NA HARTINFARCT NAAR REVALIDATIECENTRUM Lentecollectie Heymans bleu J I i i i f Rusland: Geen wapens op de oceaanbodems Deense prins Georg metselde eerste steen Zeer forse fysieke training OTI OTJ TW Einde grote OVOMALJINF prijsvraag ^1, E-- -.i OVOMAiamE OTJ OTI OTI OTI m Staking bij Britse Ford ten einde Meir wil over vrede praten met Hoessein Nixon wil nauwe betrekkingen met Vaticaan Mode van morgen Rijkscommissie voor de Delta?RUIMTE WOLK' WAS TE ZIEN Spinnerij koopt Franse fabriek 11 WOENSDAG 19 MAART 1969 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Versnelde methodische bestrijding van hart- en vaatziekten begint zich in ons land al duidelijker af te tekenen. Het toenemende aantal ziektegevallen, dat reeds de helft van alle doods oorzaken uitmaakt, is daar niet vreemd aan. Recente initiatieven zijn: Registratie van deze ziekten in op dracht van de regering. De leiding van deze registratie heeft prof. dr. J. H. de Haas, docent in de leer van de wereldgezondheidszorg aan de Leidse universiteit en hoofd van het docu mentatiecentrum der Nederlandse Hartstichting. Het inrichten van de eerste Ne derlandse hart-ambulance in Nijme gen, die acute hartpatiënten binnen drie tot tien minuten na alarmering onder controle moet hebben, om deze vervolgens naar de hart-ehbo, de zo genaamde urgent care-afdeling in het Canisiusziekenhuis te brengen (dit kan vele mensenlevens sparen). Inrichting van meer van deze ca- re-afdelingen in Nederlandse zieken huizen. Een Nederlandse studiegroep maakte onlangs een oriëntatie reis door de Scandinavische landen, waar men met de revali datie van hartpatiënten al ver gevorderd is. De deelnemers za gen onder meer deze groepstrai ning voor infartpatiënten, in een revalidatiecentrum te Helsinki. Het plan om de revalidatie van hartpatiënten in zes centra in Neder land volledig te ontwikkelen. Die centra zijn in Leiden, Utrecht, Gro ningen, Enschede, Amsterdam en Maastricht Het project om in een vleugel van het Rotterdams Zeehospitium te Kat wijk een zelfstandig poliklinisch re validatiecentrum voor hartinfarctpa tiënten in te richten, waar voorlopig 200 en later 400 patiënten jer jaar kun nen worden gerevalideerd, onder meer met de „hartfiets". Dit project vraagt om een vast gespecialiseerd perso neelsbestand van ongeveer 20 man. Remcagen De speciale ambulance, ook wel hart-renwagen genoemd, die in Nij megen gaat rijden, vereist voortdu rende beschikbaarheid van geschoold medisch personeel, dat patiënten met een acute hartaanval, hetzij op hun werk, dan wel thuis of ook van de straat op kan nemen. Een patiënt wordt, nadat eventueel eerste hulp via hartmassage is verleend, in een soort container gelegd, die de nodige bewakingsapparatuur bevat. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Grijs-blauw koos Max Heymans voor zyn lente collectie. Een wat droef blauw, soms genuanceerd tot kil ijs-blauw. Geen flatteuze kleur en geen vrolijke ook. Maar verwerkt met de chic, die Hey mans zijn clientèle toedenkt. Heel enevoudig, ogenschijnlijk heel ge makkelijk, maar in wezen heel moei lijk en veeleisend. Tailleurs met lange lijven van zijde op prachtige stoffen, waarvan ook het lange manteltje is. Ere wie ere toekomt, veel van die mooie materialen waren van Holland sen huize. Spandon kwam met een vol komen nieuwe stof gemaakt op nieu we zelf uitgevonden machines. Het ziet er uit alsof het gebreid is, maar heeft de eigenschappen van geweven mate riaal. Menko en Van Heek leverden aparte dessins o.a. in piqué. Prachtig was een ruige „deken"-stof van Van Wijk, waarvan een ruime gezellige mantel was gemaakt. De rokken hadden naast plissees en de gewone platte plooien, ook los ingeslagen plooien, waardoor een typische trapeze-lijn ontstond. De longtorso vertoonde soms een V-hals van een diepte, die ondraagbaar is. Een paar heel prettige pakjes a la Tailleur van Max Heymans ge ïnspireerd op Coco Chanel. Chanel, al dan niet met biesje, ver tolkten de bewondering van Heymans voor Madame Coco. Tot slot enige lange robes van o.a. mousseline, waarbij ruimte, zwier en kleur opeens een opgewekter sfeer brachten. „Beter wonen voor gastarbeiders rond Arnhem (Van onze correspondent) ARNHEM De Oecumenische raad van Kerken en de Arnhemse stichting STIHUBU (Stichting huisvesting buitenlanders) willen se rieus wat gaan doen aan de soms barre huisvesting van buitenlandse gastarbeiders. De organisaties hebben de handen ineen geslagen en zullen eerst zorgen dat er geld komt. Dat gebeurt met een collecte op Palmzondag in alle kerken in de regio, t.w. Arnhem, Nij megen, Apeldoorn en randgemeenten. Is er een beginkapitaal, dan komen de plannen voor een betere woning voorziening voor de ruim 2500 gastarbeiders in de Arnhémse regio uit de verf. Er wordt gestart in de Spijker- buurt in Arnhem. Volgens de beide commissies heersen daar nog onduld bare toestanden Twintig Marokka nen op één kamer (waardoor de gastarbeiders gedwongen zijn om in ploegendiensten te gaan werken om dat de bedden eveneens in ..wissel- dienst" beslapen worden) behoren niet tot de uitzonderingen. Door de STIHUBU, waarvan de in itiatiefnemer aalmoezenier B. Dik kers uit Arnhem is, wordt gedacht aan een groot pand dat geschikt wordt gemaakt voor bewoning van de ergste en urgentste gevallen van ongeschikte huisvesting der buiten landse arbeiders. In eerste instantie zullen gezinnen, met een of meerdere kinderen, wor den geholpen STIHUBU is van me ning dat het haar plicht is deze mensen te helpen „De gemeente besturen hebben de ernst van deze gevallen nooit willen zien", aldu9 pa ter Dikkers. Franse Staatsraad tegen referendum PARIJS Hoewel de Franse Staatsraad zich heeft uitgesproken tegen een referendum op 27 april, verwacht men dat deze uitspraak de regeringsplannen niet in de war zal kunnen brengen. De raad heeft alleen een adviserende stem. Signalen over de lichaamsfuncties worden vanuit die „container" reeds tijdens de rit radiografisch naar het ziekenhuis doorgezonden, waar men zich dus voor aankomst van de pa- j tiënt kan oriënteren over zijn of haar toestand. Soortgelijke ambulances rijden in J Toulouse, alsmede in -Belfast en Du- I blin Ook achter het ijzeren gordijn i wordt van hart-renwagens gebruik j gemaakt, hetgeen de levens van me- j nig patiënt heeft gered. Helikopters Bij de verdere opbouw van dit spe- j cialistische ambulancesysteem zijn I enkele ambulances per grote stad i niet ondenkbaar. In de regio zou eventueel van helikopterdiensten ge- j bruik kunnen worden gemaakt. Voor- j lopig wacht men de ervaringen met de Nijmeegse hart-ambulance af. De ontwikkeling van een ambulan ce-systeem zal uiteraard synchroon moeten lopen met een voldoende aantal speciale hart-afdelingen in I ziekenhuizen, de z.g. urgent care-af- delingen, waarvan er in ons land nog maar enkele zijn. Hier wordt de hartpatiënt gedurende de kritieke eerste periode aan bewakingsappara tuur gelegd en door een gespecia liseerd medisch team behandeld (zie foto). Daarna moet dan de revalidatie ko men, waarbij in de eerste plaats psy chische weerstanden dienen te wor den overwonnen. Ten onrechte meent de samenleving nog overwegend dat iemand met een hartlijden maatschappelijk dient te worden af geschreven. Dit is niet waar. Veelal kan de patiënt worden gerevalideerd, niet door, zoals vroeger altijd ge meend werd, rust te houden, maar door (soms zelfs zware) fysieke trai ning. Leiden (Academisch Ziekenhuis), waar in de cardiologische polikliniek een speciale werkgroep al enkele ja ren bezig is met deze fysieke training en ongeveer honderd patiënten een revalidatiebehandeling heeft doen ondergaan is tot het inzicht gekomen dat hier in beginsel zeer goede re-conditioneringsmogelijkheden kun nen worden verkregen. Ervaringen in het buitenland: A- merika en de Skandinavische landen, leiden tot dezelfde conclusies. Groter project Besloten is dit Leidse „laboratori um-experiment" om te zetten in een groter project, waarvoor men huisvestingsmogelijkheid heeft in een vleugel van de stichting Rotter- damsch Zeehospitium te Katwijk aan Zee (deze stichting heeft daarnaast en geheel los van dit project, onder meer plannen voor twee internaten voor gehandicapten en een internaat voor chronische beademingspa tiënten). Onder leiding van het Leidse team zal daar de ontwikkeling van een breed opgezet revalidatiecentrum voor hartinfactpatiënten kunnen plaatshebben. Het centrum zal ver bindingen hebben met de geneeskun dige faculteiten van Leiden en Rot terdam, het Leids Academisch Zie kenhuis, het Instituut voor Preven tieve Geneeskunde, de Nederlandse Hartstichting en het Rotterdams Zee hospitium. Maatschappij Het zal hier niet alleen gaan oin medische begeleiding en fysieke trai ning met de „hartfiets", die in vak taal de fiets-ergometer heet, en waaraan allerlei registratie-appa- ratuur verbonden is, de patiënt zal ook maatschappelijk en geestelijk worden begeleid, ja eventueel wor den geholpen bij noodzakelijke herscholing. Ten slotte dient hij een goede nazorg te ondergaan. Ook Katwijk moet vooralsnog, men rekent de eerste drie tot vijf jaren, als een experiment worden gezien. Daarna hoopt men alle gegevens bij een te hebben om de' revalidatie landelijk verder uit te bouwen en in het pakket van medische voorzienin gen op te nemen. OVOMALjm De vele tienduizenden inzenders zeggen wij dank voor hun vaak originele inzendingen. Heeft u geen prijs dan heeft u in elk geval kennis ge maakt met de ongeëvenaarde kwaliteiten van Ovomal- tine, de natuurzuivere energiedrank voor het hele gezin. De laatste hoofdprijs werd gewonnen door Mevr. M. H. Kruse te Den Haag. Verder waren er weer een groot aantal winnaars van een echte Zwitserse koebel. -Wttg--» h&B NtdB "WéS ifljf GENÈVE Rusland heeft gisteren op de ontwapeningscon ferentie een ontwerp-verdrag in gediend waarin het gebruik voor militaire doeleinden van de bo dem van zeeën en oceanen wordt verboden. De Amerikaanse de legatie betwijfelt echter of de regering-Nixon bereid zal zijn tot een volledige demilitarise ring van de zeebodem. Het Sowjet-voorstel houdt in dat al le militaire installaties, die zich bui ten een strook territoriaal water van twaalf zeemijlen op of in de bodem bevinden, door anderen kunnen wor den gecontroleerd. Elk land dat wil, kan het verdrag ondertekenen. Het wordt van kracht zodra vijf landen het hebben be krachtigd, waaronder twee die als „beherende landen" zullen worden aangewezen. Uittreding is toegestaan als een land van mening is dat buitengewone gebeurtenissen, verband houdend met de bepalingen van het verdrag, zijn hoogste belangen hebben geschaad. KERNWAPENS Gerard Smith, de Amerikaanse me de-voorzitter van de ontwape ningsconferentie, betwijfelt of zijn regering de zeebodem volledig gede militariseerd wil zien. Amerika wil die bodem slechts vrijhouden van nucleaire inrichtingen en andere wa pens tot massale vernietiging. Het overleg werd gisteren geopend met het voorlezen van een boodschap van Oe Thant. die een beroep op de j Sowjetunie en de Verenigde Staten I deed zo spoedig mogelijk besprekin- gen aan te knopen over beperking van offensieve en defensieve raket- tenstelsels. Vervolgens las de Russische dele- 2 Waar je ook kijkt steeds meer mensen genieten jfl| van Roxy 25. Probeer ze ook eens. gatieleider, Rosjtsjin, een boodschap van Ruslands premier Kosigin voor. Deze noemde het, behalve een verbod op het gebruik van de zeebodem voor militaire doeleinden, belangrijk op lossingen te vinden voor de proble men die ontstaan door eventuele stopzetting van de produktie van kernwapens, vermindering van de voorraden strategische raketten en Op 18 mei lancering van de Apollo-10 KAAP KENNEDY De lancering van de Apollo-10 is vastgesteld op 18 mei. Deze dag is de tweede van een periode van zeven dagen, die ge schikt zijn voor de volgende Apollo- opdracht, waarbij een maanlandings vaartuig de maan tot op een afstand van vijftien kilometer moet naderen. een verbod op chemische en bacterio logische wapenen. Nixon sprak in een boodschap aan de conferentie de hoop uit dat Ame rika spoedig met Rusland besprekin gen kan beginnen over de beperking van de voorraden strategische wa pens. De Amerikaanse delegatie heeft volgens Nixon de opdracht ge kregen „te streven naar besprekingen over de noodzakelijke voorwaarden voor een akkoord over het vrijhou den van de zeebodem van kernwa pens". Op de ontwapeningsconferentie zit ten tegenover vier NAVO-landen (Amerika, Engeland, Italië en Cana da), vijf landen van het Warschau pact, te weten Rusland, Tsjechoslo- wakije, Polen, Roemenië en Bulga rije. Frankrijk heeft ook een zetel, maar neemt niet aan het overleg deel. Dan is er nog een blok van niet-gebonden landen, bestaande uit India, Birma, Egypte, Nigeria, Ethio pië, Brazilië, Mexico en Zweden. Voor zeemanskerk in Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Deense prins Georg, achterneef van ko ning Frederik, heeft dinsdag in de stromende regen de eerste steen gelegd voor de Deense zee manskerk in Rotterdam. Hij deed dat op een terrein aan de Coolhaven. De kerk zal 750.000 kosten een bedrag dat uit allerlei acties en geldinzamelingen in Denemarken en in ons land is bijeengebracht. Aanvankelijk zou prinses Anne de plechtigheid verrichten, maar zij is ziek en liet het werk aan haar man over. De Marinierskapel speelde en kadetten van het Deense oorlogsschip Moen vormden een erewacht. De heer N. v.d. Vorm, consul-gene raal van Denemarken bracht dank voor de medewerking van vele mensen die de bouw hebben mogelijk gemaakt zeemanskerk in vreemde havens", las een oorkonde voor, die in een loden koker in het fundament werd gedaan. Hierop metselde de prins de eerste steen. Tenslotte werden nog stenen gemetseld door ds. Hendrik Christi ansen uit Kopenhagen, mevrouw C. W. v.d. Vorm-Schuurman, een Deense zeeman en ds. Leif Lam, koop- vaardij-predikant Ter gelegenheid van deze gebeurte nis brengt het Deense schip Moen enkele dagen een bezoek. Dinsdag morgen maakte de commandant, de heer Aa. A. Jans zijn opwachting bij het gemeentebestuur, 's middags ging wethouder A. Worst een tegenbezoek brengen. Bij het leggen van de eerste steen was ook commissaris der koningin mr. J. Klaasesz aanwezig, evenals wethouder G. Z. de Vos, locoburge meester. LONDEN De staking in de Britse Ford Fabrieken zal donderdag in zijn geheel tot het verleden beho ren. Grote groepen arbeiders zijn vanmorgen al weer aan het werk ge gaan, na drie weken geprotesteerd te hebben tegen de loonsituatie. De vakbeweging heeft over eenstemming bereikt over een loonsverhoging van ongeveer acht procent Op massabijeenkomsten zal het Ford-personeel zich kunnen uitspreken over de aangenomen voorstellen. De staking heeft bijna 20 miljoen pond sterling aan export ge kost. JERUZALEM Premier Golda Meir van Israël is bereid met koning Hoessein van Jordanië over vrede te spreken. Zij wil daarvoor naar Am man gaan. De nieuwe premier zei dit gisteren bij haar eerste ontmoeting met de buitenlandse pers. Mevrouw Meir zei niet te verwach ten dat in de naaste toekomst een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten zal uitbreken. In een bespreking met de grote vier ziet zij geen heil. In het Beiroetse dagblad „Al Jari- da" werd gisteren geschreven dat ko ning Hoessein van Jordanië mogelijk zal aftreden als de crisis niet spoedig wordt opgelost. President Nasser van Egypte, koning Feisal van Saoedi-A- rabië en president Nixon van Ameri ka zouden hierover telegrafisch zijn ingelicht. In Egypte werd dinsdag gezegd dat Israëli's sporadisch begonnen zijn Egyptische stellingen onder vuur te nemen in een gebied ten zuiden van het Bittermeer. Of de troepen van president Nasser hebben terug geschoten is niet meegedeeld. WASHINGTON President Nixon heeft gezegd een diplomatieke verte genwoordiging in het Vaticaan ernstig te overwegen. Hij is over tuigd van de 'noodzaak van zeer nau we betrekkingen met het Vaticaan. Dit is voor de eerste keer, dat Nixon zich uitgesproken heeft over de ge ruchten, dat hij een persoonlijke ge volmachtigde bij de paus zou willen benoemen. De president van de Amerikaanse Lutherse Kerk, dr. Frederik A. Schi- otz, heeft in een telegram aan presi dent Nixon gezegd, dat de benoeming van een Amerikaanse vertegen woordiger bij het Vaticaan een ernstige stap achteruit voor de oecu menische beweging zou betekenen. KOPENHAGEN De filmcensuur in Denemarken is op films voor vol wassenen opgeheven Alleen voor kinderen tot zeventien jaar blijft een keuring bestaan. Bij één parle mentslid bestond overwegend be zwaar legen de afschaffing. De ruimtelijke expansiekoorts van de mensheid noodzaakt tot doelmatigheid en deze efficiency maakt alle niet-functionerende details overbodig. Deze sobere, maar esthetisch niet onverant woorde tendens vindt ook zijn weerslag in de mode. Het Parijse modehuis Pierre Card in is be kend om de souplesse, ,waarmee het alle actuele attributen in zijn creaties verwerkt en voor de mo de voor de man vtn morgen heb ben de ontwerpers van vandaag gisteren deze futuiistische collec tie gepresenteerd; een maximum aan élégance met een heroïsch cachet. Oorkonde Ds. Palte Nielsen uit Kopenhagen, secretaris-generaal van de „Deense ROTTERDAM Realisering van plannen als „2000+R(jnponrthaven en vliegveld gaan de krachten en be voegdheden van Rotterdam ver te bo ven. Dat meent mr. J. W. W. van der Hoeven, voorzitter van de Zuidhol landse W'aterschapsbond. die dinsdag morgen tijdens de jaarvergadering van deze bond in Rotterdam-Hilton de ge hele problematiek rond de Rotterdam se plannen even aantipte. De heer Van der Hoeven zei. dat het explosieve Rotterdam lijnrecht tegen over een wantrouwige en weerbarstige entourage staat. De plannen gaan niet alleen de krachten en de bevoegdheden van de Maasstad te boven, maar ook die van Rijnmond en de provincie Zuid- Holland. Uitvoering van de plannen heeft grote consequenties, onder meer op het gebied van waterbeheersing, waterke ring en verzllting. Mr. Van der Hoeven pleitte In dit verband voor de spoedige instelling van een rijkscommissie, die de gehele problematiek moet bestude ren. In zijn openingswoord memoreerde mr. Van der Hoeven, dat in de begro- ting yan Verkeer en Waterstaat een 1 financiële aanloop is genomen voor uit keringen aan de waterschappen. De Unie van Waterschappen had om der tig miljoen gulden gevraagd. Het zijn er slechts twaalf miljoen gewerden. Hiervan gaat ongeveer drie miljoen gulden naar de calamiteuze polders. TILBURG De NV Spinnerij Swagemakers-Bogaerts in Tilburg heeft voor ongeveer 94 procent het aandelenpakket verworven van de Franse kamgarenspinnerij Filaturen d'Aquitaine/Pessac (Gironde). De Franse firma, die uitsluitend hoogk- litatieve garens spint voor de tri cotagesector, zal zich in deze richting blijven specialiseren. Swagemakers-Bogaerts heeft 350 personeelsleden, de Franse fabriek 55. PARIJS De meest opzienbaren de proef van de Europese organisatie voor ruimte-onderzoek voltrok zich gisteren. De jonge kunstmaan „He- os-A" veroorzaakte op 70.000 kilome ter hoogte een kunstmatige geïoni seerde wolk. Ruim twintig minuten was deze wolk voor zonsopgang met het blote oog te zien. Machtige telescopen heb ben de proef gefotografeerd. Het doel van de wolk was de krachtlijnen van het magnetische veld zichtbaar te maken. De Amerikaanse luchtmacht heeft ln de nacht van maandag op dinsdag j met behulp van een Atlas-F-raket vier kunstmanen gelanceerd. Zij die nen voor wetenschappelijk onder zoek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11