Frankrijk boycot W.E.l. voor onbepaalde tijd Prof. Van Es wenst niet overstemd te worden AKU en UCB gaan krachten bundelen Saigon verwacht groot offensief van Vietcong Samenwerking in Benelux-verband Anne Vondeling - in één week veranderd - redt het wel Overvallers gegrepen in Antwerpen Opnieuw ultimatum vervoersbonden Wiesenthal verliest smaadproces Extra inkrimping huisbrandproduktie Conflict hoogleraar-studenten 5 ZATERDAG 15 MAART 1969 AMSTERDAM De Alge mene Kunstzijde Unie NV (AKU) te Arnhem en de Union Chimique Chemische Bedrij ven NV te Brussel (UCB) heb ben in het kader van de Bene- lux-samenwerking en met het oog op de versterking van bei der positie op de Europese markt besloten een overeenkomst aan te gaan, die neerkomt op een andere groepering van een aan tal van hun activiteiten. UCB zal haar Fabelta-divisie, die werkzaam is op het gebied van che mische vezels, onderbrengen in een nieuw op te richten Belgische ven nootschap, waarvan AKU het gehele aandelenkapitaal zal bezitten. Anderzijds zal AKU haar Neder landse activiteiten op het gebied van cellofaanfabricage overdragen aan UCB. Tevens zullen de aandelen van de verpakkingsindustrie NV Papierin dustrie Van Straten en Boon (Strabo) in Den Dolder, die thans alle in het bezit zijn van AKU, overgaan naar UCB. Voorbeeld Dit heeft prof. dr. Kruisinga, lid raad van bestuur van de AKU, giste ren in Amsterdam meegedeeld. Hij noemde de overeenkomst een belang rijk voorbeeld van internationale sa menwerking in Benelux-verband. Beide bedrijven hebben namelijk be sloten tot een andere groepering van hun activiteiten. De Fabelta-divisie van de UCB wordt geheel door de AKU overgeno men. De betekenis van de Fabelta blijkt uit haar jaaromzet van rond 200 miljoen gulden tegenover een TERHEIJDEN In een hotel te Antwerpen heeft de Belgische re cherche gisternacht drie Nederlan ders gearresteerd, die bekenden de overval op het postkantoor te Ter- heijden woensdag te hebben ge pleegd. Het zijn de 36-jarige W. R. uit 's Herenhoek, de 26-jarige J. S. uit IJmuiden en de evenoude W. R. uit Groningen. De mannen kenden elkaar van de kustvaarder Desiree, waarvan zij een week geleden af monsterden te Rotterdam. Vragen over kosten gezondheidszorg DEN HAAG Het Tweede - Ka merlid De Vreeze (kath) heeft de mi nister van economische zaken en de staatssecretaris gevraagd of zij be reid zijn de Kamer.volledig in te lich ten over de vraag aan welke sectoren van de gezondheidszorg en in welke mate per sector de stijging van de kosten voor medische verzor ging in de periode van 15 januari tot 15 februari moet worden toegeschre ven. 776 miljoen. Het produktenpakket 776 miljoen. Het productenpakket van Fabelta is voor de AKU heel interessant. AKU is tot deze transac tie gekomen in het kader van haar streven naar verbreding en vernieu wing van haar produktenpalet De aantrekkelijkheid van Fabelta zit vooral in de grootte van het bedrijf, de internationale spreiding, de ver koopcontacten en het researchappa- raat. Doordat het Cellofaanbedrijf van de AKU in Breda zal worden overge dragen aan de UCB en zal worden ondergebracht in haar fabriek te Gent zullen in Breda ongeveer 300 werknemers uit de cellofaansector vrijkomen. Bij de AKU vertrouwt men hen te kunnen plaatsen doordat in Breda nieuwe werkgelegenheid wordt gecreëerd in de garenproduk- tie. Deze uitbreiding zal een investe ring vergen van rond 15 miljoen. De gehele transactie wordt een goede stap geacht, die de winstcapaciteit van de AKU kan vergroten en die ook door de UCB wordt toegejuicht. De Indonesische autoriteiten hebben de hand over het hart gestreken en ex-president Soe- karno toestemming verleend tot het bijwonen van het huwelijk van zijn dochter Rachmawati en de medisch student Tommy Mar- juki (links). Het feest werd in Djakarta gevierd. Soekarno, die sinds mei vorig jaar zich niet meer in het openbaar vertoonde, zag er welvarend uit en had zijn zin voor humor nog niet verlo ren, getuige de vele grappen die hij nog wist te lanceren. (Van onze correspondent) GRONINGEN Prof. dr. G. A. van Es te Groningen, wiens studen ten hebben geëist dat hij aftreedt, wacht voorlopig af wat het beraad dat de studenten Nederlands dinsdag zullen houden zal opleveren. De hoogleraar zegt, dat de actie van de studenten om het contact met hem te verbreken volkomen onverwachts voor hem kwam. De actie heeft zijn vertrouwen in de studenten geschokt. „Zij zeggen een voortzetting van het gesprek over de democratisering niet zinvol te vinden. In de laatste vergadering hadden we echter net afgesproken PARIJS/BONN Het Frans- Westduitse topoverleg dat don derdag en vrydag in Parijs is ge houden, heeft de standpunten van de twee landen niet veel tot* elkaar gebracht. In hoofdzaak dienden de besprekingen er toe dat de wederzijdse opvattingen werden verduidelijkt. De Gaulle liet bondskanselier Kie- singer weten dat Frankrijk de WEU-bijeenkom- sten voor onbepaalde tijd zal blijven boycotten omdat de jongste vergade ringen van de permanente raad van de WEU, die tegen de zin van Frankrijk waren gehouden, schen ding van het verdrag betekenden; uitbreiding van de EEG uit den boze is, aangezien dit het einde van de gemeenschap zou betekenen. Volgens de Franse president zou een uitbreiding in een ruimer kader dan een Europese organisatie moeten worden bezien. De Gaulle merkte op dat Europa, zonder af te zien van de banden met Amerika, zich op zijn eigen wijze in economisch, politiek en in defensief opzicht moet organise ren. Bondskanselier Kiesinger deelde de Franse mening dat Engeland langs de normale procedure lid moet worden van de EEG en niet „door middel van fantasievolle plannen en conferenties". Wel liet Kiesinger uit komen dat zijn regering zal blijven streven naar een uitbreiding van de EEG. Ten aanzien van Amerika was Kie singer het eens met de zienswijze van de Gaulle, dat men in Washing ton inziet dat de politiek om de Rus sische invloed door middel van mili taire kracht terug te dringen, geen resultaat heeft opgeleverd. Daarom zou Amerika er op uit zijn in beperk te mate met de Russen samen te werken. Toenadering De Sowjetunie zou op haar beurt als gevolg van de ontwikkeling van hun conflict met communistisch Chi na ook meer geneigd zijn tol toenade ring tot het Westen. De Westelijke mogendheden zouden zich bereid moeten tonen mee te werken aan een UTRECHT De bonden van ver voerpersoneel van de drie vakcen trales hebben gisteren een ultimatum gezonden aan vijf bus-ondernemin gen in verband met het niet onderte kenen van de CAO voor de auto- busdiensten. Dit ultimatum loopt af op maandag 24 maart om 12 uur. Wanneer hierop niet wordt gerea geerd, zal bij de vijf ondernemingen een staking worden afgekondigd. Het betreft de NV Internationale Autobusonderneming te Eygelsho- ven/Nieuwenhagen, de CV Vadah Garage in Pey/Echt, Cramers Auto busonderneming in Grevenbicht, Ele- ma-Stollenga's Autodiensten in Ma- rum en de Zeeuwsch-Vlaamse Tram weg Mij in Terneuzen. t, dat we op 21 maart verder zouden praten", aldus prof. Van Es, die ont kent dat hij de vier minimumeisen betreffende inspraak van de studen ten aan de kant zou hebben gescho ven, na ze aanvankelijk te hebben aanvaard. Wel is er volgens hem verschil van interpretatie over de beslissingsbe voegdheid van het overlegorgaan van studenten en staf van de sub-facul teit Nederlands. Eén van de eisen hield in, dat de uitspraken van het overlegorgaan bindend zouden zijn. Volgens dé studenten betekent dit, dat de meerderheid in het orgaan de dienst uitmaakt. Prof. Van Es is echter van mening toeneming van de contacten met Oost- Europa. Het Franse staatshoofd zag in deze ontwikkeling een aanwijzing, dat het belang van de totstandko ming van een groter Europa toe neemt. Naar aanleiding van het recente bezoek van president Nixon aan Europa waren de Franse en Westduit- se leiders het erover eens, dat men er op mag vertrouwen dat Amerika niet buiten de Europese landen om en op hun kosten regelingen met Rus land treffen. De Gaulle en Kiesinger noemden beiden de gedachtenwisseling realis tisch, waardevol en nuttig. Wat de praktische samenwerking betreft, hebben de twee landen besloten het overleg over monetaire aangelegenhe den te verbeteren en vooral sneller te laten verlopen. Nog enige jaren stadsongerief in de vorm van opgebroken straten en München zal in 1972 klaar zijn om de Olympische kandida ten te ontvangen, tot zolang doet het stadsbeeld wat Haags/Rotter dams aan. Op de foto de Zweedse acrobaat Skold, die liever geen vuile schoenen op loopt en zich maar per stelt door de stad beweegt. WENEN Het hoofd van het Joodse documentatie-centrum in We nen, Simon Wiesenthal, heeft in eerste instantie een smaadproces ver loren, dat hij tegen het rechtsgeo riënteerde Oostenrijkse dagblad Salz- burger Volksblatt aanhangig had ge maakt. Wiesenthal had de krant aange klaagd wegens de bewering, dat hij systematisch tegen Oostenrijk zou hebben opgehitst en de naam van dit land in het buitenland afbreuk zou hebben gedaan. Bij de behandeling van de zaak in Salzburg heeft de rechter de door de verantwoordelijke redacteur van het betrokken blad aangevoerde argumenten aanvaard en de aanklacht van Wiesenthal afge wezen. DEN HAAG In het kader van het inkrimpingsbeleid bij de huisbrand produktie is door de Oran- je-Nassaumijnen besloten deze te verminderen met 10 procent in plaats van met 5 procent over 1968/69. Dit houdt in een extra afvloeiing van 650 arbeidskrachten. De directie heeft minister De Block meegedeeld, dat herplaatsing van deze extra categorie zonder moeilijkheden zal kunnen verlopen. dat een beslissing pas bindend kan zijn ais ze eenmaal met goedkeuring van alle partijen is genomen. Als de eis van de studenten wordt ingewil ligd betekent dit namelijk dat zij de anderen altijd kunnen overstemmen omdat er vijf studenten tegen één hoogleraar en twee stafleden in het overlegorgaan zitting hebben. Onaanvaardbaar Dit is volgens hem onaanvaardbaar en ook onmogelijk omdat hij als hoogleraar altijd gebonden is aan - ambtelijke en wettelijke voorschrif ten. De hoogleraar zegt wel voor ANNE VONDELING redt het wel met Nieuw Links. Het lijkt er in ieder geval op dat hy in één week tijd spij kerhard is geworden, als hij het al niet was. Na de verga dering van het partijbestuur gisteravond wist hij te vertel len, dat alle stromingen en groepen er in de partij zijn ge komen uit zorg en uit liefde voor de partij. Dat is mooi en dat geeft de zekerheid dat hij de zaak in de hand denkt te hebben. Want aan het begin van deze onrustige socialistische week was Vondeling nog niet zo zeker van zichzelf. Hij was wat teleurgesteld en ook hij had Van der Louw voor de televisie verkeerd begrepen. Hij signaleerde bij sommige Nieuw Linksers een neiging naar de macht te willen grijpen en hij wil de klaar zijn om fascistoide trekjes, zo die de kop op zouden steken, te vuur en te zwaard te gaan bestrij den. Maar nee, het hoeft niet meer. Het was liefde en zorg voor de partij. Dus Vondeling kan onmid dellijk het oog elders richten. En wel naar de anti-socialitische krachten. Wat zijn dat? Dat zijn de mensen die in allerlei toonaarden weten te vertellen dat die goeie, brave, gezapige PvdA zo sterk in verval is. Wat had Vondeling eigenlijk ge dacht? Dat de „anti-socialistische krachten" zouden zeggen, dat de slechte, asociale en levendige Par tij van de Arbeid na een „buitenge woon geslaagd congres" de weg te rug weer had gevonden? Chaos Zo iets schnnigs is zelfs van de anti-socialistische krachten niet te verwachten. Want er is geen speld tussen te krijgen.- Het congres was een chaos. De chaos ging zelfs de toch al hooggespannen verwachtin gen te boven. Meestal valt het toch gelukkig nog mee. Maar dit keer niet. Het was ons na de voorcongres sen al meegedeeld door Nieuw Links-sympathisant en kamerlid Hans van den Doel: het wordt een trieste vertoning; ze schijnen niets anders te kunnen dan elkaar in de haren te zitten. Hij kreeg gelijk, trouwens ook wat de aanhang van Nieuw Links betreft. Dertig pro cent, met bij de resterende zeven tig procent meer sympathie voor Nieuw Links dan voor Democra tisch Appèl. En nu? Het wordt een dooie boel in de Partij. Want meester Vonde ling heeft het heft in handen. Hij krijgt een eerlijke kans van iede reen. Dat wil zoveel zeggen als: allemaal je kop dicht of je gaat de klas uit. Nieuw Links begrijpt en gaat ter ruste ofwel genieten van wat is bereikt. Dat is niet zo zui nig: negen van de eenentwintig, met uitzicht op meer. Democratisch Appèl vertoont ziekteverschijnselen. Drees is mee gedeeld waar zijn plaats is: bij de te oude garde en mansholt moet SAIGON Amerikaanse mili taire deskundigen in Vietnam menen dat het vierde Vietcong- offensief, dat drie weken ge leden begon, thans in de derde en laatste fase is die wellicht gepaard zal gaan met massale in- fanterie-aanvallèn op talloze steden en militaire stellingen, zoals vorig jaar bij het 'TET'- offensief. inspraak van de studenten te zijn, maar dit hoeft volgens hem niet te betekenen dat vertegenwoordiging van alle belangengroepen altijd ter ere van de democratie is. „Democra tie hoeft niet altijd een meerder heidsbeslissing te zijn. Men geeft beslissingsbevoegdheid aan een aan tal mensen en daar stelt men ver trouwen in", meent de hoogleraar. „Waar ik behoefte aan heb is een overlegorgaan met studenten, dat snel k an werken zonder dat men steeds hoeft terug te vallen op zijn achterban". De professor streeft naar een over legorgaan waarin in de eerste plaats de zaken die het onderwijs betreffen aan de orde komen. Daarnaast kan er volgens hem gepraat worden over de vorm waarin men het overleg, de beslissingsbevoegdheid en dergelijke uiteindelijk ziet. De studenten willen echter weten of ze reële invloed kunnen uitoefe nen, hetgeen ze eerst formeel vastge legd willen zien. ROTTERDAM Op donderdag 27 maart zal in het gebouw Atrium de provinciale gereformeerde diakonale conferentie voor Zuid-Holland wor den gehouden. Aanvang half vier. zich maar verder met de EEG en De Gaulle bemoeien. Een ton De gewwestelijke bestuurders zul len vandaag getroost worden met dit soort mededelingen en de alou de wens: komt socialisten, sluit de rijen. Geen buitengewoon congres. Dat kan er niet meer af. Het kost een ton, een argument dat het al tijd wel doet. Vondeling dus in één week tijd van teleurgestelde die wel ergens zijn hart wilde uitstorten, weer de oude van weleer, scherp en alert. De brilleglazen zullen weer nijdig flikkeren. Met Heertje van zondag op maandag van politieke mening ver anderd kan hij zeggen: de ont wikkelingen gaan ook zo snel. Het ging zo snel deze week, dat het nieuws over de PvdA vaak na enkele uren al weer verouderd was. Oud-premier Drees heeft zijn gemakkelijke stoel naast de te lefoon gezet en is er alleen uitgeko men om met Laurens ten Cate op de televisie te verschijnen. Ja, lau- rens was ook in Den Haag. Met de meeste stem..ien gekozen was hij ineens de grote man. Hij voelde zich wat onwerkelijk. Maar hij was in Den Haag en hij praatte met Berger en gezamenlijk zette men. zich aan de telefoon om Mansholt te raadplegen. Pors van Democratisch Appèl was er ook. Niet in het gebouw van de Tweede Kamer, hij hield zitting in House of Lords. Kortom, het was een komen en gaan van mensen die hun handen voelen jeuken bij de gedachte weer op het spreekgestoelte te kunnen klimmen. Zo moet het Zo krijgt iedereen zijn beurt. Twee jaar geleden verscheenDen Uyl nogal grijnzend voor de buis om Schmelzer en Aalberse te ver tellen dat de PPR hen hun verdien de loon had gegeven. Nu zegt Schmelzer in Arnhem „de construc tieve krachten in de PvdA" wel even wat ze moeten doen om de zaak te klaren. Wie is de volgende? D'66 misschien wel. Waar zoveel acade mici bij elkaar zijn, moet er haast wel ruzie komen. Of de „groep van 18". Ze gaan volgende maand geza menlijk congresseren in Schevenin- gen en sommige gemeenten lopen harder dan wenselijk is. Als dat maar goed gaat. De persoonlijke verhoudingen schijnen ook niet ove ral helemaal te zijn zoals het moet. Geen nood, daarom r an ze *uist samen congresseren. Om elkaar be ter te leren kennen en elkaar eens in een andere omgeving te leren waarderen. Cirkel Bij de SGP zijn trouwens ook al rebelse jongeren gesignaleerd. De VVD blijft buiten schot. Bij gebrek aan een andere rustige partij zul len alle ruziemakers wel naar de VVD lopen, waar ze elkaar weer ontmoeten. En dan is de cirkel rond. En dan komt Den Uyl weer voor de televisie en Schmelzer weer en dan.... C. VAN DER WILD De eerste fase duurde, aldus de deskundigen, van 23 februari tot 1 maart en bestond uit een reeks be schietingen meer dan 350 van steden en militaire doelen en infan- terie-aanvallen op Amerikaanse en Zuidvietnamese stellingen. In die periode infiltreerde de te genstander in kleine groepen naar uitvalstellingen voor aanvallen op ste den. De tweede fase eindigde 11 maart. In de periode 1 tot en met 11 maart viel de tegenstander aan op compag nie- en bataljonniveau, vooral in het gebied van de hoogvlakten, rond o.a. Da Nang in de Mekong-delta. Deze aanvallen zouden een snellere infil tratie voor de grote aanvallen tijdens de derde fase tot doel hebben gehad. Uit documenten en ondervraging van gevangenen heeft de militaire in lichtingendienst geconcludeerd dat de derde fase ongeveer drie weken zal duren. Volgens Amerikaanse functionaris sen zijn de afgelopen twee weken 12.000 Vietcong-strijders via de Cam bodjaanse grens geïnfiltreerd. Zij zou den nu op enkele dagmarsen afstand van Saigon zijn. Om infiltratie te bemoeilijken heb ben de Amerikanen op heuveltoppen langs de route naar Saigon zware ar tillerie opgesteld waarmee dichte bamboebossen worden bestookt. China sluit grens Sowjet-produkten MOSKOU China heeft zijn gren zen gesloten voor alle Sowjet-pro dukten met bestemming Noord-Viet- nam. Het zou om een volledige boy cot gaan, waarvan de redenen nog niet bekend zijn gemaakt. Peking zou het bes'uit genomen hebben kort na het H''r- Rnccisehe grensincident. Nadat zij in enkele dagen hun gage erdoor hadden gejaagd besloten zij een overval te plegen. De mannen wilden eerst in Zevenbergschenhoek hun slag slaan, maar zagen daar geen goede gelegenheid. In Terheijden informeerden zij in een café hoe laat het postkantoor open was. Om half een 's middags probeerden zij het voor de eerste keer. Met een speelgoedpistool gingen twee van hen naar binnen. De situa tie werkte zo op hun lachspieren, dat zij hun opzet lieten varen en maar wat postzegels kochten. Enkele inwoners vonden hun ge drag zo vreemd dat zij het autonum mer noteerden. Om vijf uur ging W. R. alleen naar binnen, die de kan toorhouder zo imponeerde, dat hij hem ƒ2690 meegaf. Het geld maakten zij in anderhalve dag op. Via enkele taxi-chauffeurs kon de politie ge makkelijk aan het adres komen. WASHINGTON Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend gemaakt, dat het verbod voor Amerikaanse burgers om naar China, Cuba of naar Noord-Vietnam of Noord-Korea te reizen met een half jaar is ver lengd. Amerika's First Lady, m.evrouw Nixon, bevond zich gisteren onder de vele gasten tijdens de première van de Ringling Brothers en Barnum and Baily Circus, die hun tenten in Washington hebben opgeslagen. Zij amuseerde zich kostelijk toen een van de clowns, Lou Jacobs, voor een intermezzo zorgde. Sportnieuws (38) De heer W. Drogt heeft mijn betoog kennelijk niet begrepen. Handelingen 15:21 verwijst hen, die Mozes willen prediken, naar de sabbat waar hij dan in de synagogen wordt gelezen. M.a.w. de zondag is geen sabbat en de kerk geen synagoge, hetgeen met even zo veel woorden door mij juist betoogd werd. De vragen die de heer D. van de Boogaard stelt zijn inderdaad ernstige vragen. Het was echter niet mijn be doeling in mijn ingezonden stuk deze vragen aan de orde te stellen, die op het gebied der z.g. „christelijke zede" liggen, maar veeleer wenste ik te wij zen op de verkeerde exegese, die aan het versabbatten van de zondag ten grondslag ligt. Over wat de christelijke zede op dit punt betreft wil ik graag, als de re dactie mij nog even plaats gunt, het volgende opmerken: de zede, d.i. het gebruik, hangt samen met de maatschappijvorm. De primitieve maatschappij uit Jezus' dagen was een geheel andere dan de moderne, tech nische maatschappij, en ook een heel andere dan bijv. de agrarische samen leving op ons platteland tot het eerste kwart van deze eeuw. De maatschappij verandert en daar mee ook de zede. Men kan dit betreu ren, maar men kan ook gaan zoeken naar de meest doeltreffende manier om in onze tijd kerk te zijn. De zondagsrust is een groot goed (mits niet wettisch misbruikt), maar de vrijetijdsbesteding stelt ook zijn eisen. Op dit punt moet er vrijheid zijn. Wie geen zondagsport wil lezen, leze het niet, maar mag nimmer op grond van Gods woord een „christelijke krant" eisen gaan stellen als zou de zondag een sabbat zijn. Christenen hebben in deze wereld en zeker in onze tijd wel wat anders te doen dan te beuzelen over de zon dag. Den Haag B. A. Davids Sportnieuws (39 en slot) Met veel belangstelling volgde ik de ingezinden stukken over zondagsport Hoewel ik zelf nooit aan sport gedaan heb, ben ik er toch nauw bij betrok ken: bijna vijftien jaar (de laatste vijf als bestuurslid) zit ik in een christe lijke sportvereniging. Van berichtgeving over sport op zondag zijn voor- en tegenstanders. Er is geen middenweg. Beide partijen be roepen zich op de bijbel, maar beide hebben m.i. ongelijk, want veel teksten die men aanhaalt laten zich er zeker niet over uit of men wel of niet mag sporten op zondag. Er is echter iets anders waar ik op wil wijzen en dit geldt niet alleen op sportgebied, maar op heel het maatschappelijk en geestelijk terrein van ons leven: de totale ontreddering, waarin we ons bevinden. Dit brengt mee, dat we elkaar niet meer verstaan. Wat voor de één „ja" is, is voor de ander „nee". Men kan eindeloos doorgaan met discussies, maar die leiden vaak ner gens anders toe dan nog grotere ver warring en nog meer verwijdering. „Maar wat dan?" zal men vragen. Daar kan niemand ons een antwoord op geven. Wie op zondag de sport wil beoefenen en dit geen bezwaar vindt voor zijn christelijk leven, hij gaat zijn gang. Wie het niet kan combine ren met zijn christelijke overtuiging, hij doet het niet. Men valle elkaar daarop niet aan, want wat zijn wij mensen om elkaar te beschuldigen. Wees dus mild in het oordelen. Rotterdam A. Lezer Sr. (Het verheugt ons dat veel lezers er blijk van hebben gegeven over het vraagstuk van de zondagssport èn de berichtgeving daarover te willen meedenken. Daar de verschillende, soms nogal sterk uiteenlopende stand punten in deze rubriek nu wel zijn weergegeven, menen wij de discussie vandaag te moeten sluiten. Wij stullen ons voor t.z.t. nog wel eens nader op de onderhavige problematiek terug te komen. Redactie.) I

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5