Kleuters in 1971 gedupeerd door verkeerde voorlichting Zwemles zesjarigen Leiden en omgeving WEEKAGENDA test 'm zelf rally winnaar Dienstweigeraars legden drie kwartier werk neer Ook aan Leidse kweekschool veel te weinig aanmeldingen Nog geen inkrimping buslijnen M. en K. Architect Nieuwkoop wordt niet vervolgd Actie Zeehospitium duurt nog voort DE FORD CAPRI NIET ZOMAAR" 'N AUTO NU IN DE STADSGEHOORZAAL Samenwerking tussen Vlaardingse zwemschool en Leidse Overdekte Beroepschrift Spadon Leiden GEBR. VAN ULDEN GARAGE POELGEEST Verplegers protesteren tegen overplaatsing uit Endegeest Raad verlengt schorsing Dodelijk ongeval op Sehipliolweg NIEUWE IEIDSE COURANT ZATERDAG 1 MAART 1969 LEIDEN Met alle funeste gevolgen van dien voor liet jonge kind dreigt voor 1971 een ernstig tekort aan kleuterleidsters. Vooral in de Randstad (dus ook in Leiden en omgeving) valt te vrezen, dat veel jonge kinderen in de leeftijd van 4 tot 6 jaar de levensfase, die voor een groot deel bepalend kan zyn voor ontwikkelingen op latere leeftijd verstoken moeten blijven van kleuteronderwijs. Van de aangekondigde en beloofde verlaging van de leerlingenschaal (van 40 kinderen per klas mocht de norm ieder jaar met twee kinderen omlaag gebracht worden) zal hoegenaamd niets terechtkomen. Integendeel, de besturen van de kleuterscholen zullen worden gedwongen met de oude schaalen lange wachtlijsten te werken. vindt overigens ook het cijfer van 2500 te klein. Veel van de afgestu deerden komen namelijk in het ge heel niet bij het kleuteronderwijs terecht. De miesjes blijken door hun opleiding bijvoorbeeld ook geschikt voor andere functies, zoals leidster in de speelzalen van een ziekenhuis. Bovendien is bij de kleuterleidsters een vrij sterk verloop door huwelijk. Er is altijd een aantal meisjes, dat vrij spoedig na het behalen van het diploma in het huwelijk treedt; al dus mej. Ter Beek. Hoewel de situatie zich inmiddels weer ten goede schijnt te keren, wat de kweekschool in Leiden betreft, (de aanmeldingen komen voor het nieuwe cursusjaar weer in normaal tempo binnen) verdriet het de schoolleiding zeer, dat de kleuter de dupe dreigt te worden van een onge lukkige samenloop van omstandighe den en kortsluitingen op voorlich- tingsgebied. De hoognodige verlaging van de leerlingenschaal, die het uiteindelijk mogelijk moest maken, dat de leidster meer tijd voor ieder kind afzonderlijk beschikbaar krijgt, dreigt nu vertraagd te worden. Deze sobere prognose sprak giste ren de leiding van de bekende Leidse kweekschool voor voorberei dend onderwijs, de Haanstra-school aan de Vliet, uit. De leiding van deze school staat niet alleen. De heer E. D. Ninck Blok, adjunct-directeur van de Haanstra-school: „In Gronin gen, waar de klap ook gaat vallen, heeft men al de alarmbel geluid. De ANOV (Algemeen Nederlands Ver bond van Onderwijzers) deelt onze bezorgdheid helemaal". Naar de heer Ninck Blok verder meedeelde, zullen ook besturen van andere scholen, waar kleuter leidsters worden opgeleid, de ko- mejide maanden eveneens van hun verontrusting blijk gaan geven. Het dreigend tekort is niet het gevolg van inkrimpingen of bezuinigingen van overheidswege. Het is allemaal het gevolg van het uitdiepen van een ongelukkige uitlating van staats secretaris Grosheide door publici teitsmedia. In het bijzonder de tele visie. Publikaties De staatssecretaris noemde tal van op te leiden kleuterleidsters. Bij ve len en juist bij de ouders van meisjes, die kleuterleidster hadden willen worden, heeft daarna onder invloed van uitzendingen en publi katies de mening postgevat, dat er slechts voor 2500 kleuterleidsters werk zou zijn. Meer kleuterleidsters zouden gedoemd zijn tot werke loosheid, dacht men. Daarom lieten zich voor dit cursusjaar niet 2500, maar slechts 1700 meisjes inschrij ven bij de plm. 40 kweekscholen in Nederland. De ongegronde bezorgdheid, aldus de leiding van de Haanstra-school, werd nog gevoed door het feit, dat vorig jaar inderdaad een aantal af gestudeerde meisjes in enkele delen van ons land niet direct voor een klasje konden worden geplaatst. In reportages werden deze gevallen vrij breed uitgemeten. De verklaring voor de tijdelijke werkeloosheid van een aantal leidsters is evenwel, dat vorig jaar de „geboortegolf" door het examen kwam. Het te geringe aantal aanmeldin gen was ook merkbaar aan de Leidse kweekschool, waar men dit cursusjaar twee eerste klassen van 14 en 15 leerlingen kon vormen. Normaal is, dat de eerste klassen 20 tot 22 leerlingen tellen. Daar de op leiding tot gediplomeerd kleuter leidster drie jaar duurt, begint de noodsituatie voor de kleuters in 1971. Verlaging Mejuffrouw H. M. ter Beek. directrice van de school, BOSKOOP De actie door mevr. Hoojtman uit Boskoop ontketent ten behoeve van het Zeehospitium in Katwijk krijgt steeds meer belang stelling. Regelmatig komen de be dragen nu binnen. Tijdens een Nuts- avond in Boskoop werd gecollecteerd, wat f 342 opleverde. Twee oud-patiëntjes van het Zee hospitium hadden tijdens een feestje gecollecteerd en konden nu een en veloppe met inhoud f 125) aan bieden. Ook op de girorekening van H1RO worden dagelijks bedragen overge maakt. Hoeveel geld er in totaal al binnen is van de gewenste tweehon- derduizend gulden, kon men ons nog niet mededelen. Intussen staat gironummer 214500 van de HIRO in Den Haag (met ver melding t.b.v. Zeehospitium) nog steeds open. Zoals bekend, is het geld bestemd voor het treffen van enkele nood zakelijke voordieningen. LEIDEN De beheercommissie van het gebouw Bethel houdt vrijdag en zaterdag een grote bazaar. Attrac ties zijn rad van avontuur, schiettent, sjoelbak en een stand, waar van alles te koop is. De bazaar is vrijdag van 7 tot 11 open en zaterdag van 2 tot 11. LEIDEN/AALSMEER De inkrimping van de autobusdiensten van Maarse en Kroon is niet op zeer korte termjjn te verwachten, zo ver klaarde ons gistermiddag M K-directeur mr. H. A. Hoed naar aanlei ding van berichten over beperking van het busvervoer door deze onder neming in de streek, gelegen tussen de steden Amsterdam. Haarlem, Leiden en Utrecht. Dat zijn beslissingen die wij trouwens niet zelf mogen nemen, en die de goedkeuring moeten hebben van de rijksverkeersinspectie en de dienst vervoerswezen. De problemen zijn gerezen via de recente verhoging van de CAO van het vervoerspersoneel met twaalf procent. In een perscommuniqué heeft de KNVTO (Kon. Ned. Ver. van Transportondernemingen) waar bij wij zijn aangesloten, deze ver hoging onder protest aanvaard. Door die verhoging wordt de continuïteit (Van onze stad sred acteur) LEIDEN Dankzij een samenwerking tussen de Vlaar dingse zwemschool Van der Zwan en De Overdekte in Leidenkrijgen sinds kort ook eerste- en tweede-klasser- tjes van de lagere scholen in Leiden en omgeving zwem les. Hoewel de overheid en de scholen deze zwemlessen niet subsidiërenis de animo ervoor groot: momenteel krijgen al zo'n zevenhonderd zes- en zevenjarigen uit Leiden en omgeving ivekelijks zwemles. De scholen verleuen hun bemid deling bij het contact tussen de ge noemde zwemschool en de ouders en ook worden de kinderen, buiten de normale schooltijden (dus zater dagochtend en op doordeweekse da gen na vier uur) met de autobus van school gehaald en later weer terug gebracht De kinderen zijn tegen on gevallen verzekerd van het instap pen in de bus tot aan het uitstappen voor het zwembad. De zwemlessen worden gegeven door bevoegde instructeurs en in- structrices en de opleiding gaat even tueel door tot en met het tweede di ploma. In de praktijk blijkt, dal deze jon ge kinderen over het algemeen na rond vijftig lessen het eerste diplo ma kunnen behandelen. Voor les geld. inclusief vervoer en verzeke ring, wordt f 12,50 per maand in re kening gebracht en dat blijken vele ouders over te hebben voor goed zwemonderricht aan kinderen, die nog niet toe zijn aan het school zwemmen. dat over het algemeen pas in de vierde klas begint. De kinderen zijn wekelijks een half uur in het water aan- en uitkleden gebeurt dus buiten de ei genlijke lestijden. Verscheidene ou ders nemen regelmatig een „perron kaartje" in het zwembad zodat zij zichzelf op de hoogte kunnen stel len van de vorderingen in de zwem kunst van hun kinderen. van ons bedrijf niet gewaarborgd. We zullen een hogere bijdrage van het rijk moeten hebben, of een ver laging van de lasten. Er dreigt een afbraakproces van het openbaar vervoer. We denken nu aan een gewijzigde dienstrege ling, maar die kunnen we niet op eigen houtje doorvoeren, we hebben immers een vervoersplicht. De zaak is nog in studie en we zullen binnenkort met voorstellen bij het rijk komen. Nu zijn we al leen nog bezig met het doorlichten van al onze lijnen. Er zijn diverse onrendabele bij, maar er is nog geen beslissing genomen. Wij kunnen de overheid slechts enkele suggesties doen, doch dat zal niet op zeer korte termijn gebeuren, aldus mr. Hoed. DraJca NV in gebouw Mulder Vogem NIEUW-VENNEP Sinds Mulder- Vogem NV onlangs failliet werd ver klaard, melden zich regelmatig kopers voor de bedrijfsgebouwen van deze NV aan de Staringlaan in Nieuw- Vennep. Zij zijn afkomstig uit bin nen- en buitenland. Eén van de meest serieuze gegadigden op dit mo ment is de Draka NV (Hollandse Draad en Kabel), gevestigd in Am sterdam. Zaterdag 1 tnaart Zaterdag l maart. Antoniusclubhuis, ruilbeurs van 10 tot 5 uur. Schouwburg, 8 uur: Lltterls Sacrum. OEGSTGEEST - Hel Witte Huis, 2 tot 5.30 u.: schaaksoc. Palamedes. zondag 2 maart LHJ-gebouw, Levendaal 101: ouder- Maandag 3 maart Zulderkerk. 2.30 uur: Jeugdconcert Toonkunst, pianoduo Allons en Aloys Kontarsky. Zulderkerk. 8 uur: concert MIJ. voor Toonkunst, pianoduo Alfons en Aloys Kontarsky. Geboorzaal. 8 uur: Toonkunstkoor met ..Theodora" van G. F. Handel, met orkest en solisten, o.l.v. Is. Aribo. generale repe titie met publiek. Dinsdag 4 maart LHJ-gebouw, Levendaal 101: open huis. hr. Steinz over moderne kunst. Stadhuis. 7 tot 8 uur: spreekuur Bouw fonds. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Gehoorzaal, 8 uur: Toonkunstkoor met „Theodora" van G. F. Hündel. met orkest en solisten, o.l.v. Is. Aribo. woensdag 5 maart Pieterskerk. 7.15 uur: avondgebed. Trouwkamer stadhuis. 4 tot 6 uur: spreekuur soc. raadsvrouw. Hal Bevrijdingskerk. 9 tot 12 en 2 tot 4.30 uur: bevolkingsonderzoek. Schouwburg. 8 uur: K. en O.. Centrum met „lm Dickicht der Stödte" (Brecht). serie Modern Toneel. Donderdag 6 maart Oude Singel 236. 8 uur: Chr. Besturen bond. W. zwlkker over de soc. leefbaar heid van Lelden. Hal Bevrijdingskerk. 9 tot 12 en 2 tot 4.30 uur: bevolkingsonderzoek. Kantine Royal Rooseveltstraat. 8 uur: De Natuurvriend. LHJ-gebouw. Levendaal 101: open huis. de lieer Van Wengen over Surinaamse volkskunst. 8 uur. Kleine Gehoorzaal. 2.30 uur: Ned. Ver. Hulsvr. afd. Leiden, de heer Vogel over „Het Loo". Gehoorzaal. 8 uur: K. en O., Residen tie-Orkest. met mezzo-sopraan. Vrijdag 7 maart Hal Bevrijdingskerk. 2 tot 4.30 en 7 tot 9.30 uur nam.: bevolkingsonderzoek. Kloksteeg 19. 9 uur nam.: cabaret Peter de Jong. Zaal Koningskerk. 7.30 uur: ruilclub verzamelaars. Schouwburg, 8 uur: K. en O., cabaret Sieto Hoving. Gehoorzaal. 8 uur: voorlichtingsavond Vrije Universiteit. Bijbel en natuurwe tenschap. nieuwe inzichten in de theolo gie. Antonius-clubhuis. 8 uur: uitvoering chr. muziekver. Concordia. Zaterdag 8 maart Schouwburg: LJA, middagvoorstelling Scapino-ballet. Afd. Leiden Natuurhist. Ver.: strandex- cursie Katwijk naar Noordwijk. Schouwburg, 8 uur: K. en O., cabaret Sieto Hoving. Oegstgeest: Het Witte Huis. 2 tot 5.30 uur: schaaksociëteit Palamedes. Zaterdag 1 maart Antonius-clubhuis Mare, 10 tot 5 uur: ruilbeurs. LHJ-gebouw. Levendaal 101: mid- densoc., concert trio Kees Nix, met films van Leidse Smalfilm-liga. 7.30 uur. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9. te). 24807. Apotheek R. van Breest Smailenburg te Leiderdorp en Apotheek Voorschoten zijn de gehele week geopend. De Oegstgeestse Apotheek is op zondag 2 maart gesloten van 8 uur tot 24 uur. Doktersdienst Tot zaterdagmorgen 10 uur de eigen huisarts raadplegen, daarna, tot zondag avond 24 uur 5 maal 2 bellen. Tentoonstellingen Galerie Walenkamp. Nieuwsteeg 11: Se rie-schilderijen Albert Roskam, dins, t/m vrij. 1 tot 6 uur. zat. 2 tot 5 uur. van 5 tot 27 maart. Trappenhuis Akademie. Rapenburg 73: pentekeningen en houtsculpturen van Ge orges Fransen, van 3 tot 28 maart. Galerie Van der Vlist. Botermarkt 3: schilderijen Hessel de Boer. 1 t/m 29 qiaart. dins, t/m zal. 9 tot 18 uur. LHJ-gebouw, Levendaal 101: ten toonstelling werken Leidse kunstenaars, van 1 t/m 7 maart. dag. 3.30 tot 5.30 uur. dins, en dond. ook van 7.30 tot 10 uur nam. BEHANDELING NA ONGEVALLEN Oe poliklinische oehandellng na ongeval ■en wordt var. dinsdag l? uur middags, tot woensdag tï uur waargenomen doo» het Dlaconessenhuls Van vrijdag 12 uui tot zaterdag t2 uur door het St Elisabeth ziekenhuis (Hooigracht) Od andere werk dagen en op zondagen door net Aeade tilseh Ziekenhuis Films CAMERA; Romeo en Julia. 14 j„ dag. 2.30. 7 en 9.30 uur. wo alleen 7 en 9.30 uur, zo 4.45. 7 en 9.30 uur. Do, vr en zat 24 uur: Nazarin. 18 jaar; zo en wo 2.30 uur Winnetou, het grote opperhoofd. LIDO: The graduale, 18 j., dag. 2.30. 7 en 9.15 uur, zo 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Mysterie in Triplo 18 Jaar, dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. zo 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. REXVlva Django. 18 j.. dag 2.30. 7 en 9.15 uur. zo 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur: vrij en zat 23.30 uur: The collector. 18 Jaar. STUDIO: De grote stilte. 18 J„ dag. 2.30. 7 en 9.15 uur, zo 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. TRIANON: Met zes wordt het homme les 14 j.. dag. 2.30. 7 en 9.15 uur. zo 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. LEIDEN De commissie be roepschriften heeft donderdagmid dag behandeld het vorzoek van de heer A. U. Spadon en diens ar chitect, de heer M. Koolhaas uit Oosterbcek, alsnog toestemming te krijgen van B en W op het bin nenterrein aan de Gerard Dou- straat in Leiden een werkplaats te bouwen. Eer-der was afwijzend gereageerd op deze aanvraag. Uit stedebouw kundig oogpunt zou het niet ver antwoord zijn in een al zo dicht- ADVERTENTIE Th. J. van der HEIJDEN Ud van de Nederl. VereD. v. Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a, Leiden Telefoon 23405 bevolkte woonwijk te bouwen. Een andere weigeringsgrond was de hoogte van 4 m van de achterge vel. De heren Spadon en Koolhaas stellen, dat het onbebouwde bin nenterrein het aanzien van een vuilnisbelt heeft. Een bebouwing zou huns inziens zonder meer een verbetering zijn. Ook voerden zij aan dat reeds elders in deze woon wijk de achtergevelrooilijn is overschreden. „Voor de verkeers situatie die ter plaatse een chaos is, is het wenselijk dat het garage bedrijf wordt uitgebreid", aldus de heer Koolhaas. Voorgesteld werd elders in Zuid west een garage te plaatsen. Voor de heer Spadon echter een wei nig bevredigende oplossing: „De klanten wonen in de buurt van het garagebedrijf. Er worden niet uit sluitend reparaties verricht, er kan ook worden gestald. De mensen willen hun wagen ndet elders stal len". Bel de DAF-dealer of vul de coupon in Doe't meteen -coupon- Graag maak ik een test 'm zelf-rit in de DAF55. Wilt u mij alle infor matie sturen over DAF33, DAF44, DAF55, DAF55 stationcar. DAF44 stationcar, DAF55 coupé. (Aanstrepen wat u wenst) Dp 742.57 Naam Adres Plaats I In enveloppe zonder poetzegel zenden aan DAF. antwoordnummer 2000. Eindhoven. Officieel DAF-dealer voor Leiden en omstreken. Verdamstraat 6 Leiden - Telef. 23041 GEBR. VAN ULDEN Officieel dealer voor Oegstgeest, Rijnsburg en Warmond. Hogerbeetsstraat 6 (zijstraat Warmonderweg) Leiden - Telef. 50330 NIEUWKOOP De heer A. Buijs. gemeente-architect van Nieuwkoop, die in mei 1968 door de raad werd geschorst op grond van vermeende malversaties met het bouwbeleid en bouwvergunningen heeft gistermorgen van de officier van justitie te Den Haag schriftelijk mededeling ontvangen, dat hij van elke rechtsvervolging is ontslagen en vrijgesproken is van het hem ten laste gelegde. In verband hiermee heeft de raad gisteravond, voorafgaande aan de open bare raadszitting, een besloten zitting gehouden om te overleggen wat er nu verder moet worden gedaan. Na afloop van de openbare raadsvergadering deelde de gemeentesecretaris een communiqué uit, waarin stond, dat weliswaar aan het gerechter- lijk onderzoek geen verder gevolg zal worden gegeven, maar dat de heer Buijs, zoals al eerder werd gepubliceerd, nog tot een boete van f 12.000 subs. 4 maan den gevangenisstraf werd veroordeeld wegens onjuiste belastingaangiften: De raad heeft besloten de schorsing van de heer A. Buijs te verlengen, omdat het desbetreffende vonnis duidelijke overtreding van ambtsvoorschriftcn en instructies signaleert, aldus het communiqué. Van gemeentewege zal nu nader een onderzoek worden ingesteld. OEGSTGEEST Ongeveer twintig van de 32 in de psychiatrische inrichting „Endegeest" tewerkgestelde dienstweigeraars hebben gister middag drie kwartier het werk gestaakt. Aanleiding daartoe was de mededeling diezelfde middag, van de directie van „Endegeest" dat Wolf Bouma en Jan Halkes met ingang van 1 maart zijn overgeplaatst naar het kamp Vledder, dat als een „strafkamp" wordt beschouwd. Een derde dienstweigeraar, Bart van der Vlerk, kreeg aanzegging van overplaatsing naar Den Haag. De staking, die om kwart voor vier begon, werd om half vijf beëindigd, omdat de directie met arrestaties door de politie en in schakeling van de officier van justitie dreigde. De overplaatsing van dedrie dienstweigeraars was nodig omdat er niet voldoende of ongeschikt werk voor hem was, aldus het ministerie van defensie, waaronder de dienstweigeraars vallen. De sta kers meenden echter, da<t andere redenen aan deze maatregelen ten grondslag lagen, „namelijk de angst bij het ministerie van defensie voor een georganiseerde oppositionele groep die moesit worden opgesplitst". Omdat „er zonder geldige rede nen (op ons werk was niets aan te merken) zo met ons kan worden ge manipuleerd". besloot de groep door middel van een staking te protes teren. AI eerder waren de gemoederen onder de dienstweigeraars in „En degeest" verhit geweest. In het januarinummer van „Passieffist", het blad van de (landelijke) Bond voor dienstweigeraars, had Jan Ilal- kes „de achterlijkheid van de ge boden aangaande de seksuele com municatie in de psychiatrische zie kenhuizen" gelaakt. Hij kreeg daar op aanzegging van overplaatsing naar Vledder. Vrjjdag 21 februari had de groep in „Endegeest" daarover een ge sprek met vertegenwoordigers van het ministerie, waarna overplaat sing werd afgelast. Enige dagen later circuleerde het gerucht, dat Halkes, Bouma en Van der Vlerk, toch ergens anders zou den worden tewerkgesteld. Een op nieuw aangevraagde discussie werd niet toegestaan, zodat aldus de groep „we andere uitingsmoge lijkheden moesten zoeken, zoals een staking". Men richt zich overigens niet tegen „Endegeest", dat algemeen wordt beschouwd als „het beste tewerkstellingsinstituut voor dienst weigeraars". maar tegen het minis terie. Wel heeft men klachten over het interne beleid bij de in richting, die men gaat deponeren bij B. en W. van Leiden, waar onder „Endegeest" ressorteert. HAARLEMMERMEER Bij een on geval op de Schipholweg gisteravond is een 51-jarige verpleegster van het Havenziekenhuis in Rotterdam zo ern- tig gewond, dat zij in de loop van de nacht is overleden. Het is mevrouw Glansdorp-Kadicks. De bestuurders van een personenauto, waarin drie personen zaten, waaronder de overle dene. verleende ter hoogte van de ver bindingsweg met rijkweg 6 geen voor rang aan een militaire vrachtauto. De drie inzittenden werden gewond over gebracht naar het Wilhelminagasthuis in Amsterdam, waar mevrouw Glans dorp in de loop van de nacht overleed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3