Verdachte Joop D. „Ik vind dit onrechtvaardig" Eerste kievitsei in de kast... EMMELOORD RUIM EEN WEEK PARIJS DAMES! anders dan andere Binnenkort nota over nieuwe bestuursvormen Uit de Haagse hof geplukt fr ZWEEDSE MOORDZAAK VOOR RECHTBANK jr RAADSMAN VALT PSYCHIATRISCH RAPPORT AAN Spuitgast Kogelvrije vesten voor politie Het oude Aarzeling Wapendieven maanden in cel Twee Amerikaanse schepen vernietigd WITTE KRUIS constante kwaliteit, Senaat wil snel besluit van regering over instelling gewesten Het varieert Twee doden na verkeersongeval JEUGDBENDE OPGEROLD 7 WOENSDAG 19 MAART 1969 Een antivlamhelm. ofwel een ingenieuze Japanse uitvinding van een brandweerman, die vond dat hij af en toe te dicht bij te hete vuren kwam te staan en na lang experimenteren kwam hij tot dit ontwerp, een sproeihelm: via een smal buisje spuit het wa ter door kleine gaatjes in de helm en vormt zo een bescher mend waterpantser tegen opdrin gerige vlammen. Binnenkort worden alle brandweerlieden van de stad Hokkaido met deze sproeikoppen ulitgerust. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De 24-jarige Joop D., die begin decem ber 1965 in Stockholm samen met de nu 21-jarige Jan van 't H. op gruwelijke wijze zijn landgenoot Hendrik Drost vermoordde, heeft dinsdagmiddag de Rotterdamse rechtbank verrast door in een goed geformuleerde verklaring het optreden van de Nederland se regering aan de kaak te stellen. „Het is nu bijna drie en een half jaar geleden, dat ik mij schuldig maakte aan een feit, waarvoor ik nu voor de tweede maal terecht sta. Op zich is dat niet zo erg, gezien de ernst van dit feit. Maar ik ben een zwak mens en ik probeer er onderuit te komen. Het is erg om voor de tweede keer veroordeeld te wor den. Ik was liever gelijk ter be schikking gesteld. Nu wordt de zaak opgehaald. Als dat niet ge beurt, dan valt me dat mee. Toen ik in Zweden veroordeeld ben, ging ik direct naar een psychia trische inrichting. Nou ja, dat was wel goed. In ieder geval dat wat ik nodig had. Toen ik daar een jaar gezeten had, werd mijn verpleging plotseling afgebroken en ben ik naar Nederland overgebracht. UTRECHT De Utrechtse politie heeft het zekere voor hét onzekere genomen. Ze heeft zich twee kogel vrije vesten aangeschaft, die kunnen worden gebruikt bij acties tegen bank overvallen, overspannen lieden in huizen en op daken en dergelijke. Winston Field, die in 1946 zijn mi nister-presidentschap van Rhodesië moest afstaan aan Ian Smith, is gisteren op 64-jarige leeftijd in Sa lisbury overleden. QOK zij die het optreden van Richard Nixon als president met de nodige welwillendheid gadeslaan beginnen zich ongerust te maken over het uitblijven van duidelijke beleids beslissingen. Zijn besluit, de bouw van het ABM- systeem (anti-raket-project) in ge wijzigde vorm voort te zetten, liet in wezen alles bij het oude en draagt niet bij tot voorkoming van een be wapeningswedloop. En dat terwijl in het Amerikaanse congres grote bezwaren leven tegen dit kostbare project, dat in zijn hui dige opzet te klein is als tafellaken en te groot als servet. Nixon heeft zijn eigen verantwoorde lijkheid en hij laat die zwaar wegen. Zó zelfs, dat hij bereid is het niet eens zo zekere voor het onzekere te ne men. Van verbeeldingskracht getuigt dit niet. Het Congres, dat de benodigde gelden moet toewijzen, zal zich echter ook van zijn verantwoordelijkheid bewust zijn. Het kan de president noodzaken zijn besluit te herzien. TEN aanzien van Vietnam is een duidelijke beleidsbeslissing even eens uitgebleven. De aarzelende hou ding van Nixon heeft dan ook in het Congres openlijke kritiek uitgelokt. Men ontkomt niet aan de indruk, dat de president evenals zijn voor ganger overigens het nemen van beslissingen uitstelt, totdat zich een gunstig (of ongunstig) moment voor doet. Op zijn persconferentie van vorige week ontweek hij niet alleen vragen betreffende Vietnam. Hij moest ten slotte zelfs toegeven dat hij er nog niets definitiefs over zeggen kon. Dit gold eveneens voor het Nabije Oosten. Ook nu ambassadeur Bunker van Saigon naar Washington is gereisd, wordt niet verwacht dat Nixon een besluit zal nemen dat nieuwe pers' pectieven opent. Voortzetting van het oude beleid is waarschijnlijk. Op deze wijze zal Amerika geen stap verder komen op de weg naar de eer volle vrede die Nixon tijdens zijn verkiezingscampagne beloofde, zon- der overigens uit te stippelen hoe hij die weg wilde bewandelen. EMMELOORD Langer dan een week zal Emmeloord in tal van opzichten doen denken aan Parijs. Van 25 juni tot en met 5 juli zal het straatbeeld daar in de Noord-Oostpolder de Franse sfeer ademen. In de hoofdstraat, de Lange Ne ring, zal een dertig meter hoge Eiffel- toren worden gebouwd, er komt een Are de Triomplie én zelfs een imi tatie Moulin Rouge. Een stukje Mont Martre completeert dit beeld, dat verder zal worden opgeluisterd door Franse kunstenaars. Wonen en werken Er zullen tien geüniformeerde Pa- rijse politieagenten worden ingezet om Emmeloord te laten lijken op de Franse stad aan de Seine. De mani festatie, die zal worden gehouden on der het motto „Parijs in Emmel oord", wil tegelijkertijd het aspect wonen en werken in de NOP naar buiten dragen. fVan onze correspondent) ARNHEM De hoofddaders van de op Oudejaarsavond in de Oran je-kazerne in Schaarsbergen gepleeg de wapenroof, Alex van W. (32)en Petrus T. (30) zijn gisteren veroor deeld rot gevangenisstraffen van vijf en drie maanden De officier van justitie bij de Arn hemse rechtbank had tegen beide mannen vijftien maanden geëist. De vader van T., tegen wie drie maan den was geëist, werd vrijgesproken. De mannen waren in een café een sergeant tegengekomen, die hen te gen betaling wel aan wapens wilde helpen. Uit een depot in de Oranje kazerne ontvreemdden ze 32 pistool mitrailleurs. Doordat de militair later de zaak doorgaf, werden de Arnhem mers nog dezelfde avond gegrepen. Radio-Hanoi: HONG KONG Radio-Hanoi weet te melden dat de strijdkrachten van het Zuid Vietnamese bevrijdings front (Vietcong) twee Amerikaanse schepen hebben vernietigd op de rivier de Long Caoe. Er zou ook een hefschroefvliegtuig zijn neergescho ten. In verscheidene delen van Zuid- Vietnam werden gisteren gevechten geleverd. De zwaarste waren in de omgeving van Saigon. Het zou hier een grootscheepse zuiveringsoperatie betreffen van vier Amerikaanse divisies tegen Noord-Vietnamese eenheden. Ik ben hier nu zeventien maanden. In de kranten las ik dat ik in een kliniek zou zijn, maar dat is niet waar. Ik zit gewoon in het huis van bewaring. Zeventien maanden gele den werd plotseling mijn verpleging afgebroken. Ik weet nu toch wel wat de officier zal eisen, terbeschik kingstelling. Volgens mij had een tweede ver oordeling voorkomen kunnen worden. Niemand heeft mij gevraagd of Ik naar Nederland toewilde. Vlak voor de rechtszaak in Zweden heeft Ne derland om uitlevering gevraagd. Zweden heeft toen geweigerd en ik ben veroordeeld. Nu Zweden ons toch uitgewezen heeft had Nederland kun nen zeggen, eerst wilden jullie niet, maak nu ook maar de verpleging af". Ik acht mij gedupeerd. Ik vind dit onrechtvaardig. Tot mijn spijt bezit ik de Ned&rlandse nationaliteit. Ik mag wel zeggen, dat ik het een groot ongeluk vind om Nederlander te zijn. Ik heb gezegd". Mr. A. R. Jolles, die de rechtbank presideerde bleek van te voren een brief van D. te hebben gekregen, waarin hij zijn verklaring aangekon digd had. Na de laatste felle woorden van D., die er uit zag alsof hii even tjes van zijn werk was weggehaald, was het korte tijd stil in de rechtszaal. Op de vraag van mr. Jol les of Jan van 't H., een wat schrale, blonde jongen, ook iets te zeggen had, zei deze. met een duidelijke stem van niet. Terbeschikkingstelling Evenals mr. Jolles besteedde de of ficier van justitie, mr. S. J. van der Hoeven, zeer weinig woorden aan de zaak. Kort concludeerde hij, dat het tenlastegelegde, moord mét voorbe dachte rade, wettig en overtuigend was bewezen. De eis was voor niemand meer een verrassing, een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van de tijd, dat de jongens nu al in voorar rest gezeten hebben (ruim zeventien maanden) en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. De tweede en Nederlandse behan deling van de zogenaamde Zweedse moordzaak had tot nu toe geen nieu we punten opgeleverd. En van de kant van de advokaten verwachtte men die ook niet. Een door de twee pleiters ingediend bezwaarschrift te gen een tweede veroordeling was im mers afgewezen. Eerst door de recht bank en later door de Hoge Raad. De raadsman van Van 't H., mr. J. van Meurs drukte echter de recht bank met haar neus op een waarschijnlijk foute vertaling in het Zweedse psychiatrische rapport, dat aan de Nederlandse rechterlijke macht was overgelegd. Het Zweedse woord voor „krank zinnigheid" was in het Nederlands vertaald met „geestesziekte". De con clusie had in Zweden geleid tot ontslag van rechtsvervolging en een verklaring van volkomen ontoereke ningsvatbaarheid. De Nederlandse vertaling van „geestesziekte", wat overigens geen letterlijke vertaling bleek, leidde tot een verklaring van verminderde toe rekeningsvatbaarheid met het gevolg dat de twee jongens opnieuw voor de rechtbank moesten verschijnen. „Krankzinnig" De na een jaar verpleging opge maakte Nederlandse psychiatrische rapporten spraken ook van vermin derde toerekeningsvatbaarheid, maar deze psychiaters gingen dan ook uit van de huidige situatie. Volgens mr. Van Meurs nu was het onjuist op grond van de huidige geestestoestand van de verdachten een vonnis te vel len. De rechtbank zou zijn oordeel moe ten baseren op de psychiatrische rap porten van het jaar 1966, waarin de jongens krankzinnig verklaard wer den, zij het dan dat het anders ver taald werd. Het Nederlandse vonnis zou dus gelijk moeten zijn aan het Zweedse, wat kortweg zou betekenen, dat de beide verdachten direct na hun uit wijzing in een Nederlandse psychia trische kliniek opgenomen hadden kunnen worden en niet zoals straks misschien pas na zeventien maanden onvruchtbaar voorarrest. Na een kort beraad met de twee andere rechters stelde mr. Jolles de uitspraak op 25 maart om vijf voor twee. Met in gedachten het pleidooi van mr. Van Meurs verklaarde mr. Jolles „We moeten ons ernstig bera den om verantwoord uitspraak te kunnen doen". De moord zelf Tijdens deze rechtszitting is er met geen woord gerept over het misdrijf zelf. De feiten waren duidelijk en trouwens tijdens de Zweedse zitting al voldoende uitgediept. Vele krante kolommen zorgden ,toen al voor uit gebreide informatie. In het kort komt het hierop neer. Zaterdagnacht 1 december 1965 na men D. en Van 't H. met een smoesje de twintigjarige Hendrik Drost uit Harderwijk, die toen vijf maanden in Zweden woonde, naar een bouwvallig huis in een Stockholmse sane- ringsbuurt. Zij folterden hem met messteken en wurgden hem. Een pre- ciese motivering voor hun daad kon den zij niet geven. Vast stond dat D. een hekel had aan Hendrik Drost en dat béide jon gens een ziekelijke belangstelling hadden voor literatuur over concen tratiekampen. Later bleek, dat het tweetal een dodenlijst had opgesteld, waarop na Hendrik Drost nog vier personen stonden. helpt elke maand Poeders, tabletten, cachets. (Witte Kruis spaart bovendien de maag.) caballero Toneelspeelster en TWactrice Petra Laseur 25 STUKS f 1.75-EEN LAURENS PRODUKT (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering zal op korte termijn een besluit nemen over het instellen van een commissie, die de bestuurlijke reorganisatie van ons land moet gaan bestuderen. Dat deelde minister van Binnen landse zaken mr. Beernink gister avond in de Eerste Kamer mee, na dat een groot aantal senatoren daar om hadden gevraagd. De minister wilde nog niet meede len of het een staatscommissie zal worden. Enkele Senatoren hadden zich tegen zo'n commissie verzet, om dat van een snelle werkwijze dan niet veel meer terecht komt, gezien de staatscommissie Cals-Donner. In de nota, waarin de commissie wordt aangekondigd en die praktisch klaar is, zal de regering alle tot dusver verschenen rapporten over nieuwe bestuursvormen bespreken. Staatssecretaris Van Veen wees een vierde bestuurslaag met klem van de hand. Of de grenzen van de gemeen- DOOR De moderace giert weer door het land. Geen stad en waarschijnlijk weinig dorpen blijven er van verstoken. Het is een amusement geworden, zoals vroeger de tableaux vi- vants en de toverlantaarn. In wezen is de modeshow net zo irrëel. JeJ ziet iets waarvan je bij voorbaat weet, dat de werkelijkheid anders is. Net iets minder perfect, dat is het nare. Niemand, die de mannequin ziet schrijden bedenkt zich,, dat wij gewone mensen nooit, dat langgerekte, balancerende voortbewegen machtig zullen worden. En wie heeft, wan neer de jurk aangetrokken is, een kapper rapvingerig achter zich staan? Modeshows zijn eigenlijk lessen. Je steekt er wat van op, maar alles beklijft niet. Boeiende lessen zijn het dikwijls, maar het allerboei- endste is het publiek zelf. Dat varieert zo heerlijk. Op de heel chique, heel exclusie ve shows, waar prijzen dingen zijn waar men niet over spreekt, is de wat overspan nen sfeer van beschaafde kreetjes en stille wenken naar bescheiden, maar alziende zich achterafhoudende ver koopsters. Veel rondborstiger is het op populaire shows, waar ruiter lijk de prijzen knallen en het applaus klatert afgewisseld met een goedkeurend oeiiii.... Maar wat onverbrekelijk met de show verbonden is, dat blijft het thé-complet: het bordje met het koekje, het hapje, het chocolaatje, het pe- tit-fourtje, het plakje cake. Soms een lekker voedertrogje, soms een verzameling oud bakkenheid, waar thuis het veto over vallen zou. Op de show echter een por tie, die men opmaakt. Het is immers in de prijs inbegre pen? Er zijn er, die dit onver bloemd erkennen en eten. Fors en zolang mogelijk. Maar er zijn er ook, die achteloos nippen. Onzichtbaar knabbe len. Nauwkeurig verdelen en indelen. Het bordje is precies leeg als de finale triomfantelijk gehouden wordt. En er zijn de zeer sterken, die het zoet zoet laten en aan de lijn denken. Die achteloos na het laatste applaus opstaan en de kleurige heerlijkheden schijnen te vergeten. Dan zijn er de laatsten, die treuzelen, die nog een sjaaltje omplooien, die de mantel op de stoel gehangen hebben om niet bij de garderobe behoe ven te wachten, zoals ze zeg gen. Ze drentelen in de achterhoe de weg, wat onhandig soms botsend tegen de tafeltjes. Net de tafeltjes met de ongeschon den bordjes... Thuis verrassen ze de kin deren met een snoepje, het is hun geheim hoe ze er aan kwamen... Behalve dan van de me vrouw, die achter me in de tram opgewonden tegen de vriendin fluisterde: „Ik heb er negen... allemaal kersebon bons..." ten moeten worden verwijd, of er moeten regionale samenwerkingsvor men (streek- en stadsgewesten) ko men. De regering moet zorgen voor een gunstig wettelijk klimaat, de ge meenten moeten de rest doen binnen het raam van de wet gemeenschappe lijke regelingen (Die overigens bin nenkort zal worden gewijzigd). Minister en Senaat bleven verdeeld over de duur van een studie. Minister Beernink dacht dat het wel vijf of zes jaar kan duren voordat een bestuurlijke herstrukturering een feit is. De Eerste Kamer, met aan het hoofd de socialisten Troostwijk en Niers vroegen een duidelijke uitspraak van de minister, dat de bestuurlijke hervorming niet weer naar een volgend kabinet wordt verwezen. De heer Niers: „De overheid mag de gemeenten niet alleen aan nieuwe vormen voor locaal bestuur laten knutselen. Zo loopt de minister ach ter de onloochenbare feiten aan. Het wordt een borduurwerkje met tel kens nieuwe ministers." Getorpedeerd Hij was niet ondersteboven van de argumenten van de minister de wet gemeenschappelijke regelingen aan te passen om zo meer ruimte te schep pen voor de in financiële nood verke rende gemeenten. Bovendien verweet hij de minister de „gewestwet" al bij voorbaat te hebben getorpedeerd. Hij beslobt: „Als de minister een staatscommissie niet uit zijn hoofd kan zetten, laat die commissie dan uitzoeken of er nieuwe provincies moeten komen". De heer Elfferich (a.r.) was het daarmee eens, hoewel hij geen hekel aan staatscommissies had. mits er maar termijnen worden gesteld. Ook liberaal Van de Vliet laakte de af wachtende houding van de minister. De heer Van Eeten (a.r.) had genoeg aan een uitbouw van de wet ge meenschappelijke regelingen. De heer Troostwijk zag over enkele jaren nog maar een paar honderd gemeenten, wat de minister wel overdreven vond. Hij oogstte veel waardering voor het beleid inzake hërindeling van ge meenten. De minister was bereid „zijn ge dachten te laten gaan" over het kie zen of benoemen van een burgemees ter. Hij was wel bereid provinciale Cel en boete geëist Houtbewerker vergreep zich aan meisje UTRECHT Tegen de houtbewer ker C. P. (63) heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht gistermiddag veertien weken gevan genisstraf en tweehonderd gulden boete geëist. Twaali weken van de celstraf Ajn voorwaardelijk. De noutbewerker stond terecht om dat hij zich vergrepen had aan een meisje dat jonger was dan, zestien jaar. Het meisje was toen al (van een ander) in verwachting. LICHTENVOORDE Het ver keersongeval dat zondagavond ge beurde op de kruising Boschlaan - Twenteroute in Lichtenvoorde heeft toch twee doden geëist. Gisteren overleden de 23-jarige J. Nijhof uit Levelde en de 33-jarige Th. Verbeek uit Marienfelde in het ziekenhuis. Zij zaten beiden in een personenwagen, die frontaal in botsing kwam met een andere wagen. AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft vorige week een goede vangst gedaan. De recherche Van het bureau Singel arresteerde in de nacht van vrijdag en zaterdag vijf jongelui, die zich schuldig hebben gemaakt aan een reeks berovingen in de hoofdstad en een inbraak in een Wassenaarse villa. De bende, in leeftijd variërend van zeventien tot negentien jaar, opereer de nogal hardhandig. De 17-jarige monteur Bert U.. die wordt gezien als de leider, presteerde het in een geval een overmeesterde man in het' water te gooien zonder zich om hem te be kommeren. DEN HAAG - Het Tweede-Ka merlid S. van der Ploeg (soc.) heeft vragen gesteld ovei de onderhande- lingen van de collectieve arbeidso vereenkomst voor het bouwbedrijf. Het overlegorgaan van de drie vak- centralen heeft de ministerraad gis termiddag telegrafisch laten weten, dat z(j onrust vrezen als de bouw-cao niet wordt goedgekeurd. staten inspraak te verlenen bij de benoeming van een nieuwe commis saris der Koningin. SITTARD Niemand weet meer waar het met eerste kievitseieren naar toe moet. De opperwachtmeester van de Marechaussee in Sittard, A. Hun ting, is het gelukt, voorzover hij weet, het eerste kievitsei te vinden. Dit jaar wil de Koningin het echter niet hebben. Het ei werd gevonden in de wei landen rond de Daf-fabriekcn bij Born. De opper vindt het „onspor tief" het kievitsei aan de com missaris der Koningin of de burge meester aan te bieden. Daarom be waart de heer Hunting zijn vondst voorlopig maar zuinig in de kast... Al jaren wordt het eerste kievitsei buiten Friesland gevonden; ook vorig jaar had Limburg de primeur, en wel op 12 maart (in 1966 en 1967 was de vinddatum 7 maart, in 1965 pas 20 maart).

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7