Verstopte neus vraaMt aandacht Commentaren Vertrouwen monetair stelsel geschokt VOORJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN VAKBEURZEN film foto karwei macroshop verlichting. STUDIEGROEP TNO I Commissie onderzoekt l| zelfmoord iVog seen bouw nucleair schip Dr. KARSTEN WAARSCHUWT: Produktie Cortinci's tijdelijk gestaakt Torenfee aSSes goed en wel Z wijnidylle Sp VERDRIJF VERKOUD- HEID (yC WITTE KRUIS 5 WOENSDAG 5 MAART 1969 OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN: VAKBEURS VERLICHTING-: werkdagen van 9 - 18 uur maandag 3. dinsdag 4 en woensdag 5 maart zondag 2 maart van 10 -18 uur óók van 19 - 22 uur VAKBEURS KARWEI 4+ voordelige trein - toegangbiljetten dinsdag 4 maart óók van 18 - 22 uur op de stations verkrijgbaar (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Er hoeft geen commissie te worden benoemd om te ontdekken dat een ver stopte neus onder de bevolking frequent voorkomt. Door dit ridiculiserend te stellen wil ik dit zeer veelvuldig voorkomen van lichte en ernstige klachten over de neus, de unieke gevel steen van het menselijk aange zicht, onder uw aandacht bren gen. Tegenvaller TAE parlementsverkiezingen In Chili zyn een tegenvaller voor degenen die hopen dat geen gewelddadige re volutie nodig is om in Latyns-Ame- rika maatschappelijke hervormingen door te voeren. Het Chileense experiment onder lei ding van de christen-democratische president Frei werd gezien als een poging tot vreedzame revolutie die niet met verlies van vrijheid ge paard ging. Vóórdat Frei werd gekozen dreigde In Chili een machtsovername onder leiding van uiterst links. Om deze te voorkomen besloot de meerder heid der Chilenen het met Frei te proberen. Het gevaar van uiterst links bestaat thans na ongeveer vijf jaar niet meer. Frei heeft zijn tegenstan ders de wind uit de zeilen genomen, ook al Heten soms zijn eigen men sen hem in de steek. De maatregelen welke de president moest nemen waren allerminst popu lair zeker niet bij hen die op hem hadden gestemd omdat hij de enige was die de opmars van uiterst links kon tegenhouden. Zij waren echter evenmin voldoende in de ogen van de velen die baat moesten hebben van Frei's vreed zame revolutie. Die ging niet ver genoeg en nam te veel tijd in be slag. Vandaar het verlies van Frei's chris ten-democraten bij parlementsver kiezingen, een verlies dat ongetwij feld zal leiden tot afremming van het tempo der hervormingen. Een dergelijke gang van zaken kan zijn uitwerking op andere Latijns- Amerikaanse landen, die met soort gelijke problemen zitten, niet missen. China JQE verleiding is groot, verband te leggen tussen de ophef die ge maakt wordt over het incident aan de Russlsch-Chinese grens en de moeilijkheden die Moskou in Oost Europa heeft. Vóórdal enige conclusie mogelijk is moet evenwel zekerheid bestaan of de Russen bewust moeilijkheden heb ben gezocht, of dat zij er tegen hun wil in betrokken raakten. Zolang dat niet zo is, zijn alle gevolg trekkingen speculaties en doet men er in het Westen goed aan, er voor alsnog geen bijzondere betekenis aan te hechten. Uit niets is gebleken, dat de ge spannen verhouding met Peking de Russische leiders ertoe heeft gebracht met dc westelijke landen naar een vergelijk te streven. Tsjechoslowakije heeft deze wens droom, die velen lang heeft bezig gehouden, wreed verstoord. Voorzichtigheid bij beoordeling van Internationale ontwikkelingen blijft dan ook geboden. Omdat deze klachten meestal bestaan bij mensen, die overigens niet een zieke indruk maken, neigen zij eerder een tragi-komische situatie te scheppen dan echt medelijden op te wekken. Met deze woorden begon dr. G. A. Sedee (50) gistermiddag in de aula van de rijksuniversiteit van Utrecht zijn openbare les ter gelegenheid van de aanvaarding van het ambt van lector in de keel-, neus-, en oorheel kunde. Tot onderwerp van zijn eerste les als lector koos de in het toenmali ge Batavia (nu Djakarta) geboren neusheelkundige uiteraard ..Hel pro bleem van de verstopte neus". Door zijn ruim twintigjarige erva ring op dit gebied bij de Marine Luchtvaart Dienst, de univerriteit en in de neusheelkundige praktijk, heeft de kersverse lector het grote belang leren waarderen van dé kleine symp tomen en de verschijnselen in de ge neeskunde. Weinig aandacht De verstopte neus komt zo veelvul dig voor, dat hieraan door de patiënt zelf of door zijn behandelend arts betrekkeWjk weinig aandacht wordt besteed. Aan de ene kant staat de groep patiënten, die er zelf, bewust of onbewust door hun leefwijze, me de aan schuld heeft, aan de andere kant heeft de neusarts geen goede maatstaf om de neusfunctie te meten. Zeker is dat de arts de klacht van een patiënt niet. mag reduceren tot slechts een opmerking, aldus dr. Se dee. „Hoe zelden onderzoekt de arts een patiënt onder omstandigheden van lichamelijke en geestelijke be langstelling?" Verwaarlozing van een neusaan- doening kan ernstige gevolgen heb ben voor de gezondheid van de pa tiënt. Want de neus is behalve een reuk- ook een ademhalingsorgaan. Eén van de belangrijkste functies is het aanpassen van de buitenlucht aan de vereiste condities in de longen (air-conditioning). Schadelijke stoffen in de lucht worden door het neusslijmvlies teruggedrongen zodat het geen longaandoening wordt. Roken Dr. Sedee merkte verder op, dat een groot aantal neuzen belemme- Hngsverschijnselen vertoont door de huidige levensgewoonten. Het kan niet anders, zo concludeerde hij, of de onaewilde en gewilde luchtveront reiniging in de vorm van roken heeft effect op de functie van de neus. Doch het zijn niet slechts de ingea demde stoffen, welke invloed hebben op de zwellingstoestand van de neusslijmvliezen, maar ook genees middelen die bijwerkingen op de neus hebben, dragen bij tot de toename van het aantal neusklachten. Dr. Sedee begrijpt hoe moeilijk het voor een arts is om een diagnose vast te stellen laat staan een geneesmid del voor zijn patiënt te vinden want welke maatstaf moet hij bij verschil lende mensen aanleggen om a-nor maliteit vast te stellen. neus blijkt tijdens een onderzoek door de arts redelijk doorgankelijk te zijn. Maar, nadat de spanning van het bezoek aan de dokter voorbij is. heeft de patiënt het deprimerende gevoel van belemmering in de neus weer terug en voelt hij, dat de door gankelijkheid wederom sterk vermin derd is. Wat dan te doen? Dr. Sedee be pleitte een wetenschappelijke bena dering. Een beter inzicht in de aërodyna mische functies van de neus en een objectivering van de maatstaven in de zin van functieproeven zullen in de naaste toekomst een duidelijker basis verschaffen voor het begrijpen en behandelen van vele neus- en soms algemeen lichamelijke klachten. DEN HAAG Er zal een na tionaal onderzoek worden inge steld naar de zelfmoord en de zelfmoordpoging. De studiegroep psychohygiëne van de gezond heidsorganisatie TNO heeft zich deze taak gesteld. Gedurende twaalf maanden zullen daar naast ook alle zelfmoorden en zelfmoordpogingen worden na gegaan en geregistreerd. De studiegroep werd gistermiddag door de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, in Den Haag geïnstal leerd. Hii noemde het programma van de studiegroep noodzakelijk als gevolg van de maatschappelijke stroomversnelling in het gezin, de kerk en het onderwijs. Dc staatsse cretaris erkende een tekort aan ken nis op het gebied van de psychische gezondheid. Sociale actie Aan de hand van een kritische evaluatie van de onderzoeksarbeid van de afgelopen t:en iaar in Nede-- land, zal een systematisch research- programma worden opgesteld. Dr. Kruisinga wees erop dat op het onderzoek naar zelfmoorden en zelf moordpogingen een sociale actie moet volgen. Hij noemde twee wegen daarvoor. De eerste is het gedrag van individu en zodanig te beïnvloeden dat wordt tegemoet gekomen aan de vereisten van de volksgezondheid, terwijl de tweede weg gevonden moet worden in de richting van de sleutelposities in de maatschappij die van groot be lang zijn voor het in het leven roe pen van bepaalde voorwaarden. .,De overheid heeft voor de bevor dering en instandhouding van het menselijk welzijn een verantwoorde lijkheid", betoogde de staatssecreta ris. Voor het bereiken van de burgers herinnerde dr. Kruisinga aan de vele reeds bestaande instrumenten. „Na het onderzoek van de studiegroep moeten verkenningen volgen, zodat strategisch meest belangrijke punten gelokaliseerd kunnen worden." DEN HAAG Minister De Block meent dat voorshands aan het ont wikkelingswerk, dat op het ogenblik in andere sectoren van het kernreac- torgebied wordt verricht, prioriteit moet worden gegeven boven het ver der ontwikkelen van een scheepsre actor en met name de bouw van een prototype nucleair schip. Hij ant woordde dit op een vraag van het Tweede-Kamerlid De Meijer (kath. v.). o (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Laten we niet over een monetaire crisis praten alsof het een seizoenver- schijnsel is, waarschuwde dr. C. F. Karsten gisteren. Dr. Karsten, die lid is van de raad van bestuur van de AMRO- bank, sprak voor de Kamer van Koophandel te Rotterdam. Hy zei: Er zyn in de afgelopen twee jaar vier ernstige crises geweest (om het pond, de goudprys, de Franse franc en de Duitse mark) en daarbij kon de speculatie maar nét tot staan worden gebracht. De inleider trok hieruit de conclu sie dat het algemeen vertrouwen In de houdbaarheid van het huidig be stel zodanig is geschokt, dat zelfs een op zichzelf van geringe betekenis zijnde gebeurtenis of een gerucht vol doende zijn om een sneeuwbaleffect te verwekken. Een effect, dat zo groot is dat de huidige reserves van de grote centrale banken niet of nau welijks voldoende blijken. Gev aar Een failliet van het huidige econo mische bestel zou volgens dr. Kars ten een deflatie, wereldwijd, inlui den. Deze zal dan leiden tot een in krimping van de wereldhandel, met als consequentie een ernstige aantas- Prestaties Voor het gemakkelijker leveren van grote arbeids- en sportprestaties is een goede neusfunctie een belang rijke voorwaarde. Het uitdrukken in maat, en dus het meten, van deze functie zal de ontwikkeling in de neusheelkunde sterk stimuleren. Dr. Sedee besloot zijn openbare les met de woorden: „Het is verbazing wekkend vast te stellen, hoeveel de functie van de neus kan bijdragen tot of afbreuk doen aan iemands wel zijn." AMSTERDAM Door een staking by Ford-Engeland is gisteren de pro duktie van alle Cortina-types in de Amsterdamse Fordfabriek stopgezet. De ongeveer duizend werknemers, die by de assemblage zyn betrokken, zyn vandaag overgeschakeld op de produktie van vrachtwagens. Maar waar schijnlijk begin volgende week zullen de onderdelen voor deze trucks uit geput zyn. Volgens Ford-Amsterdam is d$ voorraad Cortina's nog zo groot, dat de eerste weken geen stagnatie in de aflevering zal ontstaan. Volgens de fa briek zullen geen mensen worden ontslagen. In België zijn bij Ford-Genk 2000 van de 7000 werknemers op wachtgeld gesteld. ting van de onafgebroken groei der economie, die de naoorlogse jaren heeft gekenmerkt. Na de grote impulsen in de jaren vijftig van een streven naar economi sche integratie met voor sommigen een uitzicht op ook politieke integra tie. zijn er nu enkele middelpunt vlie dende krachten werkzaam. Deze hebben juist tot resultaat het krachteloos maken van de in de ja ren vijftig gevormde instituten als de Europese Kolen en Staal Gemeen schap, Euratoom en EFTA en een herleving van oude nationalistische tendensen. De kracht van deze laatste factoren is volkomen onder schat, aldus dr. Karsten. Daarnaast is in vrijwel alle landen de vrees voor werkloosheid zo'n door slaggevende factor geworden, dat vol ledige werkgelegenheid niet langer één van de prioriteiten is, maar bij uitstek de prioriteit. Een sluipende inflatie in ons land is het langzamerhand meer hink- stapspringen dan sluipen wordt tegenwoordig nauwelijks meer gezien als een noodzakelijk kwaad. Integen deel. voor vele politici en zelfs voor een deel van het bedrijfsleven lijkt het een gemakkelijke weg naar her verdeling van de inkomens. Nationalistisch Dr. Karsten kwam tot de conclusie dat de landen zich steeds meer terug trekken op een eng nationalistisch standpunt en daarnaast geheel an dere prioriteiten stellen dan vroeger. Soms zijn verkiezingsuitslagen of nationaal prestige beslissende facto ren voor het al of niet veranderen van een deviezenkoers. Opnieuw dient men zich te realiseren, dat in ternationale monetaire politiek meer politiek is dan toepassing van mone taire theorie. Hij noemde terugkeer tot een ze kere internationale discipline de eni ge oplossing voor de problemen. ACCRA Twee arbeiders vari een goudmijn zijn maandag in Oboe- asi door de Ghanese politie dood geschoten. Een menigte van zesdui zend mensen probeerde een politie post te bestormen Het merendeel der personeelsleden van de Britse Asjan- ti-goudmijn was in staking gegaan voor betere lonen. Zweden gaat in de wereld voor op, waar het de doorbraak be treft van vrouwelijke functies in voorheen mannelijke sectoren. Dit bewees de charmante 24- jarige Gabriella Renlund, die als eerste verkeersleidster in Zweden achter de gecompliceerde appa ratuur in de verkeerstoren van het vielgveld Arlanda bij Stock holm zit. In het begin zal het voor de piloten wel even wennen zijn op deze feeërieke manier binnengeloodst te worden. vanning Dr. Sedee illustreerde het met een voorbeeld. Een bijna altijd verstopte met Poeders, tabletten, cachets. (Witte Kruis spaart bovendien de maag Nu ben ik er toch ook geweest. Tientallen malen al had dit me kun nen overkomen, maar ach als het niet per se hoeft, kom ik er niet toe. Altijd was er wel iets, waardoor ik geen gehoor kon geven aan een uit nodiging tot bezichtiging van ons Congresgebouw. „Ik kom er wel eens", dacht ik. Nu ik ben er geweest! Een verwar rende en verwarde ervaring. Het entree buiten is net niet echt. Een gigantische luifel met pinkende lichtjes er onder. Een duizendvoudig vergrote ingang van zo'n chic ho tel, waar constant de rode loper uit ligt omdat gekroonde en ongekroon de vorsten er in- en uitwandelen. Een zee van een hal achter de glazen deuren. In het midden een eilandje waar twee heren de schip breukelingen de koers wijzen. Rechts een garderobe waarin een pluk mantels hing, vijf garderobeda mes hadden zich terzijde terugge trokken om er het wakend oog op te houden. Dat plukje mantels verbaasde me, want ik dacht naar een bijeenkomst van een paar honderd mensen te gaan. In de zaal zaten Inderdaad die paar honderd en toen realiseerde ik me pas, dat de garderobe dusdanig van omvang is. dat hun totaal aan overkleding nog niks is. Overi gens.... ga naar het Congresgebouw alleen met een mantel mét lusje, er zijn wel haken geen hangers. Na een poosje kregen we een Congres gebouw glaasje met wat lekkers erin. Pronkmooie bokalen met het Con gresgebouwembleem, een soort ge- styleerd wolmerk er in gegraveerd. Toen de eerste bladen binnenkwa men. rinkelde er iets. „Scherven is geluk", zeiden we gauw tegen el kaar. Het is blijven rinkelen. Aldoor als een blad de glazen zaaldeur na derde, scheen het te gebeuren. Pas bij het weggaan snapte ik, dat de obers nog moeten wennen aan de luchtzuiging en een speciale Con gresbalans zullen moeten ontwikke len. Als de training maar voor fle su per- gala- opening van de 14de vol doende isl Eigen rijders in rok en begeleid door statige dames moeten er re kening mee houden, dat ze kunnen parkeren in de kelder, maar dat het raadzaam is eerst de dame onder de luifel te parkeren. Van kelder naar hal was gisteren tenminste nog geen doorgang, zodat de chauffeur bui tenom weer halwaarts moet wande len. Langgerekte en blootgeschouder- de dames zullen op die wandeling geen prijs stellen. Voor de heren nog aanbevelens waardig een klein flanellen lapje mee te dragen. Om hun schoenen bij te poetsen na de wandeling! Of de padvinders moeten hun heit je willen gaan verdienen. Ze zouden er goed werk mee doen. Maar mooi en groots is het wel, ons Congresgebouw! Misschien was het de honger die deze vreemde twee-eenheid tot stand bracht: want een (wild) zwijn, die op goede voet staat met de jager, is een zeldzaamheid. Maar de winter lijkt nog wat hongerig huis te houden in het noorden van Californië en zo kan het dan zijn, dat dit idyllisch paar niet zo vreemd is, of is het toch maar even kiekeboe spelen van een goedaardige lobbes? Interview In een tv-uitzending van het CVK/ IKOR werd onlangs het Eerste Kamer lid de heer H. Algra geïnterviewd. Nu is het bij dit soort uitzendingen de moeite waard eens te letten op de stijl van de interviewer, temeer wanneer hetgeen deze te zeggen heeft van wei nig betekenis is. De interview-stijl is dikwijls agres sief, om niet te zeggen kwaadaardig en meedogenloos. In een tijd die gonst van „medemenselijkheid" is dit ken nelijk gebruikelijk. En of men nu de kerken vertegenwoordigt of niet, dat schijnt niets uit te maken. Zo ook hier. Toen de heer Alggp op zeker moment opmerkte dat christe lijke politiek op de bres hoorde te staan voor verdrukten en minder heidsgroepen, sloeg de interviewer on middellijk toe met de vraag, „waarom hij dan tégen homofilie was". Zou ik (als overigens machteloze in gezonden-stukjes-schrijver) eens een even stompzinnige tegenvraag stellen? Bent u niet van mening dat wij bij voorbeeld moord moeten gaan tolere- I ren, aangezien de moordenaars onder ons een duidelijke minderheid vor men? Wij moeten minderheden im mers niet discrimineren? Wat tenslotte de programmakeuze betreft: diverse zaken zijn inmiddels aan de orde gesteld (zoals woningnood, echtscheiding, homofilie en ontslag). Kerkelijke zendgemachtigden, wan neer zult u het nu eindelijk eens over Jezus Christus hebben? Maassluis Dr. L. Heslinga Kerk en subsidie In uw krant las ik dat het persbu reau van de N.H. Kerk het bijzonder teleurstellend vindt dat de regering niet wil ingaan op het voorstel van de commissie-Van Walsum om de kerken jaarlijks een algemene uitkering van 50 miljoen te geven. Waarom echter zou het Nederlandse volk in zijn geheel geld moeten op brengen voor de (zogenaamde) christe lijke kerken? Is het niet juister dat zij, die tot die kerken behoren, daar voor zelf opdraaien? Juist de kerkmensen beroepen zich zo graag op de bijbel, maar als zij niet zelf voor het onderhoud van hun ker ken willen zorgen, handelen ze In de praktijk onbijbels. Bodegraven g. J. Bek Niet aanwezig (7) Ik ben het volkomen eens met wat ds. J. v. d. Schaft e.a. schreven over de handelwijze van de classis Baren- drecht. Daarbij komt nog dat die ver gadering m.i. volkomen overbodig was. Elke „leek" kan immers volko men geïnformeerd zijn over de „nieu we theologie", gezien en gehoord hei geen ons de laatste tijd via tv. radio en pers wordt voorgeschoteld. Ik vind het zielig te moeten veron derstellen, dat ambtsdragers iets aparts nodig hebben. Ridderkerk M. v. d Herik Niet aanwezig (8) Het moet me wel even van het hart dat dhr. A. Huijgen blijkbaar niet zo goed naar prof. Kuitert heeft ge luisterd. Hij schijnt niet gehoord te hebben dat deze gezegd heeft, dat hij de Heidelbergse Catechismus en de Ned. Geloofsbelijdenis onderschrijft en er niet mee in strijd is. Hij behoeft dus in het geheel geen gravamen In te dienen. Wie prof. Kuiterts boekje „Verstaat gij wat gij leest?" heeft gelezen zal ook opgemerkt hebben dat hij her haalde malen hierin de Ned. Ge loofsbelijdenis aanhaalt Een klein vraagje: waarom is de vraag naar het gravamen .niet op de bewuste vergadering gesteld? Ik ver moed dat prof. Kuitert er onomwon den op geantwoord zou hehhen (Tus sen haak ie-;: ik was wél aanwezig) Barendrecht Emmy v. d Berg

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5