.PROGRESSIEF AKKOORD IS ONWAARSCHIJNLIJK' Commentaar Anti-raketstelsel sterk gewijzigd 16 Broertjes van 14 en pleegden overval Brandaris keert volle 100 pet. uit Polio is vrijwel verdwenen Lou van Burg bedreigd decoratieve onilerzettegel voor u als ti een nieuwe abonnee opgeeft! Het Kwartet Schmelzer: PvdA moet gelederen saneren HET WEER Winter terug HOLS VLEES )3« 1,79 5,37 Automobilist tegen brug Vervoer in de knel COMPROMIS VAN NIXON Sfeer tussen Bonn en Moskou vergif tigcT Nieuwe leidse Conramt Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Zaterdag 15 maart 1969 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Partijraad KVP houdt cangrcs Niet gebonden aan tie VVD .Machteloze tliscussieclub' De Jong en Schmelzer „tamme oppositie" Van der Stee pakloos (Van onze parlementsredactie) ARNHEM „De kans, dat er binnen afzienbare tyd een pro gressief akkoord komt, is vrijwel nihil. Komt er een PAK, dan is het een vaag PAK-je, dat bjj de afdeling kleuterkleding thuishoort en geen schijn van kans heeft op een meerderheid in het Neder landse volk." Aldus drs. W. K. N. Schmelzer gisteravond op de partijraad van de KVP te Arnhem. Tot nu toe zijn de drie christelijke „oude" partijen de enige, die reëel in staat zijn geble ken werkelijk nieuwe politieke we gen te bewandelen. De KVP-fractievoorzitter in de Tweede Kamer prees het kabinet-De Jong, dat veel van de wensen van de KVP heeft uitgevoerd of daarmee nog bezig is. In financieel-econo- misch opzicht gaat de regering echter een zeer moeilijk jaar tegemoet. De heer Schmelzer is er van overtuigd, dat de vier regeringspartijen loyaal zullen samenwerken. Overigens wees hij de uitspraak van de v VD-f ractievoorzitter Toxo- peus, dat de KVP na hét congres van de PvdA meer dan ooit gebonden is aan de VVD, van de hand. De situa tie is nog te onzichtbaar om nu al uitspraken te doen over de periode na 1971. Hij wilde het kabinet-De Jong op dit moment dan ook beslist SPRIUK Ontvlied de menigte: de olifant verlaat de weg als hij een troep varkens ziet aan komen. PYTHAGORAS 2Q biedt vandaag: -#■ Mr. Ch. A. Ro9heuvel doet Pengel9 pekelzonden uit de doeken •#- Drs. J. de Koning over Plan- Mansholt (2) -#■ Koehandel met Papoea's en Open brief van Joh. Verheul Columbus: held die geen held was -#■ Kernreactor Dodewaard is experiment „Luchtstrljd" tussen Londen ei New York Lekkerkerker bouwt violen van lucifers -#■ Saunabad verhoogt weerstand Wilma zakte in elkaar KOUD WEER DE BILT Verwachting tot zondagavond: Veel bewolking met plaatselijk enige sneeuw of regen. Matige tot krachtige, langs de wadden af en toe harde oostelijke wind. Koud weer. Het wil nog niet met de lente, al was het gisteren bij twaalf a dertien graden in het westen en zuiden van het land aangenaam weer. Door een hogedrukgebied dat zich van Skandinavië naar de Noordzee versterkt, blaast een krachtige oostenwind de koude lucht weer in onze richting. De vorstgrens was vanmorgen al tot Overijssel gevorderd. Waarschijnlijk zal zondag deze koudere lucht erin slagen ook tot west-Nederland door te drin gen waarbij kans op ijzel of lich te sneeuw. Mogelijk dat de zuide lijke provincies morgen nog juist in de zachte lucht blijven liggen. 16 Maart: zon op 6.53, zon onder 18.46, maan op 6.34, maan onder 16.40, 18 maart nieuwe maan. 17 Maart: Zon op 6.50, zon onder 18.47, maan op 6.46, maan onder 18.04, 18 maart nieuwe maan. niet zien als inzet voor de verkiezin gen in 1971. Saneren De moeilijkheden in de PvdA kre gen veel aandacht van de heer Schmelzer. Hij was er van overtuigd, dat de constructieve socialisten in de PvdA er vroeg of laat in zullen sla gen er een geloofwaardige partij van te maken. Voorwaarde daarvoor is evenwel, dat de eigen gelederen wor den gesaneerd, met andere woorden, dat groepen als Nieuw Links en De mocratisch Appèl verdwijnen. Zo niet, dan zal de PvdA afglijden naar de status van een „machteloze dis cussieclub". „Intussen heeft de PvdA naar bui ter. toch een stuk eenheid gepresgn- teerd, zij het in negatieve zin. Deze chaotische partij heeft immers de eu vele moed gehad om een krijgshafti ge uitspraak te doen: geen stem busakkoord met de KVP". Drs. Schmelzer vond de motivering voor die stap summier: de KVP zal zich beslist niet door een uitspraak van een andere partij in de conservatieve hoek laten drukken. Ook kan de uitspraak geen onrust zaaien tussen de drie christelijke partijen. En wat betreft het argument „de drie christelijke partijen uit elkaar druk ken" was drs. Schmelzer kort: „Waar haalt de KVP de druk-kracht van daan?" Forse slag Het PAK is een onmogelijke zaak, want tussen 'PPR en PSP bestaan op sociaal-economisch, financieel en buitenlands gebied te grote verschil len om tot een duidelijk akkoord te komen. Zijn conclusie: „Het is dus niets anders geweest dan een zo forse slag in de lucht, dat deze PvdA er daar door zelf met een doffe dreun in de diepte van het isolement is getui meld". De KVP-fractieleider was geschokt door de PvdA-uitspraak dat de DDR erkend moet worden zonder voor waarden vooraf. Deze eenzijdige er kenning zou in de Bondsrepubliek de wind in de zeilen van een nieuw na tionalisme kunnen blazen, met alle gevolgen voor het westelijk bondge nootschap. De KVP is tegenstander van rechtse en linkse dictaturen, in de Navo gesymboliseerd door Portugal en Griekenland. De partij wil de banden met die landen echter niet verbreken, omdat daardoor elke ver houding tot de bevolking de mist in gaat. Alle communicatiemiddelen moeten worden aangegrepen, om in die landen een gunstige ontwikkeling te stimuleren. Drs. Schmelzer ontkende, dat de inflatie-correctie een liberale hobby zou zijn. Om een werkelijke soci aal-economische democratie te rea liseren is veel geld nodig. De keus is dan. belastingverhoging of prioritei ten stellen. Dat laatste leek hem aan trekkelijker, maar ook beter uitvoer baar. Onderzoek Op korte termijn moet een nauw gezet onderzoek worden ingesteld naar de op zichzelf „zegenrijke" Bijstandswet. Ook zal de KVP een studie gaan maken over de verhou ding, of liever gezegd de kloof tussen wetenschap en techniek. Het is zaak de wetenschap te beheersen en niet beheerst te worden. Deze vraagstuk ken rechtvaardigen volgens drs. 's Werelds beste persfoto van het vorige jaar wordt hier in het Congresgebouw in Den Haag ge toond door de maker ervan, de Amerikaan Edward T. Adams. De foto toont de executie van een Vietcong strijder door de chef van de Zuidvietnamese politie. UnUcNIVIcnK in de dierenspeciaalzaa OP VROUW GESCHOTEN (Van onze correspondent) BEDUM Gistermiddag heb ben twee broertjes van 14 en 16 jaar uit Bedum een roofoverval gepleegd, waarbij de weduwe A. Oudman aan het hoofd werd gewond. De jongens gingen haar sigarenwin keltje binnen. De oudste liep meteen door naar de gang, terwijl de jongste de geldla in de winkel leeghaalde. Mevrouw Oudman hoorde de win kelbel, liep naar voren en ontmoette in de gang de oudste. Deze zei: „Han den omhoog" en schoot meten met NTERIE.UR VERZORGING l/&CG(ut/n\ RAPtN BUPGgiküSEgglR 'JN SB UOG I een luchtdrukpistool. De weduwe kreeg een schapschot aan haar hoofd, waaruit Zij hevig bloedde. Met 70 aan buit verdwenen de broertjes uit de winkel. De gealar meerde rijkspolitie ging met een dochter van mevrouw Oudman het dorp in en dze herkende de jongste overvaller, die met een kistje onder de arm en het geld in zijn zak liep. ok de 16-jarige, die zich onherken baar had trachten te maken door een hoed en een donkere bril, werd later ingerekend. LOENEN Op de Westkanaaldijk in Nieuwersluis is gisteravond een automobilist door de afsluitbomen van de geopende brug gereden en met grote snelheid tegen de bijna gesloten brug gebotst. De bestuurder, de 27-jarige A. Faasse uit Kockengen was op slag dood. Schmelzer partijvorming op christe lijke grondslag. Hij was verheugd over de bereid heid van het bedrijfsleven de prijzen zelf in de hand te houden en wees een prijsstop ondubbelzinnig van de hand. Niettemin zal het kabinet-De Jong een zeer moeilijk jaar tegemoet gaan, vooral als het gaat om de over heidsuitgaven binnen de perken te houden. Hij was overigens zeer tevreden over dit kabinet, wat volgens hem zelfs de instemming schijnt te 'heb ben van de PvdA-fractie. Hij kon zich niet aan de indruk onttrekken dat zelfs de oppositie niet ontevreden is, anders zou het PvdA-congres frac tieleider Den Uyl niet op zijn vingers getikt hebben. „Uit hun tamme zij het soms helaas voor de regering en Kamerle den bijzonder tijdrovende optre den kan ik dan ook maar één con clusie trekken: het beleid van pre mier biedt kennelijk onvoldoende aanknopingspunten voor een werke lijk felle en overtuigende oppositie. Ik hoop niet dat ik de PvdA daarmee beledig", aldus drs. Schmelzer. WASHINGTON President Nixon heeft besloten tot een „aan zienlijk gewijzigde" versie van het omstreden Amerikaanse raket- verdedigingsstelsel Sentinel. Afgestapt zal worden van de Sentinel- bases in de omgeving van de grote steden, zoals zijn voorganger, Johnson, had voorgesteld. De bescherming van lanceer-inrichtingen voor offensieve raketten verdient volgens Nixon de voorkeur. Prins Bernhard was gisteren de voornaamste onder vele voorna me gasten bij de officiële opening van het Nederlands Congresge bouw in Den Haag. Meer bijzon derheden elders in de krant. Aan het door Nixon gesloten com promis zijn wekenlange uitvoerige discussies voorafgegaan, die dreigden uit te lopen op een frontale botsing met congresleden en vooraanstaande geleerden die zich tegen het ABM-systeem verzetten. Dat de Sentinelbases niet bij ste den worden aangelegd vormt een concessie jegens degenen die steeds hebben gezegd dat de aanwezigheid van dergelijke installaties bij dicht bevolkte gebieden miljoenen mensen tot een eerste doelwit zou maken bij een plotselinge aanval. Dreigingen Nixon zei op een persconferentie in Washington dat hij bij zijn besluit rekening had gehouden met zijn be lofte „alles in het werk te zullen stel len om van een tijdperk van confron tatie over te gaan in een tijdperk van (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM Na acht jaar onze kerheid heeft de liquidateur van de NV Assurantiemaatschappij Brandaris bekend gemaakt dat de crediteuren hun vorderingen tot de volle 100 procent krijgen uitgekeerd. Het gaat om 190.000 schuldeisers, die alsnog een bedrag te vorderen hebben van ongeveer 50 miljoen gulden. In 1961 raakte de Brandaris in moei lijkheden door wanbeleid op het gebied van buitenlandse beleggingen. Het be drijf vroeg uitstel van betaling aan, doch kon zich niet weer oprichten. De vier grote aandeelhouders: de Stoomvaart Maatschappij Nederland, de Koninklijke Paketvaart Maatschappij, de Nederlandsche Handel Maatschappij en de Nationale Handelsbank namen een aarzelende houding aan. Na veel geharrewar men wilde aanvankelijk alleen kleine schuldeisers tegemoet ko men werd een eerste storting van 10 miljoen gulden gedaan, die over alle crediteuren naar verhouding verdeeld werden. Door „een gunstig verloop van de li quidatie" kunnen de schuldeisers thans volledige genoegdoening krijgen. In de scrips, de schuldbewijzen, die na de eer ste uitkering werden afgegeven, is sinds 1963 een levendige speculatiehandel gedreven. Als gevolg hiervan is de sa menstelling van het crediteurenpakket sinds 1963 aanzienlijk gewijzigd. Het renteverlies wordt overigens niet vergoed. onderhandelingen". Het nieuwe af weerstelsel was gebaseerd „op een zorgvuldige beoordeling van de zich van Russische en Chinese kant ont wikkelende dreigingen". Voor vervolg zie pagina II BONN De sfeer tussen Bonn en Moskou is door de presidentsverkie zingen in West-Berlijn en door de Westduitse weigering, het verdrag te gen verdere verspreiding' van kern wapens goed te keuren, vergiftigd. Dit is gisteren door de Russische persattaché in Bonn, Bogomolof, be kendgemaakt. De Westduitse regeringswoordvoer der, Conrad Ahlers, zei in een com mentaar op de Russische verklaring, dat Oost-Duitsland verantwoordelijk was voor de meningsverschillen tus sen Bonn en Moskou in verband met de presidentsverkiezingen. Ahlers zei verder dat de Westduitse regering hoopt, dat haar streven om tot betere betrekkingen met Moskou te komen door de storingsactiviteit van Oost-Duitsland niet blijvend ge dwarsboomd zal worden. BETALING ABONNEMENT De abonnees, die gewend zijn het abonnementsgeld te gireren, wordt ver zocht voor 1 april a.s. f 4.70 per maand f 14.10 per kwartaal over te schrijven op onze postrekening nr. 58936. De abonnees, die gewoonlijk per kwi tantie betalen, doch inmiddels In het be zit zijn van een postrekening wordt eveneens verzocht, ter voorkoming van Incassokosten, genoemd bedrag te gi reren. Het bovenstaande geldt niet voor de abonnees die ons machtiging tot auto matische afschrijving hebben verstrekt. DIRECTIE N. L. CRT. VEN ALS vele andere jaren zijn er ook thans weer moeilijkhe den over de loonsverhogingen voor het personeel van particuliere bus ondernemingen. De buschauffeurs bij het streekver voer vragen dezelfde honorering als hun collega's bij de gemeentelijke vervoerbedrijven, die veelal via de gemeentekassen met grote verliezen kunnen blijven draaien. Het gaat hier om een noodzakelijke publieke dienstverlening aan het publiek. De streekvervoerondernemingen, die thans met name in het noorden en zuiden van het land In de knel ra ken, verzorgen echter evenzéér een publiek belang. Deze bedrijven kun nen echter niet met verliezen wer ken, maar moeten zelfs zo mogelijk winst maken om het bestaan vol te houden. De subsidies, die hier door de over heid verleend worden, zijn veelal van niet veel meer dan symbolische aard. Door het niet inwilligen van door de werkgevers- en werknemersorganisa ties overeengekomen loonsverbeterin gen dreigt thans een staking in en kele busondernemingen. Deze ont wikkeling is ernstig. Moet de over heid in deze gevallen het streekver voer overnemen, om zo het algemeen belang op vervoersgebied, met name in nauwelijks ontsloten gebieden In het noorden en zuiden, te behartigen? Of verdient het particuliere vervoer als zodanig meer steun van de over heid? Wij dachten het laatste. Overheids- of semi-overheidsbedrij- ven blijken in de praktijk altijd nog duurder te zijn dan een particulier bedrijf dat met verliezen werkt. Wat er zich bij het spoorwegbedrijf vol trekt en de ondoorzichtige situatie bij het bedrijf van Van Gend en Loos stemmen in dit opzicht niet hoop- voL Misschien kan Verkeer en Water staat op korte termijn maatregelen treffen om de bedrijven, die belang rijke diensten verlenen, maar finan cieel buiten eigen schuld in de knel zijn geraakt, de helpende hand te bicden, mede in het algemeen be lang. AMSTERDAM Sinds in 1957 de inenting tegen poliomyelitis in Ne derland op grote schaal op gang is gekomen, is kinderverlamming vrij wel uit onze samenleving verdwenen. Dit schrijft dr. B. Hofman, verbon den aan het rijksinstituut voor de volksgezondheid in het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde. Vanaf januari 1967 tot september 1968 werd geen enkel geval van polio gemeld. In september '68 werd de ziekte bij een kind in Den Haag vast gesteld. Ook ln Rotterdam deed zich een geval voor. Het betrof niet-in- geënte kinderen. DEN HAAG De Duitse politie zoekt Alfred Krems, de ex-echtgenoot van de vrouw met wie quizmaster Lou van Burg vorige maand trouwde. Krems, die voorheen chauffeur van de quizmaster was, heeft zowel Lou van Burg als zijn huidige vrouw met een moordaanslag bedreigd. De man belde zondag naar Scheveningen, waar Lou van Burg woont. Hij kreeg zijn ex-vrouw aan de lijn, die hij vertelde dat zij en Lou van Burg het niet lang meer zouden maken. Lou van Burg zou op 18 maart in Karls ruhe wordqn vermoord. Deze is daar dan ter opluistering van een grote modeshow. De man belde zondag naar Scheveningen, waar Lou van Burg woont. Hij hun oorzaak te vinden in het ongenoegen van Krems over de toewijzing van zijn kind aan de vrouw en over pogingen van Lou van Burg om een ander kind van de vrouw niet-echtelijk te laten verklaren. Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktlviteit ont vang ik een onder-| zettegel. De nieu we abonnee krijgt onze krant veertien| dagen gratis. w piaais: 1 ^mt aa mb BM WH BH Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1