SCHOUTEN: CHU WAARHEEN? Golda Meir premier van Bergrede niet tot wet verheffen Kritiek op concept-programma CHU PvdA wil drukking onteigeningsprij s Ajaxleger klaar om op te trekken Ruzie tussen buren om loopse hond werd ware veldslag VOORJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN VAKBEURZEN FILM FOTO KARWEI MACROSHOP VERLICHTING VOORSTEL VAX KAMERLEDEN Tussen de tramrails Y oor j a arsbeurs trok grote belangstelling Ongerust Golda Meir 5 MAANDAG 3 MAART 1969 KON. NED. JAARBEURS UTRECHT OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN: VAKBEURS VERLICHTING werkdagen van 9 - 18 uur maandag 3. dinsdag 4 cn woensdag 5 maart zondag 2 maart van 10-18 uur óók van 19 - 22 uur VAKBEURS KARWEI *JU voordelige trein-toegangbiljetten dinsdag 4 maart óók van 18 - 22 uur *V op de stations verknigbaar (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede- Kamerleden voor de PvdA mr. R. van den Bergh, drs. Th. J. Westerhout, mr. F. H. J. M. Daams en dr. ir. A. Vondeling hebben een initiatiefvoorstel tot wijziging van de Onteigenings wet ingediend. De wet beoogt de prijs van gronden voor stadsver nieuwing en stadsuitbreiding sterk te drukken. De indieners baseren zich op eerdere voorstel len van oud-minister Samkalden, die echter door het kabinet-De Jong zijn ingetrokken. De socialistische Kamerleden wil len een versnelling van de onteige ningsprocedure om te voorkomen dat speculatieve verwachtingen over mo gelijk gebruik van de grond de grondprijzen verder opjagen. In de tweede plaats vinden zij een wijziging nodig van de waardebepa- (Van een onzer verslaggevers) PARIJS De legers supporters, die woensdag naar AjaxBenfica in Parijs trekken, blijken zo groot te worden, dat een aantal werkgevers met de handen in het haar komt te zitten. Zó groot is de belangstelling voor deze dag als snipperdag. Tal van bedrijven hebben de huur van tv-toestellen in hun bedrijf geclaimd. De raadszitting van Amsterdam is voor woensdagmiddag zo gesteld, dat alle raadsleden de wedstrijd kunnen zien. Karavanen autobussen zullen naar het zuiden rollen om supporters naar het Parijse stadion te brengen. De meeste autobusbedrijven zaten met de moeilijkheid, dat Ajax hun een aantal toegangskaarten toezegde dat achteraf niet kon worden gehono reerd. Zo ook de bekende Rotterdamse autobusonderneming Broere, die be gin vorige week 80 procent van de aangevraagde kaarten uit Amster dam kreeg toegezegd en die in de loop van de week met pijn en moei te 25 procent in handen kon krijgen. Onmiddellijk vertrok iemand van dit bedrijf naar Parijs waar op nieuw met de nodige moeite, maar toch onder heel wat rustiger om standigheden meer toegangskaar ten konden worden bemachtigd. Dinsdagnacht vertrekken nu ne gen bussen van Broere met bijna 400 supporters naar de Franse hoofd stad, die allemaal konden worden voorzien van AjaxBenficakaart- jes. Andere ondernemingen hebben soortgelijke pogingen, al of niet met resultaat, ondernomen. lingsnorm voor schadevergoeding bij onteigening. Niet de verkeerswaarde, maar de gebruikswaarde moet de norm zijn. Als het bijvoorbeeld om landbouw grond gaat, zal men moeten zien wat vergelijkbare landbouwgrond, gele gen in een gebied, dat niet door de bebouwing wordt benaderd, zou kosten. In die prijs kan de schaarste van het goed tot uitdrukking komen en ook nog de waardevermeerdering door verbeterde produktieinethoden. De indieners verwerpen de gedach te dat men moet uitgaan van een waardebepaling op grondslag van in de toekomst te verwachten gebruik. Zij verwerpen het voorstel, dat ook door Samkalden was opgenomen, dat met een hogere waarde rekening ge houden mag wprden als de gronden een jaar voor de terinzagelegging van bestemmingsplannen reeds een hoge re waarde hadden in verband met hun ligging in de nabijheid van ste den. De heren Van den Bergh, Vonde ling, Daams en Westerhout menen, dat de waardestijging reeds is opge treden door publikaties als structuur plannen, streek- en wegenplannen. Dit soort grond dreigt altijd in han den van speculanten te raken, den ken zij, en als zodanig kan waarde op dat tijdstip geen norm meer zijn voor de schadevergoeding bij onteigening. Eindvonnis De indieners geloven dat van de regering geen wijziging verwacht Zaterdagmiddag hebben leden van de Socialistische jeugd kracht bijgezet aan hun protest tegen de op die dag ingegane verhoogde tarieven van het Amsterdamse gemeentelijk ver voersbedrijf. Ze regelden op hun manier het tramverkeer en dit hield in dat de tramstellen niet van het Centraal station konden wegrijden. UTRECHT De internationale voor- jaarsbeurs voor gebruiksgoederen en de vakbeurzen film en foto, verlichting, macroshop en karwei, in Utrecht heb ben gisteren grote belangstelling ge trokken. Voor het eerst gingen deze beurzen op zondag open, maar de toeloop was bij de opening nog nimmer zo groot. Reeds om hdlf tien. een half uur voor de open stelling. stonden veel kooplustigen en nieuwsgierigen, bij de toegangsdeuren van de beurzen aan het Vredenburg en bij het Croeselaancomplex te wachten. Overigens is het de laatste keer dat in de gebouwen van het Vredenburg een beurs wordt gehouden. De volgende beurzen worden in de hallen van het Croeselaancomplex gehouden. kan worden, die voldoende tegemoet komt aan hun opvatting over de waardebepaling. Bovendien zijn ze ervan overtuigd dat de huidige prak- Mjk bij onteigening, waarbij het tijdstip van het wijzen van het eind vonnis beslissend is voor de waarde bepaling van het onroerend goed, de prijzen opdrijft. Afgezien van alle wettelijke regelingen is aankoop door de Overheid in een zeer vroeg sta dium gewenst, menen zij. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Met een emotio neel „CHU, waarheen gaat gij?" heeft het Unieraadslid drs. D. Schouten uit Waalwijk de CHU gewaarschuwd het nieuwe con cept-program niet te aanvaar den. Gebeurt dat wel, „dan schei den hier onze wegen", zei hij zaterdag op een gecombineerde vergadering van Unieraad en CHJO. Drs. Schouten, die optreedt namens de verontrusten in de Unie (groep van zestien) verweet de partij, dat men de Bergrede tot wet wil verhef fen, waardoor men aan de Tien Ge boden afbreuk doet. Hij wenste „om des gewetenswille" daar niet aan mee te doen. Overigens verwacht men dat het niet zo'n vaart zal lopen als drs. Schouten zaterdag op de bijeenkomst schetste. Zo dacht fraktievoorzitter Tilanus, dat de scherpste tegenstel ling over enkele maanden wel zullen zijn vervaagd. Vele ouderen in de Unie vinden het program wel wat radicaal. Generatieconflict Dat bleek duidelijk uit de discus sie. Aan de ene kant steeds de jonge ren, die niets dan lof voor het con cept-program hadden, aan de andere kant de voorzichtige waarschuwingen van vele oudere Unieraadsleden. En zo diende zich het generatieconflict aan. Het resultaat was, dat er zaterdag niet echt gediscussieerd werd over controversiële punten. Bijna niemand ging in op de beschuldigingen van drs. Schouten in zijn minderheidsno ta. Deze bleek niet zozeer bezwaar te hebben tegen de concrete punten, hoewel hij de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd en de demo cratisering van het bedrijfsleven ver wierp. Zijn grootste bezwaar was het conceptbeginselprogramma. „Dit programma loopt uit op een zuiver socialistische maatschappij", was zijn verwijt, wat hij staafde met een uitspraak van ex-CHU-man Dick Houwaart: „De CHU gaat met dit programma door de bocht". „Het programma wil socialisatie van bedrijven, de bezitters worden onzichtbaar, het dualisme wordt losgelaten en op het gebied van strafrecht, abortus en echtscheiding worden huichelachtige betogen ge houden. Daar werk ik niet aan mee", aldus drs. Schouten in zijn betoog. Het was een duidelijke teleurstel ling voor de vele jongeren. Overigens was er veel waardering voor de CHJO, op wiens initiatief de verga dering openbaar was (voor het eerst) en waardoor ook de c.h.-ministers en staaatssecretarissen hun standpunt mochten formuleren. Waarvan ze overigens geen gebruik maakten. De Zeeuwse gedeputeerde Kaland waarschuwde, dat te veel openbaar heid van overheidszaken zou kunnen leiden tot remmingen en zelfs tot on bestuurbaarheid. De onderwijspara- graaf noemde hij een „dijenkletser". Het program wijdt geen woord aan de cultuur. „De CHU heeft daar in het verleden toch al te weinig aan gedaan," was zijn kritiek. Oud-minister mr. Y. Scholten wees een kernkabinet van vijf mlnjsters ondubbelzinnig van de hand, terwijl ook fraktieleider Tilanus nog wel en kele knelpunten zag. Maar het belangrijkste van het nieuwe programma was volgens voorzitter Van Mastrigt, dat binnen Den Haag lijkt, na er een paar weken weg te zijn geweest, hetzelf de. Menige etalage bleef zelfs onver anderd. De graafmachines zijn mis schien een tiental meters verplaatst, maar dat mag geen naam hebben. We hebben alweer een avond in „pontificaal" en een receptie achter de rug en een andere ontvangst voor de boeg. Het is als gisteren en altijd Voor een aantal ambassades schil deren de agenten nog heen en weer. Geen politiek geschil werd in die weken opgelost en Nlxon wou naar Nederland niet komen. De enige emotie die tot onze residentie kon door dringen is de Amsterdamse Ajax-koorts. Haagse mensen boos oo de Mokummerclub, „die ze voor nieti. de reis van Hof- naar Hoofdstad liet maken. Raam/kfiches om van t« likke baarden, want voor vijfendertig harde guldens of een handje papier van die waarde rijdt men de voet balliefhebbers heen en weer naar de Lichtstad. Toch heeft dat alles aan vankelijk geen massale onrust kun nen wekken. Langzamerhand echter komt er juist in 'de kringen, die van voetbal en Ajaxsucces nauwelijks iets afweten, een gespannenheid. De grote vraag is daar niet, of Ajax de zege zal behalen of met de kous op de kop zal terugkeren. De grote vraag is wel wat meer te wensen is, een overwinning of een nederlaag. Waarmee de nationale Neder landse eer het meest gebaat zal zijn, Nederlanders of dertigduizend geslagen honden, wie zullen na de Benfica ontmoeting zich het best ge dragen? Of het minst alarmerend? Dat is de vraag. Den Haag zal woensdagmiddag wel net als alle andere plaatsen in Nederland een dode stad zijn. Krui deniers, groenteboeren, bloemisten, banketbakkers en sigarenwinkeliers boffen, het is toch hun vrije middag. De taxichauffeurs zullen wel loten wie de hondebaan op zich neemt de schaarse klanten te bedienen en de caféhouders zullen de zalen zo ar rangeren, dat elke stoel uitziet op de beeldbuis. De politie zal het rustig hebben. Nee, voor Den Haag zelf behoeven we geen angst te hebben. Maar wat zullen die dertigduizend Nederlanders daar in Parijs uitha len? Hela, hola houdt er de moed maar in, uit dertigduizend kelen, door dertigduizend toeters. Dertig duizend Nederlanders na afloop: koud, hongerig, dorstig zich stortend op de bistro's, de kroegjes en de eethuisjes, waar Maigret altijd zo rustig en beheerst zijn scherpe en toch milde blik laat waren. Dertig duizend Nederlanders aan de uien soep en de escargots met knof look Dat is waar bepaalde krin gen in Den Haag zich ernstig onge rust over maken! de Unie de discussie pas goed op gang is gekomen. De CHU is op weg een nieuw gezicht te krijgen. De belangrijkste resultaten van het gesprek van zaterdag zullen in de algemene vergadering van mei op nieuw worden behandeld. Mogelijk zal het concept-program in al dan niet sterk gewijzigde vorm kunnen worden aangenomen door een bijzon dere vergadering, later in het jaar. Maar voor het zover is zullen ook de kieskringen, kamer- en staten- kringen zich over het ontwerp bui gen. TEL AVIV De ministers van de Israëlische Mapai-partij hebben de 70-jarige mevrouw Golda Meir aan gewezen voor de benoeming tot pre mier. Slecht één van hen zou hebben te gengestemd. Aangenomen wordt, dat het generaal Dajan is. Intussen zou diens aanhang in de Mapai hebben bsloten, hem onder de huidige om standigheden nog niet kandidaat te stellen. Verwacht wordt, dat de met de Mapai samenwerkende groeperingen de verkiezing van mevrouw Meir zullen steunen. Het nieuwe kabinet zou dan verder geen enkele wijzi- ziging ondergaan. Als Golda Mabovitsj werd zij in 1898 in het ghetto van Kiev, de hoofdstad van de Oekraine, geboren. Toen de jodenvervolging daar mas sale vormen ging aannemen, ver trok haar familie naar Amerika. Daar wérd het begaafde meisje on derwijzeres. Eenmaal in Palestina was zij op 19-jarige leeftijd mevrouw Meyer- son geworden. Haar man bleef al tijd op de achtergrond. Ook toen zij naar Amerika ging om geld in te zamelen voor de verdediging van de in wording zijnde staat Israël, die de Arabische landen van de kaart wil den vegen, zodra de Britten uit Pa lestina zouden vertrekken. In het buitenland kreeg zij haar grootste bekendheid als minister van buitenlandse zaken, in welke functie zij haar indrukwekkende staat van dienst leek te hebben be sloten. Nu ziet het er naar uit, dat zij haar land ook nog als premier zal dienen. Rijles In de Haagse gemeenteraad heeft men het laatst gehad over faculta tieve autorijlessen bij het voortge zet onderwijs. Er moet nog op gestudeerd worden, maar in princi pe voelde de wethouder van onder wijs ervoor. De gedachte is wel meer naar voren gebracht, en niet alleen in Nederland. In de Verenigde Staten heeft men het plan ook uitgevoerd: de jonge Amerikanen kunnen op tal van scholen meteen hun rijbewijs halen. Tot voor kort werd vrij al gemeen aangenomen, dat men op deze manier beter leerde rijden. Amerikaanse verzeke ringsmaatschappijen stelden hun premies voor bezitters van een school-rijbewijs dan ook lager dan voor anderen. Prof. McGuire uit Californië is echter de vreugde komen versto ren. Hij heeft speciale studies ge maakt van hét voorkomen van on gelukken. Enkele duizenden niet- voorkomen ongelukken nalopend, kwam hij tot de bevinding, dat de school-rijbewijsbezitters niet min der brokken maken dan anderen. Schimmig Toen hij nog minister was, heeft prof. Diepenhorst eens zijn veront waardiging geuit over een criticus, die meende dat de Onderwijsraad een schimmig, kleurloos en stijlloos leven leidt. De beschrijving van deze raad als „een ietwat duister college dat zich als Zeus met neve len omhult" vond hij al even be denkelijk. Nu de oud-minister zelf voorzitter van de Onderwijsraad geworden is, zal hij over reserves ten opzichte van dit adviescollege nog wel minder te spreken zijn. Het oordeel „stijlloos" zou ik niet voor m'n rekening durven nemen, maar dat van de nevelen en het schimmige zeg ik vroegere critici na. De herdenkingszitting ter ere van het 50-jarig bestaan van de raad was een indrukwekkend doen over dingen, waarvan het indruk wekkende nog maar steeds niet zichtbaar wordt. De onderwijsraad, die „gehoord" moet worden bij talloze departe mentale plannen en maatregelen en die regelend optreedt bij geschillen en beroepen, is natuurlijk een be langrijk college. De mensen die erin zitten, vertegenwoordigen geen bepaalde organisaties: ze worden gekozen op grond van hun kwaliteiten. Het college is dus ook nog goed-onafhankelijk. Allemaal mooie waarheden maar wat in de binnenkamers van de raad nu eigenlijk wordt uitge broed (of niet wordt uitgebroed) ontgaat de goegemeente volkomen. Van de kleurloze jaarverslagen wordt men ook al niet wijzer. Minister Veringa sprak bij het jubileum „met eerbied" over de ad viezen van de raad maar kijken de ministers van onderwijs wel al tijd zo eerbiedig op tegen hun ad viescollege? Het heet dat mr. Cals en de toenmalige voorzitter van de raad, prof. Sassen, het grondig met elkaar oneens zijn geweest over de Mammoetwet., die er toch geko men is. Wel mooi dat zij tijdens de door Ton Elias herdenking nu juist vlak naast el kaar kwamen te zitten. Medezeggenschap Nog een leerzaam detail uit de rede van Veringa. In 1918 was er het Tweede-Kamerlid Kruyt die bij de instelling van de Onderwijsraad betoogde, dat het college uit verte genwoordigers van de gehele on derwijswereld zou moeten bestaan, inclusief studenten en scholieren. „De moeite die men heeft om de in beweging zijnde doelstellingen operationeel te maken" het stóét er toch maar. Van wat hoger ni veau is misschien nog „Het beste den van bijzondere aandacht aan de transformatieproblematiek, die niet alleen ruimtelijke, maar ook en vooral organisatorische en be- drijfssociologische aspecten heeft". Maar met „De externe kwetsbaar heid die zich kwantitatief mani festeert in de weerloosheid van de universiteit ten opzichte van het studentenaanbod" zijn we eerst recht aangeland op de toppen van het rapporten-jargon. Een Raadgevend Efficiencybu- reau heeft de Utrechtse universiteit doorgelicht. De raadgevers hebben een rapport uitgebracht dat tot de beste universitaire prikkellectuur van de laatste jaren behoort. De afzonderlijke hoogleraar heeft te veel te zeggen. Het ontbreekt niet aan bundelende organen, maar dwars daardoorheen kan de hoogle raar toch vaak de dienst uitmaken omdat hij een rechtstreekse band met de centrale organen van de universiteit heeft. De universitaire instituten leiden ook veel te sterk een eigen leven. De 110 instituten in Utrecht hou den er 98 bibliotheken, 58 donkere kamers en 44 werkplaatsen op na. De houding van de professoren is tweeslachtig: zij willen meer tijd krijgen voor hun hoogleraarsfunc tie, maar van de andere kant wil len ze als gevolg van een diep ge worteld wantrouwen tegen beheer van anderen hun zelfstandigheid handhaven. Zo gaat het door in dit rapport. De analyse is interessant. Maar je vraagt je wel vaak af of de dingen niet wat eenvoudiger gezegd zou den kunnen worden. De geoperatio naliseerde in- en output is geloca- liseerd in formuleringen die aan de basis zouden kunnen leiden tot een te zwakke motivatie van de ambi valente geïnteresseerden ten op zichte van de expliciete doelmatig heidsverhoging in de totaliteit van de communicatiestructuur binnen de universiteit en de daarvan afge leide procedures. Constructief De Amsterdamse universiteit stelt een onderzoek ln naar de moeilijkheden bij de colleges van prof. Den Hollander. „Het oogmerk van dit onderzoek is een construc tieve oplossing te vinden." Hoe bestaat het. En verder lijkt Maastricht me best een aardige stad om er te studeren. TON ELIAS vlak naast elkaar IJSSELSTEIN Een burenruzie om een loopse hond heeft in dc nacht van zaterdag op zondag in IJsselstein geleid tot een ware veldslag. Er wa ren drie gewonden, van wie er één vrij ernstig aan toe is. De politie heeft na het treffen, waarbij werd geschoten, gestoken en geslagen, enkele arresta ties verricht. Bewoners van een aantal woonschepen in het Zandgat in IJs selstein hadden al enige tijd ruzie over een loopse hond. Een van hen besloot gisternacht wraak te nemen tegen de eigenaar. Het leek hem het beste een paar ruiten in de woonboot van zijn buurman in te gooien. Luchtbuks Waarschijnlijk verwachtte de hon- de-eigenaar deze aanval al, want de ruiten waren nauwelijks kapot of hij stormde met een luchtbuks naar bui ten. Het staat nog niet vast of hier mede is geschoten, dan wel gedreigd. De ruiten-ingooier schrok er wel van. Hij haalde hulp in Utrecht en kwam ook met een luchtbuks terug. De andere „helpers" hadden zich be wapend met messen. De honde-eige- naar had inmiddels ook niet stil ge zeten. Hij verzamelde een aantal ménsen om zich heen die af en toe een felle uitval deden waarbij werd geschoten. Een zeventienjarige jon gen werd ernstig gewond. Gebroken arm De vechtpartij tussen de aanval lende en belaagde partij was een verzameling van stompen, slagen en jQE benoeming van mevrouw Golda Meir tot premier van Israël zal bij de vrienden van dat land grote voldoening wekken. De toestand in het Nabije Oosten leent zich niet voor experimenten, die onvermijdelijk zijn bij een overi gens indrukwekkende figuur als Dajan. Van mevrouw Meir, die grote Indruk maakte als minister van buitenlandse zaken, is bekend, dat zij een bedacht zaam beleid wil voeren. Bedachtzaamheid en kracht sluiten elkaar niet uit. Het een zal ertoe lei den, dat het ander slechts wordt aan gewend als het werkelijk nodig ls. steken. Dat de drank geholpen heeft staat vast. Een der slachtoffers zou een aehrnW>n arm hebben opgelopen. Drie messteken was het resultaat van de vechtpartij voor een ander slacht offer. De gehele zondag is de politie bezig geweest met het onderzoek. De zaak kwam aan het rollen toen zondagmorgen half vier op de Bene- luxlaan een auto werd aangehouden, waarin twee door boksbeuaels en steekwartens verwonde mannen wer den vervoerd. De auto was op weg naar het ziekenhuis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5