Gehonoreerde huisbezoekers „Bezeten belangstelling" voor cijfers KERN SPECIALISTEN ZIJN TE DUUR Eindrapport grondwet niet meer dit jaar ROXY25 Eeii woord voor vandaag ADVIEZEN LAAT BINNENGEKOMEN BEROEPINGSWERK Zending vraagt voor Biafra 15 miljoen in de greep X van êm. de griep? witte kruis Pleidooi voor subsidiëring open jeugdwerk City: afbrekendan bescheiden bouwen Wereldraad vraagt ton voor Korea Puzzelboek Mathieu Smedts legt functie bij VN neer Waar je ook kijkt steeds meer mensen genieten van Roxy 25. Kerken in Indonesië zijn er niet blij mee (Van onze kerkredactie) DJAKARTA Dr. S. A. E. Nababan, secretaris-generaal van de Raad van Kerken in Indonesië, heeft kritiek ge leverd op de „bezeten belang stelling" over de hele wereld in de statistieken van de groei van het christendom in Indonesië van de laatste paar jaar. De publiciteit, die aan deze beke- ringscijfers gegeven wordt, doet de kerken in Indonesië geen goed, zei hij in een toespraak tot leden van het werkcomité van de Oostazia- tische conferentie van kerken, die een bezoek aan Indonesië brachten. Dr. Nababan sprak ook over de positieve bijdagen aan het contact tussen de godsdiensten in zijn land, die komen van twee bewegingen, die geleid worden door generaal T. B. Simatoepang. In de ene beweging spreken christen- en islamleiders over hun houding tot elkaar. In de andere bespreken christen- en islamjonge- ren hun gemeenschappelijke verant woordelijkheid voor hun land. WOENSDAG 26 FEBRUARI 1969 Eigenlijk lezen we allemaal de bijbel verkeerd. Dominees lezen hem tekst voor tekst, alsof het om een boek vol mooie spreuken gaat. En de meeste gemeenteleden lezen pericopen, alsof de bijbel een soort boek vol losse meditaties is. Dominees zouden gelijk hebben als het boek Spreuken de hele bijbel was en gemeenteleden als de bijbel alleen uit Psalmen bestond. Maar de bijbel is meer. Marcus is één hele lange preek. De pericopen zijn de bouwstenen waarmee gedachten worden ont wikkeld. Dat blijkt heel duidelijk in Marcus 811. „De fari- zeeën liepen uit Dat zijn dezelfde mensen die in het begin van Marcus 7 niet naar Christus wilden luisteren. Daarom stond Hij op en vertrok" naar het land van de heidenen. Hij keerde hun de rug toe en vond een nieuw werkterrein: de heidense vrouw, de doofstomme, de hongerige schare. Ze komen nu om een teken vragen. Ze zijn boos dat de Heiland zich door hun wijze woorden niet de mond laat snoeren. Ze zijn nog bozer, omdat Hij naar de heidenen is gegaan, alsof die Gods genade zouden ontvangen. Ondenkbaar is dat in de ogen van deze farizeeën die menen beslag op God te kunnen leggen. Christus moet bewijzen, dat Hij God achter zich heeft. Ze eisen een teken. En hier blijkt hoe ver ze afstaan van het evangelie. God vraagt geloof, overgave. Deze mensen willen niet geloven; ze vragen bewijzen. Daarmee plaatsen ze zich buiten Gods genade. We lezen vandaag: Mattheüs 14 22—36. Van buiten naar binnen woorden invullen die betekenen: 1. mondwa ter, 2. niet gesloten, 3. opschik, 4. vluchtheuvel, 5. nu en dan, 6. zwak, 7. zwemvogel, 8. vracht, 9. voorwerp ter verlichting, 10. denkbeeld, 11. aan tekening. 12. onderaardse ruimte, 13. zekere dans, 14. nauwe, 15. vet der melk, 16. schans. Bij juiste oplossing vormen de be ginletters de naam van een plaats in Friesland. Elk woord bestaat uit 4 letters. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. parket. 2. krekel. 3. lekker, 4. #erste. 5 relaas, 6. Raalte, 7. lepels, 8. j glegel, 9. rimpel. j Een situatieschets van een oude binnenstadswijk? Enige indruk geven wellicht enkele hoofdkenmerken. Het territoir is groot, het aantal lidmaten relatief laag. De tendens tot vergrij zing is aanwezig: er wonen weinig leidinggevende figuren, waardoor medewerkers bijzonder moeilijk te vinden zijn. Een veelheid van oude ondoelmatige kerk-, wijk- en dienst gebouwen, die bovendien zwaar op de toch al weinig gevulde wijkkas druk ken. Wist u, dat alleen in mijn wijk in totaal 27 bedehuizen (van alle de nominaties) staan? KEUZE Altijd al, maar speciaal in de oude wijk word je voortdurend geconfron teerd met het doen van keuzen. Er is zo ontzaglijk veel werk, waar je in feite als enige full-timer tegenover staat, dat je, om althans enige resul taten te bereiken moet beginnen je te concentreren op het eerst noodzake lijke. Prioriteiten dus. Wat is het eerst noodzakelijke? Daar kom je achter via inventarisa- tieonderzoek en het verzamelen van gegevens over de wijk, zodat een blauwdruk kan worden gemaakt. Die inventarisatie betekende honderden bezoeken. Kernvragen: Acht u zich gebonden aan de kerk? Hebt u con tact? Wilt u dat? Of niet? Op die wijze is er al een zekere sanering gekomen. Jongerenwerk en gezinsdiensten waren enkele gevolgen. Een toneel voorstelling mislukte (minieme be langstelling). Voor de gezinsdiensten ging ik toen werven op twee her vormde scholen. Alle klassen door, waar ik dan over mijn komende preek vertelde Een dialoog met de kinderen. Een stuk vormingswerk om zo grondbegrippen van de bijbel en de kerkdienst tot leven te laten ko men. Hun verzoek op een gegeven mo ment: een kerkdienst vanwege het jubileum van hun gymnastiekclub. Dat vond ik te gortig, maar het werd wel een preek over gymnastiek. In clusief de visualisering: een bok uit de gymnastiekzaal troonde voor de preekstoel in de Grote Kerk... STRAK Binnenstadswijk: groot gebied, weinig lidmaten. De luchtfoto geeft een beeld van de Haagse binnenstad, met in het centrum een vreemde eend: de hoge kantoorflat op de plaats van het afgebrande gebouw voor K. en W. Het werk in de wijkgemeente pro beren we gestalte te laten krijgen vanuit vijf werkgroepen, waarin ker- keraadsleden en medewerkers (niet kerkeraadsleden) zich samen gesteld zien voor een zo begrensd mogelijke opdracht, die weer onderverdeeld kan worden in nog verder begrensde taken. De strakke opzet is daarom zo nodig omdat alle medewerkers zo kunnen weten wat er heel concreet van hen verwacht wordt. Als eerste opdracht is er de pasto rale zorg, die zich voornamelijk zal moeten uiten in bezoek. De werk groep die zich hierop bezint, over weegt onder meer: moet alles en kan alles vrijwillig gebeuren? Met andere woorden: er zou (juist) in de bin nenstad met zijn chronische tekort aan medewerkers plaats moeten zijn voor drie tot vier gehonoreerde krachten, die vijf, zes middagen per week eenzamen en nieuw ingekome- nen bezoeken. Zulk gewaarborgd contactbezoek waarin continuïteit zit, zou een prachtig stuk presentatie betekenen en het inzicht verdiepen in wat er bij de gemeente leeft. Andere gekozen taken, in werk groepen ondergebracht, zijn diako- nale zorg, vormingswerk, financiën, voorlichting. Bescheiden begin van een andere structurele opzet. Maar, zoals gezegd je moet nu eenmaal begrenzen. PERSPECTIEF In elk geval is het een start, die reëel is en perspectief biedt, temeer nu inmiddels besloten is mijn en een aangrenzende binnenstadswijkge- meente bij elkaar te voegen, zodat er twee predikanten zijn (ds. A. M. A. Hellendoorn, gekomen uit Anna Pau- lowna en ik), die samen gespecia liseerd werk kunnen gaan doen. Er is een werkverdeling tot stand gekomen naar ieders specifieke mogelijkhe den. Voor mij persoonlijk betekent dit tweemanschap, dat je als twee full-ti mers in één zij het dan zeer grote wijk steun hebt aan elkaar. Alleen als grotestadsdominee in je wijk met in bescheiden mate wat „vrijwillig heid" om je heen, kun je je zeer verloren voelen. Over de problematiek van bet kerke- werk In de binnenstadswijk Is pas een praktisch boekje verschenen, uitgegeven door de hervormde raad voor de herder lijke zorg. De aanpak en de organisatie worden hierin zeer praktisch aan de orde gesteld. Het Is voor een hele gulden aan de Carneglelaan 9 in Den Haag (giro 58 «3 26) te bestellen. DEN HAAG De staatscommissie voor de herziening van grondwet en kieswet slaagt er niet in dit .iaar haar eindrapport uit te brengen. Wel hoopt men op tijd voor de Kamerverkiezin gen van 1971 met het werk gereed te zijn. Het uitstel is onder meer veroor zaakt door de vele adviezen en door de omstandigheid dat deze adviezen in het algemeen (te) laat zijn binnen gekomen. De regering heeft de staatscommis sie verzocht rekening te houden met enkele prioriteiten waarover voor 1 juni van dit jaar een interimadvies kan worden uitgebracht. Een van de ze prioriteiten is de herziening van de grondwettelijke bepalingen inzake het inkomen van de Kroon. De hui- dise regeling eindigt op 1 januari 1971. FINANCIËN Minister Beernink achtte ook uit stel van behandeling tot de volgende periode voor de regeling van de gelde lijke voorzieningen ten behoeve van de leden van de Staten- Generaal en voor die van de financiële verhouding tussen de staat en de kerkgenoot schappen wel zeeT ongewenst. Het rapport van de staatscommissie voor de zaken van de erediensten zal, NED. HERV. KERK Beroepen te Pernis (toez.): C. W. Corts te Vianen, te Vriezen veen (toez.): J. Groenenboom te Muiden, te Wierden: B. J. Zaal te IJsselmuiden. Aangenomen naar Melissant: V Cysouw, kandidaat te Rijswijk (ZH), die bedankte voor Scherpenisse, naar Eethen en Drongelen: J. Willemsen, kandidaat te Utrecht Bedankt voor Oud-Alblas en Be- zoyen: W. J. C. van Rennes, kandidaat te Utrecht. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravendeel: J. Plan- tinga te Rozenburg. DEN HAAG De Nederlandse Zendingsraad en de Nederlandse Mis sieraad hebben in een telegram aan minister Luns gevraagd, op de kortst mogelijke termijn vijftien miljoen gul den beschikbaar te stellen voor de kerkelijke luchtbrug naar Biafra. Zij vragen de minister verder stap pen te ondernemen bij de Nigeriaanse regering om een einde te maken aan de luchtaanvallen op de luchtbrug. Ook willen zij, dat minister Luns het initiatief neemt tot een gemeenschap pelijke effectuering van een luchtbrug vanuit West-Afrika naar speciaal voor de hulpver'enmg aan te leggen vliegvelden in Biafra. tezamen met het standpunt van de regering, deze maand worden gepubli ceerd. Uit de Kamercommissie was minis ter Beernink gevraagd of niet op kor te termijn in de grondwet moeten worden vastgelegd de spelregels die gelden voor de procedure bij burge meestersbenoemingen. De bewinds man antwoordde hierop dat ir overleg met de commissarissen der Koningin nu een gedragslijn is vastge steld. Als een gemeenteraad om inspraak vraagt, moet hierin worden bewilligd. helpt u eruit (enspaart bovendien de maag) j Poeders, tabletten, cachets. DEN HAAG In sommige plaat sen is men er al toe overgegaan stichtingen op te richten voor het open jeugdwerk. Deze kunnen men sen in volledige of gedeeltelijke dienst nemen ter begeleiding van deze activiteiten. In een rapport doen de Stichting voor maatschappelijk opbouwwerk, de Provinciale jeugdraad en de Stichting culturele raad een be roep op het college van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland het open jeugdwerk van de hervormde gemeente in Leiden te subsidiëren. Door vaste krachten aan te trek ken kan het open jeugdwerk in stand worden gehouden. In veel andere gevallen treden de vol wassen (vrijwillige) begeleiders na korte tijd terug, waardoor het werk een tijdelijk karakter draagt. Kenmerkend is, zo staat nog in het rapport, dat door een toene mende deconfessionalisering in net open jeugdwerk ook steeds meer „open" vormen ten aanzien van de levensbeschouwelijke achtergrond van de deelnemers ontstaat, hetgeen ook van invloed is op de samen stelling van de besturen. Voorzieningen voor deze categorie jongeren zijn nodig. Anders dreigen grote groepen jongeren bij ontsno- ringen betrokken te raken en blijft beïnvloeding en verantwoorde ont spanning achterwege. DEN HAAG Dominee moge tegenwoordig al geen begerens waardig ambt meer zijn, predikant in de binnenstad is dat hele maal niet. Bij vacatures wordt hij pas na lang speuren gevonden (als hü wordt gevonden). Een van de jonge pioniers op dit front is ds. D. A. Cazemier van de Haagse Hervormde wijkgemeente 1, die in een monsterparochie met antiquarische tendenzen aan een volstrekt nieuw beleid vorm probeert te geven. Een van de 27 kerkgebouwen, die in de wijkgemeente van ds. Cazemier en ds. Hellendoorn staan, de Nieuwe Kerk aan het Spui. Er omheen niets dan af braak. Ds. D. A. Cazemier Zo spectaculair en dynamisch als het verhaal over ds. G. Cazemier en zijn wijkgemeente nieuwe stijl in Groningen (Selwerd en Pad- depoel) was (krant van zaterdag jl.), zo onopvallend en haast troosteloos klinkt het relaas van zijn broer, ds. D. A. Cazemier, die in de oude stadskern van Den Haag de structuur van het kerkewerk nieuwe inhoud poogt te geven. Hij behoort tot de categorie, waarvan prof. dr. H. Berkhof verle den week op de hervormde synode zei: Binnenkort zal een voor aanstaand predikant uit een grote stad zijn ambt neerleggen. Hij is niet meer in staat een juiste keuze te maken uit alle taken die op hem afkomen. Deze man meent, aldus prof. Berkhof, dat er teveel van hem geeist wordt, waardoor hij het gevoel krijgt dat hij zijn werk niet goed kan doen Probeer ze ook eens. CNV vraagt om prijsmaatregel UTRECHT Het CNV heeft de strjjd aangebonden met spe cialisten die, aldus blijkt uit een artikel in De Gids, hun (parti culiere) patiënten het vel over de neus halen. Het Christelijk Nationaal Vakver bond schrijft dat de praktijken van een aantal specialisten steeds meer op uitbuiting gaan lijken. De pa- (Van onze kerkredactie) GENEVE De Wereldraad van Kerken heeft de leden-kerken ge vraagd om hondc-rddulzend gulden voor droogteslachtoffers in Korea. Een nu al bijna twee jaar durende droogte dreigt voor 2,4 miljoen men sen catastrofale vormen aan te ne men. De Zuidkoreaanse regering heeft met hulp van de Verenigde Sta ten een voortreffelijk hulpprogramma opgezet. De Koreaanse kerken willen hun hulp vooral op de kinderen richten. Voor tienduizend gulden is het al mo gelijk, om een kinderdagverblijf voor honderd kinderen op te zetten en de kinderen zes maanden van eten te voorzien. De gevraagde honderddui zend gulden moet het mogelijk ma ken, om tien van zulke centra te stich ten in de bedreigde gebieden. Het mes snijdt daarbij aan twee kanten, want de moeders kunnen dan werken om het gezinsinkomen te ver meerderen. tiënten zélf kunnen er niets aan doen. Gevraagd wordt de financie ring van de hele gezondheidszorg binnenkort op de helling te zetten. Maar vóór die tijd moet er ook al iets worden gedaan. Het CNV eist een zeer snelle prijsmaatregel van minister De Block. Blindedarm In Amsterdam is het specialisten tarief het hoogste in ons land. Als voorbeeld wordt genoemd een blin dedarmoperatie, waarvoor een chi rurg bij een ziekenfondspatiënt tach tig gulden ontvangt. Bij een particu liere derde-klas verzekerde patiënt wordt 250 tot 475 gulden in rekening gebracht, voor een 2B-patiënt 475 tot 750 gulden en voor een patiënt die is verzekerd voor de klasse 2A, 750 tot 1175 gulden. De verzekeringsmaatschappijen ramen de stijging van de tarieven van de specialisten op zestig tot hon derd procent in enkele jaren tijds. Optrekken Het CNV vermoedt, op grond van ervaringen van verzekeringsinstellin gen, dat de specialisten buiten de hoofdstad bezig zijn hun tarieven op te trekken tot Amsterdams peil. Maar gelukkig, schrijft De Gids, doen hieraan niet alle specialisten mee. „Heel wat specialisten gaan er blijkbaar van uit, dat ze kunnen re kenen wat ze willen, omdat de ver zekering toch wel betaalt. Maar uit eindelijk komt het natuurlijk terecht op de rug van de patiënt, die de pre mie voor zijn verzekering moet beta len. De premies gaan de laatste jaren angstwekkend snel omhoog", klaagt het CNV. AMSTERDAM De heer Mathieu Smedts (55) heeft per 1 maart zijn functie van hoofdredacteur van Vrij Nederland neergelegd. De redactio nele leiding zal voorlopig worden waargenomen door Rinus Ferdinan- dusse (37), die al vijf jaar als ad junct-hoofdredacteur is opgetreden. Mathieu Smedts is veertien jaar hoofdredacteur geweest. Daarvoor was hij redacteur van de Volks krant, die hij na het bisschoppelijk mandedment verliet. Hij blijft medewerker aan Vrij Ne derland en zal zijn rubriek „Dag boek van een twijfelaar" voortzetten. In wezen hetzelfde beleid dat zijn broer, ds. G. Cazemier, in een volslagen nieuw stadsdeel (Selwerd-Paddepoel te Gronin gen) met succes een heel eind van de grond heeft en waarvan in ons vorige artikel sprake was. U herinnert het zich misschien nog wel: het kerkelijke werk in de wijk speelt zich hoofdzakelijk via werk groepen af, waarbij de kerkeraad als de coördinerende factor fungeert. Beide predikanten proberen daar mee gestalte te geven aan de gedach ten, die in het rapport-Berkhof al enkele malen ter synode aan de orde zijn gekomen. Een rapport dat onder meer pleit voor het functioneren van de kerk in pluralistische zin. (Berk hof zegt: naarmate onze mf?atschap- pij meer een leven in meervoud wordt, moet de kerk haar met een eenredig grotere, ook ambtelijke pluraliteit (meervoudigheid) tegemoet treden. Dat de pogingen om hier iets van te verwerkelijken voor een nieuwe en een heel oude wijk ingrijpend zul len verschillen, moge nu al duidelijk zijn. In de oude wijk begint de domi nee bepaald niet met een schone lei, zoals de pastor in de nieuwe stad waar de woningblokken zich nog pas beginnen aaneen te rijen (de charme van het nieuwe trekt heel wat predi kanten nog wel). AFSTOTEN De oude wijk is bij uitstek pro bleemgebied en ik moest er, zegt ds. D. A. Cazemier, hoe gek het ook klin ken mag op het eerste gehoor, met afbraak beginnen. Er bestaat in zo'n wijk allerlei voor de kerk anno 1969 oneigenlijk werk. dat traditioneel gegroeid is. Het be hoort er wezenlijk niet meer toe. ook al omdat er gespecialiseerde orga nisaties voor bestaan waarbij het kan worden ondergebracht. Voorbeelden: de diaconessenarbeid die hier aan de wijkgemeente ver bonden was en enkele kinderdagver blijven. Ze betekenden een zware fi nanciële belasting en zijn nu afgesto ten door ze bij bestaande, daarop gespecialiseerde organisaties onder te brengen. Bijkomend voordeel: deze taken waren nu ook beter te subsi diëren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2