ACTIE TEGEN VIETCONG Commentaar KJ li Minister Laird waarschuwt communisten Vietnam Vandaag riskant en moeilijk hoogtepunt bemanning Apollo-9 Opnieuw vlucht uit Franse frank artistieke placè-mat nieuwe abonnee opgeeft. Het Kwartet Naar lente in Lech ALS REPRESAILLE VOOR RAKETBESCHIETINGEN Motorrijtuigen belasting niet omhoog voor het streekvervoer Giftig voedsel doodt tientallen kinderen Zeehondenvangst volgens de regels Crita) IN EEN JAAR Bijna 54.000 VS-militairen gedeserteerd Steeds minder werklozen JAMIN Nieuwe Leidlse Courant Vrijdag 7 maart 1969 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 - Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Hel wil in Nederland niet zo best vlotten met de lente, maar of er in het koninklijk vakan tieverblijf in Lech ook iets van het voorjaar te bespeuren valt? In ieder geval is de koninklijke familie voor een (korte) vakan tie naar Lech vertrokken. Gis teravond reisde men af van het station Baarn. Op de foto: de Koningin op weg naar de trein. Linksonder: prinses Beatrix overtuigt zich of zoon WiUem- Alexander goed winterverpakt is en rechtsonder: priTises Bea trix en prinses Margnet wuiven nog even ten afscheid. Gebedsdag WASHINGTON/SAIGON, PARIJS Er zijn sterke aanwij zingen dat de nog maar kort in functie zijnde Amerikaanse presi dent Richard Nixon binnenkort bevel zal geven tot een militaire actie tegen de Vietnamese communisten. Deze actie zou dan moe ten worden beschouwd als een represaille-maaregel tegen de voort durende raketbeschietingen van Zuidvietnaniese steden door de communisten. Clay Shaw, die is vrijgesproken van samenzwering om president John Kennedy te vermoorden, heeft een aanklacht ingediend tegen officier van justitie Jim Garrison van New Orleans die hem voor het gerecht had gedaagd. Shaw heeft een rechtbank in Louisiana verzocht Garrison in staat van be schuldiging tc stellen wegens vervol ging zonder bewijs. Na vier dagen -van grootscheepse anti-Russische betogingen is de rust in Peking teruggekeerd. Auto's rijden thans vredig over de brede hoofdstraat waarachter de Russische ambassade ligt en die de1 afgelopen vier dagen door honderdduizend betogers was „omsingeld". voor elegante, modieuze en exclusieve SCHOENEN EN LEDERWAREN Donkersleeg 12-14 Leiden DEN HAAG Staatssecretaris Keijzer van Verkeer en waterstaat heeft gistermiddag in de Tweede Ka- mer laten doorschemeren, dat de ver hoging van de motorrijtuigenbe lasting en de dicseltoeslag niet gelden voor het streekvervoer. Met deze maatregel wil hij voorkomen, dat het verzorgingsniveau van het streekvervoer nog verder afglijdt. De heer Van Thijn (soc.) had de staatssecretaris gevraagd of de rege ring meer geld beschikbaar kon stel len om de tekorten bij de bedrijven te dekken. De staatssecretaris zegde de Kamer toe, de extra drie miljoen gulden op de begroting op zeer korte termijn als voorschot aan het streek vervoer te verstrekken. De regering zal alles doen om in financiële nood geraakte bedrijven te helpen. De heer Keijzer had geen en kel bezwaar tegen tariefverhoging. Hij ontkende dat de tekorten bij het streekvervoer dit jaar ruim dertig miljoen gulden zullen bedragen. Volgens de heer Van Thijn weige ren twaalf bedrijven de nieuwe cao goed te keuren, omdat zij anders in financiële moeilijkheden komen. Op heffing van onrendabele lijnen zou een gevolg zijn van uitvoering van de arbeidsovereenkomst. ANKARA Drie-en-dertig kinde ren zijn in een dorp in oostelijk Tur kije gestorven. Volgens hel persbu reau Antatolia zouden ze gegeten hebben van giftige vruchtencompote. Vooral de nieuwe raketaanvallen van de Vietcong op Saigon, waarbij woensdag 22 burgers om het leven kwamen, hebben nagenoeg zeker ge maakt dat Nixon een of andere vorm van militaire reactie zal aanbevelen, zo werd in regeringskringen in Washington vernomen. Men kon niet zeggen waaruit een dergelijke reac tie zou bestaan. Er zijn aanwijzingen dat zij zonder voorafgaande waarschuwing zal komen. Amerikaanse functionarissen noemden het met sprongen stijgende verliescijfer van Amerikaanse mili tairen in Zuid-Vietnam, 453 doden in de vorige week, onrustbarend, maar niet onverwacht. Men gelooft dat Nixons besluit zal afhangen van de berichten van zijn minister van de fensie, Meivin R. Laird, die op het ogenblik in Saigon is. Passend antwoord Laird waarschuwde vanmorgen dat „als de communisten hun aanvallen op Zuidvietnamese steden voortzet ten, zij erop voorbereid moeten zijn de gevolgen ervan tc aanvaarden". De minister herhaalde de waarschu wing van Nixon eerder deze week. dat een passend antwoord van de Verenigde Staten zal volgen als de beschietingen niet ophouden. Hij zei niet waaruit dit „antwoord" zou bestaan. „Er zijn diverse mogelijkhe den voorhanden. De juiste zal wor den gébruikt als de omstandighedci-"1 dit rechtvaardigen". verklaarde Laird. Over de raketbeschietingen van Saigon zei hij: „Deze willekeurige aanslagen tegen de burgerbevolking zijn volgens mij een heilloze schen ding van het akkoord tussen ons en Noord-Vietnam". (Volgens de Am rikaanse interpre tatie heeft Noord-Vietnam zich ver bonden dat de schendingen van de gedemilitariseerde zone en de beschietingen van burgerdoelen in Zuid-Vietnam zouden ophouden, in ruil voor het stopzetten van de bom bardementen op Noord-Vietnam. - red.) „Geen zwakheid De minister zei verder dat Amerika geen enkele vijandelijke escalatie van de oorlog duldt. Met krachtige stem voegde hij hieraan toe: „Nie mand moet ons geduld en onze ver- OSLO De aanvallen in de bui tenlandse pers op de wijze waarop door Noorse en Canadese jagers jacht wordt gemaakt op zeehonden missen elke grond. De Noorse minister voor visserij Einar Moxnes verklaarde dit gisteren in het parlement. Autoriteiten houden streng toezicht op de uitrusting van de schepen die op zeehondenvangst gaan. draagzaamheid aanzien voor zwak heid". Zuidvietnamese functionarissen zeiden gisteren dat de raketaanvallen een teken zijn dat de regering Nixon op de proef wordt gesteld. Men ge looft in Zuidvietnamese kringen dat de komende twee weken van groot belang zijn voor het toekomstige ver loop van de oorlog in Vietnam. De voortdurende communistische aanvallen op Zuidvietnamese steden hebben geleid tot een crisistoestand op de Vietnam-conferentie in Parijs. Na heftige wederzijdse besehuldigin gen zijn de vier delegaties (de VS, Zuid-Vietnam. Noord-Vietnam en het Bevrijdingsfront) gisteren na hun ze vende bijeenkomst uiteengegaan zon der dat hel tot een discussie was gekomen. Toch zulten zij volgende week donderdag weer vergaderen. 14e internationale watersport-en kampeer- tentoonstelling 7T/M 16 MAART geopend van 10-17 uur en van 19.30- 22.30 uur/zondagen van 10-18 uur toegang f3.50 AMSTERDAM M~d T^E eerste vrijdag van maart is altijd vrouwenwcreldgebedsdag. Dan komen vrouwen van verschillen de kerken samen bijeen voor een korte gebedsdienst waarin speciaal aandacht geschonken wordt aan de problemen in de wereld. Negentig jaar geleden werd de eerste gebedsdienst gehouden, door presby teriaanse vrouwen in Amerika voor de inwendige zending. Enkele jaren later kozen de Ameri kaanse baptistenvrouwen een dag om te bidden voor de uitwendige zending. In 1919 groeiden de gebedsdagen uit tot één dag voor alle vrouwen, overal, ongeacht kerkelijke afkomst of ras. Sinds 1929 wordt deze dag ook in Nederland georganiseerd. Vandaag bidden vrouwen uit meer dan 150 landen samen. Op dc lijst van gebedsonderwerpen staan nog altijd Vietnam, Biafra en het Midden oosten. Juist in een tijd waarin velen niet meer weten wat ze van het gebed moeten denken tonen deze duizenden vrouwen, dat naar haar mening het gebed nog altijd volle zin heeft. HOUSTON Vandaag zou het hoogtepunt worden bereikt van de ruimtevlucht van de Apollo-9. De astronauten Russell Schtveickart cn James McDivitt zouden naar de LM gaan en deze losmaken van de „moedercabine". Als de ruimteschepen ten min ste 150 kilometer van de aarde verwijderd zijn, zouden de cabi nes weer vastgekoppeld worden. Russel Schweickart heeft gisteren op het laatste moment toch door de ruimte gewandeld. Zijn uitstapje had meer weg van e n luchtje scheppen, omdat de tijd van twee uur en vijf minuten werd bekort tot slechts drie kwartier. Schweickart was weer ge heel hersteld van zijn misselijkheid van woensdag. ATTENTIE Wij leggen gratis ET KARPETTENHUIS Herensingel 10 - 11 - 12 elk merk kamerbreed- Telefoon 26003 - 40368, Leiden. lapijt. SPRfUK Er wordt menig goed wijsje gespeeld op een oude viool. BUTLER „lk ga niet vit>< polsBlokspringen." 8 Maart: Zon op 7.10. 18.31. maan onder 8.21. laatste kwartier. i urr huckb DE BILT Het afgelopen et maal bevond ons land zich in een uitloper van een hogedrukgebied waarvan het centrum boven Groenland lag. Hierdoor was er weinig wind en kon de tempera tuur vannacht voornamelijk in het zuiden en oosten van het land tot omstreeks min 5 graden dalen. Voor het weer van de komende dagen is een storing van belang die zich thans ten zuiden van IJs land bevindt. Het ziet er naar uit dat deze over Zuid-Scandinavië zal trekken. Vanavond passeert nog een rug van hoge druk ons land. Hierin komen opklaringen voor zodat vannacht de temperatuur tot om het vriespunt kan dalen. Morgen zal onder invloed van eerder genoemde depressie een toenemende westelijke wind waaien, maar neerslag van be tekenis wordt niet verwacht. Vooruitzichten voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 5; Min. temp.: omstreeks normaal; Max. temp.: 0 tot 4 graden on der normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Van ongeveer 225 kilometer hoogte meldde de ruimtevaarder boven het zuiden van de Stille Oceaan dat het zicht zeer goed was. Omdat het oorspronkelijke vluchtprogramma moest worden gewijzigd ging Russel Schweickart alleen staan op het „stoepje" voor de afdalingsladder van het maanlandingsvaartuig. Hiermede was de astronaut de eerste die sinds november 1966 weer is „uitgestapt". Miljoenen televisiekijkers hebben een uitzending uit de LM gezien. De heelden waren zeer scherp. Voor het riska ite en moeilijke hoogtepunt van vandaag probeerden de ruimte vaarders vannacht vroeg te gaan slapen, maar daar kwam weinig van terecht. VUILNISBAK Het maanlandingsvaartuig zal met ingang van vanavond niet meer dan een ordinaire vuilnisbak zijn. De drie inzittenden van de Apollo 9 hebben het ruimtevaartcentrum in Houston moeten bekennen, dat zij het „huishoudelijke werk" in de Apollo niet aan kunnen. De „lucht jes" in hun ruimtewoning worden intenser en ze weten zich geen raad meer. Zij hebben hun lastgevers der halve verzocht, de afval in het maan landingsvaartuig te mogen depone ren. Immers, wanneer eenmaal de proeven zijn afgewerkt, moet het vaartuig afgestoten worden. De verantwoordelijken in Houston hebben hun toestemming gegeven. Het maanlandingsvaartuig wordt dus de eerste reuze-vuilnisbak die om de aarde draait. WASHINGTON Van 1 juli 1967 tot 30 juni 1968 zijn 53.^57 Amerikaanse militairen gede serteerd. Een commissie uit de senaat vindt dat de militaire overheid te slap tegen desertie optreedt. Het jaar tevoren was het aantal deserteurs 13.000 minder. De bijna 54.000 Amerikanen die zich aan de dienst hebben onttrokken zijn veelal niet berecht. Slechts driehonderd verschenen voor een rechtbank. In jaar daling van 29.800 DEN HAAG Aan het eind van februari waren 63.800 mannen werk loos, dat is 2,2 procent van de afhan kelijke mannelijke beroepsbevolking. Een maand geleden waren er nog 65.100 mannen zonder werk. Eind fe bruari vorig jaar konden 93.600 man nen niet aan de slag. Een duidelijke daling van het aantal werklozen dus van inaar liefst 29.800. Aan het eind van de afgelopen maand waren 7.200 vrouwen werkloos. Doordat februari zo'n natte maand was (bouw en landarbeid!), is de stij ging van de werkgelegenheid niet zo groot geweest als in februari gebrui kelijk is. De (theoretische) cijfers van de werkloosheid met uitschakeling van seizoensinvloeden laten daardoor zelfs een stijging met 4000 werklozen zien. morgen gesorteerde roomboterkoekjes 250 gram van 129 voor 115 niet te geloven voor die prijs! PARIJS Ondanks hardnek kige ontkenningen dat de Franse franc gaat devalueren, werden gisteren in de hele wereld vele franken geruild voor goud. Als gevolg hiervan steeg de goud prijs op veel goudmarkten. In Zürich bijvoorbeeld steeg de goudprijs als gevolg van de algemene golf van j aankopen tot een record van 43.40/43,70 dollar bieden/laten per ounce. Op de Parijse goudmarkt j steeg de prijs tot 47,74 dollar per ounce, het hoogste peil van de lafste 21 jaar. In Parijse financiële kringen heeft I men de bewering in persberichten (onder andere The Times) dat de de- I valuatie van de frank „nog slechts een kwestie van tijd is", van de hand gewezen. Volgens deze kringen zijn de berichten uitsluitend bedoeld om j sensatie te verwekken. Men acht het een „politieke on voorstelbaarheid" dat generaal De I Gaulle zijn monetaire politiek zal la ten doen ineenstorten door een een zijdige devaluatie, enkele weken voor het referendum, terwijl achter de frank nog monetaire reserves van on- geveer vier miljard dollar staan. De pro^gaullistische Paris-Presse I drukte gisteren de kop af: „De Gaul- le herhaalt zijn „neen" tot een deva- luatie". De generaal had, volgens het blad, woensdag op de wekelijkse ka binetszitting gezegd dat er geen de valuatie zou komen. Minister Le i Theule van voorlichting wilde op de ze mededeling geen commentaar ge- ven. linnen hand in klein kunstnijverheids-atelier. voor verzorgd tafeldekken, ook als u even tus sendoor" iets eet. Van naturel met de bedrukt -A Ik geef op als nieuwe abonnee: Maalt: p,r kwartaal O pat maand Imandan au Suruu v,rt dit bluj Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een place-mat. De nieuwe abonnee krijgt onze krant 5 veertien dagen gratis. Mijn naam I

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1