Leidse remonstranten verlaten hun kerk Litterus overleeft de tussenronde WEEKAGENDA Ds. Bijl naar Leiden 160 studenten Vrijdag weer Paasvebo In Morswegcomplex Inbraak bij De Gruyter H. Vogel (64) overleden Jahn kan plaats innemen bij het topturnen Suggesties voor 'gezamenlijke gemeente" met doopsgezinden aanvaard Tweede kerk Zwemdiploma voor jeugdleden LRB nieuwe leidse courant 3 maandag 17 maart 1969 LEIDEN Er komt schot in de bouw van het studentencomplex aan de Morsweg in en bij de voormalige suikerwerkfabriek van Pel. De firma Du Prie is sinds april 1968 bezig met de bouw naar een ontwerp van het Leidse architectenbureau H. Kroneman. Het werk bestaat voor ongeveer twee-derden uit nieuwbouw. Het complex, dat speciaal aan de Rijnkant bijzonder veel allure heeft, telt vijf afdelingen, variërend van drie tot vijf verdiepingen. In de kelder komt een gemeenschapsruimte met bar. Bij elkaar kan het bureau Studentenhuisvesting hier tegen het eind van dit jaar 160 studenten onderbrengen. Foto N. van der Horst LEIDEN Op de Paasveeten toonstelling van de VEBO, die deze week vrijdag voor de laatste maal op het marktterrein wordt gehou den, zullen 201 dieren ter keuring worden aangeboden. Een geringe toeneming ten opzichte van vorig jaar, toen 194 slachtrijpe dieren werden aangevoerd. Hoewel in de sector runderen minder dieren dan vorig jaar wer den opgegeven, is het hogere totaal voornamelijk toe te schrijven aan een sterk verhoogde belangstelling van de kalvermesters voor de VEBO, 35 vette kalveren (vorig jaar 5) zullen nu worden gekeurd. Merkwaardig overigens is de terug loop van het aantal schapen van 25 naar 5. En dat, terwijl Leiden nog steeds goldt als de grootste schapenmarkt van Europa. De Paasveetentoonstelling, aldus voorzitter ir. Buck, blijft terecht een manifestatie, waarmee kan worden bewezen, dat Nederland iets wil en kan betekenen als vleesproducent. Nederland kan ook belangrijk zijn voor de vleesvoorziening in Euro pees verband. Voor goed rundvlees is er nog voldoende ruimte op de Europese markt. Tentoonstellingen als de Paasvee tentoonstelling blijven daarom goe de gelegenheden voor fokkers met een goede naam om de kwaliteit van hun dieren met elkaar te ver gelijken en met elkaar van gedach ten te wisselen over kwaliteitsver betering en nieuwe ontwikkelingen, zei ir. Buck, De inschrijving voor de slacht- runderen beloopt een totaal van 150 dieren (vorig jaar 163). In de afdeling zwartbont worden 29 dieren aangevoerd; verder staan ingeschre ven 104 stuks roodbont en 17 stuks weidevee. Het aantal groepen is hetzelfde als vorig jaar, namelijk 11. DIACONESSENHUIS: dagelijks eerste kl. 1] tot 12. 1.15 tot 2 en 7 lot 8 u.; tweede kl. 1.15 tot 2 en 7 tot 8 u.; derde kl. 1.15 tot 2 en 7 tot 8 u.; kinderafdeling dagelijks van 1.15 tot 2 en van 6.30 tot 7 u. ALPHEN Rijnoord alle klassen dage lljks van half 5 tot half 8 op zondag van 4 tot half 8. Kinderafdeling dagelijks van 3 tot 6 met bovendien op dinsdag en donderdag een halfuurtje voor vader van 6 tot half 7. KATWIJK Zeehospitium, longkllnlek dagelijks van half 3 tot half 4. dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8. tbc-afde- ling dagelijks van half 3 tot half 5 Reva lidatlecentrum dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 5. Revalidatiecentrum kinderen woensdag van 7 tot 8 zaterdag en zondag van half drie tot half vijf. Longkllnlek en tbc-afdeüng kinderen woensdag van 7 to* 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 4. NOORDWIJK - Sole Mlo klasse-pa- tlënten dagelijks van 3 tot half 5 en "s-avonds van 7 tot 8, zaalplatieriten zon dgs. van 1 tot 3. dinsdag van l tot half 3 donderdags van half 7 tol half 8 en zaterdags van 1 tot half 3. MUSEA EN HORTUS Museum Volkenkunde, Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag zondag van i tot 5 uur. Museum Oudheden. Rapenburg op werkJagtii van 10 tol 5 u. ook zaterdag zondag van I tot 5 uur. Sted. Museum De '.akennal, Oude Sm gel op werkdagen van 10 tot 4 u.. zondags van l tot 4 uur. Hortus Botanicus (Rapenburg): op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. kassen zaterdags en zondags geslo ten. TEN I OONS TELLINGEN Galerie 't Dulvenhuys. Rapenburg 94 grafiek Marijke de Wit en Auke de Vries. 19 maart tot en met 5 april, dlnsd. t.e.rn. zond. 2 tot 8 uur. Rapenburg 107: tentoonstelling: „Del meirevolutie in Parijs" (tot en met 31 maart). De Ruif, Janvossensteeg: foto-tentoon- stelllng Anne Marle Schrofer te Voorscho ten, tot en met 17 maart. De Lakenhal, tentoonstelling Assemble ges. Krijn Glezen. van 17 febr tot 30 maart. dag. 10 tol 16 u.. zond 13 tot is uur. Galerie Walenkamp. Nleuwsteeg tl: Se rie-schllderljen Albert Roskam, dlns. t/m vrij. 1 tot 6 uur. zat. 2 tot 5 uur. van 5 tot 27 maart. Trappenhuis Akademle, Rapenburg 73 pentekeningen en houtsculpturen van Ge orges Fransen, van 3 tol 28 maart. Galerie Van dei Vllst. Botermarkt 3 schilderijen Hessel de Boer. I t/m 29 maart. dins, t/m zat. 9 tot 18 uur. Taverne Tastevln. tol eind maart expo sitie Stoffel Winter Koffiebar Gonk. Korte Dlefsteeg: tot 29 maart grafisch werk van R. Thomasen. MOBIEL KANTOOR ANWB Elke donderdag van 10 tot 4 u. op Lammermarkt bl) molen De Valk. ALARMNUMMERS Politie: 5 maal 4. Brandweei 5 maal 3. Doktersdienst: 5 maal 2 (zat. 10 u. voor middag tot zondag 24 uur). EHD: 20645. De tentoonstelling wordt 's mor gens om 10 uur geopend door bur gemeester mr. G. C. van der Willi gen. De keuringen beginnen 'smor- gens om 8.30 uur. De prijsuitreiking heeft 's middags om een uur plaajts. LEIDEN In een ziekenhuis te Delft is zaterdagochtend plotseling overleden de heer H. Vogel, admi nistrateur van het Diaconessenhuis in Leiden. De heer Vogel, die reeds enkele maanden met ziekteverlof was, bereikte de leeftijd van 64 jaar. Op 1 januari aanvaardde de heer Vogel zijn functie bij 't Diaconessen- huis, in welke kwaliteit hij de vol ledige omschakeling van oud (Witte Singel) naar nieuw (Houtlaan) heeft meegemaakt. De overledene was ook een be kende figuur in de kring van de af deling Leiden van de Ned. Chr. Reis- vereniging, waarvoor hij vele bui tenlandse reizen leidde. Ruim twin tig jaar maakte hij deel uit van het afdelingsbestuur, een groot aantal jaren als penningmeester. EDE Zaterdag j.l. werden in de sporthal „De Reehorst" te Ede de Nationale wedstrijden van het K.N.C.G.V. gehouden. Door middel van selectiewedstrijden in Kring en Gewest hadden de Jahn-leden, Ka- rel van Ark en Hans van Polanen zich geplaatst in deze eindronde. De Leidenaren draaiden mee in de ploeg van Gewest Holland. Opmerkelijk was dat het peil van de oefenstof dit jaar hoger was. Bij de dames werden op de evenwichts- balk de handstand en de handstand met gespreide benen verwerkt. Op de brug met ongelijke liggers wer den de kippen van de lage naar de hoge ligger veelvuldig gedraaid met als hoogtepunt de hecht als af sprong. Ook bij de heren zag men een stijgende lijn van de moeilijk- heidsraad in de oefenstof. De be heerste reuzenzwaaien in afwisse lende grepen en de goede afspron gen zoals de hecht en de salto van het rek deden het publiek applau disseren. De Leidenaars weerden zich goed in dit geselecteerde gezelschap van 24 personen door constant te draaien. Dat het bekende zwakke punt van deze twee turners ten opzichte van de anderen weer parten ging spe len in de classificatie der deelnemers, bleek aan het eind van de wedstrijd. Na het eerste onderdeel, ringen, be zetten Van Ark en Van Polanen resp. de derde en de achtste plaats met de cijfers 17.3 en 15.8 Van Ark eiste nog een zevende plaats op het onderdeel lange mat op, terwijl Van Polanen de achtste plaats met z'n paardsProng wegsleepte. Dat de rekstok hen terugdrong naar een lager plan bleek na afloop van de keuze-oefeningen od de vijf onderdelen, ringen, springen, lange mat, brug en rek. Karei van Ark be reikte in het totale klassement de tiende en Hans van Polanen de ne gentiende Plaats, een grote vooruit gang een opzichte van verleden jaar. De eerste plaats bij de heren ging dit jaar weer naar Hans Meij van de vereniging Gelre uit Dieren. Dat deze vereniging nog een top- turnster van het verbond in haar gelederen heeft, daarvan getuigt wel het feit dat Bep Vos de tweede plaats bij de dames innam na twee jaar je titel op haar naam te heb ben gehad. De eerste plaats was dit jaar voor mevr. W. Buikema-Vogel, met een minimale voorsprong van 0,17 punt. De wisselbeker die voor het ge west met het meeste aantal punten ter beschikking werd gesteld, was weer voor gewest Holland. Dit door de overwinning als ploeg van de da mes en de adsp. heren Dat Jahn ook een plaats kan in nemen bij het topturnen van het K.N.C.G.V. heeft deze wedstrijd duidelijk aangetoond. Leidenaar beboet voor mishandeling LEIDEN Er is nu besloten tot een intensieve en duurzame samenwerking tussen de doopsge zinde en de remonstrantse ge meente te Leiden. In dit stadium gebruikt men liever niet het woord „samengaan", maar de vorm waarin deze samenwerking wordt geconcretiseerd, komt daar wel op neer. Zelfs zullen de remon- stanten hun kerkgebouw aan de Hooglandse Kerkgracht verlaten en hun interek nemen in de doops gezinde kerk aan de Pieterskerk- straat, waarvan de ingangspartij en het interieur op bijgaande foto's zijn te zien. De kerkeraden van de remonstranten en de doopsgezin den zullen met de functionarissen (kosters en organisten) overleg plegen over hun positie. Koster Schrijvers van de remonstrantse kerk hoopt binnenkort met pen sioen te gaan, In een dezer dagen gehouden gemeentevergadering is een aan tal suggesties voor deze samen werking besproken en aangeno men. Bij toerbeurt WAT de kerkdiensten betreft gaan de predikanten in het algemeen bij toerbeurt voor. Op hoogtijdagen kunnen zij dit sa men doen. Deze predikanten zijn ds. Van Bilderbeek, doopsgezind, en dr. Cramer, remonstrant. Ds. Mackenzie, ook remonstrant, hoopt binnenkort afscheid van Leiden te nemen in verband met zijn ver trek naar Apeldoorn. Het is nog de vraag, of deze vacature zal worden vervuld. Voorzover dit leidt tot een klei ner aantal „Leidse" beurten van de predikanten, acht men het wenselijk dat de vrijgekomen zondagen ten gunste komen van de „buitengemeenten" rond Lei den. In Voorschoten bijv. bestaat een doopsgezind-remonstrantse kring, die in het Cultureel Cen trum bijeenkpmt. Het kerkdienstrooster zal door een doopsgezind en een remon strants kerkeraadslid in overleg met de predikanten worden opge steld. De liturgie kan zowel doopsge zind als remonstrants zijn. Daar naast zal er ruimte moeten zijn voor een nieuwe, gezamenlijke li turgie. Hiervoor dient een com missie te komen. De diensten wor den gehouden onder gezamenlijke verantwoordelijkheid, behalve in die gevallen waar het eigen ka rakter van een der beide groepen duidelijk in het geding is. Taakverdeling EEN taakverdeling voor de pre dikanten, bijvoorbeeld naar wijken, is wenselijk, maar elke predikant blijft op verzoek be schikbaar voor elk gemeentelid. De predikanten zullen op vaste uren op het gemeenschappelijke secretariaat bereikbaar zijn voor spreekuur of het maken van af spraken voor bezoek en dergelijke. De kringen zouden in het ver volg gemeenschappelijk kunnen zijn. De kerkeraden blijven voorlopig apart en werken zoveel mogelijk samen. Zij stellen gezamenlijke werkcommissies in. Financieel overleg tussen de kerkeraden, in het bijzonder de penningmeesters, is urgent. Er zal een aantal gezamenlijke voorzieningen moeten komen. Ten eerste een secretariaat, bemand door iemand voor halve dagen. Ontvangen inlichtingen wijzen uit, dat een maatschappelijk werk ster in de gezamenlijke gemeente een taak zou kunnen vinden en dat haar salaris grotendeels door subsidies zou kunnen worden ge dekt. De diaconale instanties van de beide gemeenten zullen dit nader onderzoeken. Voor verschillende gezamenlijke taken, zoals de zondagsschool, is te zijner tijd werkruimte nodig. Deze zou kunnen worden gehuurd in het vrijzinnig christelijk Fede ratiehuis aan het Gerecht. Verder wordt gedacht aan de uitgave van één kerkblad. Onder de /gezamenlijke voorzieningen ressorteren ook de zondagsschool, de catechese, het jeugdwerk en het kerkkoori Stichting VOOR de aanstelling van een gesubsidieerde maatschappe lijke werkster zou in ieder geval een stichting nodig zijn. Het ligt LEIDEN In de Leidse Schouw burg werd vrijdag- en zaterdag avond de tussenronde gehouden van het Nationaal Landjuweel 1968 1969, georganiseerd door het Ne derlands Centrum voor het Ama teurtoneel. De twee „kampioenen", van Zuid- Holland en Noordholland, hebben met veel élan en ook met veel artistiek vermogen elkaar op de planken bekampt. Litteris Sacrum deed het vrijdag avond met een opvoering van „Met blote voeten in het park" en za terdagavond was het de beurt aan „Jan van Dommelen" uit Sant poort, dat een zeer geslaagde op voering gaf van Goldoni's „De knecht van twee meesters". De jury, die bestond uit de he ren prof. dr Libbe van de Wal, C. A. Schilp en F. Straugen, deelde bij monde van de heer Schilp mee, dat na ampel beraad, de Leidse vereniging „Litteris Sacrum" tot winnaar was uitgeroepen. In de week van 12 t.m. 18 april zal men het in Haarlem moeten opnemen tegen de andere gegadig den. De uitslag wordt zaterdag 19 april in het stadhuis te Haarlem bekend gemaakt. LEIDEN In de nacht van vrij dag op zaterdag hebben enkele in brekers in het kantoor van de zelf bedieningszaak van De Gruyter aan het Vijf-meiplein een muurkluis opengebrand. Zij zijn door een raampje naar binnen gedrongen en openden toen de achterdeur om hun gereedschap binnen te halen. Na de ramen verduisterd te hebben open den zij de kluis en namen vijftien honderd gulden mee. De waren in de winkel zijn ongemoeid gelaten. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 14 maart Geslaagd vo< doet. ex. Ned. recht: mej. APR Helwlg (Leiden); doet. ex. Ned. recht: mej. H C Kramer (Leiden); kand. ex. klassieke taal- en letterkunde: mej. P M de Klerk (Vlaardingen)doet. ex. w sociol.r mevr. M M Slegenbeek van Heukelom-de Boer (Ocgstgeest). LEIDEN Mevr. mr A J Westerouen van Meetren-Framjols hoopt op 18 maart de dag te herdenken dat het vijftig jaar geleden ls dat zij promoveerde in de rechtswetenschap. Brand aan Hogewoerd LEIDEN Zaterdagmiddag om kwart voor zes brak brand uit in het houtbewerkingsbedrijf aan de Hogewoerd 99. De brand is waar schijnlijk ontstaan door een achte loos weggeworpen sigarettenpeuk. De brandweer bluste het vuur met nevelstralen. Er is een verzekering. Maandag 17 maart Stadhuis. 7.30 u: gemeenteraad. Schouwburg, 8 u.: Theater met „Blijf- zitten waar je zit" (John Bowen). Dinsdag 18 maart Stadhuis. 7 tot 8 u.: spreekuur Bouw fonds. Breestraat 19, 7 tot 8 u.: Spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Pieterskerkgracht 9, 8 u.: Filmclub 16 K. en O. Schouwburg 8 u.: Theater met „Blijf zitten waar ie zit" (John Bowen). Kantine LTS Haagweg 4. 8 u.: Film avond ver. oud-leerlingen. Aula Du Rieustraat. 2 tot 4.30 en 7 tot 9.30 u.: Bevolkingsonderzoek. Doelenhuysje. Doelensteeg 11. 8 uur: politiek café. Woensdag 19 maart Foyer Gehoorzaal. 2 tot 6 u.: vleesbraadwedstrijd afdelingen Ver. Huisvrouwen. Gehoorzaal. 7.15 u.: Mattheüs-Passion Ex Animo, gener. repetitie met pupliek. Pieterskerk, 7.15 u.: avondgebed. Trouwzaal stadhuis. 4 tot 6 u.: spreek uur soc. raadsvrouw. Camera, Hogewoerd, 7 en 9.15 u.: K. en O.-film. Accident. Aula Du Rieustraat. 9 tot 12 en 2 tot 4.30 u.: bevolkingsonderzoek. Schepenkade 6. 8 uur: ledenverg. afd. Leiden Tuinbouw en Plantkunde. Kantine P. C. en L.. Derde Binnenvest gracht, 7.30 uur: contact-ruilavond Phtla- lelica. Donderdag 20 maart Gehoorzaal. 7.15 u.: Mattheüs-Passion Ex Animo. Aula Du Rieustraat. 9 tot 12 en 2tot 4.30 u.: bevolkingsonderzoek. Vrijdag 21 maart Zaal Zuiderkerk. 8 uur: afd. centrum Christen vrouwenbond, mevr, A. Attenia- Roosjen te Katwijk over „Het vierde kruiswoord". Vijf-Meihal. Boshuizerlaan. 7.30 uur: uitvoering chr. gymnastiekvereniging JAHN. Aula Du Rieustraat. 2 tot 4.30 en 7 toy 9.30 u.: bevolkingsonderzoek. Gehoorzaal, 8 uur: modeshow De Faam. Veemarkt: Paasveetentoonstelling. Zaal Koningskerk, Noord, 7.30 u.: ruil- club voor verzamelaars. Kloksteeg 19, 9 u. nam. Cabaret Peter de Jong. Breestr. 19. 8 u.: jaarverg. afd. Leiden en omstr. Ned. Ver. Suikerzieken. Schouwburg. 8 uur: cabaret PePIJn (Paul van Vliet). LEIDERDORP Dorpshuls. 8 uur: K. en O., literaire lezing door Cees Bud- dingh. Zaterdag 22 maart Schouwburg. 8 uur: cabaret PePiJn (Paul van Vliet). Oegslgeest: Het Witte Huis 2 tot 5.30 u.: Schaaksoc. Palamedes. APOTHEEK Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Herdingh Blanken. Hoge woerd 171, tel. 20502 en Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 20. lel. 21522. De zaterdag-, zondag-, avond- en nacht dienst van apotheek R. van Breest, Smal- lenbrug te Leiderdorp wordt waargeno men door apotheek Herdingh Blanken. De dienst van Apotheek Voorschoten wordt op zondag 16 maart van 8 uur tot 22 uur waargenomen door Apotheek Zuid-West De Oegstgeestse Apotheek ls de gehele week geopend. Doktersdienst Tot zaterdagmorgen 10 uur de eigen dokter raadplegen. Daarna, tot zondag avond 24 u., de dokterstelefoon bellen. 5 maal 2. BEHANDELING NA ONGEVALLEN L)e pullKiimsclic oenandellng na ongeval .en wordt van dinsdag 12 uur ('s middags, tol wuensriag 12 uin waargenomen dooi nel Diaconessenhuis Van vrijdag 12 uui tot zaterdag 12 uur door het St Elisabeth ziekenhuis iHonlgtacht) Op andere werk dagen en op zondagen door hei Acade misch Ziekenhuis. Films CAMERA: Benjamin. 18 jaar. dag, 2.30, 7 en 9.15 uur. zo 4.45, 7 en 9.15 uur; do. vr en zal 24 uur: Mein Kampf; zo en wo 2.30 uur: SJors en SJlmmie bij de reuzen, wo 7 en 9.15 uur (voorstelling K en O): Accident, 18 Jaar. LIDO: The Hellfigthers 14 jaar. dag, 2.30. 7 en 9.15 uur. zo 2.30, 4.45, 7 en 9.15 LUXOK: Op vrijersvoeten. a.l„ dag. 2.30. 7 en 9.15 uur. zo 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. REX; WarklU. dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zo 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; vr en zal 23.30 uur; Nattlek, 18 Jaar. STUDIO: Mademoiselle, 18 jaar. d; 2.30, 7 en 9.15 uur. zo 2.30. 4.45, 7 en 9-15 TRIANON: Ik, een mannequin, 18 Jaar. dag. 2.30. 7 cn 9.15 uur. zo 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. HK/GKKUKEN ZIEKENHUIZEN Academisch ziekenhuis vooi patiënten tn Klasse la, lb en 2e: dagelijks L0.30-ll.30. 14.30- 16 en 19—20 uur. Vooi patiënten in klasse 3: maar.dag woensdag, donderdag en vrijdag 18.1519. dinsdag 13—14, zaterdag 15—16. zondag al gemeen christelijke en nationale feestda gen 14.30—16 uur. Vrouwenkliniek: maandag t.fri vrijdag 18.45—19.30 uur, zaterdag 15.30—16.30 uur. zondag 15.30—17 uur. Klassepalleriten op de vrouwenkliniek dagelijks 10.30—11.30. 14—16.30 en 19—20 uur. Op de afdelingen verloskunde en kin dergeneeskunde kunnen kinderen bene den de 6 resp 12 Jaar niet worden toege laten. In het belang van de patiënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk bij een patient worden toegelaten. Elisabethziekenhuis Lelden derde Klas dagelijks van 2 tot 3 en 's avonds van Kwart voor 7 tot half acht, Kraamafde- üng dagelijks van 3 tot 4 en 's avonds van kwart voor 7 tot half acht. tweede kias dagelijks van half 12 tot 12. 2 to en kwart voor 7 tot hall 8. eerste klas dagelijks van hall 7 tot half 8. Annakllniek Lelden dagelijks van nail twee tol hall drie en bovendien op dinsdag-, vrijdag- en zaterdagavond v zes tot zeven. Klassepatiënten dagelijks van zeven tot acht. Psychiatrisch ziekenhuis Endegeesl. van hall twee tot half vier en elke avond dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 uur. zon dag 11 tot 12 en 2 tot 3 uur. voor de hand, ook de financiële en administratieve kant van de an dere centrale 'voorzieningen door deze stichting te laten beheren. Deze zou dan o.a. ook de mede werkers benoemen. De stichting zou haar middelen ontvangen uit bijdragen van de gemeenten, bijv. naar rato van het ledental, en uit de overheidssubsidies. Niet alle leden van de gemeen ten waren op deze vergadering aanwezig. Velen hadden echter schriftelijk laten weten tegen de voorstellen geen bezwaren te heb ben. Tussen 1633 en 1808 heeft de remonstrantse gemeente twee en enige tijd zelfs drie predikanten gehad. Sinds 1808 was er één predikant. Tot de gemeente be hoorden ten tijde van de Dordtse Synode ongeveer 3000 medestan ders. Na 1619 werd men niet meer geduld. Toen kwam men lange Dit zijn foto's van de doops gezinde kerk aan de gieters- kerkstraat waar remonstran ten en doopsgezinden in Lei den en omgeving over enige tijd samen hun kerkelijk cen trum zullen vinden. Illllllllllllllllllllllltllliilllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllli tijd in Warmond samen. In 1667 was een schuur bij de Marepoort een van de plaatsen van samen komst. In de afgelopen vijftig jaar heeft de remonstr. gemeente zich niet uitgebreid. De kerk aan de Hoogl. Kerk gracht werd in 1871 na algehele restauratie opnieuw in gebruik genomen. Ten tijde van de ver bouwing kerkten de remonstran ten beurtelings in de Hooglandse kerk en de Marekerk. De remonstr. kerk is de tweede prot. kerk in de binnenstad die gesloten wordt. De eerste was de herv. Oosterkerk aan de Heren gracht. waar V. en D. nu een op slagplaats heeft. DEN HAAG Een 35-jarige ver dachte uit Leiden had zich voor de Haagse politierechter te verantwoor den wegens belediging en mishande ling van een vrouw. Op 27 juli had hü een buurvrouw uitgescholden. Te vens zou hjj hebben geslagen, maar dat ontkende by. Het is een min vrouwtje en dat mishandel je niet, waarby hy met min „mager" bedoel de. Omdat ze zo weinig vlees aan haar armen heeft, zal het misschien een beetje pyn hebben gedaan toen ik haar beetpakte, aldus verdachte. Hij had haar beetgepakt, omdat ze als een furie op hem afkwam en het plan had zijn gezicht crpen te krabben. Ik ben weliswaar geen Adonis, maar ik heb toch een hekel aan een open- gekrabbeld gezicht. De oorzaak van alle narigheid was, dat het zoontje van verdachte zou zijn mishandeld. Aangezien de man heel erg op kinderen gesteld is, wek te dat zijn woede op. Verder deelde de verdedigster, mevrouw mr. J. C. A. Raval, mee, dat de buurtgenoten hem het leven nu niet direkt gemak kelijk hadden gemaakt, hoewel ver dachte probeerde alle moeilijkheden te voorkomen. De officier van justitie was van oordeel, dat de man toch ook niet zo'n lieverdje is als hij zich wil voor doen. Hij eiste f 100.- boete en een week gevangenisstraf voorwaarde lijk. De rechter vond na het pleidooi een boete van f 50 wel voldoende. LEIDEN Ds. C. H. Bijl te Wor- mer heeft het beroep van de Leidse herv. gemeente om hier jeugdpredi- kant te worden aangenomen. Hij zal ds. Lamping opvolgen. Er is al een huis voor hem, namelijk aan de Boerhaavelaan, zodat zijn komst naar Leiden niet al te lang op zich zal laten wachten. Ds. Bijl werd in 1935 in Amster dam geboréh, waar hij aan de ge meentelijke universiteit theologie studeerde. Na van 1962 tot 1964 secretaris van het rectorium van het herv. seminarie te Driebergen (Hydepark) te zijn geweest, werd hij predikant van de herv. gemeen te te Wormer (Noordholland). Hij is praeses van de classis Edam en voorzitter van de raad van overleg die tussen een tiental Hervormde Gemeenten in de Zaanstreek is ge vormd om te komen tot een ge meenschappelijk kerkelijk verband. LEIDEN Onderstaande jeugdleden van de Leidse Reddingsbrigade slaagden voor Diploma A (KNZB): de meisjes; J A Batist E Visser, H Wolffenbuttel, j C van Wijk; de Jongens: J de Beer. P Dron- kert. T Goddijn, I? Ilolveda, A II Ouds hoorn. J Plus. P Schipper, M Veldhuizen. H Wolfers. Diploma B (KNZB): de meisjes G Hoo- gendijk. S Hoogendijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3