HEINEMANN RICHT ZICH TOT „ALLE" DUITSERS Vierling (drie jongens en één meisje) in Bodegraven Commentaar f,Groko I# POLITIE WACHTTE OVERVALLERS OP SOEPGROENTEN Devaluatie van de frank? decoratieve onder zeitegel voor a ats u een nieuwe abonnee opgeeft! Het Kwartet Drie stemmingen nodig Socialist wordt president Heimemann wint in derde ronde Baby's wegen samen zestien pond Ajax scoort Benfica naar 3-0 nederlaag PvdA-congres chocolade JAMIN Nieuwe Leidse Cowant Donderdag 6 nmrt 1969 - 49ste iaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Diraotaur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer IRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghenspoet!" ffoofdkantoor Leiden Steanstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70/ p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De Westduit.se twee eenheid is op dub bele wijze hersteld na de (door het Oostduitse „volks deel" met misgenoe gen gadegeslagen) presidentsverkiezin gen in West-Berlijn: Dr. Gustav Heinemann is in derde stemmingsronde gekozen met slechts 6 stemmen verschil op concurrent dr. Schroder. Hiermee schijnt de grote coalitie van Bonn bezegeld, want met een sociaal-democratische pro testantse president en een christen-democratische rooms-katholieke bondskanselier is er een zeker evenwicht gekomen in de ideologische machtsverhoudingenOp de foto drinken vice-kanselier Willy Brandt, SPD-afgevaardigde Karl Wienand (midden) en dr. Heinemann op de zojuist behaalde zege. DE BILT Een gebied met hoge barometerstanden strekt zich uit van Groenland via de Noordzee naar de Zwarte Zee. De as van dit gebied liep van morgen nog noordelijk van de Waddeneilanden zodat ons land zich in een oostelijke luchtstroom bevond. Hiermee werd droge lucht uit Duitsland aangevoerd waardoor het afgelopen etmaal vrijwel geen bewolking aanwe zig was. Vannacht kwam in ons land dan ook op de meeste plaatsen lichte vorst voor. Van belang voor de verdere weers ontwikkeling is een fronten systeem dat zich van Noorwegen over Schotland uitstrekt èn dat bij een depressie behoort die voor de Noorse kust ligt. DE BILT Vanuit het noor den meer bewolking en later kans op een bui. Aanvankelijk zwakke, later overwegend matige noord westelijke wind. Vannacht in het midden en zuiden van het land lichte vorst. Elders temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag in het algemeen lagere tempera turen dan vandaag. Vooruitzichten voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5; Min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven nor maal. Max. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. - Maart: Zori op 7.13. zon onder maan op 23.00, maan onder 8.07, laart laatste kwartier. voor elegante, modieuze en exclusieve SCHOENEN EN LEDERWAREN NOS VERSER DAN VERS1 KWALITEITS DIEPVRIES WEST-BERLIJN West-Duitsland heeft gisteren, ondanks grote communistische druk, in West-Berlijn een nieuwe president gekozen. Het werd na een spannende stemming de 69-jarige sociaal-democraat dr. Gustav Heinemann. Hij volgt Heinrich Lübke op die op 30 juni zijn functie neerlegt. De 1023 afgevaardigden in het fe derale parlement hadden drie stem mingen nodig om een uitslag te be reiken. De uitslag was tenslotte: 512 stemmen voor de minister van justi tie en 506 stemmen voor Gerhard Schroder, de minister van defensie. Heinemann is de eerste sociaal-demo craat die de hoogste post in de Bondsrepubliek zal vervullen. Na zijn „ja-woord" keek Heine mann recht in de televisiecamera's die de verkiezingen rechtstreeks uit zonden. (De uitzendingen konden zo wel in Oost- als in West-Duitsland worden ontvangen). Zonder uiterlijke emotie maar met een ondertoon, die door niemand werd misverstaan, zei Heinemann: „Ik groet alle burgers van Duitsland". Dat Heinemann zich richtte tot „al le" Duitsers zal ongetwijfeld de woe de hebben opgewekt van de commu nisten, die de Westduitsers het recht ontzeggen te spreken namens alle Duitsers. Evenwicht Bondskanselier Kiesinger verwacht geen moeilijkheden nu hij als christen-democraat in de toekomst met een sociaal-democratische presi dent moet samenwerken. Minister van buitenlandse zaken en SPD-voorzitter Willy Brandt zei dat president Heinemann voor het even wicht zorgt. Zowel Brandt als Kiesin ger zeiden gelukkig te zijn dat „een verwachte ernstige Berlijnse crisis achterwege is gebleven". De tv-kijkers konden in directe beelden iets van die „crisis" zien. Niet alleen werd de Ostpreus-Essen- halle, waar de verkiezingen gebeur den, getoond maar ook de grensposten tussen het Westen en het Oosten. Het was voor het eerst dat men op het tv-scherm kon volgen hoe een blokkade van de toe gangswegen tot West-Berlijn in zijn werk gaat. Blokkade Hoewel met uitzondering van enke le uren, toen een Engels en twee Amerikaanse konvooien doorgang kregen, de toegang tot Berlijn giste ren vrijwel de gehele dag was ge blokkeerd, is de omvang van de Oostduitse acties meegevallen. Lucht en treinverkeer ondervonden geen hinder. Alle afgevaardigden naar de verkiezingen waren door de lucht ge komen. De Russen hadden laten we ten geen verantwoordelijkheid te kunnen aanvaarden voor de veilig heid In de luchtcorridors. De Amerikaanse, Britse en Franse militaire attaché hebben gisteren bij de Russen geprotesteerd tegen het sluiten van de toegangswegen tot West-Berlijn. Tevens werd een Russische nota van de hand geweien waarin W'est-Duitsland ervan wordt beticht zich schuldig te maken aan illegale praktijken in West-Berlijn. LONDEN Een groeiend aantal handelaren in buitenlandse valuta is van mening dat devaluatie van de Franse frank npg slechts een kwestie van tijd is, zo meldde gisteren het i Britse blad The Times. De correspondent in Parijs van de Times zegt dat gisteren op de goud- j markten van Londen, Parijs en Zürich records zijn gebroken doordat speculanten zich tegen de frank dek- i ten, terwijl de Fransen zelf hun geld illegaal naar het buitenland brengen om het in te wisselen tegen goud. De regering staat voorts onder zware druk van de vakbonden, die loonsverhogingen eisen. De vrees voor het inflatie-effect van de loonsverhogingen wanneer de rege ring door de knieën zou gaan is vol gens de Times de voornaamste oor zaak van de goudkoorts. MOSKOU De Sowjetunie lan ceerde gisteren de Kosmos 268. Dit was de derde maal in negen dagen dat de Russen een onbemand ruimte vaartuig in een baan rond de aarde brachten. V> In Raiffeisenbank Rheden GENÈVE President Nixon heeft met een aanstelling van mr. C. C. Ferguson jr. als coördinator van hulp onder de slachtoffers in de Nigeriaan- se burgeroorlog geantwoord op be roepen op hem gedaan om te bemid delen. Hoewel de nieuwe coördinator geen pogingen tot verzoening zal aanwen den en alleen de directe nood zal lenigen, sprak de president de hoop uit, dat spoedige onderhandelingen een eind aan de oorlog zullen maken. (Van onze correspondent) ARNHEM Gewapend met een gaspistool hebben gistermid dag de 27-jarige Doetinchemmer S. en de 35-jarige Amsterdam mer H. een overval gepleegd op de Raiffeisenbank aan de Haver- weg in Rheden. Net toen de wed strijd AjaxBenfica was begon nen kwamen ze het eenzaam ge legen bijkantoortje binnen. Ter wijl de een het wapen richtte op de 24-jarige kassier F. Maassen van den Brink sprong de ander over de balie om de kas te grij pen. Dat betekende meteen het eind van hun expeditie. Merkwaardigerwijs had de Amsterdammer de politie te voren ingelicht. Zodoende waren de Rhedense politie, samen met de Arnhemse en de rijksrecherche, precies op de hoogte van de plannen. Twee in een paar zijkamer tjes opgestelde rechercheurs konden de mannen zonder moeite inrekenen. De politie had een gedetailleerde omschrijving gekregen van de voor genomen gang van zaken. Ze wist dat er geen echte vuurwapen zou worden gebruikt. Agenten, die aan de over kant in een woonhuis hadden ge post, wisten precies hoeveel rondjes de' beide overvallers om de bank zou den rijden alvorens naar binnen te gaan. De politiekorpsen hadden uitge breide voorzorgsmaatregelen geno men. Onmiddellijk nadat dc mannen een begin van uitvoering hadden Te- maakt was de gehele omgeving her metisch afgezet. De Doetinchemmer is lid van het verplegend personeel van het rijks- asiel „De Kruisberk" in zijn woon plaats. De man, die de streek enig zins kende, had zijn kameraad attent gemaakt op de bank; het was hem opgevallen dat er gewoonlijk maar enkele mensen in het gebouw tje aanwezig waren. Op het moment van de overval was bovendien de omgeving geheel uitgestorven. De Arnhemse officier van justitie mr. J. J. R. Bakker, zei met amateurs te doen te hebben. „Ze hadden zelfs de nummerplaten van hun auto niet verwisseld. Bovendien was de wagen Men kan zich nu wel afvragen of het „wonder van Lissabon", waar Ajax met 31 de zelfverze kerdheid van Benfica aan flarden scoorde, wel zo miraculeus mag worden genoemd of kan een wonder, ook in de voetbalwereld zomaar worden geprolongeerd? Na een doelpuntloos resultaat in officiële speeltijd sloeg Ajax toe in de verlenging: Johan Cruyff deed op haast nonchalant-ma- gistrale wijze doelman Henrique met bal en al in zijn doel buite len en hiermee was het lot van Benfica beslist. Het was wel een tragische vertoning, hoe de voor malige sterrenploeg nu de reste rende voetbalminuten door moest komen. Dat Danielsson cr nog twee doelpunten aan Cruyffs doorbraak toevoegde. de monstreerde nog meer Benfica's onmacht en Ajax' superioriteit. Op dc foto: Johan Cruyff in het nauw gedreven tussen twee spe lers van Benfica. Eusebio (links) en Adolfo (rechts). In het midden Tony Pronk. (Van een onzer verslaggevers) BODEGRAVEN In het algemeen ziekenhuis van Woerden heeft gisteravond de 34-jarige mevrouw C. M. Verheul-van Os uit Bodegraven het leven geschonken aan een vierling: drie jongens en een meisje. De toestand van moeder en kinderen liet zich vanmorgen volgens de geneesheer-directeur van het ziekenhuis, dokter J. H. Trommel, niet ongunstig aanzien. Het gewicht van de baby's is voor ieder on geveer 2000 gram. De kinderen kwaimen tussen vijf over zes en vijf over half zeven ter wereld. De gynacoloog A. J. Wes terbeek verrichtte de bevalling, ge assisteerd door de kinderarts G. Bloem en de huisarts van de fami lie Verheul, C. G. A. van Beek. Het viertal is in couveuses onderge bracht. Het gezin Verheul telde reeds drie kinderen: Bert (7), Ineke (6) en Kees (4). De vader van de vierling is de 35-jarige veehouder P. Ver heul, Goudsestraatweg 147a. De vier kinderen hebben de namen Pe ter, Rienke, Marcel en Yvonne ge kregen. DRIELING De verraste vader vertelde ons vanmorgen, dat wel op een drieling was gerekend. Hij had zijn vrouw nog eergisteren gerustgesteld: „Het moet eerst nog geboren worden, hoor. Misschien zijn het er maar twee." Toen hij gisteravond in het zie kenhuis hoorde, dat zijn vrouw al drie kinderen ter wereld had ge bracht en dat de vierde op komst was, kon hij zijn oren nauwelijks geloven. „Dat is toch niet waar. Daar ge loof ik helemaal niets van," was zijn eerste reactie. Later won de vreugde het van de verbazing. Om kwart over negen kon hij het zie kenhuis verlaten met de zekerheid, dat zijn echtgenote en de vierling het naar omstandigheden bijzonder goed maakten. Op de spannende gebeurtenissen volgde voor hem een vrijwel sla peloze nacht: „Op het moment zelf was ik niet zenuwachtig. Dat komt bij mij later pas." Derde Nederland kent op het moment twee nog levende vierlingen. De bekendste is het Friese kwartet Meint, Willem, Dirkje en- Jetje, in september 1958 in Deinum gebo ren. De vierling-met-de-oudste rechten werd in Zwolle geboren: de kinderen Kiffers, in februari 1943. Yoor de PvdA is het congres, dat dan vanavond begint om sater- dagmiddag te worden afgesloten, een onvermijdelijke zaak. Maar we kun nen ons indenken dat heel wat so cialisten het met te groter zorg tege moet gezien hebben naarmate het na derde. De maanden die eraan zijn voorafge gaan immers hebben niet die ophel dering binnen de partijgelederen op geleverd die van het congres een mooie afsluiting zou kunnen maken van een pijnlijke periode. Integendeel, de tegenstellingen in de partij hebben zich nog verscherpt, de posities zijn verstard, en ook bezwe rende woorden van partjjvaders en zelfs -grootvaders (bijvoorbeeld de helemaal uit Brussel overgekomen Mansliolt) hebben geen uitwerking gebad. Het zal op het congres allereerst gaan om de keuze van nieuwe bestuursle den met inbegrip van voorzitter en ondervoorzitters. Maar ook hier zal het bestuur toch een weerspiegeling dienen te zijn van de partij zelf. En daarom gaat het om heel wat méér het gaat in wezen om aard en structuur van onze grootste socialis tische party. Welk beeld moet en zal zq gaan ver tonen? Zal zy de brede volkspartij biyven. in de loop der jaren onmis kenbaar verburgeriykt, maar zoals ganse volkslagen ten onzent een ver- burgeriy'kingsproces hebben onder gaan? Of moet ze een geradicaliseerde actie party worden, mogeiyk heel wat klei ner van omvang, maar winnend aan initiatieven en activiteiten? Dat alles vormt de beslissende achter grond van dit PvdA-congres. Er is de groep van Nieuw Links, die een af keer heeft van wat ze ziet als inge zonken bezadigdheid en zelfs als ver raad aan het socialisme. Op haar is dan weer de kritiek gekomen van de mannen van het Democratisch Appèl, die zich in het formuleren van weer woorden evenmin onbetuigd hebben gelaten. Het is maar gelukkig voor onze so cialisten dat er niet dadeiyk verkie zingen voor de deur staan. Men is daar echt niet gereed, en de vraag rijst zelfs of men te zqner tyd wèl gereed zal zqn. En hoe zal het kie zersvolk op-welk-socialistisch-party- beeld-ook reageren? Dat is wellicht nog de meest onzekere factor van alle. Waarby te bedenken valt, dat de PvdA reeds in het algemeen als oppo sitiepartij de omstandigheden niet mee heeft. Behalve dat ze nu voor lopig nog ïydt aan een geschokt pres tige, iets wat ook verbloemende woor den niet kunnen vergoelijken, biyft het een feit dat over het geheel de zittende regering het er - dus ook zonder socialisten bepaald niet on aardig afbrengt. En ook dit laatste is iets wat de nuchter denkende burger niet ontgaat. Het is voor ons allen zaak het ko mende PvdA-congres te volgen met aandacht en belangstelling. Die be langstelling behoort een wezeniyke te zqn, Niemand immers kan het onver schillig laten hoe het met deze grote party zal gaan. Zal ze nog verder op drift raken? Zal de verdeeldheid, waarvan al zo open- Iqk gebleken is, voortduren en zelfs toenemen? En zo men elkaar toch nog vindt, zal dat dan geschieden op een reële basis? Ook hier is méér dan simpele nieuws gierigheid geboden. Misschien welen we zaterdagavond meer. Of misschien toch ook niet. melk kraltelingen 150 bloemen I van 125 voor I09 bloemen {kattetongen eikeblaadjes pastilles niet te geloven voor die prijst te ver van de bank geparkeerd om snel weg te kunnen komen." Mi-. Bakker geloofde niet dat de twee overvallers al eerder een bank hadden beroofd; wel bekende de Doetinchemmer gisteravond betrok ken te zijn geweest bij een antiek diefstal in Laag Keppel. De Amsterdammer is inmiddels vrijgelaten, terwijl S. nog wordt ver- j hoord. Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor I mijn aktiviteit ont- f vang ik een onder.l zettegel. De nieu-T we abonnee krijgt I onze krant veertienj dagen gratis. betaalt: per kwartaal O per maand ien grans. y plaats: Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1