met allure Plan West-Benthuizen: recreatieve functie Congresgebouw: visitekaartje President-commissaris en huisknecht neergeschoten Tekst: C. Keizer Foto's: Leontine Hendriksen Raad Benthuizen Indringers wachtten in flat bewoners op Gemeente Voorschoten Vragen aan B. enW. Benthuizen over verkoop van grond NIEUWE LEIDSE COURANT 5 DONDERDAG 13 MAART 1969 Vrijdag 14 maart wordt een grote dag voor Den Haag. Dan zal na jaren bouwen het Nederlands Con gresgebouw officieel worden ge opend. Officieus draait het al een tijd. Maar op 14 maart moet alles klaar zijn. Er mag dan geen schroef in een stoelzitting meer los zitten en er mag geen vlekje meer in de verf te zien zijn. Alles moet dan tip top in orde zijn. Alle technici moeten zijn ingespeeld en er mag niets meer fout gaan. Het Nederlands Congresgebouw moet met ingang van 14 maart het onbezoedeld visitekaartje van Den Haag zijn, waarvoor nu al geruime tijd tot ver over de landsgrenzen reclame wordt gemaakt Honderden buitenlanders hebben al een kijkje genomen in en om het gigantische congrescomplex. En ze hebben hun bewondering beslist niet onder stoe len of banken gestoken. Afgezien van het financiële aspect van de zaak, kunnen we die bewondering delen. Vooral wat betreft het inte rieurHet is groots, het is wijds, het is uniek. Over het exterieur zijn de menin gen verdeeld. Vooral die duizenden blauwe tegeltjes geven iets onna tuurlijks aan het complex. Iets ijls, waartegen we in ons wat pompeus denkende landje scheef aankijken. Buurtbewoners noemen het al het Congresbaden anderen „de blau we brandkast". Monumentaal is „de inkom" om met de Vlaming te spreken. Een gigantisch overdekt plan geeft toe gang tot de immense centrale hal. Helemaal achterin zit in een ronde met lichtkap bedekte „ton" de man, die de bezoekers alle gewenste in lichtingen geeft. Deze man kent op zijn duimpje de weg naar iedere zaalnaar ieder hoekje en gaatje van het gebouw. En dat zijn er nogal wat. De technici van het gebouw hebben zich uitgesloofd om ons het complex van „top tot teen" te laten zien. Dit bezoek resulteerde in een aan tal foto's van die delen van het ge bouw die inmiddels voor gebruik ge reed zijn. Aan de hand van deze foto's zullen we nu een kijkje in het gebouw nemen. Links bovenaan de paginaeen op name van een deel van het grote marmeren centrale trappenhuis, dat naar de diverse vergaderzalen en de balkons van de grote zaal leidt. Aan de buitenkant is dit centrale deel van het complex te herkennen aan een soort tussenbouw met boven het dak uitstekende rond gebogen betonnen spanten. Het dak hangt daar aan het zichtbare geraamte. De foto daaronder laat de ronde inlichtingenbalie zien. waar een aan tal Congresgebouwfunctionarissen als wegwijzer door het complex fungeren. Het zoeken naar een bepaalde zaal lijkt aanvankelijk een ingewikkelde bezigheid, maar het interieur van het complex is zo opgezet, dat op een gemakkelijke en logische manier de gezochte ruimte is te vinden. De derde foto van boven aan de linkerkant van de pagina toont een klein deel van de belichtingscabine van degrote zaal. Een enorm tableau wordt tijdens gebruik van de Willem Alexanderzaal bediend volgens een vooraf opgesteld schema door een aan tal belichtingstechnici. Vanuit deze kamer, die hoog boven de rechterzijde van het toneel is gebouwd, kan men zowel het toneel als een deel van de zaal bekijken. Om de onzichtbare hoe ken ook in de gaten te kunnen hou den. zullen t.v.-camera's en monitors worden opgesteld. De onderste foto links is de zoge naamde Sweelinckzaal. de concertzaal met 500 zitplaatsen. De wanden en het geschulpte plafond zijn uitgevoerd in lichtkleurig essenhout. Deze zaal heeft een balkon. Na genomen proeven, zal voor de officiële opening nog wat worden gedaan aan de verbetering van de akoestiek in deze zaal. Rechts daarvan, aan de onderzijde van de pagina dus, een kijkje in de toneelzaal vanaf het toneel. Deze in tieme zaal heeft 513 zitplaatsen zon der balkon. De rode stoelbekleding harmonieert bijzonder goed met de wandbetihimering. die in licht essen en donker teak is uitgevoerd. Op de achtergrond zijn de cabines voor tol ken en geluid- en belichtingstechnici zichtbaar. Vanuit deze cabines heeft men een vol overzicht over de zaal en het toneel. Dit toneel is niet geschikt voor grote toneelmanifestaties en niet geschikt voor het plaatsen van grote decors. Rechts daarvan (onder aan de pa gina) een opname van de grote feest zaal. tevens expositiezaal voor bijvoor beeld automobielen. Hier kunnen ook grote diners worden gehouden. De in de nabijheid liggende keuken heeft een capaciteit van maar liefst 1400 couverts. Hier kunnen feesten wor den georganiseerd voor zo'n 3000 a 4000 mensen tegelijk. Vandaar de pas sende naam. CarousselzaaL De houten tafeltjes en stoeltjes horen er niet in. Deze waren gebruikt voor een boek- houdexamen. De feestzaal is onder de grote zaal gebouwd en heeft het grootste vloeroppervlak. Opvallend is in het gehele gebouw de kleurencombinatie, die is toege past. Deze kleuren zijn rustig, maar geven een zaal of een foyer toch een zekere allure. Wat we onze lezers nu presenteren is echter maar een klein beeld van het geheel. Men zal het interieur van het complex zelf moeten gaan zien om tot de conclusie te komen, dat Den Haag een bijzonder representatief ge bouw heeft gekregen in het Con gresgebouw BENTHUIZEN De raad is bij eengeroepen voor een spoedeisende vergadering op vrijdag 14 maart om kwart over 7. Agenda: Voorstel tof het garande ren van de tijdige betaling van rente en aflossing van een door de ..Stich ting Dorpshuis Benthuizen" aangega ne geldlening ter financiering van de oprichting van een verenigingsge bouw: voorstel krediet voor de aan schaffing van een fotokopieerappa raat; krediet voor de mechanisatie van de bevolkingsadministratie; kre diet voor de aanschaffing van een rekenmachine. LEIDEN De huis aan huis col lecte voor de Groesbeekse tehui zen heeft 4200 gulden opgebracht. BENTHUIZEN Korte omschrij ving en toelichting bij ..Plan West". Het gebied omvat plm. 6 ha. Ter afsluiting van de achterzijde van de bestaande bebouwing langs de Zegwaartseweg en de Prins Claus straat is aan fors in het groen ge legen woningbouw gedacht tot een omvang van plm. 30 woningen en plm. 30 garages, bereikbaar via een 5 m brede weg, die een „eigen ka rakter" heeft en bovendien ook voldoende parkeermogelijkheden biedt. SCHEVENINGEN Bij een vechtpartij >n de flat van de 65- jarige president-commissaris van een verzekeringsmaatschappij H. M. K. aan de Zeekant is gister avond de 38-jarige J. A. E. door pistoolschoten zwaar gewond. De president-commissaris werd door een schot in de arm geraakt. De twee daders zagen kans te ont vluchten. De presideni-commissaris kwam gisteravond kwart over tien thuis. Hij was samen met zijn 25-jarige huisknecht B. V. en de 38-jarige J. A. E., die ook bij hem in dienst is. Toen het drietal de huiskamer van de dubbele flat binnenkwam, zagen ze tot hun stomme verbazing twee mannen in de fauteuil-Is zitten, de één met een pistool en de ander met een ploertendoder in de hand. De bewoner vroeg wat ze kwamen doen. waarop het antwoord luidde: „Dat zal je wefl merken". De president- commissaris wilde naar het ander deel van de dubbele flat lopen om de politie te bellen, maar zover kwam het niet- De man met de ploertendoder wilde hem legen hou den, waarop een felle vechtpartij ontstond. De bewoner kreeg enkele krachtige klappen mei de ploerten doder op het hoofd. De man met het pistool bemoeide zich nu ook met de vechtpartij. Voor hij kon schieten smeet de president-commissaris hem een zware kristallen vaas in het ge zicht. Er volgden twee schoten, die echter niemand raakten, was zo hevig, dat de indringers in het nauw kwamen. De schut ter zag kans in het trappor taal te komen, waar hem nog twee volle vuilnisemmers werden nagesmeten. De man met de ploer tendoder echter werd stevig vastge bonden en werd „danig" bewerkt. Hij raakte zwaar gewond aan het hoofd. GEWOND Toen de man met het pistool merk te, dat zijn vriend zich niet kon bevrijden, kwam hij terug en ging de flat weer in, waar hij opnieuw enige schoten loste. De president commissaris werd in de arm ge raakt en zijn huisknecht werd zwaar gewond door een schot in de buik. De twee aanvallers zagen nu kans beiden weg te komen. Zij lieten in het trapportaal een spoor van bloed na. De ploertendoder bleef in de flat achter, maar het pistool werd meegenomen. De politie en de GG en GD werden gewaarschuwd. De huisknecht werd met spoed naar het diaconessenhuis Bronovo gebracht, waar onmiddellijk operatief werd ingegrepen. Eén ko gel zat in de dramstreek. Er zou geen levensgevaar zijn. De president-com missaris werd aan de schotwond in de arm behandeld. Hij kon in de loop van vannacht naar huis. De man was zo geëmotioneerd, dat hij de politie geen volledige verklaring van het ge beurde kon geven. Hij kende de in dringers niet. Ze zouden respectieve lijk ongeveer 28 en 35 jaar zijn. Vol gens hoofdinspecteur J. van der Poel van de centrale recherche, die het onderzoek leidt, moet de man van de ploertendoder zwaar gewond zijn. Hij zou zich onder doktersbehande ling hebben moeten stellen. De in dringers zijn nog niet gepakt. Het is niet bekend, hoe ze de flat zijn bin nengekomen. De deur was niet ge forceerd, zodat ze wellicht over een valse sleutel beschikten. MOTIEF Ook over het motief is nog niets met zekerheid vast te stellen. De president-commissaris is een gefor tuneerd man. Wellicht was het de indringers om geld te doen. Ook een poging tot chantage is niet uit gesloten, want liet gebeurde van gis teravond speelde zich af in homo fiele kring Contante wisselkoersen AMSTERDAM. 12 maart Londen 8.66*/. —8.66*/., New York 3.62' .—3.62*/!. Montreal 3.36'3.36V». Parijs 73.0973.14. Brussel 7.20' j—7.21 Frankfort 90.25—90.30. Stock holm 69.99' 70.04": Zürlch 84.fi'.;>—«4.38', Milaan 57.59^-57.64'/:. Kopenhagen 48.26— 48.31. Oslo S0.69*/>—50.74' Wenen 14.004— 14.01',-'., Lissabon 12.73'/.—12.74'/.. BOUWVERORDENING BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN VOORSCHOTEN brengen ter openbare kennis dat. ter voldoening aan artikel 19 der Woningwet, voor een ieder, gedurende drie maanden, ter lezing op de Secretarie is nedergelegd; de door de Raad van Voorschoten in zijn openbare vergadering van 31 januari 1969 onder nummer 1 vastgestelde en door Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland inmiddels goedgekeurde Verordening tot tweede, wijziging van de Bouwverordening Voor schoten 1968. Vorengenoemde Verordening treedt in werking op de derde dag na de datum van deze afkondiging en is tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld Voorschoten, 13 maart 1969 Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE BURGEMEESTER DE SECRETARIS Een belangrijk element is het drin gend noodzakelijke tweede voet balveld. Benoorden dit voetbal veld is aan een bescheiden tennis- complex gedacht, met eigen accom modatie. Hieraan zal zeker behoef te bestaan. Een belangrijk element in dit plan is naast de sportaccom modaties de aanwezigheid van voetpaden, waardoor een prettige ontsluiting in een verkeerstech nisch gezien zeer veilige omgeving ontstaat. De niet zo fraaie „achter zijde" van de bebouwing aan de Zegwaartseweg en Prins Claus- straat vraagt om deze oplossing en bij de uitwerking is duidelijk ge tracht de groene gordel, zuidelijk van het bestemmingsplan, door te zetten in noord-westelijke rich ting. Het voetbalveld sluit goed aan op het trainingsveld en het westelijk van het Dorpshuis gele gen eerste veld. In de zuid-westhoek, dus zuidelijk van de Omleidingsweg is een roya le groenvoorziening gedacht, waar een picknick-plaats met ..Thee huis" gerealiseerd zou kunnen wor den. Het behoort echter wel een zodanige uitwerking te krijgen, dat het open contact met het mooie polderlandschap daar gewaar borgd blijft. Het plan moet spoedig in uitvoe ring worden genomen; alleen reeds om zeer snel het tweede voetbal veld te kunnen aanleggen en om een gedeeltelijke realisering van de Omleidingsweg uit te voeren, ter verkrijging van verkeerssprei- ding, in het bijzonder ten behoeve van de Dorpsstraat. In plan Oost komen 150 woning wetwoningen. BENTHUIZEN De heer J. v.d) Eijk, lid van de gemeenteraad, heeft B en W het volgende gevraagd: 1. Is het bekend, dat volgens ge-' ruchten de heer A. Zegwaard zijn) gronden met opstallen, voorzover ge-) legen tussen de Dorpsstraat en de> eerste tocht in de Zuidpolder, zou hebben verkocht aan derden? 2. Indien juist, bent u dan niet met mij de mening toegedaan, dat deze zaak waarschijnlijk niet zou zijn ge beurd. indien de gemeenteraad de nota inzake de ruimtelijke ordening van het voormalige college van bur gemeester en wethouders zou hebben aanvaard in plaats van de zaak ein deloos te rekken, waardoor gegevens en mogelijkheden om onderhandelin gen over de grondaankoop te openen, ontbraken, omdat o.a. door de toen malige raadsleden, thans wethouders, een rustiger ontwikkeling werd ver langd. van welke gelegenheid derden mogelijk de vruchten kunnen pluk ken? 3. Kan de verzekering worden ge geven, dat over een zodanig aantal premie-huurwoningen zal kunnen worden beschikt, dal de woningnood in Benthuizen volledig zal zijn opge heven, hetgeen ook het vaste streven van het voormalige college van bur gemeester en wethouders was? 4. Is het waarschijnlijk, dat de huur dezer woningen een hoger bedrag zal vragen, nu de grond eigendom van derden schijnt te zijn geworden en niet rechtstreeks de gemeente het eigendom heeft kunnen kopen? Indien de grond inderdaad zou zijn verkocht, is dit naar zijn mening de eigenaar of diens rechtskundige advi seur niet kwalijk te nemen, maar het had kunnen worden voorkómen. Al dus de heer Van der Eijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5