STAFCHEF SNEUVELT Actie tegen vloot onder vreemde vlag Oordeel CHll: PvdA in een Commentaar Financieel debacle van producer Paul Kijzer artistieke place-mat voor verzorgd voor ieder nieuwe abonnee opgeeft. Het Kwartet (RITA) Kans op regen Fel artillerieduel aan Suezfront Egyptenaren verliezen hun opperbevelhebber HOLS VLEES 13,179 537, écht VLEES Demonstranten lieten tram uit rails lopen 600 doden bij aardschok Celebes Ontredderd Betoging in Brussel liep uit de hand j plaats: Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghcblewen mijn hert in teghenspoet!" Maandag 10 maart 1969 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De herinnering is het parfum van de ziel. SAND Remonstrant bedient mis „Goed gekopt, pap." Met heel je liart fietsen voor je leven llfty - -iAtJgiHfr DE BILT Een actieve de pressie trok gisteren van Zuid- Noorwegen in vrij snel tempo over de Oostzee naar Rusland. Aan de achterzijde van de de pressie stroomde polaire lucht naar onze omgeving. In deze lucht kwamen flinke opklaringen voor, onder invloed van een boven Groenland ge legen hogedrukgebied, waarvan een uitloper zich van IJsland over Schotland en ons land tot aan de Alpen reikte. In de afgelopen nacht heeft het bij ons vrijwel overal licht gevroren. Op het vliegveld van Twente werd zelfs nog een mi nimumtemperatuur van min zes graden genoteerd. Het komende etmaal breiden een voor de westkust van Noor wegen aanwezige storing en een frontale storing boven de Golf van Biskaje zich naar onze om geving uit. Er worden daarom wolkenvelden verwacht, waarbij de kans op regen iets toeneemt. Vooruitzichten voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: van normaal tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: van normaal tot vier graden onder normaal. Kans op een droge periode van 12 uur: 40 procent. Kans op een geheel droog et maal: 20 procent. 11 Maart: Zon op 7.04, zon onder 18.37, maan op 3.22, maan onder 9.49. laatste kwartier. Ruïnes over en weer CAIRO/TEL AYTV Egypte heeft gisteren zijn stafchef verloren tijdens een fel artilleriegevecht over een breed front langs het Suez-kanaal. Opperbevelhebber, luitenant-generaal Abdel Moneira Riad, sneuvelde toen een vijandelijke granaat de stelling trof waarin hij zich bevond. Na de beschietingen bleken volgens Kairo schepen in de haven van Suez, zes huizen, een Moskee en een school te zjjn getroffen. Vijf Egyptische olietanks vlogen in brand. PRINSHEERLIJK Voordat de Koninklijke familie op wintervakantie in Lech de tocht met de arreslee begint, wordt prins Willem-Alexander nog even geconfronteerd met het paard. Vader Claus moet wel als bemiddelaar optreden, want voor de kleine prins is het grote paard, hoe goedig ook, toch maar een reuzébeest. Foto midden: De arretocht verloopt heel vlot en men amuseert zich opperbest. Op de foto: oma Juliana en prins Willem-Alexander, en prinses Margriet met prins Maurits. Foto onder: Ook prinses Beatrix is van de partij, met de jongste van het gezelschap, prins Johan Friso. Egypte heeft de dood van de generaal, die na de „Zesdaagse juni-oorlog" stafchef - werd, in een communiqué bevestigd. Riad werd vandaag met nationale eer begraven. In Tel Aviv be treurde men de dood van de Egyptische stafchef, die een „moedig officier en de beste ge neraal van het Egyptische leger" wordt genoemd. Het artillerieduel werd geleverd over een front van ruim honderd ki lometer. van Port Tauflik tot El Kan tara. Zaterdag werd over dezelfde afstand vijf uur lang ook een artille rie-gevecht geleverd. Beide partijen, beschuldigen elkaar het eerst met schieten te zijn begonnen. Het inci- 14e internationale watersport-en kampeer- tentoonstelling 7T/M 16 MAART geopend van 10-17 uur en van 19.30- 22.30 uur/zondagen van 10-18 uur^ toegang f3.50 AMSTERDAM H Cfl speciaal Trein-Toegang biljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 NS-slations AMSTERDAM Er zijn grote moeilijkheden ontstaan rond de musical „De man van La Man- cha", die in het Amsterdamse theater Carré draait met Lex Goudsmit en Guus Hermus. De producer Paul K\jzer is verleden week woens dag plotseling naar Brussel vertrokken in ver band met financiële moeilijkheden waarvoor hij nog geen oplossing heeft gevonden. Dat bleek uit een brief die hij schreef aan zijn vrouw en die de indruk vestigde dat hij radeloos was en niet van plan was naar Nederland terug te keren. Noch zijn vrouw, noch zijn advocaat zou weten waar hij op 't ogenblik verblijft. Door deze gang van zaken is het voortbestaan van de musical op losse schroeven gekomen, ofschoon de moeilijkheden niet het gevolg zijn van falen van de musical. Het is nog niet bekend waardoor Kijzer in moeilijkheden is geraakt. Hij produceert ongesubsidieerde voorstellingen en men denkt dat hij te hoog gegrepen heeft, want er is geen enkele reden om aan te nemen dat Kijzer strafbare handelingen heeft gepleegd. Zijn raadsman, mr. J. van Schailk, verzekert dat zijn ad ministratie volkomen in orde is. UITGEPUT Wel is bekend dat „De man van La Mancha", waarvoor Kijzer de Europese rechten had verworven, in Duitsland een grote mislukking is geworden, in tegenstelling tot Am sterdam, waar het een der best lo pende theaterprodukties van het ogenblik is volgens hoofdrolspelers Guus Hermus. De Duitse strop plus enkele andere tegenvallers Kijzer is bij produk- ties in verschillende landen betrok ken schijnen zijn financiële toe- ■tand volkomen ondergraven te heb ben. En daarmede is een succesrijke theaterproduktie, die kort na de oor log met het opzetten van de bioscoop van werkstudenten Kriterion in Am sterdam begon, afgesneden. Het lijkt onvermijdelijk dat het faillissement van de K.W.-produkties, die deze musical uitbracht, wordt aange vraagd. TOT 23 MAART Gisteravond zijn onmiddellijk maatregelen genomen om de belan gen van de medespelenden te behar tigen en de musical te laten door gaan. Of de recettes de gages geheel zullen dekken, kan echter niet wor den gegarandeerd. In ieder geval blijft de musical tot 23 maart in Carré. Of daarna het landelijk tour nee nog zal doordaan, zal afhangen van besprekingen die tot een uitge balanceerde beslissing moeten leiden. dent van zaterdag begon om 16.30 uur onze tijd in de omgeving van Ismailia en breidde zich uit tot vrij wel de gehele lengte van het 160 km lange kanaal. In El Kantara werden olieraffina derijen door granaten getroffen. De beschietingen eindigden om half elf onze tijd. Van beide kanten waren duizenden granaten afgevuurd. Aan Israëlische zijde sneuvelde bij deze gevechten één Israëliër; negen werden gewond. In een Egyptisch communiqué werd gezegd dat bij de Egyptenaren één dode en vijftien ge wonden waren geteld. Dertig Israëliërs zoifden zijn gedood of ge wond. Voorts werd gezegd dat onder meer vijf Israëlische raketlanceerba- ses en twaalf tanks waren vernield. Voor vervolg zie pag. 2 ,.(jeen sociale wetten" (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Federatie van werknemersorganisaties in de zee vaart is onder haar leden een actie begonnen tegen Nederlandse schepen die onder vreemde vlag varen. Ze worden opgeroepen geen dinest tt nemen op deze schepen als niet met de federatie een contract is afgesto ten. Aanleiding hiertoe is de „onrustba rend snelle stijging", aldus de federa tie, van het aantal Nederlandse sche pen dat onder vreemde vlag wordt gebracht, daaronder begrepen die van de Nederlandse Antillen. De Antillen sturen „officiële ronse laars" in overheidsdienst langs de in Nederland gevestigde redèrijen, om die te verleiden hun schepen in Wil lemstad te doen registreren. Indien ze hiertoe besluiten, is hel (zegt de federatie) met de sociale zekerheid van de opvarenden gedaan. De in ons land geldende sociale wetten zijn na melijk niet van toepassing op in Wil lemstad geregistreerde schepen. Redenen De vlagoverdrachten gebeuren om diverse redenen: ontkomen aan de Nederlandse belastingwetgeving, be zwaren tegen de veiligheidswetgeving of tegen de hoogte van de ar beidsvoorwaarden en de sociale voor zieningen. Dat ook de Antillen hun scheepsre gister beschikbaar hebben gesteld voor hen die een deel van de Neder landse wetgeving willen ontduiken, is bijna niet te begrijpen, vindt de fe deratie. Het aantal schepen dat van uit de Nederlandse koopvaardij on der vreemde vlag wordt gebracht, is zo groot geworden, dat het een ernstige bedreiging wordt voor de werkgelegenheid. Binnen het bestuur van d e Be drijfsvereniging voor de koopvaardij wordt overleg gepleegd over de mo gelijkheid om de opvarenden van schepen onder vreemde vlag, die tot de Nederlandse koopvaardij behoren, een aantal sociale wetten van toepas sing te doen verklaren. De werknemers vinden dat er de nodige zekerheid moet zijn dat de rederij van zo'n schip tegenover de bedrijfsvereniging haar verplichtin gen zal nakomen. Het heeft volgens de werknemers geen zin om behoor lijke sociale voorzieningen tot stand te brengen als de overige voorzienin gen, zoals de gages en de andere ar beidsvoorwaarden, niet goed geregeld zijn. fiïQirTjó w< ÜnUbNIVltnK in de dierenspeciaalzaak j C.I.E.B.A. - LEIDERDORP TEL. (01710J-30797VJ1561' [g BRANDKASTEN KANTOORMEUBELEN AMSTERDAM Evenals vorige week heeft een groep jongelui zater dagmiddag weer het tramverkeer in Amsterdam gehinderd uit protest te gen de tariefverhoging van het ge meentelijk vervoerbedrijf. De actie waaraan ongeveer honderd jongeren deelnamen, ging uit van de socia listische jeugd. De demonstranten gingen voor de trams lopen of legden betonblokken en voor wegomleiding gebruikte hek ken op de rails. Voor het centraal station haalden zij stenen uit de straat en gooiden die voor de wielen van de trams.. Hierdoor liep een wa gen uit de rails. De politie wist de groep te verspreiden en verrichtte drie arrestaties. DJAKARTA Naar thans is ge bleken zijn 600 mensen om het leven gekomen als gevolg van twee zware aardbevingen op het eiland Celebes. Madjene aan de westkust van Ce lebes werd tijdens de aardbevingen door vloedgolven getroffen. De meeste slachtoffers zijn door de gol ven meegesleurd. De stenen huizen in dit gebied zijn vrijwel allemaal ver woest. DEN HAAG De PvdA heelt zich naar het oordeel van het hoofdbe stuur van de CHU duidelyk in een isolement geplaatst door elke samen werking met de KVP in een kabinet af te wijzen. Elke constructieve par- i tij moet in beginsel bereid zijn rege- ringsverantwoordelijkhcid te dragen, samen met elke andere constructieve partij, aldus de CHU. Het hoofdbestuur betreurt het dan ook dat de PvdA de KVP-gespreks- partner van de ARP en de CHU in de Achttien als regeringsparttner bij voorbaat uitsliut Dat Nieuw Links haar invloed heeft versterkt vond fractieleider drs. Tilanus niet veront rustend. Dan weet men straks des te beter met welke PvdA men te doen heeft. Volgens zijn KVP-collega drs. Schmelzer gaat de PvdA een on vruchtbare periode tegemoet. Over een aantal belangrijke zaken is een sterke verdeeldheid en interne span ning aan de dag getreden. Deze ont wikkeling heeft haar eindpunt nog niet gevonden. De verwachting dat de KVP nu in de conservatieve hoek wordt gedre- ven, verwees drs. Schmelzer naar de poltieke kinderkamer. De KVP zal onverkort vasthouden aan de hoofd lijnen van zijn eigen program. Onze partijraad blijft streven naar een consequent-vooruitstrevend beleid. T"\E groepering Nieuw Links binnen de PvdA heeft bewerkt dat deze eens sterke party nu ontredderd neer ligt. Dat moet toch wel de conclusie zyn □a het congres dat uitgelopen is op een ontstellende blamage. Men kan zich dan wel overgeven aan hartstochtelijke betuigingen van on derlinge eenheid, maar alleen een kind in de politiek zal daaraan nog enig geloof hechten. Het was dan ook totaal overbodig dat de party bijvoorbeeld door haar uitspraak jegens de KVP het iso lement leek te zoeken; met of zonder uitspraak, ze zit nu in het isolement. Het lykt nauwelijks nodig, er nog veel van te zeggen. Bewezen is wat een irritante pressiegroep, wanneer deze al doordryvende. alle redelyk- heid uit het oog verliest, aan ont wrichting weet te bereiken. In een gezonde party zouden candi- daten die zich te buiten gaan aan praktyken als op dit congres be oefend geen schyn van kans hebben gehad. Hier kon met een simpele uiting van spyt worden volstaan, maar intussen hadden de heren hun aan hang in het bestuur toch maar onge meen weten te versterken. Het enige wat men zeggen kan: dit congres weerspiegelde niet de party en nog minder de aanhang van de party. Maar wat heeft de party daar aan, en wat heeft ook de aanhang daaraan? De politieke gevolgen van de situatie laten zich denken. By de ARP, waar nog wel sympathie gevonden werd. zal de behoefte aan toenadering niet zijn toegenomen. De KVP zal niet ka pot zyn van de afwyzing, die nu im mers wel eens omgekeerd kan gaan werken. De christen-radicalen zullen zich willen bedenken. En D'66 spint er voorlopig garen by. We gaan. als volk van Nederland, politiek gezien, vreemde en stellig ook moeilyke tyden tegemoet. De erken ning daarvan heeft méér grond dan die door Nieuw Links ook al doorge drevene van de DDR. BRUSSEL Vele duizenden jon geren hebben in Brussel gedemon streerd tegen de Navo, de Ameri kanen, de oorlog in Vietnam, die in het Nabije Oosten en de bezetting van Tsjechoslowakije. Er deden zich geen incidenten voor. Alleen bij de Beurs, waar be togingen meestal hun climax bele ven, vernielde men, ruiten en deu ren. De zuilen van het gebouw wei den met rode en blauwe verf be werkt. Een kleine groep probeerde het Navo-hoofdkwartier te bereiken. Politie te paard verhinderde dat door transgasgranaten te gebruiken. On der de tientallen betogers die ge arresteerd werden bevonden zich Ne derlanders. Het Nederlandse volk kan ervan ver zekerd zijn, aldus de KVP-fractielei- der, dat de KVP alleen aan een rege ring zal deelnemen wanneer daardoor de hoofdlijnen van zo'n beleid kun nen worden verwezenlijkt, ongeacht' welk PvdA-congres ook. Mr. Toxopeus, fractieleider van de VVD, zag in de houding van de PvdA een duidelijke steun vogr het kabinet- De Jong. De KVP zal nu. meer nog dan voorheen, sterk afhankelijk wor den van de WD. tafeldekken, ook als u f "even tus sendoor" iets eet. Van naturel linnen, met de hand bedrukt in klein kunstnijverheids-atelier. Ik geef op als «V nieuwe abonnee: naam: I betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een place-mat. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam T l Inzenden aan Bureau van dit blad Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1