Pengel drievoudig minister af Effectenmarkt in ban van stijging disconto's Gema tiüde AARDBEVING EIST 5 SLACHTOFEFRS FINANCIEEL WEEKOVERZICHT RECORDWEDSTRIJDEN IN INZELL Schaatsploeg boekte goede resultaten Janssen zevende in Sardinië Brandweerlieden zijn niet besmet Stijl 1930 Pantalons 7 ZATERDAG 1 MAART 196» AMSTERDAM De effectenmarkt verkeerde deze week in de ban van de stijging der disconto's en de vrees voor een verder aan trekken van de rente. Dientengevolge konden gunstige berichten niet voldoende tot hun recht komen. De resultaten van Kon. Olie en Hoogovens waren zeer bevredigend, die van Unilever vielen tegen. Van het fusie-front is weer nieuws te melden. In Engeland is het disconto ver hoogd tot het recordpeil van acht procent, hetzelfde niveau van de vo rige crisis. Ook Zweden heeft Inmid dels het disconto doen stijgen en de vrees bestaat, dat andere landen, waaronder Amerika, nog wel zullen volgen. De oorzaak van de Britse maatregel is te zoeken in de te hoge bankkredieten, welke wijzen op de nog steeds niet gezonde situatie in Engeland, waar de overspanning niet overwonnen is. Door de stijging van het disconto tot acht procent, wordt het opnemen van kredieten een dure aangelegen heid en dat is ook de bedoeling van de autoriteiten. Het aandraaien van de discontoschroef is een klassiek middel om overspanning tegen te gaan. Het ia duidelijk, dat de span ningen niet tot Engeland beperkt blijven. Herhaaldelijk hebben wij gewezen op de rentestijging in de Ver. Staten, waar daggeld nu reeds bijna acht procent doet. Verder wijzen wij op de moei lijke positie van Frankrijk, waar generaal De Gaulle, als de voor tekenen niet bedriegen, een moeilijke „hete zomer" met ar beidsconflicten tegemoet gaat. Internationaal is er geld- schaarste, o.a. ook in ons land, waar de jongste zeven pro cents staatslening, die zo sterk overtekend werd, beneden de uit- giftekoers noteert. Ook hier vreest men, dat de rente interna tionaal opgejaagd wordt en dat de Ned. Bank niet zal ontkomen aan een verdere discontoverho ging. Een dergelijke ontwikkeling op het gebied der rente is niet bevorderlijk voor een hervatting van een op waartse beweging der koersen. voortgang vindt en dat de aandeel houders in die groei mogen delen. De koers van dit fonds is, bij vori ge week vergeleken, vrijwel niet gestegen, hetgeen bepaald te wijten is aan de internationale rentestijging. Hoogovens De Kon. Hoogovens kwam met een vierde kwartaal, waarin de nettowinst met 11.3 procent t.o.v. dezelfde perio de van 1967 steeg. De totale nettowinst over 1968 was 117.8 miljoen, hetgeen 10.4 procent meer is dan over 1967. De winstmar ge in het 4e kwartaal steeg van 13.8 tot 14.4 procent. De nettowinst per aandeel bedroeg in 1968 ƒ9.80 tegen 9.15 v.j. Volgende week zal het divi- dendvoorstel bekend gemaakt wor den. Vorig jaar werd 20 procent plus 10 agiostock uitgekeerd, terwijl op het boekjaar 1968 intussen 6 procent interim is betaald. De beurs ver wacht geen verhoging van het divi dend, dat ditmaal over een hoger aandelenkapitaal moet worden uitge keerd. Hoogovens noteerde gisteren 106 tegen vorige week ruim IOC. Ook hier heeft zich de algemene toestand gewroken. Unilever Winst Shell Toch waren er diverse gunstige fei ten op de beurs te verwerken. Aller eerst noemden wij de resultaten over 1968 van de Kon. Shell, welke zeer bevredigend zijn te noemen. De winst steeg op dollarbasis met meer dan 18 procent. De chemische sector van het bedrijf begint meer en meer tot de resultaten bij te dragen en de ver koopopbrengst daarvan steeg in het afgelopen jaar met elf procent. Het dividend van de Koninlijke zal volgens het voorstel in totaal 7 over 1968 belopen, waarvan reeds ƒ3,25 als interim is betaald, zodat het slotdi- vidend 3,75 zal bédragen. Men moet hierbij rekening houden met de stij ging van het aandelenkapitaal tenge volge van de recente bonus van 12Vi procent, zodat de verhoging van de winstuitkering van 5,83 tot 6,64 op basis van het ultimo 1967 uitstaande aandelenkapitaal is gebracht. Uit alles blijkt, dat de groei van het concern met zijn ongekende mo gelijkheden op het gebied der ener gievoorziening in de komende jaren, Tenslotte kwam Unilever met de cijfers over het 4e kwartaal voor de dag, en na de winstdaling in het 3e kwartaal met meer dan 7 procent, kwam er in het 4e kw. een winststij ging van ruim 6 procent. De hele winst over 1968 steeg slechts ruim 1 procent. De beurs reageerde niet gunstig op deze op zichzelf niet onbe vredigende ontwikkeling. Gunstig achten wij b.v., dat de omzet in het 4e kw. voor het eerst sedert lang flink gestegen is en dat het in de bedoeling van het bestuur van het concern ligt om het dividend te verhogen, zo dra de Britse regering hierin be willigt. Men hoopt het dividend dan met 15 procent te kunnen verhogen. Het bestuur vertrouwt erop, dat een fusie met de Allied Breweries geen bezwaar bij de Britse autoriteiten zal ontmoeten. De koers van de cert. Unilever daalde deze week van 127.60 tot 123.60. Philips hield „de eer" der internati- I onals deze week op, want dit fonds werd gekocht en steeg van 167.20 j tot 172. De kooplust wordt toe- I geschreven aan de gunstige ontvangst j der kleine computers op de Europese markt. AKU was ƒ2 luier, terwijl de 4 3/4 procent conv. obl. gisteren 100 3/8 procent noteerden, dus ook wat te ruggelopen zijn. Kon. Zout-Organon keert 20 pro cent dividend uit, waarvan desge wenst de helft in agio-aandelen. De koers van dit fonds bleef ongeveer onveranderd op 195, hoewel de vooruitzichten van dit chemisch con cern gunstig beoordeeld worden. Fusiedrang De fusiedrang kwam weer tot uiting, nu de verzek.mij Eerste Nederland- sche en Nill Mij elkaar gevonden hebben. Het bezit der zaak was het einde van het vermaak. De koers van E.N. was gisteren 642 bieden tegen 650 procent vorige week. die van Nill Mij 130 bieden tegen 138 (per 20 nom.) vorige week. Gisteren mocht geen notering wor den opgemaakt in Vettewinkel en Varrossieau. Ook hier een principe besluit om samen te gaan. Zoals men weet, was Cindu-Key Kramer als fusiekandidaat al eerder genoemd voor Vettewinkel. du-Key Kramer als fusiekandi daat al eerder genoemd voor Vette winkel. Nederhorst en Pakhoed gaan hun onroerend-goedactiviteiten bundelen, een vorm van samenwerking, die verder kan uitgroeien. De koers van Pakhoed liep op van ƒ114 tot ƒ117.80 per 20 nom. Het jaarverslag van de Ned. Mid- denstandsbank was gunstig te noe men. De winst steeg met 22 procent Deze bank behoort tot de snelle groeiers, want tot dusver is er nog geen bankverslag geweest met een dergelijk groeicijfer. Inzake de voor uitzichten merkt de directie op, dat een goed resultaat over 1969 tot de mogelijkheden behoort. Het dividend zal ditmaal 5.50 per 50 nominaal bedragen tegen 5 v.j. De koers van dit fonds was lager. Gisteren was de notering 110.50 (v.w. 114.50). Ned. Credietbank 'zal 10 procent div. uitkeren, waarvan 2 procent in agio-aahdelen plus een jubileumdivi dend van 3 procent in agio-aandelen. De koers van dit fonds was gisteren 176 procent (v.w. 174 procent). Slavenburg's Bank heeft v. d. Werff en Hubrecht overgenomen (tegen een zacht prijsje?) Deze bank moet nog met het verslag komen. Gezien de koersontwikkeling (gisteren 214 procent) verwachten wij een gunstig verslag. PARAMARIBO De demissionai re premier van Suriname, J. A. Pen- gel, heeft gisteren zijn ontslag met onmiddclijke ingang ingediend als minister van algemene zaken, binnen landse zaken en van financiën. Gouverneur Ferrier heeft dit ontslag ingewilligd onder dankbetui ging voor de door hem in deze functies aan de lande bewezen vele en gewichtige diensten. Volgens onbe vestigde berichten zou Pengel zijn ontslag ais premier ook hebben inge diend. maar dit zou nog in beraad worden gehouden. De heer Pengel deelde op 13 fe bruari de gouverneur mee, dat de ministers hun portefeuilles ter be schikking stelden. In een radiorede zei hij om., dat de crisis op de mid delbare scholen snel uitgroeide tot een uitbarsting. „Het was duidelijk, dat er in dt wetgeving enkele leemten voorko men. waardoor in gevallen als de onderhavige de regering slechts het uiterste middel kan hanteren, n.l. de afkondiging van een noodtoestand als consequentie, dat het burgerlijk gezag ondergeschikt wordt aan het militair gezag. Ik kwam tot de con clusie, dat het juiste in deze was om de portefeuilles ter beschikking te stellen, opdat er een uitspraak komt over het lot van het kabinet", aldus de heer Pengel op 13 februari. Op 24 februari verzocht gouver neur Ferrier de oud-voorzitter van de staten, H. M. C. Bergen, als infor mateur op te treden. Gisteren kwam de heer Bergen, die partijloos is, ra- port brengen over zijn informatieop dracht. Naar aanleiding van dit rap port heeft de gouverneur de heer Bergen de vorming van een kabinet opgedragen, dat zich tot taak stelt de bevordering van ontbinding van de staten, alsmede de behartiging tot het tijdstip waarop vervroegde ver kiezingen hebben plaatsgevonden van al hetgeen het in het belang van het land noodzakelijk acht. De heer Bergen heeft de opdracht in beraad gehouden. INZELL De Nederlandse da- I mes-schaatsploeg, de laatste weken aan overwinningen gewnd, heeft j vrijdag op de eerste dag van de in ternationale recordwedstrijden te In zeil een nederlaag geleden op de 500 I meter. Sigrid Sundby won de sprint voor Eliy van den Brom, Ans Schut, Willie Burgmeyer, Stien Kaiser en j Carry Geyssen. I Op de 1500 meter revancheerde Stien Kaiser zich. Met 2 minuten 23,3 seconden was zij vier-tiende seconde sneller dan wereldrecordhoudster Ans Schut, die op de tweede plaats eindigde. Op het wat stroeve ijs won Keiichi Suzuki de 500 meter bij de heren voor Keiler en Börjes. Ard Schenk deelde de zesde plaats met Magnee Thomassen en Arnulf Sund. D belangrijkste uitslgen zijn: 500 meter dames: 1. Sigrid Sundby j Noo) 45,5 sec.,. 2. Elly van den Brom I 45.7, 3. Ans Schut 45,8, 4. Willie Burgmeyer 46,0, 5. Stien Kaiser 46,3, 6. Carry Geyssen 46,9, 7. Marie An dersen (noo) 47,3, 8. Rieneke Dem- ming 48,4. 1500 meter dames: 1. Stien Kaiser 2 min. 23,2 sec., 2. Ans Schut 2.23,7, 3. I Carry Geyssen 2.25,1, 4. Elly van den Brom 2.25,5, 5. Rieneke Demming 2.26,2, 6. Sigrid Sundby 2.26,5, 7. Wil lie Burgmeyer 2.27,9, 8. Marie An dersen 2.33,5. Heren 500 meter: 1. Suzuki (Jpn.) 39,8 sec., 2. Kelle (Wdl) 40,0, 3. Börsjes (Zwe) 40,1, 4. Grönvold (Noo) 40,4, 5. Holmgren (Zwe) 40,5, 6. Tho massen (Noo), Sund (Noo) en Schenk i 40,7, 9. Maeda (Jpn) en Braunecker I (Oos) 40,8, 11. Claesson (Zwe) 40,9, 12. I Hirate (Jpn) 41,0, 13. Björang (Noo) I en Nottet 41,3. 15. Fornaess (Noo) I 41,6, 20. Verkerk en Bols 41,9, 24. j Verheyen 42.5, 27. Eriks 42.9. Niet beter De toestand van het ijs werd toen de 1000 meter uit de sprintersklasse heren werd gereden niet beter SIENNA De Italiaan Gulseppe Beghet- to, wereldkampioen op de sprint bij de profs, heeft vrijdag de zesde en voorlaat ste etappe van de Ronde van Sardinië gewonnen. Zijn landgenoot Claudlo Mlche- lotto behield de leiding in de algemene vandaag In Rome. Beghetto had voor de 191 km van Livorno naar Slenna 5 uur 27 min. 2 sec. nodig (gemiddeld: 35.039 km per uur) HIJ toonde zich de snelste in de eindsprint van een grote groep renners. Jan Janssen werd zevende. De uitslag van de zesde etappe luidt: l. Behetto at) 5 uur 27 min. 2 sec.: 2. J Durante (It): 3. Zandgu (It): 4. Soave (It): i 5. Baldan (It); 6. Basso (It): 7. Janssen I (Ned): Godefroot (Belg), allen in dezelf de tijd als de winnaar. Algemene rangschikking: 1. Mlchelotto (It) 23 uur 58 min. 20 sec.; 2. Polldorl (It) op 31 sec.: 3. Fezzardl (It) op 3.23; 4. vicentini (It) op 4.40: 5. Guerra (It) op I 4.46 67. Janssen (Ned) op 33.32. 1 De toestand van het ijs werd toen de 1000 meter uit de sprintersklasse heren werd gereden niet beter. De zon zorgde voor een temperatuur van zestien graden en dat kwam de kwa liteit van het ijs uiteraard niet ten goede. Ivar Eriksen, die bijna drie weken geleden op het Inzeller ijs het wereldrecord op de 1000 meter op 1 min. 20,3 seconden bracht, kwam vrijdagmiddag niet verder dan 1,22,8, en moest Ard Schenk (1.22,2) en Go ran Claesson laten voorgaan. De uitslag van de 1000 meter is: 1. Schenk 1.22,2, 2. Claesson (Zwe) 1.22.4, 3. Eriksen (Noo) 1.22.8, 4. Tho massen 1.24.0, 5. Fornaess en Gron- vold 1.24,5. Kees Verkerk was ongenaakbaar op de 3000 meter. Hij was met zijn tijd van 4.17.7 drietiende seconden boven het wereldrecord van de Noord Dag Fornaess liefst 6.6 se conde sneller dan nummer twee, de Zweed Oerjan Sandler. Eddy Verhei- jen legde beslag op de derde plaats in 4.24.6. De uitslag van de 3000 meter is: 1. Kees Verkerk (Ned) 4.17.7, 2. Oerjan Sandler (Zwe) 4.24.3, 3. Eddy Verhei- jen (Ned.) 4.24.6. 4. Per Willy Gut- tormsen (Noor) 4.26.8, 5. Jan Bols (Ned) 4.27.7, 6. Peter Nottet (Ned) 4.31.4. 9. Arie Eriks (Ned) 4.33.3. Vragen over treinbrand DEN HAAG De Tweede-Kamer leden Franssen en Posthumus (soc.) hebben de staatssecretarissen van verkeer en waterstaat en van sociale zaken en volksgezondheid schrifte lijk vragen gesteld over de trein brand in Akkrum waarbij een dosis radio-actieve straling vrij kwam. Zij willen weten of een dergelijk vervoer per trein van radio-actieve stoffen normaal is, wat de maatrege len zijn bij onregelmatigheden en hoe het staat met het gevaar voor de omgeving en voor de mensen die hulp moeten verlenen, zoals de brandweer. DEN HAAG De Heerenveense brandweerlieden die verleden week de brandende passagierstrein hebben geblust blijken niet besmet te zijn door de radio-actieve stoffen die de trein vervoerde en die bij de brand zijn vrijgekomen Dat is gebleken bij een uitvoerig onderzoek in net isotopenlabora- torium van het academisch zieken huis in Groningen. Courrèges (l.) en Ungaro (r.) zijn ontwerpers voor de jeugd. Courrèges koos witte wollen gabardine met rood en Ungaro hield zijn compositie in zwart en wit. De vrouwen van boven de vijftig kunnen met ver tedering terugdenken aan haar jeugd bij het zien van deze twee modellen van Nina Ricci. (Van onze moderedactrice) PARIJS De experts zijn het erover eens: er is dit sei zoen geen nieuwe mode gelan ceerd. Er is gefantaseerd op de bekende lijnen in vele variaties. Meer niet. Het klinkt vreemd om dan te beweren, dat er ditmaal in Pa rijs eigenlijk twee nieuwe mo des zijn ingevoerd! Toch lijkt het daar wel op. Ten eerste de mode der shows, waar bloot en sensatie gebracht werden, en ten tweede de mode voor de ver koop. die heel gematigd en vrij saai is. Zo van: „we hebben het allemaal al eens gezien". Met dit laatste moet de gemiddel de vrouw het doen. En dan kunnen we erbij zeggen dat die dan hele maal niet zc slecht af is. Er is zo'n duidelijke scheiding gekomen tussen de tienermode en de garderobe van de vrouw boven de twintig, dat de klacht van vorige seizoenen, toen de mode alleen gemaakt scheen voor hyperslanke, tijdloos jonge vrouwen, niet meer opgaat. Iedere vrouw van iedere maat zal er bijvoorbeeld aar dig uit kunnen zien, wanneer zij de modieuze combinatie van dit sei zoen: mantel plus japon, kiest. Heel dikwijls zijn japon en man tel van hetzelfde materiaal, dikwijls ook wordt de overeenkomst gelegd door voering of garnering. Iets praktischer nog is het, een rok plus mantel van hetzelfde materiaal te nemen. De blouse, dun en soepel, kan dan voor afwisseling zorgen. Alle mantelmodellen werden ge toond. Van recht en kraagloos tot tonwijd toe. Daartussen vooral de mantels, die vóór een aangesloten lijn hebben en achter door een plooi of kloklijn veel ruimte vertonen. De tailleurs nebben jasjes van el ke lengte, naar de Diorlijn van ze venachtste mantel op een plooirok, die net tot boven de knie reikt, is heel flatteus. Men draagt er een blouse bij met een stropdas, die ge knoopt is van een zijden sjaal. Ook de Givenchy kwam met deze Feestjurkjes van Jeanne Lanvin. Klassieke tailleur van de Givenchy. lijn, maar hield het geheel klassie ker door de mantelrevers met een witte piquékraag te beleggen. De tuniek, of zo men wil de long torso, keerde bij Nina Ricci terug geheel in de stijl van 1930. Pastel- kleurige tunieks, die toen kazaks ge noemd werden op korte rokjes met heel diepe platte plooien. In alle collecties kwam de che- misier terug. Naast effen, vooral in bloemdessins, die of heel klein of gigantisch groot zijn. Hier past een waarschuwing want een bloemdes- sin kan op zichzelf nog zo mooi zijn, het is lang niet altijd flatteus. Wie een forse maat heeft, houde zich ver van grote bloemen. Het is een bittere waarheid, dat de prijs dikwijls medebepalend is voor het succes. Een dessin in pure zijde, nagemaakt in een goedkoop stofje, verliest alle gloed en charme. Zo kunnen zelfs gedrukte rozen nog doornen hebben! Weliswaar niet direct door de na tuur, maar wel door het landleven De boerenkiel inspireerde Jean Pa ton tot deze uitzonderlijke mantel. zijn blouses en rokken h la paysan- ne geïnspireerd. Dat zijn blouses met wijde geborduurde mouwen en gerimpelde rokken. Jean Lanvin had er beeldige voorbeelden van in witte organdie met rood en blauw gebor duurd. Wit is de grote modekleur, graag gecombineerd met blauw, soms met rood. Verder veel abrikooskleuren en de reeds genoemde pasteltinten. Zwart is niet weg te denken. Een prettige wetenschap, want niets is gemakkerlijker dan een zwarte mantel over een kleurige japon. Die mantel sluit dan slechts met één knoop aan de hals, of de voorpanden reiken precfes tot elkaar. De mantel mag bovendien nog mouwloos en kraagloos zijn. Ging het vroeger in de mode om mantels, tailleurs en japonnen, nu is een van de voornaamste catego rieën: de pantalon. Er werden tallo ze modellen in gebracht. Daar is de rokbroek. Kort of lang. Meestal met zulke wijde piipen, dat de draagster al erg moet springen en marcheren om te laten zien, dat ze niet in een rok doch in een pantalon gekleed is. Dan de korte bermuda, die wat sloom staat en alleen voor de slan ken zou moeten zijn toegestaan. En dan de lange pantalon, dikwijls als onderdeel van het tailleur. Ze kle den slank af en zijn correct. De pij pen zijn meestal recht en worden pas wijd, wanneer er sprake is van meer feestelijke kledij en soepele stoffen. Sommige pantalons hebben een omslag, zoals die ook in de he renmode terugkeert. Bijzonder ge-.laagd zijn de overall pantalons, dus met een blouse ge- Een modieus huispak van Louis Scherrer in zachtgroene gabardine met inzetten van jaquard. deelte. Heel praktisch, die welke in de overgooierJijn gehouden zijn; daar kunnen vlotte truitjes en voor al de geliefde coltruien in gedragen worden. Ceintuurs van leer of kope ren schakels om het middel. Sjaals zullen veel gedragen wor den. Om de hals, om het hoofd, als stropdas, als „lefschoppertje" uit een zak slippend of als ceintuur. De nieuwe mode mag niet sensati oneel zijn, er is alle gelegenheid ei gen fantasie te laten werken, nu de voorschriften zo soepel zijn. En dat is ook een voordeel! Dior bracht vele van deze tailleurs: lang jasje en korte plooirok. De Sjaal-das is „onmisbaar". Twee meisjes bedolven onder puin LISSABON De aardbeving in Portugal van vrijdagmorgen die ook in Spanje en Marokko werd gevoeld, heeft vijf doden lekost. In de voorstad Sale van le Marokkaanse hoofdstad Rabat werden twee meisjes bedolven jnder puin. De drie andere slacht offers, een 64-jarige vrouw uit de Portugese stad Bareiro en twee evenoude inwoners van Sevilla in Spanje, stierven aan een hartaanval. De paniek die in Lissabon uitbrak had grote verkeersopstoppingen als gevolg. Uit het Sao Jose-ziekenhuis werden driehonderd patiënten geëva cueerd nadat men scheuren in muren en plafonds had geconstateerd. In Marokko eiste de aardschok naast de twee dode meisjes, vier gewonden. De meeste inwoners van de grote ste den Rabat, Casablanca, Savi, Tetoe- an. Fez en Maknes, brachten de rest van de nacht in de open lucht door. In de buitenwijken van Rabat stort ten enkele huizen in. De nood toestand werd verergerd door overstromingen ten gevolge van zwm- re regenval.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7