van hetlegioen De lande nacht Uit de Haagse hof geplukt Weer tegenslag: wandeling in ruimte afgelast anders dan andere Arthur May premier van Surinaams zakenkabinet Schuldeloos Amsterdam was terug in de Middeleeuwen" ASTRONAUT SCHWEICKART „ZEEZIEK" Evangelische Omroep vraagt machtiging Rusland meeste eliemische wapens 13 DONDERDAG 6 MAART 1969 DOOR Op menig kantoor slaat tegen woordig een wekker. Niet voor de luien, die wakker geschud moeten worden maar voor de zeer ijverigen, die stug werkend de waarschuwen de wijzers niet zien en door alarm uit hun papieren gerukt moeten worden. Dat moeten ze, anders kost het minstens een tientje en een gang naar het politiebureau .Tan Hen drikstraat waar de boetvaardiger! dokken kunnen. Het gaat om de mensen, die hun auto alleen nog kwijt kunnen bij een parkeermeter. Na veel sparen en veel overleg en veel rijlessen had ze zich eindelijk het rijbewijs en tenslotte de auto veroverd. Een Bescheiden wagen, zoals er oneerbiedig gesproken dertien in een dozijn gaan. Edoch voor haar was het de enige wagen, uit duizen den soortgenoten te herkennen. Geen glansde er als deze; geen stof je op de bekleding: geen krasje en geen deukje waar ook. Dat wagenuiterlijk was en is een stukje van haar eer. van haar prin cipe en levenshouding. Geen wonder dus. dat zij bonnen loos en boeteloos haar autobezit be leefde. Geen wonder ook, dat zij iemand is met een wekker op het bureau. Altijd vijf minuten afgesteld voor de parkeermeter op het hatelijk rood kan komen. Altijd een apart vakje in de por- temonnaie met kwartjes. Het kan niet correcter. Nu heeft ze haar eerste bon te pakken. Haar eerste gang naar de politie boetvaardig gemaakt. Schuldeloos. Blank van geweten, meer nog: in wezen beschermengel- Hoe dat kan? De wekker ging af, keurig op tijd. Onverwijld staakte zij de arbeid, vloog naar de garderobe, hees zich in de mantel en diepte de portemon- naie op, op de trap wurmde ze het kwartje er al uit. Hups, de straat over. De meter stond te trillen naar het gevaarlijke punt. Kwartje er in en alles weer veilig en veroorloofd. Even nog stond ze naast de motor kap: Fijn wagentje toch... Straat weer over. kantoor in, trap op. aan het werk... Tot de volgende ronde Weer de wekker, weer de mantel, de portemonnaie en het kwartje. De straat over... schrik... haar mooie witten wagen weg... een kreng van een blauw deuksel stond er... Even draaide de wereld, in wan hoop keek ze rond... maar daar... twee parkeermeters verder... haar wagen.... wie kon haar wagen verzet hebben? Langzaam drong het door., van morgen... was het plaatsje wel zo recht tegenover het kantoor ge weest, was het niet dichter bij de hoek? Met lode voeten deed ze de stap pen naar de blanke wagen, glanzend met achter de ruitewisser het pa piertje.... de parkeermeter grijnzend van leegte... Hol viel het kwartje er in... Toen ze terug langs de blauwe deuk liep stapten er juist een man en vrouw in en de man riep vrolijk: „Fijn meid. we hebben het net bij deze meter gered". Maar hij had het niet tegen haar! Daarna vertrok hij naar Neder land. waar hy gedurende achttlen- eneenhalf jaar op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag werkzaam was by de directie weste lijk halfrond, waarvan hy in 1966 directeur werd. In 1968 werd hy gepensioneerd en keerde naar Suri name terug. De heer May zou geen enkele am- bitie hebben om ooit definitief pre mier te worden, i De drie Nederlandse vakcentrales hebben inmiddels belangrijk bygedra- gen om tot een oplossing te komen van deze onderwijzersstaking. Vorige week maandag heeft een Nederland se delegatie van sympathisanten met het stakende onderwijspersoneel in Suriname een beroep tot bemiddeling gedaan op de Nederlandse vakcentra- Ien. Hoewel de vakcentralen zich niet in een politiek getinte affaire wensen te storten, wilde men toch wel de. j sympathie voor de stakers tonen met bereidheid tot hulpverlening. De gro te moeilijkheid was dat er wel een staking bestond maar dat er eigenlijk niemand was tegen wie gestaakt werd, omdat het Surinaamse kabinet inmid dels was afgetreden. Na een week lang studie op een be middelingsvoorstel is het plan uit de bus gekomen, het aftredende kabinet te vragen in te stemmen met de uit betaling van de salarissen over febru ari als voorschot op een nieuwe rege ling, waarover nog gepraat moet wor den. De onderwijzers zouden dan be reid zijn de staking op te schorten. Het aftredende kabinet wilde inder daad deze toezegging doen, maar het woord van dit kabinet heeft uiter aard op dit moment weinig betekenis. Gewacht wordt nu nog op de hou ding van het nieuw optredende kabi net May. Ingewijden veronderstellen, dat ook dit kabinet bereid zal blijken de salarissen over februari uit te be talen. zodat de staking opgeschort kan worden. Huib Goudriaan "-rr-^x -rf t Elf uur gisteravond. In een cafeetje aan het Rembrandt- plein trillen de wanden. „Niet te geloven zeg! 30 zeg!" Een uitroep van een Amsterdammer, die het nog maar niet kan verwTerken. Dan valt hij weer in: „Vóóógeltje wat zing je vroeg? Is de nacht nog niet lang genoeg?" Uren later kwart over drie vanmorgen, als de eerste trein uit Parijs het Centraal Station is binnengekomen moet ik weer aan dit liedje denken. Was de nacht nog niet lang genoeg? Na een nacht reizen, een dag toejuichen, en een nacht voor de terugreis, stormt een kleurig groepje supporters uit een coupé. „Ajax, Ajax, Ajax!" Donderbussen knallen. Vlaggen worden ontplooid. De voorhoede van het legioen is terug gekeerd. Onvermoeibaar. Onvermoeibaar. Of lijkt het maar zo? Even later, in de stationsrestauratie die de hele nacht open is gebleven, staren sommigen uitgeblust in hun kom snert. „Het was prachtig, maar nooit meer met de trein", zegt iemand. De conducteur van de eerste Ajax-express: „De reis is fan tastisch verlopen. Alle lof voor de Franse spoorwegen. Maar er moesten duizend mensen in deze trein zitten: toch zijn er maar 850." De anderen? „Die zyn in Parijs achtergebleven; de bloe metjes buiten zetten, meneer." Een van de op hun mannen en zoons wachtende dames in de restauratie zegt: „Misschien zit- tep mijn twee zoons in de vol gende trein. Maar ja. als ze er een uitje van maken, kan ik dat best begrijpen, hoor." Hippe fans HOUSTON Russol Schweickact heeft zijn ruimtewandcling vandaag niet kunnen houden. Gisteravond last moest de commandant van de j Apollo-9. James McDivitt, deze beslis- i sing nemen omdat de astronaut twee maal misselijk was geworden. Het ontbreekt Schweickart nog steeds aan eetlust. Het is de derde achtereenvolgende maal dat een lid van de Apollo-mis- sie ziek wordt. In een privégesprek met artsen in het ruimtevaartcen- I trum Houston vertelde de zieke astronaut op zijn derde dag in de ruimte last van zijn maag te hebben. Dit tot het laatst toe geheim gehou den gesprek duurde veertien minuten. Demonstratief Tijdens een televisie-uitzending uit de LM bleek woensdag dat Russel Schweickart zich allerminst fit voelde, hoewel hij zei te zijn hersteld. Hij bewoog zich nauwelijks en kon am per glimlachen. Demonstratief stak hij zijn duim op. Het nu gewijzigde vluchtprogramma zal echter in grote lijnen uitgevoerd kunnen worden. De zieke astronaut ging gisteren met James McDivitt. na enkele moei lijkheden, via de tunnel de LM bin nen. Vanuit de LM, die werd omge doopt in „De Spin", werd een foto van de aarde gemaakt. Intensief werd de motor van het maanlan dingsvaartuig getest en in orde be vonden. In het Russische partijblad Prawda wijdt dr. Boris Pctrovv aandacht aan de vlucht van de Apollo-9. De mede werker aan de Sowjetacademie voor wetenschappen noemde punten van overeenkomst met vluchten van de Sojoez 4 en 5 in januari. Hij wenste de bemanning succes. Vijf minuten over vier rolt de tweede trein binnen. Een supporter Ajax-hoed op het achterhoofd hangt uit het voorste coupéraampje. Hij blaast onophoudelijk op zijn toe ter. Ajax, Ajax. Ajax Tussen de wachtenden staan twee hippe Ajaxfans. Mieke Grishaver en Kobv Appels willen hun verloofden verrassen in Ajax-shirts en op voet balschoenen. „Ze hebben vroeger in de junioren gespeeld en ze zijn nu mee als supporters; we vonden het leuk ze zo af te halen." De meisjes lopen weg. Zo in de armen van hun supporters. Een moe- dfr. omhelst haar twee vermist ge waande zoons. De honderden haasten zich naar buiten. Bij de uitgang probeert een rqeneer 500 herinneringstegel t ies („Ter Herinnering aan Parijs. Ajax Benfica") voor twee gulden per stuk aan de man te brengen. Een lange file taxi's staat ook ge reed. Inmiddels komen de bussen, evenals de eerste trein om zeven uur uit Parijs vertrokken, ook bij hel Centraal Station aan. Oogkleppen Het is vijf uur. De vreemde drukte van deze nanacht contrasteert met de stilte van de middag van gisteren. Toén leek het alsof Amsterdam geen taxi's meer had. Een taxi-chauffeur: „Tegen drie uur gistermidda-g ben ik naar huis gereden. Ik keek niet meer naar een vrachtje." (Hij maakt een gebaar van klcppcn-voor-de-ogen). „Mijn vader is ook in Parijs, maar ik moest naar de televisie kijken, dus..." Terug naar die middag. Het spitsuur viel toen voor Amsterdam in mindere mate gold dat ook voor de andere grote sleden tussen half drie en drie uur. Het werd stil in de binnenstad. „Alsof we terug waren in de Middeleeuwen; je kon erg makke lijk parkeren." Naar schatting zaten van de 850.000 Amsterdammers 500.000 achter de te levisie of bij een transistor-radio. Voor Amsterdam, Rotterdam, zowel als Den Haag gold: op straat nog winkelende vrouwen, maar praktisch geen mannen. Een enkele loopjongen, die erop uit moest, hield een transis tor tegen het oor gedrukt. In de wa renhuizen werd regelmatig de stand omgeroepen. In de café's: alle ogen gericht op het scherm. Vinger omhoog In de kantoren waar geen radio staat, wordt naar huis gebeld. Nog steeds 00? Op de grote wegen claxonneren automobilisten naar el kaar, en steken een vinger omhoog als het zover is: 10. Om half zes is de spanning gebroken. „Het ongelofe lijke" is gebeurd: 3—0! Ajax, Ajax, Ajax! De stem uit dè transistors achter bloemenkraampjes is verdwenen. In de traditionele Amsterdamse Ajax-cafés bloeit een spontaan feest op onder de „achterblijvers". De vervanger van Arie Krom („hij is met zijn zoon naar Parijs") vertelt: „Deze zaak van Arie Krom is altijd een centrum van Ajax, maar onze kern is in Parijs. Natuurlijk! Maar toch was het hier een gekkenhuis vanmiddag. Als Ajax had verloren, hadden ze niet geslapen. Dat ook. Ik heb Arie Krom een keer samen met zijn zoon zien huilen. Maar wat vanmiddag is gebeurd vind ik groots, ook al ben ik een Feijenoord-supporter." Het verhaal van Arie Kroms waarnemer wordt onderbroken door hèt lied: „Op een slof en een ouwe voetbalschoen wordt Ajax kampioen, wordt Ajax kampioen, wordt Ajax kam pioen!" Het is avond. Amsterdam kijkt naar de herhaling en de commen taren op het scherm. Het blijft stil op straat. Maar af en toe kan iemand het niet laten: „Ajax, Ajax, Ajax!" AMSTERDAM Een 29-jarige vrouw beeft gistermorgen haar hospita (42) bij een vechtpartij een broodmes in de buik gestoken. De politie had gisteren van de ruzie in een woning aan. de Hugo de Grootstraat in Amsterdam nog geen duidelijk beeld. Het slachtoffer kon nog niet wor den gehoord. De vrouw die de steken toediende werd wegens poging tot doodslag aangehouden. Toneelspeler en TV-acteur Jules Croiset 25 STUKS f 1.75-EEN LAURENS PRODUKT ROTTERDAM De Evangelische Omroep heeft bij het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk zendmachtiging aangevraagd. Het voor die aanvraag noodzakelijke ledental van 13.000 is bereikt. WASHINGTON Dc Sowjetunie heeft op het gebied van de ontwikke ling van bacteriologische en chemi sche wapens een zevenvoudige voor sprong op de westelijke wereld. I Generaal James Hebbeler, chef van de afdeling voor de ontwikkeling van kernwapens van het Amerikaanse le ger. zei dit gisteren in een besloten hearing van een commissie van het Huis van Afgevaardigden. De Vere nigde Staten geven per jaar 300 tot I 350 min. dollar uit voor een dergelijk onderzoek. PARAMARIBO De oud ambtenaar Arthur J. May (65) is gisteren beëdigd als premier van een nieuw Surinaams kabi net. Hij en de andere ministers behoren niet tot politieke par tijen. Het „zakenkabinet" heeft als voor naamste taak de voorbereiding van algemene verkiezingen, mogelijk in september. Als een van haar eerste daden, zal de nieuwe regering contact zoeken met de Federatie van on derwijskrachten om te spreken over een oplossing van het conflict tussen de overheid en de nog staken de onderwijzers. Deze staking was een van de oorzaken van de rege ringscrisis die 13 februari begon. Premier May was in 1948 forma teur en voorzitter van het college van algemeen bestuur, dat tijdens de zo genaamde interimregering in Surina me werd ingesteld. Van 1949 tot 1968, toen hij met pensioen ging, werkte hij op het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag. Premier May bekleedt in de „tus- senregering" ook de functie van minister van algemene en van bin nenlandse zaken. Aanvankelijk weigerde hij deel uit te maken van het zakenkabinet om dat hij zicH niet kon verenigen met de samenstelling van het kabinet. Er waren volgens hem enkele Surina- mers met te sterke politieke bindin gen bij betrokken. Ambtenaar De nieuwe premier is in Suriname geboren en heeft hier ook zijn schoolopleiding als ambtenaar ge noten. Na diverse rangen in de bureau- dienst te hebben doorlopen, werd hij van 1945 tot 1947 belast met het be- heer over het district Commewijne, waarbij hij gedurende enige tijd ook I de functie van districtscommissaris van Marowijne heeft waargenomen. In 1947 werd hij benoemd tot gouvernementssecretaris. Na de wijziging van de Surinaamse staats regeling in 1948, werd hij voorzitter van het college van algemeen be stuur; een jaar later werd hij weer belast met het ambt van gouverne mentssecretaris. Het legioen deinsde voor niets terug. Er werd in Parijs zelfs touwgetrokken om een shirt. Het Damrak gistermiddag: verlaten

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13