Commentaar RADIO Liedjestienkamp in Scheveningen Verrassend publiek voor Hans Bik AMADEUS Nixon in Berlijn rechtstreeks op de tv Miljoen zelf-doeners Nationale finale VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN door John Knittel CAROLINA YES 13 WOENSDAG 26 FEBRUARI 1969 Teleurstellend FR viel gisteravond bijzonder veel van de beeldbuis te balen en dat in grote variatie. De NCRV had een plezierige quiz en liet mr. Biesheuvel na zijn rede in Dokkum nu eens haarfijn zijn ideeën over belastingverlaging toelichten. Daarna kon men zien hoe de Italiaanse televisie een rijk zangspel heeft gemaakt van Donizetti's opera Don Pasquale. Charmant om te zienmaar teleurstellend voor de opera-liefhebber. De prachtige zang kwam slecht, tot zijn recht en dien de soms zelfs als achtergrondmuziek bij romantische scènesmet name in het fraaie slotduet: hiervan kwam niets te recht. De artiesten waren te weinig be kwaam in het play back-systeem. Maar wie geen opera-eisen stelde, kon zich best vermaken. Teleurstellend in hoge mate was de eerste aflevering over sexuele opvoeding in de serie Gezond Gezin. Er werd uit sluitend onzekerheid gedemonstreerd en omzichtig langs de dingen heen gepraat in vage taal, ook door de deskundigen die wel zeiden dat het zo fout was, maar op geen enkel punt de ouders van informa tie dienden. Hopelijk worden de volgen de afleveringen wat positiever, anders heeft niemand er iets aan. Uitstekend was bij de NTS de voor lichting in verband met de reis van de Apollo 9. Henk Terlingen wordt een Ne derlandse ruimtevaart-ster: ook uit Ame rika haalde hij prima informatie. Het was een genoegen hem in het steriele pak te horen converseren ten bate van onze kijkers. Een rumoerige documentaire over stu dentenrellen in vele landen en de bedoe ling daarvan, besloot het NTS-program- ma. Ton Reglien kreeg het laatste woord. Gelalen deelde hij mee dat het in Neder land niet tot grote rellen komt, omdat de autoriteiten zover mogelijk meewerken en daardoor de acties hun kracht ontne men. Ze zijn hier te handig, meent hij, HILVERSUM In een ingelaste uitzending neemt de NTS morgen van 9.50 tot plm. 14 00 uur via Neder land 2 van de Duitse televisie (ARD) een rechtstreekse reportage over van het bezoek dat president Nixon aan Berlijn brengt. Een samenvatting van deze repor tage wordt 's avonds van 18.30 tot 18.50 uur op Nederland 1 uitgezon den. In Berlijn zullen Koos Postema en Henk Neuman het commentaar verzorgen. De reportage, waarvoor de Duitse televisie dertig camera's op zes van de belangrijkste punten van de route inzet, omvat onder meer de aankomst van president Nixon op het vliegveld Tempelhof, de inspectie van de Ame rikaanse troepen, het bezoek aan het kasteel Charlottenburg, de Muur en de Siemens-fabrieken waar de Ame rikaanse president een toespraak houdt, en het vertrek van het vlieg veld Tegel. (Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM „Voor mij is het een reusachtige verrassing", zegt KRO's Hans Bik. die vanavond met zijn 7e uitzending „Zelf doen" op de beeldbuis komt. „Mijn publiek bestaat namelijk niet uit hand werkslieden, maar uit juristen, hoge re ambtenaren, artsen, leraren, en niet te vergeten, hun echtgenotes. Weet je, de tuinman heeft wel een broer die metselaar of timmerman is, of alles afweet van loodgieteren en zo. Die hebben allemaal samen mij echt niet nodig om aan hun auto te sleutelen of thuis fijne karweitjes te verrichten." „Maar wel de man, die de hele dag met zijn hoofd heeft gewerkt, die zo'n beetje uit de kleine kinderen is en nu het huis opgeknapt wil hebben. En 's avonds wel eens lekker wil knutselen. Die slaat geen uitzending over." „Was het niet de bedoeling, te mik ken op dat publiek'" „Nee, niet soeciaal. Er bestaat nog altijd veel belangstelling voor doe-het-zelf, daarom zijn wij deze rubriek begonnen. Trouwens, je moét tegenwoordig veel zelf doen, want het wordt hoe langer hoe moeilijker hulp te krijgen van de vakman. Ook al omdat de drang tot verbetering van het interieur steeds groter wordt. En vergeet niet: het vullen van meer vrije tijd." „Ik heb wel begrepen, dat de vak man niet op me zat te wachten, maar zo'n groot intellectueel publiek, nee, daaraan had ik ook niet gedacht. Kijk, dit zijn mensen, die niet hoeven te piekeren, hoe ze het nu zo goed koop mogelijk kunnen doen, er mag wel een goeie boormachine worden gekocht, er mag wel worden gewerkt met materiaal dat iets kost, als het niet te gek wordt Ik merk dat uit de brieven, die na elke uitzending ko men." „Kijkt er ook jeugd mee?" „Nee, helemjal niet, maar dat is niet erg. De kijk'.eeftijd begint zo bij 30, maar de rr.eesten zijn tussen de 45 en 55. Heel veel dames ook. Ze stel len ook vragen buiten de uitzending om en adviseren nieuwe onderwer pen. Ik heb geweldig aardige contac ten met heel wat kijkers. Daaruit maak je ook op, aan welke voorlich ting er behoelte bestaat. Neem nu vanavond. Een item over „Hoe was ik mijn auto7" Je zou denken: nou ja, dat weet iedereen. Maar als je dan zo eens met je microfoon rond gaat, blijkt hpt dat 85 procent van de autowassende leken het totaal ver keerd doen en de boel kapot maken op den duur." „Wordt er veel gevraagd naar ex clusieve karweien?" „Soms, niet veel. Iemand vraagt bijvoorbeeld: hoe kan ik zelf een paar antieke stoeltjes opknappen, of: hoe kan ik weten of mijn auto-accu leeg is? Maar niemand vraagt naar emailleren of pottenbakken of zo. Daar zijn tenslotte speciale cursussen voor." „Ik zal natuurlijk onderwerpen be handelen, die oii de kijkers al be kend zijn, maar omdat ik zorg dat er vakkundige voorlichting is, steek je toch altijd wel iets op en daar gaat het om." „Is de kijkdichtheid voor het pro gramma gemeten?" „Ja, herhaalde malen. Die ligt tus sen de 800.000 en het miljoen en dat is erg veel voor Ned. 2, en dan nog op de woensdagavond, als de speel film er tegenover staat op Ned. 1! De man die de hele dag met zijn handen heeft gewerkt en de vrouw, die moe is van een zware huishouding, wil 's avonds graag rustig een film zien. Maar wie da hele dag zijn hoofd heeft ingespannen, verlangt ernaar als ontspanning zijn handen te ge bruiken." Voor vanavond zijn de onderwer pen, behalve het autowassen: het snoeien van rozen, siersteen aan de wand maken en zacht solderen. Er zullen best weer gegadigden voor zijn, want de vaste items over bloe men en planten trekken veel be langstelling. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NTS zendt vanavond om 6.15 uur op Ned. 1 een samenvatting van het debat dat de Tweede Kamer voert over het prijsbeleid van de regering, uit. In aansluiting op het avondpro gramma op Ned. 1, ongeveer om 11 uur, wordt een samenvatting van het antwoord van 'de regering gegeven. Wie hebben we daar? The Pentangle (De vijfhoek), die er wel uxit treurig bij zit, maar geweldig ran leer kan trekken. De vier heren gitaristen en hun leading-lady hebben in ruim een jaar tijd zoveel successen geboekt, dat ze eind maart in Amerika op toernee gaan, in hun vaderland Engeland platen op de top van de hitparade achterlatende. Maar eerst zyn ze morgenavond te zien en te horen bij de TROS op Ned. 2 en dan nog op het Grand Gala Populaire. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Dit wordt weer een avondje waarop miljoenen zich vol verwachting aan de beeldbuis zetten om na een uur te zuchten: „En tóch was er weer niks aan". Dat her haalt zich op 29 maart onverdroten, want zo gaat het altijd met het Euro visie Songfestival. Niemand kan of wil het missen: de nationale finale nu en het internatio nale festijn in Madrid straks.... en de deceptie zit er al van tevoren in. Deze liedjesevenementen genieten jaar op jaar de hoogste kijkdichtheid en krijgen toch matige tot slechte cijfers van datzelfde gretige kijkpu- bliek. Hoe komt dat toch? Doordat het spanningselement en de nieuwsgie righeid vooraf alles overheersen en de show op zichzelf statisch is en weinig echt vertier biedt. Gewoonlijk vallen de aangeboden liedjes nogal tegen, zowel op natio naal als op internationaal niveau en er is niet veel meer te zien dan een rij vocalisten die allemaal op hetzelf de podium in een fraai versierde zaal mooi aangekleed eenmaal optreden. Dit jaar is het allemaal wat vro lijker voor bezitters van kleurenont- vangers, want de landelijke finale gaat vanavond bont uit. Pim Jacobs is presentator. Wie zich dus realiseert, dat het kijk-evenement groots noch gevari eerd kan zijn maar dat het toch leuk is, bekende en minder bekende ge- Hilversum STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Re clame. NTS: 19.07 Scala: Infor matief programma. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. 20.20 Uitzending van de PvdA. NTS: 20.30 In kleur: Nationale RADIO MORGEIN' 12 m. VARA: Finale Eurovisie Songfestival 18.00 Nieuws. 18.16 Actualitei ten. 18.20 Uitzending CPN. 18.30 Stereo: VARA's (Rijkskeuring: Popshow. 19.05 Stereo: Kinder- journaal. 23.00 koor met pianobegeleiding. 19.30 Nieuws. 19.35 Buitenlands weekoverzicht. 19.45 Stereo: viool en piano (opn). 20.10 Ste reo: Liedjesprogramma. 20.40 Jazzmuziek (opn). 21.00 Amuse mentsmuziek (opn). 21.10 Bij Hilversum I. 402 m. AVRO: n ochtendgym- Stereo: Lichte taan 51 grammofoon uziek. \rox>r>- •WSwfiS D«Vd«: rmaic üuiuvisic ouiiricdi.o. „I 1969 te Scheveningen. 21.30 Het Nieuws veld van eer. speelfilm, nastiek. 7.2( Kunstbezit. Nederland II. NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjeskrant. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. KRO: 19.03 MIK: muzikaal amuse- gJHHPWH" mentsprogramma. STER: 19.56 Sci)°°'_r_adl°; VPRO: AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoon- muzlek. (8.30-8.33 De groente man). 8.50 Morgenwijding. lezing. 10.20 Stereo: Muziek uit de Barok (gr). KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Lost-Vast: gevarieerd programma. (12.15 Boekbespre king; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws: 12.41 Actualiteiten; 12.50 Mlddagpauzedienst). 14.00 Lichte orkestmuziek (gr). 14.15 Stereo: Chansons (gr). 14.30 Klassieke en moder ne harpmuziek (opn). 15.00 Hervormde middagdlenst. NRU: 15.30 Meer informatie over mensen en dingen die StereoM0derne orkest ie^ op de voorgrond tre. (gr.). 9.35 waterstandem 9.40 den (16 ü0 16 Q2 nieuws). de Dorus op visite. 21.35 Country Reclame. NTS: 20.00 Journaal, en Western muziek. 21.55 Cu- STER: 20.16 Reclame. KRO: baans dagboek: gesprek. 22.15 20.20 De Reporter: TV-feullle- Stereo: Nederlandse chansons, ton. 21.10 Zelf Doen: advlezen- RMI-. 10.00 Voor kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen (gr). (11.00 - 11.02 Nieuws). 11.30 Stereo: Viool en piano. 11.55 Beursberichten. 12.00 Ste reo: Licht Instrumentaal NCRV: 17.45 Sportactualiteiten. 18 00 Tijd vrij voor muziek en vrije tijd: oude koormuziek en fanfaremuziek. Hilversum III. 240 m. en tuinbouw. 12.29 Liedjespro- 9.40 instrumentaal programma. m /anamanncu'' i» w gramma. 13.00 Nieuws. 13.11 ïo.OO Nieuws. 10.03 Licht pla- HUversum u 298 m NCRV Jeuedoufz samenwerking Radiojournaal. 13.30 't Muzi- tenprogramma. (11.00 Nieuws). Hilversum II 298 m. NCRV. jeugdquiz insamenwerKing T Ria7.ers Van de mrit: ts.nn Nieuws i?.ns Fellv Stereo: Moderne orkestmuziek (gr). 23.20 Radio Jazz Magazi ne. 23.55 -24.00 Nieuws. 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.46 Actualiteiten. NRU: 19.00 Openbaar Kunstbezit. 19.10 Gastcollege: Onaangepastheid (II). lezing. 20.00 Lichte gram- mofoonmuziek. 20.15 Stereo: België. Kanalen Nederlands: 2 en 10. 18.00 Schooltelevisie. 18.55 Zandmannetje. 19.00 met" Pro" Clvlate. 19.30 Hier spreekt men Nederlands. 19.35 De Weerman. 19.40 Eurovisie: reportage van de voetbal wedstrijd Manchester United Rapid Wlen ln de Kwartfinale kantenuur: I Blazers van de Koninklijke Militaire Kapel; II. Stereo: Omroepkamerkoor; III. Kerkorgelconcert. 14.30 't Is NRU: 12.00 Nieuws. 12.03 Felix Meurders. KRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Actualiteiten. 13.08 Licht platenprogramma. 14.00 Concertgebouworkest en solist om de Europa-beker voor (opn). (In de pauze: plm. 21.20 landskampioenen. (In de pau- programma ze: 20.30 Nieuws). 21.25 Panora- 22.30 ma. 22.15 Gastprogramma: Het vrije woord. 22.45 Nieuws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA VANAVOND VAN 18 - 20 uur - 21.40 Literair over - Nieuws. 22.38 Parlement. NVSH: 22.20 Sextant. NRU: 22 55 Stereo: X. een sprong in het duister. 23.9SHB|Itt Nieuws. 24.00 Historisch: over geschiedenis cn Nieuws. 14.03 Pop-In. (opn). 17.00 Amateurs musice- zoekplaten, ren: mandoline- en harmo nie-orkest. 17.30 Voor de jeugd. 17.55 Mededelingen. vestigde dan wel aankomende sterren van de lichte muze te zien schitteren, kan voor deze keer misschien na af loop wat meer waardering opbrengen voor de NTS. die de nationale finale vanavond in Scheveningen onder haar auspiciën heeft. Het is heel slim van de organisato ren, zoveel buitenlanders in de jury te zetten, want hierdoor kan men peilen, hoe het onverstaanbare Ne derlands aankomt. Dikwijls hebben de zware s- en sch-klanken afstotend gewerkt: daarvan merkt een Neder landse jury niets. Door buitenlanders te laten mee-jureren krijgt men al een idee van wat er op de internationale lied- jesmarkt in trek is dit jaar. Voor de finale in Madrid zegt dit natuurlijk niet genoeg, want daar komen andere juryleden aan bod. En zo krijgen we vanavond Annet Hesterman, Lenny Kuhr. Anneke Grönloh, Linda Ross, Patricia. Connie Vink, Rob de Nijs, Dave, John La- mers en Frankie Luyten in hét strijdperk. Dit jaar niet de bekende figuur van Dolf van der Linden voor het festival orkest, maar Frans de Kok, die met evenveel ambitie zal dirigeren. Dolf van der Linden heeft het te druk met zijn veelvuldig radio- en tv-optreden als dirigent van het Metropoleor kest. Nederland 1 NTS 7.07 uur Scala. 8.30 uur nationale finale Songfestival. 9.30 uur oorlogsproces in speelfilm „Het veld van eer" (18 jaar). Nederland 2 KRO 7.03 uur Mik. 8.20 uur aflevering serie De reporter. 9.10 uur rubriek Zelf doen. 9.45 uur Brandpunt. Hilversum I PARA 8.10 uur liedjesprogramma. 9.10 uur Dorus-show. 9.55 uur gesprek over Cuba. 10.55 uur klassieke muziek (stereo). 11.20 uur jazzmagazine. Hilversum II NRU 8.15 uur Karei Ancerl dirigeert het Concertgebouw orkest; solist Theo Olof, viool. In de pauze literair programma. 10.55 uur Iks, radiomagazine, „een sprong in het duis ter." (Een wereld in wording) 120 Spruit van een nederige arbeidersfamilie had hij maar heel weinig sociale voordelen genoten. Hij had zijn kennis in de loop der jaren vergaard in welke jaren hij de harde school had doorlopen, die alle uitblinkende mensen moeten doorlo pen, als ze opgroeien temidden van kameraden, wier peil van bruikbaarheid en intelligentie veel lager is dan van het hunne. Reeds jaren geleden had Amadeus in Lionel een man van buitengewone bekwaamheid en van bijzondere karakter eigenschappen ontdekt Hij had hem, als menig andere kameraad uitgekozen en had hem, om zo te zeggen, voor de toekomst bestemd. Hij had jaren lang met Lionel in cor respondentie gestaan, hij had hem boeken geleend, waaruit hij landmeten, hydraulica en elektrotechniek kon leren en hij had hem zelfs weten te overreden om zich niet in een onderdeel te specialiseren, maar om een generale kennis op te doen. Het resultaat van het een en ander was, dat Lionel nu een post bekleedde, welke tal van gestudeerde ingenieurs met academische diploma's hem benijdden, weshalve ze hem een antipathie toedroegen, aangezien velen hunner verfeefs gesolliciteerd hadden naar baantjes bij de Rossmer-werken. Lionel was een geboren ingenieur en ofschoon hij ieder ruw werk ter hand kon nemen en zelfs een nog ruwer taal kon spreken, beschikte hij over de subtiele gave van het intuïtief aanvoelingsvermogen en over de innerlijke zin voor logica van een tactvol, beschaafd man. Bovendien had hij zijn idealen. Hij was niet bang voor het op zich nemen van een grote verantwoordelijkheid, hij nam gedurende Amadeus' afwezigheid vaak die snelle, soms wel noodlottige besluiten, die, naar zijn gevoel, Amadeus zou genomen hebben, als hij tegenwoordig was geweest en welke besluiten hij dan ook zeker gebillijkt zou hebben. Gedurende de jaren van hun gemeenschappelijk werken was er een hechte vriendschap tussen hen ontstaan. Ja, men had zelfs van een intieme vriendschap kunnen spreken, waren beider karakters niet gekenmerkt geworden door een grote mate van gereserveerdheid. Hun wederzijdse aanra kingspunten waren zeer talrijk. Ze hielden er dezelfde poli tieke denkbeelden op na, voor zover ingenieurs er denkbeel den op dat gebied op nahouden. Deze denkbeelden concen treerden zich in de bijna religieuze overtuiging, dat de twintigste eeuw overal in de wereld de ingenieurs aan het hoofd van alle mogelijke zaken zou zien. En het was dan ook niet te verwonderen, dat zowel Amadeus als Lionel, als ze in de toekomst keken, vrij waren van de vrees, die menigeen onder hun landgenoten bezielde. Ja, een leven op die hoogte stemt de mens tot nadenken en maakt hem ernstig. Ze waren niet gedwongen besmette lucht in te ademen. Hier in de hoogte was niets te vinden van de stadsweelde, die fnuikend werkt op de kracht der mensen en die hen verwekelijkt. v Onder de hier werkende mannen waren er velen, die een bijzondere aanspraak op Amadeus' vriendschap konden doen gelden, dit waren mannen van verschillend formaat en van verschillende levensomstandigheden. Maar zij allen vertoon den een geheimzinnige gelijkenis, die het oog van een nauw keurig onderzoeker dadelijk zou hebben getroffen. Vooral was de gelijkenis te herkennen in de trotse, makkelijke manier, waarop ze hun hoofden en schouders droegen, in de klare blik hunner ogen, in de milde ironie, die er in deze blik verscholen lag. Op de Rossmer-werken noemde men hen de Atlantropa-broederschap. Het klaroengeschal van een nieuwe beschaving was duidelijk hoorbaar op die Rossmer-werken. Daarin ving men echter ook de droeve tonen van een stervende tijd van impotentie op. Een hon derd miljoen individuele vrijheden zouden misschien opge heven worden, een miljoen kleine voorrechten, zouden wor den ingetrokken, teneinde plaats te maken voor een hogere vrijheid. De mens had heel wat lessen te leren. Een jonge man uit Engeland, Norman Hunt geheten, een grote, rood wangige enigszins barbaars uitziende kandidaat van de .be roemde universiteit van Oxford, die deze universiteit had moeten verlaten vanwege een financieel ongeluk, waarvan zijn vader het slachtoffer was geworden, had zich met een onweerstaanbare kracht aangetrokken gevoeld tot de gropp van mensen, die hij op zijn tocht door de Rossmervallei had leren kennen. (Wordt vervolgd) TELEVISIE VWAVOMJ Hilversum II. 298 m. KRO: Gaité Parlslenne. Sel. „Der 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende TELEVISIE MÓRGEN renade uit „Die Mllllonen des ziek (gr). (7.30 Nieuws; 7.32 Harlekin", Glocken Serenade. Glocken klingen zu den Ster nen. Skating ln Central Park. No happiness for Slater, Soei- 18.50 In al call. Blues march. Come eskrant. rain or come shine, Moanln*. Actualiteiten; 7.50 Overweging; 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. Voor de hulsvrouw. (9.00 - Gymnastiek voor huisvrouw). NRU: 10 00 Wat Kan. heelt dat kind?, pedagogische School-tv. Nederland I. NTS/NOT: 10.35 - 11.50 1 4.00 - 14.50 9.10 School-tv. de België. Nederlands progr. •0: 14.05-15.10 Lappie Loep en de Appelenberg 30. Die nacht was het alleen Lappie, die gebruik maakte van het grote bed, de nachtwind speelde met de gordijnen en Lappie droomde van....nou ja, waar zou Lappie nu van dromen, juist van appelen natuurlijk! Jonas echter droomde niet. Hij was druk aan het werk. Met een ernstig gezicht zat hij over de tafel gebogen en keek naar een grote tekening, die hij uiterst zorgvuldig had gemaakt. „Ja, dat moet ik doen. Dan zal de verkoop nog meer Smidje Verholen en de Knap-Mutator 1154: Intussen ijsbeerden Koning Antonyc II en de Graaf van Lmborg Strom nog steeds in de eeuwen oude keldergewelven rond en ze keken elkaar zorge lijk aan. Zijne Majesteit had juist de laatste boter ham opgegeten, die de Graaf hem had meege bracht, en veegde nu met een fijne zijden zakdoekje enkele kruimels van zijn vorstelijke mond. „Hier is nog een glaasje melk Ma jesteit," zei de Graaf. Maar blijkbaar voelde Koning An tonyc zich al mans genoeg, want hij keurde de melk geen blik waardig. „Dappe re kerels die twee mompelde hij. „Héél dappere kerels. Laten wij oprecht hopen, dat ze erin ge slaagd zijn ongedeerd de heer Bravhencky te bereiken„En als Brav- hencky dan de paleiswacht weet in te schakelen, dan zitten we goed," vulde de Graaf aan. „Onze kleine verzetsbeweging is er namelijk zeker van, dat ook de overste von Msklkraftn op onze hand is!" „Dat heeft alleen betekenis, als von Msklkraftn ook over voldoende betrouwbare soldaten beschikt," zucht te Koning Antonyc. „Anders veroveren we het paleis immers nóóit. Overi gens mijn waarde van Lmborg Stromwat horen wij toch voor een hakken en slaan? Het lijkt wel of er iemand met een houweel tegen de muren staat te beukenEn daar had de goede vorst gelijk in, want aan de andere kant van de dikke muur was een gevangen soldaat waarneembaar. Hij stond daar op kousevoeten, zonder uniformjas, en was krachtig bezig met een groot houweel. Dit forse werk stond onder leiding van een koningsgezinde kor poraal, die goed voor zijn taak berekend was. „Ga d'r maar rustig wat harder tegenaan, broer," snauwde hij. „Het is je opoe niet. Die stenen kennen wel een stevige dreun verdragen!" stijgen. Als ik deze buis nu hier laat beginnen, dan hoeft Lappie ook niet zoveel meer te doen. Ik behoef dan alleen maar de schuif te openen en de vereiste hoeveelheid appelen valt er uit... ja, dat is een idee, dan hoeft er niet gewogen te worden ook..." Jonas was enthousiast over zijn werk. Hij rolde de tekening op en liep, zonder te letten op het nachtelijk uur, de voordeur uit naar zijn bootje.,. FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13