Eenmaal, andermaal! Tsjechoslowaken Tito is geweldig populair bij Eén op acht heeft tweede gezinnen vakantie Bej aarde broers overvallen Ford-fabrieken in Engeland dicht Gesprek Strauss was vervalsing Kabinet-De Jong geen inzet bij verkiezingen '71 Geen bezwaar als kiesmannen in W.-Irian stemmen TWA wil meer luchtlijnen naar Schiphol 9 ZATERDAG 15 MAART 1969 Modder, laarzen, klompen, palen, melkbussen, rijtuig lantaarns, rieken, schoppen, koeien en peperkoeken. Hon derden boeren drommen zwijgend samen. „Vijfentwintig gulden 30, 31, 32 37, 38, 39, 40, 41 45 gulden, 46, 47, 48, 49, 50 gulden. Wie biedt er meer dan 50 gulden? Niemand njet? Eenmaal, andermaal, verkocht! Jij!" Van tien uur 's morgens tot twee uur 's middags murmelt de stem van de afslager. Boelhuis in Oud-Alblas. Een gerust stellende atmosfeer. Oude kennissen ontmoeten elkaar. „Ha, Jan, hoe gaat het? Best jo! Gezond!" Klompen, laarzen, klompen, koffiedrinken. „Is er nog koffie over tante Janna? Niet zoveel koffie hoor! Meer melk!" Huib Goudriaan Gisteren werd de inboedel van hofstede „Op de hoogt" geveild. Boelhuis dus „erfhuis" zeggen ze in de Alblasserwaard met alles wat erbij hoort: traditionele hoelhuiskoek, gesprekken over de te koop aangeboden „goede ren", oordeelkundig betasten van de koeien, zoeken naar koopjes, koppig tegen elkaar opbieden waardoor het dikwijls duurkoop wordt. Het begin is een advertentie in de plaatselijke bladen: „Notaris J. A. Maris te Molenaarsgraaf is voorne mens... wegens beëindiging bedrijf om contant geld in het openbaar te verkopen: 28 stuks hoornvee (13 melk- en kalfkoeien, 4 vaarzen, 8 pinken, 3 of meer kalveren) opgeno men in het stamboek." De advertentie somt verder onder meer op: tractor, tweewielige kar met veehekken, bandenwagen met laadhekken, giertank op 2-wielige as, dorsvlegel, touwwerk. kaastobbe, rugspuit, tafels, stoelen, bietensnij der. Om negen uur gistermorgen eerst bezichtiging.- De eigenaar, veehouder B. Baan. ontvangt notaris en afslager. Adspirant-kopers en kijkers lopen keurend over het erf, Tien uur. Het is zover, en notaris Maris leest de menigte de spelregels voor. Dan volgen we allen afslager A. Nieuwpoort. Van latten tot land bouwwerktuigen is met plakkertjes genummerd. Totaal 230 stuks, te be ginnen met nummer 1. De morgen verstrijkt in het kielzog van Nieuwpoort, wiens stembanden in een fabelachtige conditie verkeren. Hebt u last gehad van uw stem? vraag ik hem later. Nieuwpoort: „He lemaal niks, nee hoor! Ik ben al 30 jaar afslager. Mijn vader deed het vroeger ook, en ik zei: Nou, dat wil ik ook wel eens proberen. Dus toen ben ik begonnen. Ik heb altijd in de Waard gewerkt. Vroeger was er meer koekslaan, maar verder is er niet veel veran derd." Achthonderd koeken Koekslaan. Om twaalf uur wagen twee potige jongens zich aan de pe perkoeken. De knuppels suizen on barmhartig neer. Krijn de Gier uit Bleskensgraaf wint er achttien. Kees Breedveld Kees de Fles is zijn bijnaam, omdat hij ook pillen en Jhedicijnen bezorgt is sinds mensenheugenis de peperkoek-verko- Ïer van de Waard. „Ik heb zo'n hon- •rd of acht koeken meegebracht. Itn pakje van drie kost 1,75. Ze zijn opgeslagen met zeseneen- halve cent per stuk door de BTW. Maar wij mensen rekenen altijd naar ons eigen toe: zo houden we de gang erin" Kees lacht breeduit. Wat hij van daag op het boelhuis niet verkoopt, gaat hi.j de komende weken uitven ten. Maar in de middagpauze gaan peperkoeken en Janhagel grif van de hand: als broodjes voor de hongerige kopers. Notaris Maris maakt van de rust pauze gebruik om geld te innen. In de „melkkamer" van de boerderij staat tussen de wachtende man nen-op-klompen een meisje op hippe laarzen. Ze moet ƒ3,45 betalen voor haar pas verworven paraplubak. Mies Aantjes (19) de enige vrouw, die heeft gekocht „Ik ben verpleegster, maar op vrije dagen zoek ik op boelhuizen naar ouwe din gen." Na betaling rijdt Mies haastig weg op haar brommertje: paraplu- bak voor op het stuur. Tussen de middag schuimen ook de biertjes in het plaatselijk café. Mod der van het boelhuis maakt, dat schoenen moeten worden uitgetrok ken. Op kousevoeten nuttig ik mijn bal gehakt. Ze houden van reine café's in Oud-Alblas. Om een uur is het vee aan de Foto's Herbert Behrens beurt. Nieuwsgierig geworden naar het veelvuldig betasten in de stal, vraag ik een ingewijde welke maatstaven worden gehanteerd. „In de eerste plaats kijken we naar de uiers en het soepel zijn van de melk- lijnen (aders onder de buik waar de melk ioor komt); verder letten we op spenen, huid en exterieur: een breed kruis is goed, en die hebben ze hier. hoor!" Dorsvlegel De eerste auto's worden opgeladen. Een jongeman zegt tegen zijn vader: „Die tafel ook en die bank? Man, wat doe je met die rommel?" A. Willigenburg uit Benschop loopt weg .net twee melkjukken en een dorsvlegel („vijftien gulden voor be taald, zijftig jaar geleden heb ik ook met zo'n ding gelopen"). Hij oordeelt dat er weinig antiek te koop was. Maar een ander gaat blij naar huis met een „stuf" een blok hout met ketting, dat vroeger een paard moest verhinderen te ver weg te lopen. Half drie. Alles is verkocht. Ex-eigenaar Baan tegen de af slager: „Je hebt het er best af gebracht, hoor!" De heer Baan, die gaat rentenieren, vertelt dat de veiling bevredigend is ver lopen. Maar: „Ik ben 64, en als dan alles weggaat; je hebt ten slotte niks meer te doen, hè." Er worden handen geschud. „Dag oom Bas. Dag Arie." Een koe loeit klagelijk. In de stal wordt gemolken. Volgens traditie gaan de dieren „leeg" weg. Om half vier is het erf verlaten. De familie Baan heeft nog een herinnering: tien stuks janhagel, zes peperkoeken en een fles cognac. Gekregen van Kees Breedveld, omdat hij zijn boelhuiskoek heeft mogen ver kopen. BEZICHTIGING: eerst alles op je gemak bekijken Foto geheel boven: in het kielzog van afslager Nieuwpoort. AMSTERDAM De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Trans World Airlines is bijzonder geïnteresseerd in een nieuwe luchtverbinding met Schiphol vanuit enkele steden in de VS, waarmee de luchthaven tot nu toe nog geen directe verbinding heeft. Dit vertelde gistermiddag de heer B. Cooke, vice-president van de TWA, tijdens het Trans-atlantic tra vel congres in de RAI in Amster dam. Amsterdam is volgens hem voor de Amerikanen een belangrijke plaats van aankomst op het Europese conti nent. Het geniet een goede naam als doorgangshaven. De TWA heeft bij het Amerikaanse bureau voor de burgerluchtvaart een aanvraag inge diend voor verbindingen met Amsterdam vanuit o.a. Boston, Washington en Philadelphia. GEMONDE In Eindhoven is gisteravond de 22-jarige J. R. uit die gemeente en in Best de 24-jarige C. N. uit Eindhoven gearresteerd op verdenking van een roofoverval don derdagavond op twee samenwonende broers in het Brabantse dorpje Ge monde. De oudste van de broers, de 74-ja- rige M. van Logten, werd met een hard voorwerp, vermoedelijk een knuppel, op het hoofd geslagen; de andere broer, de 61-jarige S. van Logten, werd in het been geschoten. De 24-jarige C. N. bleek in het be zit van een Flobert-geweer te zijn. De verdachten hebben nog geen be kentenis afgelegd. Zij zijn geconfron teerd met de broers, die hen als de daders herkenden. Het gestolen geld ongeveer duizend gulden is nog niet, terecht. UTRECHT De drie Neder landse vakcentrales NW, NKV en CNV zijn van plan vertegenwoordi gers naar Suriname- te zenden met het oog op de afwikkeling van het onderwijzersconflict, 'maar vooral in verband met het functioneren van de gehele vakbeweging in dit rijksdeel. Volgens het NVV heeft, het nu in Suriname geëindigde conflict een duidelijke nasleep: het proces van het creëren van een vrije onafhanke lijke vakbeweging is er door in een nieuw stadium gekomen. BELGRADO Joegoslavië is op het ogenblik enorm populair btf de bevolking van Tsjechoslowakye wegens de krachtige houding van Tito jegens de Sowjetunie in verband met de Russische invasie van Tsjechoslowakije door de Russen in augustus van het vorig jaar. Dat bleek gisteren duidelijk uit een demonstratie van meer dan vijfdui zend Tsjechoslowaakse studenten, die in Praag betogingen hielden uit pro test tegen het besluit van de Tsje choslowaakse communistische partij geen afvaardiging te zenden naar het negende congres van de Zuidsla- vische communistische partij, naar men zegt onder druk van Moskou. In Joegoslavië zelf heeft de com munistische partij gisteren eenstem mig iedere beperkihg van de souve- reiniteit van een land verworpen, on verschillig welke redenen worden ge geven om deze beperking te recht vaardigen. Minderheid TeVens heeft |iet congres een nieu we structuur voor de partij aangeno men, waardoor de partij-hiërarchie wordt versterkt. Het nieuwe bureau, dat gevormd is als onderdeel van de- LONDEN Met ingang van maan dag zullen 4.200 van de 8.000 arbei ders van de Ford-fabrieken in Enge land, die geweigerd hebben het voor beeld van de 39.000 stakende Ford-arbeiders te volgen, ontslagen worden. De nog overblijvende 3.800 werk willige arbeiders zullen tot taak krij gen de veiligheid in de fabrieken die overigens alle gesloten worden, te verzekeren. De staking bij de Britse Ford-fa brieken, die reeds drie weken duurt, heeft de maatschappij reeds 36 mil joen pond sterling (ruim 300 miljoen gulden) gekost aan produktiever- lies. Premier Wilson heeft intussen ge zegd, dat een wetgeving wordt voor bereid ter bestrijding van industriële anarchie door wilde stakingen. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM In 1968 heeft één op de acht Nederlandse gezinnen twee of zelfs drie keer vakantie genomen. Tot deze conclusie komt een rapport, dat de NV v/h Nederlandse stichting voor statistiek heeft opgesteld. De tweede en derde vakantie werden Even de aanwinsten aan Opper Brouwer laten zien. AFSLAGER NIEUWPOORT: een beste voornamelijk in Nederland doorge bracht 168 procent). Daarnaast worden vooral Duitsland (10 procent), Frankrijk (7 procent) en België (5 procent) als bestemming genoemd. In ongeveer de helft van de gevallen duurden de extra vakanties niet lan ger dan zes dagen. Met uitzondering van de decembermaand (wintersport in Oostenrijk en Zwitserland) bestaan er op het punt van de vertrekdata vrijwel geen pieken. TEHERAN De Westduitse mi nister van financiën, Frans-Jozef Strauss, heeft het vraaggesprek dat een Italiaans weekblad heeft gepubli ceerd, een vervalsing genoemd. Vol gens de perschef van de minister, die zich op het ogenblik in Teheran be vindt, had Strauss geen vraaggesprek met het bewuste blad de socia listische L'espresso gehad. Wel had hij in West-Berlijn enige vragen beantwoord, die een socialistisch lid van het Italiaanse parlement hem had gsteld tijdens de verkiezing van een nieuwe bondspresident. In het vraaggesprek zoals L'espres so dat heeft gepubliceerd had Strauss gezegd dat West-Duitsland de leiding moet nemen in Europa. Bondskanselier Kiesinger tilt overi gens niet zo zwaar aan de kwestie. Bij zijn vertrek uit Parijs zei hij in antwoord op vragen: .Strauss is vaak onstuimig, maar ik betwijfel het of hij zo onstuimig in zijn formulerin gen is geweest als in het blad staat. Ik weet dat volgens hem de Bondsre publiek meer initiatieven op Euro pees gebied ontwikkelen moet en ik nemen aan dat hij iets dergelijks heeft willen zeggen". dorsvlegel .koekknuppel ook kinderen lusten peper- koek het einde nadert; af met de stoelen.... ze structuurwijziging betekent een terugkeer tot gecentraliseerde leiding van de partij na een tweejarige peri ode van experimenteren met decen tralisatie. Verder zijn er nieuwe partijstatu ten goedgekeurd, die leden van de partij in staat stellen er minder heidsopvattingen op na te houden. De liga van Zuidslavische communisten heeft met algemene stemmen een besluit goedgekeurd om niet deel te nemen aan de volgende commu nistische conferentie in Moskou. Het blijkt, dat de Russische boycot van het Joegoslavische commu nistische partijcongres zich thans ook heeft uitgebreid tot het terrein van de wetenschap. Ook de Franse partij heeft zich bij deze boycot aangeslo ten. Het Joegoslavische instituut be reidt op het ogenblik een we tenschappelijk gesprek voor over het onderwerp „De huidige problemen van het socialisme in Europa", dat men nog deze maand wil houden. Ge leerden uit de Sowjetunie, Bulgarije, Tsjechoslowakije, Hongarije, Oost-Duitsland en Polen, die eerst de uitnodiging wel hadden aangenomen, hebben nu laten weten, dat zij niet komen. Maandag zal in Boedapest een top conferentie beginnen van de landen van het Warschau-pact. Partijleider Brezjnew en premier Kosygin van de Sowjetunie zijn al naar Boedapest vertrokken. Moskou zal waarschijn lijk zijn bondgenoten inlichten op de conferentie over de toestand langs de Chinese grens. (Van onze parlementsredactie) DRACHTEN Voor de eigen identiteit van de christelijke partijen is het noodzakelijk, dat deze partijen niet vastgebakken moeten blijven zit ten aan de VVD. Daarom mag het kabinet-De Jong geen inzet worden van de verkiezingen in 1971, ook al zou er weer een regering met de VVD komen. Dat zei CHJO-voorzitter Jac. Huijsen vanmorgen bij de opening van de CHJO-conferentie over demo- kratie in Drachten. Volgens de heer Huijsen heeft de PvdA een diepte punt bereikt na het congres vorige week. „Gezien de huidige pocherijen van de heer Toxopeus", zo vervolgde hij, „moet men twee dingen goed onthou den. Allereerst zijn niet alleen de christelijke partijen verantwoordelijk voor de regeerbaarheid van ons land, maar alle grote, constructieve partij en. Bovendien bestaat de mogelijkheid dat de christelijke partijen samen in de oppositie gaan of met D'66 een coalitie aangaan. Niet alleen deze partij kan de vruchten plukken van de PvdA-harakiri, ook de christelijke partijen staan er beter voor, vooral als de „Achttien" slaagt", aldus de heer Huijsen. Oud-rechter jhr. Feith DEN HAAG Nederland heeft niet alleen een morele plicht maar ook een rechtsplicht om te waken voor het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's, schrijft jhr. mr. W. W. Feith, oud-president van de recht bank in Groningen, in het Neder lands Juristenblad. Hij geeft toe dat volgens het ak koord van New York van 1962 Indo nesië in de eerste plaats verant woordelijk is voor de „volksstem ming" die dit jaar in West-Irian wordt gehouden. Volgens het akkoord moet dat geschieden „met bijstand en bemoei enis van de VN-vertegenwoordiger". „Maar dat neemt niet weg dat Ne derland het volste recht heeft zijn medecontractant te wijzen op de gro ve schending van het akkoord". Nederland heeft de rechtsplicht voor het zelfbeschikkingsrecht te wa ken omdat Nederland bij het sluiten van het akkoord dat recht heeft be dongen voor zijn oud-onderdanen, al dus mr. Feith. Hij schrijft voorts, dat de politieke gevangenen in West-Irian vrijgelaten en de Indonesische militairen terug getrokken moeten worden, wil de vólksstemnvng geen farce worden. De vrijheid van meningsuiting, de bewegingsvrijheid en het recht van vereniging en vergadering, die vol gens het akkoord gegarandeerd moe ten worden, zijn volgens hem inge trokken. Mr. Feith heeft geen bezwaar tegen een uitspraak over de toekomstige status door 1000 kiesmannen, zoals Indonesië voorstelt te doen, mits deze kiesmannen gekozen zijn door alle volwassen mannen en vrouwen. Aan wijzing van kiesmannen door Indo nesië zou in strijd zijn met het ak koord. ZEIST Luitenant-kolonel Ta- v'p'a. voorzitter van het commando •n'VtfUrp missie RMS (Republiek ''"id Molnkken) heeft de afgelopen •eek een bezoek gebracht aan New. v'ork. Hi i heeft met VN-secreta- is-peneraal Oe Thant van gedachten "ewisseld over de RTC-overeenkomst en over de soevereinitietsoverdracht destijds tussen Nederland en Indo nesië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9