ZEGE VAN AJAX BELANGRIJK VOOR NEDERLANDS VOETBAL IN VERLENGING PAS Triomf van Ajax was een zege voor Hulshoff VUURWERK Laatste injectie had geweldig van Michels effect (3-0) EN WAT NU AJAX? Uit alle delen van het land naar Parijs In halve finales Uren van spanning Chaotische vreugde HET MOMENT WAAROP WAS GEWACHT: GOAL VOOR AJAX Verlenging Energie CRUYFF KWAM MOEIZAAM OP GANG ANS SCHUT GEHULDIGD Kampioenschappen Manchester United ook in halve finale Parijs was Hollands DONDERDAG 6 MAART 1969 de keelontsmettende tabletten (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Dat de grote Ajax-aanhang in Parijs uit alle delen van ons land afkomstig was, bleek j gisteren al bij een kijkje in het Lt- enorme autobussenpark. Er zullen |ïiSL. gisteren weinig touringcars in Neder- land ongebruikt zijn gebleven. Een deel van de hele lange meute trok PW vannacht naar huis. In onafzienbare files, doorspekt met trossen personen auto's marcheerde de karavaan van nacht in hoog tempo door de stille straten van Belgische dorpen en ste den. Elke pleisterplaats was druk be zet met buspassagiers, die de vreugde na de Ajax zege tot diep in de nacht in alle toonaarden bezon- REPORTAGES UIT PARIJS: MEINDERT LEERLING EN KO JILLE is het moment waarop heel Ajax, heel Nederland gistermiddag I had gewacht: doelpunt voor Ajax in de strijd tegen Benfica. Tegen het verraderlijke harde schot van de niet in beeld zijnde Cruyff heeft I keeper Henrique onvoldoende verweer gehad. Via zijn handen is de bal achter de doellijn gekomen. Het is 10. de Colombes gedragen. De blonde Ajacied speelde een voortreffelijke partij en schakel de andermaal Eusebio vrijwel volledig uit. PARIJS Bij de bestorming van de Franse Bastille kan het er in het grijze verleden moeilijk meer furieus aan zijn toegegaan dan gistermiddag bij de „verovering" van het speelveld in het grauwe Stade de Colombes in Parijs. Het eindsignaal van scheidsrechter Machin leidde de run in van een groot aantal uitgelaten Ajax-fans voor wie geen hek te hoog was, geen bord te breed, geen politiecordon te zwaar. de schouders van uitgelaten supporters wordt Tony Pronk naar de kleedkamer in het Stade Gloeiend van verontwaardi ging toonde een Franse gendarme mij zijn half afgescheurde duim. Tevergeefs had hij geprobeerd een poortje dicht te houden dat vanaf de ere-tribune toegang naar het veld afsloot. De horde was domweg niet te breidelen. Alle opgekropte spanningen van de laatste weken, van de bange uren in het Stade de Colombes baan den zich bij honderden een uit weg. De Franse politie deed echter alles wat het kon om de orde te handha ven en slaagde vrij snel, want anders zou de chaos compleet zijn geweest. Het feit dat Ajax als tweede Neder landse voetbalploeg na Feijenoord in 1963 vi» een 30 zege in de beslis singswedstrijd tegen Benfica de hal ve finale had bereikt van het tornooi om de Europa Cup voor landskampi oenen maakte velen buiten zichzelf van enthousiasme. En de vreugde-explosie kwam zo onverwacht, zo snel. Amper een half uur tevoren had alles wat Nederland was met het zweet in de handen de laatste minu ten van de normale speeltijd wegge- teld. Was Benfica als ploeg geheel in die beide speelhelften niet wat ster ker geweest, wat kansvoller? Had Ajax het immers in het laatste kwar tier niet enorm moeilijk gehad om Benfica in te tomen? Maar zo explosief Ajax in Lissabon in de eerste fase van de strijd was, zo furieus brak de Amsterdamse ploeg nu in de noodzakelijke verlen ging uit de boeien. Drie even onver wachte als fraaie doelpunten lever den een onvergetelijk succes op, waarmee Ajax na de Benfica-les in Amsterdam zich via de revanche in Lissabon nu waar maakte als top- ploeg. Mocht het in de normale speeltijd nog lang niet allemaal zo goed tot zijn recht komen, de aller laatste injectie die Rinus Michels voor het ingaan van de verlenging zijn pupillen in de oren moet hebben getoeterd, heeft een effect gehad om „u" tegen te zeggen. De Ajaxcoach was kennelijk de eerste die overtuigd was van het suc ces, want voordat arbiter Machin het sein voor de verlenging gaf, stond hij breedgebarend en lachend voor de ere-tribune het koor te dirigeren dat de Ajax-songs voor de zoveelste maal uitkraamde. „Nog eenmaal uit volle borst", riep Michels en nauwelijks had hij zijn plaatsje op de bank ingenomen of Johan Cruyff kogelde die eerste schitterende treffer achter keeper Henrique. En toen bleek pas waartoe Ajax in staat is. Vanaf dat moment was het niet meer Benfica dat de maat telde. Het Portugese verzet was gebroken. Ajax was op weg naar een geweldige triomf die van onschatbare waarde is voor het Nederlandse voet bal. Want menig Frans sportjournalist kon tijdens de normale speelperiode niet geloven dat dit Ajax Benfica in eigen huis met 31 had verslagen. Waar waren dan de gladde combina- fiN GEBREIDELDE vreugde bij Hulshoff van Ajax die Inge Danielsson omhelst na zijn twee de en daarmee het derde doel punt van Ajax. ties, waar de vaste greep op het mid denveld? Benfica hoewel aanval lend vastlopend op de prachtig spe lende Ajax-defensie was zowel technisch als operatief de betere ploeg. Ajax kon alleen door een veel groter energie-verbruik vooral op het middenveld overeind blijven. Temeer omdat het actie-tempo bij de Portugezen niet zo hoog lag. Maar A jak wilde ondanks iets betere kansen voor Benfica van geen wijken weten. Dit karwei móest worden ge klaard. Deze fraaie kans op een plaats in de halve finale mocht niet worden gemist. En het was als in een film, de climax lag volledig in het slot met drie schitterende Amsterdamse doel punten. Niet voor niets zei de Neder landse cineast Bert Haanstra na af loop: „Het was een film, man, het was geweldig. Beter kan je een show niet maken". Onbewogen, als een veldheer die zijn troepenbewegingen gadeslaat, volgt trainer Michels de verrichtin gen van „zijn" ploeg. De glorie van Parijs mag zonder enige twijfel voor een belangrijk deel op zijn reke ning worden geschreven. bij Eusebio moest blijven. Hij speelde geweldig. In feite is daar volgens mij de wedstiljd beslist." Trainer Rinus Michels was het daarmee volkomen eens. Ik vind dat Henk knap heeft gespeeld. Hij heeft bergen werk verzet. Van onze kant was het in het begin een aftasten. Je weet niet wat de tegenstander gaat doen. Over het algemeen vond ik het een gelijkopgaande wedstrijd, hoewel wij in de slotfase dacht ik wel iets sterker waren. Ik vind onze overwinning dan ook verdiend." Aanvoerder Gert Bals heeft eigenlijk maar één benauwd mo ment gehad. „Die kopbal van Euse bio, ja dat was wel even gevaarlijk. Maar ik had mijn hand precies on der de lat, dus kon het nooit een doelpunt worden. De corners en vrije trappen vén Eusebio vond Bals evenmin erg gevaarlijk. „Nee, het leek wel of het hun maar wei nig kon schelen. De precisie waar mee zij bijvoorbeeld in Amsterdam speelden, was er nu niet. Gelukkig maar.... APELDOORN Ans Schut is woensdag in Apeldoorn gehuldigd voor haar schaatsprestaties van het afgelopen seizoen. De drievoudige wereldrecordhoudster werd samen met haar vader en moeder door bur gemeester en wethouders van Apel doorn ontvangen op het gemeente huis. Uit handen van de eerste bur ger van haar woonplaats, mr. A. L. des Tombe ontving zij een drie-armi- ge zilveren kandelaar en een grote bos tulpen. De bijeenkomst had in tegenstelling tot vorig jaar, toen Ans een triomftocht maakte door de stad, een intiem karakter. HEERENVEEN De uitslagen van de woensdag op de Thialf kunstijsbaan in Heerenveen gehou den kortebaan kampioenschappen van Zuid-Holland zijn: Heren: 1 Jan Augustinus (Hoek van Holland) 2 Kees Borst (Hoogmade) 3 Klaas Renes (Nieuwpoort) 4 Jan Haster (Hoogma de). Dames: 1 mevr Noordenne-Vonk (Meerkerk) 2 Elly Schouten (Roelofa- rendsveen) 3 Lenie Barkmeijer (Den Haag) 4 Ge Reineveld Roe lof 4- rendsveen). PARIJS In de herinnering van de vele duizenden die Ajax op de tribunes van het Stade de Colombes toejuichten en de miljoenen die de Amsterdammers op de televisie volg den, zal alleen de verlenging een dankbaar plaatsje worden toebedeeld. In de eerste negentig minuten im mers speelde zowel Ajax als Benfica een zeer nerveus spelletje dat met Europacupvoetbal op hoog niveau maar weinig had te maken. Da strijd werd goeddeels op het middenveld uitgevochten en mocht het aanvallend een keer werkelijk gevaarlij K worden, dan stonden twee resoluut ingrijpende defensies klaar om iedere scoringnpogirg ongedaan te maken. Benfico's Eusebio viel de eer te beurt in de 14e minuut de eerste hoekschop te nemen. Zonder succes. Maar tweo minuten later deed hij het nog eens over. De bal belandde bij Simoes die echter vrij voor doel naast schoot. Het bleef voor Ajax bij hele kleine kansjes, zoals in de 20ste minuut toen Danielsson uit een voorzpt van Swart niet zuiver richtte en een vleu- gelscnot ven Cruyff ever. later fraai werd geplukt door keeper Henrique. De kopbal van Swart door Henrique over de lat getikt en een schot van Jacinto eveneens te hoog vorm den in feite de laatste hoogtepunten van een weinig spectaculaire, eerste helft. Eusebio Twee hoekschoppen van Cruyff le verden vlak na rust geen succes op. En juist op het moment dat Ajax iets sterker dreigde te worden sloeg Eusebio bijna doeltreffend toe. Zijn prachtige kopbal belanddde evenwel met een boogje op de lat. Op de tribune haalde men verlicht adem. Rommelig werd het in de 16e min. toen Simoes bij Benfica werd ver vangen door Augusto en de overigens sterk leidende arbiter Machin daarop door de agressieve Portugezen attent diende te worden gemaakt Benfica werd nauwelijks gevaarlijker omdat Hulshoff en Vasovic foutloos ope reerden en Pronk er uitstekend in slaagde Eusebio uit te schakelen. Een prachtige solo van Cruyff in de 30e minuut werd door Humberto Coelho nog juist tot staan gebracht. Een nu veel foutend makend Benfica ging over tot agressievere tegenacties waarbij Toni in het boekje van scheidsrechter Machin belandde. Even later werd Pronk tot de orde geroepen. PARIJS De triomf van Ajax was de triomf van Barry Hulshoff. De zwartharige Am sterdammer 1 meter 82 was andermaal geslaagd in zijn opdracht de Portugees Torres 1 meter 85 volkomen aan ban den te leggen. Duidelijk verheugd zei hij een tiental minuten na afloop: „in Am sterdam werd onze verdediging drie maal gepasseerd, in Lissabon nog een keer en hier in Parijs bleef de tegenscore op nul staan. Dat vind ik een prestatie, niet alleen van me zelf maar van de gehele defensie. Meer dan ooit kreeg ik nu steun van Vasovic. die als laatste man naar mijn mening uitstekend heeft gespeeld." Over zijn directe tegenstander Torres: „een mannetje om voortdu rend in de gaten te houden. In de eerste fase won hij nogal eens een kopduel, omdat ik achter hem bleef staan. Later bleef ik naast hem lo pen en kon ik daardoor mijn li chaamskracht gebruiken. Hij kreeg toen niet veel kans meer." Barry Hulshoff erkende eerlijk hyperner veus te zijn geweest. „Maar toen ik twee, drie ballen had geraakt, viel de spanning weg. Ik was weer me- 1 zelf." Over Benfica had hij weinig goede woorden over. „Ze waren ge mener dan in de eerste twee wed strijden. Vraag het de voorhoedespe lers, die hadden er het meeste last van." OPDRACHT Johan Cruyff beaamde Hulshoffs mening. „Benfica speelde erg hard. Ik heb er zelf overigens weinig last van gehad. Vooral in het begin ont week ik de persoonlijke duels zoveel als mogelijk was. Dat was de op dracht van meneer Michels, die bang was voor blessures. Vandaar ook dat ik in het begin moeizaam op gang kwam. Later ging het be ter. Ook in de rustperiode voor de verlenging heeft Michels het nog- eens gezegd dat we geen enkel ri sico mochten nemen. Johan Cruyff wist van te voren dat wie in de verlenging het eerste doelpunt maakte ook winnaar zou worden. „Na zo'n doelpunt krijg je een mentale klap. Als wij een treffer hadden moeten toestaan, had den we het evenmin kunnen redden, geloof ik." Nog sterk onder de in druk van zijn prachtige goal („vond je het geen juweeltje") vertelde hij: „ik kreeg die gemiste voorzet van Swart schitterend op mijn slof. Er zat enorm veel effect in dat schot. Het viel me nog mee dat de keeper de bal nog kon aanraken. TOmtE PRONK Ajax' grootse prestatie was voor een belangrijk deel ook te danken aan Tonnie Pronk. De stevig ge bouwde Amsterdammer gaf Eusebio geen kans gevaarlijk te worden. „Toch waren zijn acties flitsender dan tijdens de wedstrijd in Lissa bon. Maar als je maar goed op zijn tenen blijft staan, komt hij niet aan de bal. Eusebio praat ook veel te veel in het veld", aldus Pronk die grote bewondering had voor het spel van Henk Groot. „Henk moest op zijn eentje het werk op het mid denveld opknappen, omdat ik teveel Een normaal en vrouwelijk gebaar is wel het ,jtuk"bijten van een zak doek en wie zal het ze dan kwalijk nemenOp de foto verbijt mevrouw Keizer de spanning van zich af. WENEN De Engelse kampioens club Manchester United heeft zich woensdagavond voor de halve finales van het tomooi om Europa cup-1 ge- plaatst. In de tweede wedstrijd tegen (jlT) VOOT hpkprwinnflrl 1*4, Rapid Wien bereikten de Mancu- Ur UU1 WlHIldcU nians in Wenen een doelpuntloos ge lijkspel. De eerste ontmoeting ein digde een week geleden in een ecla tante zege van 3—0 voor de Engel sen. De 52.000 toeschouwers hebben in het Prater-stadion een vooral voor rust op goed peil staande wedstrijd gezien. De Engelsen waren toen ze ker gelijkwaardig aan de felle Oos tenrijkers, die in doelman Fuschbich- ler hun grootste uitblinker hadden. Schoten van Charlton en de vaak mee naar voren oprukkende en op merkelijk netjes spelende Nobby Sti les stopte hij op fraaie wijze. In de tweede helft werd Rapid Wien aan merkelijk sterker vooral ook omdat AAN de gelaatsuitdrukking van Benfica-trainer Otto Gloria behoeft niets meer te worden toe gevoegd. Hij was, zittend langs het speelveld in Parijs, een ontgoocheld man. BRATISLAVA Slovan Bratislava heeft zich woensdag geplaatst voor de halve finales van het tornooi om de Europese beker voor bekerwlnnars. De Tsjechen versloegen op eigen terrein ln de tweede wedstrijd voor de kwartfinales AC Torino (Italië) met 2—1 na een ruststand van 1—0. FC Koeln, dat in de vorige ronde het Haagse Ado uitschakelde, won woensdag avond op eigen terrein in de eerste wedstrijd voor de kwartfinales met 2—1 van het Deense Freja Randers. Bij rust was de stand gelijk: 1—1. de „Mancunians" het middenveld zon der meer prijs gaven en zich volledig in de verdediging terugtrokken. De Oostenrijkse schutterij liet net in de buurt van doelman Alex Stepney af weten. A JAX bij de laatste vier in het tornooi om de Europa Cup voor landskam pioenen. En wat nu? Wie zijn er nog als tegenstanders overgebleven? In de eerste plaats de vorige Cup-winnaar Manchester United, dat zich gisteren in Wenen niet liet verrassen en ook halve-finalist werd. Wie de andere twee teams worden, is nog niet uitgemaakt. Volgende week woensdag volgt in Glasgow de tweede wedstrijd tussen Celtic en AC Milan. De eerste match leverde 00 op. In Athene wordt dan nog gespeeld de return van AEK Athene tegen Spartak Trnava uit Tsjcchoslowakije. De eerste ontmoeting bracht een 21 zege voor de Tsjechen. Deze laatste teams zijn van de kwart-finalisten op papier stellig de zwakkere broeders. De kans dat Ajax straks in begin april zal moeten optornen tegen een van de beste Europese ploegen van hel moment is groot. Een prachtige kans om te bewijzen dat de Amsterdammers bij die top behoren. De loting wordt op 21 maart in Brussel gehouden. PARIJS Zo'n 30.000 vreemdelin gen in een miljoenenstad als Parije zegt In feite niet eens zo veel. Maar de Franse hoofdstad is gisteren een dagje „Nederlands" bezit geweest. Althans zeker het Noordwestelijk deel. Franse hoteliers probeerden hun overigens schamele kennis van het Hollands te spuien. Op grote station-emplacementen al9 Gare du Nord en Gare St. Lazare werden boodschappen over aankomst en vertrek van de treinen bij herhaling in het Nederlands omgeroepen en in het stadion was het al niet anders. En voor het overige zorgden de uit bundig zingende, vlaggende en toe terende supporters-schare al dan niet in roodwitte kleuren uitgedost er wel voor dat de Hollandse kolonie In de „kijker" liep LEEDS Bekerhouder Leeds United heeft woensdag in de eerste wedstrijd van de kwartfinales van het tomooi om de jaarbeursstedenbe- ker op eigen terrein met 10 verlo ren van Ujpest Dozsa (Hongarije). Het enige doelpunt werd na rust ge maakt door Dunai. Vuurwerk Het Amsterdamse vuurwerk ont plofte pas in de verlenging. Goed voorbereidend werk van Swart werd door Cruyff na 14 minuten magnifiek afgerond: 1^0. Het bleef niet bij dat ene doelpunt, Danielsson overigens veruit de zwakste in de Ajax-voor- hoede demonstreerde in de 14e min. op ondubbelzinnige wijze zijn belang als goalgetter. Na de veldwis- seling was het opnieuw Danielsson die ongekend enthousiasme op de tri bunes teweeg bracht: 30. Een nu knap op balbezit spelend Ajax dat Swart wisselde voor MuUer gaf die kostbare winst niet meer uit handen. De glorie van Gloria was uit...

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11