De de laatste macht van buik vam Parijs „In regering op voorwaarden ••^"Minder druk op boekenbal Losarbeider bekent wurgmoord bejaarde MINDER UITGAVEN DEFENSIE, DALEN GEVECHTSWAARDE 99 Noodsituatie bij subfaculteit Doorlichting van Twentse bedrijven Luns betuigt spijt tegenover vaticaan PhiliplVIorris redt bedrijf INBV: korte NS-cao onaanvaardbaar Tliérèse kreeg auto-ongeluk 9 ZATERDAG 1 MAART 1969 DE PARIJSE HALLEN zijn gesloten. Een schil- derachtig stuk lichtstad is historie gewor den. Maar nog voordat ,,de buik van de hoofd stad" voor het laatst zijn tienduizenden trok, heeft een comité van Parijzenaars aangekondigd actie te gaan voeren voor het behoud van dit brokje romantiek. Het wil van het stadsdeel een tweede Montmartre maken met artiestencafé- Hes en terrasjes in plaats van de door het stads bestuur geplande reuzen-supermarkt onder de grond en de kantoren erboven. Met lede ogen heeft Parijs de sluiting aangezien en die laatste nacht reageerde, beschri een van onze verslaggevers. et lede ogen;-i> «-« -■ -ï (Van onze verslaggever Dick Ringlever) PARIJS Het hart van Parijs heeft opgehouden te kloppen. En omdat Parijs de wereld is, moet de wereld verder leven zonder hart, zegt de lichtstad. De Hallen, acht eeuwen lang de welge vulde buik van de Franse hoofdstad, nachtelijke trek ker voor miljoenen toeristen, zijn dicht. Sinds afgelopen nacht doet dit stukje schil derachtig Parijs, midden in het centrum van de „rive droite", niet langer meer dienst als gigantisch voe dingsarsenaal voor de hoofd stedelijke bevolking. Historie heeft moeten wijken voor een nieuwe tijd: Parijs zal voortaan zijn eten moeten halen in de nieuw bouw, in de gloednieuwe hallen van Rungis, vijftien kilometer ten zuiden van Parijs. En daarom was het in de nacht van donderdag op vrijdag feest in Parijs. De lichtstad luidde de Hallen uit. Met muziek, dansen en een lach. Maar ook met een traan. Want het is met weemoed, dat Parijs afscheid heeft genomen van een brok romantiek, dat eeuwenlang zo zeer deel van haar gezicht uit maakte. Sfeer weg Het deed allemaal wat carnavalesk aan die nacht. Een feestvierende jeugd, dansende mini-rokjes in de kou, een schetterend bandje om een flakkerend koolvuur, felle televisie lampen op zwoegende sjouwers en kleumende grossiers uit de provin cie. Men was vrolijk, voor de laatste keer, voor de laatste nacht. Zo vro lijk, althans, als men bij een afscheid kan zijn, want achter die feestvreug de verborg Parijs zijn verdriet. Weemoed, die zich uitte in het stil zwijgen van de oude vrouwtjes, die hier, in Parijs' centrum een heel le ven achterlaten. Zoals 64-jarige Lucienne (klein, smoezelig halsdoekje over de grijze haren) bij haar kar met sinaasappels. „F^est? Meneer, luistert u goed er is voor ons geen enkele reden om Pas toen de dageraad was aange broken, liepen de bistro's leeg het was er nooit eerder zó druk geweest. UTRECHT Bij de subfaculteit van de psychologie van de Rijksuni versiteit in Utrecht neemt het aantal studenten zo sterk toe dat van een noodsituatie sprake is. De twee studentenleden van de subfaculteit hebben reeds voorgesteld dat de subfaculteit zich principieel tegen een numerus clausus verklaart. De enige mogelijkheid om het groei ende aantal studenten verantwoord onderwijs te geven is dan, dat op korte termijn de materiële en perso nele voorzieningen drastisch worden uitgebreid. In zes jaar tijd is het aantal stu denten met 157 procent toegenomen, terwijl het aantal staffunctionarissen en personeelsleden slechts met 74 procent omhoog ging. Op 1 januari 1963 was de verhouding docen ten-studenten een op elf, thans een op zestien. Door deze ontwikkelingen kunnen de onderwijsverplichtingen volgens de subfaculteit nauwelijks worden nagekomen, laat staan dat aan nieu we vormen van onderwijs of experi menten kan worden gewerkt. De sub faculteit overweegt zich tot minister Varinga te wenden. feest te vieren. Ik sta hier nu 44 jaar en morgen moet ik ineens weg. Wat moet ik in Rungis? Wat staat me daar te wachten?" Een bejaarde groentehandelaar komt er in dialect tussenin. „We kun nen wel ophouden. De nieuwe hallen zijn de hallen niet meer. Waar zijn onze bistro's? Waar kunnen we onze uiensoep halen? Waar is de sfeer? Die krijgen we nooit meer ierug". Druk Even later op de hoek van de Rue du Louvre de 43-jarige Leon Mois- set, eigenaar van het goed lopend café „Promenade dc Venus": „misschien moet je de dingen eerst verliezen om ze te kunnen waarde ren. ja, ik doe vandaag goede zaken. Nooit was het zo druk als vannacht. Maar ook: nooit meer zal het zo drukworden. De café's horen nu een- mrral bij de hallen en als de hallen verdwijnen, zijn wij kapot". Toch denkt Leon er niet over om mee te gaan naar Rungis. „Wat denken ze wel dat we ook vertrekken? Zelfs al bleef er maar één grossier, dan nog zou ik hier blijven". Wat betekent, dat de „Promenade de Venus" en al die andere cafeetjes, met hun spiegels en morsige toonban ken, waarover miljoenen calvados, pemods en hardgekookte eieren gin gen, voorlopig nog wel open blijven. Want verdwijnen de bloemen, de groenten en het fruit, het vlees blijft de eerste jaren nog. En al houdt dat voor de eigenaars van die cafeetjes en eethuisjes een derving van zeker de helft van hun inkomsten in, het is althans iets, waaraan zij zich kunnen vastklampen. Stormloop En de Parijzenaars zélf? Nooit wa ren er zovelen in de Hallen al$ die nacht. Al om zeven uur 's avonds, nadat de eerste lange rijen vrachtwa gens het verkeer totaal in de war hadden gestuurd en de eerste hande laren zich schreeuwend op hun mo tor-karretjes een weg baanden tus sen de opgestapelde kisten door, dromden zij naar de omgeving van de monumentale St.Eustache. Vrouwen en mannen, die na kan toortijd voor het laatst nog even een bosje bloemen kwamen halen. Zij wa ren er altijd al. maar op die avond was hun aantal vertienvoudigd. En als de grossiers geen extra voorra den hadden meegenomen, zou alles binnen een uur uitverkocht zijn ge weest. Tulpen, azalea's, philoden- drons en crocussen: ze werden ver kocht alsof de Parijzenaar bang was voor de rest van zijn leven van bloe men te zijn beroofd. Alsof ze in ALMELO Op korte termijn zul len in Twente 300 ondernemingen worden doorgelicht door een aantal bedrijfsanalisten. Doel is gegevens te verkrijgen voor het vinden van nieu we wegen ten behoeve van deze be drijven voornamelijk in het mid den- en kleinbedrijf. Het initiatief kwam van het sa menwerkingsorgaan Stedeband Twente. De kosten circa twee ton ko men op rekening van het rijk. Het streven is te komen tot een voorlichtingsprogramma voor het be drijfsleven in Twente dat in eerste instantie betrekking zal hebben op die ondernemingen die op enigerlei wijze nadelige invloed hebben onder vonden of zullen ondervinden van de ontwikkelingen in de textiel-in- dustrie. plaats van naar Rungis te gaan, naar Siberië zouden worden verbannen om daar nooit meer van terug te keren. „Ik kwam hier meestal eenmaal in de week na kantoortijd", zegt een meneer met hoed en wandelstok. „Mijn vrouw is altijd erg blij als ik bloemen meeneem. Ze brachten wat vrolijkheid in huis en hier, bij de hallen, zijn ze niet duur. Straks zal dat veranderen. In Rungis is alles streng gereglementeerd en verkoopt men niet aan particulieren. En al zou men dat wél doen, wat moet ik dan in Rungis? Is er iemand, die voor een bosje bloemen naar het eind van de wereld loopt?" Het einde Rungis, het einde van de wereld, was de vijand die nacht. En het leek of men die te lijf wilde door zoveel mogelijk zijn trouw te betonen aan de oude hallen, door zoveel mogelijk te kopen en mee naar huis te nemen. Met karren vol werden de zakken peen, de prei de artisjokken wegge haald en huisvrouwen vulden hun tassen boordevol voor een laatste goedkope maaltijd. En na afloop stapte iedereen de bistro in voor een Lege manden en kisten na een lange nacht vol koopwoede: Parijs haalde de laatste nacht alles wat er te halen viel. (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM Afgelopen nacht is met het jaarlijks terugkerende „schrijvers"-bal in het Stedelijk Mu seum de 34ste boekenweek, georgani seerd door de commissie voor de col lectieve propaganda van het Neder landse boek, feestelijk geopend. Al- hoewel er dit jaar niet zo'n toeloop was voor dit zeer exclusieve bal, was het museum toch afgeladen met feestgangers die op dc een of andere wijze iets met het boek te maken hebben. Een aparte sfeer, die gevormd werd door veel muziek, kleurige kle ding, bijzondere wandversieringen, en een geanimeerde stemming. Nie mand scheen zich te ergeren aan de wandversieringen die bij diverse ka tholieke kringen verontwaardiging hadden gewekt Leerlingen van de academie presenteerden een origine le modeshow, gebaseerd op boekenti tels. Op de bovenverdieping van het museum werd een wilde „popsjoo" gehouden, die gekenmerkt werd door keiharde beatmuziek en kleur rijke vloeistofprojecties. Vooral het hippere deel van het zeer gemêleer de publiek vermaakte zich kostelijk bij deze eigentijdse show. Voor de ouderen speelde een oerde gelijk bandje zuivere walsmuziek, voor de „middel"-groep het Dalvano Kwintet en het Carl Schulze Kwin tet rustige djiveklanken. Tussen de feestgangers vrijwel geen officiële genodigden, alleen dr. Anne Vonde ling en de vier Amsterdamse studen tenpastores. Zij schenen zich midden in het feestgedruis uitstekend te ver maken. Tegen één uur vonden velen het voor dit jaar weer welletjes, er moet ten slotte ook nog geschreven en gelezen worden... DEN HAAG Minister Luns heeft gisteren namens de regering bij de pauselijke pro-nuntius te Den Haag zijn spijt betuigd over de op het (gisteravond gehouden) Boekenbal aangebrachte versieringen, waarmee de draak werd gestoken met enkele kwesties in de r.k. kerk, zoals de pil, het gezag van de paus en het celibaat. De officiële vertegenwoordiger van het vaticaan, monseigneur Felici, had bij minister Luns tegen deze versieringen geprotesteerd. De bewindsman deelde de pause lijke pro-nuntius mee, dat niet tegen het aanbrengen van de versieringen is opgetreden omdat het Boekenbal een besloten bijeenkomst is. DEN HAAG In de visie van D '66-fractieleider Hans van Mierlo. is het niet de eerste taak van D '66 in de regering te gaan zitten als de politieke situatie in 1971 onveran derd is. „Maar een bona fide partij mag de regeringsverantwoordelijk heid nooit uitsluiten. Dan zullen we wel onze voorwaarden, een stuk of tien, exact formuleren. Die moet men accepteren, anders gaan we er niet in". Voor zichzelf sprekend zei Van Mierlo gisteren tijdens een levendige discussie met de liberale fractieleider Toxopeus, in Pulchri-studio bijgewoond door enkele honderden „liberalen", dat bij die tien voorwaarden geen staatsrechtelijke punten, zo als de gekozen premier en het districtenstelsel, zouden zijn. Hij meende: wat op een bepaald moment niet haalbaar is, moet je er niet door willen drijven ten koste van alles. (Van onze parlementsredactie) De bedoeling van de door de jongerenorganisatie van de WD georganiseerde debatavond was D'66 en de VVD dichter tot el kaar te laten komen. Ondanks het feit dat de beide heren zeer weinig hadden aan te merken op eikaars program, bleek dat toch niet eenvoudig. Op de min of meer vragend gestel de opmerking van Toxopeus: we zijn bereid samen te komen met D'66, als dat maar op liberale beginselen is, want ik laat mijn partij niet ontplof fen: daar zal ik*voor vechten, zei Van Mierlo: Nee, niet zoals u dat wilt. Laten we op zoek gaan naar de burgers, naar een nieuwe mentali teit, naar nieuwe tegenstellingen. Niet die van links en rechts, maar die van openheid en geslotenheid bij voorbeeld. Vertrouwenscrisis De top, aldus Van Mierlo, verwij dert zich steeds verder van de kie zer. „Er is een vertrouwenscrisis, ik heb geen vertrouwen meer in de top, ik vertrouw zelfs mezelf niet meer." Daarom: de top moet als het ware de basis zelf zijn, dan kan er iets nieuws komen. Tevoren had Toxopeus gezegd: ik Twee verffabrieken gaan samenwerken AMSTERDAM ALPHEN a. d. RIJN De besturen van Varossieau en Vettewinkel hebben meegedeeld dat in principe is besloten een hol dingmaatschappij te stichten waarin de activiteiten van beide ven nootschappen worden gebundeld Vermoedelijk zal het een en ander in maart zijn beslag krijgen. Aan aandeelhouders zal worden voor gesteld ƒ1.800 aandelen nominaal Va rossieau, resp duizend gulden aande len nominaal Vettewinkel, om te rui len voor duizend gulden aandelen no minaal in de holdingmaatschappij. TSa aanvankelijke ontkenning ben zo ialoers op D'66. Niet wetende wat ze de kiezers presenteren, toege vend geen visie te hebben, gaan ze de verkiezingen in en ze halen nog 7 zetels ook. Van Mierlo: Je moet zelfs oppassen dat je met een visie niet ook maar 7 zetels krijgt. De neer Toxopeus wilde w.el en kele uitspraken en voorspellingen doen. „Geen partij kan zonder een richtsnoer, maar geloof is geen po litiek beginsel". „De deconfessionalisering gaat door, maar het zal nog een hele tijd duren /oordat we aan nieuwe politie ke structuren toe zijn". Reactionair De coalitie? „Het kan straks de zelfde zijn als er een program komt waar genoeg liberale punten in zitten. Ik zeg niet dat het niet met de PvdA zou kunnen, als die volgende maand nog bestaat". De term progressief zegt de heer Toxopeus niets. Nieuw Links noem de hij soms zo behoudend als wat, zelfs reactionair. De indruk was dat het debatge vecht liet in een glorieuze overwin ning voor één van beiden eindigde, zelfs een puntenzege zou aangevoch ten kunnen worden. Op economisch gebied waren er wat onzekerheden. Toxopeus had het over „een loei ende inflatie" en Van Mierlo gunde iedereen een vermogen. Duidelijk was dat zijn partij geen aanhanger was van de kreet: niemand een ver mogen. Dus toch „liberaal"? Toxopeus zei het al: in ons hart zijn we allemaal liberaal. Van Mierlo: dan zie je pre cies hoeveel dat woord zegt. HAARLEM Na een aan vankelijke ontkenning heeft de 30-jarige losarbeider G. K. uit Muntendam gisteravond bekend op woensdagavond 19 februari de 79-jarige H. P. Sandbergen uit Amsterdam door wurging om het leven te hebben gebracht. K. werd donderdagmiddag op het Rembrandtsplein te Amsterdam aangehouden. Op dat plein had de losarbeider zijn slachtoffer ontmoet. Samen gingen zij per trein naar Haarlem. Op kosten van de bejaarde dineerde het tweetal daar in de stationsrestauratie. Vervolgens begaven zij zich naar het schaft lokaal aan de Phoenixstraat. Hij ging tot zijn daad over omdat hij bemerkt had dat de Amsterdammer veel geld (ƒ200) op zak had. Hij heeft „uit na righeid", zo zei hij, een fles op het hoofd van de man geslagen en hem vervolgens gewurgd met een wollen sjaal, die de Amsterdammer droeg. K. beroofde zijn slachtoffer van diens portemonnee en een gouden horloge ter waarde van ongeveer 800 gulden. Daarna is hij naar het station ge gaan en heeft daar aan een kiosk- juffrouw een pleister gevraagd omdat zijn hand bloedde, om vervolgens de trein naar Amsterdam te nemen. De portemonnee en later ook het hor loge (omdat de initialen er op staan) gooide hij weg. Het geld had hij in drank omgezet. De losarbeider was op 2 februari kom verwarmende uiensoep met j" „blanc sec". Want vroeg naar huis was er zelfs bij de particuliere kopers niet bij die nacht. Terwijl op de 600 hectaren in i Rungis in de 35 nog naar verf en vernis ruikende nieuwe hallen, laatste voorbereidingen werden ge troffen voor de opening, nam Parijs afscheid. Een afscheid, dat pas ein digde toen om zeven uur een nieuwe ochtend een vale kille deken spreidde over papier-chaos en lege j kisten en de eerste gelovigen zich 1 naar de vroegmis in de St.Eustache spoedden. Voor de nog slaapbleke bui tenlander, die vroeg was opge staan om nog iets van de Hallen te proeven, was het toen al te laat. Zijn verbaasde vraag „excu- sez-moi meneer, de hallen zijn die hier?" aan een achtergeble ven straatventer kreeg slechts een kort antwoord: „Ah, non, mijn waarde, u maakt een ver gissing. Voor de hallen moet u naar de autoroute du Sud De hallen waren al weg, historie. Adieu Lucienne, adieu Philippe, adieu Leon Parijs en dus de wereld zullen jullie missen DEN HAAG Staatssecreta ris Haex meent dat met het la ten dalen van de defensie-uitga ven „de gevaarlijke weg van een calamiteus beleid is ingeslagen." De daling, van zes procent van het nationaal inkomen in de ja ren vijftig tot 3,9 procent op de begroting van 1969, heeft de ge- vechtswaarde aangetast. Als deze ontwikkeling doorgaat komt er een moment waarop ieder bedrag dat men in de landmacht stopt, weggegooid geld is, omdat het dan ten goede komt aan een leger korps dat toch niet meer voor zijn taak is berekend. De staatssecretaris vergeleek de defensie-uitgaven met een verzeke ringspremie. Volgens hem wordt 25 procent van het bruto nationaal pro- i dukt besteed voor zekerstellingen en risicodekkingen van particuliere- en bedrijfsbelangen. Alleen de veilig heidsinspanning is bestendig terugge lopen. „We hebben daarmee de ver zekeringspremie en dus de doel matigheid van de risicodekking verminderd", aldus de heer Haex. Volgens hem wordt de omvang van de bedreiging van onze veiligheid verkeerd geschat. Verder zijn er de stijgende kosten voor modern materi aal. En ten slotte zou een verminde ring van de strijdkrachten parasitair zijn omdat dan de andere bondgeno ten binnen de Navo meer zouden moeten doen. Een oplossing is volgens de staats secretaris dit beleid van verminde ring van de „verzekeringspremie" om te buigen en om verder een beter evenwicht te krijgen tussen exploita tiekosten en investeringskosten. Hier mee hangt samen de herstructurering van de landmacht die tegen 1971 een besparing zou kunnen opleveren van honderd miljoen gulden per jaar. met proefverlof gezonden uit het rijksasiel Avereest, waar hij als ter beschikking van de regering gestelde werd verpleegd. Deze maatregel was hem opgelegd nadat hij wegens dief stal had terecht gestaan. Maandag ochtend zal hij voor de officier van justitie te Haarlem worden geleid. EINDHOVEN Dankzij investe ringen van Philip Morris inc. is het voortbestaan van de Kon. Ver. Ta baksindustrieën Mignot en De Block NV verzekerd. Philip Morris heeft een nieuwe Nederlandse maatschap pij gevormd die de sigaren- en siga- rettenfabricage van Mignot en De Block en haar dochtermaatschap pijen, met name de NV Crescent zal voortzetten. De heer Frank Mignot oudste di recteur-aandeelhouder wordt lid van de raad van commissarissen van de nieuwe maatschappij. Hij zal tevens optreden als algemeen en technisch adviseur. De andere leden van de raad van commissarissen zijn jonk heer mr. P. J. W. de Brauw uit Den Haag, de heer John A. Murphy en de heer Robald H. Thomson van Philip Morris. De heer P. van Ommeren zal wor den benoemd tot directeur. Hij zal tevens directeur blijven van Mignot en De Block. Deze firma zal zich blijven toeleggen op papierverpak kingen. centrale verwarming en on roerende goederen. Mignot en De Block werd in 1858 opgericht en was vanaf de oprichting eigendom van de familie Mignot. De transactie is tot stand gekomen met kapitaal van de Philip Morris inter national finance corporation, een vol ledige dochteronderneming van Phi lip Morris ine. Deze maatschappij had verleden jaar een omzet van een miljard dol lar, en een netto winst van 48,8 mil joen dollar. Met bijna vijftien pro cent van de Amerikaanse sigaretten- markt is het bedrijf de snelst groei ende sigarettenfabrlkant van Ameri ka. UTRECHT De bedrijfsgroep spoorwegen van de Nederlandse bond van vervoerspersoneel (NBV) heeft gisteren tijdens zijn vergadering in Utrecht een resolutie aangenomen, waarin de mening wordt uitgespro ken dat het onder de huidige omstan digheden onjuist en onaanvaardbaar zou zijn een NS-cao voor korte ter mijn, oijvoorbeeld een jaar, af te sluiten. De resolutie is ter kennis ge bracht van het hoofdbestuur van het NBV, de personeelsraad van de NS, het bestuur van het Algemeen comité overhelds personeel en het NW. AMSTERDAM De zangeres Thé- rèse Steinmetz heeft vrijdagavond een aanrijding gehad. Zij botste met haar auto tegen een andere wagen. De zangeres moest met een hersen schudding en een hoofdwond naar een ziekenhuis worden gebracht. Haar elfjarig dochtertje werd even eens aan het hoofd gewond. Haar man, Arjan Blanken, en de schrijver Godfried Bomans, die ach ter in de auto zten, mankeerden niets. Alleen zijn bril was gebroken. Een inzittende van de andere wagen werd licht gewond. Op de foto God fried Bomans, die zijn (goed) humeur niet verloor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9