Kater werkt nog na in PvdA-fractie Ministerie wil grotere scholen Prof. dr. L. de Rijk: Pas op voor elite-dénken ugggk PvdA-Barnevelcl zegt vertrouwen deel bestuur op 50% minder calorieën lekker op het brood, gezonder voor uw lijn Studenten bezetten aula Meisje gered uit brandende auto WOENSDAG 12 MAART 1R6R Staar verhoging mammoet-normen DEN HAAG Terwijl de be roering in de PvdA na de kater van verleden week nu pas goed loskomt, heeft fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, drs. Den Uyl, gisteravond laat Da een fractievergadering mee gedeeld, dat hij de oppositie op dezelfde voet als voorheen voort zal zetten. Hij vindt het congresbesluit over fellere oppositie een „lekker opkik- keitje", maar de motieven voor het besluit zijn niet duidelijk. „Het enige wair het aan schort, is de communi catie", aldus Den Uyl, „daarom zul len we het districtenwerk nog eens een beetje aanzwengelen." Partijvoorzitter Vondeling wacht kennelijk op initiatieven vanuit de partij om het geschokte vertrouwen te herstellen. Hij werd gisteren al op zijn wenken bediend. Dr. Drees zegt in een interview met de Nieuwe Rot- P.v.d. Af tocht Eindelijk is de kater, die de PvdA na de val van het kabinet-Cals heeft opgelopen, uitgewerkt tijdens het rommtiige congres door zich van haar „boosdoener" (de KVP) definitief te distantiëren. Een onverwacht en onwijs besluit, waarrrëe zij zich volledig in de op positie heeft gemanoeuvreerd. Dit zou erop kunnen wijzen dat de PvdA geen regeringsverantwoordelijkheid wil dragtn, want een eventueel samen gaan van PvdA met PSP, PPR en eveniueel ARP en D'66 zou geen meeiderheid halen. De huidige regering zit dus op ro zen. ook voor de toekomst. Een naar link» lonkende ARP zal aanhang ver liezen ten gunste van de CHU en de VVD, zodat de tegenwoordige coalitie ook na de volgende verkiezingen (desnoods zonder ARP) niet aan kracht zal inboeten. Hopelijk zal de ARP zo verstandig zijn geen contacten te leggen met een onbeheerste, rommelige en verdeelde club als de PvdA. Een solide oppositie is een verrijking voor de regering en de Kamer, maar een goede regering laat zich niet door een stupide opposi tie beïnvloeden. Voorburg G. C. Severijn Viel aunu-exui (slot 'Als de heer Blokland spreekt over vat 24 jaar geleden in de Gerefor- neerde Kerken gebeurd is, dan spreekt hij na zoveel jaren van bezin- ring nog steeds het woord „schuldig" Lit over de hoofden van hen. die met cfe vrijmaking meegingen. Velpn in beide kerken spreken thans over „ge zamenlijke schuld". Het is niet juist ■an ds. J. v. d. Schaft te verlangen, jat hij nu maar moet zwijgen omdat lij toen meende de Geref. Kerken te noeten verlaten. Ik wil niemand veroordelen, ook prof. Kuitert niet, maar wel is het aak voor ons allen om ons af te vra gen of we met alles wat we zeggen en hren wel in echte liefde voor Gods Koninkrijk werkzaam zijn. Ritterdam I. Boukcs Sportnieuws ('.tl Met liet ingezonden stuk van de heer G. A. Hoek ben ik het volkomen een;. Probeer zoveel mogelijk bijeen ie louden wat bij elkander hoort, al lijkt het soms een hopeloze zaak. Als dat echter biddend gedaan wordt, komt het zeker in orde. Het gaat niet alleen om sport. Alles komt in het geding. Daarom: het hoofd koel houden en rustig verder gaan op de ingeslagen weg, alle uitin gen 00 elk gebied goed in de gaten houdend. Aan>assen gaat gemakkelijk, dat hebben we bij Trouw gezien, macfc of dat jui:t is geweest meen ik te mogen betwijfelen. Blijf een beste krant ge ven. waarbij ik u alle wijsheid en sterkte toewens in deze verwarde maar uiterst interessante tijd. Den Hiag H. Sonneveld Sportnieuws 32 Ik viaag mij in ernst af of het ge loof vsn al die stukjesschrijvers nu slaat of valt met het al of niel verslaan in- uw krant van zondags- sport. Zo ja, dan is het er maar droe vig mte gesteld. Het is anders ook verre van christe lijk te schrijven (en dat is gebeurd), dat zij die geïnteresseerd zijn bij zon- dagssport in de krant, geen goed christen zijn. Waarom laat u, redactie, zulke opmerkingen toe? Persoonlijk heb ik geen bezwaar te gen het vermelden van nieuws over de zondagssport. maar dan zoals het is mei vele zaken met mate. Fultershoek B. Robanus Maandag- v.d. Starre BARNEVELD Het bestuur van de afdeling Barneveld van de Partij van de Arbeid heeft een officiële verklaring uitgegeven, waarin het vertrouwen wordt opgezegd in de lie ren A. van der Louw en G. Klein en allen, die bij het rondschrijven van Nieuw Links waarin verkiezing van kandidaten van die groepering werd aanbevolen, betrokken zijn ge weest. In de verklaring staat dat door de opzet en de bedoeling van hel rondschrijven de verklaring van par tijvoorzitter dr. Vondeling gedeelte lijk wordt ontkracht en de toekomst basis voor de PvdA wordt versmald. Miljoen dollar aan sieraden gestolen PITTSBURGH De Amerikaanse recherche zoekt naar een groep ge maskerde bandieten, die voor een miljoen dollar aan sieraden hebben gestolen in een juwelierszaak. De mannen verrasten de winkelier kort nadat zij de winkel hadden geopend. De winkelier en zijn schoonzoon moesten in een ziekenhuis worden behandeld wegens verwondingen. terdamse Courant, dat een nieuw bui tengewoon congres" noodzakelijk is. Laurens ten Cate meent dat Van der Louw nog wel meer zal horen van zijn optreden voor de televisie na afloop van het congres, waar hij zei niets te betreuren. De verontwaardiging richt zich vooral tegen Van der Louw en Klein. Drees: „Nieuw Links is een partij in de partij en zal als een gesloten groep binnen het bestuur optreden". De heer Drees beschouwt de verkla ring van Vondeling, dat er geen groepsvprming in het partijbestuur zal zijn, dan ook als een „fabeltje". Dc heer Drees verwacht, met frac tielid Nederhorst .en met Mansholt een massale leegloop als er niet snel iets gebeurt. Mansholt en Nederhorst dachten in dit verband aan een pro gressieve volkspartij. De aanzet tot een dergelijke nieuwe opzet zou ge vonden kunnen worden in het ver zoek van een aantal afdelingen een buitengewoon congres te organiseren waar de toekomst van Nieuw Links niet erg onzeker zal zijn. Ontwikkelingen die dit des te nood zakelijker maken, zijn het besluit van de afdeling Barneveld het ver trouwen in Van der Louw en Klein op te zeggen en het bericht dat ver schillende Haagse pfdelingsbestuur- ders al voor de partij hebben be dankt. Op zijn manipr heeft Goedhart al laten weten dat Nieuw Links moet uittreden. Democratisch Appèl zal zich overigens rustig houden en proberen het uittreden uit de partij tegen te houden tot 23 maart, de datum waar op het comité weer bijeenkomt. Zon der prof. Heertje, die naar nu blijkt, onder meer weggegaan is wegens een intern verschil van mening en omdat laij zich bij nader inzien niet kon verenigen met de strekking van het artikel waarin Nieuw Links vergele ken werd met de Egyptische terroris tenorganisatie El Fatah. Partijvoorzitter Vondeling wil het proberen met de Nieuw Linksers. Hij heeft vertrouwen in hun politieke ideeën en hecht geloof aan hun betui gingen van goede wil. Volgens hem gaat het er ojn de partij verder te bewaren voor Nieuw-Linksmcthoden, maar „programmatisch is er geen verschil van inzicht". Hij ziet echter wel in dat het som migen te doen is om een greep naar de macht. Mocht zijn taktiek geen succes hebben dan kan hij altijd drei gen met de aan de gang zijnde ont wikkeling binnen de partij die dui delijk tegen Nieuw Links gericht is. Vrijdag komt het partijbestuur voor het eerst bijeen. Zaterdag spreekt het partijbestuur met de ge westelijke bestuurders die in het te genspel tegen Nieuw Links een beslis sende rol kunnen spelen, bijvoor beeld door het activeren van de afde lingen. Het ziet er niet meer zo hoopvol uit voor de Zuidvietnamese kwestie. Terwijl men in Parijs af en toe wat bijeenkomt om over allerlei behalve over vrede te praten, gaat het er in Vietnam zelf warm aan toe. Misschien heeft de situatie aldaar de Ame rikaanse minister van defensie, Meivin Laird, ertoe genoopt zijn inspectietocht langs het „front" voortijdig af te breken en naar de VS terug te keren. Op de foto: de minister op voeg naar de Zuid vietnamese hoofdstad Saigon. (Van onze onderwysredacteur) DEN HAAG Het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft een wijziging van de Mam moetwet in voorbereiding, waar door de getalsnormen (aantallen leerlingen) waaraan scholen moeten voldoen 0111 door de overheid bekostigd te worden, flink omhoog zullen gaan. Dit betekent dat de kleinere scholen veel minder kansen zullen krij gen. De Mammoetwet bevat voor de uit breiding van het onderwijs een plan procedure die een mengvorm is van „planning" en objectieve normen. Er wordt voor het voortgezet onderwijs een scholenplan opgesteld, opge bouwd uit deelplannen (bijvoorbeeld van de verschillende richtingen in het onderwijs). Een school wordt in ieder geval in het plan opgenomen als ze aan ge talsnormen voldoet. Bijvoorbeeld: bij een gymnasium in een gemeente met meer dan 50.000 inwoners moet er een redelijk vooruitzicht zijn dat de nieuwe school in de laatste klas 24 leerlingen zal tellen; een driejarige lts met twee afdelingen moet in het laatste jaar kunnen rekenen op 54 leerlingen enz. Als een school in het plan staat, betekent dat nog niet dat ze meteen bekostigd wordt, maar de wet garandeert de bekostiging wel als de school vijf jaar achter elkaar in het plan is opgenomen. Belangrijk punt Dit vastleggen van bepaalde rech ten is bij de totstandkoming van de Mammoetwet een belangrijk punt ge weest. In het laatste nummer van Het Schoolbestuur spreekt mr. C. E. Schelfhout, directeur van Centraal bureau voor het katholiek onder wijs, zijn verontrusting uit over bin nenskamers gehouden plannen van Veringa en Grosheide om de nog gloednieuwe planprocedure zo te ver anderen dat het objectieve in het systeem opzij zou worden geschoven en het ministerie zelf in alle gevallen zou gaan beslissen of een school in het scholenplan komt. Mr. Schelfhout spreekt van een „stopwet". Hij wijst hierbij op financiële moeilijkheden; het handhaven van de bestaande pro cedure zou een te dure zaak worden. De gedachte van hel ministerie om de beslissing over de plaatsing van scholen in het plan in eigen handen te nemen, schijnt inmiddels weer losgelaten te zijn: het departement ontkent dat thans nog gewerkt zou worden aan het opschorten van de planprocedure. Wel zijn er voorberei dingen om de stichtingsgetallen „vrij aanzienlijk" te verhogen. Volgens de woordvoerder van het ministerie gebeurt dit niet uit finan ciële overwegingen, maar omdat men op kleinere scholen moeilijk tot de gewenste variatie in leerpakketten kan komen. Het wordt dus om onder wijskundige redenen gewenst geacht de vorming van grote scholen te be vorderen. In onderwijskringen wordt ver moed, dat men langs deze weg toch ook een besparing van verscheidene tientallen miljoenen tot stand- zal kunnen brengen. Evenals bij het te rugbrengen van de lessentabel van 34 tot 32 uur kunnen hierbij tevens on derwijskundige motieven worden aangevoerd, maar men acht het on waarschijnlijk dat de financiële fac tor bij de beraamde wetswijziging geen rol zou spelen. WENEN Leiders van de Westeu- j ropese socialistische partijen zullen I op 30 maart in Wenen bijeenkomen. In totaal worden een dertigtal leiders verwacht, maar er zijn nog geen na- men bekend. Veringa in de gunst hij PSP (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Een slaperige Tweede Kamer werd gistermid dag bij de behandeling van de Onderwijsbegroting verrast met een boeiend betoog van prof. De Rijk die waarschuwde tegen on verdraagzaamheden in de op vattingen van Herbert Marcuse en zijn volgelingen onder de stu denten. De socialistische senator liet een „Weg met het totalitaire elite-denken" horen. Prof. De Rijk is hoogleraar in de middel eeuwse wijsbegeerte te Nijmegen en buitengewoon hoogleraar te Utrecht. Sprekend over de Kritiese Uni versiteit, zei prof. De Rijk dat woor den als evolutie en revolutie minder belangrijk zijn dan de vraag of er gekozen wordt voor een democra tische of voor een totalitaire aanpak. Er is een kleine groep actieve stu denten die fundamentele bezwaren maakt tegen de democratie zelf. „Ik kan met de meeste analyses van Marcuse instemmen", aldus prof. de Rijk. „maar niet met een remedie die totalitair is. De maatschappij zou bij onbelangrijke zaken wel verdraag zaam mogen zijn, maar uiteindelijk zou zij wél moeten discrimineren. Een kleine elite zou uitmaken wanneer dit moet gebeuren. Dit is een fascistoïde theorie". Prof. de Rijk wees ook op het ge vaar van intolerantie ten opzichte van wetenschappelijk onderzoek. Het is gebeurd dat studenten bezwaar maakten tegen het specialisme Rete- ro-Romaans bij een hoogleraar met een wereldfaam op dit gebied. Dit gaat de perken ver te buiten; ook een hoogleraar heeft het recht zich te ontplooien. De socialistische spreker kantte zich verder legen studieloon. Hij ziet hierin een weerzinwekkende bevoor rechting van academische studenten. „Ik weet wel dat dc studenten die voor studieloon zijn, dit anders zien omdat ze de maatschappij van de lu cratieve baantjes afwijzen, maar de student leeft nu eenmaal niet op een eiland met eigen wetten". Prof. de Rijk wenste minister Ve- rihga toe dat hij het met zijn beleid zal redden. Veringa kreeg over het algemeen waarderende woorden te horen. Het opmerkelijkst waren wel enkele tedere uitlatingen van de kant van de PSP. Senator Boetes plaatste een kritische opmerking over de han- j digheid om het studentenverzet bin nen de perken van de gevestigde or de te houden, maar die opmerking ging vergezeld van uitspraken als j „verreweg de verstandigste minister van het hele kabinet" en er is geen minister die zo hel vuur uit z'n slof- j fen loopt." Baas Aam In de fractievergadering waren gis teravond ook aanwezig de nieuw ge kozen secretaris van de partij, C. Baan, en de heer De Niet, fractievoor zitter uit de Eerste Kamer. De heer Den Uyl hield vol dat daar niets bijzonders achter stak. „Het waren aangename besprekingen en de sfeer was uitstekend. Er is geen groepsvor ming binnen de fractie." Er is over de besluiten van het congres vergaderd. Ieder fractielid kyeeg gelegenheid zijn standpunt naar voren te brengen. De motie over de DDR? „Waarschijnlijk zou den we, als de DDR volgende week in de Kamer kwam, niet anders stemmen dan we al gedaan hebben." Van der Louw en Klein zijn ter sprake gekomen, maar er is geen be sluit genomen. De heer Den Uyl dacht niet dat zijn positie in het partijbe stuur iets veranderde aan de houding die hij in de Kamer tot nu toe ingeno men heeft. Goedhart? „Zijn standpunt is niet het mijne." Het congres? Het was „wat heen en weer gegaan, op zoek naar een eigen identiteit, maar het onthield mij niet de nodige steun". Duidelijk werd wel dal de fractie haar eigen weg zal gaan. Prof van Hulst (ch) sprak „met bijzonder grote waardering" over de bereidheid van de minister om met de studenten te discussiëren; „be paalde methodes" van de studenten wees hij af. Dr. v.d. Vliet (lib.) zei naar aanleiding van het binnendrin gen van studenten in het departe ment: „Men moet niet alles nemen; de minister moet baas in eigen huis blijven". Van verscheidene kanten klonken kritische geluiden over de nota van prof. Posthumus. Prof. Thurlings (kath.v.) vreest dat de studieduur te eenzijdig bepaald wordt. Prof. Ver dam (ch.) nam regeringscommissaris Posthumus echter in bescherming: „Posthumus kent de hoogleraren. Hij weet dat als hij een studieduur van 4 jaar voorstelt, er toch altijd uitzon deringen worden gemaakt". "jVTU Egypte voortgaal met aanvallen op Israëlische stellingen, moet verwacht worden dat de stryd nog in hevigheid en wellicht ook in omvang zal toenemen. Nasser kan daar verschillende rede nen voor hebben, vooral van binnen landse aard, maar toch ook om te proberen Israël uit te dagen en het via de grote mogendheden een rege ling op te leggen. De veiligheidsmaatregelen in Egypte moeten de indruk versterken, dat Nasser bereid is risico's te nemen. Men spreekt zelfs openlijk van een vierde oorlog, waartoe Egypte dan het initiatief zal nemen. Of Nassers opzet zal lukken hangt vooral af van tegenmaatregelen van Israël. Een beheerste reactie is nu meer dan ooit nodig. Vietnam .Dat is zuiver pragmatisch, met name in de agglomeratieproblemen een definitie geven van het begrip waarover we spreken? Met name de vraagt de ruimtelijke ordeningpsychische factoren die in de totali- de meneer trok met een zuinig mondje aan zijn sigaret en in deze adempauze knikten de omzittenden gehoorzaam. De stem ging verder en ik hoorde wat doezelig alle modetermen val len: medemenselijkheid, éducation permanente, groepstherapie, trau mata enz enz. En iedereen knikte bij elke sigaret- tentrekiespauze. Eindelijk stokte de stroom. „Thans stel ik deze problematiek ter discussie...." Er was een onthutst zwijgen, waarin een neus gesnoten werd, een suikerzakje zorgvuldig in een koud geworden kopje koffie werd geleegd, aan een das werd gefriemeld Toen zei iemand: „Als we eerst de ober nog eens riepen?" Algemeen geknik. Dit was een verstandig voorstel, dat gelegenheid gaf tot bezinning. Maar zelfs de ober kon geen blijvende redding brengen. De meneer, die de leiding had zei streng: „Nu....?" Een jongeman met een baardje, dat zijn juiste leeftijd omhulde, beet de spits af: „Zouden we eerst niet feit meespelen wagen een benade ring. De analyse van de pro bleemstelling zal alleen maar ver verhelderend kunnen werken, indien we kunnen kristalliseren.... De rest knikte instemmend. Ik ontdekte, dat ik een menigte ovaal- tjes en rondjes tot bloemetjes op mijn blocnote had zitten trekken ruchtbaar Sloeg gauw het blaadje om. Nu zou den er eindelijk toch wel afgemaak te zinnen en duidelijk woorden ko men, het noteren waard. Er spraken drie door elkaar. Ik spitste de vingers met ballpoint. De definitie, als ik die te pakken had was er inderdaad een uitgangspunt. Een .mevrouw met de stem van juffrouw Ooievaar had het woord. Helaas er kwam geen definitie maar een nieuw verhaal, ontleend aan het leven, waarin het onderbe wuste van de mens, de verdrongen complexen de aggressiviteit als ex- d kon bezig: oderne afge- plosieve component en nog vele bladzijden van Kramers Vreemden- woordengids was verwerkt. De leider ging lijdelijk glimlachen en hapte telkens in de lucht in po gingen het snaveltje van spreekster dicht te krijgen. Slechts toen ook haar de adem nood overviel lukte het. Maar voor de orde hersteld kon worden was alweer een ander bezig: ..De confrontatie van de moderne mens De baard peuterde aan een kloven nagel. Ik tekende bloemetjes in rondjes en ovaaltjes. Het gonsde voort daar om de ta fel. Tot weer de ober kwam: „Spijt me. maar om vier uur moet de zaal ontruimd zijn De leider sprak een haastig dank woord voor de inbreng, bond ons op het hart de evolutie in het denken en de transformatie der normen centraal te blijven stellen en zei toen: „Laat niemand alstublieft ver geten af te rekenen Bij de garderobe zei juffrouw Ooievaar: „Een vruchtbare 'middag, 'indt u ook niet?" Dat was het: een blocnote vol blommetjes TILBURG Ongeveer tweehonderd studenten zouden tot vanmiddag één uur de aula van de katholieke hoge school in Tilburg bezet houden. Zij be gonnen hun actie gistermiddag om half drie. De studenten wilden met deze bezet ting aan hun eisen democratisering van de hogeschool en medezeggenschap kracht bijzetten. Gisteravond heeft de rector magnifi cus de houding van de studenten ten scherpste afgekeurd. Hij voegde eraan toe. dat de politie niet zal worden ge waarschuwd, omdat hij het idee had dat de studenten daarop juist zaten te wachten. OOSTERHOUT Drie militairen van de Keyzersveer-kazerne hebben in de afgelopen nacht onder Oo9terhoul op de rijksweg Gorkum—Breda een 21- jarige Amsterdamse uit een brandende auto gered Het meisje, mejuffrouw A. den D„ is levensgevaarlijk gewond opgenomen in e3n ziekenhuis in Breda. De auto waarin zij meereed weixl van achteren aangereden dooi een vracht auto. In een oogwenk s'.ond de auto in lichterlaaie Met gevaar voor eigen le ven slaagden de drie militairen erin het meisje, dat achter' n dc fel bran dende auto zrait. in veiligheid ic bren gen. Twee andere Inzi'.tenden. de 21-jarige Amerikaanse student A. M. en de 22-ja- rige militair W. S. uit Nunspeet. werden uit de wagen geslingerd. Hun toestand is kritiek. ZELFBEHEERSING wordt ook ge- vraagd van president Nixon, die dezer dagen moet beslissen of de bom bardementen op Noord-Victnam wor den herval, nu in het Zuiden een groot offensief is begonnen. Zyn besluit zal duidelijk maken, hoe ver hy wil gaan op de moeilijke weg naar een politieke regeling, die vorig jaar werd ingeslagen, maar waarop men nog niet ver is gevorderd. Nieuwe uitbreiding van de oorlog zou een gevaarlijke stap terug zyn. Want de ervaring heeft geleerd, dat de stryd om Vietnam al lang niet meer met wapens kan worden beslecht. Minister Laird zei in Saigon, dat het nieuwe offensief nog geen grote mili taire betekenis heeft. Er is dus niets onherstelbaars gebeurd. Toch dient er iets te worden gedaan. Amerika moet beginnen zyn verant woordelijkheid aan Zuid-Vietnam over te dragen. Dan kunnen ook de Paryse besprekingen meer zin krij gen. Vooral als zy, naar de wens van Lodge, 'een geheim karakter krijgen. Heinemann J^E rel om dr. Gustav Heinemann vorige week gekozen tot presi dent van de Bondsrepubliek hoort niet veel meer te zyn dan een storm in een glas water. Heinemann heeft uitgesproken menin gen en de christendemocraten, uit wier gelederen hy als tegenstander van herbewapening verdween, zyn uiterst gevoelig. Toeh zullen zy aan dc nieuwe situatie moeten wennen, zoals Heinemann zich straks als president moet realiseren dat hij zich niet openlyk in de poli tiek kan mengen. Hel gekrakeel van nu is niet meer dan een voorpostengevecht om te voorkomen, dat binnen het staatsbe stel de grenzen niet te ver worden verlegd. En het gaat er niet zozeer om wat hij heeft gezegd, maar dat hij heeft ge sproken, toen redelijkerwijs mocht worden verwacht dat hjj zich van politieke uitspraken zou onthouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5