BUSCHAUFFEURS STAKEN Commentaar Artsen verhogen tarief nog niet Winst van Philips steeg 24 procent artistieke place-mat voor verzorgd nieuwe abonnee opgeeft. in klein kunstnijverheids-atelier. Het Kwartet SPRIIIK Crita) HET WEER Minder wind Deel Friesland zonder bus Directeur reed zelf uit In Overijssel niet Geen D-Mark revaluatie TWEE LEDEN KVP NAAR RADICALEN Krediet EGKS van 25 milj. voor Yerolme Voorlopig lot 1 oktober AANDELEN VAN TIENTJE ONRUST IN ITALIË Verplichte arbitrage bij staking Luchtbrug naar Biafra h ervat VOORBIJ Rode verf op jas van De Quay Kaper kwam met revolver op mij af Nieuwe Leidse Courant Woensdag 19 maart 1969 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De vrije mens kan gevan- aene zijn, maar qeen slaaf. AMYDT Studenten in staking pagina <2 Lentecollectie bleu „Ik slaap op de bank. Ik lieb mijn bed aan een toerist verhuurd om wat meer geld te hebben." KVP Samen thuis (pagina 9) WEGWIJZER pagina 9 Brandpunt in Biafra (pagina 13) DE BILT Hoewel het hoge- drukgebied boven Skandinavië nauwelijks is veranderd, zijn de luchtdrukverschillen in ons land geringer geworden, zodat de wind in kracht is afgenomen. Met de oostelijke stroming, die aan de zuidkant van het hogedruk- gebied stond, werd de afgelopen nacht minder koude lucht naar onze omgeving getransporteerd zo dat de minimum temperaturen slechts op enkele plaatsen onder het vriespunt kwamen. Inmiddels trekt een rug van hoge luchtdruk van de Golf van Biskaje naar Frankrijk. Hierdoor neemt in ons land de wind nog verder af en zullen de neerslagkansen klein zijn. DE BILT Plaatselijk op klaringen en overwegend droog weer. Zwakke tot matige in het noorden van het land aanvanke lijk nog krachtige oostelijke wind. Dezelfde middagtempera- turen als vandaag of iets hogere. Vooruitzichten voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 5; Min. temp.: ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; max. temp. 1 tot 7 graden onder normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 20 Maart: Zon op 6.-13. zon onder 18.53. maan op 7.18, maan onder 22.05, 26 maart eerste kwartier. Vastberaden chauffeurs van twee Friese busondernemingen hebben vanmorgen de voertuigen in de garage laten staan om aan hun eisen meer kracht bij te zetten. Het weer werkte de aktie in de hand: de wegen waren vanmorgen weer beijzeld. LEEUWARDEN De autobussen van de Zuidwesthoek en het Leeuwarder autobusbedrijf in Friesland zijn vanochtend niet uit gereden. De chauffeurs besloten hiertoe vannacht om twee uur tijdens een vergadering in Sneek. In Lemmer kwam het vanmorgen vroeg om half zes bijna tot een handgemeen tussen een werkwillige chauffeur en stakers. Om kwart voor zes kwam een chauffeur opdagen. De directeur van het bus bedrijf de Zuidwesthoek trachtte de man de garage binnen te loodsen, maar de stakende chauffeurs hielden hem tegen. Minister Roolvink heeft gister middag in de Utrechtse Bern- hardhal de zevende nationale be- roe-penmanifestatie geopend, een boeiende en instructieve exposi tie van wat er in Nederland aan mogelijkheden zijn om zich te bekwamen en te specialiseren in de vele veelal technische am bachten. Een van de vakopleidin gen, waar de vernieuwingen in koortsachtig tempo worden ver werkt, is wel die van de gra fische bedrijven. Op de foto de minister, die zich grondig laat voorlichten door grafici-deskun digen. Even later kwam de rijkspolitie in aktie toen een chauffeur van het touringcarbedrijf Slof uit Joure per soneel wilde halen voor Douwe Eg berts in Joure. De chauffeur, een zoon van de directeur van het bedrijf, werd door de stakende mannen overreed om terug te gaan naar Joure waar hij vandaan kwam. Wachtmeesters spron gen, terwijl de bus alweer bijna ge keerd was, in de bus en zeiden de chauffeur toch maar door te rijden om passagiers op te nemen. BONN Duitsland overweegt geen revaluatie van de D-Mark. De argumenten die in november beston den om de koers van de mark te handhaven gelden nog steeds. Bondskanselier Georg Kiesinger zei dit gisteren in de Westduitse mi nisterraad. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Twee leden van de KVP, mr. F. Crijns te Brussel en de heer W. Coppens te Leidschendam, hebben voor deze partij bedankt en zich aangemeld bij de PPR. Mr. Crijns was lid van de partij raad en van het Democratisch Cen trum Nederland van dr. Couwenberg. Hij was een van de 22 vooraanstaan de katholieken, die eind 1966 scherpe kritiek leverden op de struktuur van de KVP. De heer Coppens, ook lid van het Democratisch Centrum, zat in het bestuur van de kring Leiden. Volgens beide heren wil de KVP alleen maar een soort CDU accepte ren, die de tegenstellingen christelijk - niet-christelijk wil verscherpen. Het is volgens hen een illusie te den ken dat de partij ooit nog eens voor uitstrevend zal worden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vcrolme krijgt van sie Europese Genieenschap voor Kolen en Staal een krediet van 25 miljoen gulden voor de bouw van het mam moetdok op zijn werf in de Botlek. De voorwaarden zijn niet bekend ge maakt. De redering verleende, Zoals be kend, vorig jaar een garantie voor een krediet van 75 miljoen gulden. De res terende 50 miljoen zou van grote be leggers komen. De Europese Gemeenschap heeft het krediet gegeven omdat het dok jaar lijks een grote hoeveelheid staal zal verwerken: 200.000 ton. Het Is voor de eerste maal dat een dergelijke onder neming een krediet van de Europese Gemeenschap krijgt. Inmiddels is men op de werf reeds enige maanden aan het voorbereidende werk voor het dok bezig. De 600 meter lange en 90 meter brede bouwput is onlangs uitgebaggerd. Het dok zal ge schikt zijn voor de bouw van schepen tot 400.000 ton. VOOr tafeldekken, ook als u "even tus sendoor" iets eet. Van naturel linnen, met de hand bedrukt I 1 I I I Ik geef op als «P nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een place-mat. De nieuwe abonnee krijgt onze krant m veertien dagen gratis. Mijn naam straat: plaats: De heer W. H. Hendriks van de PCB heeft de politie inmiddels ver weten partij te kiezen tegen de sta kers. Men overweegt alsnog een offi cieel protest hiertegen te laten horen. Gladheid In Koudurh wilde een directeur van de Zuidwesthoek vertrekken met een bus. De chauffeurs gingen echter voor de bus staan. Maar ze moesten op het laatste moment opzij springen omdat de directeur het gaspedaal indrukte. Even later keerde de bus terug omdat de wegen te glad waren. Zo hadden de stakers het weer mee. De stakingsleiders, zowel van de katholieke, de protestantse als de algemene bond, zijn tot nu toe zeer tevreden over het verloop van de stakingsaktie, die zij zeer geslaagd noemen. In Lemmer wordt het sta kingscomité mede gevormd door chauffeurs van de Zuidhollandse bus onderneming NZH. Er zijn zeven man naar Friesland gekomen die sympa thiseren met de stakende Friese chauffeurs. HOLTEN De directie van de Overijsselse autobus diensten NV is gistermiddag, vier uur na het verstrijken van het ultimatum dat door de vakbonden was gesteld, ge zwicht onder druk van de voor van* daag aangekondigde staking en keur de de cao goed. Een directie-woord- voerder zei dat dit niet betekent dat deze het met de cao volkomen eens zijn. De buschauffeurs hebben zich in Sneek gegroepeerd om hun plan de campagne voor het sta kingsfront te consolideren. De NVV'er Leen Jenison, die de functie van stakingsleider op zich had genomen, nep in een vurig betoog op tot een busstop voor onbepaalde tijd. Talloze haltepalen zullen dan nog vereenzaamd langs de we gen staan, maar of dit beeld nu door de vervoersconsumenten op prijs wordt gesteld? UTRECHT De Landelijke Huisartsenvereniging heeft gis teravond besloten tot 1 oktober geen hogere tarieven in rekening te brengen in verband met de stijging van de kosten per 1 januari. De artsen zijn hiermee naar hun oordeel minister De Block een heel eind tegemoet gekomen. Deze had vorige week met een prijsstop gedreigd. De minister vond de tarieven van tien gulden voor een consult en vijf- betaalt: per kwartaal per maand Inzenden^an^u^eau^a^it^la^j Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden EINDHOVEN De NV Philips' Gloeilampenfabrieken heeft het vorig jaar zeer goede financiële resultaten geboekt: tien gulden voor een visite thuis on aanvaardbaar. Zijn oordeel over de tarieven in december 9 en 13,50) liet hij in het midden. De huisartsen menen met het „be vriezen" van de tarieven rekening te hebben gehouden met het algemeen belang en hun verantwoordelijkheid voor de kwaliteit van de geneeskun dige hulp. De woordvoerder van de LHV, dr. S. Z. Salomé, kon gisteravond niet zeggen of de prijzenbeschikking nu van de baan is. Vandaag zou de mi nister zijn beslissing bekend maken. „Wij menen aan de wensen van de minister tegemoet te zijn gekomen." Dr. Salomé liet daarop veelbeteke nend volgen dat de vergadering van de LHV geen advies over het mini mum- of maximumtarief aan de huis artsen zal geven. Officieel machtigde de vereniging gisteravond het centraal bestuur „er bij de leden op aan te dringen, de sinds 1 januari opgetreden algemene inkomstenontwikkeling eerst op 1 ok tober in de praktijkkosten tot uit drukking te brengen". Man (88) verbrand VELP De 88-jarige bejaarde man F. Bos is gistermorgen bij een brand in zijn woning in Velp om het leven gekomen. Een voorlopig onder zoek heeft uitgewezen dat de be jaarde in de woon-slaapkamer heeft zitten roken. Een aansteker of een sigaar moet het beddegoed in brand hebben gestoken, waardoor hij be dwelmd op het brandende bed moet zijn gevallen. Raad van State: (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De Raad van State heeft de regering geadvi seerd, als er een wettelijke rege ling voor het stakingsrecht komt, bemiddeling voor beide partijen bij een staking verplicht te stel len. De regering had een wetsontwerp voor advies aan de Raad van State gezonden, waarin een verplichte ar bitrage niet was opgenomen. De Raad van State wijkt hier af van het advies dat Stichting van de arbeid en Sociaal-economische raad hadden uitgebracht. De vakbeweging is over het al gemeen een tegenstandster van ver plichte bemiddeling, al bestaat bij het CNV meer sympathie voor arbitrage dan bij het NVV. De vakbeweging ziet in de ver plichte arbitrage een beperking van het stakingsrecht. Arbitrage zou stakingsverbod en civiele procedure in bepaalde gevallen kunnen uitlok ken. In Haagse politieke kringen ver wacht men dat de Tweede Kamer voldoende steun voor verplichte arbitrage zal geven. De Raad van State wil ter bevor dering van de arbeidsvrede dat via verplichte arbitrage geprobeerd wordt in een zo vroeg mogelijk stadium in een dreigend conflict in te grijpen, .om erger te voorkomen. Het is niet uitgesloten, dat het standpunt van de Raad van State steun vindt binnen het kabinet, waardoor het wetsontwerp dat toch reeds erg lang op zich laat wachten nóg langer wegblijft. Het gebeurt zelden dat adviezen van de Raad van State uitlekken. De vice-voorzitter van de Raad. dr. L. J. M. Beel, toonde zich bijzonder ontstemd over deze zaak en zei een onderzoek te zullen instellen. Zoals bekend heeft staatsraad M. RuDpert, oud-voorzitter van het CNV, zich altijd een groot voorstan der getoond van de verplichte arbi trage. Regeerbaarheid "LTET is vandaag al wel duidelijk dat het bij de volgende landelijke ver kiezingen die van 1971 dus in sterke mate zal gaan om de regeer baarheid van het. land. Die begint namelijk aardig in het ge drang te komen. De meeste politieke vpartijen zijn zo druk bezig met zich zelf, en sommige bovendien zo druk met zich af te zetten tegen andere, dat men aan de noodzakelijkheid van een landsregering straks nauwelijks meer schijnt toe te komen. Er zijn op dit ogenblik politieke par tijen die zich vandaag al dermate aan het isoleren zijn dat het een lieve lust zou mogen heten, ware het uit natio naal oogpunt niet zulk een ernstige zaak. Het is een situatie waartegen we des tijds reeds hebben gewaarschuwd, toen binnen bepaalde politieke par tijen zo nodig gesproken moest wor den over akkoorden voor het rege ringsbeleid na de komende verkie zingen, akkoorden die natuurlijk reeds vóór de verkiezingen moesten worden gesloten. Dan geraakt men allicht in de sfeer van verscherpte tegenstellingen die straks de onver mijdelijke toegankelijkheid alleen maar zullen bemoeilijken. Nü al valt te voorspellen dat de pro blemen rondom de samenstelling van het kabinet in 1971 nog groter zullen zijn dan ze in het verleden soms al waren. Dat het zittende kabinet van die zelfde situatie profiteert, is eveneens een feit, en dat is dan iets wat ons niet behoeft te verdrieten. Dezelfde omstandigheden die in 1971 de sa menstelling van een kabinet zullen gaan bemoeilijken veroorzaken op dit ogenblik de afwezigheid van elk alternatief voor hel kabinet dat we thans hebben. Het kabinet blijft het overigens, over het geheel genomen, heel redelijk doen. Dat getuigen ook enkele cijfers die thans zijn losgekomen en die een graadmeter zijn voor de mate van waardering in het land. Uit die cijfers blijkt, dat er bij par tijen als de ARP en de CHU een groeiende waardering is. hij WD en KVP echter een afnemende. Voor wat de KVP betreft, brengen wij dit in verband met problemen binnen die partij, die verband houden met ver schuivingen daar in het denkpatroon; er is op dit ogenblik binnen het rooms-katholieke volksdeel nu een maal een brok onzekerheid dat wan kelmoedigheid in de hand werkt. En wat de VVD betreft, wanneer daar afnemende waardering is voor het kabinet zijn we geneigd dit in zoverre positief uit te leggen,' dat men daar alleen ontevreden is over de eigen inbreng in het regeringsbeleid en dat dus de andere regerings partners over hun inbreng niet te klagen hebben. Maar aan 1.971 moeten we nog maat niet denkenOf natuurlijk juist wèl. Want politieke onmacht moge dan vandaag de aandacht trekken, straks gaat ze zich bovendien nog geducht wreken ook. Niet minder dan de regeerbaarheid van het land zal daarbij zijn in het geding. De omzet steeg met 12 procent en naderde de tien miljard gulden heel dicht met een totaal van 9,7 miljard tegen 8,7 miljard in 1967. De netto winst komt uit op 439 miljoen tegen ƒ355 miljoen over 1967, een stijging van 24 procent. Van deze winst wordt 210 miljoen gulden (in 1967 126 miljoen gulden) in het be drijf gehouden. Het contante dividend blijft on veranderd achttien procent, maar er komt een uitkering in agio-aandelen van tien procent. Om de belangstelling voor en de spreiding van het bezit van Philips' aandelen te bevorderen, zal aan de aandeelhouders worden voorgesteld de nominale waarde van de aandelen te wijzigen van 25 in tien gulden. De preferente aandelen worden omgewisseld in gewone aandelen in de verhouding van drie op een. De jaarvergadering van de aan deelhouders, zo bleek uit het verslag, wordt vrijdag 2 mei in Eindhoven gehouden. GENèVE De luchtbrug van het internationale Rode Kruis tussen Santa Isabel in Equatoriaal Guinea en Biafra is gisternacht hervat. Er werden vijf vluchten georganiseerd en vijftig ton zout overgebracht. De situatie in Guinea was de oorzaak van de onderbreking van de lucht brug. In Cotonou in Dehomey werden vier vluchten met levensmiddelen voorbereid. ROME De nieuwe Italiaanse re- gering-Rumor heeft enkele gevaar lijke klippen omzeild, waardoor naar men aanneemt een eind zal komen aan de grote onrust van de laatste weken. Langdurige stakingen hebben het Italiaanse openbare leven al da nig ontwricht. Er is in de eerste plaats over eenstemming bereikt over de belang rijkste punten betreffende de onder wijshervormingen, die de regering in een wetsontwerp had voorgesteld. Christen-democraten, socialisten en republikeinen hebben de strijdbijl begraven. Voorts zijn vakbonden en werkge vers het eens geworden over een wettelijke regeling van het mini mumloon in heel Italië. Tot nu toe was Italië voor de vaststelling van dit loon in zeven zones verdeeld. De verschillen tussen de zones verdwij nen, waardoor een stuk sociale on rechtvaardigheid wordt weggenomen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Een onbekende bezoeker heeft gisteren een aantal jassen van bezoekers van het gebouw van de Tweede Kamer met rode verf besmeurd. De jas van o.a. prof. De Quay was volledig bedorven. Het motief is onbekend, evenals de dader. De bezoeker zei tegen de portier dat hij voor de commissie van de verzoekschriften kwam. Hij gaf een naam op die volgens de politie gefingeerd is. Hij ging naar de wachtkamer voor bezoekers op de eerste verdieping maar werd daar niet gesignaleerd. Zijn spoor van rode verf w-erd wel gevonden op de jassen. Waarom rood? Dat gaf aanleiding tot allerlei wilde speculaties. (Van onze correspondent) SWALMEN De 26-jarige Mari anne Thomassen, sinds twee jaar ste wardess bij de Pan American Air ways, maakte als eerste Nederlandse het kapen van een Amerikaans vlieg tuig mee. Als passagiere vloog zij met 25 an deren in een Boeing-727 van de Ame rikaanse National Airlines van New York naar Miami. Om drie uur in de nacht van 4 op 5 maart werd zij door haar collega die in het toestel dienst deed, gewekt met de mededeling dat iemand de gezagvoerder dwong naar Havanna te vliegen. Gisteravond voegde mejuffrouw Thomassen in de woning van haar ouders in Swalmen (Limburg) daar aan toe: „De man kwa mop mij af en eiste mijn geld op, terwijl hij een revolver in de aanslag hield. Het was een kritieke toestand. Temeer omdat het niet onmogelijk zou zijn geweest dat een kogel door een van de ruiten zou zijn gevlogen en we met z'n allen in verband met de te lage luchtdruk zouden zijn gestikt. Even dacht ik: daar gaan we. Er zijn mensen die in een noodsituatie zelfmoord trachten te plegen. Ik stel de de meest opgewondfen dan ook gerust. In Havanna werd die kaper meteen gearresteerd. Wij passagiers werden erg streng maar hoffelijk be handeld en ik kreeg een heel andere indruk van Cuba en de Cubanen dan ik van de Amerikanen gewend was geweest te horen". LINCOLN Bij een hevige brand in de stallen van de renbaan bij Lin coln in de Amerikaanse staat Rhode Island zijn maandagavond 39 paar den omgekomen De dieren hadden een gezamenlijke waarde van onge veer 500.000 dollars.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1