Maquette Dorpshuis Benthuizen Wie de levende Bach wil kennen mag de Bach-film niet missen In Nassauwijk Voorschoten al 1 auto per woning Gedegen werk van Hessel de Boer Landbouwschuur door brand verwoest Handelingen 69 in Leiden Tien inbraken in Alphen gepleegd P.I.T. boekte zijn eerste overwinning Bevolking moet self f20.000 bijeenbrengen Een beeld van de meesterde grootste van allen GEM. HAZERSWOUDE NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 MAART 1969 Burgerij sprak met gemeentebestuur VOORSCHOTEN Op uitnodiging van het gemeentebestuur van Voor schoten kwamen enige honderden bewoners van de Nassauwijk naar het culturele centrum om te praten over het verkeer in deze wijk. Burgemees ter L. de Kool zette de bedoeling van het gemeentebestuur uiteen: de be woners te horen en tot medebestuur te krijgen over het moeilijke probleem van het verkeer. Verkeersdeskundigen hebben een advies uitgebracht en voordal het advies in de gemeenteraad behandeld wordt, krijgt de burger gelegenheid mee te denken. per woning parkeerruimte kan vin den. Voor de tweede auto in de wo ning moet de eigenaar zelf parkeer ruimte maken en liefst niet voor de ramen van zijn buurman,aldus de burgemeester. De wijk telt 214 gara ges, waarvan er maar 72 gebruikt worden als bergplaats voor auto's, de rest als extra bergruimte. De verkeersmaatregelen die over wogen worden bestaan uit het in voeren van eenrichtingverkeer uitsluitend voor het motorisch ver keer, het verbreden van enige stra ten. door gebruik te maken van openbaar groen, het aanleggen van parkeerhavens en parkeerverboden. Het werd een heel vruchtbare avond. Burgemeester De Kool hield een algemene inleiding en na de pauze kregen de bewoners gelegen heid vragen in te dienen. De Nassauwijk is een na-oorlogse wijk met 626 woningen, de smalste straat, de Dillenburgerweg, is maar 3,50 meter, de breedste straat, 7,30 meter, is de Prinses Margrietlaan. In 1967 telde de wijk 446 auto's. Geble ken is dat er inwoners zijn geweest, die er iets achter zochten en daarom hun autobezit verzwegen hebben. Onofficieel telde de wijk einde 1967 ruim 500 auto's, nu wordt gerekend met 1 auto per woning. De gemeente is bereid te bevorderen dat 1 auto Ingezonden In deze maand worden door de Baptisten Gemeenten, in 'het kader van de landelijke aktie handelingen 69, op vele plaatsen in Nederland evangelisatiecampagnes gehouden. Ook de Baptistengemeente te Lei den heeft voor de komende week bijzondere samenkomsten belegd in 'haar kerkzaal Oude Rijn 3 die za terdagbeginnen met de vertoning van de Billy Graiham film „Lucia". Tot zaterdag 29 maart wordt elke avond een bijeenkomst gehouden. 8 uur n.m. met medewerking van koren, o.a. het bekende Haags Bap tisten Mannenkoor alsmede verschil lende zangduo's. Als sprekers zijn uitgenodigd ds. J. Bouriitius uit Em- men, dis- Ph. Lindeman u'iit Utrecht en ds. P- van der Werf uit Rotter dam. Ook de plaatselijke voorgan ger, ds. R. Reilirag zal enkele avon den spreken. Zondag 23 maart wordt een spe ciale zangavond gehouden met me dewerking van het padvindsters- koor „Pivana" uit Den Haag. Woens dag 27 maart is er een speciale jeugdavond met medewerking van het Rijnsburgs zang- en muzieken- semble. In deze niensten is iedereen har telijk welkom en de toegang is vrij. Tevens zullen 2 kinderbijeenkom sten worden gehouden op woensdag 26 én zaterdag 29 maart voor kin deren van 6 tot 12 jaar, 3 uur. DEN HAAG De officier van justitie bij de Haagse rechtbank had maar een beperkte keus gemaakt uit de serie inbraken, die een 22-jarige arbeider uit Alphen in de periode van juni 1968 tot januari 1969 in zijn woonplaats en omgeving had ge pleegd. In totaal waren het tien in braken geweest, maar de officier verweet hem in de dagvaardig al leen de inbraak in juni in een gara ge met een buit van 1100 gulden, in juli in een garage met een buit van f 5800 en in januari in een garage met een buit van f 25. De president van de rechtbank was weinig te spreken over het rap port, dat de r-k. reclassering had uit gebracht en waarin o.a. stond, dat verdachte ..toevalligerwijs" f 100 in de bureaula had zien liggen, die daar wat nonchalant door de gara gehouder was achtergelaten. Het was echter geen 100 gulden, maar 1100 gulden, constateerde de rechter. Bij de diefstal van f 25.. werd hij betrapt door de garagehouder. Hij gaf het geld terug en wilde er weer vandoor gaan. De garagehouder herkende hem en zo kon hij worden gearresteerd. Alles bekende hij. De officier van justitie zei, dat als gevolg van afbetalingsschulden ver dachte aan het inbreken was ge gaan. De inbraken hadden hem 9000 gulden opgeleverd, maar nu is hij verder achterop want hij moet aller lei schadevergoedingen gaan beta len. De eis luidde tien maanden ge vangenisstraf. waarvan drie maan den voorwaardelijk en aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Vonnis op 1 april. Allemaal maatregelen, die dringend noodzakelijk zijn, want het komt nu voor dat sommige straten door de geparkeerde auto's in de avonduren een vrije „doorvaart" voor o.a. brandweerauto's zeer moeilijk ma ken. Het is een geven en nemen in het belang van het algemeen wel zijn, besloot de burgemeester zijn toespraak. VOORSCHOTEN De heer H. J. M. van Aken zal zondag afscheid nemen van het r.k. jeugdwerk in Voorschoten. Hopman Van Aken is dan twintig jaar verkenners- en jeugdleider geweest. Zondagmiddag van 4 tot 6 uur bestaat in het jeugd huis „Impeesa" aan de Mozartlaan1 gelegenheid afscheid te nemen van hopman Van Aken. ZOETERWOUDE P.I.T. '54 komt er steeds beter in. Na een viertal gelijke spelen in de afge lopen weken werd nu de eerste zege een feit. In Den Haag werd Wibats 7 met 46 geklopt. Anneke Koek en Kas Koemans wonnen beide partijen en Marian v. d. Helm zorgde voor een punt, terwijl ook het dubbel in Zoeterwoudse handen kwam. Het tweede team was kansloos tegen het 10e team van Wibats: 10—0. Dames: Het le team leed in eigen huis een 2—8 nederlaag tegen Sala manders 1. Het tweede team is reeds klaar met de competitie, omdat er twee teams zijn teruggetrokken- Het „sterrenteam" (3) klopte Rus tenburg met 91. Junioren: Het le meisjesteam be haalde een gemakkelijke 100 zege op Play Fair 2. Ook voor het tweede team was succes weggelegd. De meisjes klopten Slagvaardig 1 met 7—3. Het le jongensteam verloor met 73 van Effect '54. Het A team was kansloos tegen De Treffers C. Vrijdagavond klaverjassen in liet Don Boscohuis om vleesprijzen. BENTHUIZEN Meer dan twintig verenigingen, organisaties en in stellingen hebben gisteravond gehoor gegeven aan de uitnodiging van het bestuur van de „Stichting Dorpshuis Benthuizen", onder voorzitterschap van de heer R_ Zonneveld een bijeenkomst by te wonen, waarin toelich ting zou worden gegeven over het in Benthuizen te stichten Dorpshuis. Aan de hand van de plattegrond en de maquette kregen de aanwezigen een indruk van hetgeen tot stand kan komen: een Dorpshuis, dat een trefpunt voor geheel Benthuizen zal moeten worden. Daaraan is drin gend behoefte. ZOETERWOUDE Vanavond wordt in Ons Huis de bouwfilm vertoond van het nu bijna een jaar geleden gereedgekomen jeugdge- bouw. Daarnaast zullen er dia's te zien zijn over hetzelfde onderwerp. Tus sen de bedrijven door wordt er bingo gespeeld. ZOETERWOUDE MeVe en D.V.V. vieren het jaarfeest vrijdag in Ons Huis. Jong en oud is welkom op deze gezellige avond van toneel en muziek. De heer R. M. Scherpenhuizen van de Stichting Maatschappelijk Opbouwwerk Zuid-Holland gaf een globaal overzicht vanaf de eerste contacten met Benthuizen. Hel be gon met een oriënterend gesprek met de burgemeester, waaruit een aantal voorbereidende werkzaam heden voortvloeide. Op 8 juli vorig jaar had overleg met burgemeester en wethouders plaats, gevolgd door contact met de inmiddels ingestelde commissie Jeugd- en Verenigings leven. Het eerste plan was prachtig, maar voor Benthuizen niet haalbaar, omdat het te groot was en geen medewerking van de instanties mochit worden verwacht Nu komt er een Dorpshuis, waarvan de kos ten rond twee ton zullen bedragen. Hiervan zal een subsidie kunnen worden ontvangen van 25 pet van het rijk, 15 pet van de provincie Nieuwe postcommandan t BENTHUIZEN De opper wachtmeester V. H. D. Dusinik, post- comman/dant te DintherHees wijk, is met Lngamg van 15 april benoemd tot postcommandiant van de rijks politie te Benthuizen. DEN HAAG Een muziekfilm enkel en alleen om de muziek; zonder enige dramatisering of romantisering; zonder een levens verhaal met pathetiek, of senti mentaliteit of idylle; zonder enige jacht op muzikale lekkere hapjes, bekend en bemind bij het publiek; zonder enige zweem naar effect of kitsch of mooiermakerij voor deze witte raaf op filmgebied heeft die merkwaardige dwarsligger Jean-Marie Straub gezorgd. Hij heeft een muzikantenleven uit de 18e eeuw in beeld en klank ge bracht, een man en zijn werk ge tekend naar de schaarse gegevens, die zijn tweede vrouw Anna Mag- dalena in een nuchter dagboek zou hebben opgetekend. Van de man is niets nagelaten, geen enkel per soonlijk bezit, geen van zijn vele clavecimbels, geen stoel, geen boek, zelfs zijn tabakspijp niet, zo hij er een gehad heeft. Niets dan de schaarse notities, dan de algemene biografische ge gevens én (maar dat is dan ook overweldigend) het overgrote deel van zijn oeuvre. Met deze ge gevens en daarmee alleen heeft Jean-Marie Straub zijn portret samengesteld van de man en zijn werk: Johann Sebastian Bach. Zelden is er een zo eerlijke, zo glasheldere, zo pretentieloze mu ziekfilm gemaakt. Straub wil met zijn werk alleen maar dienen. Hij wil niet ontroeren, niet schokken, niet imponeren; hij wil alleen func tioneel werkzaam zijn, opdat men zich een beeld kan vormen van de meester, die door velen de grootste fan allen ivordt geacht. Straub heeft zich vele beperkingen opgelegd. H(j is haast ascetisch te werk gegaan. Allereerst heeft hy niet ge tracht Bach uit te beelden, zoals hy wellicht naar nagelaten portretten en naar de fantasie, die zich onwillekeu rig rond zijn werk weeft, er uit zou hebben moeten gezien. Evenmin heeft hy de mensen uit zyn omgeving in ge reconstrueerde geiykenis gebracht. Hy heeft geen toneelstukjes geënsceneerd van Bach met zyn vorsteiyke brood heren, van huiselyke tafereeltjes. Hy heeft geen documentaires gebracht van steden en kerken, waar Bach geleefd 00 gewerkt heeft. Iiy heeft geen be paalde hoogtepunten uit dit leven dra matisch in beeld gebracht, noch enige pracht of praal of wat er verder sensa tioneel of spectaculair zou kunnen zyn. NAUWKEURIG Wat heeft hij wél gedaan? Hij heeft zich afgevraagd hoe een muzikant uit Bachs tijd, geleefd en gewerkt heeft. Daarom is er wel een algemeen tyds- beeld, zelfs zeer nauwgezet in kostuum en architectuur. Daarom iü er ook een zo authentiek mogelijke bezet ting vèn koren en orkesten en een zo authentiek mogelijk klankidioom. Daarom zijn de gesproken teksten, die Anna Magdalena in de mond worden gelegd authentieke teksten en zinnen van Bach zelf, zoals zij voorkomen in de necrologie, die Philipp Emanuel in het jaar van Bach's dood, als het ware met de stem van zijn vader nog in zijn oren, schreef, of zoals zij in nagelaten brieven van Bach nog te vinden zijn. Straub is zo nauwgezet te werk ge gaan. dat hij bijv. voor het opgenomen openingsdubbelkoor uit de Matthaus- Passion tweemaal 'wa^lf koorstemmen (geen vrouwen- maar jongensstem men) plus de instrumentalisten, in to taal slechts 64 man, uitzocht. Alle mu ziek was of in facsimile of in Bach's handschrift nageschreven. Dit zijn de fragmenten, die Straub koos: delen uit het vyfde Branden- burgs Concert, een gamba-sonate, en kele cantates, het slotkoor uit de Trauerode, twee delen uit het Magnifi cat en het openingskoor uit de Mat- thaus-Pasion. Nergens is opzettelijk gezocht naar uitzonderlijke hoogtepun ten. Bovendien en dat is wellicht het meest karakteristieke van Straubs werkstuk hij koos de Nederlandse clavecinist Gustav Leonhardt tot de vertolker van de muziek en van de rol van Bach zelf. Leonhardt is on vermoeibaar op zoek naar de authen tieke vertolking van Bachs werk In gedaante en temperament is hij wel licht het tegenbeeld van de historische persoon Bach, maar hy is volmaakt het model van wat men onder een een 18e eeuwse componist dient te4 verstaan. Gsen kunstenaar in de ro mantische zin van het woord (de be zeten ge-inspireerde); evenmin een een kunstenaar in de moderne zin (de protesterende), maar volop de hand werksman, die de muziek tot zijn am bacht had. Dit is dan ook het unieke van Straubs unieke werk: geen uitbeelding van de populaire Bach, maar de Bach, zoals hij dageiyks leefde en werkte in zyn goddelijk beroep, in zijn vlijtig ambacht, in zijn doorwrochte vakman schap. als het ware in het laborato rium der muziek. AUTHENTIEK Deze man heeft nauwverweven met zijn ambacht ook een persoonlijk leven gehad: huisvader van een groot gezin met veel kindersterfte en ver driet. sociaal persoon in de patriar chale arbeidsverhoudingen van zijn tijd. Daarom heeft Straub en dit is wellicht de enige fantasie in zijn film deze Bach laten zien, zoals zijn trouwe vrouw Anna Magdalena (ook de artistieke hulpe tegenover hem) hem heeft gezien, niet geëmotioneerd of geïdealiseerd, maar zoals het ons authentiek in Philipp Emanuels doods bericht is overgeleverd. Misschien is dit geen film voor de liefhebbers van de romantische mu ziekfilm, maar een film voor deskun digen, voor mensen, die eerlijk en on opgesmukt willen weten wie toch die grote Johann Sebastiaan is ge- Christiane Lang-Drewanz als Anna Magdalena in Jean-Marie Straubs film: Chronik der Anna Magdalena Bach". weest, die nu na zoveel eeuwen nog voortleeft in zijn werk. alsof he gisteren vanonder zijn handen van daan gekomen is. Voor deze leergierigen en voor wie van muziek houdt, is hier niet leergierig? is dit de film voor hun leven- Het is een dappere daad van het kleine' Du Midi in het Bezuiden- hout, De Carpentierstraat, dat het de moed heeft voor Den Haag en wijde omgeving deze goudeerlijke film te brengen. Wie dcee film ge zien heeft, heeft het beste gezien, dat ooit over Bach gemaakt had kunnen worden. Toegang a.l. Ev. Grolle. en nog enkele kleinere. Een geld lening van f 125.000 kon worden aangetrokken onder aantrekkelijke voorwaarden. Voorwaarde is echter, dat er 10 pet, ten minste f 20.000 uit de eigen bevolking komt. Een aantal ver enigingen heeft spontaan de eerste stoot gegevevcn. De woordvoerder van de financiële commissie, de heer C. van Veen kon melden, dat gisteravond de eerste tweeduizend gulden vol kwam. Tientje per inwoner Aannemer Van Noort mocht zo wel de tekeningen als de maquete toelichten. Dit aannemingsbedrijf heeft juist vóór de vergadering de opdracht voor de bouw van het stich'ingsbcstuur gekregen. „Voor f 192.000 zuivere bouw en inclusief de BTW", onthulde voorzitter Zon neveld. Burgemeester I. J. P. Keij- zer gaf de financiële toelichting. De heer Van Veen leidde de „10 pet Actie" in. Op zaterdag 29 maart zal Benthuizen daveren van activi teiten. Elk actielid zal plm. 12 adressen (huis-aan-huis) bezoeken. NIEUW-VENNEP Gisteravond tussen half negen en half twaalf heeft een uitslaande brand gewoed in een landbouwschuur van de firma Sihion Klaas-se en Zoon aan de Rijn- landerweg. De brandweer kreeg de melding binnen dat een schuurtje in brand stond Toen de brandweerwa gen er arriveerde, bleek de geteerde vrij grote schuur in lichterlaaie te staan. Het vuur verspreidde 'n von kenregen. Bestemmingsplannen Alphen ALPHEN B en W vinden het nodig dat een nieuw bestemmings- plan „Zuiid") word't vastgesteld, Ook het gebied, gelegen tussen spoorlijn, genieterrein, Oude Rijn en grens met Hazerswoude, heeft krach tens het „Bestemmingsplan in hoofd zaak 1965" een agrarische bestem ming. Er is een nieuw plan in voorberei ding, dat dit gebied eveneens overeenkomstig het streekplan ,.Rijn en Gouwe" zal bestemmen tot commerciële en industriële doelein den, met uitzondering van de perce len waarop het kassencomplex van Lemkes N.V. in aanbouw is. Het zal nog enige tijd duren voor dat B en W de raad plannen ku-nnen aanbieden. Troephuis voor De Holl. Nachtegalen in Alphen ALPHEN De padvindersgroep „De Hollandsohe Nachtegalen" ge bruikt als troephuis voor de welpen (jongens van 7-11 jaar) een ruimte op het terrein van N.V. Oosthoek en Zoon aan de Emmalaan. Het gebruik van deze ruimte is haar opgezegd. In verband daarmee heeft het be stuur van de stichting ten behoeve van de padvindersgroep „De Hol- landsche Nachtegalen" verzocht een perceel grond, op de hoek van de Oranje Nassausingel en de Nieuwe Sloot, ter grootte van ongeveer 1000 m2, van de gemeente te mogen hu ren om daarop een troephuis te bou wen. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor ge noegen te nemen met een huurprijs van f 10- per jaar en met een ver goeding van f 1.- per jaar voor het recht van opstal. Clir. Geref. Kerk Alphen beroept ds. Baan ALPHEN De kenkeraad van de Ohr. Gereformeerde Kerk alhier heeft een beroep uitgebracht op ds. M. Baan te Zeist. Op een tweetal kwam ook ds. Smits te Sliedrecht voor, maar deze nam inmiddels een beroep aan naar een kleine gemeente in Canada. Het beroep op ds. Baan werd nu bij acclamatie uitgebracht. De beroepen predikant, die 63 jaar is, en predikant te Dordrecht Rijns burg en andere gemeenten was, is hier ook twee jaar geleden beroepen geweest, maar hij heeft toen bedankt De brandweerkorpsen van Hoofd dorp en Rijstsenhout werden gealar meerd. Door de bijzonder grote hoe veelheid nieuwsgierig publiek kon den de blusauto's de plaats van de brand nauwelijks bereiken. Met vier lage drukstralen is men de brand meester geworden. De schuur is met inboedel helemaal verloren gegaan. De brandweer schatte de schade op ruim f 55.000. De oorzaak van de brand is onbe kend. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Joyce S dv E Teekens en J M T Goddijn, Frank lin A A A zv H J v d Burg en M Cornet. Nicolaas zv N Dros en G Kuijt, Cafcharina M dv W Guijt en W v Duyn. Elsberth J dv R J Kui pers en F E Taimminga, Francis J dv W v Hereon en J Penseel, Willem F zv W F Brokaar en A v Vliet. Overleden: C v d Bent 61 jaair man, S Kulk 18 diagen dochter, K Viehoff 49 m, J de Jong 83 wed v N J Smit, T Verbiest 55 m, J vd Mei 76 m, J Dijkstra 75 m, T H Lubbe 49 m. OPENBARE BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders der gemeen te Hazerswoude maken bekend, dat zy voornemens zijn om met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Wo ningwet. bouwvergunning te verlenen voor het oprichten van negen woningen met garages op het perceel plaatselijk ge merkt, De Poelzoom, kadastraal bekend, gemeente Hazerswoude, sektie G., num mer 1239, 351, 349 (ged.) en 347 (ged.) ge legen in het bestemmingsplan „Dorp, her ziening 1960". De op dit bouwplan betrekking hebbende bescheiden zullen met ingang van 20 maart 1969 gedurende 10 dagen ter inzage liggen ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, Frederik van Ecdcn- plein 4 te Hazerswoude-Rijndijk. Gedurende bovengenoemde termijn kun nen de eigenaren van de omliggende ter reinen tegen het voornemen tot verlening van de vergunning hun eventuele bezwa ren schriftelijk aan ons college ter kennis brengen. Hazerswoude. 17 maart 1969. Burgemeester en wethouder voornoemd. De burgemeester, C. G. VAN DOBBEN DE BRUIJN De sekretaris. J. H. VERLARE. De gegevens staan al in een kaart systeem vermeld. Gemiddeld komt het aandeel, dat Benthuizen moet leveren, neer op f 10 per inwoner. Er is een bijzondere rekening bij de Coöp. Raiffeisenbank (postgironum mer 203704 geopend, waarop men eveneens bijdragen kan storten. Volgende week zaterdag zal van 's middags één tot zes uur een ge luidswagen de bevolking opwekken om te doen wat wordt verwacht. De stortingsbewijzen (eventueel voor voor de inkomstenbelasting af trekbaar) moeten worden bewaard, omdat in de toekomst nog bepaalde verrassingen te wachten zijn. De grote zaal heeft een opper vlakte van rond 10 x 19.20 meter, een kleine zaal van ruim 70 vier kante meter, een foyer van ruim 80 m2 en 2 kleedkamers voor sport- groepen, een scheidsrechterkamer, twee toilettengroepen, garderobe, 2 bergingen en een keuken/buffet. Bachs Passion bleef een eeuw liggen TER AAR De heer A. ten Hoeve uit Woerden sprak voor de leden van de plaatselijke afdeling van de christenvrouwenbond over de Matfheus Passion van Bach. Johann Sebastian Bach compo neerde dit muzikale overdenken over het lijden van de Messias in 1729 voor gebruik op Goede Vrijdag. Nadat het werk een eeuw was blijven liggen, is het ieder jaar uit gevoerd. De heer Ten Hoeve legde de inhoud van deze passiemuziek uit. vertelde over de solisten in de uitvoering en liet tenslotte ver schillende delen van de Passion via een bandrecorder horen. HAZERSWOUDE „Oude pren ten vertellen over Koudekerk en Ha zerswoude" is een boekje, dat is sa mengesteld door de heer H. J. de Kort uit de Vondellaan in Hazers woude. Het boekje, dat 76 ansichten telt uit de periode 1895 tot 1925 en in beperkte oplaag zal verschijnen, wordt uitgegeven door de uitgevers- en handelmaatschappij Repro Hol land in Alphen. HAZERSWOUDE De plaatselij ke afd. van de bond van Plattelands vrouwen komt dinsdagavond om kwart voor acht bijeen in het vereni gingsgebouw aan het Raadhuisplein. Dr. J. Wijnbergen, psycholoog, spreekt over „De opvoeding en bege leiding van de volgende generatie in onze veranderende maatschappij". LEIDEN Een 72-jarige brom fietser verleende gisteren om half- vijf op het kruispunt Watersteeg- Hogewoerd geen voorrang aan een personenauto. Hij reed tegen de aulo aan enviel. Met een hoofdwond en inwendige kneuzingen is hij naar het academisch ziekenhuis gebracht. LEIDEN Tot en met 29 maart is in Galerie v. d. Vlist aan de Boter markt werk te zien van de schilder Hessel de Boer. Deze in Haarlem geboren. 48-jarige schilder werkt nog steeds op de beproefde figura tieve wijze. Hij ontving zijn oplei ding aan de Koninklijke Academie in Den Haag, is lid van Pulchri Stu dio en van de Haagse Kunstkring, woont en werkt in de Hofstad. Het is een verademing tussen het vele van de hedendaagse normale en abnormale kunstbeoefening in aller lei „arts" weer eens het oude en ge degen vakwerk te zien van de, he laas door vele jongeren tegenwoor dig zo verguisde stijl: het late im pressionisme. De Boers werk moge dan invloe den vertonen van de Haagse school; het getuigt van eerlijk vakmanschap, liefde voor het metier, is gevoelig van stemming. Er zijn parkland schappen, stadsgezichten en een aan tal goede portretten. Vooral onder de laatste bevinden zich enkele sfeervolle en charmante stukken, zo als een' sereen halfnaakt „liggend meisje op divan" met het prachtig gebroken wit van de japon „Bon jour tristesse", een indringend por tret van een jonge vrouw, het licht- getoetste „Meisje aan het strand", een beetje in de sfeer van een Is raels, de uitdagende „Vrouw in in terieur". het wat hautaine portret van de dichter Victor van Vriesland, maar bovenal het zeer charmante „Meisje met hoed". De over het algemeen wat donker geschilderde stadsgezichten kunnen van 13 tot 17 uur. ons niet altijd bekoren door de min of meer deprimerende sfeer, die ze oproepen, met uitzondering van „Versailles", een blij en zonnig werk Ook het lenteachtige „Lange Voor hout" kan bekoren, doch „Heren gracht" toont een ietwat gedrukte stemming. We mogen Hessel de Boer reke nen tot die schildersdie de traditie van de Hollandse impressionisten nog steeds trachten voort te zetten. Het is goed dat zelfs in onze „pop art-periode" daarvoor nog de aan dacht wordt gevraagd. Willem Prins Mathieu Wiegman Van 29 maart tot 30 april wordt in galerie v. d. Vlist aan de Boter markt te Leiden een tentoonstelling gehouden van werk van de nestor der Bergense schilderschool, de 83- jarige Mathieu Wiegman. Niet min der dan ruim vijftig werken van deze voornaamste der nog levende impressionistische schilders zullen worden geëxposeerd. Het zal tevens de laatste expositie zijn die Wiegman van zijn werk houdt. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten dat ook de T.V. aandacht aan dit gebeuren zal schenken en opnamen zal maken voor uitzending in het programma Scala. De tentoonstelling zal geopend zijn op dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur en op de zondagen ook

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5