Kievit let voor eerste ei op de temperatuur AMADEUS Lei of lij? PUZZEL VAN DE WEEK door John Knittel ZATERDAG 15 MAART 1969 6 Hebben jullie de kievit met z'n mooie kuif al gezien? Ik wel hoor! Hij is weer op de Nederlandse weilanden neergestreken. Zijn brede zwart-witte vleugels droegen de eenzame kievit over de Middellandse zee en over de bergen van Spanje naar Neder land. Hij kwam van de warme zon naar het nog koude Neder landse polderland. Toch is de komst van de kievit een bewijs dat de lente In aantocht is. Sommige optimisten zeggen zelfs dat we een mooi voorjaar krijgen omdat de vogel al vroeg in hot jaar is gezien. We zullen maar afwachten. De afgelopen nachten zijn erf koud geweest. De vogel zal de grote overgang best hebben ge voeld. Het voorspellen van het vin den van het eerste kievitsei is niet gemakkelijk. Vanaf 1897 heeft men elk jaar opgeschre ven wanneer het eerste ei werd gevonden. In 1961 was dat op 4 maart. In 1955 werd het op 28 maart gevonden, ongeveer een week nadat nog acht graden vorst was gemeten. Een bewijs dat het vinden van het eerste kievitsei nauw samenhangt met het temperatuurverloop. Wel is het steeds in de maand maart geweest Het nestje is moeilijk te ont dekken. Het is eenvoudig ge maakt: een kuiltje in de bodem, wat grassprietjes en strootjes en het huisje voor de bieren is klaar. De ervaren zoekers sporen de eieren op door op het gedrag van de vogels te letten. De eie ren hebben een prachtige schutskleur, dat wil zeggen ze zijn bijna niet te onderscheiden van de omgeving waarin ze zijn gelegd. Ze zijn donker gevlekt en hebben een olijfgroene kleur. Ieder jaar wordt er, vooral in Friesland, ijverig ge zocht Met lange polsstokken ge wapend gaat men op zoek, springend over smalle en brede sloten. Zo hoort het Een kievitsei wordt als voor gerecht gegeten. Alleen omdat het zo'n lekker hapje is. Het heeft een dunne schil, bijna een vliesje. en daarom moet het heel voorzichtig worden behan deld. Dikwijls wordt het voor vervoer in houtwol of hennep zemelen verpakt Als het eitje is gekookt en gepeld wordt het op de linkerhandpalm gelegd, de platte kant naar beneden. Met de rechterhandpalm wordt er een zacht klapje op gegeven zodat het een soort bolletje wordt Waarom het zo moet? Ik weet het niet. Het hoort nu eenmaal zo. Een snufje zout, een hapje ei en een radijsje geeft het lek kerste voorjaarshapje dat je maar bedenken kunt. Veel vijanden De kievit heeft veel vijanden. Angstvallig houdt het mannetje de wacht als het wijfje zit te broeden. Het zijn niet alleen de kraaien die het op de eieren hebben voorzien of de wezel die, bijna onhoorbaar, door het gras naderbij sluipt om de broedende vogel te bespringen. Met één beet bijt hij de hals slagader van het beestje door. Dan zijn er ook nog de rat en de valk. Maar het is de mens die het op zijn eieren heeft gemunt Hij is wel één van zijn grootste vijanden. Uit de overgebleven eieren kruipen de jongen eind maart of begin april. De kleintjes trekken al gauw. onder de hoe de van hun vader en moeder, de wijde wereld in. Het kan dan 's nachts nog flink vriezen en hagel -en sneeuwbuien ma ken vele slachtoffers. De diertjes die later in het jaar worden geboren, hebben veel meer kans om een volwas sen vogel te worden. C A R 0 L 1 N A Y E S hsrM^.„&ocD^rS/Ke"iZO?U£&WA? fl- &£HeiMÊ C4rt>£ etKrr/Ë VAVCAACX-WA yfs tuoiorsx Mor B.BTZZ op Puzzeloplossing Hanen Horizontaal, dat is van links naar rechts, lezen we: rol, koek, tobbe, banaan, bloem, klomp, pomp, roos, duizend, hok en hand. Vertikaal, dat is van boven naar beneden, staat er: graat, krant, zandlgper, boek, lamp, muis, stoof en den. Prijswinnaars Wilma van Stam, Leiden en Joke Staring, Sassenheim krij gen hun prijs thuisgestuurd. Ik zag laatst In een vreemde stad, Vier hoge torens staan. Op elk van die vier torens zat, Een grote gouden haan. Ze keken leder voor zich uit. Waar keken zij toch naar? Naar noord, oost, naar west en zuid. Ik vroeg: „wat zie je daar?" „Och goede hanen" riep Ik toen. Och doe mij een plezier, Wil jij ze daar de groeten doen. Van alle klnd'ren hier? DAG NICHTEN EN NEVEN Hoe maken jullie het alle maal? Zijn we al een klein beetje bruin petrorden van het zonnetje? We hebben cr nu echt wel een poosje van kunnen profiteren. Er tvaren heel wat meisjes en jongens die in hun brieven schreven dat ze de afgelopen week het theoretische gedeelte van het verkeersexamen heb ben moeten afleggen. Oef. wat gewichtig. Is het allemaal goed gegaan? Hebben jullie alle vra gen goed kunnen beantwoor den? In deze tijd met het druk ke verkeer is het nodig dat je ook op de fiets de verkeersre gels kent. Jullie schrijven maar gauw hoe het allemaal is ge gaan. En nu hard iverken aan het praktisch gedeelte, want dan moet je echt met de fiets erop uit. Wat kreeg ik deze week een hele grote" stapel brieven op mijn bureau. Prachtig.' Jullie hebt goed je best gedaan. Er waren ook een paar meisjes die niet wisten wat ze moesten schrijven. Zo moeilijk is het toch niet? Je beleeft zoveel op school en buiten met je vriend jes en vriendinnetjes. Alle be gin is moeilijk. Als je het pro beert en je hebt het een paar keer gedaan, dan ga je het steeds gemakkelijker vinden. Deze week kreeg ik van een paar meisjes een mooi verhaal toegestuurd. Hartelijk bedankt hoor! Ik ben er erg blij mee. Tezijnertijd komt het in ons hoekje. Nichten en neven we paan toeer een eind maken aan ons babbeltje anders wordt het veel te lang. Daaap, veel sterkte op school met de repetities en tot de vol gende keer. Tante Jos Gsrds Baars maakt* deze mooie tekening. Dit is wel een heel ge makkelijke puzzel! Jullie zien om de letters allerlei voorwer pen staan. Bedoeling is dat we de letters van de namen van deze af beeldingen gaan weg strepen. De letters die overblijven vormen de naam van iets dat een konijn graag lust. Jarigen HOERA. HOERA!!! Henk Bragt, Maria Ender- veld, Louis de Graaf. Ineke Hofland, Gerda den Hollander, Maartje Klok. Betty Srtiellevis, Connie van der Vliet, Piet de Vos en Liesbeth van der Wel: van harte gefeliciteerd met jul lie verjaardag van de nichten en neven. Jullie hebt waarschijnlijk allemaal weieens van het woordje lei ge hoord. Misschien zijn er nog wel onder |ullie die er één hebben. Op een lei kun je met krijt schrijven, zoals men vroeger op school deed. Met een doekje maak je de lei weer schoon, net als een school bord. Maar er is ook een woordje l(j met een lange IJ. Wanneer een schip niet recht of met de wind richting meevaart, maar aan de zij kant door de wind wordt geraakt, dan heeft het schip een loef- en een lijzijde. De loefzijde Is die kant van het schip waar de wind op staat. De andere kant heet de lijzijde. Het is maar een weetl woord; 23. muzieknoot; 25. klndergroet; 26. lidwoord; 27. dorpsvertelling 31. muzieknoot; 32. heden; 34 kanselredenaar; 41. maanstand; 42. voor zetsel; 43. lidwoord (Fr.); 44. muzieknoot; 45. plaats in Zeeland; 47. niet gesloten; 49. eenmaal; 51. boom; 53. ontgonnen land; 55. jongensnaam 58. koor van zangers; 59. ad rem. 60. ochtendstond. VERT 1 drinkbeker op een voet; 2. vlaktemaat; 3. rustig; 4. boom; 6 spil van een wiel; 7. plaats In N.H.; 8. tijdrekening; 9 gelogen kwaad; 11 lidwoord; 14 vreemde munt; 15. bekende afkorting; 16. nummer (afk 17. niet begroeid; 19. landtong; 21. meisjesnaam; 24 rivier in Italië; 27. speel goed; 28. vod; 29 kledingstuk; 30. boomloot; 33. opstandig; 35. bloem 36. plaats in Gelderl.; 37. voorzetsel; 38. berg; 39. water in Limburg; 40 vorstelijk eigendom, 45. soort van antilope; 46. muzieknoot; 47. voorzetsel 48. plaats in Drente; 50. telwoord; 52. landbouwwerktuig; 54. rivier In Enge land; 56. voedsel; 57. Japans spel. mannelijk beroep, 5. specerij. 10 bid (Lat 12. spoedig; 15 telwoord; 17 zulvelprodukt. 18 korf; 20. venster; 22. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR.: 1. rommel; 4 aardig; 7. enkel; 9. deel; 10. edel; 12. poes; 13. immer; 14. rood; 15. lente; 18. del; 20. steel; 23. belet; 25. nadeel 26. nestor; 27. steil; 29. lepel; 31. arg; 32. plots; 37. grot; 39. prent; 40. teen; 41. rode; 42. aren; 43 ei sen; 44. reiger; 45. donker VERT.; 1. rimpel; 2. mees; 3. Ie- (Een wereld in wording) 135 „In het midden antwoordde Amadeus. „Europa en Afrika zijn bij elkaar gevoegd." „Wat betekent Atlantropa eigenlijk?" „Dat betekent „Het continent van de Atlantische Oceaan". „Zoiets als Pan-Europa?" „Neen, Pan-Europa is een politieke idee. Daarmee worden de problemen van ruimte, bevolking en ruwe materialen niet opgelost. Atlantropa is daarentegen wel de oplossing van deze problemen." „Mij wil het voorkomen als een van die romans over de toekomstige wereld", sprak Gusti tot Freddy. „Het is een roman," verzekerde Amadeus, „maar een ro man van feiten en gestalten." Pauline leunde tegen een van de granieten pilaren, die het dak ondersteunden, terwijl Gustl en Freddy gingen zitten. Haar blikken dwaalden doi r de hal en ze las tal van spreuken en uitspraken, die de muren en kamerschermen versierden, boodschappen, die de gebot rte van een nieuwe wereld aankondigden. „De woestijn wordt vruchtbaar" las ze boven een der vakken en ze zag eveneens een schilderij van krachtstations, die water uit de zee pompten, welk water in grote kunstige bassins stroomde, waar het ontzout werd. Er waren tarwe- en katoenvelden, die zich tot aan de verre horizont uitstrek ten, er waren Afrikaanse dorpen onder grote schaduwrijke bomen. Hier stond geschreven: „Het technische ras veran dert de topografie van de wereld." ..Levensruimte voor de miljoenen, die in Europa geen plaats vinden." „We willen nieuw land veroveren." „Londen - Parijs - Gibraltar - Tanger - Kaapstad. Stock holm - Berlijn - Rome - Tunis - Kaapstad. Zonder overstap pen." „Reis over land door de zee. Per schip naar het hart van Afrika." Haar blikken dwaalden naar een andere afdeling. Daar las ze: „Gibraltar-werken, Tunis-werken, Dardanellen-werken. Verenigde krachtwerken van Europa." „Is de wereld dan zo groot en zo verward, als ze zich hier voordoet?" dacht Pauline in zichzelf. „Het moet wel zo zijn. Anders zou Amadeus niet zo zijn best doen om zijn mede mensen ervan te overtuigen, dat er een grote poging moet worden aangewend om haar op fundamentele wijze te ver anderen. Met een gevoel van eerbiedig ontzag werd zij zich bewust van de onbelangrijkheid van haar eigen bestaan in de reusachtige worsteling, die op de wereld woedde. Wat bete kenden haar moeilijkheden, wat betekende haar verdriet, haar liefde in vergelijking met de smartelijke strijd, de strijd voor het bestaan, die uitgevochten moest worden door de grote volken van Europa? Ieder woord, dat Amadeus zo pas gesproken had, kreeg een bijzondere betekenis. Ze luisterde met ingehouden adem naar het gesprek der drie mannen. Ook Gusti moest luisteren, ondanks zijn aangebo ren tegenzin tegen veranderingen, ondanks zijn vrees en wantrouwen tegen alle denkbeelden, die niet strookten met zijn ingewortelde ideeën over de staat, de vrijheid, de demo cratie en de staathuishoudkunde. Maar hij luisterde naar Amadeus met een skepticisme, dat inherent is aan een geest, die uit kleine vakjes is samengesteld, terwijl Freddy er met stijf op elkaar geklemde lippen aandachtig luisterend met het air van een expert bijstond, die ieder ogenblik klaar is om kritische opmerkingen te maken. Ze had de indruk, dat er zich een licht ironische uitdruk king in Amadeus' ogen vertoonde. Gusti, die een manhaftig patriot was, wilde weten, nog voor hij wist, wat Atlantropa eigenlijk was, hoe 't zich tegenover Zwitserland verhield. Amadeus moest daar wel mee sympathiseren, want het was in de eerste plaats zijn liefde voor zijn land geweest, die hem ertoe gedreven had een voorvechter van Atlantropa te worden. „U bent natuurlijk een expert in de economie", hoorde Pauline hem tot haar man zeggen. „Ik ben maar een inge nieur. Maar het wil me voorkomen, dat ons Jdeine land meer dan de andere landen afhankelijk is van de algemene voorspoed in heel Europa. Ons land is. om te kunnen leven, in zeer hoge mate afhankelijk van omstandigheden, die buiten onze geografische grenzen hun beslag krijgen. Het wil me dus voorkomen, dat we bij een beschouwing van onze volkshuishouding en van de toestand, waarin Europa zich bevindt, tot de conclusie moeten komen, dat we hedentenda- ge in een zeer beroerde situatie verkeren." „Wacht een ogenblik", sprak Gusti, „ik ga daar niet hele maal mee akkoord." „Dat is van geen belang, mijnheer", onderbrak Amadeus hem kortaf met ontwapenend gebaar, „als we 't er maar beiden over eens zijn, dat ons Zwitserland een lid van de Europese statenfamilie is en dat moet blijven." „Dat bestrijd ik natuurlijk niet." „Nu, in dat geval hebben wij net zoveel met Atlantropa te maken, als dit het geval is met Duitsland, Engeland, Frank rijk, Italië en de rest van Europa." „Behalve dan, dat we een neutraal land zijn." „Neutraliteit vult de buik van ons volk niet, als er een oorlog komt", merkte Amadeus op. „We zijn ook goed door de laatste oorlog heengekomen, waar of niet?" „Ja gelukkig wel", stemde Amadeus toe met een hopeloze blik op Paulines man en niet zonder innig medelijden met Pauline. Hij begon te beseffen, dat Pauline onmogelijk de gelukki ge vrouw van zo'n man kon zijn. Maar hij, Amadeus, nad toch geen recht er zulke gedachten en speculaties op na te houden. Hier stond het echtpaar. De man maakte nog niet zo'n heel slechte indruk. Hij had natuurlijk ook zijn goede kanten, anders zou ze hem niet hebben genomen. Amadeus bezat genoeg goede hoedanigheden om in staat te zijn ge makkelijk in de goedheid van anderen te geloven. „Ik voor mij ben de mening toegedaan", hernam hij na een kort stilzwijgen, „dat onze neutraliteit een vrije gave van de hemel aan ons is. Die neutraliteit moet tot gevolg hebben, dat we met een onpartijdig, welwillend oog andere volken beschouwen, die om redenen, die Atlantropa volledig erkent, mogelijkerwijs niet passief kunnen blijven in onze wereld, zoals die nu eenmaal is. Neutraal of niet; we beho ren tot Europa en Europa's lot is net onze. Europa dat betekent mensen zonder ruimte, terwijl Afrika omgekeerd een ruimte zonder mensen is." „Ik weet niet meer van Afrika, dan wat ik er over gelezen heb", sprak Gusti, „maar ik besef, dat de wanorde, die er op het ogenblik in Europa heerst, zijn politieke en economische oorzaken heeft." „Dat is zo", antwoordde Amadeus, „maar er zijn ook nog andere oorzaken en wel sociale, geografische, religieuze en ethnografische. Zoveel oorzaken als u maar verkiest Zoge naamde ideologieën (wat een hatelijk woord) spelen een rol," „God zij geloofd, dat we Zwitsers zijn." (Wordt vervolgd) 45. „Wilt u een eindje meerijden?" vroeg een vriende lijke stem, vanuit het raampje van een kleine auto, „ik moet toch die kant uit" Jonas aanvaardde deze vrindelijk- heid graag en even later zat hij prinsheerlijk naast de bestuurder. „Rijden is toch gemakkelijker dan lopen," zei hij. „De man grinnikte. „Hebt u zin in een eigen wagen tje?" Jonas keek de man aan. „Ik heb er nog eentje staan. Hij is wel niet zo mooi als deze, maar voor tweehonderd guldentjes Is hij van u". „Da's goed," zei Jonas, nadat hij even heel goed nagedacht had. „Ik ga met een met u mee, dat wagentje halen." De man keerde om en een uurtje later reed Jonas zelf in een auto. Het was inderdaad niet zo'n mooie, maar hij reed, en dat was de hoofdzaak Smid je Verholen en de Knap-Mutator lie; 4. alert; 5. roer; 6. gondel; 8 kameel; 9 Deen. 11 loge; 16. een re; 17. todde; 18. delta; 19. lenig. 21. titel; 22. eerst, 23. bes; 24. tel: 28. ergëna; 29. logger; 30. poor; 33 oven; 34. sander; 35. speer; 36 stand; 38. tong-, 40. teen. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op briefkaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linkerbovenhoek vermelden: „Puz- zeloplossing". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f 5. „Bij mijn gouden kroon, bevond u zich óók aan boord, mijn heer Pond?", zei Koning Antonyc verrast. „Dat was ons niet bekend. Hoe kwam dat dan?" „De zaak zit eigenlijk zó, Majesteit", legde 009 uit. „Doctor Polnyck en zijn handlangers hadden mij op de een of andere manier herkend. Ze wisten mij te pakken te krijgen en sloten me op in een kist. Maar dank zij de hulp van smidje Verholen kon ik ontsnappen. En jaeen beetje geluk moet er natuurlijk ook bijkomen. Toen ik naar het vasteland gezwommen was, kwam ik terecht in de buurt van uw kroondomein. Daar kwam ik toen in aanraking met de aldaar woonachtige Janos de woeste Houthak ker, een prima kerel met de moed van een leeuw en een hart van goud..„" „Dat is ons bekend", merkte Koning Antonyc fijntjes op. „Aan de nobele Janos, alias de Graaf van Lmborg Strom, danken wij ons leven." En de goede Graaf wist eventjes niet hoe hij Kijken moest, toen er zóveel prijzende woorden over zijn kale schedel werden uitgestort.... „En dan zal ik nu maar weer eens verder gaan met het verhaal," zei smidje Verholen. „Sjeems hier vertelde aan de Graaf, dat ik te Boecograd rondliep in de vermomming van Pjotr Nogrottr. En wat deed die sluwe vos van een Graaf? Hij zocht in het telefoonboek op waar Pjotr Nogrottr precies woonde en ging hem ijskoud opzoeken. Hij had wel begrepen, dat ik als ik toch voor Pjotr Nogrottr speelde ook wel in Pjotr's huis zou wonen En nou is de rest ook duidelijk, denk ik. Dank zij de Graaf werd het contact tussen mij en Sjeems Pons hersteld...."

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 18