SCHOON SCHIP IN PvdA? uw spaarkas inschrijving kan u jaarlijks f100.- extra opleveren Nieuwspoort onmisbare schakel in democratie BEATRIX EN CLAUS OPENEN TWINTIGSTE KEUKENHOF Congres begint vanavond Botsing van stromingen sparen., verstandig en handig HTS -er moet niet in techniek verdrinken Nota jaar PvdA: in vijftien Toeristen waren zoek in Israël Ds. Ketelaar vast weer Stiidentenpaters moeten uit de jezuïetenorde ook in Zwitserland Bij V. en D. voor IS mille srestolen e 5 PONDERDAG 6 MAART 1969 Mevr. G. Brautigam C. Egas jpprTO.., i j v. *- sfc Nieuwspoort» première Een hoogst origineel aangeklede Nieuwspoort aanzienlijk verruimd gerestaureerd is gisteravond door premier De Jong op een even unieke manier in gebruik genomen. De be windsman doorbrak een gordijn van kranten, hiermee een feestavond en -nacht inluidend voor de honderden parlementariërs en journalisten. (Van onze parlementsredactie) "IfANAVOND begint het lang verwachte congres van de Partij van de Arbeid. De strijdpunten zjjn bekend. Door Nieuw Links z(jn de woelingen in de partij niet alleen tot het partijbestuur beperkt geble ven. Het gaat er nu om een nieuw partijbestuur te kiezen dat de rust in de partij zal weten te herstellen, met aan het hoofd een presidium van drie: Vondeling, Van der Louw en Eysink. Een andere stroming, zich noemen de Democratisch Appèl, werd derma te geïrriteerd door het naar buiten komen van Nieuw Links, dat het tot een nog fellere reactie in staat was en zelfs dreigt door te gaan met ac ties of de partij te verlaten als er geen bestuur uit. de bus komt dat hun vertrouwen heeft. Wij hebben zeven Tweede-Kamer leden van de Partij van de Arbeid gevraagd naar hun verwachtingen van het komende congres en wat naar hun mening de Partij van de Arbeid moet doen om uit de impasse te komen. Vragen: le: Heeft de PvdA. zoals zij nu (dus vóór het congres) naar buiten op treedt. nog genoeg goodwill in bre de lagen van ons volk om haar positie als tweede partij van het land te behouden? 2e: Verwacht u dat na hel congres alles opgehelderd zal zijn en dat de ruzies tot het verleden behoren? 3e: Naar welke stroming in de partij gaat uw sympathie uit en vindt u dat het aantal vertegenwoordigers van een bepaalde stroming In het nieuwe partijbestuur in over eenstemming moet zijn met de werkelijke aanhang? SCHREEUWERS F. .1. Goedhart: 1. Integendeel. Er is in de PvdA een groep werkzaam die J. W. Masman H M. Franssen J. v. d. Doel F. J. Goedhart Kamerleden: Sfeer wordt niet zuiver Premier De Jong hij heropening: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Nieuwspoort speelt een belangrijke rol in het contact tussen parlement, depar tementen, bedriitsleven en pu blic'""eitsm-dia. net is een on misbare schakel geworden voor een goed functionerende demo cratie. Te meer nu de regering streeft naar een grote openheid over haar beleid." Dit zei minister-president P. J. S. de Jong gistermiddag in Nieuwspoort he Haagse perscentrum dat landelijke bekendheid geniet ter gelegenheid van de heropening van het gebouw aan het Binnenhof. De opening viel samen met het zeventig jarig bestaan. De premier was ervan overtuigd j dat geen enkel kabinet Nieuwspoort in de kou zal laten staan wanneer het perscentrum nog eens met finan ciële tekorten zou kampen. Hij zag nu geen aanleiding de rijkssubsidie aan de Stichting Internationaal Perscentrum Nieuwspoort te herzien. Ministers De feestelijke heropening werd bij gewoond door de ministers Luns en Beernink. enkele fractievoorzitters van de Tweede Kamer, burgemeester Marijnen van Den Haag en de burge meesters Feith uit Voorburg en Geertsema uit Wassenaar, alsmede tientallen journalisten. Tevoren sprak mr. F. J. F M. van Thiel, voorzitter van de Tweede Ka mer en voorzitter van het college van curatoren van het perscentrum, die een humoristische speech hield over de totstandkoming van Nieuwspoort. De laatste spreker was een verras sing: beroeps-moppentapper Max Tailleur die lachsalvo op lachsalvo oogstte met humoristische toespelin gen op het kabinet en de Kamerle den. Max Tailleur zei nog in de tijd waarin de voetbalwedstrijd Ajax-Benfica voortduurde dat de eerste goal van Ajax een groots ge beuren was voor minister Luns: „Zelfs u vindt dat leuk In Frankrijk" Max Tailleur hield vervolgens een kostelijke verhandeling over het ontstaan van humor. „Humor wordt vaak geboren uit armoede. Daarom wordt er zo weinig gelachen in de Kamer". breid, terwijl de accommodatie is verbeterd. Er zijn twee vergader ruimten bijgekomen, de bar is ver dubbeld en tevens zijn er vier nieu we telefooncellen. Vorig jaar werden in Nieuwspoort 506 vergaderingen en persconferenties gehouden. TIBERIAS Drieëntwintig Neder landse toeristen zijn gisteren behou den aangetroffen door een vliegende politiepatrouille. Dinsdagavond werd de groep, die bezig was aan een voet tocht rond het Meer van Galilea. als vermist opgegeven. De politiepatrouille heeft gemeld dat alles met de toeristen in orde is. Ze waren de weg kwijtgeraakt. De Nederlanders hebben hun voettocht voortgezet. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Vanmiddag is de Drachtster baptistenpredikanl ds. J. Ketelaar weer voor drie dagen in hongerstaking gegaan. Hij wil op deze wyze zijn „blauwe beweging" onder de aandacht bren gen van de bezoekers van het con gres van de Partij van de Arbeid, dat in Den Haag gehouden wordt. Op grond van de Bijbel dringt ós. Ketelaar aan op een uitest radicale politiek, om een eind te maken aan de wantoestand in de wereld, dat de een „binnen is" en in weelde baadt, terwijl de ander „verrekt van de honger". de activiteiten richt op een eeuwige oppositie, die overal tegenaan schopt en de partij een radicaal links karak ter wil geven. De groep is actief, maar vertegenwoordigt een klein deel van de partij. Door haar luid ruchtigheid wekt zij de indruk dat zij een essentiële component is. Dat kan leiden tot toenemende grote ver liezen. 2. Dat hoop ik. Door de passiviteit van de overweldigende meerderheid van de partij kregen de activisten van Nieuw Links vele de legaties naar het congres geheel in handen Ik kan niet beoordelen op welke schaal dat in het zehele land gebeurd is. Daarom kan ik nu geen verstandig woord daarover zeggen. 3. Mijn uitgangspunt is. dat we geen eigen mannetjes in het bestuur moeten hebben, maar dat het een evenwichtig bestuur wordt. Daarom zal Nieuw Links een bescheidener oosiU'e moeten innemen Twee man en dan geen schreeuwers en negatieve activisten, die al onze vergaderingen op stelten zetten. DISCUSSIE Drs. J. van den Doel: 1. Ja. Dat blijkt uit de enquêtecijfers. Grote groepen voelen zich tot de PvdA aangetrokken om dat er discussie mogelijk is en omdat I niet alle standpunten vantevoren on- j wrikbaar vastliggen. 2. Het congres kan rust brengen, maar het zal het niet. Er is een polarisatie in de standpunten op- j getreden. Beide groepen, zowel links I als rechts, hebben zich versterkt. Er zijn twee ontwikkelingen mogelijk. Eén is er waarschijnlijk: dat Demo cratisch Appèl te zijner tijd de partij zal verlaten. 3. Of er vertegenwoor digers van DA in het partijbestuur moeten komen? Dat hangt af van hun bereidheid te blijven discus siëren. Blijkt dat niet dan horen ze niet in het bestuur en ook niet in de partij thuis. Het is onmogelijk samen te blijven werken met mensen die de Nieuw Linksers als communisten beschouwen. Wie van DA wel bereid is te blijven discussiëren, is wat mij MELBOURNE Het ziet er naar uit dat de Amsterdamse studentenpa- ters niet langer jezuïet kunnen blij ven. Volgens de „generaal" van de orde. pater Pedro Arrupe heeft Jos Vrijburg zich door zijn verloving in oktober al buiten de orde geplaatst. Hij zei dit tijdens een interview voor de Australische televisie. Pater Arrupe betoogde dat zodra een jezuïet zijn opvatting tegenover de ..zuiverheidsbelofte" wijzigt hij niet. meer in de orde kan blijven. Op de vraag van de interviewer of hij bedoelde dat de Nederlandse jezuïten die zich tegen het celibaat verzetten uit de orde moeten treden antwoordde Arrupe: „Waarom niet, als dit nodig is?" Hij zei dat hij de Amsterdamse jezuïeten nog enige dagen de tijd wilde geven om over hun houding te beslissen ten aan zien van het celibaat Overigens heeft Jos Vrijburg des tijds tegelijk met de bekendmaking van zijn verloving zijn uittreden uit de jezuietenorde bekend gemaakt. betreft welkom in de Partij van de Arbeid. VERWARRING P. Dankert: 1. Bepaald niet. Het is duidelijk dat de verdeeldheid een stuk verwarring in de hand werkt. De nadruk wordt gelegd op interne conflicten. Dat is op de lange duur altijd schadelijk. Maar overigens, je moet er doorheen. Anders hadden we het in Rotterdam al op barsten kun nen laten aankomen. 2. Ik ben er haast zeker van dat het congres niet alle proble men oplost. Dit congres moet de par tij nieuwe bestuurskracht geven. Ook dan zullen er conflicten blijven, maar we moeten niet meer over groepen en stromingen praten. 3. Qua mentaliteit voel ik me redelijk dicht bij Nieuw Links. Mijn probleem is: ze geven aan hun ideeën te weinig inhoud, hun voorstellen zijn niet reëel. Wat volstrekt ontbrak bij Tien over Rood, tref ik wel aan bij de schrijvers van Mooi rood is niet lelijk. Daar kun je zinnig mee discussiëren. Een Nieuw Links-meerderheid in het partijbestuur zal worden verwor pen. Over het aantal te praten is onzin, het gaat om de kwaliteit, hoe wel je natuurlijk altijd rekening moet houden met de aanhang, ook al is die moeilijk te bepalen. Wat De mocratisch Appèl betreft: voorzover het een Goedhart-stempel heeft, ben ik er een tegenstander van. Ik vind samenwerking onmogelijk als de ver draagzaamheid zoek is. Bij het voorstel van de gewestelijke bestuur ders voel ik me het meeste thuis. LINKSBINNEN Mr. J. W. Masman: Ik constateer op ver gaderingen dat er grote verwach tingen zijn. Dat zullen we waar moe ten maken. In ieder geval geen af wijzing van de PvdA. Men is wel uiterst kritisch en er zal echt niet veel meer moeten gebeuren of het gaat fout. Men zegt: laten we de par tij zodanig vernieuwen dat we er weer Ja op kunn.-n zeggen. Ik vrees van niet. Ik dacht dat er >r> aantal meer Nieuw Linksers gekozen zullen worden dan men wel wenst Het punt is: wie wordt gekozen? Zijn dat constructie ve figuren? Of mensen die elkaar niet vertrouwen7 In het laatste geval worden de con f: eten verschoven. Een gevaarlijke situatie. Ik ben overigens niet zo pessimistisch wat de keuze van het partijbestuu- betreft. Ik heb veel vertrouwen in ri»> lijs! van geweste lijke bestuurders Dp mensen die daar genoemd zijn. kunnen construc tief overleggen Om een voorbeeld te noemen: de secretaris van mijn poli- t'ek team. Meijer, staat bekend als Nieuw Links maar hn heeft zich toch in het geheel kunnen voegen. 3 Ik zit dicht tegen Nieuw Links aan Er is trouwens een flinke groep in de fractie die van NL veel verwacht Je zou mijkunnen typeren: linksbinnen die met het lin kerbeen probeert te voetballen. Geen linksbuiten. f OVERTROKKEN Mevrouw G. Brautigam 1 Volgens de opinie- cijfers is de aanhang van de partij van de Arbeid niet veranderd. Verve lend is dat In de boezem van het bestuur dingen gebeurd zijn die aan leiding gaven toi vaak overtrokken berichten in de pers Er zijn meer instituten in de patij dsn alleen het partijbestuur 2 Je hebt veel kans dat de lucht opklaart Ik ga geen prognose geven want ik heb geen no tie wat voor bestuur er uit de bus komt Het belangrijkste zal zijn dat men het gemeenschappelijk doel goed voor ogen heeft dat men van elkaar wat leert verdragen en dat men zeer veel gezond verstand meebrengt. 3. Ik heb sympathie voor de doelstellingen van Nieuw Links. Hun ideeën zijn weliswaar niet nieuw de Wiardi Beck- manstichting had ze eerder en beter maar wat mij zo aantrok was de onconventionele wijze van presenta tie. een soort speelsigheid. Wanneer zij dat nu goed in de PvdA ingebracht zouden hebben, zou ik ze daarvoor dankbaar zijn geweest. Maar het teleurstel lende is, dat bei een strijd om de macht geworden is met minder frisse middelen. Kritiek op de establish ment, het mocht wat Als je twee jaar ergens zit, ben ie establishment. NL zou ervoor moeten uitkomen dal het hen om de machtsstrijd te doen is. Als opposanten zouden ze ook niet in het bestuur moeten gaan zitten. En Democratisch Ap pèl? Zeker niet. hun geschriftjes lig gen mij niet en ik hou niet van persoonlijke verdachtmakingen. OVERGANG C. Egas: 1. Niet genoeg „an- klang". Ik zie het niet te somber, maar de verdeeldheid moet niet te lang duren. Op het congres moet een indruk komen van: dit is de partij die wat kan presteren. Maar gevari eerdheid van meningen betekent ook. vooral voor jongeren, dat er ruimte I in zit 2. Ik geloof niet dat de sfeer gezuiverd zal zijn. Er zal een consolidatie zijn. waarbij Nieuw Links wat minder invloed zal krij gen. Maar voorlopig zal er wel een goede werkbasis zijn. Vondeling is ook duidelijk een overgangsvoorzitter en het nieuwe partijbestuur zal de brugfunctie moeten vervullen. 3. Dicht bij ideeën van Nieuw Links. Deze jongens tonen een constructieve houding, al gebeurt het allemaal wel eens te veel provo cerend. Buiten een organisatie is dat niet erg, maar het hoort niet in een bestuur thuis. Ik vind verder dat zij in staat moeten zijn een compromis te sluiten. Helaas, ze hebben niet de beste methodiek gekozen. Ik vind niet dat je een limiet moet stellen aan het aan tal vertegenwoordigers van een stro ming in het partiibestuur. Het con gres kiest, dan moet men het ook accepteren. Geen geduvel meer Als dit bestuur daarin gefaald heeft, heeft het onvoldoende voldaan aan de opdracht van het vorige congres. VOORLICHTING Drs. H. M. Franssen: 1. Ik zou willen zeg gen: ja en nee. Het optreden van de partij heeft werfkracht genoeg, het werk van de Kamerfractie bijvoor beeld. Maar de uiteenlopende menin gen hebben zo'n zwaar accent ge kregen dat het net lijkt of we altijd ruzie maken. Het moet mogelijk zijn Wat moet u daavoor doen? Gewoon met uw vrouw deel nemen aan het Premie Spaarplan. Als u per jaar bij voorbeeld samen f 500,- betaalt als premie aan een spaarkas, krijgt u later per jaar een premie van 20% (maximaal f 100,-). Belastingvrij. U kunt met die f 100,- eventueel uitbreiding geven aan uw spaarkasinschrijving. Dat betekent later meer uit kering. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21 t/m 59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar inkomen hadden van ten hoogste f 15.000,—. Het maxi male spaarbedrag is f 250,— per deelnemer per jaar en f 500,- voor een echtpaar. Vraag morgen eens inlichtingen. Spaarkassen zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaar- vormen van het Premie Spaarplan aanvragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afde ling Voorlichting bezitsvorming, Postbus 51, Den Haag. „Meer contacten met sociale academies" (Van onze onderwijsredacteur) GRONINGEN - Op een h.t.s.- congres is van verscheidene kan ten gepleit voor nauwere banden met andere vormen van hoger beroepsonderwijs, vooral met de sociale academies. Er werd ook gewezen op het belang van meer contact met de Technische Hoge scholen. Het congres, georgani seerd door de HTS-Unie, heeft alle stromingen in de partij te hou den en dan is het belangrijkste, dat je een gemeenschappelijk doel hebt. Het heeft er even op geleken dat men op te korte termijn de partij een ander gezicht wilde geren. 2. Lucht gezuiverd? Ik hoop dat onze directe kontacten met de voorlichtingsmedia tot wat grotere eenheid zullen leiden. Het nieuw te kiezen presidium kan eraan meewerken dat we ook begrip krij gen voor de presentatie naar buiten. Tot nu toe leken de meningen meer uiteen te liggen dan ik zelf heb erva ren 3. Ik heb sympathie voor Nieuw Links. Dat betekent niet dat ik Nieuw Linkser ben. Ik voel mij het meest thuis bij een democra tische partij die bereid is gevestigde standpunten te doorbreken. In onze fractie zie ik ook een grote groep die dat wil. In ieder geval meer dan in de vorige fractie wat voor prettige mensen dat ook waren. Mijn voor waarden zijn: pluriformiteit, maar ook de solidariteit met elkaar. als thema „Isoleren of Integre ren". In een discussienota van het bestuur werd de vraag opgeworpen in hoeverre ie h.t.s.-nieuwe stijl werkelijk nieuw is. Wanneer de h.t.s.-er niet zo gevormd wordt, dat hij met voldoende engagement zijn verantwoordelijk beroep kan uitoefe nen. zal hij geïsoleerd komen te staan. De overheid, de directies, de docenten en de studenten hebben be lang bij een opleiding met perspec tieven, Totnuto* zijn de studenten echter steeds in pen buitenspelpositie gehouden. „Een faire, maar harde „tackle" van onze kant kan wel eens erg gezond zijn" aldus het bestuur. De h.t.s.-or moet oppassen dat hij niet in de techniek verdrinkt. De ont plooiing van een Kritisch denkvermo gen is een essentieel onderdeel van de opleiding, maar hiervoor dient ook de verhouding tussen docenten en studenten te ve-anderen. Vooral op soeiaal-maatsehanpclijk gebied ver toont de h.t.s.-opleiding duidelijk ge breken. Het is een grote vraag of men deze moeilijkheid oplost door het invoeren van meer uren maatschappijleer. De hele structuur v-»n de opleiding moet anders worden. Opleiding Bij de bespreking van de discussie nota in de afdelingen van de HTS- Unie is naar voren gekomen, dat de opleiding te stei k gericht is op het bed rij fskü maat; de student moet ook worden opgeleid voor zijn latere leef klimaat. Vandaa- hei belang van so ciaal-maatschappelijke vorming: in plaats van hiervoor aparte vakken op school te krijgen zou de h.t.s.-er en- kele uren oer week naar een sociale academie kunnen gaan. Van groot belang is ook he' contact tussen stu- denten van verschillende opleidingen en weer werd in dit verband de sociale academie genoemd. kl OttCIl Opt IIITTlCn Vrouwenkiesrecht nu (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De fraktie van de PvdA heeft gisteravond in de Tweede Kamer een motie ingediend, waarin de regering wordt uit genodigd de financiële en bestuurlijke mogelijkheden zodanig te verruimen, dat het overgrote deel van de bestaande krotten bin nen vijftien jaar zal zijn verdwenen. (Van onze Leidse redactie) Boekje Minister Luns was verrast toen Max Tailleur hem een exemplaar van zijn boekje „Van Sextien tot Sextig" aanbood, waarvan er inmid dels 144.000 zijn verkocht. Het perscentrum, dat de laatste ja ren met een ontstellend ruimtegebrek te kampen had, is, onder leiding van architect W. van Bodegraven, uitge- LISSE Donderdag 27 maart zullen de poorten van de Keu kenhof voor het publiek open gaan. Het is voor de twintigste maal dat de fraaie bloemenshow wordt gehouden. Vandaar dat een extra feestelijk tintje aan j de officiële opening zal worden gegeven, die 's woensdags ver richt wordt door prinses Beatrix en prins Claus. Voorzitter drs. A. J. Berends, bur gemeester van Lisse. gaf gisteren een overzicht van de afgelopen twintig jaar. In 1949 was 13 hectare grond voor de bloemenpracht beschikbaar, terwijl er 40 inzenders waren. Hel bezoekersaantal was in dat jaar 236.000. Thans zijn er 85 inzenders en is er ruim 25 hectare beschikbaar. Het aan- j tal bezoekers schommelde de laatste jaren tussen de 700.000 en 800.000. Dit jaar wordt een record verwacht om dat ook op Hemelvaartsdag en mis schien ook nog met Pinksteren de Keukenhof geopend zal zijn. De laatste jaren werden tal van verbeteringen aangebracht, zo beslaat de parkeerruimte thans twintig hec tare. De bloemenpracht zal afgewis seld worden met beeldende kunst, waaronder 27 inzendingen uit Duits land. Het Keukenhof-bestuur zag zich genoodzaakt de entreeprijs met twee kwartjes te verhogen. De motie pleli tevens voor opvoe ring van de woning- en wljkverbete- rlng en wordt guteund door de PSP en PPR- De mmlste» ontraadde de Kamer de motie met klem. Bij het debat 'n de Kamer over de nota van mmiste» Schut van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning omtrent de «oestand van het ou de woningbestand kreeg de be windsman veel waardering. ook van de oppositie He: grote bezwaar van de PvdA was de snelheid waarmee de regering de kretten wil opruimen. Mejuffrouw B-wendreet (soc.) deed de minister aan de hand van een eigen nota van "»e PvdA enkele sug gesties voor eer snellere krotoprui ming. 7.o oleitt. ze voor een Raad voor de «tads^ ernieuwing en het instellen van «tedsgewesten voor het uitvoeren van saneringsplannen. De minister zag de noodzaak daarvan niet in. Hij vond, dat .it PvdA-nota eigen lijk een bevestiging was van de rege ringsnota Mejuffrouw Barend regt vond dat een Teemde opmerking omdat zij in naar beschouwing had gezegd dat het oe minister „grandi oos" aan een vitte op lange termijn ontbreekt Vandaar cfe motie." Minister Schut verweet enkele Ka merleden. dat zii te veel „overhoop" haalden waardoor hol eigenlijke doel verdoezeld wordt. Hij deelde mee. dat er vorig iaar «rechts 18.000 krotten zijn afgebroken -n plaats van de ge raamde 23.000 Aan het eind van het debat deed de heer Wiegel illb) een fellr aanval op de fraktie var de PvdA. die vol gens hem de laatst* maanden steed» meer moties indb-nt zonder de finan ciële consequenties daarvan te ken nen. BERN De regering van Zwitser land zal Ie wet effenen voor gelijke burgerrechten voor de vrouw. Nog dit jaar 'al oer. amendement worden ingediend >m het vrouwen kiesrecht in de grondwet aangegeven te krij gen. De Zwitserse vrouwen zullen dan ook geP-ozen kunnen worden in een federaal ambt. In een aantal kantons, vooral in r»uits sprekende gebieden, hadden de rouwen nog geen volle dig stemrecht GRONINGEN Bij een inbraak bij V en D. aan de Grote Markt in Groningen zijn horloges en sieraden ter waarde van f 15.000 gestolen. De dieven zijn binnengedrongen via het naast het hoofdgebouw gelegen ..Vendorama'. waar bouwwerkzaam heden werden verricht. Via een over loop konden zij het gebouw binnen komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5