BESTUUR PvdA VRAAGT EEN REDELIJKE KANS Commentaren Uraniumvondst op Schouwen Haagse afdeling zegt haar vertrouwen op Topgesprek in voorjaar Igeen vijanden SOEPGROENTEN Soedjarwo voor overleg naar Nederland decoratieve onderzettegel voor a ah a een nieuwe abonnee opgeeft! Het Kwartet Wisselvallig *Druk op Van der Louw Ten Cate bemiddelt Aula goed bezet JAMIN Geen remedie tegen lucht vervuiling Rattenjacht in Parijs Impuls ABM Ir. J. Bosma treedt eind 1969 af Stem op KV P, ARP of CHIJ HOGE STRALING GEMETEN Djakarta: plan ARP oplossing BEATLELÏEF EN -LEED Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvaitich it ghebleven mijn hert in tcghcnspoet!" Donderdag 13 maart 1969 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. f 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Een land dat door de zee wordt bespoeld, is nooit klein. LEOPOLD II „Nee, ik koop geen bloemen. Ik vil ze verkopen...." DE BILT Zachtere lucht dringt met westenwinden diep in de zuidelijke helft van Europa door. Daarentegen vinden we een oostelijke luchtstroming boven de noordelijke helft met vrij koude lucht De grenszone tussen deze beide stromingen strekt zich uit van Zuid-Ierland over ons land naar het oosten. Langs deze grenszone trekken storingen oostwaarts waardoor het wisselvallige weertype in ons land aanhoudt zodat wij ons dan weer in de koude, dan weer in de warme lucht zullen bevinden. DE BILT In het noorden van het land veel bewolking met regen en tijdelijk zachter. Krachtige tot matige wind, hoofdzakelijk uit oos telijke richtingen. Elders veel bewolking met plaat selijk regen en hier en daar mist en weinig verandering in tempe ratuur. Matige wind uit westelijke richtingen. Vooruitzichten voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 of meer: Min. temp.: 2 tot 7 graden bo ven normaal; Max. temp.: 1 tot 6 graden bo ven normaal: Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. 14 Maart: Zon op 6.S7, zon onder 18.42, maan op 3.35. maan onder 13.41, 18 maart nieuwe maan. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Van vele kanten in de PvdA wordt druk uitge oefend op vice-voorzitter André van der Louw af te treden. De indruk bestaat echter dat de bemiddelingspoging van Laurens ten Cate („het gaat te snel. Dit bestuur moet een redelijke tijd, drie tot zes maanden, krijgen om te bewijzen dat het geen slecht bestuur is") en het vertrouwen in partijvoorzitter Vondeling, die men een „eerlijke kans" wil geven, een „scheiding der geesten" op korte ter mijn zullen voorkomen. Misschien om de universitaire gang van zaken in Nederland wat meer op het niveau van het buitenland te brengen, hebben gisteren studenten van de econo mische hogeschool in Tilburg de aula „bezet" om zich hierdoor meer inspraak te verschaffen in de structuur van hun school. De bezetting duurde circa een et maal en kenmerkte zich door felle discussies tussen de studen ten. Minister Veringa heeft deze krachtdadige inspraak niet be paald toegejuicht. BELGRADO De Amerikaanse president Nixon zal waarschijnlijk over een maand een ontmoeting heb ben met de Russische leiders Brezj- nef en Kosigin, zo is gisteravond van twee diplomatieke zegslieden in de Zuidslavische hoofdstad Belgrado vernomen. De plaats van samenkomst is nog niet vastgesteld. Het zou Moskou kunnen zijn of een „neutrale" Euro pese hoofdstad als Wenen, waar in 1961 Kennedy en Chroesjtsjof bespre kingen voerden. De ontwapeningskwestie lijkt zich volgens de zegslieden het meest te le nen voor op z'n minst gedeeltelijke concrete overeenstemming. Dit zou de ware reden ervan zijn dat de her vatting van de ontwapeningsconfe rentie in Genève, die de komende dagen moest plaatsvinden, is uit gesteld. morgen roomboter amandel moppen ISO gram van 99 voor 89 niet te geloven voor die prijst BRUSSEL De EGKS heeft se dert 1961 in totaal 24.5 miljoen gul den beschikbaar gesteld voor de bestudering van luchtvervuiling door de ijzer- en staalindustrie. Volgens de Europese commissie moet men op dit ogenblik echter constateren, dat ondanks de grote vorderingen van de techniek en inspanningen van de in dustrie het vraagstuk van de lucht verontreiniging noch in technisch, Veel zal afhangen van de houding die de gewestelijke bestuurders zullen aannemen. Vrijdag komt het partij bestuur bijeen. Degenen die Van der Louw weg willen hebben, omdat hij zich niet gehouden heeft aan zijn spijtbetuiging over zijn chantagepo ging op het congres, zien drie moge lijkheden: het partijbestuur schorst Van der Louw vrijdag; Vondeling treedt af omdat hij geen mogelijkheid tot samenwerking meer ziet; de afdelingen vragen om een nieuw congres. In de beide eerste gevallen zou op zeer korte termijn een buitengewoon congres, waarom Drees gevraagd heeft, gehouden worden waar de kan sen voor Nieuw Links minimaal zijn. In het laatste geval zou dat congres naar een later datum verschoven kun nen worden en zou voldaan worden aan de wens van anderen dat het partijbestuur en Van der Louw enige kans gegeven moet worden zichzelf waar te maken. geen vertrouwen In navolging van de afdeling Bar- neveld heeft ook Den Haag 10 het vertrouwen in Van der Louw en Klein opgezegd. In een open brief aan het partijbestuur zegt dc afdeling dat Van der Louw in enkele dagen tijd de partij i" discrediet heeft gebracht. Men vindt het verontrustend dat Van der Louw Vondeling bü diens afwe zigheid zou moeten vervangen en men vraagt het partijbestuur met klem zich vrijdag te beraden over de vraag of Van der Louw en Klein nog ver trouwen hebben en in het bijzonder of Van der Louw als eerste vice-voor zitter gehandhaafd kan blyven. Ook het bestuur van de afdeling Gelderland van de jongerenorganisa tie FJG heeft kritiek op het optreden van Van der Louw. toch spij1 In Hoogvliet zei Van der Louw gis teravond dat Nieuw Links in de ko mende tijd keihard achter de partij moet staan. Hij zei met zijn opmer king voor de televisie te hebben be doeld dat hij geen spijt heeft van zijn spijtbetuiging op het congres. Een scheuring in de partij zou hij „rampzalig" vinden. Het was gisteren op het Binnenhof een komen en gaan van socialistische functionarissen, 's Morgens kwani het nieuwe dagelijks bestuur, waarvan Van der Louw deel uitmaakt, bijeen. De agenda voor vrijdag werd opge steld en van de vice-voorzitter werd uitleg gevraagd van zijn opmerkingen na het congres. Het gerucht ging dal de Kamer fractie unaniem tegen Van der Louw 1 is. Van die zijde is echter geen enkel i initiatief te verwachten. Ook niel van Van der Stoel die gisteren met nadruk ontkende rond te lopen met ft plannen voor een nieuwe partij. „Er moet klaarheid in de partij komen. maar Vondeling moet een eerlijke g kans krijgen de zaak op te lossen. In de huidige situatie wil ik geen lü nieuwe partij", aldus de heer Van der Stoel. Hij gaf toe met velen ge sproken le hebben, onder wie de fractieleden Franssen en Van den Doel en de burgemeester van Gronin gen, Berger, die ook acte de presence gaf. Hij heeft geen kontact gehad met Mansholt. - DJAKARTA Indonesië zal Rusland en de VS uitnodigen mede zitting te nemen in een werkgroep die een nieuw schema moet opstellen voor de aflossing van de Indone sische buitenlandse schulden, die 1.286,7 miljoen dollar bedragen. noch in economisch opzicht volledig tot een oplossing is gebracht De Europese commissie verklaart dit op vragen van de Nederlandse afgevaardigde Oele. Deze had gewe zen, op het feit, dat op grond van recente waarnemingen in de omge ving van een nieuwe staalfabriek bij Luik ernstig moet worden getwijfeld aan de vooruitgang op dit gebied. PARIJS In de net ontruimde Hallen de eeuwenoude marktplaats van Parijs is de rattenjacht geopend. Rattenjagers hebben door middel van vergiftigd graan met een frambozensmaak 20.000 ratten kunnen doden. Enige tijd geleden is bekend gemaakt, dat het totale aantal ratten in de Hallen wordt geschat op een 300.000. Hier en daar hebben de rattenspeurders beesten gevonden van 30 centi meter lang en met een gewicht van 400 gram. De rattenvangers beweren, dat in sommige rattekolonies bepaalde leden voedsel moeten proeven, voordat de •ndere eraan beginnen. In totaal is drie ton vergiftigd graan uitgezet. DEN HAAG Ir. J. Bosma zal eind dit jaar aftreden als voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen en dan worden opgevolgd door dc heer W. Bruynzeel, thans vice-voorzit ter van het VNO. Ir. Bosma had enige tijd geleden reeds de wens te kennen gegeven af te treden in de ledenvergadering van 29 mei a.s„ maar op aandrang van het bestuur heeft hij erin toegestemd de externe verbondswerkzaamheden (o.a. in de Stichting van de Arbeid en de SER) nog tot het eind van het jaar te blijven uitoefenen. De heer Bruynzeel zal met ingang van 29 mei (als tweede voorzitter) de interne verbondswerkzaamheden van de heer Bosma overnemen. J^E overeenkomst tussen Nederland, Engeland en West-Duitsland over het ultracentrifuge-project ter verkrijging van verrijkt uranium voor industriële doeleinden opent ook voor ons land grote mogelijkhc- .den. Nederland krijgt nu wel le kampen met sterke Britse concurrentie, maar daar staat tegenover dat het met de methode van professor Kistemaker sterke troeven heeft en met groot vertrouwen aan het werk kan gaan. West-Duitsland staat buiten de con currentie, omdat het geen stoffen mag produceren, die gebruikt kun nen worden voor kernwapens. Het zal met veel belangstelling de ver richtingen in Nederland volgen. Het hoeft geen betoog, dat van de aanvang af een controle-apparaat aanwezig moet zijn, al was het al leen maar omdat West-Duitsland nog altijd weigert, het nonproliferatie verdrag (tegen spreiding van kern wapens) te tekenen. Neemt men dit alles op de koop toe. dan kan men de overeenkomst zien als het begin van samenwerking op technologisch gebied in Europa, dat nog altijd met heel duur Amerikaans uranium moet werken. Op korte termijn is echter van nóg groter belang, dat de Europese ener gievoorziening een nieuwe impuls heeft gekregen en dat Nederland tot de landen hoort, die daarvan het eerst en wellicht het meest profiteren. In de televisierubriek Achter het nieuws heeft oud-premier dr. Drees gisteravond zijn verzoek om een bui tengewoon congres toegelicht: ..Er zijn veel zaken blijven liggen die op zo'n congres wel geregeld moeten wor den. Daar moet ook de positie van het partijbestuur en de verhouding tussen fractie en bestuur besproken worden." De heer Drees zei dat Nieuw Links als groep op den duur moet verdwij nen: het vormt in het bestuur eeit gesloten blok, het roept problemen op en de meningsverschillen spitsen zich toe. „U moet niet denken dat als ik niet spreek over een nieuw congres, er niets gebeurt. Vele leden bedanken (tot gisteren ongeveer 50, red.) en als er niets gebeurt loopt een groot deel van onze aanhang weg. Men moet niet onderschatten wat er gaan de is. Een nieuwe party is een on geluk, hoewel die niet ondenkbaar is. Maar er moet wel een gezuiverde partij komen, niel zonder menings verschillen. maar wel zonder vijand schap." tijd Hoewel de heer Drees een buiten gewoon congres eerst op korte termijn wenste, gaf hij Laurens ten Cate later toe dat hel partijbestuur de tijd gegeven moet worden. ..Het gaat er om het Nederlandse volk een an der beeld te geven bij de verkiezingen dan nu is gesuggereerd." Ten Cate: „Nieuw Links moet zich zaterdag niet ophefen. Men moet zich wel ernstig afvragen of het niet beter is het wat kalm aan te doen en niet als blok naar j buiten te treden, maar ook de I verontrusten zullen zich wat i moeten beperken in hun uitla tingen. We moeten eerst eens kijken wat we gaan doen en onze goede wil kunen tonen." Drs. Tilanus: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In de zendtijd voor politieke partyen heeft de fractieleider j van de CHU, drs. Tilanus, de kiezer ge- l vraagd te stemmen op een van de drie j partijen die bij het overleg in de „groep 1 van 18" betrokken zijn: KVP. ARP of i Hij vond dat de samenwerking van de drie grote confessionele partijen, zowel tussen de fracties als in „de 18", het ver trouwen wekt dat zo broodnodig is in de Nederlandse politiek. Hij merkte op, dat het overleg van „de 18" de goede kant opgaat, hoewel het zijns inziens best een beetje sneller zou kunnen. Het is in ieder geval een construe- i taeve bijdrage die men aan de andere kant mist. aldus dm. Tilanus. Hij memo reerde het zich geïsoleerd opstellen van de PvdA en van D '66. nog verser dan vers (Van een onzer verslaggevers) HAAMSTEDE Bij bodem onderzoek in de omgeving van Haamstede in opdracht van de Deltadienst van Rijkswaterstaat is de aanwezigheid van uranium aangetoond. Het onderzoek wordt verricht door TNO Delft, die de Geolo gische Dienst in Haarlem direct op de hoogte heeft gesteld van de vondst, bericht Geigertellers registreerden bij Haamstede op een diepte van onge veer 120 meter een straling die ho ger is dan normaal. Dr. W. A. Vis ser, directeur van de dienst grond- waterverkenning van TNO. zei dat in ons land nooit een zo hoge stra ling bij een bodemonderzoek is ge meten. Nagegaan wordt nu om hoeveel i uranium het gaat en of er mogelijk- heden zijn voor exploitatie. Het hy- I drologisch onderzoek is erop gericht i na te gaan waar zandlagen in de bodem zitten. Gebleken is dat in de klei veel Kallum-40 aanwezig is. Met apparatuur die de kracht, van de uitstraling kan meten, zal nu worden onderzocht wat er precies in de grond zit en in welke hoeveelhe den. Zo vlug mogelijk zullen ook grondmonsters worden genomen. De directeur van de rijksgeologi- sche dienst, dr. A. A. Thiadens, heeft meegedeeld dat het gevonden ura nium van goede kwaliteit is. Het on derzoek, dat door de diepte waarop de uraniumsporen zijn gevonden (120 meter) wordt bemoeilijkt, zal zeker nog een maand in beslag nemen. De rijksgeologische dienst heeft in middels minister De Block (Economi sche zaken) in kennis gesteld van de vondst In samenwerking met de Iso- topische Stichting te Amsterdam zal een programma worden opgesteld voor het verdere onderzoek, onder meer van de grondmonsters. Omstreeks 1945 zijn ook in Twello sporen van uranium gevonden, maar deze vondst was niet interessant. PRESIDENT NIXON zal morgen be slissen, of het werk aan het zgn. ABM-project (anti-raket-systeem) wordt voortgezet. Daarbij moet hij rekenen met drie factoren. Eén is de vrees in de steden die met raketbases worden omringd en de in vloed daarvan op de houding van de Senaat, die hervatting kan tegenhou den. In verband hiermee spelen ook de enorme kosten van het ABM-project die tot 40 miljard dollar kunnen oplopen een rol van betekenis. In elk geval moet vermeden worden, dat een nieuwe bewapeningswedloop ontstaat, waardoor besprekingen met Rusland weinig zin meer hebben. Bovendien is het nog geen uitgemaak te zaak, dat het systeem werkelijk een belangrijke bijdrage aan de ver dediging kan leveren. Er zijn ook andere middelen die ge bruikt kunnen worden als mocht blij ken. dat met Moskou niet valt to praten. (Van onze parlcmcnlsredaciie) DEN HAAG Het Indone sische kabinet heeft zaterdag besloten de speciale vertegen woordiger voor VVest-Irian, Soedjarwo Tjondronegoro, nog maals naar Nederland te laten gaan voor overleg met de Ne derlandse regering en met Ne derlandse politici. De indruk bestaat dat het niet door gaan van het bezoek van Soeharto aan Nederland direct verband houdt met de toezegging die minister Luns in de Kamer heeft moeten doen, „bij iedere voorkomende gelegenheid met Indone sië te zullen spreken over wat Neder land en Indonesië gezamenlijk voor de Papoea's kunnen doen". Anderzijds meent Djakarta dat het voorstel van dc fractie van de anti revolutionaire partij, Nederland en In donesië samen te laten overleggen wat voor de Papoea's gedaan kan worden, ongeacht dc uitslag van de volksraad pleging, voor Indonesië het middel is om uit de impasse te komen. Indonesië zoekt namelijk naar een mogelijkheid om. als de uitslag van de volksraadpleging voor hen negatief uit valt, tegen de Papoea's te kunnen zeg gen: op grond van de overeenkomst met Nederland zijn wij erin geslaagd een internationaal hulpplan voor jullie op touw te zetten. Indonesië kan zich niet veroorlo ven, dat West-Irian inderdaad on afhankelijk wordt en zou ook be reid zijn West-Irian een zekere mate van zelfbestuur binnen de republiek te geven. De door Ne derland en eventueel andere lan den ter beschikking gestelde fond sen zouden uitsluitend via Djakarta West-Irian ten goede komen. Djakarta ziet in het voorstel van de ARP een mogelijkheid geen gezichts verlies te lijden, hetzij dat men West- Irian verliest hetzij dat men de we- reldopnie tegen zich krijgt wanneer West-Irian onrechtmatig bezet gehou den zou worden. Het voorstel van de ARP versterkt de politiek van Indonesië ten opzichte van de Papoea's en heeft ook het voor deel dat over deze kwestie geen moei lijkheden ontstaan tussen. Nederland en Indonesië, meent men in Djakarta. DEN HAAG In juni zullen dele gaties van de Eerste en Tweede Ka mer op uitnodiging van de parlemen ten van Tsechoslowakije en Joegosla vië een bezoek aan die landen bren gen. Als voorzitter van de delegatie naar Joegoslavië zal optreden het Eerste-Kamerlid mr. Delprat (lib.) en als voorzitter van die naar Tsjecho- slowakije het Tweede-Kamerlid mr. Aantjes (a.r.). Beatle Paul MacCarthy is gisteren in Londen in het huwelijk getreden met de 27-jarige Amerikaanse Linda Eastman. Dit heuglijke feit werd niet bepaald met vreugdekreten ontvan gen door de talrijke bewonderaar sters van het muzikale fenomeen. Groepjes jonge meisjes hieven een waar geweeklaag aan, toen het on herroepelijke gebeuren een officieel fiat kreeg van de burgerlijke stand. Ze doorbraken het politiecordon toen het paar na de plechtigheid in de auto wilde stappen. Ook dc fotogra fen en filmers toonden zich bijzonder hardnekkig, te meer omdat Linda fotografe van professie is. Voor medebeatle George Harrisson was het geen onverdeelde feestdag. Rechercheurs hebben hem en zijn vrouw Patricia gearresteerd, omdat zij in hun woning in een voorstad van Londen (ongeoorloofd) marihu ana in bezit hadden. Het echtpaar is tegen een borgsom van 200 pond vrijgelaten en zal dinsdag a.s. voor de rechter moeten verschijnen. Op de foto: Paul en Linda na de om stredenstap. Ik geef op als nieuwe abonnee: V plaats: Als beloning voor mijn aktiviteit ont vang ik een onder- zettegel. Oe nieu we abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1