Kamer unaniem tegen visie de Gaulle over Europa HALVARINE NEDERLAND HEEFT MORELE PLICHT JEGENS PAPOEA'S' Gevaarlijke baan wordt veranderd anders v dan andere Uit de Haagse hof geplukt WEINIG KRITIEK OP BELEID MR. LUNS DEBAT OVER BUITEN LANDSE ZAKEN 50% minder calorieën lekker op het brood, gezonder voor uw lijn Mariner-6 op weg naar Mars Scherven Kennedy: wijzig dienstplichtwet In Italië weer massale staking Verkeersleiders bij minister Dipl omaten achter „het gordijn" AI beleefd REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Auto onder trein: man (44) gedood 3 WOENSDAG 26 FEBRUARI 1969 ERA (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Unaniem was de Tweede Kamer gisteren van mening, dat het plan van president De Gaulle voor Europa, geleid door een directoraat van vier landen en een slechten van EEG en NAVO-banden uit den boze is. De liberaal Toxo- peus vond dat Frankrijk weer eens „de baas in Europa wil spelen". Daarmee was de socialist Van der Stoel het eens: „Bij u, over u, zonder u", zo karakteriseerde hij bet uitgelekte plan. caballero constante kwaliteit De heer Van der Stoel dacht dat het Franse streven onvermij delijk zou leiden tot de opbouw van een Europese atoommacht. „Trek maar een vergelijking met de defensie-inspanning van de Sowjetunie." In dat verband kwam ook ter spra ke het nog niet ratificeren van het verdrag tot niet-verspreiding van kernwapens en het belang dat West-Duitsland kan hebben bij het project-Kistenmaker waarmee splijt baar materiaal voor de produktie van kernbommen zou kunnen worden verkregen. De Democraat Visser zette een vraagteken achter de Duitse en Britse houding die weinig reden tot hoop geeft. Dodelijk schot De heer Bos (c.h.) vond het tra gisch dat de oude generaal een „do delijk schot" lost op de Europese ge meenschap. Wanneer straks in het najaar de landbouwfinanciering en de bevoegdheden van het Europese parlement geregeld moeten worden is de kans dat het tot een breuk komt groter dan dat de kleine landen zul len buigen. De heer Bos vond het met de heer Toxopeus Jammer dat president Nixon niet naar Nederland, komt. Toxopeus: „Niet omdat wij een groot land zijn, maar wij hebben wel altijd CALIFORNIË Met twee krachti ge televisiecamera's aan boord is de Mariner-6 dinsdag op weg gegaan naar de planeet Mars. De onbemande Mariner trok een baan van vuur. die kilometers in de omtrek te zien was. toen het toestel maandagavond van Kaap Kennedy werd gelanceerd. De Mariner heeft een tocht voor boeg van 362 miljoen kilometer, een réis van vijf maanden. Men is van plan de koers van het ruimteschip in ongeveer vier dagen te corrigeren. „Wij verwachten niet te kunnen vaststellen of er leven is op Mars, maar we zouden kunnen uitmaken of het zou kunnen bestaan of zelfs of er leven op die planeet is geweest." al dus dr. R. Leighton, die de leiding van het televisie-experiment heeft. Als alles goed gaat, zal de raket met zijn camera's en infrarode lenzen op een hoogte van ongeveer 3218 km boven Mars de oppervlakte onderzoe ken. "FUROPA is bezig de scherven by elkaar te vegen de aan de voor avond van Nixons bezoek zyn ge maakt. De schade is groot en moei lik te herstellen. Zeker behoeft men zich wat Frank rijk betreft niet aan illusies over te geven. Dit geldt in het bijzonder voor de Amerikaanse president, wiens voor naamste bedoeling is geweest de be trekkingen met Parijs hartelijker te maken. Nixon heeft in Engeland niet gepro-, beerd als een kat om de hete brei te! lopen. Hy heeft dingen gezegd die de Franse president niet op prijs zal stellen. Aan het eind van zijn reis gaat Nixon naar Parijs, waar hy als de plan-, nen niet worden gewijzigd door de generaal zal worden ontvangen. Zoals de zaken er nu voorstaan, is de kans dat de Parijsc ontmoeting tol een betere verstandhouding tussen Ame-1 rika en Frankrijk leidt klein. Tenzij Nixon met name wat de Navo betreft plannen achter de hand heeft, die voor de Franse pre sident de moeite van het overwegen waard zyn. De generaal is onberekenbaar. Nu zyn luchtkastelen als een zeepbel uiteen gespat zijn, zal hy mogelyk trachten zich aan de nieuwe omstandigheden aan te passen. Doel zou daarbij voornamelyk zyn. het initiatief niet uit handen te geven en te doen alsof hy de situatie meester is gebleven. Want hy moet beseffen, dat de Euro pese zaken hem nog meer uit de hand zullen lopen zolang hy in zyn ■egatieve instelling volhardt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De grote meer derheid van de Tweede Kamer heeft de regering gisteren voor gehouden dat Nederland een morele plicht heeft tegenover de Papoea's, dat er druk uitgeoefend moet worden op Indonesië om inhoud te geven aan het begrip zelfbeschikking en dat de mili taire onderdrukking in West- Irian onaanvaardbaar is en ern- tig met Indonesië moet worden doorgesproken. De meeste belangstelling ging uit naar het standpunt van de ARP, die de afgelopen maanden de indruk ge wekt had het accent meer op Indo nesië te willen leggen, waar dat in het belang van de Papoea's zelf zou zijn. De heer Geelkerken vroeg: ..Wil de regering niet op korte termijn over leggen met Indonesië èn over de vorm der vrije keuze èn over hetgeen na de keuze dient te geschieden in het belang en tot het welzijn van West-Irian? Zulks met een zo spoedig mogelijke inschakeling in dit overleg van de bevolking zelf". Over de volksraadpleging zei de anti-revolutionair: ..Het „one man one vote" schijnt mij niet te effectu eren. Redelijk zou zijn een directe verkiezing in die gebieden vooral de steden die een voldoende ont wikkelde bevolking hebben. Met daarnaast een getrapte verkiezing (door kiesmannen, red.) in min- der-ontwikkelde gebieden, terwijl in een enkel meest-onderontwikkeld ge bied stam- of dessahoofden de keus zouden moeten doen". Onzekerheid „Het is mogelijk", aldus de heer j Geelkerken, „de onzekerheid van de i WASHINGTON Senator Edward Kennedy van Massachusetts heeft gisteren een wetsvoorstel ingediend tot wijziging van de dienstplichtwet, die volgens hem op sommige punten zeer onrechtvaardig is. Inhakend op een verklaring van president Nixon, dat deze na afloop van de oorlog in Vietnam het dienst plichtstelsel wil herzien en het aantal dienstplichtigen verminderen, stelde Kennedy voor de mogelijkheid tot vorming van een volledig beroepsle ger te bestuderen, en een „nationaal dienstkorps" op te richten voor jon gelui die niet in militaire dienst wil len. Ook sprak hij zich uit voor ver lening van amnestie aan personen, die zich aan de dienst hebben ont trokken door naar het buitenland te gaan. Westirianezen ove? hun toekomst tot een minimum terug te brengen wan neer èn Indonesië èn Nederland in dachtig blijven aan hetgeen zij over wogen toen zij het verdrag van 1962 sloten, namelijk dat het gaat om de belangen en het welzijn van de be volking van West-Irian". Hoe de uitslag van de volksstem ming ook zal zijn, ging hij verder, de Papoea's zullen als goede vrienden en buren bij voortduring te maken heb ben met en moeten samenwerken met al die Indonesische volken die de archipel der duizenden eilanden be wonen. Hoe de uitslag ook zal zijn, ze kunnen rekenen op de belangeloze hulp van Nederland. De heer Van Dis (s.g.) deed een felle aanval op de Ver. Naties in het bijzonder waar het ging om het ga randeren van het zelfbeschik kingsrecht. De heer Jongeling (g.p.v.) dacht dat de volksstemming die nu in West- Irian wordt overwogen een karikatuur van een volksstemming belooft te worden. „Elke man en vrouw moet zich kunnen uitspreken". Men komt nu met 1000 kiesmannen, dat is geen „getrapte maar een doortrapte" volksraadpleging. vooraan gelopen in zaken als de NA VO. Politiek onverstandig". De heer Bos vroeg naar de reden van Nixons wegblijven. De heren Imkamp (dem.), Bos en Dankert (soc.) informeerden naar de hulp aan Biafra. Wat is nu juist? Het rapport van november 1968, waarbij de verdeling was: 11 miljoen voor Nigeria en ƒ1 miljoen voor Biafra? De cijfers van Van Walsum: slechts 20 procent naar Btafra? De mening van minister Udink: 55 procent naar j Nigeria en 45 procent naar Biafra? Of de mededeling van minister Luns j dat het overgrote deel van de hulp l naar Biafra gaat? Over het algemeen was de mening van de Kamerfracties, dat het bijzon der moeilijk wordt voedselhulp te ge ven tegen de zin van beide partijen in, waar de honger als militair instrument gebruikt wordt. De heer Mommersteeg (Kath.v.) zag mogelijk heden in het plan-Luns voor interna tionale samenwerking via Ethiopië. De heer Dankert vond dit plan meer voer voor parlementariërs. De heer Bos meende dat plannen en nieuwe initiatieven beslist op zeer korte termijn verwezenlijkt moeten worden. Boekt men geen succes dan meer steun voor particuliere orga nisaties (Interchurch-Aid en het Ro de Kruis) en het accent van de hulp verlening naar Biafra verleggen. Griekenland De socialist Van der Stoel diende een motie in, mede-onder tekend door KVP, CHU, D'66, PPR en PSP. waarin hij de rege ring uitnodigde stappen te doen om Griekenland uit de Raad van Europa te stoten. Hij stelde nog een motie in het vooruitzicht, af hankelijk van het antwoord van minister Luns, .om afwijzend te staan tegenover aansluiting van Spanje met de EEG of een han delsakkoord met dat land. De heer Van der Spek (pac. soc.) deed twee moties het licht zien: er kenning DDR en erkenning Noord-Vietnam, in navolging van Zweden. De heer Van der Stoel zou het toejuichen als geen presi dentsverkiezingen in West-Berlijn gehouden zouden worden en in plaats daarvan een gunstige pasjesregeling bereikt wordt. Toneelspeelster en TV-actrice Kitty Courbols 25 STUKS 11.75-EEN LAURENS PRODUKT ROME In Italië zijn gisteren havenarbeiders, hogere ambtenaren in staatsdienst en onderwijzers in staking geeaan om kracht bii te zet ten aan eisen voor hoger loon en grotere sociale zekerheid. Het ambtenarenaDparaat werd zo goed als verlamd. Ruim 9.000 hogere ambtenaren namen deel aan de sta king. Zij hebben gedreigd op 12 maart voor vier dagen het werk neer te leggen. Door de staking van de havenar beiders werden 51 van de 36 vrachtschepen in de haven van Ge nua, en de helft van de 30 schepen in Napels getroffen. De passa giersdiensten vonden onbelemmerd doorgang. In Bari en Brindisi was de staking volledig. SCHIPHOL Het conflict tussen minister Bakker van Ver keer en waterstaat en het be stuur van het Nederlandse Luchtverkeersleiders Gilde is bijgelegd. Gistermiddag heeft de minister het bestuur ontvangen (Van >nze parlementsredactie) DEN rlAAG - De Tweede Kamerleden Aarden (rad.) en Bos (c.h.) hebben bij het kamerdebat over de begroting Buitenlandse za ken het benoemingsbeleid van ambte naren van de buitenlandse dienst aan de orde gesteld. De heer Aarden wil de deze dienst openbreken. De heer Bos vertelde dat je je soms afvraagt hoe bepaalde ambassadeurs op hun post gekomen zijn. Uit de Kamer kwam de kreet: „Na men noemen" waarop minister Luns de heer Bos vriendelijk verzocht: „Straks graag achter het gordijn." en na afloop verklaarden de ver keersleiders, dat zij uiterst te vreden waren over de openhar tige en prettige sfeer, waarin de besprekingen waren gevoerd. Begin van deze maand toonde de minister zich verbolgen over een communiqué, dat de verkeersleiders „buiten medeweten van hun chefs" aan de pers hadden verstrekt over de vergissingen, die zich bij de T-kruising van twee startbanen had den voorgedaan. De situatie bij de startbaan zal worden veranderd. Voorts is vastgesteld, cfat het Gilde het recht heeft bepaalde mededel in- j gen aan de pers te doen. al blijven de verkeersleiders als ambtenaren aan een zekere zwijgplicht gebonden. (Advertentie) DOOR Gisteren was ik in de bollenstreek en zag dat het stro al van de velden werd gehaald. Grijs en donker strekte zich het land langs de nog bevroren sloten. Alleen in Amsterdam werkten op het Weteringschansplantsoen de gele crocussen zich al moeizaam naar het licht. Maar wellicht is het daar dank zij autodampen en huizenbeschuttine wat warmer dan in de vrije natuur. De Haaese crocussen op het Voor hout heb ik nog niet ontdekt, misschien verbeeld ik het me. maar het is net of er ieder jaar minder komen. Het is gewoon chauvinisme van me, dat ik hier zo naar het voorjaar speur. Vrijdag heb ik namelijk de lente al beleefd tussen de besneeuwde ber gen. Donderdag regende het pijpeste- len in Garmisch-Partenkirchen en vluchtten we in een bus. die ons naar het Oostenriikse Berwanp bracht, een knoedel hotels die als een bijenzwerm aan een berg hangt Er loeide een sneeuwstorm. Het vrijdagse ontwaken in Parten- kirchen gebeurde in de zon en opeens waren witte bergen bruin geworden. De wandellaarzen dus weer aan en naar de de Philosophenweg. Daar wachtte de lente ons lachend op. De klavernlanties stonden ijverig hun blaadïes open te vouwen, de Alpen- roosies staken volledig bebladerde steelties op en eerbiedig voelde ik aan een cyclamenbiad. dat donker- groen stevig op de roodachtige stengel rustte. In deze eeuw van kunstnlanten kun je nooit weten of er niet een erappenmaker aan de gane is geweest! Maar het was echt. Puur en le vend. In de spleten, waar de zon niet komen kon. blonk het ijs op een deci meters hoge sneeuwlaag Wat onze redding werd bij een beijsd padge deelte. Ijskorst stuk maken en de sneeuw er onder uit krabben om op het pad te strooien en dan voetje voor voetje de hindernis nemen. Weer krabben en graaien en dan opeens iets zachts tussen ie vingers. snruiten jong groen, mals gras gras... Kant en klaar voor de eerste zon.. Ik hoop nu maar, dat die zon, toen wij gepasseerd waren, gauw ge komen is. want hoe die om en over en achter de bergen draait zal ik wel nooit leren. Tien meter verder konden wij or een bankje alweer in die zon uitbla zen van de toer, terwijl een goud vink en een elftal meesjes een kwet terend gesprek boven onze hoofden hielden. Is het gek. dat ik nu in Den Haa° naar de lente zoek? Ook daar barst de aarde open. maar da* komt a'lper van drilboren en eraafmachires. dip Spuistraat. Molenstraat. Laan var Mperdervoort en Stationsplpin om woelen. Er komen geen klaverlies en rvcla men uit. maar rioolluchtjes en mod derkluiten. Helaas! Onmiddellijke verlichting van "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten T>eumatlsche pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op dc weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatlc of irritatie van de huid to veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij dc hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. WIERDEN Gisteravond is op een door knipperlichten beveiligde overweg een auto gegrepen door de sneltrein van Wierden n^ir neventer De wagen werd in tweeën gereten en vermorzeld. De inzittende de 44-iari- ge vertegenwoordiger R Niimeijer uit Niiverrial. kwana om het leven. Aanvankeliik bestond de vrees, dat er meerdere mensen in de auto had den gez.eten Enkele uren later kon worden vastgesteld, dat dit niet het geval was Hpt treinstel wri zodanig beschadigd. dat n'et verder gereden kon worden en moest worden weg gesleept. Het bestuur van de Np-teriandsr JbikkprH F5*'chting hoeft rectoren in °en te'ecram aan r,e m!n:s4er var 7 at'pn apvrppoA n' e- °en m'nimumnriis voor brnnd kan worden verwezenlijkt Het bestuur grondt het verzoek op de recente ont wikkelingen in de bakkerij wereld. JNieuiv-Gmnea Toen Duitsland in 1914 tegen België ten oorlog trok. in strijd met zijn bij verdrag vastgelegde verplichting de onzijdigheid van Eelgië te waarbor gen, wekte het de grote verontwaardi ging der openbare mening in vele lan den. Ook Nederland kon slecht verte ren dat een verdrag brutaalweg werd beschouwd als een vod ie >ap:er en dat een klein volk werd vertrapt. Wij leven een halve eeuw later. Er is een verdrag in het nieuws, waarbij Nederland zelf betrokken is Schen ding van dat verdrag bedreigt een an der klein volk met voortgezette onder drukking en met volledig verlies van zijn vrijheid. Onze handtekening bracht dat volk. de Papoea's, onder het voorlonig gezag van Indonesië, met het uitzicht zich in vrijheid te kunnen voorbereiden op een in 1969 te houden volksstemmnig over zijn toe komstig lot. Ik ben dankbaar dat een redactio neel commentaar van 18 februari in dit blad eraan herinnerde dat voor Nederland de handtekening een ver plichting. een verantwoordelijkheid hetekent. God geve dat ons volk in deze geest reageren zal. Helaas zag het er tot dusver nog niet naar uit. Van de vriie voorbereiding van deze volksstemming is tot dusver niets na geleefd. Integendeel: er is geen middel onbeproefd gelaten dat een militaire dictatuur maar kan bedenken om de openbare mening onder druk te zet ten: verbod van verenigingen of ver- 'aderineen tot politieke meningsvor ming. geweld van politie en militairen, gevangenis, verbanning, terechtstellin gen. Een dag of tien geleden heeft zelfs de president van Indonesië de euvele moed gehad te verklaren dat een uitspraak van de Papoea's om hun ei gen vrije weg te willen gaan, door hem zou worden gezien als „verraad". Waarom is hierover in Nederland, na jaren van het lijdelijk aanzien van brutaal onrecht, geen schreeuw opge gaan? Is de maat nu nog niet vol? Willen wij op onze beurt medeplich tig zijn aan het .beschouwen als een vodje papier van een verdrag dat onze handtekening draagt? Beseffen wij niet dat wij hier nu eens een kans en een recht, ja een plicht van spreken hebben, waar opnieuw een klein volk speelbal dreigt te worden van on- barmhart-'^ grote machten? Zijn wij soms. zonder onderscheid van partij onder de indruk van in Indonesië te behalen handelsvoorde len' Eeonnrrvcche ..missies" zijn niet van de lucht: verhanden ons o.a. de nikkelbelangen op Nieuw-Guinea van Hoi en M iller? Zijn onze 200 invloedrijke mannen (volgens Mertens) van mening dat geld niet stinkt? Maar wat denkt nu onze roerige vakbeweging? Waar blijven onze zo fel te"en onrecht ..geëngageer de" ien"eren'> Ts dit het juiste ogen- b'ik voor m'n'ster Luns. dat dezer da gen zijn hoop in de openbaarheid w»rr 'o' n ;k in l0fi9 president «enhsr-to on bezoek aan Vf-Vr'and >si) r,ono Geachte re- 'aet'e viir:o i-,f.on 'i/ dat u het besef van on ze Nederlandse ,-erantwoorde- ,IO_jpr 7I,)f dragen. Den Haag Ir. H. G. C. Cohen Suart

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5