt. Een holding company, waarin Engeland, West-Duitsland en Nederland voor gelijke delen deelnemen, zal voor 51 procent in de beide installaties geïnteresseerd zijn. Engeland vult de resterende 49 procent voor de Britse fabriek aan, Nederland en Duitsland nemen samen de rest van de Neder lands^ voor hun rekening. Uranium Minister De Block heeft dit gister middag meegedeeld aan de vaste Ka mercommissies voor Kernenergie en Buitenlandse zaken. Naar hij zei kre gen zijn plannen een gunstig onthaal, hoewel hij moest toegeven dat het project wat investeringen betreft, geen Concorde is. De drie landen zullen samen een joint committee vormen, dat met una nimiteit besluiten zal nemen, belast is met de politieke aspecten en ook toezicht houdt op naleving van de non-proliferatie. In de overgangsfase zal dit comité ook andere taken hebben die nauw samenhangen met de besteding van de overheidssubsidies. Het ziet er niet naar uit dat andere landen spoedig zullen kunnen deel nemen in dit ultracentrifuge-project. Dat kan pas, aldus minister De Block, als de besprekingen van de drie zijn afgerond. Een werkgroep zal richtlijnen opstellen voor de uitbrei ding tot andere landen. Zoals bekend hebben Italië en België veel be langstelling. In een latere fase kan de holding voor 100 procent deelnemen in de twee fabrieken en ook in nieuw op te richten installaties. Minister De Block sloot de mogelijkheid niet uit, dat dit in België of Italië zou kunnen zijn. Een dergelijke opzet maakt de onderhandelingspositie met andere partners gemakkelijker. Naast de holding wordt een andere organisatie opgericht, waarin ook de drie landen gelijkelijk belang heb ben, die belast zal zijn met de bouw en de exploitatie van centrifuges en het ontwerpen van verrijkingsinstal laties. De administratieve staf komt in Duitsland, de technische staven blijven voorlopig in Engeland en Ne derland. Voor vervolg zie pag. 19 200 gram van 105 voor 95 niet te geloven voor die prijs! Minister Luns, gesecondeerd door een aantal onvervalste Vo- lendammers en een Volendamse. Het zijn Nederlandse artiesten die mee zullen werken aan de Holland-show 1969. Wie goed kijkt ziet vast wel een paar fa vorieten van het scherm. De chauffeurs van de ZWH heb ben gisteravond in een vergadering te Balk besloten de staking tot het bittere einde door te zetten. Van morgen vroeg werden alle garages van het bedrijf weer bewaakt om po gingen tot uitrijden van de bussen te verhinderen. Ook de chauffeurs van het Leeu warder Autobusbedrijf (LAB) posten bij de ZWH. De eigen directie had besloten geen uitrijpogingen meer te ondernemen om schade aan de bussen te voorkomen. Bij het LAB staken niet alleen de chauffeurs, maar ook het technisch personeel. De directeur van deze onderneming heeft laten doorschemeren het be- dryf van de hand te zullen doen als er een redeljjk bod op gedaan zou worden. Adhesie Intussen krijgen de Friese sta kers adhesiebetuigingen en toezeg gingen voor steun van collegaês uit alle delen van het land, waaronder uit Rotterdam (de RET en een par ticuliere busonderneming), Den Haag (HTM) en Alkmaar (NACO). Diverse chauffeurs zijn naar Fries land gekomen om bij het posten be hulpzaam te zijn. Zoals bekend heb ben de Friezen al eerder daadwer kelijke steun gekregen van chauf feurs vaa de NZH. In Lemmer is het gisteravond op nieuw tot een incident gekomen. Een der directeuren van de ZWH, de heer J. Kuipers, slaagde erin met een bus uit de garage te komen en de straat op tc rijden. De posters konden niet verhinderen, dat de heer Kuipers een rondje van een halve kilometer reed, maar wel reeds hij een geparkeerde bakfiets omver. Vannacht zijn de ramen van de privéwoningen van drie staffunctio narissen van de ZWH in Balk met verf en zeep beklad. Op één der ra men stond „verrader" geschreven. In Emmeloord werd een bus tegen gehouden en naar de garage in Zwolle teruggestuurd. Zeeland Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de drie vervoersbonden een telegram gezonden waarin werd ver zocht een staking bij de Zeeuws- vlaamse busonderneming in het al gemeen belang te voorkomen. De Protestants-christelijke bond van vervoerspersoneel heeft daar op .geantwoord, dat zelfs na het ul timatum nog een poging is aange wend om de directie van dit bedrijf tot andere gedachten te brengen, omdat zy (volgens de CNV-bond) kennelijk niet weet of niet wil be grijpen waarom het eigenlijk gaat. De vakbonden zijn voorne mens na de busondernemingen in Friesland ook andere bedrij ven, die weigeren de cao te on dertekenen, stil te leggen. Daar over zal begin volgende week nader worden beraadslaagd. Reorganisatie Mr. D. van Setten, voorzitter van de KNVTO (organisatie van trans portondernemingen) schrijft deze week in het blad De Nederlandse Onderneming dat het hele busvervoer in ons land dringend aan reorganisa tie toe is. Hij wijst erop. dat het stadsvervoer het rendementsprincipe al lang heeft losgelaten, in tegenstel ling met het streekvervoer. Volgens hem moeten vervoers ondernemingen meer overeenkomsten aangaan met gemeenten die zij be dienen. Streekvervoerders zouden hun netten moeten doorlichten en het re sultaat met de overheid moeten be spreken. Het verschil zou dan door de overheid moeten worden bijgepast. EINDHOVEN De door ons land gekochte Leopardtanks zullen de eerste tanks ter wereld zijn die zich in het donker „onzichtbaar voor de vijand" zullen kunnen verplaatsen. De Koninklijke Land macht heeft hiervoor bij Philips zogenaamde pas sieve helderheidsversterker rijperiscopen besteld ter waarde van ongeveer vijftien miljoen gulden. De order betekent dat de heldcrheidsversterker appara ten voor het eerst in Europa in serie zullen worden geproduceerd en ook dat Nederland het eerste land ter wereld zal zijn. dat zijn tanks met dergelijke moderne apparatuur zal uitrusten. Philips heeft sinds 1964 gewerkt aan de ontwikkeling van passieve rijperiscopen met behulp waarvan men ge pantserde eenheden in duisternis, „onopgemerkt door de tegenstander", moet kunnen verplaatsen. De helder heidsversterkers, die werken op het principe van licht- versterking, zijn dermate gevoelig dat de chauffeur van een tank zelfs bij sterrenlicht nog voldoende kan waarne men om met volle snelheid te rijden. Totnutoe maakt men voor het rijden van tanks bij nacht overal ter wereld nog gebruik van infrarood. Aan gezien men hierbij met infraroodkoplampen moet rijden, kunnen de tanks door de tegenstander gemakkelijk met infrarood detectors worden opgemerkt. De nieuwe helder- heidsversterker kan op geen enkele wijze worden op gespoord. Het kan bovendien in alle gangbare tanks wor den ingebouwd. Er was vele jaren tevergeefs gezocht naar een oplossing van het „infrarood-probleem". Als niemand het nog geloven wil dat het werkelijk lente is en tot vandaag toe was de natuur alles behalve geneigd om zich te onder werpen aan het dictaat van de sei zoenwisseling dan levert deze ooievaar, die na de gebruikelijke verre reis uit zuidelijker windstre ken op zijn lentenest in Frankfort is teruggekeerd, wel het doorslag gevend bewijs. PARTICULIER initiatief in het be- drjjfsleven bl(jkt steeds weer tot bijzondere resultaten te kunnen lel den. Een bouwonderneming in Rheden, die jaarlyks ongeveer duizend wo ningen oplevert, Reinbouw Intermed, heeft voor eigen rekening by het NIPO een woningbehoefte-onder zoek laten verrichten in de gemeente Rheden, dat bijzonder interessante gegevens heeft opgeleverd. De feiten die zo aan het licht zijn gekomen over de huisvesting, de huisvestingsbehoeften, de huren, enz. zijn waarschijnlijk van meer dan plaastelljke betekenis. Het particulier initiatief heeft hier een noodzakelijke aanvulling gebo den op het woning- en bevolkings onderzoek, dat de regering periodiek instelt over het gehele land. De resul taten van het onderzoek in Rheden zijn gedetailleerder en meer specifiek uitgewerkt, zodat deze voor het bouwbedrijf beter hanteerbaar zijn en de belangen van de volkshuisves ting beter kunnen dienen. De rapporten die op deze wyze tot stand zijn gekomen maken het zon neklaar, dat er nog veel meer samen spel moet komen tussen regering en bedrijfsleven om tot een zo goedkoop mogelijke maar ook een meer effi ciënte woningproduktie in Neder land te komen. Resultaten van het onderzoek in Rheden wijzen uit, dat de gericht heid van het regeringsbeleid wat be treft de woningbouw niet altijd in overeenstemming is met de werke lijke situatie op het gebied van de huisvesting. Voortgang van het be drijfsleven op deze weg verdient daarom alle aanbeveling. De onderneming heeft al aangekon digd de onderzoekingen op ruimere schaal te zullen voortzetten. In het belang van de volkshuisves ting verdient het initiatief de aan dacht van het betrokken departe ment. BRUSSEL Ajax zal in de hal ve finale van de strd om de Europa Cup voor landskampioenen moeten aantreden tegen de Tsjechische club Spartak Trnava. Dat werd rond het middaguur in Brussel bij loting be paald. De tweede wedstrijd in de halve eindstrd gaat tussen AC Mi laan en bekerhouder Manchester United. Ajax dat als speeldata 2 en 9 april heeft voorgesteld, zal eerste wed strijd in Amsterdam moeten spelen en de return in Tsjecho Slowakije. De finale wordt in Madrid gehou den. Gezellige kaars in eeo glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. per kwartaal Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1