AUTOWEG BERLIJN TWEE UUR DICHT Postkantoor en bank overvallen Leger aan de macht in hyne: decoratieve onderzetteg el voor a als a een nieuive abonnee opgeeft-! Het Kwartet Maatregel Oost-Duitsland Militairen bij slagbomen Veel Russische tanks Winters Eisenhower nu longontsteking Parijse modebeelden MET TUSSENTIJD VAN HALF UUR Nader beraad artsentarief Grote investering Ajax-Benfiea op televisie UQJuïui/n\ en Shell in Nigeria Roemenië: strook van vrede in de Balkan Nieuwe Leiclse Coerant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Zaterdag 1 maart 1969 49ste jaargang vou.aan*tabi.t<c prot. ehiisu'.ijHtr Jüqo.uuell Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De doorlaatpost bij Helmstedt. Een expert is iemand die steeds meer weet over steeds minder. BUTLER Vandaag bestaat ZO t.g.v. de boekenweek uit acht pagina's: Drs. G. H. Terpstra (CNV) over: Economische macht -X- Geref. Vredesberaad roept op tot bezinning -*• David Frost zet Britten te kijk Compleet dorp een Saksisch museum Kampioen-dropeters Storm teisterde dierenreservaat Dr. C. Rijnsdorp, C. Ouboter, J. H. Kruizinga, Sietzo Dijkhuizen en vele andere medewerkers schrijven over boeken -M- Talrijke varia- en ontspanningsrubrieken „Jammer, dal je niet meer gespaard hfjit voor verjaarscadeaus. Er is nu niet eens genoeg voor de bioscoop." (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Al stijgt de mid- dagtemperatuur tot ongeveer vier a vijf graden, toch zijn deze eerste dagen van maart te win ters. De oostenwind blijft koude lucht aanvoeren met in de nacht en morgenuren lichte vorst. Er drijven wolkenvelden over, maar er zyn morgen ook opkla ringen te verwachten. Het hogedrukgebied boven Skandinavië beheerst de komen de dagen het weer in west-Euro pa. Het blijft droog; de tempe- tuur zal beneden normaal liggen. DE BILT Droog weer met wolkenvelden maar ook opkla ringen. Matige, in het noorden van liet land af en toe krachtige oostelijke wmd. In het algemeen weinig verandering in tempera tuur. 2 Maart: Zon op 7.24. '.on onder 18 20. maan op 16.17. maan onder 7.10. 4 maart volle maan. 3 Maart: Zon op 7.21, zon onder 18.22. maan op 17.36, maan onder 7.24, 4 maart volle maan. BERLIJN Oost-Duitsland heeft vanmorgen bij de door laatpost Helmstedt-Marienborn de autoweg naar West-Berlijn twee uur lang geblokkeerd. Gewapende militairen stonden bij de slagbomen. Om even negen uur werd het verkeer weer toegelaten. Aanvankelijk was niet bekend boe lang de blokkade zou duren. Deze ingrijpende maatregelen, die in jaren niet zijn getroffen, hebben de crisis rond Berlijn aanzienlijk verscherpt. Gister avond werd van Oostduitse zijde een verbod afgekondigd op het vervoer van alle „voor militaire doeleinden van de Bondsrepu bliek bestemde goederen over de verkeerswegen tussen West-Ber lijn en West-Duitsland". De verscherpte Oostduitse controle op het vrachtvervoer is dus enkele uren later omgezet in een gedeeltelijke blokkade. Gisteren had het verkeer bij de Oostduitse grensposten al met aanzienlijke vertragingen te kampen. Automobilisten, die nog voor de sluiting van de doorlaatpost uit West- Berrlijn in Helmstedt aankwamen, hadden al verteld dat ze «nkele hon derden Russische tanks en zware le gervoertuigen waren tegengekomen. Op twintig kilometer ten westen van de stad verplaatste zich een konvooi van anderhalve kilometer lengte in westelijke richting. De in beide richtingen afgesloten autoweg vormt «en van d® drie hoofdwegen tussen de Bondsrepubliek en West-Berlijn. Het laatste werd in 1965 een versperring aangebracht. Toen maakten de communisten be zwaar tegen een christen-democra tisch partijcongres in West-Berlijn. Maar er bevonden zich toen geen ge wapende schildwachten bij de slag bomen. Nota De Sewjetunie had Oost-Duitsland gisteravond in een nota verzocht het vervoer van wapens, munitie en mi litaire uitrustingsstukken te verbie den. Zij beschuldigde West-Duitsland hierin van misbruik van de toegangs wegen tot Berlijn. Volgens de Russen worden in het westelijke stadsdeel militaire en stra tegische goederen voor de Bonds republiek vervaardigd en werft Bonn in West-Berlijn onwettige soldaten voor de Bundeswe'nr. De voor woens dag a.s. vastgestelde Westduitse pre sidentsverkiezingen, de directe aan leiding tot de huidige spanningen, werden in de nota niet aangeroerd. Tegengesproken Van westelijke zijde werden de2e beschuldigingen direct tegengespro ken. In Bonn zei men dat de Rus sische beweringen „elke juridische en feitelijke grond" missen en dat „dus alle maatregelen die op basis daarvan worden genomen, onwettig zijn". De nota moest „een voorwend sel verschaffen om enkele maanden na de interventie in Tsjechoslowakije die een inbreuk op het volkenrecht vormde, nieuwe spanningen up te roepen". Meegedeeld werd dal de Westduitse regering met de VS, Frankrijk en Engeland contact had opgenomen over de Russische nota en de daarop gevolgde Oostduitse maatregeien. Burgemeester Schütz van West- Berlijn zei nog dat het Wespen „in alle rust. uitsluitend geleid door het verstand" de nieuwe toestand moet bestuderen. Hij bleef gisteravond dus bij zijn overtuiging dat de Russen niet op een grote crisis aan sturen. Met klem ontkende hij dat in zijn stad wapens worden vervaar digd. De nota werd openbaar gemaakt op het moment dat de Russische opper bevelhebber van de Warschaupact- strijdkrachten, maarschalk Jakoebof- ski, en de Russische vice-minister van buitenlandse zaken, Semjonof, in Oost-Berlijn aankwamen voor bespre kingen met partijleider Ulbricht. Jo- koebofski zal ook zelf de militaire oefeningen leiden die in de tomende dagen in Oost-Duitsland worden ge houden. Begin deze week heeft Oost-Duits land nog voorgesteld de Westduitse De rouwstoet van premier Levi Esjkol op weg naar de Herzl- begraafplaats in Jeruzalem. Langs de route stond het zwart van mensen, die de laatste eer presidentsverkiezingen elders te laten houden in ruil voor een pasjesrege ling. De besprekingen die hierop volg den leverden echter geen resultaat op.- Gisteren bevestigden de VS nog eens het recht van de Bondsrepu bliek om deze verkiezingen in dit stadsdeel te houden. Deze kwestie kwam uitvoerig ter sprake tijdens een gesprek, dat de waarnemend minister van buitenlandse zaken, Richardson, had met de Russische ambassadeur, Dobrynin. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken ver klaarde naar aanleiding van de Rus sische beschuldigingen dat er geen wapenindustrie in West-Berlijn is en dat het de burgers van deze stad bij de wet verboden is dienst te nemen in het leger. WASHINGTON In de loop van vrijdag is de toestand van oud-pre sident Dwigt D. Eisenhower achter uitgegaan. Eisenhower werd enige da gen geleden in het militaire Walter Reed-ziekenhuis opgenomen voor een operatie aan zijn darmen. De 78-jarige oud-president heeft er nu longontsteking bijgekregen. Tengevolge daarvan ging zijn adem haling moeilijk- Eisenhower heeft een slapeloze nacht gehad. De foto's van de Parijse modellen mogen vandaag hert dag licht zien. Na de alarmerende kritiek over de collecties, die be gin februari in de Lichtstad getoond werden, blijkt er nu toch veel draagbaars tevoorschijn te komen. De sensatiemodellen, waarmede menig couturier publiciteit meende te kunnen beha len, zijn al bijna vergeten. Bovendien kan men zien dat de vrouw van nu zich weinig zorgen behoeft te maken om de mode bij te houden, want er is rustig voortgeborduurd op bekende patronen. Rustiger dan het borduursel waarmede Dior de mini-jurk van deze verbaasde schone garneerde. Het bestaat uit plastic bloe men in groen, zwart en wit. Elders in dit blad publiceren we een selectie uit de Parijse collecties. O BEIROET In de Syrische hoofdstad Damascus heeft het leger de bewaking van strate gische gebouwen overgenomen van de politie, zo wordt uit Bei roet vernomen. Of dit betekent dat het leger de macht heeft gegrepen is niet bekend. In ieder geval is de machtsstrijd tus sen de militaire en de burgervleugcl van de regerende Baath-partjj nu ten volle naar buiten getreden. De strijd zou gaan tussen de mi nister van defensie, tevens bevelheb ber van de luchtmacht, luitenant- generaal Hafcz Al-Assad, en het par tijbestuur. Assad heeft de steun van de chef van de generale staf, gene- raal-majoor Moestafa Tlas. Waar het Syrische staatshoofd, dr. Noereddin Al-Atassie. zich bevindt weet men niet. Donderdag ontbrak h(j by een gebedsdienst ter gelegen heid van het mohammedaanse Al- Adhafeest, hoewel zijn deelname was aangekondigd. KERKRADE/UTRECHT Gisteravond zijn, met een tussen tijd van een half uur twee roof overvallen gepleegd. Een in Kerkrade op het bijkantoor van een bank, de ander op een post kantoor in Utrecht. In Kerkrade verdween 10.000 in Utrecht on geveer 15.000. Bij beide over vallen werd een vuurwapen ge bruikt, als bedreiging, en beide overvallen gebeurde vlak voor sluitingstijd. De overval op de Mid- denstandsbank in Kerkrade-Spek- holzerheide gebeurde om acht uur. Er waren twee mannen bij betrokken van wie een gewapend was. Deze eiste van de 67-jarige kassier M. Au- genbrou „alle poen" op. Hij zei: „Ik krijg alle poen, anders klim ik over de balie". Tot driemaal toe moest de man naar de safe die geheel werd geleegd. De buit bedroeg de inleg van vrijdag, de laatste dag van de maand. De buit kan dan ook oplopen lot tienduizend gulden. De tweede overvaller moet van In donesisch type zijn geweest. Met een bromfiets sloeg het duo op de vlucht. Een klant die in een ander vertrek een zakelijke bespreking had met de zoon van de kassier, achtervolgde met zjjn auto nog het vluchtende duo. Na enkele straten rijden was hij hun spoor kwijt. DRIE MINUTEN De óvervallers zijn ongeveer twin tig jaar. De overval duurde nauwe lijks drie minuten. De bank was vrij- J dagavond tot negen uur geopend. Nauwelijks een jaar geleden was de bank ook overvallen, maar toen moest de dader voortijdig op de vlucht slaan. In Utrecht werd het postkantoor in de J. P. Coenstraat overvallen. De dader, ongeveer twintig jaar oud, verdween met 15000 in coupures van honderd en van vijfentwintig gulden. De politie kwam pas laat in actie omdat een PTT-employc de po litie waarschuwde via het alarmnum mer van de sectie bijzondere ver- keerstaken van de rijkspolitie in Drie bergen. De man kwam binnen toen er nog vier mensen voor het loket stonden. Hij zei naar Amsterdam te willen bellen en kreeg van de lokettiste, de negentienjarige mejuffrouw D. M. P. Jongkind uit Meerkerk, de Amster damse telefoongids waarin hij ging bladeren. Toen iedereen weg was, trok hij een pistool en riep „geef op" tegen het geschrokken meisje. Zij gaf hem een geldkistje waarin de man een greep deed. Hij ging er daarop snel vandoor. De man is van een Indisch type, ongeveer 1.65 meter lang, draagt een lichte bontjas en had een zwarte actetas bij zich. D BP DEN HAAG Minister De Block van economische zaken heeft van de Landelijke Huisartsen veren iging schrif- I telijk de toezegging, dat deze liet hare I zal doen om de artsentarieven in de hand te houden. De minister had om medewerking vèrzocht omdat hij de indruk kreeg dat incidenteel van onge- j motiveerd hoge tarieven sprake is. De LHV heeft echter ook duidelijk gemaakt dat zij niet verder kan gaan dan artsen te attenderen op te hoge ta- I rieven. Ze mist de bevoegdheid tot bin- dend voorschrijven.. Verwacht wordt, dat de komende j week nader beraad tussen minis- terie en een vertegenwoordiging van huisartsen zal plaats hebben. Er zou i onder meer verschil van mening be- staan of de jongste loontrend in de huis artsentarieven kan worden verwerkt. I Eis van God pHRISTENEN mogen niet berusten in „oorlog is nu eenmaal onver mijdelijk". Nog minder zich dekken met het veel misbruikte bijbelwoord dat de overheid het zwaard niet te vergeefs draagt. Dat is een dooddoe ner, een verkeerde interpretatie, om dat uit het verband blijkt, dat dit woord helemaal niet op het probleem van oorlog en vrede slaat. Nodig is, dat al Gods kinderen, en niet enkele gegrepenen, meedenken over het oorlogsvraagstuk. Zeker in een tijd van demonische, alles ver nietigende a b c-vvapens moet met verhevigd doorzettingsvermogen naar de gestalte der gehoorzaamheid wor den geaocht. Doet de christenheid dat? Of zelfs maar de meerderheid? Helaas neen. Terwijl hier toch van niets meer of minder sprake is dan: eis van het Evangelie. Er zijn wel Gideonsbenden. Zoals het Gereformeerde Vredesberaad, de ac tiegroep rondom prof. dr. J. Verkuyl. Deze gaf een brochure uit. getiteld Meegenomen voor de vrede, waar over men in ons Zondagsblad van vandaag meer kan lezen. Een prak tische bijdrage tot die zo hoognodige brede bezinning. Dit boekje moet in veel handen ko men. Omdat grondige informatie no dig is. Maar er is méér. Bezinning op dit vraagstuk vraagt ook bijbelstudie, gebed en misschien wel de moed zich niet te conformeren aan denksche ma's van deze wereld. Naar ons gevoelen zouden veel meer krachten dan die uit de kring van het Vredesberaad in onze kerken werkzaam kunnen zijn. We denken aan de preekstoel, aan gemeente avonden, bijbelkringen, groothuisbe zoek. Heeft dat alles praktisch töch weinig zin? Wie dat denkt zou kunnen over wegen» dat juist voor Nederlandse christenen een bijzondere opdracht kan zijn weggelegd. Want een klein land als het onze is in de positie, waardevolle initiatieven in interna tionaal verband te nemen. Zoiets gaat echter niet vanzelf. Daar toe zal pressie van onderop moeten komen. Niet van een handjevol „idea listen". Maar vanuit brede lagen on zer bereiking. Christenen voorop. BUSSUM - De beslis singswedstrijd voor de kwartfinales van het tornooi om de Europa cup I tussen Ajax en Benfica, woensdag 5 maart in Parijs, zal door de NTS worden uitgezonden. Er komt een rechtstreekse reportage om vijf voor drie en een volledige herhaling, die om kwart over zes begint. Beide ma len wordt via Nederland I uitgezon den. INTEPIEUP VEPZOPGING MEUBEL TOONRAME PS maBPUNSBUPS LAGOS De combinatie Konink- I lijke/Shell groep en British petrol j company is van plan in Nigeria 45 miljoen (Nigeriaanse) pond uit te ge ven aan nieuwe produktie-installaties en de opsporing van reserves. Het is het grootste bedrag sedert 1958, het jaar waarin de Shell-BP produktie begon. Voor de oorlog met Biafra begon bedroeg de olieproduk- tie van Shell/BP ongeveer 485.000 barrel per dag. Ze kwam tengevolge van de gevechtshandelingen geheel tot stilstand maar bedraagt thans weer 350.000 barrel per dag. De totale produktie van Nigeria bedraagt nu ongeveer 83 procent van de produktie van voor het begin van de oorlog. BOEKAREST President Ceauses- cu van Roemenië heeft gisteren aan het slot van een verkiezingscampag ne gepleit voor instelling van een vredeszone in de Balkan en een kern- wapenvrije zone in Europa. Hij deed een beroep op alle Balkanvolken hun inspanningen te bundelen om te komen tot een dergelijke vredeszone. Ceausescu kantte zich opnieuw te gen het houden van manoeuvres van de strijdkrachten van diverse landen op het grondgebied of aan de grens van een ander land en verklaarde met nadruk dat de Roemeense strijd krachten en het hele Roemeense volk klaar staan om, indien nodig, elke aanval van welk land dan ook af te slaan. Ik geef op als nieuwe abonnee: beloning voor I mijn aktiviteit ont vang ik een onder-B zettegel. De nieu-| we abonnee krijgt krant veertien dagen gratis. betaalt: per kwartaal O per maand |en grans. j plaat-. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1