Weer strijd tussen Chinese en Russische grenswachten Vondeling heeft -voorlopig- pleit in de PvdA gewonnen KVP: MEER SPOED IN DE „ACHTTIEN" Uit de Haagse hof geplukt Massale betogingen Protesten ingediend 225?® Ambtenaren in Zeist geschorst Groot aantal doden Utoch ook? RESOLUTIE C.H.-JONGEREN Grote partijen moeten elkaar bij voorbaat niet uitsluiten Zware aanvallen van de Vietcong Tito herkozen als partijleider Nieuw Links zal zich niet opheffen Gekleurde wolk met blote oog te zien 5 MAANDAG 17 MAART 1969 Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. Disciplinair straffen ZEIST Zeven ambtenaren van de dienst openbare werkfn in Zeist zijn disciplinair gestraft. Burge meester en Wethouders hebben ont dekt dat zij allen betrokken zijn bij malversaties met bouwtekeningen en het geven van bouwtekeningen. Een der ambtenaren is voor zijn knoeierijen gestraft met ongevraagd ontslag. Twee anderen kregen na een ingesteld onderzoek hetzelfde te ho ren, zij het echter met de bepaling dat de straf niet ten uitvoer zal wor den gelegd als zij tot 1970-1971 niet buiten hun boekje gaan. De drie overige ambtenaren heb ben een schriftelijke berisping gekre gen. Eerder is al bekendgemaakt dat twee ambtenaren, die niet meer in dienst van openbare werken zijn, strafrechtelijk zullen worden ver volgd. Beiden hebben destijds zelf ontslag genomen. MOSKOU/PEKING Russische en Chinese troepen blijven ver woed strijd leveren in het omstreden grensgebied in het Verre Oosten. De Russen zeggen dat daarbij „doden en gewonden" zijn gevallen. Hoeveel dat er zijn en aan welke kant wordt niet gezegd. Peking spreekt van een „bloedig incident". Zowel de Russen als de Chinezen beschuldigen elkaar ervan te zijn be gonnen. Er wordt gewaarschuwd voor ernstige consequenties. Het ge vecht speelde zich vooral op zaterdag af op ?n bij hetzelfde eiland in de rivier de Oessoeri, waar op 2 maart volgens' Moskou 31 Russische grenswachten werden gedood. Bataljon bassadegebouw in Moskou werd gisteren belegerd door ongeveer tweehonderd Russen. In China wor den massale demonstraties tegen de Russen gehouden. De Russische leiders Leonid Brezj- nef en Alexei Kosigin zullen vandaag de spanning aan de Chi nees-Russische grens op een vergade ring van het Warschau-pact ter spra ke brengen. Haagse verontrusten Met belangstelling nam ik kennis van het in het Kwartet geplaatste verslag van de inhoud van de brief van de „Haagse verontrusten" aan de synode over de toetreding tot de We reldraad. De inhoud is typisch' gereformeerd, j Orthodoxie moet domineren over de i practische toepassing van het christendom: eenheid der gelovigen en eenheid in diaconaal hulpbetoon! Als onze „verontrusting" zich eens' richtte op onze steriele zelfingenomen- j heid? Eenheid der christenen is nu! eenmaal iets anders dan de knusheid! van eigen coterie! Het eiland, door de Russen De- manski en door de Chinezen Sjen Pao genoemd, wordt door beide lan den opgeëist. Van welingelichte zijde in Moskou is vernomen dat de ge vechten eergisteren vijf uur hebben geduurd. Het aantal Chinezen dat eraan deelnam ging de sterkte van I een bataljon te boven, i Men houdt er rekening mee dat het aantal slachtoffers groter is dan dat op 2 maart. In een nota aan de Chi nese regering zegt de Sowjetunie dat een groep gewapende Chinese mili tairen vrijdag al een poging had ge daan tot Demanski door te dringen. Provocateurs Zaterdag had een grote Chinese eenheid, vanaf de oever gesteund door artillerie- en mortiervuur, Russische grenswachten aangevallen, die het eiland verdedigden, daarbij waren doden en gewonden gevallen. De „provocateurs" waren tenslotte van het eiland verdreven. De Russische regering onderstreept dat zij geen militaire botsingen langs de grens zoekt. Zij doet zelfs alles om die te vermijden. De Chinese ambas sade in Moskou heeft geweigerd de protestnota, door een zegsman als „provocatie en laster" bestempeld, in ontvangst te nemen. In de loop van de dag volgde een officiële Chinese verklaring, waarin de Russische troe pen ervan werden beschuldigd met steun van pantserwagens en tanks het eiland te zijn binnengedrongen en het vuur te hebben geopend op Chinese grenswachten. Eén officier Rotterdam, C. P. van Renssen. I In een aan de Russische ambassade in Peking overhandigde nota wordt geëist dat de Sowjetunie onmiddel lijk „alle gewapende provocaties" te gen China staakt. De Russische pers maakte zondag bekend dat tenminste één officier het. leven bij de inciden ten heeft verloren. Het Chinese am- Waar je ook kijkt steeds meer mensen stappen over opRoxy25. Modlejagt bekroond Marteïn van der Jagt, winnaar van het nationale modeconcours, heeft zaterdag in Helsinki de Europese titel behaald: hij is eerste geworden in het grote Euromode- concours, een eclatant succes voor deze 21-jarige non-professionele mode-ontwerper. Op de foto Martein en Cecile Van der Jagt na de overwinning, Cecile gestoken in de winnende creatie. AMSTERDAM De 27-jarige G. J. Schallenberg kwam in de nacht van zaterdag op zondag om het leven. Bij het inhalen op de Haarlemmer weg kwam hij in botsing met een voor hem rijdende personenauto. Hij werd uit de wagen geslingerd. Ter wijl hij vrijwel ongedeerd over de weg naar de berm kroop, overreed een achteropkomende auto, die de ra vage wilde ontwijken, hem. ROSMALEN De Fransman Lu- cien Victor Failliet (35) reed zater dagmorgen op de weg Rosmalen - Tilburg bij Rosmalen met een trek ker met oplegger zo hard, dat hij in een bocht tegen de vangrail reed. De combinatie kantelde hi'erna. De Fransman overleed aan zijn verwon dingen. VESSEM De bromfietser P. J. M. Soetens reed in zijn woonplaats tegen een boom en overleed aan zijn verwondingen. Op Zuidvietnamese steden SAIGON De rakctaanvallen van de Vietcong op Zuidvietnamese ste den gaan onverminderd door. Zater dag werden 65 steden en militaire bases beschoten, de zwaarste aan- valsactie sinds het begjn van het communistische offensief vorige maand. Ook zijn voor het eerst in vier maanden in de gedemilitariseer de zone tussen het Noorden en Zui den gevechten uitgebroken. Vanmorgen werden weer 25 steren en militaire posten beschoten. Een militaire rechtbank in Saigon veroordeelde zaterdag de Boed dhistenleider Thien Minh tot tien jaar dwangarbeid wegens verlening van onderdak aan „rebellen" en het ver borgen houden van wapens. Er was levenslange dwangarbeid geëist. De geestelijke, die aan het hoofd staat van de Boeddhistische jeugd-vredesorganisatie, moest van daag opnieuw terecht staan op beschuldiging van hulp aan deser teurs en jongeren die zich aan de dienstplicht onttrekken. Militante Boeddhisten hebben protestbijeen komsten aangekondigd. Samen met de monnik stonden acht studenten terecht wegens onder mijnende activiteit. Een van hen kreeg twintig jaar, twee anderen werden veroordeeld tot vijftien jaar dwangarbeid. De overigen kregen elk drie jaar. BELGRADO De 76-jarige presi dent. Tito van Zuidslavië is zaterdag herkozen.als voorzitter van de com munistische partij in zijn land. Van de 1.261 afgevaardigden stemde slechts één persoon tegen Tito. Twee stemmen waren ongeldig. De president waarschuwde voor een herleving van de koude oorlog en het gevaar van conflicten van grote omvang. „De internationale situatie is misschien ernstiger dan in de afge lopen vijf of zes jaar", vond hij. Tito verklaarde dat zijn land nim mer kon worden geïsoleerd, doelend op de boycot door het Sowjetblok van het congres. De Russische leiders zijn in de Hongaarse hoofdstad, waar vandaag de communistische topcon ferentie is begonnen. De leiders van onder andere Tsjeehoslowakije, Roe-' menië. Bulgarije, Oost-Duitsland, Po len en Hongarije zijn allen aanwezig. I NEW YORK De politie in New I York heeft zaterdag een hoeveelheid 1 cocaïne en heroïne ter waarde van tien miljoen dollar in beslag geno- j men. Drie Cubanen, twee mannen en een vrouw, zijn gearresteerd. In het Nederlands Congresgebouw te Den Haag zijn zaterdagnacht de prijzen van World Press Foto uit gereikt. Nederlands, beste persfotograaf-1968 is Gerard Klijn, aldus de jury, en dit betekent de Zilveren camera als onderscheiding. De winnaar kon zijn trofee niet in ontvangst nemen, daar hij buitenslands op fotografische objectenjacht is. Op de foto nemen de vrouw en de vader van Gerard Klijn de prijs in ontvangst uit handen van de heer P. van Breukelen (Van onze parlemcntsredactie') UTRECHT Hoewel Nieuw Links zich niet zal opheffen heeft partijvoorzitter Vondeling het pleit in de PvdA voorlopig gewonnen en zal hij de tijd krijgen de onrust in de partij tot bedaren te brengen. Wastafel verstopt. Is er nog Fifax? Nee! Haal het even bij de drogist. De gewestelijke bestuurders, die zaterdag in Utrecht met het partij bestuur bijeenkwamen, hebben wel aangedrongen op een buitengewoon congres, maar stelden zich tevreden met de toezegging van Vondeling dat in mei en september partijraadsver gaderingen gehouden zullen worden met een bijzonder karakter, waar ook de punten die op het vorige congres bleven liggen, behandeld kunnen worden. Enkele aanhangers van Nieuw. Links maakten de gewestelijke bestuurders duidelijk hoe zij zagen dat de positie van Nieuw Links in de toekomst zou kunnen zijn. Commen taar van bestuurder C. Rozemond: „Wij komen hier vandaan zoals wij dat gewild hadden: tevreden." Het incident-Van der Louw werd voorgoed gesloten. De mogelijkheid bestaat dat begin 1970 hei volgend congres van de PvdA wordt gehou den. De partij Daarna ging men een deurtje ver der, naar Trianon, waar Van der Louw („Ik zal niet meer dansen") en Vondeling door enkele honderden aanhangers van Nieuw Links met ap plaus werden begroet. De meerder heid bleek, zoals verwacht, tegen op- REDU De Europese satelliet Hcos-A, die op 5 december werd ge- j lanceerd in een baan om de aarde, zal er voor zorgen dat er morgen wat kleur in de winterlucht komt. De satelliet zal dan, op bevel van een signaal vanaf de aarde, maar dan 60.000 kilometer boven de Atlantische Oceaan 3,7 kilo minuscule barium- en koperdeeltjes loslaten, die samen een zeer grote wolk zullen vormen die, met zijn paarse, gele en groene kleur, hopelijk aan weerszijden van de Atlantische Oceaan met het blote oog kan worden waargenomen. heffen, zo dat al mogelijk zou zijn. Men wilde de landelijke bijeen komsten blijven houden, want „de doeleinden van Nieuw Links zijn voor een groot deel nog niet bereikt". Nieuw-Linkser Hanneman: „De strijd om personen is afgelopen, nu gaat het om de partij zelf, een andere PvdA." André van der Louw stelde voor een kleine commissie een rapport tè laten maken met concrete wensen van Nieuw Links. In die tussentijd zou er rust zijn, die het partijbestuur de tijd zou geven de congresbesluiten uit te voeren. Hij wekte wat misverstand door in het begin van zijn speech sterk de nadruk te leggen op het staken van oppositie. „Er moet een stuk lucht* komen. Dit partij bestuur is geen tegenstander van ons.'' Later verduidelijkte hij dat hij trouw blijft aan de doelstellingen van Nieuw Links en daar ook voor zal blijven vechten zolang dat nodig is om de Partij van de Arbeid in de gewenste richting te krijgen. Meekrijgen Hij had van het congres geleerd, zei hij, dat „je je door je methoden isoleert. We moeten nu naar vormen zoeken om die mensen die sympa thiek tegenover ons staan, mee te krijgen". „We hebben geen behoefte meer aan persoonlijke strijd, maar ge vraagd of ongewaagd en ondanks heel rechts Nederland dat over ons heenvalt, wij staan achter de partij", aldus Van der Louw. Vondeling sloot zich daar in een slotwoord bij aan. Hij legde de na druk op de solidariteit, maar dan een solidariteit met „de mensen die wat van ons verwachten", dc kiezers. Ook hij vroeg Nieuw Links enkele ge dachten op papier te zetten, zodat de partij zou weten wat er in die kring leeft en er een verantwoorde gedach- tcnwisseling over zou kunnen zijn. Hoewel de strijd om personen af gelopen schijnt, vielen er toch nog enkele namen. Diekerhof was teleur gesteld over Van der Stoel en Lau rens ten Cate had het over de mensen die zoveel verdiensten voor de partij hebben dat men ze niet zou mogen kritiseren. Hij raadde dr. Drees aan zijn afkeuring voortaan wat beter te formuleren. Maar ook: „Als het partijbestuur niet om steun vraagt, laat Nieuw Links zich daar dan ook van onthou-, den", zodat groepsvorming voortaan niet meer plaatsheeft. Uitdaging Naar aanleiding van de opmerking van drs. Schmelzer op de partijraad van de KVP, over constructieve krachten in de PvdA, deelde dr. Von deling mee de fractieleider en KVP-voorzitter mr. Van der Stee te hebben voorgesteld, door debatten op openbare bijeenkomsten het publiek te laten beslissen in welke partij de meest constructieve gedachten over politiekbedrijven leven. Hij verwachtte echter niet dat dit voorstel, of „deze uitdaging", zou worden aanvaard en meende te heb ben begrepen dat de partijraad van de KVP „zoals altijd, een dooie boel" is geweest. In Oostermeer (Fr.) is gistermid dag de boerderij van de heer G. Oosterhof in vlammen opgegaan. Zestien kalveren en pinken kwamen in de vuurzee om. De schade wordt geraamd op anderhalve ton. "Voel es hoe glad geweldige snelscheercrême, die Bartex!" DRACHTEN De christelijke historische jongerenorganisatie is bezorgd over het verschijnsel, dat de grote partijen elkaar bij voorbaat uitsluiten, Op een con ferentie in Drachten hebben de jongeren van de CHU in een resolutie hun bezorgdheid uitge sproken over deze nieuwe poli tieke ontwikkeling. Voorbeelden van het uitsluiten: De PvdA en VVD, de PvdA en de KVP en ook D'66 in zekere mate, daar deze partij van een vernieuwingsdrang uit een relatie met de PvdA verder dan ooit verwijderd acht en de^samén- werking met de christen-democraten als zeer onwaarschijnlijk beschouwt. De resolutie ziet dit alles als een bemoeilijking van de regeerbaarheid van het land en als een schade van de parlementaire democratie. De CHJO doet daarom een beroep op de grote politieke partijen of sa menwerkende groepen van partijen terwille van de democratie de uit sluitingen te laten voor wat ze zijn. Het is nooit slecht op een blunder terug te komen. De CHJO vraagt de partijen een half jaar voor de verkie zingen het politiek program met prioriteitenschema en de personen, die het program uit zullen voeren, bekend te maken. Zo kan de voor keur voor een partner worden uitgé- «proken. Deze resolutie was een niet onaar dig resultaat voor een eendaagse con ferentie waarbij „vragen rond de democratie" centraal stonden. De veertig aanwezigen spraken over pro blemen als: Functioneert ons staats bestel democratisch? Is onze maat schappij democratisch? en kan de Navo, waarvan ook niet-democratï- sche staten lid zijn, onze democratie beschermen? Drs. A. de' Boo, Tweede-Kamerlid voor de CHU; prof. dr. J. W. van Hulst, CHU-Eerste-Kamerlid, en het socialistische Tweede-Kamerlid J. T. Vellenga lieten hun licht hierover schijnen. De laatste verving Laurens ten Cate, die het te druk had met de PvdA en Nieuw Links. De heer Vellenga toonde zich een voorstander van het Navo-lidmaat- schap van Nederland, maar ook Por tugal en Griekenland wilde hij niet uit dit bondgenootschap stoten. I Professor Van Hulst sprak o.m. over de democratisering van het on- derwijs. In de lagere milieus zag hij nog veel weerstanden tegen middel- i baar en hoger onderwijs. Daar gaat ook veel intellect verloren doordat in j eenvoudige, millieus de taalfunctie I onvoldoende ontwikkeld wordt. Drs. De Boo vond het middel van de parlementaire enquête wat te zwaar voor een onderzoek naar de j economische machtsverhoudingen in ons land. Wel was hij voorstander van een onderzoek op een andere manier. „Het zou met die ongecon- troleerde economische macht best I eens wat mee kunnen vallen", dacht i hij. DOOR Den Haag heeft een nachtje op de tenen gestaan om de opening van het Nederlands Congresgebouw luis ter bij te zetten. We hebben de naam wat formeler, wat gereserveer der en wat meer illuster te zijn dan de rest van het land In de loop der eeuwen hebben we daar naarstig aan gewerkt. In de achttiende eeuw mochten kermissen een olomp vermaak in dorpen en andere steden zijn, in Den Haag was bet een elegant gebeuren waar het stadhouderlijk hof flaneerde en waarvoor de buitenlandse gezanten speciaal gasten noodden. Den Haag is ook de stad waar de meeste ridderorden op de borst ge hangen kunnen worden en zo een extra glans aan een officieel ver schijnen gegeven kan worden. Maar hoe nu het dagelijks leven? Hoe wanneer de steiren weer in het gesatineerde etui geborgen zijn; de hoge ambtenaren achter hun bureaus zitten en de mevrouwen gewoon weer de afwas doen, de bedden op maken en rok en robe weer in de plastic zakken hangen? Is Den Haag dan nog zo uitzonder lijk? Ja, volmondig ja. Alleen... een tikkeltje de andere kant op. En die kant zullen straks de toe risten waar we zo op hopen, de congresgangers, die hartelijk ver wacht worden, zien. Dat is het puin rond Spui en Kal vermarkt. de schutting bij de Groen markt, de opengebroken Spuistraat, lli'iiaiin il de trieste ondergang van de Rijs- wijkseweg, om maar een paar pun ten :e noemen. Ze zullen niet bij 't Fort en Schilderswijk komen', misschien wel de somberte rond de Parallelweg' zien. Ze zullen wel met schrik ervaren, middenstanders kijken, die met de rioolbuizen, gasleidingen en kabels ondergraven werden. O zeker, wan neer de boeken het uitwijzen kun nen -he middenstanders het reeds op de voorlopige aanslag betaalde belastinggeld terugkrijgen, maar be slist zouden ze liever die belasting prompt gestort hebben dan terug te vragen, want de achtergrond: het minder verdienen, is meer iorg. Ze zullen wel met schik ervaren, dat het geen kunst is eerste klas te logeren en te eten, maar dat het heel moeilijk is met een beperkt budget, laten we zeggen een budget, dat we een paar jaar geleden nog normaal zouden hebben gevonden, een beetje plezierig te leven. Ze zullen allemaal iets missen. De Engelsen hun sterke thee; de Duit sers en Fransen hun lappen vlees; de Amerikanen hun ijswater en geen aardappel met jus kan dat goedmaken. Van de glorieuze gala-avond heb ben /e helemaal geen weet. Het jaat er nu maar om: Wat kunnen we er aan doen? Een beetje benauwend is het toch wel. li1 XVan onze parlementsredactie) ARNHEM In een resolutie heeft de partijraad van de KVP besloten in het najaar een be sluit te nemen over verdere sa menwerking met ARP en CHU. Dat zal gebeuren op basis van een eigen KVP-kernprogram en de programmatische voorstellen van de Achttien. Dc resolutie was een onderstreping van dc toezegging, die KVP-voorzit ter mr. Van der Stee reeds aan hel begin van de vergadering van vrij dagavond had gedaan. Verscheidene partijraadsleden hadden zaterdagmor gen hun verontrusting uitgesproken over het langzame tempo van de Achttien. Mr. Van der Stee wees dat verwijt van de hand. -Niettemin was hij het ook niet eens met enkele KVP'ers. die hadden gesteld, dat het de KVP ontbreekt aan geloof in eigen kracht Vredesvraagstukken De partijraad aanvaardde ook een voorstel van de kring Limburg, waar in er bij KVP, ARP en CHU op werd aangedrongen zo snel mogelijk de Europese Unie van Christen-Demo craten bijeen te laten komen, om over vredesvraagstukken te spreken. Op die bijeeenkomst zou ook de hulp aan de ontwikkelingslanden moeten worden besproken. Ir. Stienen, voorzitter van de KVP-jongeren, pleitte voor een iets onafhankelijker houding van de fraktie tegenover het kabinet-De Jong. Franktievoorzitter Schmelzer ontkende dat de fraktie zich zou „uit sloven" voor de regering. Enige dissonant in Arnhem: ,dr. Couwenberg van het Democratisch Centrum Nederland, die de aanhanke lijke sfeer op de vergadering doorbrak met nogal felle kritiek op partijbestuur en fraktie. Hij constateerde een mentaliteit van „redden wat er te redden valt", geen gelouf meer in de eigen kracht. Als de KVP er niet voor zorgt dit defaitisme op te geven en de onwikkelingen in de katholieke kerk op de voet te volgen, zal men geen vat meer hebben op de jonge ren. „D'66 is het teken aan de wand" aldus dr. Couwenberg. Burgemeester J. M. A. Mulder van Bolsward bood drs. Schmelzer een concept-programma aan over samen werking van de drie christelijke par tijen in Friesland bij de komende verkiezingen voor provinciale staten. Volgens de heer Mulder staan in het akkoord talrijke punten, die ook door andere provincies kunnen worden overgenomen. Afwijzen Verder werd de hele zaterdag ge sproken over Schmelzcrb rede van vrijdagavond, waarin hij dc PvdA in de hoek zette en over het beleid van de fraktie. Veel eensgezindheid bij de KVP en één grapje: „Kunnen we geen resolutie aannemen, waarin we een stembusakkoord met de PvdA afwijzen?" vroeg een afgevaardigde. Het kon niet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5