HEDGEROW een boeiende roman Britse vrouwelijke agent bestaatvijftig jaar ben ik volwassen KOOP TOCH GEEN AUTO! Geen suiker in koffiemolen POSITIEF MEISJESBOEK HELEEN VAN NULANDT Spinazie-bleekwater dialoog Uw kiek te kijk Annexatie ZATERDAG 1 MAART 1969 Vrouwelijke agenten worden in de dienst niet ontzien. Ze moeten evenals hun mannelijke collega's ook de minder leuke karweitjes op knappen, zoals hier, waar een agente een sit-downdemonstrant naar de politie-auto draagt. De Amerikaanse schrijf ster Florence Engel Randall heeft met het hoek Hedge row haar romandebuut gemaakt. Voordien maakte zij reeds naam met haar korte verhalen. Dit is meest al het voorspel tot groter werk en dat is dan in dit ge val de roman Hedgerow, een mysterieuze familiegeschie denis die zich afspeelt op het gelijknamige landgoed in de staat New York, de geboortestreek van de schrijfster. De hoofdfiguur in het verhaal is Meredith Costain, een jonge balletdanseres, die voor haar zomervakantie een baan aan neemt als kindermeisje op het landgoed. Daar treft ze een sfeer van geheimzinnigheid aan. die haar oorsprong vindt in de dood van Isabella, de moeder van Tracy, het kind waarvoor Meredith werd aangenomen. Het spannend element wordt de vraag: moord of zelfmoord. Ve le figuren zijn verdachten en dat houdt er voor de lezer de spanning in. Op Hedgerow heeft men het liefst dat Meredith zich buiten alles houdt, doch desondanks wordt zij erin betrokken, deels door nieuwsgierigheid, deels ook omdat de liefde gaat De ervaring van een lezeres is, dat door suiker tot poe dersuiker te malen in de koffie molen, de molen wordt ver knoeid. „Bij de aanschaf van een nieuwe koffiemolen kregen wij er het uitdrukkelijk advies bij, om er vooral geen suiker mee te malen v>ant de fijne sui kerdeeltjes komen in de motor terecht met alle gevolgen van dien." meespelen. De lezer moet echter een dikke tweehonderd bladzij den in spanning blijven eer een tip van de sluier over de myste rieuze dood van Isabella wordt opgelicht. Dan krijgt men ook plotseling zicht op de minder plezierige verhoudingen tussen de familieleden onderling. Typisch in Randalls stijl ls, dat zij de dialogen vertraagt door een weergave van de ge dachten die tijdens het gesprek leven bij de gesprekspartners wat vaak hinderlijk werkt. Het is nog altijd een boeiende be zigheid voor de lezer om uit gesprek en handeling zelf een voorstelling van het onderwer- pelijke individu op te bouwen. Overigens is het een roman van uitnemende kwaliteit, uitgege ven door Uitgeverij en drukke rij NV Hollandia (252 blz.), 14,50. Als een boek meteen moet worden herdrukt omdat het de winkels uit vliegt, moet de auteur wel een tevreden mens zijn. Heieen van Nulandt, cur siefjes-schrijfster in o.m. Nieuwe Revue, is het te gendeel van een voldane vrouw, als het tenminste gaat over haar roman VAN DAAG BEN IK VOLWAS- SEN, (Uitg. Kluitman Alk maar, 5,90 160 hlz.) Haar oordeel nu: „Het is te veel vanuit de ouderen geschre ven, zó moet het. zó hóórt het.'* Heieen van Nulandt, pseu doniem voor mevrouw M. KorthalsSmit, is moeder van drie dochters (tien, ne gentien en eenentwintig jaar) en een zoon van acht- Boekenweek 1 tot en met 8 maart tien Toen haar kinderen verslingerd raakten aan stripverhalen, haalde ze dat kijkvoer gewoon weg en zocht zelf naar betere, an dere lectuur. Natuurlijk zijn er meisjesboeken, maar of die beantwoorden aan het levenspatroon van het meis- je-van-nu is de vraag. Toen besloot Heieen, na vele ge- verwacht. Ze voert gesprek- sprekken met anderen, er ken met vriendinnen en zelf iets aan te doen. ontdekt een ander aspect van de liefde. Mariëtte wordt Hoofdpersoon is Mariët- vrouw te, spontaan, vroegrijp meis je dat al heel jong haar eer- Als de liefde zich weer ste liefde beleeft met een aandient in de persoon van schoolvriend, Fred. Mariët- de theologische student Wim te, middelbare scholiere, weet ze: dit is goed. Mariët- komt uit een goed gezin dat te en Wim strijden om hun haar voortreffelijk opvangt liefde zuiver te houden en als ze ontdekt dat deze lief- zijn geschokt als vriendin de de ware (nog) niet is. Karin een baby verwacht en haar studie moet op- Ze ontleedt in die moei- geven. Mariëtte leert dat lijke periode de verhouding liefde zelfbeheersing vraagt, van haar ouders, van bet jonggetrouwde stel op de Het is verfrissend zoals kampeerplaats, waarvan heU Helen van Nulandt haar vrouwtje de tweede baby jonge lezers benadert. Ze windt nergens doekjes om. Het boek begint: „Vandaag ben ik een groot meisje ge worden. Oma vindt ons ge loof ik knetter, dat we er gewoon over praten, zeker waar Tom bij is Heel fijn is ook de sfeer getekend van de onver wachte bevalling bij het jonge echtpaar. Het is alle maal heel concreet, open hartig maar nergens smake loos. Een positief meisjes boek, dat vrijmoedig als het is, door tieners en hun ouders zal worden verslon den. Heieen van Nulandt zal een volgend boek wat min der glad laten verlopen, denkt ze, de ouder-kind relatie is hier (te) uitste kend. Jammer dat de schrijf ster enkele malen Gods naam als krachtterm ge bruikt. Zonder dat zou de dialoog tussen meisjes en studenten tóch wel sterk zijn geweest. Overigens: aanbevolen. JEANNE DE VLIEGER RAFFIA. Spulletjes van raffia maken we schoon met een lauw sopje. Denkt u eraan niet te borstelen want het materiaal splijt en pluist dan. Vuile plekken met een doekje te lijf gaan. MANDEN EN STOELEN. Stoelen en manden van pitriet e.d. borstelen met een harde borstel, daarna nat reinigen met een sopje. Wist u dat spinaziewater zo heerlijk bleekt. Overvloedig naspoelen op balkon of tuin. Vernist mandwerk alleen reinigen met gewoon water. Denkt u erom dat kapokmatrassen nooit mogen worden geklopt, dat schuimrubber matrassen NIET de zon in mogen? Dat geldt ook voor schuimplastic. Wie per só het vloerkleed wil kloppen en dat niet buiten kan doen, draaie het kleed om in de kamer, kloppe zachtjes op de rug en daarna het losgekomen vuil verwijderen met de stofzuiger. Sterkte! Komt u klaar voor pasen? OM te beginnen een stukje van de heer T. te R. over hef openbaar vervoer: „Veel bussen en trams zijn „een- manswagens". Dit houdt in dat men bij het instappen direct moet betalen, liefst met gepast geld. Ben je echter in een vreemde stad, dan weet je de tarieven niet en kan dus ook geen gepast geld klaarhouden. Dit levert vaak moeilijkheden op. Het zou eigenlijk zó moe ten zijn dat in alle steden met tram- en busdiensten dezelfde rittenkaart gebruikt kan wor den. Een tweede wens is dat men in een vreemde stad beter te horen krijgt waar men zich bevindt. De haltes en stations worden vaak door middel van een geluidsinstal latie afgeroepen. Veel slechthoren den, (maar ook goedhorenden) kla gen erover dat men dit dikwijls slecht kan verstaan. Wat oefening en scholing van de spreker zou hier misschien wat verbetering kunnen opleveren Met enige zeifspoi ziet de heer A. G. te W. zichzelf als autobezit ter: „Zodra ik in mijn auto stap. bekijk ik de meeste andere wegge bruikers als concurrenten die mij van de weg willen hebben. Ik kan ter me laat. Elke auto is eigenlijk een monster in handen van de edele mens, of is het andersom? Zo niet. waarom dan die paar dui zend doden en duizenden gewon den in de tijd van twaalf maanden? Waar wordt de auto voor gebruikt? Dikwijls om de medemens te ver moorden, bewust of onbewust." De heer G. te V. is er voor veel strengere straffen voor verkeersre- cidivisten te geven: „Onder meer De heer H. te G. snapt niet waarom de mensen zo graag een auto willen hebben: ..De auto is niet altijd een onverdeeld genoe gen. Diegenen die een auto niet beslist nodig hebben, moesten er geen kopen. Voor gewone mensen zijn auto's veel te duur, men geeft zonder bezwaar grote bedragen uit ten koste van nuttiger dingen. Daarom is mijn raad: als u niet per sé een auto nodig hebt, koop er dan geen. Doe rustig uw af en zondags zou je dan ineens per auto moeten? Het is mij al vaak opgevallen dat er veel mensen zijn die zondags gehaald en gebracht willen worden, terwijl ze in de week overal per fiets heengaan. Is dat geen misbruik maken?" Mevrouw V. te L. wil graag een paar raadgevingen doorgeven „Zij zijn beslist niet nieuw of origineel, maar gezien het aantal automobi- het beter, ik weet het beter en ik doe het beter. Ik wil alles voorbij. Ik kijk strak voor mij uit, ik klem mijn stuur vast in mijn handen, ik sein met mijn lichten zodra er ie mand in mijn weg komt en toeter zodra ik gevaar ruik. Ik moet uit kijken, ik moet voorzichtig zijn! Daarom rijd ik zo hard mogelijk om al die anderen voorbij te ko men. Ik kijk minachtend naar de „Le lijke Eend", die als een wilde gans over de weg hobbelt, haal minach tend mijn neus op als ik de slee van mijnheer de miljonair ver ach- intrekking van het rijbewijs, niet volgens dat half-zachte gedoe van enkele weken of maanden, maar voorgoed. Het is ook al te dwaas dat men hier met derde- en vierde- handswagens naar hartelust mag rijden. Ik heb gehoord dat in Californie alle auto's (verplicht) een apparaat hebben dat het grootste gedeelte van het vergif der uitlaatgassen opvangt. De kosten van het appa raat zijn circa negentig gulden Waarom wordt dit hier ook niet verplicht gesteld?" boodschappen op de fiets of lo pend. Het is gezonder en veel voordeliger." Het valt mevrouw V. te G. op dat in de ene stad de zebra's meer worden ontzien door de auto- mobilisten dan in de andere. „Wat betreft het zondags ouderen mee nemen naar1 de kerk, zou ik het /olgende willen zeggen. Er is hier ook een regeling voor hen die :ondags gehaald willen worden. Wij voeien ons niet verantwoord daar gebruik van te maken. In de week doen wij alles per brommer listen dat er niet van op de hoogte schijnt te zijn, leek het me verstandig 't even te schrijven. Zet kinderen zo lang ze nog geen twaalf jaar oud zijn, zo mogelijk ook daarna, achter in de auto. Dit geldt ook als vader of moeder al leen met één kind reist. Vaak ziet men beide ouders en baby voorin, terwijl de achterbank onbezet is Bij regen en gladheid vooral maar ook in tal van andere omstandigheden waarin men plotseling moet remmen, kan dit voor het kind fataal zijn. Gezellig heid is leuk voor thuis, maar vei ligheid gaat in de auto voor! Ook die kinderzitjes, die zo van de leu ning kunnen afglijden, zijn funest. TNO maakt de automobilisten at tent op de door haar gekeurde kindergordels, eventueel met broekje, voor de allerkleinsten. Moet de baby mee. plaats dan een reiswieg achterin en bevestig die stevia. bijv. aan de achterbank." Tot slot het woord aan mevrouw D. te M. „Op een zaterdagmorgen zag ik op een normaal drukke weg een auto aankomen, waar een jon getje, van niet ouder dan tien jaar, achter het stuur zat. notabene op schoot van pal Die keek mij glun derend aan, zo van: „Da's nou eens een leuk spelletje voor een kindl" Ik schudde nee, terwijl ik een tuintje inliep, omdat ik bang was dat het kind de macht over het stuur zou verliezen. Het twee tal maakte een rondje, want even later zag ik hen weer. 't Spijt me maar toen heb ik het bekende ge baar van de vinger naar het hoofd gemaakt. Thuisgekomen heb ik de politie gebeld en 't een en ander doorgegeven. Een aardigheidje is leuk. maar het moet niet ten koste van mensenlevens kunnen gaan len omdat er tegen haar een misdaad begaan zou wor den, alleen om een politie agent in de buurt van haar flat te krijgen. Het viel te gen dat er een vrouw op kwam dagen.. „Overigens", concludeert Shirley, „het is hier een fijn huwelijksbureau. Negentig procent van de gehuwde vrouwelijke agenten zijn ge trouwd met politiefunctio narissen." Shirley maakt zelf een uitzondering op die regel. Haar man is namelijk ziekenhuis-predikant. Het echtpaar heeft geen kinde ren. Door The Times gewaagd naar de gevaren van haar job, erkent hoofdinspecteur Becke dat ze een paar keer in moeilijkheden is geraakt, maar ze heeft zich eruit ge red. Iedereen die bij een politiekorps komt, besteedt veel tijd aan sleur-karwei- tjes. Zoals winkeldieven be trappen en spijbelaars pak ken. „Maar de dienst geeft de vrouw een brede kijk op het leven. Ze weet wat slecht is en goed en accep teert beide als een deel van het leven." Het is deze maand vijftig jaar geleden dat in Engeland de eerste vrouwelijke politieagenten op straat verschenen. Er werken nu 3.490 vrouwen bij de Britse politie en 86.091 mannen. De hoofdstedelijke politie telt 548 vrouwen op een totaal van 19.608. De vrouwen doen hetzelfde werk als hun mannelijke collega's, maar specialiseren zich op kinderen en vrouwen. Ze ontvangen niet evenveel: 90 procent van het loon van hun mannelijke collega's. Hun leeftijden variëren van negentien tot 55 jaar. De meesten dragen make up tijdens dienst. Een paar spelen het klaar hun rok iets korter te dragen dan de gebruikelijke lengte. Zoals vrouwen in elk ander beroep, wor den velen verliefd en trouwen vaak met een politieagent. De hoogste rang bekleedt mevrouw Shirley Becke, zij is hoofdinspecteur. „Zoiets als een lady-agent bestaat er niet", zegt ze. „Wij zijn poli- tie-officieren die toevallig vrouwen zijn. Het dienst rooster is volkomen gelijk aan dat van de man. Het enige verschil is dat we geen gelijke beloning ont vangen. Maar in de toe komst zal dat zeker wél het geval zijn", verzekert ze op een toon van iemand die ge wend is snel haar zin te krijgen. Hoofdinspecteur Becke is bij de hoofdstedelijke poli tie. Ze klom in rang op van politie-agent en heeft 25 dienstjaren. Haar succes wijt ze charmant aan de mannen in haar leven. Haar vader zei haar al: „Je kunt alles als je maar wilt, het is geen beperking dat je een meisje bent." En haar man denkt er zó over: „Een politie-loopbaan voor de ge huwde vrouw eist de volle dige toewijding van haar echtgenoot. Hij moet beden ken dat haar carrière even belangrijk is als de zijne." Shirley Becke wilde altijd al een baan waarin ze haar eigen beslissingen kon ne men. Tijdens de Tweede Wereldoorlog probeerde ze bij de strijdkrachten te ko men maar ze werd gewei gerd. Toen hoorde ze dat de politie recruten nodig had en ze belde Scotland Yard op „alleen maar om te vra gen". De enige die gedurende haar lange loopbaan be zwaar maakte tegen de vrouwelijke agent was een vrouw! Zij had de gewoonte 's nachts de politie op te bel- Onlangs werd in de toonzaal van Goed Wonen in Soesterberg een nieuw tje getoond: repro-vitrage. Om het even duidelijk te zeggen: een gordijn be drukt met foto's. De „ont dekkers" ervan zijn Anita en Bert van den Oever uit Edam. Hun werkwijze: een foto wordt diapositief afgedrukt in zeer grof raster. Met verf wordt de plaat door middel van een zeef als het ware overgedrukt. Op de foto ziet u de ont werper met een naakt torso, gedrukt op doorschijnende venster-vitrage van doorschij nend pvc. Van dit ontwerp zijn we niet ondersteboven, leuk als grap op een ten toonstelling, maar niet in de huiskamer. Toch... hebt u niet een kin derfoto die artistiek uitviel, een vakantieplaat met kwali teiten? Bert en Anita zijn be reid uw kiek te kijk te zetten op ondergrond van glas. plastic, hout, textiel, wand- of raambekleding. Een zeer persoonlijk behang, In af- wasbaar pvc. komt per vier kante meter bij een mini- mumafname van twintig vier kante meter op f 28. Vitra ge gaat u ƒ40 per meter kosten, het is 120 cm breed en Van den Oever vraagt een minimum afname van twintig vlerkante meter. Een koud ding als de koel kast wil hij desverlangd be drukken met behulp van foto grafie en „screentechniek". Daarvoor telt u honderd gul den neer. Een gewoon reprowandje komt hij aanbrengen voor 22 per vierkante meter. Ja zeker. ook in kleur leverbaar, vertelt Anita. „We hebben zes weken levertijd nodig. Liefhebbers sturen maar een foto en wij maken de zaak voor elkaar". Je zou dit nieuws onder functionele kunst kunnen rangschikken. Anita en Bert volgden beiden de Academie in Rotterdam. Daar is tot 9 maart in de Rotterdamsche Kunstkring aan de Witte de Withstraat ook werk van Bert te bewon deren. Hij noemt het: cleane popart screenschilderijen. NA-ONTSTEKING Cees de Boorder, autojourna list, beijvert zich voor een pro- testaktie tegen de verhoging van de motorrijtuigenbelasting en het benzine-accijns. Hij schrijft in Rijdend Nederland: „Helaas denken te veel mi nisters, kamerleden en burge meesters als het om de auto. het verkeer en de wegenbouw gaat, met na-ontsteking". Na het gedurfde „plan 2000" van de gemeente Rotterdam schrijft een krant dat Amster dam en Zeeland vrezen voor een beperking van hun ontwik keling. Zeeland hoeft helemaal niet bang te zijn, vervolgt het verslag. Nogal duidelijk, want het schijnt dat Friesland Rot terdam al eerder annexeerde blijkens hetzelfde artikel: „Het denkbeeld van de drie nuchtere Rotterdamse Friezen heeft ai felle reacties opgeroepen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15