Nergens wordt zo goed geluisterd als juist op deze school Extra beveiliging oversteekplaatsen Door veel oefenen krijgen ze het onder de knie Uitslaande brand in psychiatrisch ziekenhuis Knallen begeleidden huwelijkssluiting Een dag in de ehr. school voor slechthorenden en spraakgebrekkigen aan het Vrouwenkerkhof Einde van commissie tot wering schoolverzuim keijzer Bonaparte tapijt NIEUWE LEIDSE COURANT S WOENSDAG 5 MAART 1969 DEN HAAG In de late namid dag heeft een brand in de herenafde ling van het sanatorium Loosduinen van het psychiatrisch ziekenhuis, stichting Rosenburg een schade aan gericht van naar de brandweer schat, 150 duizend gulden. De brand werd vijf minuten na het sluiten van een therapieafdeling op een zolder ontdekt door voorbij gangers. toen de vlammen reeds uit het dak sloegen. De brandweer van de nabij gelegen fabriek van Vre- destein zette de bedrijfsbrandweer in voor de blussing. De brandweer van Den Haag nam deze taak met veel groot materieel over. De brand bleek hardnekkig te zijn zodat de brandweer een paar waterkanonnen moest inzetten om het vuur meester te worden. Intussen was een zolder van de therapie-afdeling, waar in hoofdzaak een boekbinderij is ondergebracht, uitgebrand. Het vuur vrat zich door het dak over een groot deel van het gebouw tot bij de toren die ook aan het vuur ten offer viel. Op het moment dat de brand uitbrak bevonden zich 43 liggende en lopende patiënten in de heren afdeling van het sanatorium. Zij al len konden zonder letsel het bran dende gebouw verlaten. De hulpactie om de inventaris te redden werd grootscheeps aangepakt door het personeel en door patiënten. horend kind wordt regelmatig voor het toestel neergezet en moet dan zonder hulpmiddelen naar bepaal de tonen luisteren. Aan de reactie van het kind kan men zien welke tonen hij wel en welke het niet hoort. Mevrouw Houtzager let gespannen op het gezicht van het jongetje. hebben daar een handje van. Die dat ze iets horen en dat is dan niet zo. Vooral de grotere meisjes hebben dtar een handje van. Die willen dat gehoorapparaat xuel kwijt. Maar als je op de snuitjes letzie je het meestal wel". De opleiding spraakgebrekkigen is verdeeld in een kleuterklas en twee klassen basisonderwijs. Het eerste dat opvalt in de klas van meneer De Hollander, de hoogste klas van deze afdeling, is een le vensgrote poppenkast. In dit lo kaal ontbreken de technische hulp middelen. Slechts door oefenen kunnen de kinderen over hun ge brek heenkomen. Oefenen, dat is bijvoorbeeld met de hele klas een verhaal verzinnen. Het wordt een erg spannend ver haal over een kinderlokker. Ieder kind moet een stukje vertellen. De één maakt het nog doller dan de ander. Maar als een van de kinde ren het verhaal moet navertellen, gaat het mis. Ze moet zich zo in spannen om zich alles precies te herinneren dat er niet genoeg aan dacht overblijft voor het spreken. Verlegenheid is geen probleem. Ver legen kinderen gaan de poppen kast in en vertellen dan via de poppen hun verhaal. De slechthorende leerlingen kunnen op de school ook nog een paar jaar voortgezet basisonderwijs volgen. Op het ogenblik zitten er in de vbo klas 9 leerlingen. De leraar is met drie tegelijk bezig. De anderen werken ondertussen aan talenpracticum of gaan naar de gymnastiekles. De kinderen zijn verzekerd van de grootst mo gelijke aandacht van de leraar. Dwaaltocht DEZE dwaaltocht door de school beland ik ten slotte in de kamer van de heer A. Schiitten, hoofd van deze bedrijvige ge meenschap. Hij is pas twee jaar hoofd van de school, maar heeft zich in die korte tijd helemaal in het schoolleven ingewerkt. Hij weet precies waar de problemen liggen, hij kent zijn belhamels. Natuurlijk weet hij er heel wat van te vertellen. „De kinderen worden hier alleen geplaatst als ze gewoon onderwijs niet kunnen volgen. Er heeft dan ook een bijzonder uitgebreid on derzoek plaats vóór ze hier te recht kunnen. Kan een kind door een gehoor- of spraakgebrek beslist niet mee op een gewone school, dan zal de onderwijzer, zijn ouders naar mij verwijzen. Ik stuur hun dan de inschrijfformulieren toe. Naar aanleiding van de gegevens die we daardoor krijgen worden er ver der inlichtingen gevraagd aan de specialist, de huisarts, de school. Het geval moet. volgens een spe ciaal k.b. over dit soort onderwijs, worden beoordeeld door een com missie van vier: een speciale kin derpsycholoog, iemand van de afdeling audiologie van het Aca demisch ziekenhuis, een school- maatschappelijk arts en een keel-, neus- en oorarts. Het schoolmaat- schappelijk werk is om bijv. uit te zoeken hoe het thuis is bij zo'n kind. Als het kind twee jaar op schopl is, wordt het weer helemaal on derzocht om te kijken of het nog steeds op de school thuis hoort. Is het kind voldoende bijge schaafd, dan moeten we het af stoten. Dat is ufy'c wel een harde dobber voor de ouders die dan zeggen: „Maar het gaat juist zo goed met hem op deze school". Verwend 1, f EN SEN DIE een probleemkindje hebben neigen er gauw toe over het grondig te verwennen. Wij willen het alle dingen die een beetje moeite vergen uit handen nemen. Het is niet bepaald de manier om een kind met zijn han dicap te leren leven. Ze ivorden op deze school echt niet ontzien om hun gebrek. We helpen hen met ons gespecialiseerde onder wijs". De techniek is onmisbaar voor de slechthorende leerlingen. Naast de bavo wordt gebruikt gemaakt van een ringsysteem dat via een mag netisch veld de geluiden over brengt. De onderwijzer praat als het ware in één oor. De geluiden die buiten het magnetische veld liggen dringen niet tot de leerlin gen door. De school heeft een vaste technicus in dienst die iedere week alle kostbare appa raten controleert. Een christelijke school die open staat voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen van alle gezindten uit de verre om trek. De grote wens van de heer Schiitten is om als hij met pen sioen gaat al zijn leerlingen in een nieuwe school over te dragen aan zijn opvolger. Concrete toekomst plannen die al zijn ingediend. Nu maar hopen dat de ambtelijke molens even snel gaan als verjaar dagen, want een nieuw gebouw is de school dubbel en dwars waard. ChiirchiU-laanH. Rijndijk en RijnsburgerU'Cg LEIDEN Personeel van de Stedelijke Lichtfabrieken is bezig met het plaatsen van transparante verkeersborden met inwendig knipper licht nabij vier voetgangersoversteekplaatsen op de Churchill-laan, twee op de Rünsburgerweg en een op de Hoge Ryndyk. Dit ter verhoging van de veiligheid voor voetgangers. De borden worden geplaatst op 5 m afstand van de voetgangersover steekplaatsen, rechts van de rijrich ting. Men hoopt de lichtinstallaties aan Hoge Rijndijk en Rijnsburger- weg binnen veertien dagen in be drijf te hebben. Voor de Churchill- laan zal dat enkele weken langer duren, omdat de aansluitkabels on der het asfalt moeten worden ge legd. De extra te beschermen oversteek plaatsen aan de Churchill-laan zijn die ter hoogte van de Verdistraat, de Vijf-Meilaan. de Valeriusstraat en de Cornelis Schuytlaan Telderskade. Aan de Rijnsburgerweg zijn het de oversteekplaatsen nabij de Kager- straat en de Lijsterstraat. Die aan de Hoge Rijndijk ligt nabij de Goe- jestraat. Academische examens LEIDEN. 4 maart Geslaagd? doet. ex. Franse taal- en letterkunde: mej. P van Tets (Den Haag): Groott. godgeleerdheid: mej. B H W Boelens (Den Haag); kand. ex. A wlsk. en nat.: mej. G M J v d Meer (Lelden); Idem W3: de heer A P Janssen (Lelden); Idem AI: de heren H A Zweers (Lelden). W Kranendonk (Lei den), E J van Dongen (Oegstgeest)idem Ni: de heren M Blok (Oegstgeest), M A Jansen (Lelden); idem K' de heren K Planqué (Lelden), C D Majoor (Lelden): Idem Fl: de heer E H K M Gemmeke (Leiden), idem F: de heren R N M Hor sten (Leiden). R le Poole (Leiden); idem S4: de heer H A Fraterman (Leiden): idem G: de heer S J H Ferrier (Oegst geest): doet. ex. natuurkunde: de heer H R C Tromp (Alphen a d Rijn); doet ex. geouogie: de heren R A Trouw (Lei den). J A Saltet (Reeuwijk). J W Buma (Oegstgeest): doet. ex. biologie: de heer R v d Meljden (Leiden): doet. ex. schei kunde: de heer R J Joostensz van IJs- seldijk (Voorburg). Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Anita, dr v A de Jonge en T M B Speel; Andor zn v J Kuyl en C M Varkevisser; Cornelia Wilhelmina Antje dr v H P C Glas bergen en C H Plokker; Bianca dr v J Neuteboom en J Hollebeek; Arianne Theodora Antonia dr v A Vlieland en T A A Steenvoorden; Regina Marti na dr v J L D Vooijs en C J Berk- heij; Arie Marinus zn v J Massing en M Erbrink; Gerardus Johannes zn v H J Devilee en P A M Meulenbroek; Aletta Maria dr v J F M Bonnet en M C C Schouten; Arie Hendrik Jaco bus zn v H J Ouwehand en M H Blonk; Brigitta Cornelia Alida dr v C P P Alkemade en B M Deen; Pieter Jacob zn v J van Rijn en A van Rijn. Gehuwd: H D Casteleijn en J C Karman. Overleden: J M Maarsen, 72 jaar, echtgenote van C H Hazevoet; J H Hopman, 92 jaar. man; N van der Mee, 72 jaar, wed. van S. van der Mee; H Mettler, 78 jaar, echtgenote van E H Matzen; A H P Hartmann. 67 jaar, man; A A Haarhuis, 75 jaar, wed. van N A Hillenaar. VOORSCHOTEN Voor de amb tenaren van de burgelijke stand te Voorschoten verschenen gistermiddag de 22-jarige Cornelis Klaas Faber. journalist uit Amstelveen en de 20-jarige Annemarie Hoebink, re ceptioniste, Voorschoten. In hun ge volg bevonden zich familieleden en kennissen in fleurige klederdracht. Het bruidje is geboren in Soerabaja. Tijdens de huwelijkssluiting werden wierookstokjes ontstoken. Er bleven er meer branden dan de gemeente bode kon doven. Het bruidspaar en gevolg kwamen met enige old-timers naar het ge meentehuis. In een onverslijtbare oer degelijke M.G. werd het bruidspaar door een vriend naar het gemeente huis gereden. Het bruidje was ge kleed in een kort wit jasjurkje met capuchon, de bruidegom in een don ker streepjespak. Het huwelijk werd aangekondigd als een „avantgardistische" huwe lijkssluiting. Voor de vele toeschou wers was het een fleurige, plechtige gebeurtenis en de rijkspolitie behoef de alleen maar het verkeer te rege len, want met uitzondering van een paar felle knallen, veroorzaakt door enige handzamebommetjes en brandende wierookstookjes, was er niets dat deze ernstige belofte tussen twee jonge mensen onderscheidde. VOORSCHOTEN In aanwezig heid van het voltallige college van burgemeester en wethouders had gisteravond in de raadzaal de com missie tot wering van schoolverzuim haar laatste vergadering. Met de in voering van de Mammoetwet is deze commissie opgeheven en worden de werkzaamheden in het vervolg ver richt door een gemeente-ambtenaar. Wethouder W. J. Lestra herinnerde aan het ontstaan van deze commissie. De leerplichtwet van 1900 was in het begin een omstreden zaak. Niet ieder was van de belangrijkheid doordron gen en wanneer ene mijnheer Schim- melpenninck tijdens het paardrijden in Voorschoten niet ongelukkig ten val was gekomen en daags daarna zijn plicht als Tweede Kamerlid had kun nen vervullen, dan was deze Voor schotenaar waarschijnlijk oorzaak ge weest van een nog langer opschuiven van deze belangrijke wet. De leer plichtwet werd aangenomen met één stem meer voor dan tegen. Achteraf bleek dat de heer Schimmelpenninck ook tegen de leerplicht was. Hoe het zij, de heer Schimmelpenninck was er niet. De naleving van deze wet evenmin. Op 21 januari 1901 werd in Voor schoten een commissie gevormd, die tot gisteravond heeft gefunctioneerd, met een leerling uit de slechtho renden-afdeling voor de spiegel. „Slaapslap". Goed zo, maak nu eens een zinnetje van die twee woorden. Hij probeert het eerst met andere woorden als hij niet direct een zinnetje weet. „Nee, nee, van déze woorden!" Dan krijgt hij een idee„Als ik nooit slaap, krijg ik slappe benen". - Ook hier is het weer: herhalen, her halen, herhalen. Woorden, klan ken, letters. Mevrouw Houtzager heeft bijna alle leerlingen van de school onder haar hoede. Alleen de kleuters worden door iemand anders be handeld. Per week krijgt iedere leerling een beurt van een kwar tier.- „Veel te weinig", verzucht mevrouw Houtzager. John krijgt deze week een extra kwartier. Hij komt glunderend binnen. Door een gehemeltespleet je, dat redelijk goed is gemaakt, heeft hij het wat moeilijk met spreken. Na een solo op de blok fluit (ademhalingsoefening) be gint ook hij aan de rijtjes woorden. Het is vooral de t waarmee hij moei te heeft. „Zoetttt". Door veei oefe nen krijgt hij hem wel onder de knie. evenals hij andere moeilijke letters de baas is geworden. „Jij lacht teveel, jongetje, zo kan je geen o zeggen!" Mevrouw Houtzager zegt: „Je moet, als het ware in het kind kruipen om te voelen waarom hij moeite heeft met een bepaalde letter". IJdel T\E TROTS en glorie van de school is de audiometer. Ieder slecht- hoewel het schoolverzuim de laatste jaren zeer gering is; sinds 1950 zijn maar 98 „gevallen" opgeroepen, waar onder sommige twee- of driemaal. In de eerste jaren werd het school verzuim tegengegaan door een kop peling aan de armenwet: kinderen niet naar school, dan ook geen ar mengeld. De commissieleden hebben eerst hun werkzaamheden gratis ver richt, in 1922 kregen zij een honore ring van I per vergadering, in 1950 werd dat verhoogd tot f 1,75, 1965 tot f 12 en in 1968 tot f 20 per ver gadering. Hel feestelijke afscheid had een schaduw. De voorzitter van de com missie, de heer C. Fortanier, is eind vorig jaar overleden, evenals het lid de heer J. Reedijk. Waarnemend voorzitter D .van Oosten was er ver heugd over dat de werkzaamheden verricht gaan worden door de ge meente; dat maakt alles veel eenvou diger. (Van onze verslaggeefster) LEIDEN Acht ondeugende snuitjes kijken gespannen naar de juf, die plaatjes van een boerderij laat zien. Zij reageren pas op mijn binnenkomst als de kleuterleidster niet meer tegen hen praat maar tegen mij. Na een paar minuten onrustig gedraai gaat de les weer gewoon verder: Dit is een boerderij. Arie, wie woont er in de boer derij? „Koe, boehoe!". Acht kleuters die in een kring om de juffrouw heen zitten. Af en toe schuiven ze ongeduldig op de stoeltjes heen en weer. Ze weten dat ze er niet af kunnen omdat ze vast zitten aan de draden die ervoor zorgen dat ze kunnen horen wat de juffrouw vertelt. Dit is de laagste klas van de school voor slechthorenden en spraakge brekkigen. Een klein klasje van in totaal twaalf slechthorende kleuters. Het zijn kinderen waar de kleuterleidster geweldig inten sief mee bezig is. Op het hoofd hebben ze allen een bavo (balans volume). Via dat apparaat kun nen ze horen wat de juffrouw zegt door haar microfoon, maar even eens wat hun klasgenootjes zeg gen, want op ieder tafeltje staat ook een microfoon. De kleuterleidster is voortdurend in de weer. Repeteren van woorden, duidelijk uitspreken, zó dat de kinderen goed kunnen zien wat je zegt. Laten herhalen, zelf laten verzinnen. Plaatjes laten zien, woordjes laten zien. Geen moment dwaalt haar aandacht af. Dat is ook onmogelijk. Na een dag wer ken is ze wel moe, maar voor geen goud van de wereld zou ze terug willen naar het gewone kleuter onderwijs. „Je voelt dat je hier nodig bent". Muziek de woordenles komt een doosje muziekinstrumenten voor de dag. Om de beurt mogen de kleu ters erop spelen om het zingen te begeleiden. Dan moet de bavo even af. „Leo, kom eens bij me staan en luister goed. Welk in strument is dit? Niet kijken hoor!" Het kind is hulpeloos zonder z'n gehoorapparaat. Hij raadt. Alle kinderen krijgen een beurt. Som migen raden goed, sommigen hóren welk instrument het is. De Christelijke school voor slecht horenden en spraakgebrekkigen is een oud gebouw in een oude buurt, het Vrouwenkerkhof. Maar, zoals het hoofd van de school zegt: „Van binnen klopt een jong hart", dat is ongetwijfeld waar. Sinds augustus is de hele school in dit gebouw gevestigd, daarvoor waren de verschillende klassen verspreid over de stad. Waarschijnlijk wordt op geen enkele school zo goed geluisterd als juist op deze school. De techniek helpt de kinderen daarbij, maar boven al zijn het de leerkrachten die hun leerlingen het gespecialiseerde onderwijs geven dat zij nodig heb ben Logopedie TyE VROUW die de kinderen indi vidueel helpt om hun spraak en gehoor bij tè schaven is mevrouw E. Hautzager-Schilpzand, logope diste. In een kleine kamer zit zij Vorstelijk, dat Bonapartetapijt onder ie voeten Vorstelijk? Keijzeriijk! ~&tkalon,

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3