NIXON BIJNA IN ONS LAND SOCIALISME Mist dreigde reis in de war te sturen NIXON IN BONN Gewone colbertje heeft afgedaan Kleine wereld Twee voorzitters Vredesberaad Frans standpunt in crisis WEU 'onhoudbaar' De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Science-fiction Prinsessen krijgen kinderen Peyton Place WOENSDAG 26 FEBRUARI 196» (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) LONDEN Het heeft gister avond niet veel gescheeld of pre sident Nixon was toch naar Ne derland gekomen. De mist, die in de straten van de Britse hoofd stad hing en het aanvankelijk vooruitzicht dat de weersomstan digheden nog zouden verslechte ren, deden de „masterplanners" van de zevendaagse vijflanden- tour besluiten, serieus te gaan overwegen of de vandaag voort gezette reis van het Amerikaan se staatshoofd naar Bonn niet over land moest gaan. In Londen zou dan de trein naar Harwich kunnen worden genomen, vandaar de boot naar Hoek van Hol- lad en vervolgens opnieuw de trein naar de Westduitse hoofdstad. Als dit plan zou zijn uitgevoerd, zou presi dent Nixon slechts een uur ach terstand op zijn van minuut tot mi nuut geplande tijdschema hebben op gelopen. Toen de mist gisteravond wat op trok. slaakten de leden van de presi dentiële staf een zucht van verlich ting. En toen weerexperts bovendien nog kwamen vertellen ook in het gevolg van het Amerikaanse staatshoofd bevindt zich een meteo roloog! dat de vooruitzichten voor de volgende morgen goed waren, kon men wel een gat in de lucht sprin gen. Improvisatie Den Haag nog net niet officieel Ingelicht! trouwens ook, want als de reis van president Nixon naar Bonn Inderdaad over Hoek van Hol land en langs de nctiige Nederlandse stations was gegaan, zou er nogal wat Improvisatietalent nodig zijn geweest. Vooral de veiligheidsmaatregelen, die genomen hadden moeten worden zouden veel hoofdbrekens hebben ge kost. (Vervolg van pag. 1) De conservatieven hebben een heel andere opvatting over de plaats van Engeland in het Nabije en Verre Oosten dan de socialisten. Als ze ooit 'aan de macht komen zullen ze de Wilson-lijn drastisch trachten te her zien. Ze menen dat de rol van Groot-Britannië ten oosten van Suez bepaald niet is uitgespeeld, en zijn dan ook voornemens enkele militaire steunpunten te handhaven of op nieuw in te richten. Taak Deze extra defensie-inspanning, zij het niet in NAVO-verband, moet president Nixon zeer welgevallig zijn. Als bewaker van de wereldvrede heeft Washington een zware en voor al kostbare taak op de schouders ge nomen. Elke verlichting hiervan ook al is deze op het ogenblik alleen nog slechts als mogelijkheid aanwe zig zal met beide handen worden aangegrepen. De Amerikaanse president is ifloor de politieke vijanden van premier Wilson haarfijn uit de doeken gedaan hoe de nog van een Brits imperium dromende conservatieven zich voorstellen de militaire macht van Groot-Britannië tot op zekere hoogte te bestendigen, als ze tenminste het heft in handen krijgen. Steunpunten Gesproken is over de handhaving van twee militaire steunpunten: Sin gapore namelijk en Bahrein. Hier zouden enkele „vliegende brigades" moeten worden gestationeerd, die bij moeilijkheden in de regio onmiddel lijk kunnen ingrijpen. Ergens op een eiland in de Indische Oceaan ge dacht wordt aan de Maladiven zou nog een vlootbasis moeten worden ingericht, die de thuishaven van ten minste twee vliegkampschepen wordt en de daarbij behorende vliegtuigen en vaartuigen. De conservatieve leiders hebben president Nixon erbij verteld dat de eventuele doorvoering van hun plan nen afhankelijk is van de bereidheid van het directoraat meer geld voor de defensie beschikbaar te stellen. Premier Wilson is in dit opzicht heel sluw geweest. De voorgenomen op heffing van bases als Singapore en Bahrein Hongkong blijft voorlopig als militair steunpunt bestaan is gepland voor 1971, het officiële ver kiezingsjaar dus. DEN HAAG Tot voorzitter van het Interkerkelijk vredesberaad zijn voor dit jaar gekozen de heer E. Koppelaar, vertegenwoordiger van het Genootschap der vrienden (Qua kers) en prof. dr. J. Tinbergen, hoog leraar aan de Economische Hoge- «chool in Rotterdam. De heer Koppelaar is belast met de leiding van de interne organisa tie. Prof. Tinbergen zal leiding geven *an de organisatie van de vredes- week, die dit jaar onder het thema „de verhouding noord-zuid" van 21 tot 28 september zal worden gehou den. Vorig jaar trad prof. dr. P. H. Knoijmans als voorzitter op. Hij zal voorlopig deel bliiven nemen aan het Oterteg van het Interkerkelijk vre desberaad. Scotland Yard en de FBI-agenten die tot taak hebben het Amerikaanse staatshoofd tijdens zijn Europese reis te bewaken, beleefden gisteren heel wat benauwde kwartiertjes. Op verschillende plaatsen bij Buc kingham Palace en de Westminster Abdij stapte president Nixon uit zijn gepantserde limousine om met willekeurige mensen op straat een praatje te maken. Ook deelde hij hier en daar ball points met handtekeningopdruk uit waarschijnlijk nog overgehouden van zijn verkiezingstournee ter wijl hij, midden in het mensengewoel een toevallig aanwezige radioreporter van de BBC een kort. maar dankbaar interview toestond. Agenten Deze spontaan uitgevoerde persoonlijke ideetjes waren niet in het programma voorzien. Met bleke en verschrikte gezichten worstelden de geheime agenten zich door de van alle kanten opdringende toeschou wers heen om het object van hun bewaking bij te kunnen houden. Voor de Westminster Abdij sprak de breedlachende en joviaal met de armen zwaaiende president een vrouw aan, tegen wie hij zei: „Toen ik daarnet een krans legde bij het graf van de onbekende soldaat, zag ik een paar jonge kinderen staan. Nee, dacht ik bij mezelf, ten koste van alles moet verhinderd worden dat die meisjes en jongetjes een tijd van oorlog tegemoet gaan. Om daar aan mee te helpen ben ik vandaag hier". Een verrassing zowel voor veilig heidsfunctionarissen als parlementa riërs en ministers was Nixon's bezoek aan het Lagerhuis. Pas even voor zijn aankomst daar had hij de wens hiertoe te kennen gegeven. Alle gangen werden zo goed en zo kwaad als het nog ging hermetisch afgesloten. De president werd toen niet naar de speciale loge voor hoge bezoekers geloost, maar naar een bank achterin de grote zaal van de Engelse volksvertegenwoordiging. Hij werd in de rug gedekt door een blin de muur en aan beide zijden door leden van de geheime dienst. Enkele journalisten, die op de pers tribune zaten, en die hem, zij hel op een afstand van zeker vijftig meter recht in de ogen keken, werd ver zocht hun plaats af te staan aan onmiddellijk naar boven gesnelde rechercheurs in burger. Heel kort Het Amerikaanse staatshoofd bleef maar heel kort in het Lagerhuis. Hy luisterde naar de antwoorden van zyn gastheer, premier Wilson, op vragen door volksvertegenwoordigers gesteld. Een ervan betrof het lidmaatschap van de NAVO, een anderehet bezoek van de president van de Ver enigde Staten. Een hele staf van voorlichtingsamb tenaren is ingeschakeld om Nixon dagelijks in staat te stellen van com mentaren over zijn bezoek uit alle grote Europese kranten kennis te nemen. De president wil van dag tot dag weten wat de weerslag is van zijn korte tournee en is vooral ge ïnteresseerd in wat de Franse bladen schrijven. Hoofdartikel Het beste hoofdartikel, dat het Amerikaanse staatshoofd tot nog toe gelezen heeft dit vertelde althans een van de vele met hem meereizende public relationfunctionarissen heeft, merkwaardig genoeg in een Deense krant gestaan. Het was maar bijzon der kort. Er stond namelijk niet veel meer in dan dat Nixon altijd zo op prijs had gesteld als president van de Verenig de Staten nader met de Europeanen kennis te maken welnu, zo schreef het blad met een cynische verwijzing naar de recente, hoog opgelaaide twist tussen Londen en Parijs, hij heeft thans de gelegenheid te consta teren hoe de Europeanen in werke lijkheid denken en zijn en hoe ze zich tegenover elkaar gedragen. Wat zowel in Brussel als in Londen opgevallen is, is dat het 56-jarige Amerikaanse staatshoofd in het open baar een rol probeert te spelen, waar door hij een jaar of tien jonger lijkt. Schmink De zware schmink op zyn gezicht heeft hier overigens weinig mee te maken. Voor iemand, die elk uur van de dag aan televisiecamera's bloot staat, aan de brutale, nietsontziende ogen van telelenzen vooral, is een schoonheids-annex verjongingskuur door middel van make up geen over bodige luxe. „De van nature stugge Nixon', zei een Britse functionaris, „wil ander lijken dan hij in werkelijkheid is. Misschien is het wel Amerikaans om met een nimmer wijkende gloed van feestvreugde op het gezicht het pu bliek tegemoet te treden, grapjes n het rond te strooien of telkens weer al of niet gemaakte spitsvondige op merkingen te plaatsen. Misschien hebben we in Europa een andere kijk op het ambt van staats hoofd, misschien zijn we ook te nuch ter om in dit soort imago-versterkers te geloven. Als ik hem zo gade sla, lijkt het eigenlijk net of hij zich nog Voor de 26ste keer zijn gisteren in het Ambassadorhotel in Los Angeles de „Gouden Glo bes" uitgereikt. Barbra Streisand werd onderscheiden voor haar rol in de musicalfilm, Funny Girl en de acteur Gregory Peck kreeg de Cecil B. de Mille-onderschei- ding. DEN HAAG Het socialistische Tweede-Kamerlid S. van der Ploeg heeft minister Den Toom (defensie) gevraagd of hij bereid is de tekst over te leggen van het lied, dat in aanwezigheid van de territoriale be velhebbers noord en west zaterdag werd gezongen in een café in Mur- merwoude in verband met de ont hulling van het naambord van de Generaal Spoorhoeve. Over de feitelijke tekst bestaat volgens de heer Van der Ploeg on duidelijkheid. Een krant meldde dat er gezongen werd: „En wat doen we met die Wigbold als hij komt", en een andere krant: „We slaan Wig bold op z'n donder als ie komt". niet uit de sfeer van de presidents verkiezingen heeft kunnen losmaken, of uit zijn overwinningsroes van een paar maanden geleden. Dank zij de voorzorgsmaatrege len van de Londense politie is het ook gisteren met relletjes meege vallen. Zeventien gearresteerde de monstranten. die maandagavond nogal veel lawaai hadden gemaakt, en getracht hadden geüniformeer de ordebewakers aan te vallen, werden al de volgende morgen tot zware geldboetes veroordeeld en tot gevangenisstraffen van één tot zes maanden. Nederlandse trein stond klaar voor Nixon JTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben gisteravond de Koninklijke trein gereed ge maakt voor het geval, dat Nixon tengevolge van de mist niet per vliegtuig van Londen naar Bonn zou kunnen reizen. In dat geval zou hij van de nachtboot van Hoek van Holland gebruik kun nen maken. De hoofdverkeersleider van de spoorwegen vernam via de radio, dat deze mogelijkheid bestond en waarschuwde de spoorwegwerk plaats in Utrecht om de koninklij ke trein in gereedheid te houden. De trein was in goede conditie, want hij had pas een proefrit ge maakt in verband met de reis van de koninklijke familie in maart voor een wintersportva kantie. Het gehele spoorwegapparaat was na korte tijd paraat: extra personeel was opgeroepen, de spoorwegrecherche gewaar schuwd en de chefs van de spoor wegdistricten Rotterdam, Utrecht en Eindhoven voorbereid. Het wachten was alleen op het officië le seintje, dat evenwel niet kwam, want Nixon vliegt toch naar Bonn. Tevredenheid bestond er echter over de grote paraat heid van de NS voor plotselinge gebeurtenissen. ROME De Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Pietro Nenni heeft gisteren het Franse standpunt in de crisis in de Westeuropese Unie zowel in juridisch als in politiek op zicht onhoudbaar genoemd. De tunieklyn heeft ook de he renmode veroverd. Van links naar rechts: twee jersey costumes ont worpen door Frans Molenaar met tuniekjasjes: ook de blazers zijn lang en kleurrijk met ruiten en strepen. Erzij.t 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Van de mo demoeheid die de Parijse ont- Arthur Geary, Engelse geleerde op een ge- j heim laboratorium, dreigt onder te gaan aan zijn eenzaamheid. Over zijn werk kan hij met niemand praten. Thuis heeft hij in geen vijf I jaar wezenlijk contact gehad. De eenzaamheid is duidelijk voel- en hoor- I baar: in zijn hoofd dreunen trommels. Maar j Geary ervaart, dat op het Londense Pad- f dington Station, de trommels verdwijnen. f Hier voelt hij zich weer rustig. Het station wordt zijn eindpunt. Hij slaapt j in het stationshotel en overdag dwaalt hij I over de perrons. Dat is zijn kleine wereld (Engelse titel van het door C. Buddingh' ver taalde boek The smaller sky). Dit door de mensenmassa, die dagelijks op het station is, geborgen leven is hem echtei 2 niet gegund. Een vriend ontdekt hem en I schakelt een psychiater in. Zijn zoontje weet I hem te vinden. Het gesprek tussen vader en I zoon David is aangrijpend. John Wain tekent B Geary immers als normaal. Alleen zijn daai die onverdraagzame trommels. Daarom blijft uit- die zeSt: mis je ontzettend." Hij kan hij op het station. Maar hoe leg je dat David "e waarheid niet zegen. In zijn verhaal deelt Wain deze gegevens mondjesmaat mee. Zo komt hij tot de cli max, veroorzaakt door de eerzuchtige t.v.-producer Swarthmore, die van de merkwaardige geleerde de uitzending van zijn leven wil maken. Met zijn cameraploeg ach tervolgt hij Geary, die hem geestelijk de baas is. Maar dan zijn daar weer de trom mels. De geleerde klimt langs het stationdak. Boven ziet hij over de stad en ontdekt hij de vrije, wijde lucht. In deze grote wereld zou hij weer kunnen leven. Maar de achtervolging gaat door. Hij loopt over het gla zen dak en stort neer. „Ter wijl Geary stierf gebeurden er twee goede dingen. De trommels zwegen en de sneeuw bleef omlaagdwarre- len." Dat zijn de twee laatste zinnen van Eindpunt Pad- dington, een boek over de moderne mens in doodsnood, die de bevrijding niet meer bereikt. (Sijthoff, Leiden. 168 bldz. ƒ6,90) Een opvallend goede serie science-fiction verhalen is verschenen onder de titel Eeven diep ademhalen. De au teur is Arthur Clarke die sa men met Stanley Kubrick het scenario voor de film „2001: A Space Odyssey" heeft geschreven. Het gaat bij Clarke niet alleen om de techniek. Het menselijke sa men met de techniek in de ruimte fascineert hem. Prachtige verhalen in de bundel zijn „Uit de zon" en „De verre aarde", maar ook „De muur der duisternis" waarin Clarke op zijn best is. (Zwarte Beertjes, ƒ2,50). Iets minder goed, meer in de richting van de ..fantasy" dan science-fiction, is de ver zameling korte verhalen Van aardse smetten vrij van Ro bert Sheckley, eveneens een Zwart Beertje. Hij heeft een ongebreidelde fantasie waar uit de verrassendste ideeën voortspruiten 2,50). Afmars der vrouwen van D F. Jones (Born, ƒ2,90). meer een avontuur dan science-fic tion. De huidige maatschappij vraagt bezinning op een nieu we socialistische ideologie. Dit is het thema van twee onlangs verschenen boeken, die ieder op eigen wijze dit vraagstuk benaderen. Ger Harmsen behandelt in zijn boek „Marx contra de mar xistische ideologen" (Kruse- man; 8.90) het probleem vooral vanuit de marxistische Jeugdboeken De barmhartige Samari taan. is het zevende deeltje in de serie „Wat de bijbel ons vertelt". Het boekje is keurig verzorgd en wordt begrijpe lijk geïllustreerd. De eenvou dige tekst zal het geeste lijk gehandicapte kind zeker aanspreken. (Bijbelge nootschap, A'dam, 34 blz. 3,50). Een spannend avonturen boek voor jongens van 12 jaar en ouder is Vuur onder de golven van K. Norel. Het is tegelijk een populaire uiteen zetting van het opsporen en winnen van aardolie en aard gas. Een interessant boek dat ook ouderen (die op school leerden dat de Nederlandse bodem arm aan mineralen is) op een plezierige manier be ter inzicht geeft (A. Roelofs van Goor, Amersfoort, 196 blz., 8,90). Voor liefhebbers van „Oranjeboeken" hoort prinses sen krijgen kinderen" in de boekenkast. K. Norel be schrijft de spanning rondom de geboorte van Willem- Alexander en Maurits en Johan Friso. De naamgeving van de kinderen en de achtergrond daarvan krijgen een ruime plaats in het boek. De prinsessen met hun kinderen staan in het middelpimt, maar ook grootmoeder wordt niet vergeten. Het geheel is een feestelijk verhaal over blijde ge beurtenissen in het koningshuis. Het boek is met fraaie foto's uitgevoerd, de band is bedrukt met de wapeiis van de drie prinsjes. (La Rivière Voorhoeve. Zwolle, 144 blz.. f 9,90.) Wij kunnen ons voorstellen, dat velen, die genieten van de tv-afleveringen van Pev- ton-Place teleurgesteld zijn als zij de boeken van Grace Metalious Peyton Place en Terugkeer naar Peyton Place en het door Roger Fuller geschreven vervolg Opnieuw Peyton Place lezen. De boeken zijn harder dan de film. er zijn in de film verschillende personen tot één „gecomprimeerd", de hande ling volgt vaak andere wegen. Het is wel begrijpelijk. De drie Peyton-Place-boeken zijn niet geschreven als film-sce nario. Op zichzelf bezien zijn de boeken als schildering van een kleine gemeenschap in het oosten van de Verenigde Staten misschien reëler dan de film. Voor ons. West-Europeanen, bieden de boeken een vaak verrassende kijk op een ge meenschap die, ook al be hoort zij tot de „oudste" in de Verenigde Staten, vergeleken bij de Europese, nog allerlei onvolwassen trekken toont. (A. J. Luitinch. Laren, f 3,50 per deel). filosofie. „Het moeilijke soci alisme" van de Fransman André Gorz (Polak en Van Gennep, 12,50) heeft meer een sociologische inslag. Vanuit verschillende we tenschappen werpen beiden zich op dezelfde problema tiek. Gorz betoogt dat het so cialisme moet zoeken naar een wezenlijk onderscheid met het neo-kapitalisme. Er dient een studie te komen van een socialistisch ontwik kelingsmodel voor de toe komst van de samenleving. De arbeiders zal duidelijk ge maakt moeten worden dat een verbetering van de struc turele grondslagen van de maatschappij belangrijker is dan een verhoging van de particuliere consumptie, ter wijl het socialistisch alterna tief een werkelijke verbete ring inhoudt omdat uiteinde lijk de particuliere consump tievrijheid groter zal worden. Dit duidelijk te maken is „het moeilijke van het socialisme" aldus Gorz. Ook Ger Harmsen beklem toont de noodzaak van een diepgaande bezinning over de taak van het socialisme. Van belang is zijns inziens de ma te, waarin de commu nistische- en socialistische partijen erin zullen slagen zich te vernieuwen. Een voor waarde hiertoe acht hij een zekere vrijheid van denken voor de communistische fi losofen. Er zal een vrij, intel lectueel marxisme moeten ko men. Een van de belang rijkste nunten voor bezin ning noemt hij de opkomende automatisering Harmsen is verheugd dat in ons land een gedachtenwisseling tussen personen van linkse huize en kring op gang komt. werpers plaagt, hebben de ont werpers van herenkleding geen last. De man wordt modebewust en voor de ontwerpers ligt nu een heel terrein van experimen ten en fantaseren braak. De collectie van The Society Shop. het jaarlijkse evenement in het Hil ton Hotel, toonde hoe binnen- en bui tenlandse kledingkunstenaars daar van geprofiteerd hebben. Gerard de Both, Frans Molenaar Dick Holthaus en Moeskops bijvoor beeld, vier Nederlanders die interna tionaal naam hebben gemaakt, bewe zen dit. Het gewone colbertje heeft afgedaan. De lijn is slanker en nog langer geworden. Voor de jonge man is het colbert zelfs een tuniek gewor den. Eindeloos veel variaties op dit thema, die dikwijls een verrassing zijn. Noemen we de tuniek met rolkraag en lange rits middenvoor, uitgevoerd in wit wollen jersey en gedragen op een wit wollen vrij wijde pantalon. Of een colbert-tuniek, met koperen knopen gesloten en voorzien van een kleine platte ronde kraag; een idem met bloembladvormige hoge revers, weer andere die nog duidelijk colbert zijn, maar dan in blazerstijl. Splitten, maar vooral graag een diepe plooi middenachter vanuit de taille. Nooit saaie stofjes of kleuren. Strepen, ruiten, een enkele visgraat, blinkend wit, lindegroen, beige in pluche of velours. Nooit, maar dan ook nooit meer een wit overhemd! Citroen-geel. hardrose, gifgroen, alles mag, maar liever geen wit. Geen gewone stropdas meer, maar een puur zijden sjaaltje als das ge knoopt met uitwapperende flappen. De pantalons zijn niet nauw meer, de wijdte is nogal variabel, maar het viel ons op dat het merendeel der pantalons breed omgeslagen pijpen had. MaxUmode Nauwsluitend zijn alleen de glim mende zwarte velourspakken voor de avant-garde, die de mode minstens een jaar vooruit wil zijn. De jassenmode is al even gevari eerd. Leuk zijn de Cardin-jassen met rechts opzij of in het midden een dikke lange rits en zakken met ritsen gesloten. Dan is er de maxi-mode in lange koetsierjassen en donkerblauwe zee officiersmantels. Overgrootvader zal ook wel zo'n jas gehad hebben. Voor de volgende winter bontjassen van murmel, schaap en bever (dat laatste alleen voor de rijkaards). Vico in Rotterdam, specialist in suèdekleding, heeft deze bontjassen geïntroduceerd en van ons mag het een succes wor den. want het staat stoer en genoeg lijk. Overigens zijn dit slechts de grote lijnen. Net als in de damesmode, zijn het vaak subtiele details die een pak of jas juist dat heel bijzondere geven. Eén voorbeeld slechts. De traditionele knoopjes op de mouw van een heren- colbert zijn tot dusver sier geweest. Maar Gerard de Both ontwierp een kostuum, waarbij de knoopjes door een echt knoopsgaatje gaan. De man chet kan nu opengeknoopt en zelfs omgeslagen worden. De mannen mo gen niet mopperen, ze kunnen volop kiezen. HELSINKI Terwijl over de ge hele wereld de kerken worstelen met een toenemend predikantentekort meldt de Lutherse Kerk van Finland, dat zij het tekort nagenoeg overwon nen heeft. Op de twaalfhonderd predikants plaatsen zijn maar 17 vacatures. Twee jaar "doden waren dat er nog 70. De theologische faculteit aan de uni versiteit van Helsinki telt 161 studen ten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9