L.J.A.-gebouw geopend aan de Hooglandse kerkgracht Tsjechoslowakije in beeld Okupanti Verpleger Harsta kreeg zilver Niet veel slachtvee op Leidse veemarkt GEMEENTELIJKE OPLEIDINGS SCHOLEN VOOR OPENBAAR ONDERWIJS TE KATWIJK «Btoskva PROVOUN Piano overheerste op concours Chr. Ly ceum Dr. Lieftinck officier orde van Oranje-Nassau DE EUROPESE MUSTANG: FORD CAPRI NU IN HOLLAND, LEIDEN: STADSGEHOORZAAL Bank geeft 1000 voor zwembad KAAS ,De Landbouwer' AANGIFTE VAN LEERLINGEN Toneelspel voor landbouw jeugd jdèle domui «empsyrranaiMe pHK HEKHBb-rxtsanr R.A ?TfL 't-.GOQ At zije Svoteda tvLSjH Fotocursus D. Kruyt Foto D. Kruyt Directrice Henderson nam afscheid van vakschool Hervormde Scholen Rijnsburg TIJDELIJK ONDERWIJZER(ES) EX-POLITIEKE GEVANGENEN KWAMEN IN LEIDEN BIJEEN NIEUWE IE1DSE COURANT ZATERDAG 1 MAART 1969 LEIDEN Vanmiddag opende voorzitter E. Ackermans van de stichting Leidse Jeugd-Actie het nieuwe LJA-onderkomen in het voormalige Ydo-gebouw aan de Hooglandse Kerkgracht. Hij stond stil bij de vroegere bestemming van het gebouw en het verdwijnen- de ambacht van het steendrukken, dat hier werd beoefend, een tech niek, die de hoogste eisen stelde aan vakmanschap en estetisch in zicht. Dit zijn hoedanigheden, die ook bde creatieve handvaardig heid noodzakelijk zijn, aldus de heer Ackermans. Daarnaast zullen in de LJA-ver- gader- en discussieruimten het ge sproken en geschreven woord een belangrijke rol gaan spelen. In het jeuigdmuseum, ook ondergebracht in dit gebouw, zullen die voorwer pen worden verzameld en geëxpo seerd, die eigenlijk nog geen antiek zijn maar die toch ook niet meer worden gemaakt. Expositie De LJA is dankbaarheid verschul digd aan het gemeentebestuur, dat ervoor zorgde, dat dit gebouw weer bruikbaar is geworden en speciaal wilde de voorzitter de heer Trou- wee bedanken, die als bouwkundige Advertentie Voor Centrale Verwarming Grimbergen Noordermeer Vliet N Z. 19-20 - Rijnsburg VOORSCHOTEN Gistermid dag heeft burgemeester L. de Kool door middel van het aftekenen van eeoi cheque de vestiging van de A. Evelcens, die de door de bank straat officieel geopend. Lachende derde bij deze officiële opening was de voorzitter van de Stichting Re creatie Bad Voorschoten, de heer A. Eveleens, die de doo rde bank aangeboden cheque ten bedrage van f 1000 van de burgemeester in ont vangst mocht nemen. De Alg. Bank Nederland is de zevende bankinstelling in Voor schoten. Binnenkort zal ook eon tweede vestigïng van de Alg. Bank Nederland in Voorschoten plaats- vinder! Het bankgebouw is gevestigd in een nog vrij nieuw pand, waarin eerst een supermarkt was onderge bracht. Burg. De Kool noemde de vestiging van de bank in het cen trum een aanwinst voor Voorscho ten. naast zijn dagelijks werk het ver beteren van de accommodatie voor zijn rekening heeft genomen. Jeugd- museum en padvindersruimten zijn nog niet helemaal ingericht zodat de officiële ingebruikneming daarvan nog even op zich moet laten wach ten. De voorzitter vroeg ten slotte aan dacht voor het geëxposeerde werk van de handenarbeidscursisten, van wie een aantal deze week het exa men A aflegde. Van de cursusleiders maakten de heren Rosdorff en Labondus zich ook verdienstelijk bij het gezellig en bruikbaar maken van de verschillende ruimten; me vrouw Steijnbach gaf waardevolle adviezen. Foto: Een hoekje van de ex positie in het vanmiddag geopende gebouw. is een kwestie van vertrouwen. Wij garanderen U uitsluitend de le KWALITEIT. Voorstraat 36 Leiden Het weer van de laatste weken heeft de markthandel niet bevorderd. Vooral op de afdeling runderen is dat merkbaar. Daar komt nog bij, dat er schijnbaar niet veel slachtvee aanwezig is of dat de eigenaren nog niet geneigd zijn hun beesten af te stoten, hoewel het jam mer is, dat hierdoor minder dieren op de markten worden aangevoerd. Daartegenover staat, dat de omzet ten in de slagerijen voor wat het rundvlees betreft, reden tot klagen geven. Aanbod en vraag zijn beide niet groot en daaraan is het dan wel te danken, dat de verkoopprijzen hoog blijven. Het koude en trieste weer heeft eveneens gevolgen voor de aanvoer van biggen en lichtere varkens. We liswaar was de aanvoer gisteren gro ter dan vorige week, maar toch komt het niet tot grote aanvoeren. Daardoor blijft ook deze diersoort duur. Ook de gebruiksvee-afdeling geeft nog een winterse aanblik. Zaken van allure worden nog niet gedaan. Men wacht op voorjaarsweer. De handel in melkkoeien was dan ook rustig. Levendig was het handelsverloop ze ker niet. Hetzelfde beeld viel waar te nemen bij de varekoeien. Jongvee en nuchtere kalveren wa ren er nog maar weinig, zodat het moeilijk is hier een juiste weergave te geven van wat er leeft en wat er zo al niet wordt verwacht. Toch was ook hier voor weinig geld niets te koop. Slachtvee, runderen: de slacht- veemarkten gaven de afgelopen we ken een minderende aanvoer te zien. Weliswaar worden nog wat runderen aangevoerd (v.w. bijna 900 stuks), maar toch bleef alles duur. Alleen de mindere kwaliteiten moesten een (kleine) veer laten. De extra kwali teit steeg echter in prijs. De vette kalveren werden ongelijk verhandeld. Nog steeds is de export voor alle leerjaren aan de Boorsmaschool, le Gemeentelijke Opleidingsschool voor Openbaar Onderwijs, hoofd C. Remans, Piet Heinlaan 46, tel. 4538, Voorstr. 100. Katwijk a. Zee en aan de 2e Gem. Openbare Opleidingsschool straat. Katwilk, Hooraespolder. straat. Katwijk, Hoornepolder. De opleiding voor gymnasium. Atheneum, Havo en Mavo geschiedt in 6 jaar. Cursus Frans na de schooluren. Inschrijving elke schooldag, liefst vóór 16 mei, aan de beide scholen van half negen tot 4 u. of aan het huisadres van het betreffende hoofd der school. Leerlingen voor klas 1 moeten vóór 1 oktober 6 jaar zijn. naar Italië van geringe omvang. Toch werden de aangevoerde dieren duur verkocht. De hoogste notering liep op tot f 4,30. Wolvee: voor wat de aanvoer be treft leven we in het gebruikelijke dieptepunt, (februari). Wel is er veel vraag, zodat deze dieren vlug ver kocht werden tegen hoge prijzen. Varkens, slachtvarkens: beurshan del. Vorige week duurder. De afgelo pen dagen gaven de indruk, dat de prijzen zich in dalende lijn bewogen. Toch, gezien de vraag, zowel van binnen- als buitenland, mogen de mesters niet klagen. De ver koopsprijzen liggen erg hoog. Biggen en lichte varkens: gisteren een grotere aanvoer dan vorige week. De handel was redelijk en aangezien de slachtvarkens een goe de prijs opbrengen, liggen de prijzen van biggen en lichte varkens nogal hoog. Beneden de f 100 kocht men echt geen goede Hollandse big. Gei ten: vlot SASSENHE1M De jongeren organisatie van de Hollandsche Maatschappij van landbouw kon gisteravond zelf geen toneelspel op de planken brengen. „Door diverse omstandigheden", vertelde voor zitter C. van Zadelhoff, veront schuldigend. „We streven er altijd wel naar". Toch ontbrak de traditionele toneel hoofdschotel niet op de jaarlijkse contact-feestavond van de Sassen- heimse landbouwjongeren. De af deling Nieuwveen toonde zich een volwaardig vervanger met „Ge broken trots", een spel van A Broere en geregisseerd door A. van Rossen berg. Er kleefde aan dit „jongerenspel" eigenlijk maar één groot bezwaar. De jeugdige acteurs en actrices ken den de rollen van ouderen weinig geloofwaardigheid geven. De ver houding moeder-kind was bijvoor beeld geheel zoek. Het spel zelf vergoedde evenwel veel. De Skyliners uit Leiden zorgden voor muziek tijdens het gezellig samenzijn later. Hoog en laag water KATWIJK AAN ZEE Zondag: hoog water 2.35 en 14.48 uur; laag water 10.33 en 22.56 uur. Maandag: hoog water 3.10 en 15.20 uur; laag water 11.12 en 23.32 uur. PLMOUPOOPOfiU Sotoarë 13T8.HAIEAES0! klv» •4— DM! YEAflfflrME!, Afscheid Rijksmuseum Natuurlijke Historie LEIDEN In een besloten bij eenkomst in het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie nam gisteren dr. M. A. Lieftinck wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid. Dr. Lieftinck vertrok na zijn studie in biologie in Amsterdam naar Java voor een betrekking aan het zoölogische museum te Buiten zorg, waarvan hij in 1938 directeur werd. Hier kwamen vooral ook zijn organisatorische kwaliteiten tot uiting. In 1954 keerde de heer Lieftinck naar Nederland terug om in dienst te treden bij het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie. Zijn wetenschap pelijke verdiensten werden door de universiteit van Bazel gehonoreerd met een eredoctoraat in 1951. Zijn onderzoek ligt voornamelijk op ento mologisch terrein, waarbij in het bij zonder libellen en bijen zijn belang stelling hebben. Burgmeester jhr. Van Eijsinga sprak dr. Lieftinck in de collegezaal toe en speldde hem de versierselen horende bij het officierschap in de orde van Oranje-Nassau op. Verder voerden het woord de di recteur van het museum, prof. dr. L. D. Brongersma, de voorzitter van de entomologische vereniging dr. G. Barendrecht en dr. A. Diakonoff na mens vrienden en collega's. De toe spraken gingen vergezeld van vele geschenken. VERLOREN EN GEVONDEN IN ZOETERWOUDE ZOETERWOUDE In de afge lopen periode werden de volgende voorwerpen als verloren gemeld: herenpolshorloge, leesbril, akten- tas met boeken, bruin leren por temonnee inih.: geld en sleutels, 2 autosleutels, 1 paar groene hand schoenen. Gevonden: Perzische kat, linker heren handschoen, grijze 1. hand schoen, 2 lipssleutels, 2 bankbiljet ten, vulpen, regen broek, donker beige jas, sjaal, paar wollen wan ten. PTT pet. Inlichtingen op het politiebureau aan de Noordbuurtseweg. a.s. maandagavond 8 uur in ..NOORDZEE" Onder de hete hemel van Marokko. Causerie met 6/6 dia's door de heer HUGO LIEBE. TOEGANG VRIJ KATWIJK RIJNSBURG LEIDEN Als gevolg van de inval van de Russen in Tsjecho slowakije op 21 augustus van hei vorig jaar worden wij nog dagelijks herinnerd aan de trieste wanhoopsdaden en politieke consequenties, die deze inval voor het Tsjechische volk meebrengt. Een unieke ten toonstelling van vlugschriften, muurkranten en foio's van die augus- tus-dagen is, na Frankfort en Amsterdam, nu ook in Leiden te be zichtigen. Qank zij de cineast Hans Moolenbel, die in het pand Lammer markt 39 deze expositie heeft ingericht, kan men kennis nemen van het verzet van dit volk. Voor een kleine besloten groep zullen ook enkele bijzondere films worden vertoond. De tentoonstelling duurt de hele maand en is behalve maandag en vrijdagmiddag van 9 tot 6 uur open. Foto: Een beeld van de expositie. LEIDEN De heer G. Harstra vierde gisteren zijn veertigjarig ju bileum als verpleger van de psychia trische inrichting Endegeest. Burge meester Van der Willigen speldde hem gistermiddag de zilveren me daille, behorend bij de orde van Oranje-Nassau op de borst. In zijn toespraak tot de jubilaris noemde de burgemeester hem een bijzonder vitaal man, van wie men niet gauw zou vermoeden, dat hij al aan een veertigjarig jubileum toe is. Hij bedankte de heer Harstra voor alles wat deze verpleger heeft ge daan vot-* de lijdende medemens. De nu zestigjarige heer Harstra trad op 15 januari 1929 in dienst van Meer en Bosch als leerling-verpleger te Heemstede. Op 2 juli 1934 werd hij aangesteld bij Endegeest; per 1 juli 1956 werd hij overgeplaatst naar de Jelgersmakliniek. Ook geneesheer-directeur drs. C. P. J. Stotijn en prof. dr. J. Bastiaans spraken de jubilaris, die is opge klommen tot eerste verpleger A en die gisteren gelijk met pensioen ging hartelijk toe Foto N. van der Horst LEIDEN Mejuffrouw H. H. F. Henderson nam gistermiddag afscheid van de „Vakschool voor Meisjes voor Leiden en omstreken". Zij is ongeveer elf jaar als directrice aan deze huishoudschool verbonden geweest. Officieel beëindigt ze van daag (1 maart) haar loopbaan, de dag waarop haar opvolgster, me vrouw P. Rarreau-Mühring, waarne mend directrice, haar taak over neemt In de vakschool aan het Rapen burg waren veel collega's en oud-collega's aanwezig om haar de hand te drukken. De voorzitter van het schoolbestuur, mr. M. C. de Graaf vond het jammer, dat ze weg ging. Hij wees op de vele goede ei genschappen van mej. Henderson en bood haar een drinkbak voor vogels in de tuin aan. Ook burgemeester Van der Willigen gaf van zijn be langstelling blijk. Namens de collega's sprak mej. F. Kuenen enkele woorden van waar dering, die ze vergezeld liet gaan van een armband. Van mevrouw T. W. Noordman-van Mechelen ontving ze namens de directrices van de overige huishoudscholen bijzettafel tjes en van de leerlingen, die eer gisteren al afscheid hadden genomen van hun directrice, kreeg mej. Hen derson een tuinparasol. LEIDEN Onder auspiciën van de leerlingenvereniging Amicitia et Animo juncti", van het chr. lyceum dr. W. A. Visser 't Hooft, werd gisteravond in de aula een muziekconcours gehouden. De re gie was goed. Alles verliep vlot en achteraf bleek, dat men liefst drie kwartier op het geplande tijd schema had ingelopen. Wie het programma met enige aandacht bekeek, deed tenminste drie inte ressante ontdekkingen. Van de elf kandidaten bespeelden er niet minder dan acht de piano; de overige drie waren met resp. het orgel, de hobo en de alt-blokfluit dus ver in de minderheid. Een evenzeer „behoudende" ten dens sprak uit de programma-keus. Behalve Bach en Handel was alles romantiek (Debussy is dan daarbij, op goede gronden, inbegrepen). Verder deed zich weer eens de re latie tussen exacte studie en muziek kennen. De middeleeuwen erken den dat door de muziek in het „quadruvium" op te nemen, open lijk. De romantiek heeft ons van die oude waarheid trachten te ver vreemden. Zeven bètha's en 2 b's is toch wel een opmerkelijk hoog aan tal. De andere twee solisten kwamen uit een a-klas en de m.m.s. Of was het alleen maar een vlucht uit de wiskunde naar de romantiek.... Over 't algemeen werd er ver dienstelijk gemusiceerd. De tech niek was gemiddeld voldoende. Maar de muzikale zegging en de voor dracht waren meestal niet of nau welijks overtuigend. Het tempo was vaak wat te traag. Toch moest men hier ook met vol doening constate-en, hoe deze jon gelui. die hun beperkte vrije tijd aan een van de allermooiste liefheb berijen geven hierin tot goede re sultaten kunnen komen. De jury, bestaande uit de heren Ad. Hoogenboom (directeur Leider- dorpse muziekschool), A. van Ka pel (muziekdocent chr. lyceum) en R. Reuvers (leraar aan de Leider- dorpse muziekschool), had het, naar de heer Hogenboom bekende, moei lijk gehad. Hij miste heel wat andere instrumenten en hoopte, dat bij een volgende gelegenheid de verschei denheid groter zou zijn. De jury vond ook, dat vele kandidaten iets te hoog hadden gegrepen. Aan de organist Wim Hagen (2 bètha) werd de eerste prijs toege kend. Jeanne Dane (5 bètha), pia niste, solistisch en als begeleidster, kreeg de tweede en de jongste kan didaat, Rich Huying (chr. lyceum Zuidwest, lb), ook een pianist, kreeg de derde prijs. Jod. van Wolfswinkel Zonnebloem op de markt VOORSCHOTEN Tussen de kramen op de weekmarkt stond gis teren ee nkraam, waarin de leden van De Zonnebloem hun idealen aan de man brachten. Het liet de- marktbezoekers niet koud en De Zonnebloem boekte in totaal 150 nieuwe leden. Aan de Koningin Wilhelminaschool wordt voor zo spoedig mogelijk ge vraagd een Inlichtingen en brieven: R. Jagersma, hoofd der school, Graaf Florislaan 18, Rijnsburg. Telefoon 01718-3556. Contessa heropend LEIDEN Burgemeester Van der Willigen heeft gistermiddag de boe tiek Contessa heropend. De zaak is belangrijk vergroot en vernieuwd. Men heeft het ernaast gelegen pand, waarin Loomans modehuis was ge vestigd. erbij getrokken. Architect Kees Bik heeft van de benedenver dieping van beide panden een smaak vol geheel gemaakt. Bij de opening zei de burgemees ter, dat Leiden echt behoefte heeft aan fijne speciaalzaakjes (Contessa verkoopt lederwaren). Zij maken de stad nog aantrekkelijker voor kopers uit Leiden en omgeving. LEIDEN Bij het begin van de ledenbijeenkomst welke de .Leidse afdeling van de Ned. Vei'. Ex. Po litieke Gevangenen uit de Bezet tingstijd donderdagavond hield in die Hans Sohitzlerzaal van de Joodse Gemeenten aan het Levendaal her dacht de voorzitter de enkele dagen geleden overleden premier van de staat Israël, Levi Esjkol en het overleden lid van de afdeling de heer Harteveld. De heer A. J. Jongeleen, leidde met „een praatje en een plaatje" de leden rond door Leiden en nam hen mee op een reis door Marokko en Spanje. Een prettige mededeling was de onverwacht goede reactie van de leden op de suggestie van het be stuur om voor het 25-jarig be staan van de afdeling in 1970 een klein fonds te vormen, wat reeds tot een niet onbelangrijk bedrag was uitgegroeid. De heer Jongeleen kreeg het woord en vertelde op de van hem bekende gemoedelijke wijze over het ontstaan en opkomst van de stad Leiden maar ook van de te ruggang en de armoede en ellende die in Leiden hebben geheerst, om daarmee de aanwezigen een duide lijker inzioht te geven bij het be zien van de daarna door hem ver toonde zeer fraaie kleurendia's Na de pauze „reisden" de leden met de heer Jongeleen mee vanaf Schiphol naar Alicante waar werd overgestapt op de „Hermes" om de oversteek te maken naar Noord- Afrika. Met een kijkje op de rots van Gibraltar, compleet met de on vermijdelijke apen en bijzonder fraaie opnamen van een stierenge vecht. besloot de heer Jongeleen zijn serie kleurendia's.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4