NOG DIT JAAR AKKOORD IN DE „ACHTTIEN Centraal Planbureau opent weinig gezichtspunten André van der Louw treedt niet af Moskou richt radar ook op Peking-China Beraad bouw»CAO: jaarcontract terug? FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Triomf voor Jan Janssen Afgelastingen in Engeland KVP-voorzitter Van der Stee: 99 99' Larsen leidt in tweekamp Samenwerking bij reisverenigingen Somber Offensief Begrip Strauss 11 ZATERDAG 15 MAART 1969 AMSTERDAM De effecten beurzen bleven ook deze week in hun ontwikkeling geremd door de hoge rentestand en de onzekere politieke toestand. De rede van generaal de Gaulle en de staking in Frankrijk noopten ook tot het aannemen van een gereserveerde houding. Philips komt met zijn cijfers dinsdag a.s. De Herstelbank is met een obligatielening van het zeven-en- een-kwart procents rentetype gekomen. Hieruit blijkt, dat de rente de neiging heeft nog iets verder aan te trekken. Het Centraal Planbureau heeft met de publikatie van het economisch plan 19G9 weinig nieuwe gezichtspun ten geopend. Men verwacht een stij gende wereldhandel, maar met een labiel klimaat, een vooruitgang van de Nederlandse export met 10 pro cent, een bescheiden overschot op de lopende rekening van de betalingsba lans van slechts ƒ300 miljoen en het gevaar van een sterke loon- en prijs stijging ook in 1970. Essentieel acht het Centraal Plan bureau de doorbreking van de loon- en prijsspiraal. De kans wordt aan wezig geacht, dat opnieuw een situa tie van overbesteding zal ontstaan met nare gevolgen voor de investe ringen, produktie en werkgelegen heid. Zoals men ziet, worden weinig •gezichtspunten geopend, die nog niet bekend zijn. De inflatie dreigt verder te woeke ren en het is geen wonder, dat mi nister Witteveen sprak van een „taaie strijd", maar hij hoopte toch op „enig succes". Hij noemde het in de Tweede Kamer opmerkelijk, dat elke maatschappelijke groepering zich van „schuld" aan de geldont waarding tracht vrij te pleiten. In het jaarverslag van de grote be leggingsmij Robeco worden behar- tenswaardige woorden over de infla tie geschreven, welke wij hier cite ren: „de strijd tegen de inflatie die, althans naar hun woorden te oorde len, economen en politici voerden, heeft niet bijster veel resultaat ge had. Misschien hoort juist deze schijnbare strijd tegen het geldbederf wel tot de middelen, die voor een inflatore politiek onontbeerlijk zijn. Zonder misleiding zou het zeer moei lijk zijn de ondoorzichtigheid van de geldsluier te handhaven". Verslaving De direktie van Robeccr heeft het over „eën toestand van verslaving" welke is ontstaan. Hierbij is evenmin Parijs-Nice HYERES Jan Janssen heeft vrij dag voor een tweede Nederlandse etappe-zege gezorgd in de weg wedstrijd Parijs-Nice. De beslissende slag viel na 160 kilometer, toen kort nadat de Fransman Roger Pingeon ontsnapt was, ook Janssen zich losmaakte uit de hoofdmacht. Snel bouwde het tweetal een voorsprong van 45 seconden op. Po gingen van Lucien Aimar om het duo te achterhalen mislukten. Bij een van de afdalingen kwam de Fransman twee maal ten val, waarna hij door het groepje gevormd door Merckx, Poulidor, Bellone, Anquetil, Delisle en Van Springel werd ingelopen. Na 185 kilometer moest Pingeon de Nederlander laten gaan. Van Springel maakte zich nog los uit het groepje van zeven renners Pingeon was inmiddels ingelopen doch kon de laatste honderd meter, die hem van Janssen scheidden juist niet over bruggen. De uitslag luddt: 1. Jasnsen (Ned) 5.38.09 (met bon. 5.38.04), 2. Van Sprln-gel (Bel) 5.38.15 (met bon 5.38.13), 3. Poulidor (Fra) 5.38.23. 4. Bellone (Fra), 5. Pingeon (Fra). 6. Merckx (Bel), 7. Delisle (Fra), 8. Anquetil (Fra) allen 5.38.23, 9. Dancetll (Ita) 5.38.53, 10. Maggloni (Ita). Algemeen klassement na de vijfde etap pe: 1. Merckx (Belg) 25.27.30. 2. Poulidor (Fr) 25.27.59, 3. Anquetil (Fr) 25.28.15, 4. Janssen (Ned) 25.29.58, 5. Bellone (Fr) 25.30.11. 6. Van Springel (Belg) 25.30.23, 7. Wolfshohl (W-Dld) 25.30.30, 8. Delisle (Fr) 25.31.12, 9. Vasseur (Fr) 25.31.12, 10. Pingeon (Fr) 25.31.44. LONDEN Al op vrijdag heeft de league moeten besluiten een aantal van cfe voor heden vastgestelde wedstrijden af te gelasten. Bij de wedstrijden, die van het programma werden geschrapt wegens de slechte toestand van de terreinen, zijn drie ontmoetingen uit de eerste divisie, namelijk Leeds UnitedNottingham Forest, E verton—Newcastle United en Sheffield WednesdayTottenham Hotspur. Voor de eerste divisie van de En gelse league is vrijdagavond de wedstrijd West Ham UnitedCoven try City gespeeld. West Ham won met 5—2. Drainage Wembley ivordt vernieuwd LONDEN De grasmat van het Londense Wembley-stadion, waar in 1966 Engeland het wereldkampi oenschap veroverde, zal binnenkort tijdelijk worden verwijderd om de aanleg van een nieuw afwate ringssysteem mogelijk te maken. Het besluit om de grasmat op te rollen is fenomen na kritiek van spelers van het Engelse elftal op de soppige staat van het terrein. sprake van een vrijwillige keuze als bij de verslaafde aan heroïne. Voor „genezing" van het geld zou een ont wenning van de verslaafde nodig zijn. En zo ver zijn we nog niet. Gelijk we in deze kolommen al eer der poneerden, is een beleid, dat no dig zou zijn voor het saneren van het geld, zowel wat betreft de overheids- als partikuliere sectoren, politiek vrijwel onverkoopbaar en we zullen er aan moeten wennen, dat de geld ontwaarding blijft voortduren tot misschien „de wal het schip keert". Om de schade zoveel mogelijk te beperken, zal de regering wel ge noodzaakt zijn om beperkende maat regelen te handhaven, resp. uit te breiden. Wij concluderen hieruit, dat de geldschaarste op de kapitaalmarkt zal moeten voortduren, alsmede een hoge rentevoet. Beperkt Op de Amsterdamse beurs wist men deze week niet goed, welke rich ting men moest inslaan. Als we de koersfluctuaties bekijken, dan zijn we wel wat gedaald, maar de verlie zen bleven meestal beperkt. Het hoofdfonds, Kon. Olie, stond onder druk van Amerika en moest ƒ3 te rug. De mooie cijfers over 1968 heb ben tot dusver geen beloning in het koerspeil ontvangen. Toch dient men aan de voortgaande groei van dit wijdvertakt concern te blijven den ken. Philips komt 18 maart met de cijfers over het vierde kwartaal, zo dat dan heel 1968 te bekijken is. Op merkelijk is het, dat dit fonds de hele week goed op peil bleef; het slot kwam gisteren op 168,90. Unilever veranderde weinig en bleef rond de ƒ120 hangen. Het wachten is hier op de uitslag van het onderzoek, dat een Britse commissie instelt naar de voorgenomen fusie met Allied Bre weries. Kon. Hoogovens heeft een on veranderd dividend van 20 procent aangekondigd, maar men moet er re kening mee houden, dat het uitstaand aandelenkapitaal door de bonus van tien procent en de con versie van converteerbare obligaties met bijna een derde is toegenomen. Het fonds schommelde weinig en sloot gisteren op 104.70. AKU AKU kwam met het bericht in zake de overname van Fabelta, een Belgische onderneming op het gebied van synthetische ga rens met 4000 man personeel. De Ame rikaanse u dochtermij, Am. Enlca zal 45 miljoen dollars nieuwe middelen dochtermij Am. Enka zal 45 mil- krijgen uit een emissie van nieu we aandelen of conv. obligaties met voorkeursrecht voor de aan deelhouders. Verder wordt een splitsing van de aandelen in de verhouding van 3 2 doorgevoerd. De AKU bezit de meerderheid van aandelen in Am. Enka. Deze goede berichten kwamen in de beurs van deze week niet tot hun recht. Per saldo verloor AKU nog 2 oftewel 10 punten. In de lokale afdelingen was de rechte stemming niet aanwezig. Fondsen als Bergoss en Desseaux werden aangeboden. Eerstgenoemd fonds liep terug van 650 tot 576 pet, Desseaux van ƒ150 tot ƒ145, dus 25 punten. Verzekeringsaandelen waren eerder iets beter gestemd. Nat. Ne derlanden kwam van 846 op 852 pro cent. Verdubbeld Van Gelder Zonen heeft het divi dend verdubbeld van 4 op 8 procent, maar de koers der aand. deed er wei nig op, omdat men zo iets al ver wacht had. Een koers van 155 pet. houdt rouwens al rekening met een voortgaand herstel bij deze onderne ming. Overzeese Gas heeft ƒ4.48 (v.j. ƒ4.24) dividend voorgesteld per aan deel van 25 nominaal. Hier blijft de groei erin zitten, maar de koers van dit fonds bleef vrijwel onveranderd op circa 89. Proost Brandt verraste de beurs met een dividendvoorstel van 19 pro cent tegen v.j. 15 procent. De koers van dit fonds liep op tot 331 pet. en het wachten is op hetgeen het verslag vermeldt over de vooruitzich ten. De grote stroom van jaarverslagen is nu op komst en we kunnen uit hetgeen tot dusver naar voren kwam (de voorhoede dus), wel concluderen, dat 1968 voor de meeste ondernemin gen gunstig is geweest, zodat divi dendverhogingen aan de orde van de dag zullen zijn. Dat moet trouwens ook, wil men de beurskoersen evena ren en het vertrouwen van de aan deelhouders behouden. Geen buitengeivoon congres (Van onze parlementsredactie) Hildegarde Knej is de ster in het programma „Transit", dat vanavond door de VPRO-televisie wordt uitgezonden. Presentatrice van het programma, dat onder regie staat van Rob Touber, is Merel Laseur. (Van onze parlementsredactie) ARNHEM Nog dit jaar hopen KVP, ARP en CHU over eenstemming te bereiken over een besluit gezamenlijk de verkiezingen van 1971 in te gaan. KVP-voorzitter mr. A. P. J. M. M. Van der Stee deelde dat gister avond mee op de Partijraad van de KVP. De partijraad zal na de zomervakantie opnieuw worden De Canadese minister voor visse rij, Jack Davis, heeft een bezoek gebracht aan het jachtterrein bij St.-Lawrence Golf, waar zeehon den worden geknuppeld. Op de voorgrond een volwassen zee hond, die kennelijk niets van het ministerieel bezoek moest heb ben. De heer Davis kwalificeerde de jacht als „bloedig en onple zierig". President Nixon onthult (Vervolg van pag. 1 Nixon onthulde nog in verband met de potentiële Chinese dreiging, dat de Russen nu volgens Ameri kaanse inlichtingen hun radarappara- tuur ook op China hebben gericht. De langzame geleidelijke opbouw van het stelsel maakte het mogelijk het uit te breiden of in te krimpen al naar gelang de Russische reactie. Nixon zei ervan overtuigd te zijn dat zijn besluit ontwape ningsbesprekingen met de Sowjetunie niet in de weg zal staan. „Dit pro gram is niet provocerend", zéi hij. Een grootscheepse afweersysteem, zoals oorspronkelijk in de bedoeling lag, had opgevat kunnen worden als „voorspel van een tegen de Sowjetu nie gerichte aanvalsstrategie", maar in de huidige vorm werd het de fensieve karakter onderstreept Nixon achtte het met het oog op de van China uitgaande dreiging on waarschijnlijk, dat Amerika of Rusland ooit volledig van een af weersysteem zou willen afzien. Volgens Nixon kon het nieuwe sys teem het beste worden omschreven als een bescherming van het Ameri kaanse volk tegen eventuele nucleai re aanvallen van China in de komen de tien jaar, en van de Amerikaanse bases voor intercontinentale raketten tegen Russische aanvallen. President Nixon zei verder op zijn persconferentie dat het plan bestaat om de Ameri kaanse defensiebegroting met onge veer 2.5 min. dollar te besnoeien (de bespaarde gelden worden wellicht aangewend voor het bestrijden van de armoe) de grote mogendheden dichter ko men in de richting van overeenstem ming over een oplossing in het Na bije Oosten; de VS passende maatregelen zul len nemen als mocht blijken dat de Amerikaanse verliezen in Vietnam te groot zijn. President Nixon zei tenslotte niet te geloven dat er in de naaste toe komst een topconferentie tussen de Russische leiders en hem gehouden zal worden. De contacten tussen bei de landen op laag niveau zijn welis waar bemoedigend, maar deze heb ben hem er nog niet van kunnen overtuigen dat een topconferentie vruchtbaar zal zijn. bijeengeroepen om zijn fiat aan een bereikt akkoord te geven. Dat betekent niet dat men het dan al eens is over een verkiezingspro gramma en kandidatenlijsten. Inte gendeel, aldus mr. Van der Stee. Men kan pas een verkiezingsmanifest opstellen als men weet wat de be hoeften en mogelijkheden in 1970 zullen zijn. Hij temperde daarmee een beetje het ongeduld, dat bij sommige KVP'ers leeft over de snelheid, waar mee men binnen de „Achttien" tot overeenstemming probeert te komen. Volgens mr. Van der Stee is het een groeiproces cn kan de KVP zich niet „holder de bolder in de armen van de andere christelijke partijen werpen". „Het overleg in de „Achttien" wordt bijzonder constructief gevoerd", al dus de KVP-voorzitter, vooral nu de KVP-delegatie volledig is vernieuwd. Hii vond het misplaatst, dat men de ARP een vertragingstaktiek in de schoenen probeert te schuiven. De ARP is misschien iets kritischer, maar deelt het uitgangspunt, het vor men yan een constructieve samen werking tussen de drie christelijke partiien, zonder dat een log, gesloten blok het resultaat wordt. Gezamenlijk Mr. Van der Stee juichte het toe, dat de plaatselijke en provinciale af delingen van de drie christelijke par tijen bereid zijn bij de gemeente- raads- en provinciale verkiezingen gezamenlijk op te treden. Hij was verheugd, dat men ook de mogelijk heid van een kandidatenlijst niet wil uitsluiten. Voorwaarde is echter, dat men het volledig eens wordt over een programma. Volgende maand zal het rapport over de economische macht worden gepubliceerd. Een stuk over de on- dernemingsstruktuur is ook al klaar en zal waarschijnlijk nog eerder openbaar worden gemaakt. Op dit moment wordt in de „Achttien" nog gesnroken over „welzijnsbeleid". Mr. Van der Stee verduidelijkte de partijraad, waarom de KVP zo snel over de principiële uitgangspunten heen is gestapt. Er zouden nogal wat bezwaren bestaan bij vooral de ARP, waar sommigen denken dat die uit gangspunten voor de KVP geen en kele waarde zouden hebben. Misverstanden De KVP-voorzitter ontkende dat. „Wat wij echter niet zo belangrijk vinden is de behoefte aan en de wij ze van getuigen van met name velen van onze gereformeerde vrienden. Op gevaar af van nieuwe misverstanden op te roepen, zou ik willen stellen, dat wij in de uitwerking van de prin cipiële beleidslijnen veeleer geneigd zijn pragmatisch te handelen, zonder de behoefte te voelen iedere stap op nieuw dogmatisch te funderen", al dus mr. Van der Stee. Hij verzette zich fel tegen het stre ven van de linkse partijen, onder- EERSEL Na twee remises is vrijdag in de tweekamp tussen de Deen Larsen en de Rus Tal de eerste beslissing gevallen. Wit-speler Larsen won in 41 zetten en heeft thans de leiding met 21. De vierde partij van de tweekamp ReeKavalek eindigde in remise. De stand Is nu 3—1 in het voordèel van Kavalek. Zaterdag spelen zowel Larseri—Tal als ReeKavalek. BONN Voor de Duitse Bundesllga ls vrijdagavond de wedstrijd MSV Duisburg - Borussia Dortmund gespeeld. De thuisclub won met 2—0. meer de PvdA en PPR, de tegenstel lingen in ons land kunstmatig toe te spitsen. Het „wie- niet- voor- mij- is- is- tegen- mij" gaat niet meer op. Men riskeert met die stelling de geloofwaardigheid bij het grote pu bliek en bevordert niet bepaald de dui delijkheid. Daarom betreurde mr. Van der Stee de uitspraak van het PvdA-congres niet meer met deze KVP samen te werken tot 1975. Bo vendien achtte hij dat onverstandig. Olifant en muis Over de reactie van PPR-voorzitter Eric Jurgens op het PvdA-congres: „Er waren eens een olifant en een muis, die op een houten bruggetje liepen. De muis zei toen tegen de olifant: Wat stampen we samen lek ker hard". Overigens moet de KVP ook hier uit lering trekken en er snel voor zorgen dat de eigen politieke concep ties nog sterker worden uitgebouwd en duidelijker worden toegelicht. De partijraad werd voor het eerst bijgewoond door minister-president De Jong, de ministers Luns, Lardi- nois, De Block en Veringa en staats secretaris Duynstee. De andere christelijke partijen waren vertegen woordigd door CHU-voorzitter van Mastrigt en AR-bestuurslid De Ko ning. AMSTERDAM André van der Louw treedt niet af als vice-voorzitter van de Party van de Arbeid, er komt binnen af zienbare tijd geen buitenge woon congres en partyvoorzitter Vondeling heeft goede hoop dat de activiteit van Nieuw Links en Democratisch Appèl zich niet meer zal richten op oppositie binnen de party of op personen. Deze, na al wat de afgelopen dagen gebeurd is, niet meer zo verrassende uitspraken deed de heer Vondeling gisteravond laat na de eerste verga dering van het voltallige partij bestuur van de PvdA. Over de kwestie-Van der Louw: Geen enkele moeilijkheid. Van der Louw heeft in Hoogvliet duidelijk herhaald, wat hij het dagelijks bestuur al heeft meege deeld: hij had geen spijt dat hij op het congres zijn spijt had betuigd. Over Drees en Mansholt: Jammer dat deze heren op eigen houtje uitla tingen van defaitistische aard hebben gedaan. Over groepsvorming: als er groe pen waren geweest, zou de vergade ring van het partijbestuur niet zo bevredigend zijn verlopen. Het par tijbestuur vindt het wenselijk dat de strijdbaarheid en de activiteit van bestaande groepen en stromingen in de partij zich zullen richten op het aanmoedigen van het normale afde- lingswerk en op het bevorderen van de onderlinge gedachtenwisseling. Het partijbestuur heeft de indruk dat bij die groepen sterke behoefte bestaat om naar normale verhoudin gen terug tekeren. De heer Vondeling deelde verder mee dat nog van weinig kanten om een buigengewoon congres is ge vraagd. Hij vindt het niet nodig en zou het ook ontraden als de afdelin gen er om vragen. Volgend jaar komt er, zoals al is besloten, een apart congres over onderwerpen als vermo gensverhoudingen en werkgelegen heid. De heer Vondeling zei, dat het vol tallige partijbestuur uitgenodigd was vandaag, na afloop van het beraad met de ongeveer 250 gewestelijke bestuurders in Utrecht, te verschij nen op de bijeenkomst van Nieuw Links. Hij dacht dat alle stromingen en groepen in de partij er gekomen zijn uit zorg en uit liefde voor de partij. Hij wilde KVP-fractieleider Schmel- zer wel antwoorden, dat alle leden van het partijbestuur, zonder uitzon dering, tot de constructieve krachten AMSTERDAM Een groep van 16 Nederlandse reisbureaus heeft de krachten gebundeld in een coöpera tieve vereniging „Beter Reizen" om tegenover de steeds toenemende stroom van massaal georganiseerde vakantiereizen individuele vliegrei zen aan het publiek aan te bieden voor een redelijke prijs. Volgens de organisatoren is er naast de grote groep mensen, die per charter naar een kléine groep van bestemmingen wordt gebracht voor een vakantie aan de Middellandse Zee, een groeiende groep vakantie gangers, die iets meer wil zien en het massavervoer wil vermijden. Indivi duele reizen waren voor velen tot nu toe te duur. Door gezamenlijk de kosten op te vangen, probeert de nieuwe organisatie hierin verbetering i te brengen. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De werkge vers- en werknemersvertegen woordigers in het bouwbedrijf hebben gistermiddag en gister avond urenlang met de minis ters Schut (Bouwnijverheid), De Block (Econ. zaken) en Rool- vink (Soc. zaken) gepraat over het tweejarig contract, dat het bouwbedrijf voor 1969 en 1970 wil afsluiten. De loonsverhoging wordt wel iswaar reeds met toestemming van de regering sinds 1 maart toen het oude contract afliep betaald, maar de definitieve goedkeuring heeft de regering nog niet aan het contract ge hecht. De verbeteringen voor 1969, die neerkomen op een loonkostenstijging van 61/* procent, vormen geen be zwaar, maar wel wat er in 1970 gaat gebeuren, namelijk werktijdverkor ting met een kwartier per week, een loonsverhoging van 5 procent, een verdere optrekking, van de lonen op 1 juli 1970 met drie cent per uur en verbetering van de pensioenvoor- waarden. Voor 1970 betekent dit een verhoging van de loonkosten met cir ca 8V» procent. Onzeker over 1970 De regering en de loonadviescom- missie vinden het op dit moment min der verstandig een meerjarig contract af te sluiten, omdat men nogal onze ker is over de situatie in 1970. Ge vreesd wordt dat volgend jaar andere bedrijfstakken zich aan de 8'/t pro cent van het bouwbedrijf zullen op trekken. De regering heeft het bouwbedrijf nu gevraagd een nota op te stellen waarin wordt aangetoond in welke mate de verbeteringen voor 1970 uit de produktiviteitsstijging dus zón der prijsstijging kunnen worden be taald. Zou de prijsstijging gering blijken, dan is er een kans, dat het kabinet in zijn beraad van volgende week vrij dag dan moet namelijk de beslis sing vallen een gunstig oordeel uit spreekt. Achtergebleven Partijen hebben gistermiddag be toogd, dat de afgelopen vijf jaar in het bouwbedrijf de produktiviteit met gemiddeld 8'/t procent per jaar is ge stegen. De loonkostenstijging is hierbij achtergebleven. Men vond dit vol doende reden om het voorliggende contract goed te keuren. De drie mi nisters vonden dit echter gisteren niet voldoende. Partijen hebben er vervolgens op gewezen, dat wanneer de regering het mes in het contract zet, dan zeker een verslechtering van de produktivi teit zal optreden door onrust in de bedrijven. Het cao-overleg zou dan moeten worden heropend en er zou sprake zijn van een contractloze periode. Komt daarna onder druk van de re gering alsnog een nieuw maar dan éénjarig contract tot stand, dan moet men erop rekenen, aldus zei men gis teravond van werknemerszijde, dat de loonkosten van een éénjarig contract voor 1969 aanzienlijk hoger zullen uit vallen dan de thans overeengekomen 6,5 procent voor 1969. Volgende week donderdag zullép partijen hun produktiviteitsnota over het bouwbedrijf bij Economische za ken deponeren en daarna afwachten wat de regering beslist. APELDOORN Woensdag 28 mei houdt de vereniging van christelijke gereformeerde predikanten haar jaar lijkse conferentie in de aula van de theologische hogeschool. Sprekers zijn prof. dr. A. A. van Ruler („Perspectieven voor de gerefor meerde -heologie"). ds. J. J, Rebel-uit- Hilversum („Zielszorg aan de kerk mens van nu") en ds. C. Langbroek uit Veenendaal („Bijzondere diens._n voor gehandicapten"). in de PvdA behoren die volgens Schmelzer de partij weer zouden moeten saneren. Hij deed een beroep op de kiezers hem te helpen het misverstand uit de wereld te helpen dat de Partij van de Arbeid uit twee partijen bestaat. Jongerenvoorzitter Relus ter Beek is als zevende lid van het dagelijks bestuur gekozen. Ook Den Uyl zal de veertiendaagse vergaderingen van het dagelijks bestuur bijwonen. Er zal meer rechtstreeks kontakt zijn met de leden in het land en er zijn twee commissies benoemd, waar van de een, de werkcommissie, over 2 jaar klaar moet zijn met onderwer pen als: onderwijs, inkomensverde ling, leefklimaat, grondpolitiek en de mocratisering van de maatschappij. Politiekampioenschap voor Zwijnenburg AMSTERDAM De Hagenaar Zwijnenburg heeft vrijdag op de Jaap Een-baan in Amsterdam het Nederlandse politie-schaatskam- pioenschap veroverd door op alle drie afstanden te zegevieren. Hij won de 500 meter in 45.0 sec, de 1500 meter in 2.24.7 en de 3000 meter in 5.21.1 en bereikte een totaal van 145.250 punten. Tweede werd Guikema van d« Kon. marechaussee Zuid-Holland met een totaal van 153.924 ptn en derde De Vries van de Rijkspolitie Leeu warden met 154.933 ptn. TTET Frankrijk van vandaag roept herinneringen op aan de onver kwikkelijke gang van zaken tijdens de in 1958 roemloos verdwenen Vierde republiek. Een verschil is dat nü geen kabinet ten aan de lopende band sneuvelen, omdat uitoefening van de macht is verlegd van de premier naar de pre sident. Dit neemt niet weg, dat de onrust van nu groter gevaar In zich bergt, aangezien deze president om prestige- redenen niet voor rede vatbaar is. Zelfs als hij erin slaagt, nieuw oproer en devaluatie van de frank te voor komen, zijn. de vooruitzichten somber. Omdat er geen basis voor vertrouwen is. TS HET offensief in Vietnam vooral bedoeld om de zich eindeloos voortslepende Parijse besprekingen te beïnvloeden? Er is ongetwijfeld verband, maar wel licht niet in die zin, dat men denkt, een politieke regeling te kunnen for ceren. Mogelijk begrijpt Hanoi, dat bevrie zing van het Parijse gesprek het te gendeel tot gevolg heeft van wat het wil bereiken. Het staken van de bombardementen op het Noorden stelde Amerika in staat zich te concentreren op doelen in het Zuiden en op de aanvoerlijnen door Laos. De verwachte versterking van de po sities van Vietcong en Noordvietna- mezen is uitgebleven. Vandaar wellicht het met terreur- aanvallcn gepaard gaande nieuwe of fensief. B" het Frans-Duitse overleg moet het begrip van één kant komen. Bonn luistert geduldig naar wat d( Franse president te vertellen heeft cn tracht pijnlijke situaties te vermijden. Dit is ook gebeurd tijdens het twee daagse bezoek van kanselier Klcsln- ger aan Parijs. Méér dan een routine kwestie waren de besprekingen niet, vrijblijvend als ze voor beide landen zijn. Niemand zal zich illusies maken, dat men de ander wezenlijk kan beïn vloeden. De gesprekken zijn meer ten wedijver in hoffelijkheid dan een po ging, een oplossing te vinden voor de Europese problemen. Voor dit laatste is een gelijke gezind heid nodig. Die ontbreekt als gevolg van de weigering van de Franse pre sident om de bevoorrechte positie op te geven die hij voor zijn land opeist. £)E Westduitse minister Strauss biyft uitlatingen doen die ertoe bij dragen, dat men zijn optreden met toenemende argwaan gadeslaat. Zijn opmerking dat West-Duitsland de leiding in West-Europa moet over nemen nu Frankrijk verstek laat gaan getuigt niet van politieke bescheiden heid. Evenmin is dit het geval met de con clusie, dat een radicale herziening nodig is van de politieke rol waar mee de Bondsrepubliek na de tweede wereldoorlog werd opgezadeld. Strauss heeft er nooit een geheim van gemaakt, dat hij ook op het gebied van de atoombewapening geen ge noegen wil nemen met de derde rangs-positie van zijn land. Het is aan kanselier Kiesinger om duidelijk te maken, dat Strauss slechts zijn persoonlijke r- ning gaf en niet geacht mag wr n enig opzicht namens de Boi. ...ring te hebbea gesproken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11