Saunabad verhoogt weerstand Bron van rust en veerkracht Kamperen met kinderen OP DE FIETS VOEL JE JE RIJKER dialoog AAN HUIS IS PRETTIG Drukte en oud worden Chocofondue Ontspannen in hete lucht en ijskoud water VITALISEREND INTERVIEW DOOR JEANNE DE VLIEGER WEGGOOI-INSTRUMENTEN 5 ZATERDAG 15 MAART 1969 Vandaag de laatste reacties op het hedendaags verkeer. Mevrouw C. te A. maakte eens een tocht met een vriendin die pas haar rij bewijs had: „Het was haar eerste lange rit. Ze stond dan al heel vroeg voor de deur; zó vroeg dat we nog in bed lagen. In grote haast maakten wij ons klaar om mee te gaan. Toen wij een eindje onderweg waren, riep mijn man In eens: „Ik heb mijn pantoffels nog aan!" Mijn vriendin weer terug, ze had „de zenuwen". Toen Ik haar vroeg waarom ze toch zo'.n haast had, zei ze: „Hoe vroeger je weg gaat, hoe minder auto's er op de weg zijn." Na vijf uur rijden arri veerden we heelhuids. Op de terugreis zei mijn vriendin na een uurtje rijden: „Ik word niet goed". Nou, bang was ik niet, maar ik dacht: hoe krijg ik die auto tot stilstand als er wat mei haar gebeurt? Het bleek dat mijn vriendin naar van de honger was; zij was weggereden zonder te hebben gegeten. Gelukkig lag er nog brood in de auto, dat ik haar met stukjes gevoerd heb. Je zag haar bijkomen. In het eerste restaurant dat wij tegenkwamen hebben we koffie gedronken. Mijn vraag is nu: Is het eigenlijk niet noodzakelijk dat iedereen met de handelingen van een auto op de hoogte moet zijn, al heeft hij geen rijbewijs?" Het lijkt ons wel gemakkelijk. Denk eens aan de lange vakantie- ritten. Je hoeft je enkel maar te verstuiken en je kunt niet meer rijden. Vakantiegangers naar het buitenland raden wij dan ook aan er op uit te trekken met twee personen die een rijbewijs hebben. Mevrouw G. te D. houdt een lofzang op de fiets: „Men moet weer eens een keer over polder weggetjes, door de duinen, over heidepaden en over de kronke lende bospaadjes gereden hebben om goed te beseffen hoe heerlijk het is tot de natuur te komen. Op de flets kan men zich rijker en gelukkiger voelen dan in de duurste auto. Zonder parkeerpro blemen kom je overal en in het spitsuur verplaats je je vlugger. Als je overspannen bent helpt een flinke fietstocht beter dan me dicijnen, en het is een sportieve manier om de spieren soepel te houden. Eén ding nog: we moeten wel zelf trappen om vooruit te ko-' men...." Tot slot enkele opmerkingen van de heer O. te H.: „Het wordt hoog tijd dat de re gering en een grote bevol kingsgroep zich bewust worden dat een auto in het geheel geen luxe is. Automobilisten dienen te oedenken dat zij al jarenlang rege ringstekorten dekken met verho gingen in wegenbelasting en ben zine. Verenigt ul Verkeerslessen op de lagere scholen dienen uitsluitend in de praktijk gegeven te worden, even als dat het geval is met rijlessen. Wanneer gaat een kind ooit theo retisch aan het verkeer deelne men? De borden dienen in de praktijk te worden geleerd. Tevens kan men het kind erop wijzen dat het verkeersgedrag der ouderen zeer veel te wensen overlaat. Een kwartiertje bij een kruispunt staan, levert daar zeker tientallen voor beelden van op. En dan op de fiets het verkeer in. Uiteraard kan een onderwijzer geen klas van dertig kinderen in de gaten hou den. Misschien zijn er wel moe ders zo flink om een en ander In overleg met de school te regelen en kunnen zij bij dit praktisch on derwijs assisteren." „Weest in het verkeer niet al leen bedacht op dingen, maar vooral op mensen en hun gedra gingen. Leer kleine kinderen al te letten op degeen die de auto bestuurt: heeft hij of zij je al ge zien? Ook al staat een stoplicht op groen, een automobilist dient re kening te houden met die oude vrouw die daar een beetje star voor zich uitkijkend richting zebra nadert. Vooral oude mensen hebben de neiging zich pardoes in het ver keer te storten. Zou verkeersvoor- lichting groepsgewijs aan hen, ook niet een punt van overweging moeten zijn? Ik denk aan de be- jaardensoos, met dia's bijvoor beeld: want voetgangers hebben ook rechten en veelal zie je de oudere mens schichtig op voetgan gersoversteekplaatsen, in plaats van dat ze zeker en rustig hun weg vervolgen. Wat voetgangers betreft: Laat er nog érgens In onze overbezette Randstad ruimte zijn tot rustig wandelen, ook voor moeders met jonge kinderen. Ik pleit voor par keren met bij de ingang grote par keerplaatsen voor fietsen, brom mers en auto's en verder: alléén wandelpaden," aldus de heer S. de J. te V. Als peuter kleuter wordt, maar nog te jong is voor de kleuterschool, breekt voor de moeders de moeilijkste tijd aan. Zo'n kleuter heeft te veel energie die hij niet kwijt kan en mama heeft meer te doen dan alleen op hem te letten. Juist voor deze periode heeft „Speelgroep aan huis" van Marie Winn en Mary Ann Porcher aardige suggesties. Het boekje stelt jonge moe ders voor om samen met an dere moeders een speelgroep te vormen. Iedere moeder houdt op haar beurt de kinderen bij zich aan huis bezig. Haar col lega-moeders hebben dan en kele ochtenden de handen vrij. Hoewel we ons niet aan de indruk kunnen ont trekken dat mannen het leven rustiger opnemen dan vrouwen, blijkt toch dat de vrouw gemiddeld drie a vijf jaar ouder wordt dan de man. En wel om het feit dat de man in het jachtige leven in hoogontwikkelde landen meestal onder groter druk komt te staan dan de vrouw. Merkwaardig toch! De vele jaren doorgebracht op de redactie van een uitgeverij waar acht he ren achter hun bureau zaten, leerden mij dat mannen wel druk kun nen dóen maar het vaak niet echt druk hebben. Terwijl zeven jaar erva ring in 't huishouden mij bijbrachten dat moeders met kinderen het erg druk kunnen hebben. Veel energie wordt er van hen gevraagd. Maar wij zijn er ken nelijk op gebouwd de drukte het hoofd te bie den, terwijl de drukte de man zij het hier wat cru uitgedrukt het hoofd gaat kosten. Re cente onderzoekingen hebben nl. aangetoond, dat de gemiddelde leef tijd van de man de ten dens vertoont verder te dalen terwijl die van de vrouw de neiging heeft te stijgen. Dat al die drukte in onze gezinnen daarbij ook voordelen kan brengen, stelt ons in staat het daag'lijks werk met nieuwe moed aan te pak ken! JEANNE De schrijfsters hebben een schat aan verantwoord ma teriaal verzameld en getoetst aan de praktijk. In dit geval een bestaande speelgroep en een kleuterklas. De activiteiten zijn onder meer het inrichten van een speelhoek, werken met materiaal zoals klei, verven, buitenspel, wandelen en onder weg waarnemen, bijvoorbeeld: „Wat doet die agent? Waar gaat die bakker met dat brood heen? enzovoort; te veel om op te noemen. Voordelen zijn, dat het kind nu gemakkelijk met andere kin deren leert spelen en naar ande ren leert luisteren. De moeders kunnen nu net zoals dat op school gebeurt hun kind met anderen vergelijken wat groei en ontwikkeling betreft. Het fijne is dat men dit boek je als een soort „kookboek" kan gebruiken: men neemt er uit wat aantrekkelijk lijkt. Het boek is in het Nederlands ver taald en aangepast aan onze ge woonten door mevrouw E. Zwart-Botterop, een moeder die jarenlang les gaf in kinder verzorging en opvoeding en een functie heeft bij het Centraal Bureau voor Kinderverzorging en Oudervoorlichting te Rotter dam. Voor kinderverzorgsters, groepsleidsters, ja, zelfs voor oma's is het een plezierige lei draad. (Uitg. Ploegsma, Am sterdam, 220 blz., 10,70.) C. EMOUS-GIJZEL Kaasfondue kennen we allemaal, maar wist u dat u ook een choco fondue kunt maken? Vooral kinde ren zullen dit waarderen. Een pluspuntje Is dat chocofundue zo wel als nagerecht als „zomaar iets gezelligs" op een feestje kan wor den gepresenteerd. Nodig: twee ons bittere chocola de, twee dl. koffieroom. Smelt de chocolade In de ver warmde room, maar laat deze niet koken, anders wordt de chocolade korrelig. In de chocolademassa „dipt" men aan een fonduevorkje allerlei lekkernijen, zoals: ananas, peer (uit blik), gember, partjes si naasappel, mandarijn, perzik, maar ook stukjes cake, koekjes, lange vingers en Marshmallows. Eventueel vlak voor het opdie nen nog twee eetlepels cognac of of kirsch door de saus mengen. De sauna is ruim tweeduizend jaar oud. Voor dit traditionele Finse bad blijkt plotseling over al ter wereld veel belangstelling te bestaan. Nog deze maand wordt in ons land de Neder landse Saunavereniging opgericht. Doel: eisen stellen aan sauna-badinrichtingen, eisen op ethisch en vakgebied. Voorlopig secretaris de heer Vermeulen Harderwijk, die zich „de Sau naman" noemt, voorlopig voorzitter de heer E. J. Wijburg, die Nederlands oudste sauna in Rotterdam exploiteert. „Wij willen toe naar een officieel landelijk examen en een werkver gunning. Het is nog altijd iets bijzonders als men behoort tot de kleine groep van Nederlan ders die regelmatig van de sauna gebruik ma ken. Wij hebben onze eisen altijd hoog gesteld. Wij willen dat ook zo houden". De Romeinen waren er al dol op Aan een sauna-exploitant die voldoet aan vakbe kwaamheid en betrouw baarheid willen we ook een herkenningsschild uitrei ken. De heer Wijburg lijkt op een veertiger, is in de Na hot heteluchtbad durf je In het Ijskoude zwembad bulten. zestig. Hij leerde oorspron kelijk voor scheepsmachi- nist, was daarna smid, in zijn vrije tijd jeugdleider, in het speeltuinwerk, clubhuis De Arend. Tijdens de crisis jaren „ik moest in leven blijven en me buiten de steun houden" ging hij clubs trainen, studenten, politie, leerlingen van de doofstommenschool. Hij volgde een cursus sport massage en ging boksers en wielrijders masseren. De eerste sauna startte offi cieel in 1938. „Van kisten en planken bouwde ik er een. Nu is in Nederland het begrip ba den zeer moeilijk geweest. In die tijd vond men mij maar een wonderlijk mannetje. Zelf ver wierf ik door dit werk veel mensenkennis, vakbekwaam heid, een dosis gezondheid en training. Na het diploma heil gymnastiek en massage kreeg ik patiënten toegestuurd van artsen." „Die eerste sauna was een ge waagde onderneming. Tot tien jaar geleden was ik de enige sauna-exploitant in Nederland. Mijn succes heb ik ook aan mijn vrouw (vroeger verpleeg ster) en mijn zoon te danken. Wij werken van 's morgens vroeg tot 's avonds elf uur. Ik heb tientallen mensen opgeleid die nu een goed saunabedrijf bezitten en adviseer nog velen omtrent bouw en aanschaf van een sauna-interieur." Nu dan het initiatief tot een landelijke vereniging. Ik heb er geen behoefte aan, heb een goe de reputatie met vaste cliën- tièle, ik selecteer en wil een sau na in alle eer en deugd, en geen anti-reclame. Dienstbaar heid speelt in dit bedrijf een grote rol, daarna stipte netheid en zindelijkheid." „Wij Nederlanders zijn heus niet zo schoon op 't lijf. Voorde len van de sauna? De huid is een orgaan, een belangrijk or gaan, dat zorgt voor de tempe ratuurregeling bij warmte of koude. Het beschermt dieper liggende organen o.a. tegen uit drogen, en vormt een barrière voor verschillende bacteriën. In de huid zetelen tast-, pijn- en temperatuurzin." „In de huid worden onder in vloed van zonlicht stoffen ge vormd die voor ons onmisbaar zijn zoals vitamine D. Door een regelmatig gebruik van de sau na wordt de weerstand ver hoogd. Een kout je vatten is er niet meer bij. De huid krijgt een betere doorbloeding, een sauna bevordert de stofwisse ling." „Alle organen worden in de sauna geprikkeld tot optimale werking. In het bijzonder het hart zal daarvan de goede in vloed ondervinden. Een Finse arts is onlangs gepromoveerd met o.m. de stelling dat het hart getraind kan worden in de sauna." „Men komt over het al gemeen genomen in een betere conditie. Vandaar lat bij Olym pische stadions meestal grote sauna's zijn. Wij komen nog maar pas kijken op saunage- bied. In Duitsland, Zwitserland en de Skandinavische landen zijn tientallen sauna's, vaak van gemeentewege. Het zieken fonds betaalt." „Begon ik aanvenkelijk met vijftig mensen per week, nu zijn er zo'n veertig per dag. Er verrijzen sauna's ir Soijkenisse, Vlaardingen, Maassluis, Rijs wijk, Gouda en in Dordrecht hebben Elly en Hans de Vos onlangs een sauna geopend met een binnen- en buitenbassin. Dit jaar hoop ik mijn sauna flink uit te breiden, met mo gelijk op het dak een zonneter ras. De NCRV-televisie heeft aan deze sauna een reportage gewijd. In het programma „Mens durf te leven" op woens- Een van de saunageneugten: verplicht rusten om volkomen te ontspannen. dagavond 19 maart zal het wor den uitgezonden." Ik vraag de heer Wijburg wat hij vindt van de suggestie van een Rotterdamse lezer, om van de gemeentelijke badinrich tingen sauna's te maken. „Uit het oogtpunt van volksgezond heid ben ik daar onmiddellijk voor. Er blijft nog ruimte over voor particulier initiatief." Mo gen aanstaande moeders in de sauna? De heer Wijburg advi seert iedere saunabezoeker het fiat van de huisdokter te vra gen. Wijburg raakt in vuur als het over recreatie gaat. „Van pas sieve recreatie wordt een mens steeds luier. Een voetballegioen van supporters? Best, maar nog beter als duizenden een flinke wandeling maken langs 't strand. Zélf sport beoefenen, iedere dag tien minuten, maar dan ook iedere dag. Minder etèn en meer slapen, meer lo pen en fietsen. Dat advies vindt de moderne mens te eenvoudig. Hij slikt liever interessante me dicijnen, helaas. Onze preventie ve gezondheidszorg staat nog in de kinderschoenen." Ö'p goed geoutilleerde kampeerterreinen kunt u uitstekend bivak keren, zelfs met babies, zoals uit de praktfyk blijkt. Warmte, droogte en goede voeding zijn de drie punten waarop u moet letten en bij babies: een muskietennet over de kinderwagenkap of het kamp bedje. Zoek een rustig plekje zodat het slaapje niet in het gedrang komt. Meestal slapen de kleintjes als rozen in de buitenlucht. De HISWA beveelt voor een vierpersoons standaarduitrusting aan: Vierpersoons bungalowtent, gewicht 37 tot 45 kg f 450 650 Kooktafel, tweepits gaskomfoor, gastank, licht „140 „180 Meubilair: 4 stoelen, tafel, een luie stoel „150 „250 Twee slaapuitr listing en voor de ouders: synthetische slaapzakken en luchtbedden 120 „165 Twee slaapuitrustingen voor de kinderen: synthetische slaapzakken en platen profielplastic „100 „120 Kleding 80 120 Bijkomstigheden 50 130 Totaal gemiddeld voor vier personen 1.100 - 1.C00 Wij gaven de kinderen met een luchtbedden; we hebben één luie stoel (voor moeder) en verder krukjes. De tafel kan ook heel goed zó: tik een ste vige kist op de kop. Maak hierin vakjes voor eetgerei, pannen, voedingsmiddelen. De kofferkist voorziet u aan de dekselzijde van formica, aan de onderkant van vier afschroef - bare poten, aan de zijkant van de kist een stevig handvat zo dat u de tafelkist-koffer mak kelijk kunt optillen. Neem voor de kleintjes iets eigens mee: hun sloopje, dier baar knuffeldier of -pop, een po als u niet over een toiletem mer beschikt. Geef kinderen zo spoedig mogelijk een eigen tentje (tussen 65,— en 100, Voor hen is een mooie katoenen slaapzak in de handel, die thuis voor een logerend kind kan worden gebruikt. Feldmühle-dekens van papier zijn ideaal voor bedplassers. Rubberlaarzen voor het kroost zijn onmisbaar: daarin wel dik ke geiteharen sokken. Katoenen trainingspakken kunnen tijdens Geef kinderen een eigen tent, liefst met een ritssluiting (muggen)! Deze tweepersoons dubbeldaks met schaapskooiluifel en bagagepunt van 50 cm, inclusief noklat komt op f 112. een koude nacht over de pyama aan. De ANWB leert u desgewenst kamperen. Wij deden het ja ren zonder auto; ieder droeg een rugzak, zelfs peuter van twee jaar een „vistasje" met daarin zijn knuffeldier en een bad'doek. Kamperen is een sportief genoegen voor het hele gezin. Probeer het eens! Goed kamp. J. de V. Veel besparing op (dure) arbeid in de ziekenhuizen betekent het gebruik van weggooi-instrumenten. De vervaardiging daarvan is moge lijk geworden dank zij de ontwik kelingen op het gebied van de kunststoffen. Zij zijn gemaakt van Styron polystyreen van Dow, zoals men"' weet o.a. in Terneuzen ge vestigd. De instrumenten worden gele verd door een Britse firma, die in medische apparatuur is gespecia liseerd. Ze worden luchtdicht ver pakt en vervolgens door bestraling gesteriliseerd. De eigenschappen van het materiaal gaan door die bestraling niet verloren. a de operatie wordt het instrument weg gegooid. Ofschoon in onze moderne zie kenhuizen het gevaar van infectie bij chirurgisch ingrijpen vrijwel uit gesloten is, kan deze nieuwe toe passing van kunststof ongetwijfeld goede diensten bewijzen. Ze kwam eigenlijk voor een medisch voorgeschreven massage. „Ga eerst eens in de sauna om uw spieren te ont spannen", zei de masseur. Daar ligt ze dan languit op een van de laagste banken in de amphitheatersgewijs gebouwde hetéluchtkamer, als een poes die zich ontspant in de zon. Twee verpleegsters die een lange nachtdienst achter de rug hebben, een dikke moeder die al zeventien jaar saunabezoekster is en de laagste tree verkoos, en ik, wij laten ons de hitte van bijna 900 Celsius droge lucht welgevallen. Wij zijn alleen „gehuld" in slippers, het hout zou te heet aan je voeten zijn. Ik nam mijn badmuts mee naar binnen, maar dat was mis. Het rubber geeft een kwalijke lucht af. ,,'t Zou gewoon verteren", zegt de ervaren saunagaste vermakelijk. „Ik heb reuma", vertelt ze gemoedelijk. „Er zijn tijden dat ik helemaal niet kan lopen. De sauna, daarna de massage, doen me goed. Het saunabad moet ik zelf betalen. De rest is voor 't ziekenfonds, 't Loopt nog aardig op hoorik ga iedere week. Vaste prik. Acht gulden. Maar gezond- 'heid is wel wat waard." Dan slaat ze op een handige manier een tip van het badlaken onder haar oksel en wandelt de hete zweetkamer uit, op weg naar dompelbad en douches. Ik probeer het zwembad in de tuin, dat voor nieuwsgierige blikken helemaal is afgeschoten: Hier heerst de buitentemperatuur: lichte vorst. Het trapje is zelfs glad. Even bijt de kou, maar je bent zó warm dat het plezierig aandoet. Als een dampend paard kom je eruit. Nu de rustkamer. „Eerst afdrogen s.v.p. Rust bevordert het effect van de sauna". Die twee raadgevingen op bordjes aan de muur laten we ons gezeggen. Dan liggen we verplicht in heerlijk nietsdoen te relaxen. Geen kinderen die beslag op je leggen, geen artikel dat af moet, geen telefoon die rinkelt, geen deurbel die dringend om aandacht vraagt. Alle zorgen glijden van je af. De verpleegsters zakken weg in een slaapje. Wij zw'\igen en knipogen. Tot de dikke moe ze vriendelijk wekt: ,,'t Is tijd voor een nieuwe zweetkuur". In de saunaruimte is een enorme kachel, daarop stenen die gloeiend heet zijn. Aan het eind van een „zitting" gooi je water op die stenen, de damp versterkt de hete- luchtwerking, en als je in dat water ook nog wat eucalyptusolie doet, voel je hoe dat prikkelend een weg zoekt in je ademhalings organen. Eerst hebben de baadsters manmoedig de grote zandlopers om gedraaid, ze willen het nu ruim elf minuten in de hete lucht uit houden; dat lukt ook die tweede keer. Het zweet loopt in straal tjes; de huid wordt rood. Als het jongste zustertje klaagt dat haar hart in haar keel begint te kloppen, adviseert de aardige gezette dame dat ze er uit moet gaan. De één kan nu eenmaal meer hitte verdragen dan de ander. Een sauna-tijd kun je eigenlijk niet voor schrijven, dat is zo individueel. De deur zwaait open; een assistente in wit schort vraagt vrien delijk of we koffie wensen en hoe we ze drinken. We hebben ons zojuist schoon aan de haak gewogen. De zusters zijn tevreden: de jonge moeder wil wat van haar gewicht kwijt; de dikke zegt dat ze alles doet voor haar lijn. Even later liggen we weer, na de hitte, de koude daarna, lui in blauw badlaken gehuld. Daar komt de koffie. „Geen beter leven dan een saunaleven", zucht het moedertje dat wacht op haar massage. Als je dan be denkt dat iedereen op dit tijdstip loopt rond te rennen in deze drif tige werkstad sluit je loom je ogen en geniet. Eén peinst: „iedere huisvrouw zou zeker elke veertien dagen zo n opknappertje moeten hebben!" De ander vertelt tevreden dat haar huid er zo mooi van wordt, en dat ze deze methode be ter vindt dan met crèmes en poeders een perzikhuidje te suggere ren De derde zegt dat ze hier wel een kilo afvalt en angstvallig probeert dat gewichtsverlies te houden door al heeft ze nóg zo'n dorst na een saunabad zo weinig mogelijk te drinken. Iemand heeft sinaasappels meegenomen voor de dorst. We praten zachtjes want een saunabad heeft een kalmerende werking. We kennen elkaar nauwelijks en genieten van het alge meen welbevinden dat het deel is van saunagasten. Zouden de Finnen, die in hun hout- en waterrijk land bijna allemaal een ei9en sauna bezitten ook zo'n vriendelijk ontspannen houding X ,?en' deponeer badlaken, handdoek en slippers in de mand Zelfs geen zorg voor wasgoed. Aankleden, haar borstelen het valt lekker in model en naar huis. Die dag en de volgende kan ik bergen verzetten dank zy de re traite welke dit Finse bad biedt. Zo'n dag volslagen rust, wat kan dat een mens goed doen! JEANNE DE VLIEGER

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 17