Hiswa: rijke ook voor de smalle beurs keus, „Snelztcemmer" Ik ben nu door drie zuilen geaccepteerd 0 Wr UITWENDIG FRAME Handzaam en snel Grotere blikken kampeergas Dr. Hoogerwerf: meer verdraagzaamheid Trekken langs rivieren Half jaar cel voor tweemaal doodslagpogin g LEGESGELDEN STEGEN SOMS 1600 PROCENT Ambtenarenverbod niet in Amsterdam 9 DON DER DAG 6 MAART 1969 Hoewel er dit jaar in de „droge" sector niet zo enorm veel noviteiten zijn. springen twee nieuwe tenten er toch duidelijk uit: tenten met een uitwendig frame. Deze hangen dus in feite aan het frame in plaats van er op te steunen. De twee modellen (met stahoogte) zijn de Quick-tent van Wilms Floet uit Beverwijk en Leiden en de Pêcheur van Buitensporthuis Fa- ber. De eerste (een Franse) is enkeldaks en bevat een slaaptent en een dicht gebouwde voortent. Hij is met drie lange zomen opgehangen aan het uit wendige frame van drie buizen in de vorm van een omgekeerde U. Er is plaats in voor een echtpaar met twee kinderen. De tweede tent (een Duitse) is eveneens enkeldaks. maar iets klei ner. Hij bevat een slaaptent en een open voortent, die als één geheel zijn gebouwd. Twee volwassenen en hoogstens twee kleine kinderen kun nen erin overnachten. De fabrikant beveelt de tent vooral aan voor snelle overnachtingen Een van de duurdere bungalow tenten: de Costa del Sol (f695), die ook als stationaire tent kan worden gebruikt. RQTVAST Voorts zijn er, zoals elk jaar. weer vele grote bungalowtenten. In de ca tegorie stationaire tenten, die men een heel seizoen kan laten staan) is veel aandacht besteed aan verdere Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. De vloot van rubberboten (zo gemakkelijk om op vakantie in de auto mee te nemen) breidt, zich de laatste jaren zeer snel uit. Op de Hiswa zijn dan ook weer verscheidene nieuwe mo dellen te zien. Dit is er een uit gerust met een 5 pk buiten boordmotor van Chrysler. vervolmaking van het doek. Grootste probleem daarbij was het rotproces tegen te gaan. Aanvanke lijk probeerde men dit door van het katoenen doek de rotvastheid te ver beteren. Maar dit bleek onvoldoende, waarna men met meer succes overging tot synthetische bescher ming. Men onderscheidt hier nu twee soorten: het katoenen doek, dat aan beide zijden met een synthetische laag is bedekt en het doek dat geheel van synthetische vezels is gemaakt. Het eerste materiaal heeft het nadeel van ventilatie- en condensproblemen; het tweede van een hoger prijs. Maar beide zijn ze als materiaal voor de stationaire tent veruit te verkie zen boven het katoenen doek. Om tijdens de afwezigheid van de bewoners een zo goed mogelijke venti latie te verkrijgen zijn bij verschei dene modellen met een luifeltje beschermde spleten aangebracht, die voorkomen, dat condenswater tegen dak en binnenwanden slaat. Een noviteit op dit gebied is de Air Boy-constructie: een tegen inregenen beschermende kap stof, die door mid del van een metalen beugeltje boog vormig kan worden opengezet. Deze constructie is te zien bij tenten van Walker en bij vrijwel alle tenten van Sporthuis Centrum. Op het gebied van de gas-appara- tuur zijn er twee duidelijke novitei ten: grotere weggooiblikjes dan tot nu toe gebruikelijk (400 tot 480 gram butaan) en wel bij Primus en Jet-Gaz; een „kraag", die Jet-Gaz aan het nieuwe grotere cartouche maakte; hierop kan een eenpits brander dan wel een lamp worden geklemd, waar bij het cartouche wordt geperfo reerd. Jammer is het. dat gasapparatuur voor kampeergebruik nog steeds niet universeel op elkaar gebruikt kan worden. Wat dat betreft hebben de fabrikanten elkaar kennelijk nog niet kunnen vinden. Dit is temeer een probleem omdat men in lang niet elk vakantieland alle gasmerken kan krijgen. De sporthandelaren proberen dit vraagstuk wel op te lossen door het aanbieden van verloopstukken van diverse in- en uitwendige diameters en schroefdraden, maar dat dwingt de kampeerder wel tot gasfit- terswerk.... BRUSSEL De Siamese tweeling die dinsdagmiddag in het Belgische Zottegem werd geboren, is nog de zelfde nacht overleden. De twee meisjes, die bij elkaar 4800 gram wo gen, waren met hun borst en buik aan elkaar gegroeid. Een greep uit de noviteiten van het bonte accessoire-arsenaal in de kampeersector: een laag kooktafeltje van Per ry van der Kar met afneembaar driekantig aluminium windscherm ook bruikbaar als gewoon laag tafeltje; een in de auto te gebruiken kinderbedje (bij Slee Bui tensport) het kind kan er zo wel in zitten als liggen, wat vooral voor heel jonge kinderen of op lange autoritten prettig is. Het verstelbare bed wordt gelegd op de bovenranden van de voor- en achterbank en vervolgens klemgezet. Voordeel van deze constructie is, dat onder het bed je op de achterbank ruim plaats wordt gehouden voor bagage; verscheidene nieuwe slaapzak ken van katoen tot geperforeerde metaalfolie toe en wat het sla pen verder betreft: er is zelfs een vlamdovende deken. In de „natte sector" moet het snelzwemapparaat Aqueon (van de Stlghel) worden genoemd, waarmee de zwemmer snelheden tot 10 km kan bereiken. Het bestaat uit een gestroomlijnde starre plank op enkelhoogte en een draaibare vleugel op heup hoogte, die door een stang zijn verbonden. Uitsluitend door kniebewegin gen kan de zwemmer een grotere snelheid bereiken dan met zwem vliezen. Zonder veel inspanning kan hij er zelfs grote afstanden mee afleggen (30 km bij een ge middelde snelheid van 4 a 5 km). Enig nadeel is de prijs: 225. In de categorie kleine bootjes is opnieuw een grotere keus. Zo komen uit Italië zeer goedkope neoprene-boten (een soort plastic), die (te zien bij Perry van der Kar) in prijs variëren van 38 tot 179. Bij hetzelfde sport huis vindt men ook een uitge breide serie nieuwe rubberboten: van 189 tot 389 toe. (Van onze redacteur toerisme) AMSTERDAM Wie zijn ogen wil uitkijken of in win ters maart alvast een voorproefje wil nemen van wachtend va- kantieplezier, kan morgen in de Amsterdamse RAI terecht, waar de veertiende Hiswa tot een met 16 maart laat zien hoe comfortabel men er van de zomer op uit kan trekken. Zeil- en motorjachten, shehertjes en riante tent-bungalows en een schat aan accessoires, die op reis het leven veraangenamen: ze vor men een bijna niet te overzien scala van attributen, dat te kijk en te koop ligt voor de vakantieganger. Staal blijkt vooral in Nederland nog veel gevraagd te zijn. Dat het verouderd zou zijn, zoals in het bui tenland wel wordt gezegd, is volgens de deskundigen beslist niet waar. De ze bewering wordt dikwijls ingege ven door de angst voor corrosie-pro- blemen. En dat noemen scheepsbou wers uit de lucht gegrepen, want dat probleem is zo'n twintig jaar geleden al opgelost: de stalen schepen van vandaag roesten niet meer. grote cn duurdere jachten, wat niet wegneemt dat een deel van deze ap paratuur ook de bescheidener wa tersporter gemak kan bezorgen. Men vindt onder deze accessoires onder meer windrichtingmeters, driftmeters, hellinghoekmeters en snelheidsmeters: voldoende om er een indrukwekkend dashboard van samen te stellen, 't Is allemaal wel wat prijzig, maar dat zal voor degeen die op gemak en luxe is gesteld, geen al te groot bezwaar zijn. bereikbare vrijetijdsbesteding is ge worden. Zo vindt men bij de zeiljachten met nachtaccommodatie dit jaar zelfs vier typen tussen de 3000 en 5000 gulden, terwijl er ook in de categorie zeiljachten met buitenboordmotor weer een ruimere keus is. Er zijn al typen met een prijsje van tussen de 1500 en 3000 gulden (exclusief de mo tor). Materialen Wat de materialen betreft: meer nog dan vorige jaren blijkt polyester populair te zijn. Zeker tweederde van de inzendingen is van dit materiaal gemaakt. Vaartuigen van „eerlijk hout" treft men vrijwel niet meer aan. Ze zijn er nog wel, maar men kan ze op de vingers van beide han den tellen. Daarentegen blijkt multiplex zich aardig te handhaven en scheepsbou wers verwachten, dat dit de eerste jaren nog wel zo zal blijven, zeker waar het de boten met knikspant- vorm betreft Aluminium wint veld, maar lang- zaam, veel langzamer dan bijvoor beeld ln Amerika, waar dit materiaal zeer snel populair wordt. Accessoires Op een nog groter oppervlak dan vorig jaar stalt de industrie alles uit, waarmee ze de vakantievierder ten dienste staat. Dat wil zeggen, dat men voor iedereen wit heeft. Zowel in de „natte" als de „droge" sector. Want de keus is groot. Onder de duizend tentoongestelde vaartuigen van kleine vouw- en opblaasbootjes tot grote zeegaande jachten m zijn niet minder dan 600 verschillende typen. En wie de prijslijsten bekijkt, concludeert al gauw, dat de watersport langzamer hand ook voor de krappere beurs een Een voorbeeld van goedkopere zeiljachten: de Swift Catamaran. Het jacht biedt plaats aan vier personen en kost exclusief BTW f3300. Wat op het gebied van de wa tersport-accessoires opvalt, is de gro te hoeveelheid elektronische appara tuur. Uiteraard sal hiernaar de meeste vraag zijn bij eigenaren van (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Alle grote partijen, niet alleen hier, ook in het buitenland, maken een crisis- fase door, waarby men gaat om zien naar een nieuvy beleid. Het socialisme als emancipatiebewe ging heeft enkele essentiële doe len bereikt, het confessionalisme ook." Dr. A. Hoogerwerf (37). nu nog lec tor aan de Vrije Universiteit, per 1 juni benoemd tot opvolger van de onlangs overleden prof. dr. L. G. A. Schlichting als hoogleraar in de poli ticologie aan de Nijmeegse universi teit, meent dat we hier in Nederland goed zullen moeten wennen aan de huidige functie van de politieke par tij. „De politieke partij zal een zeke re samenbundeling van uiteenlopende opvattingen tot stand moeten zien te brengen, een eenheid op basis van centrale beginselen, een uit gangspunt als u wilt". Op onze vraag: is de verdeeldheid die nu in het socialisme aan den dag treedt symptomatisch voor het socia lisme alleen' „De verdeeldheid is per definitie in progressieve partijen duidelijker en meer dan in conservatieve partijen. Hun doel reikt dan ook verder dan de bestaande situatie. Fundamenteel is dat de verschei denheid in de samenleving veel meer toe zal nemen. Die botsingen weerspiegelen zich in DAT DEZE 14DE HISWA een duidelijk accent legt op de wa tersport, is voor de hand liggend, want deze vakantie- en weekend besteding wordt de laatste jaren snel populair. Op het ogenblik zijn er al 75.000 jachten in Ne derland (45.000 zeiljachten, 26.000 motorjachten en 4000 speedbo ten). En telt men daar de vis- en volgbootjes bij op. dan komt men zelfs over de 100.000. Raken onze wateren daardoor te vol? „Nee", zegt de heer B. J. F. Stijger van de afdeling water- recreatie van de ANWB. „Er is in Nederland nog ruimte genoeg. Kager- en Loosdrechtse Plassen zijn niet de enige-waterspor teen- tra". Zijn advies voor de Randstad-zeiler: „Probeer het eens op de Braassemermeer, of op de Nieuwkoopse- of Vinke- veense Plassen. Het is er veel minder druk. En wie verder wil, kan natuurlijk in Zeeland te recht. Het Veerse Meer bijvoor beeld biedt de watersporter nog volop ruimte. Er zijn zelfs nog ligplaatsen te huur, een unicum in het drukke westen". Zeeland biedt de watersporter voorlopig nog voldoende perspectief. Zeker B. J. F. STIJGER ruimte genoeg als in de komende jaren andere zee-armen zullen worden afge damd. Komende herfst zal men bijvoorbeeld ook al op het Ha ringvliet terecht kunnen". Riviertocht Wat de heer Stijger zelf en thousiast watersporter speci aal aanbeveelt is een trektocht over de rivieren. Niet op de Noord of de Waai die zijn te druk. Maar wél op de Rijn. de Lek en de Maas: de échte Maas dan wel te verstaan, ver van Rotterdam. Voor de echte riviertrekkers heeft hij dit neusje van de zalm: een rondvaart over de Veluwse randmeren naar Overijssel en te rug via de Gelderse IJssel en de Rijn. Een tocht, die dit jaar voor het eerst mogelijk is. „Je komt dan door bijzonder mooie streken en passeert veel schilderachtige dorpjes, vooral in Overijssel". En tenslotte: een tocht door de Biesbosch. Omdat dit jaar het Haringvliet wordt afgedamd, kan men dit uniek stukje waterland voor het laatst in oude staat zien. Want doordat het getij-verschil van twee meter wordt terugge bracht tot 2 a 3 decimeter zullen vele romantische watertjes straks niet meer bevaarbaar zijn. ter wijl ook door de aanleg van drinkwaterbekkens, waarmee binnenkort wordt begonnen, de Biesbosch een heel ander gezicht zal krijgen. DR. A. HOOGERWERF de politiek, bijvoorbeeld in de vorm van toenemende activiteiten van be langengroepen. Onontkoombaar is het dat politieke meningen binnen de partijen meer uiteen gaan lopen". Hoe ziet hij de toekomstige politie ke ontwikkelingen? „Moeilijk om daar een definitief antwoord op te geven. Ik geloof dat ik me maar houd bij de brochure die ik in 1961 voor de Arjos geschre ven heb. En dan zie ik drie stromin gen: een gematigd socialisme (die zou progressieve volkspartij kunnen heten) een gematigd liberalisme en een ge matigde confessionele partij." Drie zuilen Dr. Hoogerwerf is lid van de Partij van de Arbeid, hij is lector aan de VU en wordt nu hoogleraar aan een rooms-katholieke universiteit. „Men kan zeggen: ik ben geaccep teerd door drie zuilen. Dat vind ik een uiting van toenemende verdraag zaamheid. En ik moet zeggen: heel normaal, al twijfelde ik er wel eens aan of het hier mogelijk zou zijn. Ter toelichting vertelt hij het ver haal van zijn schoonvader, die 60 jaar geleden nog niet bij rooms-ka tholieke mensen op bezoek durfde gaan omdat hij bang was vergiftigd te worden. „Er is wel wat veran derd". Objectief „Het is ook eigenlijk heel normaal. Als politicologen geloven wij in ob jectiviteit Bij niet-politicologen heerst de vrees dat wij een beetje politiek bedrijven. Dat was ook de vrees die overigens nergens op steunt die de moeilijkheden bij mijn benoeming als lector aan de VU veroorzaakte. Mijn proefschrift, Protestantisme en progressiviteit, was een riskant onderwerp. Ik heb het door vier hoogleraren laten lezen en zij konden er niet uit afleiden dat ik lid van de PvdA was. De studenten trouwens ook niet Een ander voorbeeld: het verkie- zingsonderzoek dat wij aan de VU gedaan hebben. Dat was objectief. We kregen waarderende brieven, ook van fractieleiders. Schmelzer en Van Mierlo. De mensen die begrip hebben voor de objectiviteit van de we tenschap der politiek, kunnen ook begrip opbrengen voor mijn benoe ming in Nijmegen. Het gaat er als docent om dat je Je studenten leert wat kennis van de politieke kaart te krijgen, je leert ze die zelf te tekenen, je leert ze een beetje stuurmanskunst. Geen a.r. stuurmanskunst, geen katholieke of wat dan ook. De opleiding leert hen hun eigen idealen te verwezenlijken". Juristen Dr. Hoogerwerf is gereformeerd opgevoed en nu actief lid van de Hervormde Kerk. Hij heeft zijn spo ren verdiend in de journalistiek: zes jaar bij de Nieuwe Haagse Courant, in 1954 naar Trouw en van 1959 -1960 weer terug, nu als lid van de parle mentsredactie, naar het Rotterdam mer-Kwartet In de paar uurtjes per dag die nog overbleven, maakte hij zijn studie af. „Diemer heeft mij nog geadviseerd politicologie te gaan studeren. Een bewijs van ruime blik, dat hij dat als jurist deed. Als je ziet wat Donner in A.R. Staatkunde heeft geschreven over mijn openbare les, merk je dat nog niet alle juristen begrijpen wat politicologie eigenlijk is". Indertijd had de benoeming van dr. Hoogerwerf aan de VU nogal wat voeten in de aarde. De faculteit steunde zijn benoeming, maar de cu ratoren hadden bezwaren die terug te voeren zijn op zijn lidmaatschap van de Partij van de Arbeid. Hoe denkt hij over de relatie tussen geloof en wetenschap? „In het algemeen denk ik daar niet wezenlijk anders over dan de meeste docenten en medewerkers in de sub-faculteit der sociaal-culturele wetenschappen. Maar het ligt be paald genuanceerder dan de achter ban van 'de VU wel eens denkt. In de ene fase is het duidelijker dan in de andere. Welke problemen ga je onderzoeken, wat is de pro bleemstelling? Bij het toetsen van de hypothese is er een minder duidelijke relatie, maar bij de interpretatie is het weer anders. Democratie Dr. Hoogerwerf stelt zich bijzonder veel voor van zijn werk in Nijmegen. „Ik geloof dat het de meest gedemo cratiseerde universiteit van Neder land is. En verder trekt me erg aan het werk in het rooms-katholieke mi lieu. Er is daar veel aan het verande ren. Het protestantse milieu ken ik nu wel, het socialistische ook. Ma'ar overigens: ik ga als politicoloog". Als wetenschapsman dus. En dat betekent gelijk ook het eind van het interview want dr. Hoo gerwerf vindt eigenlijk dat de wetenschapsman niet te veel de publiciteit moet zoeken. "Voel es hoe glad v geweldige snelscheercrême, die Bartex!" Afschuwelijke schietpartij AMSTERDAM Voor een poging tot doodslag op twee personen heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank gistermor gen tegen de 66-jarige F. van E. uit de hoofdstad negen maanden gevan genisstraf. waarvan drie voorwaarde lijk en aftrek van voorarrest geëist. Mr. J. J. Abspoel noemde de be jaarde man wel aansprakelijk voor zijn daad, maar verminderd toereke ningsvatbaar. Hij leefde in het waan idee dat hij door een bewoner van het Zaandammerplein werd vervolgd en bedreigd. Van E. belde in de vroege morgen van 21 september bij deze man aan. „Ik schiet jullie allemaal dood", riep de verdachte tegen de zoon Frans (18) die open deed. Frans greep de pols van Van E., maar voelde direkt een kogel door zijn arm heengaan. Stuk hout Op de moeder van de jongen, die naar het halletje was gekomen, wer den twee schoten afgevuurd. De vrouw werd aan de pols gewond. Een tweede kogel raakte haar linkerborst. Zij zag nog kans de schutter met een stuk hout op zijn hoofd te slaan. Van E. was zich van de afschuwe lijke schietpartij niets meer bewust. Zijn vrouw had verdachte summier hierover ingelicht. Buurtbewoners hadden in een brief aan de rechter commissaris hun sympathie met Van E. betuigd. De vechtersbaas op het plein is inmiddels verhuisd. Op 18 maart doet de rechtbank uitspraak. In Den Helder DEN HAAG De legesgelden voor muziek en sociëteiten zijn in Den Helder gestegen met respectievelijk 1300 en 1600 procent Het Tweede- Kamerlid voor de Boerenpartij, de heer N. Verlaan, heeft hierover vra gen gesteld aan de minister van eco nomische zaken. Hij wijst erop dat de legesgelden voor muziek zijn verhoogd van ƒ3,50 tot 50,- en voor sociëteiten van 3,50 tot 60.-. Het Kamerlid vraagt of minister De Block het hiermede eens is. AMSTERDAM De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 23 stem men voor en zestien tegen het „amb tenarenverbod" opgeheven. Dit ver bod werd voor de oorlog ingesteld, zodat het mogelijk was ambtenaren om hun politieke inzichten te ontslaan. De hoofdstad is de eerste gemeente in Nederland die het verbod, dat dui delijk was gericht op de CPN en NSB, opheft. De gemeente houdt zich echter wel het recht voor sollicitan ten voor een functie te weigeren op grond van hun politieke gezindheid. Heintje zong 20 miljoen mark bij elkaar UTRECHT Heintje Simons, het Limburgse zangwonder, heeft in totaal al 20 miljoen Mark bij elkaar gezongen. De Westduitse Bertelsmann-groep, die Heintjes platen verkoopt, boekte vorig jaar een omzet van 600 miljoen Mark. Dat is tien procent meer dan in 1967. Het weekblad voor reclame en marketing heeft uitgerekend dat het platen-idool Heintje de totale omzet flink omhoog heef gezon gen. De Bertelsmann-groep ver koopt boeken, grammofoonpla ten en films en bereikte daarme de de tweede plaats in Duitsland. Wastafel verstopt. Is er nog Fifax? Nee! Haal het even bij de drogist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9