3 Speek de ruimte ie! J& a; Nixon: Europeanen hebben nieuw vertrouwen in VS Commentaar VOORU Apollo-9 startklaar U" U APOLLO'S VEROVEREN OOK DE KINDERKAMER Washington bezorgd: Versperring corridor kreeg Russisch fiat modieuze jeugd Nickie Trend voor MAANDAG 3 MAART 19Ó9 Raketten, Apollo's, en (geheel links) een maanvoertuig: het is Er zijn ook al miniatuur-maanlandschappen met astronauten en allemaal te zien op de voorjaarsbeurs. maan-rupsvoertuigen. Een echt maanjaartje, dit 1969. Zelfs voor de speelgoed fabrikanten. „Now you can fly your own spacecraft from room to room" („Nu kunt u met eigen ruimtevaartuig de kamers in en uit vliegen") lees ik op een doos met een speel goed-raket. De speelgoedindustrie heeft zich meester gemaakt van de ruimtevaart. De heer D. C. Kramer, een van de standhou ders op de afdeling speelgoed van de Utrechtse voorjaars beurs zegt„De inkopers waren op de beurs in Neurenberg al op zoek naar maanartikelen; dit gaat goed lopen!" (Vervolg van pag. Ij) Bezorgd In Washington nam men met be zorgdheid kennis van deze Russische waarschuwing. Functionarissen her innerden er overigens aan, dat Moskou in het verleden wel meer dreigementen heeft geuit, maar toch nooit zover is gedaan als nu. Eerder werd de vrije doorvlucht wel beperkt tot een bepaalde hoogde (2000 of 3000 meter). Zowel bondskanselier Kiesinger als burgemeester Schütz van West-Ber- lijn noemden de waarschuwing een nieuwe stap in de zenuwenoorlog. Zij riepen de bevolking op haar kalmte te bewaren, erop wijzend dat Bonn en West-Berlijn met zijn 2,3 miljoen inwoners niet al leen staan. Het Oostduitse persbureau ADN protesteerde gisteravond tegen de komst van de voorzitter van de Westduitse Bondsdag, von Hassel, naar West-Berlijn. Het protest gold ook de komst van minister Benda van binnenlandse zaken. Oefeningen ADN maakte officieel bekend dat de aangekondigde Russisch-Oost- Duitse militaire oefeningen rondom Berlijn zaterdag zijn begonnen. Ze staan onder leiding van de Russi sche maarschalk Jakoebovsky, op perbevelhebber van de strijdkrach ten van Jiet Warschaupact. Burgemeester Klaus Schütz voor spelde zaterdag dat zijn stad nog een reeks „speldeprikken" zal moe ten verdragen maar dat de Russen en Oostduitsers het ntet zullen laten aankomen op een groot scheepse confrontatie. Schütz deed deze voorspelling toen Russische en Oostduitse tankeenheden buiten de stad stellingen betrokken in ver band met manoeuvres. Versperd De Oostduitsers hadden eerder op de dag de autoweg van Helm- stedt naar Berlijn twee uur lang gesloten gehouden. Ook gistermor gen werd deze autoweg twee uur lang gesloten, waarbij Russische troepenbewegingen als reden wer den opgegeven. De afsluiting ge schiedde door middel van metalen versperringen en met machinepisto len gewapende wachten. Kort na zijn (resultaatloze) on derhoud met de Russische ambas sadeur Tsarapkin zei Kiesinger voor de televisie dat de verkiezing van een president in West-Berlijn door gaat. „Wij zullen de zenuwenoor log die in de komende dagen met kracht zal worden gevoerd, moe ten doorstaan". Berlijn pRESIDENT NIXON is naar het schijnt tevreden te Washington teruggekeerd, zij het aan de voor avond van een krachtmeting om Berlijn. Terwijl nog een laatste poging wordt gedaan tot een compromis, verstrijkt de tijd en nemen dreigementen vaster vormen aan. Woensdag moet de verkiezing van de Westduitse president waar het om gaat worden gehouden. Morgen zal de spanning het grootst zijn. Het regime van de DDR staat mach teloos. Het kan slechts speldeprikken uitdelen door het verkeer over land te hinderen. Het luchtverkeer is een zaak van de vier bezettingsmachten. Zelfs de Rus sen kunnen de rechten van de weste lijke landen niet aantasten. Zij hebben nu gedreigd niet te kun nen instaan voor de veiligheid van vliegtuigen die afgevaardigden naar de verkiezingsbijeenkomst vervoeren. Aangezien zij niet kunnen weten om welke toestellen het gaat, behoeft men niet zwaar aan de Russische mede deling te tillen. Niet, dat de Russen geen hinderlijke maatregelen zullen nemen. Zij kun nen het de westelijke landen bijzon der lastig maken. Moskou houdt echter enkele slagen om de arm. Het heeft zich niet in een positie laten brengen waaruit geen ontsnapping mogelijk is. De westelijke landen hebben de laat ste weken opmerkelijk kalm gerea geerd. Zij stellen de Russen ln staat hetzelfde te doen. Bovendien moet het ernstige incident aan de grens met China voor voor standers van een harde lijn ln het Kremlin reden zijn in te binden. Hq nodigt me in een met zilverpapier behangen hokje, dat met alle mogelijke ruimtetoestel- Huib Goudriaan De heer J. F. Wagendrever van L. Wüst Zoon NV: „Vorig jaar hadden we al raketten, maar dit speelgoed is meer gericht op de landing op de maan. En waarschijnlijk wordt dit beter ontvangen, omdat het geen oor logsspul is." Zijn collega, de heer F. Loonen: „Zo lang we op de jaarbeurs staan, hebben we een dergelijke gerichtheid op de ruimtevaart nog niet meege maakt." Hij pakt een van de speel goed-voertuigen-voor-op-de-maan „Kijk, dit is het neusje van de zalm: zo zal een maanvoertuig er waar schijnlijk uit gaan zien." De speelgoedfabrieken hebben dus min of meer vooruitgewerkt, en ge gokt op een succesvolle landing op de maan dit jaar? Jawel: met Sinter klaas en Kerstmis moeten de kinder tjes over speelgoed beschikken om astronauten te kunnen imiteren. len de indruk van een miniatuur- kosmos moet geven. „Hier ziet u vijftien verschillende modellen; het is de bedoeling dat men ze gaat verzamelen, net als Dinkey Toys. De kleine modellen kosten 1,25 en voor een ruimtestation met maanbasis betaalt u 6,50." Van 2 tot en met 7 maart zul len de vele importeurs en fabri kanten van speelgoed in gebouw Vredenburg van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs laten zien wat er zo al voor kinderen te koop is. En de importeurs van het voornamelijk in Japan vervaar digde ruimtespeelgoed verwach ten dat de inkopers op de golven van enthousiasme voor de Amerikaanse maanrcizen grote interesse zullen hebben voor de speelgoed-Apollo's. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Nickie Trend is een begrip geworden in de modewe reld der jongeren. Het principe is dat één ontwerper. Frank Govers is dat al enige jaren, een collectie ont- Bemanning hersteld KAAP KENNEDY Vanmorgen is de laatste medische controle gehou den bij de bemanning van de Apollo 9. De lancering werd bepaald op van middag vijf uur Nederlandse tijd. Gisteren wa.ren de astronauten in goede vorm voor hun ruimtereis van tien dagen. James A. McDivitt, David R. Scott en Russel Schweickart werden vrij dag even voor de vastgestelde lance ring zwaar verkouden. Scott was zondag geheel genezen. De andere twee astronauten hebben tot het laatste moment toe Vitamine-C ta bletten moeten slikken en gorgelen met heet zout water om van hun heesheid af te komen. werpt, die door tien confectionnairs wordt gerealiseerd. Daardoor kan een eenheid van stijl ontstaan, of het nu om jurkjes, tailleurs, mantels of re genkleding gaat bijvoorbeeld. Niet alleen kan de Nickie Trend aan hangster zich uitsluitend in die stijl kleden, ze kan bovendien tal van garderobe-onderdelen combineren. De collectie in Oosterse sfeer, om dat ditmaal de Indian Look was aan gehouden. was dus in de eerste plaats jong en dus kort, heel kort. Veel In dian prints, maar ook krijtstreepjes voor heel simpele correcte jurkjes en tailleurs. Een collectie regenmantels van beige gabardine belegd en afge werkt met zwart vistram en dikwijls gesloten met lange ritsen zal trieste natte dagen beslist kunnen opvrolij ken. Op helder geruite jurkjes, dikwijls met lang lijf en korte plooirokjes, werden lange blazers getoond. Bla zers kunnen ook gemaakt zijn van zwart nappa en dan gedragen worden op een witte of zwarte plooirok, waar in een dunne overhemdblouse gedra gen wordt. Door deze collectie wordt een bij drage geleverd voor de boetieks dei jeugd, die reeds internationaal ge waardeerd wordt, zoals de orders be wijzen. Twee voorbeelden van de Nickie Trend: mouwloze jurkjes in heldere ruiten gecombineerd met een blazer, en oosterse motieven in gouddruk voor deze jurkjes. WASHINGTON De Ameri kaanse president, Richard Nixon, vatte vannacht bij zijn terugkeer in Washington de resultaten van zijn achtdaagse Europese reis sa men in de woorden „nieuw ver trouwen". Enerzijds had hij ontdekt dat de Europeanen nieuw vertrouwen in zich zelf hadden gekregen, „voorko mend uit hun economisch en politiek herstel". Er is daarnaast een nieuw vertrou wen in Amerika door hun gevoel" dat er open communicatiekanalen en een nieuwe geest van overleg met de VS zijn." President Nixon zei ook vertrouwen hebben aangetroffen „dat gebaseerd is op het feit dat we samen in staat zul len zijn een nieuw begrip te ontwik kelen met diegenen die in het ver leden tegenover ons hebben gestaan aan de andere kant van de wereld." te hebben aangetroffen „dat gebaseerd is op het feit dat we samen in staat zullen zijn een nieuw begrip te ontwik- Toen hij door de straten van de be langrijkste Europese hoofdsteden reed, zei Nixon te hebben gevoeld dat „het gehele Amerikaanse volk werd begroet door het Europese volk". DEBUUT Pers en politici in de VS noemden Nixons reis een nagenoeg onberispe lijk debuut. Zelfs zijn critici, die de juistheid van Nixons reis vijf weken nadat hij aan de macht kwam in twij fel trokken, zeggen dat hij met suc ces zijn geloofsbrieven als wereld leider heeft overhandigd. De besprekingen met president De Gaulle noemt men in Washington het grootste succes. De twee leiders heb ben, zo wordt beweerd, aanzienlijke vooruitgang geboekt wat betreft de samenwerking in de toekomst na ja ren van zeer koele betrekkingen tus sen Washington en Parijs. De paus Aan het slot van zijn Europese reis had Nixon gisteravond nog een ge sprek met paus Paulus in Rome, dat ruim een uur duurde. In het bijzonder pleitte de paus voor uitbreiding van de Amerikaanse hulpverlening aan de ontwikkelings landen, waarvoor hjj overigens z\jn grote waardering uitsprak. In dit verband moet worden onderzocht op welke manier een vreedzaam ge bruik van kernenergie kan worden gemaakt. Aan het eind van het gesprek sprak de paus in het Engels de hoop uit, dat de nieuwe Amerikaanse re gering een wezenlijke bijdrage zal leveren tot een volledige beëindiging van de bestaande en nog groeiende conflicten. Nixon verklaarde op zijn beurt dat de wereld de geestelijke en morele leiding nodig heeft die de paus vertegenwoordigt. Betrekkingen Uit het communiqué dat na afloop werd uitgegeven, blijkt niet dat ge sproken is over eventuele formele diplomatieke betrekkingen tussen Washington en het Vaticaan. De paus overhandigde zijn gast nog een zeventiende eeuws schilderij van het St. Pietersplein, een gesigneerde foto en drie medailles van zijn pon tificaat, in goud, zilver en brons. Voor de vice-president Spiro Agnew was de begroeting van zijn „baas" op het vliegveld minder plezierig. Toen hij met Nixon de erewacht in specteerde, kwam Agnew te vallen waarbij hij een bloedneus opliep Nixon gaf de paus op zijn beurt een aardewerken beeld van een vogel naast een narcis, vervaardigd door een Amerikaanse kunstenaar. De Italiaanse politie arresteerde gisteravond zestien mensen, die had den deelgenomen aan betogingen te gen het bezoek van Nixon. De presi dent heeft niets van deze demonstra ties gemerkt aangezien ze voor zijn aankomst en na zijn vertrek werden gehouden. In een kerk hadden zjj vlugschriften verspreid. Naar werkelijkheid De heer Wagendrever: „Dat de ont werpers van speelgoed inhaken op de werkelijkheid is niets bijzonders. Dit gebeurde vroeger ook: u weet wel, die ouderwetse locomotieven. Hier ziet u bij voorbeeld een exact model van een race-auto, precies zoals hij op de baan voorkomt. Het speelgoed moet de werkelijk heid wel benaderen, anders zegt de jeugd: dat is het niet. Een voorbeeld is dat de brandweerauto's ook als speelgoed nu gesloten auto's zijn, zonder mannen open en bloot op de wagen." Als ik opmerk dat de maanvoertui- gen en -raketten, met draaiende lich ten en gillende sirenes, de werkelijk heid van Amerikaanse zowel als Russische ruimtetoestellen toch wel enig geweld aandoen, zegt hij: „Ach er moet nu natuurlijk wel een beetje sensatie bijkomen, hoewel dat voor de moeders niet hoeft Geachte heer Goudriaan. In De Rotterdammer van 25 febru ari trof ik een artikel van u aan, met als opschrift: ,Oude sok thuis trekt roofmoordenaars aan". Ik kan het met de waarschuwing, die in dat ar tikel is vervat, wel eens zijn, maar ik vind het we! jammer dat u ook schrijft: „Hij (de heer Meijboom) is wel een van de weinigen die zich bezorgd afvragen of door voorlichting veel misdaden niet hadden kunnen wor den voorkomen." U suggereer* hiermee mijns inziens wel enigszins dat er niets of nauwe lijks iets gedaan wordt aan het voor komen van m'sdnjven. Ik ben zo vrij u attent te maken op het feit dat in Rotterdam (en ook in Amsterdam en in Den Haag) bij de gemeentepolit'e ?en bureau Voorlich ting bestaat^ waarbij de afdeling „Ter voorkoming van misdrijven" is on dergebracht. Iedere Rotterdammer kan met een gerust hart gebruik maken van de diensten van dit bureau, dat gratis adviezen verstrekt aan iedereen, die hierom vraagt. Chef van het bureau voorlichting is de hoofdinspecteur K. Huiskamp aan het hoofdbureau van politie, Haagse- Geen mannetje meer De heer Oostenbrink is tevre den over de tentoongestelde do zen „Space superset I", inhou dende „15 interspace miniatures, 6 golden astronauds and moon surface". Hij zegt: ,.Dit is eigen lijk een echte wereld in minia tuur." De wereld van Apollo-8, 9 en 10 rukt op: zelfs tot in de kinder kamer. Dozen met woorden als „21st century space series" (21ste eeuw ruimte-serie) ontmytholo giseren de eens zo romantische maan. Ook voor de kinderen kan daar geen mannetje meer zitten. veer 23, telefoon 143144. Ik ben er zeker van dat u aan dit bureau alle gewenste inlichtingen kunt krijgen. Hoogachtend, W. F. COOPS (Gepensioneerd brig. van pol.) Rotterdam Hartelijk dank voor uw tip, maar even een opmerking. U schrijft dat het bureau voorlichting adviezen verstrekt, aan iedereen, die hierom vraagt. Om het laatste het hierom vragen gaal het nu juist. Er zijn nog teveel mensen, die niet om voorlichting vragen, niet naar een bureau komen maar onwetend van de gevaren de misdaad in de hand werken. Deze mensen wil de heer Meijboom "Dereiken met publiciteit De heer Loonen vertelt dat Ameri kaanse ontwerpers de tekeningen maken voor de Japanse fabrikanten. Vooral de Amerikanen specialiseren zich in het op de techniek gerichte speelgoed. „Ik heb in een tijdschrift ook al miniatuur-maanlandschappen gezien." In een van de andere stands kan de heer G. N. Oostenbrink (van NV lines Bros) me een maanlandschap laten zien: „Maar dit is wel voor de etalages." J. VAN DER WAL (25), standbouwer op de jaarbeurs, ontwierp en bouwde dit „ruimtehokje" waarin vijftien verschillende miniatuur ruimtevaartuigen worden tentoongesteld. Op de foto hanteert hij nog even de verfkwast.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 6