Tsjechische predikanten Russen moeten snel weg Nina Karsof trouwde pleegvader schijn Spaanse baptisten gaan knoop nu doorhakken Een woord voor vandaag Ongerust over regering Uw probleem is het onze.... Scheuring in Michaëllegioen Jan Palach voorbeeld Alfrink wil meer decentralisatie Oecumenische studentenfusie mislukt Mevrouw King weekt in Sint-Pauls Genetische planning lijkt binnen bereik RABBIJNEN WILLEN HUWELIJK NIET ONTBINDEN m Vrijgemaakte kerk van Pretoria ook gescheurd Acht piloten in Biafra kwamen tot nu toe om BEROEPINGSWERK ZATERDAG 15 MAART 1969 We moeten Christus volgen naar Golgotha, zagen we giste ren, want zo moeten we de woorden van Christus uitleggen, als Hij zegt: Indien iemand achter Mij wil komen, die ver- loochene zichzelf en neme zijn kruis op en volge Mij." Die woorden „volge Mij" moeten gelezen worden tegen de achter grond van Christus aankondiging van Zijn lijden en sterven en opstaan. Gisteren hebben we een paar woorden weggelaten. Er staat ook nog„Die verloochene zichzelf." Dat gaat regelrecht in tegen onze natuur. Ieder mens wil erkend worden. Wie op zijn werk niet ge waardeerd wordt, voelt zich er al spoedig niet gelukkig. Iede re vader wil dat zijn kinderen naar hem opkijken. Iedere vrouw wil dat haar man haar behandelt als een mens en niet als een huissloof. Zo gauw we bepaalde mensen gaan behandelen alsof ze een verlengstuk zijn van de machine, of van het bureau op kan toor, trappen we in wezen op hun hart. Het probleem echter is, dat we wel erkenning zoeken, maar zo vaak geen erkenning geven. We willen zelf gewaardeerd worden, maar behandelen andere mensen of ze lucht zijn. Christus zegt: Draai de zaak nu eens om. Begin met uzelf te vergeten. Ga de ander erkennen. Gun hem zijn waarde. Zo lang u zelf erkenning zoekt wordt u in deze harde wereld vertrapt en vergeten. Maar geef een ander de kans en hij zal stil staan, u aankijken en in u de mens Gods herkennen. We lezen vandaag: Mattheus 22 1-14. We lezen morgen: Mattheus 22 15-33. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adren kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding la verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband «taan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan posts*- gela te worden Ingesloten. Vraag: Hierbij zend Ik u een gera niumblad. Wat is de oorzaak dat er telkens dergelijke bladeren aan mijn planten komen? Sommige planten gaan er zelfs van dood. Antwoord: Het blad is aangetast door een virusziekte, en vervolgens door grauwe schimmel. Het virus zelf is niet te bestrijden, maar wel zijn dat de bladluizen die het over brengen. Daar de ziekte in de plant blijft, moet u er geen stek van ne men. maar onmiddellijk na de bloei de plant wegdoen, daar de gevolgen •teeds erger worden Koop volgend Jaar nieuwe planten op een ver trouwd adres. Vraag: Een kind van 9 jaar zal de derde klas moeten overdoen. Als re den geeft de onderwijzer woord- blindheid op Taal is dus zijn zwak ke punt. De andere vakken zijn goed. De onderwijzer wil hem vol gend ,aar extra les geven. Het kind ook linkshandig. Antwoord: Als het kind werkelijk woordblind is. kan dit niet worden verholpen door doubleren en extra lessen, maar dan moet het naar een achool voor leer- en/of opvoe dingsmoeilijkheden. Dit kan pas worden uitgemaakt door keuring. Bezoekt het kind een openbare school, dan kan men keuring aan vragen via de gemeente, afdeling onderwijs; is het op een bijzondere achool, dan via het hoofd. Krijgt u geen medewerking, dan kunt u zich wenden tot de inspecteur van het lager onderwijs Vraag: Wij wilden ons huis Hermnut noemen Wat is de juiste betekenis van die naam? Antwoord: Kennelijk is de oorsorong van die naam u bekend De betekenis is Gods bescherming of: onder de hoede des Heren. Vraag: Daar ik centrale verwar ming wil aanschaffen, wil ik er gaarne van alles over weten. Is er een nureau waar men dingen betref fende centrale verwarming kan bespreken? Antwoord: Tn de eerste plaats wijzen wij op het standaardwerk „Het verwarmingsboek" door A. G ÏNiehs, A N v d. Heyde en L. L. Mulder, uitgegeven door Nijgh en Van Ditmar h f 45 Een centraal verwarmingssysteem bestaat altijd uit stalen vlampijpen Koper zou geïsoleerd moeten wor den. vat niet mooi is en zou. even als gegalvaniseerd metaal, te duur zijn. Als voorbeeld van twee verschil lende rypen element vergelijken we de warm te-af gifte bij een watertem peratuur van 80 graden C en een binnentemperatuur van 22 graden, welke thans geldt voor normale ka mertemperatuur Wenst u een hoge re, dan heeft u een zwaardere en duurdere installatie nodig of dubbe le ramen. Een twee-plaatspaneelradiator. hoogte 600 mm. lengte 2000 mm. heeft 5.15 vierkante meter verwar- minzsoppervlak en 2300 kg calorie- en warmte-afgifte per uur. Een even grote ledenradiator heeft 6.60 vier kante meter verwarminesonpervlak en 2800 kg cal warmte-afgifte. Voorts vereelijken we de warm te-afgifte en Drijzen van een gietij zeren 'edenketel bestaandp uit 6 le den en een tirflam-ketel voor hete- luchtvcrwarminc De capaciteit van de eerste is 25 000 kg cal per uur en de prijs f600 van de tweede 25 000 kg cal »n orijs f 1.400 waarbij het aluminium kanalenstelsel ook hoger in prijs is. De keus is afhankelijk van 'iet doel der verwarming. De installateur behoort een ter mijn /an 12 maanden te garanderen De Nederlandse Consumentenbond aal u raad kunnen geven (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Zes van de zeven bestuursleden van het Michaellegioen, de organisatie van verontrusten in de Rooms- Katholieke Kerk, hebben hun functie neergelegd. Zij kunnen niet langer samenwerken met de voorzitter, de heer Louis Knuvelder. Hun bedanken is bekend gemaakt door de heer Knuvelder in een circu laire in het mededelingenblad van het legioen. Het zijn mejuffrouw B. Bahlmann uit Utrecht, mevrouw Raaymakers uit Helmond, en de he ren F. Raaymakers uit Nijmegen, Sa- dee uit Breda, W. Steenhof uit Laren en S. C. J. van Tol uit Waddinx- veen. Van de zijde van de afgetreden 'bestuursleden wordt ons meegedeeld, dat zij het eens zijn met het principe van het Michaellegioen, maar dat persoonlijke redenen de doorslag hebben gegeven. De circulaire van de heer Knuvelder bevat zoveel foutieve dingen, dat de zes zich eerst willen beraden, voordat zij verder commen taar willen geven en bekend zullen maken, wat hun houding nu verder hal zijn. De heer Knuvelder wil geen com mentaar geven. Hij pleegt overleg met enkele leden over de vorming van een nieuw bestuur. (Van onze kerkredactie) PRAAG De predikanten van de Tsjechische Evangelische Kerk hebben hun bezorgdheid uitgesproken over de politieke ontwikkeling in hun land van de laatste maanden. Zij hebben hun regering opgeroepen, om vast te houden aan de koers, die in januari 1968 is bepaald. Zjj wil len, dat er een datum wordt vastgesteld, waarop de Russische troepen verdwijnen. Op hun jaarlijkse predikantenconfe rentie, 30 januari stelden zij een ver klaring op, die nu in het westen be kend is geworden doordat de raad van kerken in Tsjechoslowakije het document heeft opgenomen in haar internationale persbulletin. De predikanten waarschuwen in het begin van hun verklaring tegen een verkeerde interpretatie van de „januari-koers". als zou het alleen maar gaan om de vervanging van enkele oolitici. Maar de predikanten sluiten zich aan bij de meerderheid van het volk, die de 1anuari-koers opvat als het begin van de demokratisering en hu manisering van de samenleving. Overeenkomstig het actieprogram van de communistische partij van 5 april 1968 betekent dat de deelname van alle lagen van de bevolking aan de politiek, schrijven zij. Doodzivijgen Vasthouden aan de januari-koers betekent primair, de gevolgen van de 21e augustus overwinnen. „Ook als wij de moeilijkheden ver moeden /an de politieke onderhande lingen <>ver het vertrek van de Russi sche troepen, delen wij de algemene verontrusting van ons volk, dat er nog geen datum is vastgesteld voor MüNCHEN Kardinaal Alfrink heeft op het jaarfeest van de katho lieke academie te München gezegd, dat het zwaartepunt voor uitoefening van autoriteit meer dan voorheen van Rome naar de plaatselijke kei^ ken zou moeten worden verlegd. Voor de bisschoppen zou dat een verruiming van hun eigenlijk herder lijke taak betekenen. De kerk kan haar zending niet goed vervullen, als de hiërarchie sterk autoritair en cen tralistisch is ingesteld. De kardinaal pleitte verder voor grotere communicatie. Hij noemde het noodzakelijk, dat er een sfeer van vertrouwen ontstaat in de kerke lijke betrekkingen, opdat de huidige crisis in de Rooms-Katholieke Kerk kan worden overwonnen. MADRID De 55 gemeenten /an de Spaanse Unie van Bap tistengemeenten stemmen deze maand opnieuw over de vraag, of zij zich bij de regering zullen laten registreren. De stemming is over de post. Het iniebestuur heeft laten weten, dat het zal handelen overeenkomstie de beslissing van de meerderheid. Het heeft de gemeenten gevraagd, het zelfde te doen. Tweemaal hebben de Spaanse bap tisten zich al over deze kwestie uit gesproken. In september 1967 besloot de algemene vergadering met alge mene stemmen, om de gemeenten en de predikanten te ontraden, dat zij zich zouden laten registreren. Een special vergadering van afge vaardigden in mei 1968 sprak met 82 tegen 19 stemmen uit, dat het „onder de huidige voorzieningen van de wet" niet verstandig zou zijn, om zich te laten registreren. Intussen heeft minstens een ge meente (in Madrid) al registratie aangevraagd. Behalve de baptisten staan tot nu toe ook de Spaanse Evangelische Kerk en de Oud-Katholieke kerk af wijzend tegenover registratie. De kleinere protestantse kerken hebben zich bijna allemaal wel laten re gistreren. dit vertrek en dat de hele zaak dood gezwegen wordt Dat is niet bevorder lijk voor de verbetering van de be trekkingen met Rusland De aanwezigheid van de troepen veroorzaakt grote moeilijkheden on der de bevolking, vooral waar ze in de steden gestationeerd zijn." Verkiezingen De predikanten protesteren verder tegen -?en aantal verschijnselen, die de januari-koers in gevaar brengen: Het uitstel van de verkiezingen en van het partijcongres. „Een aantal belangrijke functies wordt langs ad ministratieve weg bezet door politici, die het /ertrouwen van het volk ver loren hebben." Pogingen, om progressieven te verwijderen, die door hun ijveren voor het januari-program het al gemeen vertrouwen hebben gekre gen, vooral in de massa-media. Pogingen om de censuur te ver nieuwen en geleidelijk te verscher pen. „Gewichtige politieke beslissin gen worden zo opzettelijk aan de ODenbare controle onttrokken." Onwettige methoden, zoals de verspreiding van het illegale blad „Zpravy" (het blad van de Russische bezettingstroepen; red.) pamfletten te gen regeringsleiders, anonieme brie ven, dreigbrieven, anti-semitische brieven, manipulatie met de brief van de studente Blanka Nachazelova (die zich in navolging van Jan Pa lach het leven benam) afluisterappa ratuur in het huis van de schrijver Vaclav Havel. „Deze verschijnselen beschouwen wij als le hoofdoorzaken van de voortdurende onrust, die niet wegge nomen kan worden door herhaalde oproepen tot kalmte of door machts- ingrijpen maar alleen door wegne men van de oorzaken. Conservatieven Deze onrust wordt niet kunstmatig opgeroepen door de massa-media of door zogenaamde pressie-groepen. Ze wordt veroorzaakt door hen, die te gen de verwerkelijking van het actie program van de partij zijn, om hun eigen posities te kunnen handhaven. Deze conservatieven zetelen vooral I in het administratieve machtsapparaat en steunen op buitenlandse krachten tegen de belangen van hun eigen volk. Wij vinden het nodig, dat onze poli tici steunen op die progressieve la- NEW YORK De oecumenische studentenbeweging ln de Verenigde Staten („University Christian Move ment") heeft zichzelf moeten ophef fen wegens financiële moeilijkhe den. Deze beweging werd in september 1966 gesticht door een fusie van verschillende protestantse, rooms-ka- tholieke en orthodoxe studentenorga nisaties. Het is nog niet bekend, of deze nu weer zelfstandige activiteiten zullen gaan ontwikkelen. LONDEN Zondag zal voor het eerst een vrouw preken in de Sint-Paulskathodraal. Het Is de we duwe van Martin Luther King. Haar man preekte er vijf jaar geleden. gen van de bevolking, die de januari- politiek ernstig nemen: de arbeiders klasse, de vakbonden, studenten, crea tieve werkers en alle andere progres sieve kringen van onze samenleving. Doen zij dat niet, dan vervalt ons volk tot 5e wanhoop en de berusting, waartegen Jan Palach geprotesteerd heeft door zijn daad Zijn offer ver plicht ons allen de strijd voort te zetten voor een vrij menswaardig be staan in waarheid en gerechtigheid aldus ie verklaring van de predikan ten. Hun kerk, officieel de Evangeli sche kerk van de Boheemse Broeders in Bohemen en Moravië geheten, ont stond in 1918, toen de hervormden en de lutheranen in deze gebieden zich verenigden. In Slowakije bestaan nog altijd een hervormde en een lutherse kerk naast elkaar Jan Palach In hetzelfde persbulletin, waarin deze verklaring staat afgedrukt, wordt ook vermeld, dat Jan Palach tot de kerk van deze predikanten behoorde. Hij was een zeer meelevend kerklid. Daags voor zijn dood was hij nog In de kerk geweest bij de begra fenis van een familielid. Zijn laatste nacht bracht hij door met het lezen van een boek over grote personen uit de geschiedenis van Bohemen. Hij toonde zich vooral geïnteresseerd in de figuren van Hus en Comenius. Met de Kerstdagen was Jan Palach nog aan het avondmaal geweest. Hij hoorde ioen een preek over Christus' woord tot Pilatus „Hiertoe ben Ik geboren en hiertoe ben Ik in de we reld gekomen, ondat Ik voor de waar heid zou getuigen- een ieder die uit de waarheid is. hoort naar Mijn stem". De Amerikaanse zangeres Nina Simone is een paar dagen in ons land op haar toUmee door Europa. Vannacht zal zij een concert geven in de Rotter damse Doelen. Gisteren zong ze in het Amsterdamse Concertgebouw en morgen treedt ze op in het Congresgebouw in Den Haag. De drie concerten waren al lang geleden uitverkocht, maar ze blijft nog even hier voor radio- en televisie-opnamen, zodat nog meer bewonderaars van deze bij zonder begaafde vrouw van haar zang kunnen genieten. Op de foto de zangeres na haar aankomst gisteren op Schiphol, waar ze een vermoeide indruk maakte. Congres over voorspelbaarheid (Van onze kerkredactie) NOORDWIJKERHOUT Plannen maken en voorspellen horen bij onze t\jd. Het is be paald niet een wijdverbreide hobby er zich mee bezig te hou den. Alle onzekerheden ten spijt worden we in een steeds inge wikkelder wordende wereld ge dwóngen ons met de toekomst en de noodzaak van verdere ont wikkelingen bezig te houden. Vandaar, dat planning en voorspel len al lang geen hobbv meer zijn. Er is ze'fs snrake van een volwaardige en waardiee beroensbeoefening. die door gosneciaUseerde economen in air-conditioned planbureaus in 's we relds hoofdsteden wordt bedreven. Ziedaar het thema en enkele constateringen van een gisteren en vandaag in Noordwijkerhout gehou den symDOsium. dak door het Leids interfacultair ethnoloeisch dispuut W. D. O. vanwege zijn veertigjarig bestaan was georganiseerd. Men heeft daar, nu steeds meer prognoses en plannen met betrekking tot ontwikkelingen rond het jaar 2000 worden opgesteld, eens na trachten te gaan welke opvattingen nu in gen aantal wetenschappen (sociologie, economie, recht, genetica, anthropolo gic en geschiedenis) ten aanzien van planning en voorspelbaarheid bestaan. Men wilde deze terreinver kenning nadrukkelijk stellen tegen de achtergrond van de inzichten, die K. R. Pnnper heeft ontwikkeld in zijn boek „The povertv of historicism", waarin hij de z.i. onmogelijkheid bespreekt om de toekomst te voorspellen en te „plannen" op basis van onveranderlijke tendenties die (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM De „gevangene van het jaar 1968", Nina Karsof is vrij, maar niet uit de zorgen. Ze zit niet langer in een Poolse cel maar in Israël. Ze is echter door een schijnhuwelijk verbon den aan haar pleegvader, de jood dr. Simon Schechter. De rabbijnen willen het ouwelijk niet ontbinden, want ze zijn er niet hele maal zeker van dat Nina Karsof een jodin is. Over gemengde huwelijken heb ben zii geen zeggenschap, zeggen deze schriftgeleer den Het zou een komisch-ro- •nantische geschiedenis ge weest zijn, als zij niet zo tragisch was De verwikke lingen begonnen, toen Nina in 1966 door de Poolse poli tie werd gearresteerd, om dat haar baas en pleegvader een boek had geschreven, dat noga1 kritisch was ten opzichte van het commu- oistischf regime. Het merkwaardige was dat dr. Schechter en zijn "rouw Lydia wel gear- -esteerd werden, maar al heel gauw weer werden vrijgelaten De secretaresse werd echter in oktober 1967 tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld Algemeen was de opinie dat dit een poli tiek vonnis was Amnesty International bemoeide zich met de affaire en riep Nina Karsof uit tot „gevangene van het jaar" in 1968. GEWOND De heer en mevrouw Schechter beiden joden, ladden elkaar tijdens de 'ongste wereldoorlog ont- noet Hij was een Russisch •oldaat die aan de ogen ge wond was en zij verpleegde lem. Na de oorlog namen '.ij het meisje Karsof, wier ouders zijn omgekomen in ■en Duits concentratiekamp, in hun huis op. Het meisje bezat geer enkel officieel paoier om naam of afkomst te kunnen bewijzen, omdat 'lies verloren gegaan was Toen de Schechters weer uit de gevangenis ontslagen waren besloten zij naar rsraël te vertrekken, waar hun zoon reeds woonde Me vrouw Schechter ging voor uit »r vestigde zich in Hai- 'a waar zi; aan het Tecbni >n werd verbonden. Dr Schncbtpr de blinde histori- ;us Veef achter om te pro neren Nina uit de gevange nis te krijgen H11 was haar enig contact met de buitenwereld, omdat Poolse gevangenen alleen Dezocht mogen worden door de naaste familieleden. De Schechters hadden besloten haar officieel te adopteren als dochter maar al spoedig bleek dat deze procedure ja ren in beslag zou nemen. HUWELIJK Toen ontdekte de blinde historicus dat als hij het meisje trouwde hij haar on middellijk na haar vrijla ting kor meenemen naar Israël. De rabbijnen in Israël ontbonden zijn wetti ge ouwelijk en hij trouwde Nina in naam. Dank zij pressie van Am- lestv International werd het rnetsie in november 196R geheel onverwachts vrljgela- 'en Binner een maand wa- •en nelden ir Israël Toen moes» het schijnhu welijk ontbonden worden opdat hii zijn wettige touw weer zou kunnen hu wen, maar de schriftgeleer- ien gooiden roet in het /ten De rabbijnen zijn be- 'ast met de voltrekking en ontbinding van huwelijken ussen toden Geen instantie is er in Israël die dat voor «emenede naren kan doen Op dat punt is er een lacune in de Israëlische wetgeving ZOEKEN De rabbijnen zeggen nu lat zij niet gerechtigd zijn jm het schijnhuwelijk te ontbinden omdat ze niet de zekerheid hebben dat Nina Karsof een jodin is. Alle pa lieren ontbreken immers. Nu moet het echtpaar ■Schechter een jood zien te vinden die in het concentra 'iekamp de ouders van Ninr1 lebher gekend en ktinner getniger dat zij joden wa -en Pas dar zal het schijn huwelijV ontbonden en hei echte huwelijk weer ingeze- ;erd krinner worden. men in de geschiedenis zou kunnen ontwaren. Popper zou liever in onderdelen af dalen, dus niet willen pretenderen de hele maatschappij, maar slechts be paalde maatschappelijke ontwikke lingen te bestrijken. Daarbij dan een vorm van voorspellen hanterend die aan kan geven dat iets onder bepaal de omstandigheden niet bereikt kan worden en dat iets onder andere omstandigheden wellicht bereikt kan worden. Feitelijk zijn Prof. dr. S. Hofstra, socioloog, stel de onder meer dat planning en voorspellend denken zoveel mogelijk moeten berusten op feitelijke infor matie. Ook onze wensen, waarden, behoeften en prioriteiten dienen een grote rol te spelen. Belangrijk is voorts dat bij ons altijd gebrekkig blijvende toekomstdenken de moge lijkheid van alternatieve ontwikke lingen open wordt gehouden. Hoewel exactheid zal toenemen wanneer men zich beperkt tot een beperkt aantal verschijnselen en tot een korte periode winnen planning een voorspelbaarheid toch aan be langrijkheid naarmate rekening ge houden wordt met een groter aantal factoren op een uitgebreider gebied. De hoogleraar maakte daarbij duide lijk dat visie op een groter geheel nog niet gelijk behoeft te staan met de door Popper terecht bekritiseerde planning van een groot geheel. Drs. H. Duller, econoom, merkte onder meer op. dat de economie in zicht verschaft in de samenhang tus sen zekere verschijnselen waardoor, als het ene gegeven gevonden is, het andere kan worden berekend. Andere samenhaneen laten zich in een alge braïsche vergelijking onderbrengen Maar hoe eeacheveerd ook de metho de. menseliike beslissingen worden in deze beschouwing niet betrokken. Men kan hoogstens van bijsturen spreken. Recht is in zichzelf al voorspellend voorzover een rechtsfunctionarls zich bij elke uitspraak af moet vragen wat er leeft en gaat leven in het rechtsmilieu. De spanning tussen dwang en vrijwillige aanvaarding vormt de problematiek van de rechtsontwikkeling (mr. H. J-W So- nius). Trang verloop De anthropogeneticus dr. L. N Went noemde vanuit zijn vakgebied als het vraagstuk de traag verlenen de genetische ontwikkeling enerzijds en de technische revolutie anderzlids Men zou de genetische evolutie moe ten kunnen beïnvloeden. hetee»»n met name de laatste jaren hinnen ons be reik lijkt te ziin gekomen. De anthropoloog prof. dr. G. W. Locher zette uiteen dat macrobisto- risch bezien wel deeeliik In verschil lende opzichten valt te werken met voorspellingen en planning en wees de „piecemal social engineering" la Popper met tal van argumenten als inadenuaat van de hand. In de discussie wilde men zich vooral richten op ontwikkelingslan den Tp de gedachtpn«"->rfh-no kwam onder mepr tot uiting dat in longe staten nog zn'n «rrntp afstand hpctaai bissen de traditH» /adafi en <*p natln oaal-pnl't'pkp l^pa'pn "an do tpMpfc bestaat nog afop^ïpn "an d® veela' andere 1/tenlnolpën van de hidfenwe- reld. dat een veel omvattende toe komstvisie voor zo'n land uitgesloten lijkt (Van onze kerkredactie) PRETORIA Van de drie „vrijge maakte" Gereformeerde Kerken in Zuid-Afrika zijn er twee gescheurd. Na de moeilijkheden in Kemptonpark js nu ook de gemeente van Pretoria in moeilijkheden gekomen en uiteen gevallen. De volledige naam van deze kerken is „Die Vrile Gereformeerde Kerke in Suid-Afrika". De breuk in Pretoria houdt ver band met het pastoraat van de voor ganger, dr. C. van der Waal. Een tweetal ouderlingen hadden er be zwaar tegen dat hij als predikant aan de gemeente verbonden bleef. Zij eisten zijn aftreden, omdat zij een tegenstrijdigheid zagen tussen zijn leer en leven. Zij kwamen daarom niet meer in de kerk en werden geschorst. De twee geschorste ouderlingen hebben met vier diakenen de ge meenteleden opgeroepen zich niet langer onder de meerderheid van de kerVeraad te stellen. In Kemptonpark ontstonden moei lijkheden. omdat de kerkeraad meen de dat de gemeente opgeheven moest worden. De predikant, ds. W. Boes- senkool, die indertijd in Capelle aan den I.Tssel stond, heeft zich tegen dat besluit verzet en probeert het werk toch voort te zetten. (Van een onzer verslaggeefsters) GENèVE De luchtbrug, die Joint Church Aid. de hulporganisatie die van de kerken uitgaat, van het eiland Sao Tomé naar Biafra onderhoudt heeft aan acht piloten het leven ge kost. Daaronder zijn de vier man van de ln december verongelukte DC7 An dere piloten werden gewond door bombardementen en beschieting. v NED. HERV. KERK Bedankt voor Alphen a.d. Rijn (vac. W. Verweij): M. v. d. Bosch te Goes. Emeritaat verleend aan ds. A. Hof man te Schiedam (per 1 mei). GEREF. KERKEN Beroepen te Hoofddorp: L. Loosman te Scheveningen; te Klundert: G. Haaksma te Nleuw-Amsterdam. Benoemd tot geestel. verzorger van het psychiatrisch ziekenhuis Dennen oord te Zuid-Laren: drs. J. W. Vlaan deren te Alkmaar, die dit heeft aan genomen. Beroepbaar: kand. Th. de Kok, Lijs- terbesstraai 1, Waddinxveen. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Deventer: A. W Drechsler te Den Haag-zuid. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Beroepen te Hilversum en te Vee- nendaal: J Pannekoek te Terneuzen, die hedankte voor Rhenen. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Harlingen: J. Oldo- kamp te Uithuizen, die dit heeft aan genomen; te Haarlem: L. Koopmans te Den Burg (Texel). Emeritaat verleend aan ds. mr. H. H. Gaaikema te Harlingen. Ondanks tropische regenbuien woonden 80.000 mensen in het stadion van Rlo de Janeiro de ooeningsrally bij van een grote landeliike evangelisatie- eamnagne van de baptisten i;. Brazilië. n Bii oogravineen onder de Jom van York «Engeland) heeft men een tweede bissohopsgraf uit de dertiende eeuw ontdekt. Men vond er een kelk. een ring. een kruis en andere waardevolle kunstvoorwerpen Vorig jaar werd bet andere graf gevonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2