voor Amerikanen zorgen diplomatieke blunder Hoe breed zal de kloof zijn? Toemeting van straf een loodzware taak alles goed en wel KOELEVLAKKE TOESPRAAK VAN NIXON TEKST VAN VLEIENDE SPEECH WAS AL BEKEND NIXON MOET OPPASSEN MIDZOMERBRUID Biesheuvel laat je schrikken met klappertjespistool een Straf congres KNMI: cleze winter is somberste van eeuw ZATERDAG 1 MAART 196» Please»»ir. Trudeau Op 7 maart begint weer de jacht op zeehonden-baby's in Canada, waarvan er al tienduizenden levend werden ge vild. U kunt meehelpen deze afschu welijke jacht te doen eindigen door een briefkaart of een briefje te schrij ven van de volgende inhoud: „Please, mr. Trudeau, stop the seal- hunt". Te adresseren aan: The Right Honourable P. E. Tru deau, Prime Minister of Canada, Prime Minister's Office. Ottawa (Ontario), Canada. De porto bedraagt resp. 25 of 45 cent. Namens alle dierenbeschermers hartelijk dank. Zandvoort M. Triebels-Van Pellecom Psychiaters De laatste tijd is weer herhaaldelijk gebleken dat misdadigers tegenwoor dig blijkbaar berecht worden door psychiaters, die al heel gauw het „niet toerekenbaar" laten horen. Wordt er ook daarom misschien maar raak ge moord, omdat er geen recht meer gesproken wordt? Zeer velen onder ons volk zijn hier ernstig over ontstemd. Als ik het goed begrijp zijn rechters en psychiaters bang dat moordenaars in de gevangenis boze dromen zullen krijgen en dat dit slecht voor hun zenuwen is. Daarom immers is het be ter hen naar een soort vakantieoord te sturen, veel in de vrije natuur en zo nu en dan eens naar de bioscoop. Ik stel voor Ouwe Nol bij zijn nieu we pak ook nog een nieuwe wan delstok met gouden knop te geven. En Hans van Z. zou eens een jaar met zijn psychiaters op wereldreis moeten om elkaar beter te leren kennen, alles uiteraard op kosten van de justitie. En wat zou minister Polak denken van een nieuwe belasting? De BTB: belasting 'ten bate van boeven Nieuwe Tonge P. van Heemst Carnaval (2) Onder de titel „Lof der zotheid" schreef ds. Th. Rienks in uw blad over de humor die mee kan helpen de pro blemen in de r.k. kerk op te lossen. Hij schreef „Wat denkt u bijvoorbeeld van de pastoor, die onder een le vensgroot, bazarachtig Mariabeeld een bordje plaatste met de woorden: dag moeder, is uw Zoon ook thuis?" Ik kan er de humor niet van inzien, I wel blasfemie. Ik geloof dat er onder j de protestanten dan toch méér eerbied gevonden wordt voor de Moeder van I onze Heiland. Voorburg Th. J. van Roessel-Storm Carnaval (slot) Of de titel van het artikel van ds. Th. Rienks uit Zeist wel of niet goed is gekozen doet bij mij niet ter zake. Wel wil ik u danken dat u juist deze onthullende beelden in onze krant heeft geplaatst. Wij als buitenstaanders vellen er meestal een scheef en onrechtvaardig oordeel over. Ds. Rienks is het heiis niet met alles eens, zoals hij ook schreef, en hij heeft heel wat goede dingen naar voren gehaald waar wij als protestanten nog een voorbeeld aan kunnen nemen. Als Friezin ben ik de Limburgers en Brabanders (de originele caraavalvier- ders) echt wel uit een ander en begrij pender oogpunt gaan zien. Den Haag F. Buitenweg-Kunnen Israël (10) Ds. J. w. van der Hoeven heeft in zijn bewogen toespraken het christen dom in Nederland ernstige verwijten gemaakt. Zeer terecht. Wij waren in onze houding tegenover Israël anders dan Christus. Nu had ik van hem als dienaar van het evangelie zo graag nog een veel ernstiger verwijt gehoord. Waarom schoten we zo schromelijk tekort te genover het volk van God? We nemen Paulus zo graag als voorbeeld, vooral als hij zegt „ik ellendig mens". Heeft hij niet gezegd dat hij verbannen wil de zijn van Christus om hen te behou den? We zeggen nog wel „ik geloof", maar geloven wij nog zoals de schrift zegt? Mankeert er niet iets aan de verbinding met Jezus? Waren we in Hem gebleven dan was onze houding anders geweest. Door de toespraken van ds. v. d. Hoeven zullen velen hun onverschil lige houding tegenover Israël herzien. Daarmee is echter onze grootste zonde niet weggenomen. Jezus zei: „Mij, de springader van het levend water heb ben zij verlaten". Scheveningen F. A. E. Schütte JViet aanwezig (6) Waarom schrijft ds. v. d. Schaft achteraf het met de opvattingen van prof. Kuitert niet eens te zijn? Waar om is hij ter plaatse niet in broeder lijke discussie getreden? Hij is toch voorganger en geen ach terblijver? Het is best mogelijk, dat hij thans nog niet samen met prof. Kuitert kan optrekken. Dat kwam al voor bij Paulus en Markus (Handelin gen 15 vs 38). Maar het minste wat hij kan doen is toch wel dit eerlijk en open te zeggen als prof. Kuitert de moeite neemt in zijn buurt te komen spreken. Den Haag A. F. Ruijl PARIJS Een ernstige regie-fout heeft het bezoek van Nixon aan Parys nog delicater gemaakt dan het als was. Men spreekt van een politieke blunder, zelfs van ee diplomatiek incident, veroor zaakt door gebrek aan communicatie tussen president Nixon en zijn staf. Veel vriendelijkheid omgeeft Nixon in Parijs, maar de ontmoeting met generaal de Gaulle was nogal koel tjes. De Amerikaanse president zal verscheidene gesprekken met de ge neraal voeren over de wederzijdse betrekkingen. Foto onder: In Rome heeft het pre sidentiële bezoek tot ernstige onlus ten geleid, waarbij een dode en 53 gewonden waren. In het centrum van de stad leverden duizenden anti- Amerikaanse betogers slag met de politie, zoals hier, waar de Romeinse ordebewaarders ver in de minder heid waren, zodat ze een verdedigen de houding moesten aannemen. Aangekomen op het Parijse vliegveld Orly sprak Nixon een obligatie, nietszeggende redevoe ring uit in antwoord op een even vlak welkomswoord van de Gaulle. Van het één nog het ander zou iets bijzonders te melden zijn ge weest, ware het niet dat Nixon een veel warmere, een veel per soonlijker en een voor de Fransen president bepaald strelende speech had willen houden. Omdat exemplaren hiervan onder embargo waren uitgereikt in de persvliegtuigen, die president Nixon op zijn vijflandentour volgen, werd dze affaire, die een verantwoorde lijke minister, waar dan ook, zijn portefeuille zou kosten, in de open baarheid gebracht. Nog erger De zaak werd nog erger gemaakt door de openingsverhalen in de Pa rijse avondbladen. Onder grote, ju belende koppen brachten ze de niet uitgesproken redevoering van Nixon. Alleen France-Soir had nog kans gezien de werkelijk uitgesproken tekst gedeeltelijk af te drukken, enorm haastwerk, wat duide ijk te merken was aan de kop van het oude stuk, die was blijven staan. In het Amerikaanse kamp heerste gisteravond grote ontsteltenis over het nog steeds onbegrijpelijke gebeu ren. Men was er zich van bewust dat generaal de Gaulle zich diep ge griefd moest voelen. Men sprak zelfs van een belediging, van een aantasting van diens eer en goede naam. Een woordvoerder van het Witte Huis gaf (waarschijnlijk op instigatie van president Nixon) een verklaring uit, waarin om het nóg erger te maken gesteld werd dat de laatste volledig achter de uitgesproken én de niet uitgesproken redevoering stond. Koel (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PARIJS Hoever liggen de standpunten uit elkaar? Het is misschien de belangrijkste vraag, hier in Parijs, na het wantrou wen, dat is ontstaan door de po litieke moeilijkheden in Huize Europa, die de vorige week nog verhevigd werden door de zoge naamde affaire-Soames. Nu zullen Europa en zelfs de NAVO waarschijnlijk minder aan de orde zijn dan het topgesprek, dat president Nixon in Moskou wil gaan voeren zonder de Gaulle en dat zal beslist wel tegen diens zere been zijn de vrede in het Nabije Oosten, de oorlog in Viet nam of de geplande atoomstrijdkracht van Frankrijk. Nixon moet daarbij oppassen alle dialogen worden nauwgezet vertaald de 78-jarige generaal niet opnieuw te kwetsen of voor het hoofd te stoten. Dat de generaal zelfs in kleine din gen groot wil zijn, bewijst de entoura ge, die hij voor het Amerikaanse ge zelschap heeft verordineerd. Overal de Stars and Stripes, en dat is heel wat in het altijd zo tricolore achtige Parijs, en overal een warme, bondgenootschappelijke sfeer alsof er tussen Frankrijk en de Verenigde Sta ten nooit echte moeilijkheden zijn ge weest. Incidenten Duizenden gendarmes stonden gister avond in het Quartier Latin om even tuele anti-Amerikaanse betogingen de kop in te drukken. Van incidenten is weinig sprake geweest, 's Morgens wa ren er alleen wat ruiten ingegooid van Amerikaanse kantoren in Parijs. Ook zouden er als voorzorgsmaatregel en kele communisten, extremisten en nihi listen zijn gearresteerd. De grote en sterke politiemacht, die tot en met zondag op de been is, zorgt ervoor dat de routes, die voor Nixon en zijn gezelschap zijn uitgestippeld, telkens weer hermetisch worden afge sloten. Dit geeft het Parijse verkeer nogal wat oponthoud, maar aan de andere kant heeft men de zekerheid van een snelle, vlotte en veilige door tocht. Nixon maakt in Parijs en Versailles (hij confereerde vandaag in het nog door Lodewijk XIV bewoonde grote Trianon) gebruik van de nieuwe, op vallend lange Citroën van president de Gaulle. De generaal liet deze wagen maken, toen Johnson, de vorige Ame rikaanse president zijn befaamde li mousine van een half miljoen dollar bestelde. De wagen is 17 centimeter langer dan die, welke voor presidentiële evenementen in Washington wordt ge bruikt, maar niet zo zwaar gepant serd. Kort voor Nixons vertrek naar Pa rijs had zijn woordvoerder Ziegler in Rome meegedeeld, dat de president de vier regeringsleiders van België, Engeland, Italië en West-Duitsland voor een bezoek aan Washington heeft uitgenodigd. De data voor de bezoeken zijn nog niet vastgesteld. Toen Nixon in Londen was had hij premier De Jong en minister Luns telefonisch uitgenodigd voor een be zoek. A s de gebruikte versie vergeleken wordt met de oorspronkelijke, valt meteen op dat met straffe hand alle passages zijn geschrapt, waarin pre sident de Gaulle en de Grandeur van Frankrijk worden geroemd. Er is van een opzettelijke koelkasttechniek sprake. Men ziet de ijspegels als-het- ware aan een plafond hangen. Dit had president Nixon ongeveer willen zeggen: „een natie, welker leider getoond heeft dat de geschie denis niet eenvoudigweg haar oop heeft, maar dat zij wordt gemaakt." (sprekend over Frankrijks of Ame- rika's" oudste bondgenoot"). „Amerika en Frankrijk zijn altijd verbonden geweest door grote, avon tuurlijke ontdekkingsreizenWe zullen de leuzen van vroegere ge schillen niet herhalen in ons pogen nieuwe zin te geven aan ons geza menlijk westers doel. We zullen uw overtuigingen respecteren; we zul len ernaar streven nieuwe terreinen van gezamenlijk begrip te vinden; we zullen spreken, maar we zullen ook luisteren, want zonder Frankrijk is er geen Europa mogelijk. Zowel uw continent als onze wereld hebben behoefte aan uw inzicht en aan uw ervaring. Het geniale en de glorie van Frankrijk is dat zijn grote man nen meer zijn dan internationale fi guren Weinigen „Weinig leiders van de moderne wereld denken zo breed als u. me neer de president. Weinigen hebben de grote historische feiten uit het verleden zo goed begrepen. Weinig hebben zo duidelijk over de toe komst nagedacht; weinigen hebben zo goed in aanmerking genomen het samenspel van krachten, dat gebeur tenissen maakt, de motiveringen van mensen en volkeren, de subtiele tra dities die achter de houdingen van het moment liggen. U heeft eens op gemerkt dat Frankrijks missie altijd menselijk en universeel is geweest en ook zal blijven. Frankrijk en de Verenigde Staten delen deze mense lijke en universele doeleinden. Beide landen houden van de vrijheid." Beide landen houden van de vrij heid. Beide zoeken naar gerechtig heid en menselijke waardigheid. Bei de zijn trots op de onafhankelijk heid, en toegewijd aan hun mens lievende orde, die de vrijheid moge lijk maakt. Onze opdracht is duide lijk: Met elkaar van mening verschil len wanneer dit noodzakelijk is, maar altijd bereid samen te werken in de bouw van een vredesstructuur met vrijheid". En dit is de zo goed als enige pas sage over generaal de Gaulle, die president Nixon bij zijn aankomst op Orly gebruikte: „Persoonlijk spre kend zie ik de gelegenheid tegemoet om van uw oordeel en uw raad ken nis te nemen. Niet alleen ten aanzien van de betrekkingen tussen onze lan den, maar ook, en zelfs meer, op het punt van de grote problemen, die de wereld verdelen. Uw oordeel dus hoe de Verenigde Staten hun rol in het oplossen van al deze problemen het beste kunnen vervullen." Een woordvoerder van de Quai d'Orsay wilde gistermiddag nog geen commentaar geven. „Let op het gala banket vanavond in het Elysée. op de toast, die Nixon uitbrengt. Mis schien komen er zinsneden in voor uit de oorspronkelijke tekst". Bruidsjapon van het Londens huis Franka, die de titel Mid zomer meekreeg. Dat laatste kan afgeleid worden uit de bloemen rijke hoed, die ontworpen werd door Vernier. Als praktische moeilijkheid moet een belem mering van het gezichtsveld ge noemd worden. Tranen van ont roering kunnen zo echter ver borgen blijven. speech door een ijskoude te vervan gen, kan op vele punten slechts ge gist worden. Vaststaat dat Henry Kissinger, de voornaamste adviseur van president Nixon. niets met de oorspronkelijke versie te maken heeft gehad. Even vast staat voorts, dat, toen, op zijn aanraden, de wel komstrede gewijzigd werd. niemand heeft stilgestaan bij het feit dat deze reeds gestencild was en onder em bargo aan de pers zou worden uit- En 's avonds We hebben daarop gewacht. En in derdaad kwam Nixon gisteravond laat op enkele passages, die hij 's middags niet had willen uitspre ken. Voordat hij een dronk uitbracht op zijn gastheer, prees hij diens in zicht, ervaring en kwaliteiten. Gene raal de Gaulle, zo zei hij, had „de visie om over een crisis van het mo ment heen te zien, een visie op de krachten die in de wereld aari het werk zijn. Daarom was hij in staat beslissingen te nemen, die in de ge schiedenis gegraveerd worden, en niet alleen in de krantekoppen een dag later." Tevens had Nixon opge merkt, dat de grandeur van het lei derschap weerspiegeld werd in het karakter van een groot man. Wat er precies gebeurd is, toen het besluit genomen tverd de warme J greikt. Het verhaal gaat dal het Ameri kaanse staatshoofd de eerste, niet gebruikte redevoering zelf ontwor pen heeft, en door een tekstschrij ver hij heeft er drie op zijn Euro pese reis meegenomen heeft la ten kuisen. Toen hij de tekst aan Kissinger voorlegde, moet deze geconcludeerd hebben dat de andere Europese bondgenoten er wel eens aanstoot aan zouden kunnen geven, en dat er daarom een totaal andere versie I moest worden gemaakt. Hoe het ook zij, en of het incident ïu al besloten wordt beschouwd of niet, de toekomst van de 29-jarige woordvoerder van het Witte Huis. Ron A. Ziegler, hangt aan een zijden draad. Als verantwoordelijk persoon voor de hele publiciteit over en rond de president heeft hij, of althans zijn apparaat, duidelijk gefaald. In Amerikaanse perskringen be grijpt men trouwens niet goed, waar om de belangrijke functie van de woordvoerder van het Witte Huis toe vertrouwd werd aan een persoon, die in de politieke sfeer totaal geen er varing heeft. Ziegler is van oorsprong een reclameman, die met succes public relations van Disneyland heeft gevoerd, en later, tijdens de verkie zingscampagne, met evenveel succes de beperkte relaties van de toen nog kandidaat-president Nixon onderhou den heeft. Aan deze laatste verdienste heeft hij zijn huidige positie te danken. Bij zijn eerste buitenlands optreden in Brussel, nu bijna een week geleden, viel al op dat hij van de internationale politiek weinig of niets begrijpt, en ook niet in staat is de wereldpers op praktische wijze tegemoet te treden. Dr. Schuring: ..De Achttien" wordt succes [?9 Vier topfiguren uit de Neder landse rechtspraak op de eerste rij van de Haagse Rolzaal, waar gisteren het vandaag afgesloten congres over straftoemeting be gon. Van links naar rechts: prof. mr. J. M. van Bemmelen, eme ritus-hoogleraar strafrecht in Leiden, prof. mr. L. H. C. Huls man, hoogleraar in het straf recht, strafprocesrecht en de criminologie te Rotterdam, mi nister prof. mr. Ch. F. Polak van Justitie en mr. G. E. Lange- meijer, procureur-generaal van de Hoge Raad. Minister Polak op congres: DEN HAAG „De geweldige maclit van de straftoemeting moet voor iemand met gevoel voor verantwoordelijkheid lood zwaar wegen. Ik kan gemakke lijker over een wet beslissen, dan DE BILT Een zo sombere winter als de afgelopen drie winter maanden In De Bilt werd geregistreerd, is tot dusver in deze eeuw nog nooit voorgekomen, zo heeft het KNMI medege deeld. Ditmaal werd 113 uur zon genoteerd tegen 167 uur normaal. De winter van 1922/'23, die tot dusver de somberste was. had nog 117 uur zon ge bracht. vier uur meer dus dan het afgelopen tijdvak van drie maan den. Opmerkelijk is ook dat de juist geëindigde maand februari de tiende opeenvolgende maand is, die gemiddeld over het igehele land somberder is dan normaal. Na april van het vorige jaar zijn alle maanden te somber geweest. Van de laatste vijf winters kan overi gens worden gezegd dat zij zonder uitzondering aan de sombere kant wa ren. De afgelopen winter kon echter niet tot de natte winters worden ge rekend. Gemiddeld is in ons land ongeveer millimeter regen sneeuw gevallen tegen 175 millimeter normaal. Het was de minst natte Winter sedert die van 1963/64. De temperatuur was te De Bilt gemiddeld bijna een graad onder normaal. December en februari waren koude maanden, januari anders de| koudste van de drie win termaanden bracht ditmaal het minst koude weer. In de Bilt heeft het op 48 dagen gevroren te gen op 41 dagen normaal. over een gratieverzoek van één enkele man." Dit zei gisteren de minister van justitie, prof. mr C. W. F. Polak, op een tweedaags congres over de straf toemeting in de Nederlandse rechtspraak in Den Haag. De bewindsman drong er bij de vele aanwezige studenten op aan eens ernstig te overwegen om zitting te nemen in de strafkamer of zich als jurist in te zetten voor het openbare ministerie. Hieraan, aldus minister Polak, is grote behoefte. „Gevangenen moeten op humane wijze bejegend worden, maar de vei ligheid van de maatschappij gaat bo ven alles", vond mr. Polak. „Het doeleinde van de straf is nog altijd vergelding. Daarom ook zitten er nog altijd drie Duitse oorlogsmisdadigers achter slot en grendel." Mr. G. E. Langemeyer. procu reur-generaal bij de Hoge Raad, en prof. mr. L. H. C. Hulsman, hoogle raar te Amsterdam, droegen later stof aan voor discussies in een aan tal door studenten gevormde secties. Zij deden dat door kanttekeningen te plaatsen bij een daartoe in de Rol zaal „opgevoerde" rechtszaak inzake een verduisteringsgeval onder voor zitterschap van mr. A. R. Jolles, vi ce-president van de rechtbank te Rotterdam. Het tweedaags^ congres werd bij gewoond door 20 leden van de rech terlijke macht. 10 leden van het Openbaar Ministerie, 25 hoogleraren en wetenschappelijke ambtenaren, vertegenwoordigers van het ministe rie en reclasseringsorganisaties en circa 140 studenten. De bevindingen van de congressis ten worden vandaag na afloop van de sectievergaderingen in een aantal conclusies samengevat. (Van een onzer redacteuren) BERKEL EN RODENRIJS Dr. H. A. Schuring, landelijk se cretaris van de CHU en lid van de Tweede Kamer, vindt het jammer dat de AR-fractieleider, de heer Biesheuvel, schoten voor de boeg lost. Het lijkt wel of hij bang is verwijten uit zijn eigen partij te horen en krampachtig probeert de indruk te vermijden dat hij niet progressief zou zijn. De heer Schu: sprak voor de Berkel en Rodenrijs, 1 een schot, omdat hij geen alternatief zag :huring, die gisteravond CH-Kiesvereniging van enrijs, loste op zijn beurt at hij geen alternatief zag voor de huidige regcringscombinatie. De progressieve concentratie van par tijen kan immers worden afgeschreven. „Als de christelijke partijen elkaar loslaten, wordt het land onbestuurbaar", zei hij. „Daarom moeten we doorgaan met het samenwerkingsverband, prin cipieel en praktisch". Verder sprekend over de AR-fractie leider zei de heer Schuring: „Het zou interessant zijn als de heer Biesheuvel ook eens een schot in de richting van de AR-ministers waagde. Hij doet het nu alleen in de richting van de VVD." STIJLBESEF Achteraf blijkt Biesheuvel je te laten schrikken met een klappertjespistool. Deze grapjes bevorderen de goede sfeer niet. Vroeger had de AR-PartU meer stijlbesef. Na deze kritische woorden verzeker de de heer Schuring, dat de ARP-partij in het gesprek van de Achttien volko men loyaal is. De A.R. zyn het meest enthousiast en de zwoegers van het ge zelschap. „Ik zie de Achttien een succes worden", aldus de Unie-secretaris. Hij sprak zich uit voor uitvoeriger communiqué's en een persconferentie van de voorzitters na een vergadering van de Achttien. De heer Schuring sprak verder uit voerig over het huidige politieke stelsel en vernieuwing van eigen partij. De vier resoluties van de partijverga dering anderhalf jaar geleden zijn zo goed als uitgevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5