CONCESSIES KABINET? W k°°*v ,aï)«aU ■■■lammmwti Verhouding Oost- West staat bij Nixon Raadsleden ontvoerd in Sneek voorop Gunstige tendensen Het Kwartet Crita) Wat sneeuw Nog „te vroegvoor algemene prijsstop Premier Esj kol van Israël overleden SCHOLIER STEEKT ZICH IN BRAND Nixon nodigt de Jong en Luns uit VANDAAG GESPREK IN BONN Ajax-Benfica rechtstreeks op televisie JAMIN Nieuwe Lekke Courant Woensdag 26 februari 1969 49ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghcbleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Nieuwe gedachten worden door wijzen bedacht en door zotten verbreid. HEINE „Nee. ik heb geen dor^t ik wi alleen vragen of u de tv wilde i xetten. urr ttitiD DE BILT Om een hogedruk- gebied heen, waarvan het cen trum boven Rusland ligt, werd het afgelopen etmaal met ooste lijke wind vrij koude lucht over Noord-Europa gevoerd. In deze stroming kwamen sneeuwge- biedjes voor, die via Noord- Duitsland naar ons land getrans porteerd werden.Hierbij daalden gedurende de nacht de tempera turen plaatselijk tot enkele gra den onder het vriespunt. Boven Midden-Europa bevond zich lucht waarin temperaturen in het algemeen enkele graden hoger waren. De scheidingslijn tussen deze luchtmassa's liep vanmorgen van Polen naar Bel gië. Het komende etmaal zullen de veranderingen in het weerbeeld van geringe betekenis zijn. Ons land blijft in de oostelijke lucht- aanvoer, waarbij plaatselijk wat sneeuw kan vallen. Vooruitzichten voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; max. temp.: 1 tot 6 graden on der normaal. kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog et maal: 50 procent. 27 februari: zon op 07.31. onder 18.16: maan op 12.30, onder 05.56: 4 maart volle maan. Prijzendebat met veel vuurwerk In Praag Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG In de Tweede Kamer is vanmiddag liet debat over de prijsontwikkelingen begonnen. Het zag ernaar uit dat de discussie vooral van de zijde van de oppositie met veel vuurwerk gepaard zou gaan. Op de vraag evenwel in hoeverre bet kabinet zal zwichten voor de aandrang om een algemene prijsmaatregel te nemen of bepaalde voorgenomen lastenver hogingen uit te stellen, was nog niets met zekerheid te zeggen. BOEDAPEST De Hongaarse voetballer Zoltan Varga, die vlak voor het begin van het Olympische voetbaltornooi, uit het trainingskamp van het Hongaarse elftal verdween en via Luik naar Berlijn vluchtte, is dinsdag door een rechtbank in Boe dapest bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar. Vermoedelijk zal de regering I laten weten, dat zij de tijd voor ingrijpende maatregelen nog niet gekomen acht. In de eerste plaats zou zij lie- j ver willen wachten op de nieuwe prijsindexcijfers over de kosten i van levensonderhoud (over de periode (half januari-half febru ari), die begin volgende maand bekend worden. Voorts is er een duidelijke ten dens merkbaar, dat het bedrijfs leven bezig is ongerechtvaardig de prijsverhogingen (veelal ver- JERUZALEM Vanmorgen is de premier van Israël, Levi Esjkol, in zijn woning in Jeruzalem aan een hartaanval overleden. Esjkol werd 73 jaar. De premier, die al een maand ziek was, had bronchitis. Zijn arts, prof. Mosje Rachmilevitsj, werd vanmor gen vroeg met spoed ontboden toen Esjkol klaagde over pijn in de borst. Korte tijd later overleed hij. Nog vanmorgen kwam het Israëli sche kabinet bijeen om belangrijke kwesties te bespreken, zoals de stap pen na de aanval op het El Al-toe stel in Zürich. In het parlement is Esjkol vandaag herdacht. Levi Esjkol is bijna zes jaar pre mier van Israël geweest. Een uit voerige levensbeschrijving staat el ders in deze krant. oorzaakt door foutieve bereke ningen) ongedaan te maken. Concessies Het moet overigens niet uitgesloten worden geacht, dat het kabinet-De Jong op bepaalde punten concessies zal doen. Zo circuleert in Haagse politieke kringen het gerucht, dat de regering in beginsel bereid zou zijn de voorge nomen verhoging van de motorrijtui genbelasting (per 1 juli) uit te stellen, temeer omdat de automobilisten de laatste jaren reeds meermalen door lastenverzwaring zijn getroffen en straks ook de benzine weer duurder gaat worden (vermoedelijk met 5 cent per liter). De fractie van de Partij van de Ar beid zou aandringen op het laten ver vallen van de accijnsverhoging per 1 juli, uitstel van de huurverhoging van 6 procent per 1 april, verdere ver hoging van het minimumloon en uit stel van de voorgenomen verhoging van de omzetbelasting per 1 januari 1970. Het is duidelijk dat deze en derge lijke eisen ook door andere oppositio nele fracties naar voren zullen wor den gebracht. Zoals bekend heeft de groep-Aar- den vorige week reeds aangedrongen 'op uitstel van de huurverhoging, iets waarvoor minister Schut op grond van diverse redelijke argumenten weinig voelt. ijfsleven Gistermiddag is bij het beeld van de Dokwerker in Amsterdam de februaristaking herdacht. Tijdens de plechtigheid deed zich een klein incident voor toen de beeldhouwer Jutte lid van de Socialistische Jeugd tijdens de kranslegging door burgemeester I. Samkalden een rode vlag over de burgemeestersrug wierp uit protest tegen de herdenking. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE A80NNEE OPGEEFT. Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. van dit blad O hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden De werkgeversorganisaties hebben (als uitvloeisel van hun gesprek met l minister De Block van Economische zaken) in een brief aan al hun leden j met klem aangedrongen op strikte na leving van de prijsgedragsregels. De ondernemers vragen de grootst moge lijke terughoudendheid te betrachten bij eventuele verdere prijsverhogin gen. De organisaties ondersteunen bo vendien het dringende verzoek van de minister om mogelijke prijsverla gingen (o.m. door correctie van een in eerste aanleg niet geheel juist verwer ken van de btw) zo snel en zo volle dig mogelijk door te geven. De verbonden vragen deze mede werking in de overtuiging, dat de huidige prijsontwikkeling voor een niet onbelangrijk deel wordt veroor zaakt door factoren die buiten de di recte invloedssfeer van het bedrijfsle ven liggen. Het bedrijfsleven en daar mee de nationale economie hebben, aldus de brief, er groot belang bij, een versterking van de loon- en prijs- spiraal te helpen voorkomen. Een algemene prjjsstop zonder meer is naar de mening van de werkge versorganisaties een ondoelmatig mid del, ook vanuit de gezichtshoek van de consument, omdat daardoor de in vloed van de concurrentie als belang rijkste prjjsdrukkende factor prak tisch zou worden uitgeschakeld. Meevallen Inmiddels zijn V en D en Albert Heijn een actie begonnen, waaruit moet blijken, dat de prijsverhogingen van de laatste maanden nogal mee vallen. In grote advertenties verge lijkt V en D de prijzen tussen oktober vorig jaar en februari dit jaar. Deze lijsten geven voor de meeste produk- ten gelijke prijzen te zien. in enkele gevallen een kleine verhoging en ver scheidene andere gevallen zelfs een daling. Albert Heijn heeft de discussie over prijsverhogingen aangegrepen om een wasmiddelen oorlog te ontketenen. Zij biedt een nieuw wasmiddel ver onder de tot nu toe geldende prijzen van vergelijkbare middelen aan. Dezer dagen heeft ook Philips een aantal huishoudelijke apparaten flink in prijs verlaagd. PRAAG De 18-jarige middelbare j scholier Jan Zajic heeft zich gisteren op het Wenceslas-plein in Praag door verbranding van het leven beroofd. Volgens welingelichte kringen zou j een ongeveer even oude jongc- j man gepoogd hebben zich op dezelfde wijze van het leven te beroven. Hij I zou met zware brandwonden naar een ziekenhuis zijn Overgebracht. Het officiële persbureau CTK maakte alleen melding van de dood van Jan Zajic. In een afscheidsbrief zou deze hebben verklaard te beho ren tot de groep van ongeveer 15 jongeren, die zich hadden verzameld rondom de 21-jarige Jan Palach, de student in de filosofie die op 19 janu ari overleeed nadat hij zich drie da gen tevoren op het Wenceslasplein in brand had gestoken. In zijn laatste brief schreef Palach, dat circa vijftien jongeren hadden beloofd zijn voorbeeld te volgen, als de censuur niet zou worden opgeheven en het door de Russen verspreide blad Zpravy niet zou verdwijnen. Sinds de dood van Palach hebben ongeveer 30 mensen in Tsje- choslowakije gepoogd door middel van zelfverbranding een einde aan hun leven te maken. Onder hen zou den zich tot dusver geen leden van de groep van Jan Palach hebben be vonden. PARAMARIBO In het kort ge ding, dat de KNSM in Paramaribo aanhangig heeft gemaakt i.v.m. de staking van havenvakarbeiders we gens eisen inzake vakantiegelden, heeft de rechter zich onbevoegd ver- klaard t.a.v. het bedrag dat aan va kantiegelden zou moeten worden uit gekeerd. DEN HAAG President Nixon heeft in een telefoongesprek vanuit Brussel gisteren met minister-presi dent De Jong hem en minister Luns uitgenodigd voor een bezoek aan Washington. Over het tijdstip en agenda van het bezoek moet nog overleg worden gepleegd. Nixon deed dit nadat hij kennis had genomen van de Nederlandse perscommentaren op het feit dat hij Den Haag op zijn Europa-reis over slaat. Doekje O- (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) BONN President Nixon, die vanmorgen al in Bonn is gear riveerd om met de Westduitse regeringsleiders van gedachten te wisselen, heeft gisteren in een druilerig en mistig Londen z'n van minuut tot minuut geplande programma volledig afgewerkt. Hoewel er in de Britse hoofdstad natuurlijk diepgaand gesproken is over de politieke rel, die is ontstaan na het gesprek tussen generaal de Gaulle en ambassadeur Soames, zou het overtrokken zijn te beweren dat deze onverkwikkelijke affSire, waar in ook Engeland geblunderd heeft, het voornaamste discussiepunt is ge weest. Het Amerikaanse staatshoofd is nu ook weer niet naar Europa gekomen om zich uitsluitend in de onderlinge samenwerkingsproblematiek te ver diepen, laat staan openblijk partij te kiezen. De meereizende woordvoerders leg gen hier steeds opnieuw de nadruk op. Het gaat volgens hen in de eerste plaats om wereldproblemen, om moeilijkheden dus. die in de verhou ding Oost-West verankerd liggen. Pas in de tweede plaats gaat het om za ken. die de bel rekkingen binnen Eu ropa raken of die tussen Washington en het door Nixon bezochte land. Bondgenootschap Naast het atlantische bondge nootschap en de versterking ervan, SNEEK De raad van de gemeente Sneek moest het dinsdagavond aanvankelijk zonder de raadsleden Jonkers (PvdA) en Van de Akker (PCG). de aanvoerders van de grootste politieke partijen in Sneek. stellen. Beide heren waren, naar achteraf bleek, ontvoerd door de oecumenische jeugdcommissie van Sneek. In de mening per auto naar de raadszitting gebracht te zullen worden, werden zij echter in de auto geblinddoekt en overgebracht naar het jeugdcentrum De Meerpaal. Daar had men een gesprek met de beide raadsleden en in dit gesprek maakte men onder meer propaganda voor de bouw van een groot jeugd centrum in de stad Sneek. De ontvoerders hadden overigens vooraf de burgemeester ingelicht. Zij moesten „voor straf" de volledige raadszitting bijwonen. zijn het Nabije en Verre Oosten gisteren dan ook uitvoerig aan de orde geweest. Het Nabije Oosten vanwege het Israëlisch-Arahisch geschil waar ten spoedigste een oplossing voor moet worden gevonden, het Verre Oosten in verband met de oorlog in Vietnam en de bedreiging van Rnod-C'hina als nieuwe wereldmacht. Een ander punt dat als hoogst ac tueel kan worden aangemerkt, is het topgesprek dat Washington met Moskou voeren wil en waar de Euro pese bondgenoten zich sterk buiten voelen geplaatst President Nixon zal premier Wilson in Jeder ge Tal de verzekering hebben gegeven dat met de partners van tevoren overleg zal worden ge pleegd, als hij erin slaagt de discussie op gang te brengen tussen de Sowjet- unie en de Verenigde Staten met het doel de bewapening wederzijds te temporiseren en van elkaar garanties te krijgen tegen de verspreiding van atoomwapens. Wensen Ook het pakket van Brilse wensen is ter tafel gebracht. Hiertoe behoren onder meer Amerikaanse steun op atomair gebied, monetaire garanties, de toetreding tot de Euromarkt en verlichtingen op handelspolitiek ge bied. Een van de hoogtepunten was een lunch bij koningin Elisabeth in Buc kingham Palace, maar het gesprek dat het Amerikaanse staatshoofd la ter in de middag voerde met de lei ders van de Britse oppositie was, in politiek opzicht toch van meer be lang. Eerst ontving hij de leden van de conservatieve kerngroep, daarna de liberaal Thorpe, en tenslotte ex-premier Harolcl MacMillan, even eens een conservatief. V erlies Premier Wilson heeft deze besloten gesprekken met de oppositieleiders niet erg plezierig gevonden. Hij had de Amerikaanse president liever he lemaal voor zichzelf gereserveerd. Maar Nixon stond erop de bestaan de problemen ook van andere zijde belicht te zien, te meer, daar hij er mee ■-ekent de conservatieven doen dit trouwens ook dat de soci alisten de voor 1971 geplande, maar waarschijnlijk reeds hel volgend jaar te houden algemene verkiezingen dit keer zullen verliezen. Voor vervolg zie pag telefonische uitnodiging uit Brussel van de Amerikaanse president mogen onze ministers De Jong en Luns dan toch eens naar Washington komen. Het is duidelijk een doekje voor het bloeden. Niet dat we het besluit van de heer Nixon om op zijn Europese reis ons land niet aan te doen nu zo onjuist en zo onbillijk vonden. Er moest gekozen worden. En dan blijft een feit een feit. In het geheel van het internationaal ge beuren is ons land een beetje aan de rand komen te liggen. Daaraan veranderen ook de veelvuldige rei zen van onze minister van buiten landse zaken niet zo bijster veel. Zelfs de omstandigheid dat ons land zulk een trouw bondgenoot van Ame rika is kon ons geen bezoek van de president opleveren. We zouden wellicht wat meer aan in ternationale politiek kunnen gaan doen. Bovendien concentreert zich wat we er aan doen voornamelijk om de heer De Gaulle alsof hij onze activiteiten bepaalt. Maar dc we reld zelf is gelukkig groter, en er liggen méér taken. Nu mag dus, als een van zijn zeer vele reizen, onze minister Luns. in gezelschap van onze minister-presi dent. ook naar Washington. Wc zijn er niet van onder de indruk. Het heeft tc veel van dc situatie waar in voor een kind dat zich teleurge steld voelt alsnog na enig zeuren zij nerzijds de teleurstelling een beetje moet worden verzoet. Ministerie akkoord ROTTERDAM Hel ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk heeft de Konink lijke Nederlandse Voetbal Bond la ten weten geen enkel bezwaar te hebben tegen rechtstreekse tv-uit- zending van AjaxBenfica op 5 maart, mits de reportage in de avonduren wordt herhaald. Dit in verband met protesten uit het be drijfsleven waar men bang is voor groot produktieverlies wanneer de wedstrijd alleen 's middags wordt uitgezonden. Inmiddels heeft ook de Franse voetbalbond toestemming 'gegeven voor een rechtstreeks beeldverslag, zodat niets meer een directe uitzen ding vanuit Parijs in de weg staat. Momenteel zijn onderhandelingen gaande tussen de Europese voetbal unie en de Europese radio- en tele visie-organisatie over de prijs. Het is gebruikelijk dat bij een beslis singswedstrijd niet de clubs als on derhandelaars optreden, maar de Europese voetbalunie. Zwitserland, Spanje, Portugal, Bel gië, Frankrijk en Nederland hebben aanvragen ingediend voor een recht streeks beeldverslag van de wed strijd. Omdat het aantal geïnteres seerde TV-maatschappijen betrekke lijk groot is, zullen de rechten zeker enkele tonnen belopen, zo werd door de Europese radio- en tv-organisatie meegedeeld. engelse snijcarameis 250 gram van 79 voor 69 niet te geloven voor die prijst President Nixon heeft op zijn Blitse tour ook Buckinghatti Palace bezocht. Op de foto is hij in geanimeerd gesprek met ko ningin Elizabeth. Achter hen prinses Anne.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1