OMKEER IN JALI-GEBIED Heiligdommen verbrand Nieuwe leefregels Blake brengt bezoek aan Nabije Oosten Paus dringt aan op onderdanigheid Dienst kerk samenleving Een woord voor vandaag NW: uittreden AFL kortzichtig BEROFPTÏVGSWERK Argentijn volgt dr. Nolde op Uw probleem is het onze.... Kanselruil in Eindhoven ZATERDAG 1 MAART 196» Gisteren schreven we over de genezing van. de blinde van Bethsaida. We stonden toen nog niet stil bij een wonderlijk aspect van deze genezing. De man wordt namelijk tweemaal genezen, één keer ten dele en de tweede keer helemaal. Als Jezus hem de handen heeft opgelegd, vraagt Hij: „Ziet gij iets?" Het antwoord luidt: „Ik zie de mensen, want ik zie hen als bomen wandelen." Dan legt de Heer opnieuw de handen op en de man ziet daarop alles helder en scherp. Lukte het de eerste keer niet helemaal? Wie zo redeneert ziet Jezus als de een of andere goochelaar die wonderen kan doen. Er is geen kwestie van al of niet gelukken. Christus wil ons op deze wijze iets duidelijk maken. Iedere genezing in de evangeliën is een les voor de gelovigen, een boodschap zonder woorden. Gisteren schreven we reeds dat dit wonder de discipelen een lesje wil leren. Zij immers bleken ook blind te zijn, net als de farizeeën. Zij zijn tot Christus gekomen. Zij volgen de Heiland op Zijn tocht door Palestina. Ze hebben iets van Gods genade gezien, maar ze zien maar halfnet als de blinde van Bethsaida, die eerst maar half genezen is. Er moet een tweede wonder gebeuren. Christus moet voor de tweede maal de blinde en de discipelen aanraken, eer zij helemaal zullen zien. Laten wij niet te gauw zeggen dat wij het evangelie begrijpen. Er blijft zoveel over dat we niet be grijpen. Steeds weer opnieuw hebben we de genezende hand van Christus nodig, die ons de ogen opent voor wat Hij ons heeft te zeggen. We lezen vandaag: Mattheüs 15 2939. We lezen zondag: Mattheüs 16:112. In het Jali-gebied in het binnenland van Weat-lrian (de hervormde zending en ds. G. Kuyt van de Gereformeerde Gemeenten wer ken er onder meer) heeft onverwacht een gro te doorbraak van het evangelie plaatsgevon den. Op 29 januari hebben mannen van vijf streken hun heilige voorwerpen verbrand. (door dr. F. C. Kamma) OEGSTGEEST Toen wij als schoolkinderen lazen over Willibrord, die op Walcheren een afgodsbeeld eigenhandig stuk sloeg, in Duitsland de Wodanseik velde, en over B.onifacius. die de Friese heiligdommen in puinhopen veranderde, zaten we te genieten van de krachtige daden van deze grote zendelingen. Later waren we er niet meer zo zeker van. dat dit nu wel op de weg van een evangeliebode lag. (Van onze kerkredactie) GENÈVE Vandaag is secre taris-generaal Blake van de Wereldraad van Kerken voor een reis van twaalf dagen naar het Nabije Oosten vertrokken. Hij wil Egypte. Libanon. Syrië, Jordanië en Israël bezoeken. Volgens een communiqué van de Wereldraad moet zijn reis bijdragen tot overwinning van ideologische, theologische en politieke vooroorde len. De reis van dr. Blake staat in de eerste plaats in het kader van zijn streven, om persoonlijke contacten te leggen met de leiders van de kerken, die lid zijn van de Wereldraad. Zo zal hij onder meer patriarch Cyrillus van de Koptische Kerk, Mar Ignatius Jacob van de Syrische Kerk en ka- tholikos Khoren van de Armeense kerk. maar ook vertegenwoordigers van de protestantse kerken ontmoe ten. Dr. Blake heeft echter ook gesprekken met leiders van de joodse en de mohammedaanse geloofsge meenschappen op zijn programma staan. De christenen in het Nabije Oosten hebben er al herhaaldelijk bij de Wereldraad op aangedrongen, een gesprek met jodendom en islam te beginnen. Verder heeft zijn reis sterk het ka rakter van een vredesmissie. Blake zal spreken met koning Hoessein van Jordanië, president Helou van Liba non, President Atassi van Syrië en andere regeringsleiders in de betrok ken landen. Ruim f 128 mil joen meer belastingen DEN HAAG Vorig jaar brachten dc niet-kohierbelastingen 14.961 miljoen op. wat 128 miljoen ofwel 0.9 procent meer is dan de in de jongste Miljoenennota geschatte op brengst. Vooral ving de fiscus meer aan loonbelasting: 200 miljoen. Dit komt vooral door de sterke stijging van de progressiefactor van de loon belasting. Wat de invoerrechten betreft kwam 70 miljoen minder binnen. Aan kohierbelastingen werd 7.029 miljoen door het Rijk ontvangen (in komstenbelasting 3.9. ven nootschapsbelasting 2,5. vermo gensbelasting 0.2. grondbelasting 0.1 en personele belasting 0,1 mil jard). B- ril C-wapens in guerrillastrijd? UTRECHT Bij toekomstige guer rilla-oorlogen moet in toenemende mate worden gevreesd voor het ge bruik van stnidgassen en bacteriolo gische strijdmiddelen. Ze zijn gemak kelijk en goedkoop te fabriceren en dus vooral voor de arme landen in teressant. Dit deelde vrijdag mee dr. Boskma uit Groningen tijdens een congres van de Utrecntse rijksuniversiteit. De invloed van deze middelen, waarvan het toezicht op de vervaardiging moeilijker is dan bij kernwa pens. op bedreigde bevolkingen is bijzonder groot, volgens dr. Boskma. De uitwerking kan gelijk zijn aan die van een kleine kernbom. Bij het besproeien met vier a vijf ton per vierkante mijl zal dertig procent van de levende wezens wor den gedood. Dr Boskma pleitte dan ook voor verdere ratificering van het protocol van Genève waarbij een aantal landen zich verplicht heeft zich verre te houden van chemische en bacteriologische oorlogsvoering. Dr. A. J. J. Ooms directeur van het chemisch laboratorium van de rijksverdedigingsorganisatie TNO te Delft, gaf een overzicht van de bestaande middelen en de bescher ming ertegen. Hij zei dat zijn orga nisatie vooral actief is op het gebied van onderzoek naar de medisch-the- r»peutische beveiliging tegen strijd gassen. Ten slotte wil de secretaris-generaal zich ook door bezoeken aan scholen, modelboerderijen en vluchtelingen kampen op de hoogte stellen van het vluchtelingenwerk van de Wereld raad. Alleen de laatste anderhalf jaar (na de Zesdaagse oorlog) besteedde de Wereldraad al zes miljoen gulden aan vluchtelingenarbeid in het Nabije Oosten. UTRECHT Volgens het NW is het besluit van de dertien miljoen leden tellende Amerikaanse vakbond, AFL-CIO om uit het internationale verband van vrije vakverenigingen (IWV) te treden, kortzichtig. Het NW noemt het een ernstige slag. maar ontkent dat het uittreden de genadeslag voor het IWV zou be tekenen. Men verwacht dat de grote Europese vakbonden in staat zullen zijn een grote wereldorganisatie in leven te houden. De Amerikanen zouden zich echter in een geïsoleerde positie hebben gemanoeuvreerd. Het uittreden is gebeurd omdat volgens de voorzitter van de AFL-CIO. George Meang, het IWV teveel toenadering heeft gezocht met de communisten. Volgens het NW is hiervan geen sprake. Het NW acht het noodzakelijk de IWV te versterken ondermeer om de i activiteiten in de ontwikkelingslan den te vergroten, nu men bevrijd is van de druk van de AFL-CIO. Ook ncht het NW nu de tijd geko men tot nauwe samenwerking (of een fusie) te komen met het wereldver- bond van de arbeid, de vroegere christelijke internationale. Het NW zal zich hiervoor inzetten. Vragen over oproep kleuterleidster DEN HAAG Het WD-Eer- ste-Kamerlid dr. P. G. van de Vliet heeft de ministers Beernink en Veringa schriftelijke vragen gesteld over een oproep naar een vacant ko mende betrekking van leidster aan een openbare kleuterschool in Hoensbroek. In deze advertentie stond dat de voorkeur wordt gegeven aan een rooms-katholieke sollicitante. De heer Van de Vliet vraagt de bewindslieden onder de aandacht van het gemeentebestuur van Hoensbroek te brengen, dat het onjuist is bij de beoordeling van sollicitanten naar een overheidsbetrekking aan belij Het waren per slot van rekening niet de eigendommen van die mis sionarissen. Bovendien, wat had het voor zin deze uiterlijke tekenen van het „heldendom" te verstoren. Ze waren immers de uitingen van een geloofsovertuiging, die in het hart zetelde. Sindsdien neemt elke zen dingsman met een kwaad geweten deel aan de vernietiging van wat de mensen, waaronder hij werkt, eens heilig was. ook al gebeurt dat op uitdrukkelijk verzoek van de bevolking zelf. Elke moderne zen dingsman neemt zich voor in geen geval het initiatief te nemen en het verbranden zolang mogelijk tegen te houden. In het binnenland van West-Irian hebben in de loop der jaren verschil lende grote overgangen naar het evangelie plaats gehad. Daarbij wa ren de jonge christenen uiterst radi- kaal. Het is zelfs voorgekomen, dat ze hun heilige voorwerpen verbrand den met hun wapens, voor ze ooit bezoek hadden ontvangen van een zendingsarbeider. Dit liep lang niet altijd goed af. Het is gebeurd, dat gelieerde stam men zo'n verbranding hoog opnamen en een aanval deden. Eenmaal heeft dat zelfs het leven gekost van ruim zestig jonge christenen in het Maaki- gebied (West-Baliem). Beroering Op 18 januari hebben we geschre ven, dat het Jali-gebied in beroering was. De Seng-mensen, die Phil Masters en Stan Dale hadden gedood, dreigden alle streken, waar het evan gelie werd gebracht en de mensen van hun traditionele levenspatroon afweken, aan te vallen en uit te roei en. De spanning door de dreiging van de dichtbevolkte Seng-vallei was voelbaar. Tegelijk was er nog zoveel oud zeer. Men moest zich wreken omdat elf mensen van Anggoeroek (de centrale zendingspost van de Evangelische Christelijke Kerk) en kele jaren geleden waren verslagen en opgegeten. Wel was er vrede gesloten, maar weinigen vertrouwden de Pileam-mensen. Zo bevond men zich tussen twee vuren. Toen gebeurde het ongeluk met de Cessna, dat Paul Newman als enige overleefde. De Seng-mensen toonden, dat ze het evangelie wilden horen. Tegelijk werd er een bestuurspost vlak naast Anggoeroek gebouwd, zo dat men ook veilig was voor aanval len van Pileam. Doorbraak Zo stonden de zaken er voor, toen dokter Vriend voor een medische be handeling naar de kust moest. Ds. Zöllner bleef met zijn gezin achter. En in die tijd kwam de grote door- I braak, reeds lang voorzien, maar tel- I kens weer onderbroken en afgelast en dus toch nog onverwacht. Op 29 januari hebben de mannen van vijf streken (allen in de omge ving van Anggoeroek) hun heilige voorwerpen verbrand. De Anggoe- roek-bevolking en de helft van de Pasikni-mensen volgden. Het was niet meer tegen te houden. Vooral de komst van enkele christenen uit de oostelijke gebieden, zelf vroeger oorlogshelden, maakte grote indruk. Het was niet raadzaam, om de gro te stap nog langer uit te stellen. De bevolking had duidelijk last van hun vroegere kleine heiligdommen, waar langs ze al maanden heenliepen, zo dat ze in verval raakten. Christenen uit Bokondini vertelden de Jali's hoe ze het moesten doen en op de 29e was het dan zover. Ze waren niet in staat, om in één dag een bepaalde godsdienst l age heilige voorwerpen bij elkaar te wak en Sinangkè hadden de leiding, ook toen er nieuwe regels moesten worden vastgesteld voor leven en ge drag. Het districtshoofd van Anggoeroek. die er nog maar kort woonde, wilde wachten met de verbranding tot de bestuurspost klaar zou zijn, om dan in heel het Jali-gebied gelijktijdig de grote opruiming te laten plaats heb ben. Maar de bevolking zelf nam de leiding en er viel niets meer tegen te houden. Afwachten De mensen van Tengkeli en Pasik- ni zagen het aan. Ze wilden nog wachten om te zien of de Anggoe- roek-lieden niet zouden sterven na deze afbraak. Ze hielden dat maar één dag vol en staken toen ook de brand in hun vroegere heilige voorwerpen. De beweging zet zich dus door. Christenen uit de westelijke bergge bieden leven hevig mee. Ze komen werken op de centrale posten van de Evangelische christelijke Kerk. Van dit centrum wil men nu ook evange listen laten opleiden in de centra van de christenen. Zo zullen dan binnen kort de eerste Jali's tot evangelist worden gevormd. Sinangkè (rechts) is een van de leiders van de omwenteling, die zich deze weken onder de Jah's in West-Irian voordoet. voorkeur te geven boven anderen en dat dit nog in versterkte mate het geval is als het gaat om een betrek king aan een openbare school. UTRECHT De voorzitter van de Politieke Partij Radikalen. Erik Jur- gens, heeft voor een nieuwtje ge zorgd door in het blad ..De Kapita list" van de Federatie voor Jongeren groepen in de PvdA twee FJG-kandi- daten voor het nieuwe PvdA-bestuur aan te bevelen Hij doet dat omdat de PPR binnenkort met de PvdA gaat praten en Jurgens dan graag te doen wil hebben met vernieuwende elementen zoals de twee FJG-kandi- daten Relus ter Beek en Jan Nagel. slepen. Veel zat onder de schimmel. De vrouwen en de kinderen waren erg nieuwsgierig wat al die bundels bevatten. De leiders gaven uitvoerig uitleg en dit commentaar werd door de zendingsmensen op de band vast gelegd. Er werd niets achtergehouden voor een museum. Daarvoor was de span- j ning te groot. Men zou het de mensen j niet duidelijk hebben kunnen maken, i wat de zendingsmensen met deze voorwerpen van plan waren. Wel zijn alle belangrijke stukken gefotogra feerd. Ook deden de zendingsmensen zelf niet mee met de verbranding. Kolo- (Van onze kerkredactie) ROME De godsdien stige vraagstukken van onze t(jd kunnen alleen maar een oplossing vin den in de gemeenschap met de Heilige Stoel. Dat zei paus Paulus na een mis. die in de Sint jPicter werd opgedragen Iter herdenking van Cyril lus. de apostel der Sla ven. die 1100 jaar ge leden stierf. Cyrillus werd geleid door de liefde voor de universele kerk van Christus, die alle volken bevat onder de leiding van de paus van Rome. Ondanks zijn byzantijnse patriottisme bleef hij zijn onderdanigheid aan het primaat van de paus van Rome betuigen. In dit opzicht Is Cyril lus een voorbeeld voor vandaag, betoogde de paus in tegenwoordigheid van gasten van de Boel- gaarse, de Griekse en de Macedonische Orthodoxe Kerk. Niet alle dalen hebben meegedaan, maar het ziet er naar uit. dat het ook daar niet lang meer op zich zal laten wachten. Het loopt de leiding van de zendingsposten uit de hand. Mis schien is dat maar goed ook. fcoiets laat zich immers niet van bovenaf organiseren. Op zondag 9 februari waren er vijftienhonderd mensen in de open- luehtkerkdienst. Er werd nu ook een collecte gehouden: voor de evange listen en het ziekenhuis. Bergen aardvruchten werden geschonken want geld heeft men nog niet. De mensen zelf beschouwen het als een soort betaling voor de Allah-wènè (Gods boodschap). Allerlei dingen worden opnieuw geregeld en misverstanden uit de weg geruimd. Kolowak en Sinangkè. door het districtshoofd in de kleren gestoken, hebben daarbij de leiding alsof ze nooit anders deden. Handdoeken en zeep komen ineens in trek. Enkele vrouwen zijn al be- gonnen hun mini-rokjes van i boomschors te vervangen door de langere grasrokken. Toekomst En nu zal het er om gaan, wat de j bevolking in de toekomst gaat doen. Welke verwachtingen ze hebben, kan men nooit helemaal zeggen. Het zou niet de eerste maal zijn. dat men heilsstaatverwachtingen koppelt aan het verbreken van het „heidendom". Als dat zo is. komt onherroepelijk de grote teleurstelling. Maar in de oostelijk van Jalimo gelegen gebieden heeft men jaren ge leden de stap al gedaan en juist uit die streken komt er zoveel geeste lijke hulp en worden de Jali's aan gespoord de konsekwenties van het evangelie te aanvaarden. Toen alles was verbrand op Ang goeroek hield ds. Zöllner een toespraak tot honderden mensen. Hij liet een leeg draagnet zien en zei: zo leeg is alles nu, maar het moet op nieuw gevuld worden met het evan gelie. Dat zal ons leren, wat wij te doen en te geloven hebben. Het is duidelijk, dat een zeer be langrijke beslissing is gevallen. Ook dat de bevolking de schepen achter Enkele van de heilige voorwer pen, die de Jali's op 29 januari uit eigen beweging verbrand hebben, hier nog aan de wand van een tempeltje. zich verbrand heeft. Het moeilijkste komt nog: het samen zoeken van een nieuwe weg. Aardbeving I Sedert 1961 werken de zen- I dingsmensen nu in het Jaligcbied met een bevolking van 25.000 zielen, j Vorig jaar mei gaven velen reeds te I kennen, dat ze hun heilige voorwer pen weg wilden doen. En juist in die tijd was er een heftige aardbeving. Sommigen zeiden: de goden waarschuwen ons. omdat we christen willen worden. Daarna trokken velen zich terug. Nu is de vloed weer gekomen, sterker, radicaler dan ooit. Het is revolutie op basis van het evan gelie. Nog is niemand gedoopt, maar dat zal niet lang meer duren. De zendingsmensen heb ben steeds de volle nadruk ge legd op het evangelie en dat zal uiteindelijk overwinnen. Zal het jonge geloof van de Jali's nu bestand zijn tegen aard bevingen en tegen andere tegen slagen in het leven? Op deze vraag zullen ze zelf in de toe komst het antwoord geven. NED. IIERV. KERK Beroepen te Langerak: B. Schro ten, kand. te Hasselt. Bedankt voor Nieuw-Vennep/Abbe- nes: W. Sirag te Rotterdam-Zuid. GERFF. KERKEN Beroepen te Veenendaal en te Wad- dinxveen: J. Kroeze te Echten Fr. UNIE VAN BAPT. GEM. Beroepen te Nieuw-Weerdinge H. C. van der Flier te Doetinchem. Europese werkgroep (Van onze kerkredactie) BOEDAPEST Werkgroep 2 van de Conferentie van Europese Kerken („De dienst van de ker ken in de samenleving"), inge steld in 1967, heeft nu in de Hon gaarse hoofdstad haar eerste ver gadering gehouden. Voor de komende vier jaar werden vier thema's vastgesteld, waarmee de werkgroep zich bezig gaat houden. Eerst gaat men bezien, wat de diako- nische bijdrage van de kerken kan zijn voor de vrede en de verzoening in Europa. Vervolgens komt het werk van de kerken aan de orde voor mensen aan de rand van de samenleving, die geïsoleerd en gediscrimineerd worden als gevolg van de technisch-in- dustriële en politieke ontwikkeling. Verdere thema's zijn de humanise ring van de economische en technolo gische ontwikkeling en de gezondma king van de menselijke verhoudingen in de samenleving. Bij het laatste wordt met name aan een confrontatie met de rebellerende intellectuele j jeugd gedacht. Voorzitter van de werkgroep is de Hongaarse lutherse theoloog prof. Gyula Nagy. Tot secretaris werd de Nederlander dr. Jan Eggink gekozen. GENèVE De Argentijnse jurist Leopoldo Juan Niilus (39) wordt di recteur van de commissie van de kerken voor internationale zaken (CCIA) bij de Wereldraad van Ker ken. Hij volgt de Amerikaan dr. O. Fre derick Nolde op, die na 22 iaar met pensioen is gegaan. Niilus. een luthe raan. komt oorspronkelijk uit Est land. D.«. II. Rijksen UTRECHT Ons bericht, dat ds. H. Rijksen er na het bedanken van ds. D. Hakkenberg in bewilligd heeft, om voorlopig aan te blijven als voor zitter van de bond van jeugdvereni gingen van de Gereformeerde Ge meenten. wordt door het bondsbestuur als volgt geamendeerd: ds. Rijksen heeft er in bewilligd, z.ich opnieuw kandidaat te stellen voor het voorzitterschap. Tevens deelt het bondsbestuur mee. dat het geen besluit heeft geno men ten aanzien van de tweede jeugdwerkleider. Het uitvoerige gesprek hierover was slechts een ter reinverkenning. Oratie prof. Boertien uitgesteld AMSTERDAM Prof. dr. M. Boertien. sinds 1 oktober hoogleraar in de Hebreeuwse taal- en letterkun de, kan wegens ziekte zijn inaugurele oratie niet op 17 maart uitspreken De plechtigheid is uitgesteld tot j maandag 12 mei. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Iemand die een boerderij moest overnemen en niet voldoende geld had, was genoodzaakt de boer derij met een flinke hypotheekte belasten. Als verstandig zakenman probeert hij zo spoedig mogelijk van de schuld bevrijd te worden. Waar om volgt het Rijk niet dit goede voorbeeld? De miljardenschuld wordt elk jaar groter. Eigenlijk zou het Rijk zelf in dit opzicht een voorbeeld moeten geven aan het Ne derlandse volk. Antwoord: Na de tweede wereld oorlog is het beleid van de regering ten aanzien van de nationale schuld geheel veranderd. Voorheen dienden de leningen hoofdzakelijk om het voeren van de staatshuishouding mogelijk te maken (betaling van du re mobilisaties, betaling van werk zaamheden. die vooral met het oog op de toekomst werden ondernomen, enz.). Thans is de schuldpolitiek een belangrijk onderdeel van het econo misch beleid. Prof. dr. J. Pen te Groningen heeft dit duidelijk toegelicht in een artikel, dat ons door het ministerie van financiën werd toegezonden. Hij schrijft o.m.: „De nieuwe langlopen de leningen scheppen extra beleg- gingsmateriaal (-mogelijkheid) ten gerieve van degenen, die anders met hun vermogen zouden zitten, zij dempen de koersstijgingen, voorko men een overheveling van geld uit de vermogens- naar de inko menssfeer en remmen aldus een bestedingsinflatie (waardeverminde ring van het geld) M.a.w. de mi nister van financiën denkt dat de liquiditeiten (geldmiddelen die (nog) niet belegd zijn of kunnen zijn), bij hem veiliger zitten dan op de kapi taalmarkt. Wij raden u tevens aan het boekje „Moderne Economie" van prof. Pen te lezen. Aula-uitgave a ƒ3. Vraag: Is het juist dat men door lid te worden van een vereniging van ouders van emigranten een aan zienlijke reductie op de passage- prijzen naai Canada kan krijgen' Antwoord: Die mogelijkheden bestaan. Soms is er wel een reductie van ƒ500. Verscheidene malen heb ben we reeds verwezen naar „Wij komen". Nationaal spaar- en reisfonds. Burgemeester Van Has seltlaan 10, Naarden. Voorts verwij zen wij naar „De blvende ban den". Heulstraat 3. Den Haag; Ne derlandse vereniging „Ouders van Emigranten" Jonker Fransstraat 97b, Rotterdam; Ned. ver. van ou ders en familieleden van emigran ten. postbus 1058 Rotterdam. Mocht u hier niet slagen, dan kan u inlich tingen vragen bij het Emigran ten-boekingskantoor voor scheeps- en luchtpassag* Ruys Co, Vijver berg 5, Den Haag. (Van onze kerkredactie) EINDHOVEN De christelijke ge reformeerde kerk en de gereformeer de kerk (vrijgemaakt) (buiten kerk verband) in E'ndhoven hervatten hun kanselruil. Vorige week gaf de classis Utrecht van de Christelijke Gereformeerde Kerken toestemming hiertoe. Er bestaan al jarenlang goede con tacten tussen beide kerken in F,ind- hoven. In 1958 resulteerden die in een gezamenlijk getuigenis, waarin hereniging van beide kerken als doel gesteld werd. In 1963 werd tot kanselruil overgegaan, maar de reac ties van het chrlsteliik-gere- formeerde kerkverband waren toen zodanig, dat de kanselruil na enkele malen moest worden opgeschort. Inmiddels is de situatie gecompli ceerd geworden door een scheuring in de vrijgemaakte ke^k. De meer derheid (met precjikant ds. G. van den Brink) is buiten het kerkverband geraakt. De christelijke gereformeerden trachten ook met de minder heidsgroep het contact te bewaren, maar deze stelt zich op het stand punt. dat zij niet samen naar eenheid kunnen zoeken, zolang de christeliike gereformeerden gemeenschap bl",-en oefenen met de gemeente van ds. Van den Brink. Hef weer in Europa weer min.temp. gisteren neer slag Amsterdam l.bew. -1 0 Brussel l.bew -1 0 Frankfort goh.bew. 1 0 Genève geh bew. 1 0 Innsbruck l.bew 0 Kopenhagen onbew. -4 0 Locarno geh .bew. 1 0.2 Londen geh.bew. 2 0.1 Luxemburg zw.bew. -1 0 Madrid h bew. -2 8 Majorca geh. bew. 8 0 München geh bew -1 0 Nice l.bew. 5 0 Parijs zw bew 0 regen 9 10 geh bew. 0 0 Ztlrich geh.bew. 0 0 A

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2