Regeringen doen niets voor Biafra KLEUTERS PROTESTEERDEN Geen honger in Nigeria Parijs onkundig van onthulling Verontwaardiging over „versiering" Boekenbal 20 doden in Biafra na bombardement Ulbricht stelt Bonn teleur Prij sverhoging kamerkaarten ongedaan IOX Stichting wil meer toeristen buiten va ka n tieseizoen Veringa blijft optimistisch Levendige King Lear van Belgische groep Jongen gedood bij oversteken DOOR PANIEK BIJ BRAND NEGEN DODEN Motie verhoging aow verivorpen 11 WOENSDAG 26 FEBRUARI 1969 AMAIGBO In Amaigbo, in Biaf ra, zijn maandag ten minste 20 perso nen onder wie acht kinderen gedood, doordat een Nigeriaanse Iljoesjin «traalbommenwerper een markt aan viel, zo deelde een woordvoerder van een plaatselijk ziekenhuis gisteren mee. Dertig personen werden gewond bij de aanval. Het weer in Europa weer mln.temp. gisteren neer slag Amsterdam geh.bew. -1 0.4 Brussel sneeuw -0 2 Frankfort motregen 1 S Genève mist -1 1 Innsbruck regen 1 3 Kopenhagen sneeuw -4 1 Locamo vrijw.onbew. -4 0 Londen geh.bew. 3 0 Luxemburg zw.bew. 2 3 Madrid -2 0 Majorca l.bew. 4 0 MUnchen zw.bew. 2 3 Nice Parijs vrijw.onbew. 6 0 geh.bew. 4 0.1 Rome Wenen onweer 4 1 geh.bew. 1 0 ZUrich regen 1 2 Abe Nathan met plan Nabije Oosten Antwoord van SCHIPHOL Teleurgesteld over het voortduren van de oor log en de honger in Biafra, heeft Abe Nathan, de 41-jarige Israëli sche vredespiloot, die zich zeven maanden lang met hart en ziel voor hulpverlening aan Biafra heeft ingespannen, er een punt achter gezet. De volkeren uit de hele wereld hebben geld en voedsel gezonden naar Biafra, terwijl hun regeringen apathisch blijven toezien, zei hij gisteren op Schiphol bij zijn aan komst uit New York. Nathan deelde mee, dat een Nigeri aanse piloot, die zichzeld een volken moordenaar noemt, de laatste weken ook bij nacht bommen werpt op de KAMERLID CORNELISSEN TERUG: NOOIT GEARRESTEERD GEWEEST 55 DEN HAAG ,,'t Valt alle maal reuze mee, daar in Nige ria. Er zijn geen tientallen do den per dag, er is geen honger, alleen eenzijdige voeding. Aan het front wordt zo nu en dan wel eens geschoten, maar je kunt echt niet zeggen dat er een regelmatige oorlog woedt." Dat is de globale indruk die het KVP-Tweede-Kamerlid Cornelis- sen, kersvers terug uit Nigeria, van het omstreden gebied heeft meege nomen. De heer Cornelissen is verder nogal onder de indruk gekomen van de argumenten van de federa len. „Zij hebben mij gevraagd: waarom vinden er geen dagvluch ten plaats voor voedsel. Die zullen wij niets in de weg leggen. Het gaat ons om de wapens die onder de dekking van voedsel in Biafra worden ingevlogen." „Ook ik", aldus Cornelissen, die enkele jaren in Nigeria gewerkt heeft en nu op uitnodiging van de regering in Lagos een bezoek van tien dagen aan dat land heeft ge bracht, „zou die voedsel- en wa penvluchter. willen scheiden. Dat lijkt me redelijk en overtuigend, maar Ojoekwoe wil volgens de fe deralen niet. Zij zeggen: die voedselhulp rekt de oorlog, maar dat hebben we er voor over als 'het maar bij voedsel blijft." Militair is de situatie voor Ojoekwoe hopeloos, denkt Cornelis sen. Ojoekwoe beheerst maar 1 procent van het Nigeriaans grond gebied, zo'n 150 bij 70 kilometer. Hoffelijk Over het incident op het vlieg veld? „Het was nauwelijks een in cident. Ik ben niet gearresteerd, maar heel hoffelijk naar een „resthouse" gebracht. Ik werd als VIP behandeld. Maar ik moest m'n filmrolletje afgeven, want ik had een foto van ten neergestorte Rode Kruishelikopter genomen en dat mocht niet van de soldaat die daar op wacht stond. Het was de laatste dia van een rolletje van 36 en dat wilde ik niet kwijt. Nu zullen ze het rolletje daar laten ontwikkelen, de laatste foto eraf halen en de rest aan mij opsturen." Heeft hij met Nederlanders gesproken' „Ja, en ik moet zeggen dat ze erg teleurgesteld zijn over de Neder landse houding. De Nederlandse pers heeft totaal geen begrip voor de Nigeriaanse zaak, zegt men. De Nederlanders daar zijn bang, dat ze niet meer de kansen zullen krijgen die ze altijd gehad hebben. Ze zien het erg somber in. Neem alleen maar de indruk die het stopzetten van de wapenleveranties door Ne derland in Nigeria heeft gemaakt. Ik ben het eens met dat besluit, maar de federalen zeggen: nu we ten we wie onze echte vrienden zijn. We kunnen geen goed doen in Europa, we worden afgeschilderd als moordenaars." Wordt de hulp goed verdeeld en worden de Biafranen die zich over geven goed behandeld? „Ja, er is een overvloed aan voedsel. Alleen is de voeding erg eenzijdig maar dat was het zeven jaar geleden ook. Natuurlijk gaat er wel wat van de hulp verloren, dat is onvermijdelijk. Ik heb de indruk dat de Ibo's die zich overge ven goed behandeld worden. Som migen komen in kampen en dan voornamelijk in gebieden waar de Ibo's een kleine minderheid vor men." Onevenredig groot Is hij zich ervan bewust dat zijn standpunt wel eenzijdig moet zijn (hij was daar op uitnodiging van de Nigeriaanse regering) en dat het volledig afwijkt van wat bekend is geworden tijdens de hearing door de Tweede Kamercommissie? „Kijk eens, ik geef mijn ervarin gen weer en het is best mogelijk dat dit afwijkt van wat tot nu toe bekend is. Maar dat is weer een bewijs dat de aandacht die Biafra hier krijgt, onevenredig groot is. Misschien zal de heer Westerterp, die straks Biafra gaat bezoeken, weer een andere mening dan ik, hebben. Ik geel weer wat men daar zegt en dat is: het conflict is geen broedermoord en zal dat ook nooit worden. Men wil weer één groot Nigeria hebben, dat in Afrika een rol van betekenis kan spelen.' landingsbanen van de vliegveldjes in Biafra. De vlieger wacht tot de lan- dingslichten worden ontstoken, het geen nu eenmaal noodzakelijk is voor het aanvliegen van de vliegtuigen met voedsel van Sao Tomé en van Fernando Poo. „Het gevolg is dat nu ook de laatste weg voor hulpverlening is af gesneden. Particulieren kunnen thans weinig meer doen. Alleen wanneer de buitenlandse regeringen ingrijpen, valt er nog redding te verwachten. Zij moeten voor een staakt het vu ren zorgen, zij moeten pogen de oor log tot een eind te brengen. Onze laatste daad is het Kerstschip met voedsel en medicamenten geweest. Het is daar aangekomen. Ik kan ver der niets meer doen." Israël Nathan heeft nu zijn activiteiten verlegd naar eigen land Israël. Na veel voorbereidend werk en overleg met talloze Joden en Arabieren uit de hele wereld, heeft hij een vre desplan voor het Nabije Oosten uit gegeven, dat is gebaseerd op de stichting van een „Unie van Jeruza lem", een federatie van drie soeverei ne staten: Israël, Jordanië en ,.Pa- lestinië". Als oplossing voor het vluchtelin genvraagstuk stelt Nathan voor, dat Israël deze Arabische vluchtelingen in financieel opzicht volledig schade loos stelt met terugwerkende Icracht van twintig jaar aan renteverlies en/of huurderving. Voorzover mogelijk moet aan deze Palestijnse vluchtelingen het hun vroeger toebehorende land worden teruggegeven. Een Arabier, die aldus zou terugkeren naar zijn land moet zich onderwerpen aan de Israëlische wetten. BERLIJN Oost-Duitsland is be reid de Westberlijners met Pasen in de gelegenheid te stellen hun naaste verwanten in het oostelijk stadsdeel te bezoeken, als de verkiezing van een nieuwe Westduitse president niet in West-Berlijn wordt gehouden. De Oostduitse premier Willy Stoph heeft gisteravond in deze zin geant woord op de brief van burgemeester Klaus Schütz van West-Berlijn, waarin deze zich bereid verklaard had tot onderhandeling over vergro ting van de bewegingsvrijheid voor zijn stad en de bewoners. Dit antwoord stelt Bonn teleur, omdat men daar geen genoegen neemt met een regeling die alleen voor Pasen geldt. Het Russische regeringsblad Izwestia schrijft echter dat pogingen om van de verkiezing in Berlijn af te zien in ruil voor bezoekpassen, on middellijk dienen te worden verwor pen. Dit in tegenstelling met berich ten uit Bonn. dat de Russische am bassadeur Tsarapkin in een gesprek met bondskanselier Kiesinger zelf de- ze ruil had geopperd. DEN HAAG Het bedrijfschap Horeca heeft besloten de prijsver hoging van 25 procent van kamer- kaarten, waarop de logiesprijzen voor hotels worden aangegeven, ge heel ongedaan te maken. Dit is ge schied in overleg met het ministerie van economische zaken. Wbarje ook kijkt steeds meer mensen roken Roxy 25. U toch ook? (Van onze redacteur toerisme) AMSTERDAM De Stichting Nederlands Nationaal Bureau voor Toerisme, het in december opgerichte nationale orgaan voor de Holland-promotie, heeft zich gisteren op een persconferentie gepresenteerd en haar actie-pro gramma bekendgemaakt. Zoals bekend, is de stichting opgericht op advies van een efficiency- bureau, dat een onderzoek in stelde naar structuur en organi satie van de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreem delingenverkeer (die zich tot nu toe met die promotie bezighield). Dit advies hield in, dat de ANVV moest worden ontlast van deze taak en dat deze moest worden uitgevoerd door een commercieel ingestelde stichting. De ANW zou slechts kun nen blijven dienen als overkoepelend orgaan voor de 450 VVV's. Volgens staatssecretaris drs. L. J. M. van Son (economische zaken) is een krachtiger aanpak van de Hol land-promotie noodzakelijk om toe nemende buitenlandse concurrentie het hoofd te bieden. Waar bekende vakantiegebieden steeds intensiever worden geëxploiteerd en grote nieu we toeristische gebieden (Afrika en de Caribische eilanden) tot ontwikke ling komen, zal Neddfrland alle zeilen moeten bijzetten om in de belangstel ling van toeristen te blijven. Zeker met het oog op de zeventiger jaren wanneer het wereldtoerisme zich zal verveelvoudigen, zei hij. In dit licht vond hij het nadelig saldo van 400 miljoen gulden op de toeristenverkeersbalans van vorig jaar een duidelijke waarschuwing. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, „Er zijn moeilijkheden, maar ik denk dat lk het red", antwoordde minister Ve ringa gisteren op de vraag of hij de onderwijsvraagstukken de baas zal kunnen blijven. Ongeveer een jaar geleden noemde Veringa zich „be heerst optimistisch". Nu het kabinet bijna op de helft van zijn parlemen taire periode gekomen is, zei de mi nister in een bespreking met de pers dat sommige zaken „een beetje in de nevelen zitten", maar dat hij nóg beheerst optimistisch is. Veringa verklaarde niets te weten van een besparing van ƒ700 miljoen die Witteveen volgend jaar zou wil len aanbrengen en waaraan alle de partementen hun bijdrage zouden moeten leveren. Op dit moment is nog niet bekend welke financiële ruimte O. en W. in 1970 zal krijgen. De minister bestrijdt dat hij of de staatssecretaris te weinig aandacht zou hebben voor de problematiek van de werkende ieugd. Er zijn juist heel goede contacten geweest en als er in verhouding iets mis is, dan moet dat op een misverstand berusten. Subsidie Voor stimulering van het toerisme naar en in Nederland zal het Rijk voor dit jaar vijf miljoen gulden bij dragen: een miljoen minder, dan vo rig jaar aan de ANVV werd verleend. Dit betekent, dat de nieuwe stichting het voorlopig zuinig aan zal moeten doen, temeer omdat dit bedrag zal moeten worden gedeeld met de ANVV. Stichtingsdirecteur J. N. Strijkers I zag dit wel als een beperking van de I armslag, maar hoopte toch al dit jaar de nodige acties te kunnen onderne men. Hij verwacht hierbij de steun van het bedrijfsleven. „Tot nu toe subsidieerde dit de ANW met een ton, maar men moet zich realiseren dat voor een breed opgezette Hol landpromotie miljoenen op tafel moe ten komen". Een van de eerste acties is het be vorderen van het toerisme buiten het seizoen. Hierbij denkt men speciaal aan het toerisme uit Zuid-Amerika omdat het reisseizoen in dit continent diametraal tegenover het Europese, Noordamerikaanse en Japanse staat. Ook wil men nieuw toeristisch ver keer stimuleren uit landen, die van ouds al tot Nederlands beste toeris ten leveranciers behoorden: West- Duitsland en Engeland. De stichting zal zich hiertoe speciaal richten tot bijzondere groepen (agrariërs, cultu rele verenigingen, sportclubs enz.). Binnenland Voorts zal ook het binnenlands toe risme verder worden bevorderd. Men denkt hierbij aan het onder de aan dacht brengen van mogelijkheden voor weekends en tweede vakanties. De heer Strijkers: „vorig jaar bleef 53 procent van de Nederlandse va kantiegangers binnen de landsgren zen. Hadden echter tijd en geld géén rol gespeeld, dan zou dit deel slechts 8 procent hebben gevormd. Er ligt hier dus nog een zeer groot werkter rein voor ons braak". Dat de stijgende prijzen, die Ne derland thans tot een „duurte-eiland" hebben gemaakt, een remmende fac tor zullen zijn bij het werk van de stichting, verheelde directeur Strij kers niet. „Maar", zo zei hij, „met dat probleem kampen ook onze expor teurs. We zullen deze barrière moe ten nemen". LAGERHUIS ACHTER WILSON Het Biafra-comité heeft gistermiddag tijdens het buitenlandse-zakendebat in de Tweede Kamer op het Bin nenhof gedemonstreerd om de regering te bewegen actie te ondernemen om leveranties van wapens door Engeland en Rusland aan Nigeria te stoppen. Zij torsten een kruis mee, waarop de woorden: „7000 doden per dag: Biafra". Volgens de demonstranten moet Nigeria worden gedwongen een onvoorwaardelijk staakt het vuren te aanvaarden en de onafhankelijke staat Biafra te erkennen. ZAANDAM Zeven bij Cebeco te Rotterdam aangesloten aan-ver- kooplandbouwcoöperaties in Noord-Holland hebben besloten een commerciële fusie aan te' gaan. Het zijn de coöperaties te Assendelft, Zuid-Oost-Beemster, Hoorn, Kwa- dijk, Oostwoud, Verhuizen en Wie- ringen. Bij reumatische pijnen, spit, neusverkoudheid, verstuikingenen winterhanden. Overal waar warmte helpt, helpt de geneeskrachtige warmte van Philips Infraphil beter. infraphil geneeskrachtige warmte die diep doordringt 45, PHILIPS ROTTERDAM In een vrijwel uit verkochte Rotterdamse schouwburg heeft dinsdagavond het Nationaal To neel van België in het kader van de kulturele uitwisseling tussen Rotter dam en Antwerpen een eerbiedwaar dige voorstelling gegeven van Shake speare's „King Lear". Min of meer een verrassing dit goede spel van on ze zuiderburen, vooral gezien het feit dat King Lear een van Shakespeare's moeilijkst te bespelen stukken is. Het is ruim drie uur echt toneel geworden waarin vele facetten van Shakespeare's onbeperkte schrijvers kunst op het overwegend jonge pu bliek werd overgebracht. De waanzin vormt een belangrijk aandeel in deze grote tragedie die nog na Hamlet, Othello en Macbeth door de grote Zittenblijven kan worden afgeschaft (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Staatssecretaris Grosheide zei gisteren in een gesprek met de pers, dat men het zittenblij ven zou kunnen afschaffen, maar dat dit geen zin heeft zolang nog niet duidelijk is hoe het onderwijs dan moet worden ingericht. Twee jaar geleden is aan de stich ting voor onderzoek van het onder wijs gevraagd om een advies over het zittenblijven. Eind 1968 luidde een voorlopig rapport over deze zaak, dat er niet veel studie meer nodig zou zijn om het zittenblijven te laten ver dwijnen. maar dan moet men ook een ander onderwijs met doorbreking van het jaarklassenstelsel hebben en hiero ver is net laatste woord nog niet ge zegd. Een rapport over deze kant van het vraagstuk moet nog verschijnen, aldus Grosheide. meester werd geschreven. Een zeer trieste waanzin van een teleurgestel de koning die met een nar en simule rende gek door deze vreemde wereld doolt. Een Shakespeareaanse wereld vol liefde en haat, trouw en bedrog, realiteit en onzin Een wereld die jaar in, jaar uit op het toneel reëel tot leven komt, en waar wij steeds op nieuw weer van kunnen genieten, j Het Nationaal Toneel speelde deze Lear in een moderne vertaling van 1 Hugues Pernath en Walter Tillemans. Een taal die af en toe sterk van de oorspronkelijke tekst afweek maar door de levendigheid zeker voldeed. De voorstelling was door regisseur Tillemans groots opgezet met enkele rauwe scènes, duidelijke taal; im mense, maar strak gehouden decors en in een zeer natuurlijke aankleding. Toegegeven, de bijrollen konden ze ker niet allen overtuigen, maar de karakters van Lear Edgar (Glouces- ters zoon) en de nar werden uitste kend vertolkt door respectievelijk Luc Philips, Dirk Decleir en Mare Janssen. Maar ook Jan Decleir als Edmund haalde een ruim voldoende. Jammer was het dat Gaston Van- dermeulen als de Graaf van Glouces ter een wat zwakke indruk maakte (hij was ook moeilijk te verstaan), maar dat kon aan het totaalbeeld nau welijks afbreuk doen. Een fijne to neelavond lyaar we de Belgen zeker dankbaar voor mogen zijn. Het pu bliek beloonde de spelers met een welverdiend apolaus. J. Boddaert AMSTERDAM De 35-jarige ver warmingsmonteur J. J. L. en de der tigjarige bontwerker D. A. B„ die vorig jaar juni een gewapende roof overval pleegden op een geldtrans portauto in het westelijke stadsdeel, werden vanmorgen veroordeeld tot twee jaar en acht maanden met af trek. Er was drie jaar geëist. DEN HAAG In een telegram aan het bestuur van de VARA vraagt het bestuur van de KVP zich af, of de grenzen van het toelaatbare tijdens de tv-uitzending over het Boekenbal van 24 februari niet zyn overschre den. Het KVP-bestuur heeft de uit zending zelf niet gezien, maar gaat af op de reacties. Er zouden foto's van enkele pausen zijn vertoond, die in geen enkel opzicht verband hou den met de „kunstuitingen" op het boekenbal. Het KVP-bestuur zou graag de visie van de VARA op het gebeurde hebben omdat de reacties nogal ver ontwaardigd zijn en meende verder, dat de in de uitzending geregistreerde feiten op zich zelf uiterst bedenke lijk waren vanuit het oogpunt van doodgewoon fatsoen en respect voor opvattingen van anderen. Intussen heeft ook de Nederlandse Katholieke Boekverkopersbond zijn verontwaardiging lucht gegeven in een telegram aan het bestuur van de Vereniging ter Bevordering van de belangen des boekhandcis en aan de commissie propaganda Nederlandse boek. „Met afschuw en verontwaardiging heeft het bestuur van de Ned. Kath. Boekverkopersbond kennis genomen van een VARA-reportage over de voorgenomen versiering van de zalen waar het komend boekenbal zal wor den gehouden. Daar zullen de paus en het paus schap als decoratiemateriaal worden benut en wel middels beelden die als infaam, smakeloos en uitermate kwetsend voor de katholieke christe nen moeten worden bestempeld. Wij protsteren ten sterkste tegen deze voorgenomen publieke besmeu ring van een voor zeer vele Neder landers heilig ambt en verzoeken met klem bedoelde entourage niet aan te brengen c.q. te verwijderen", aldus het telegram, waarvan afschriften zijn gezonden aan de Nederlandse Boek verkopersbond, de Nederlandse uit geversbond, mgr. drs. Zwartkruis, bisschop van Haarlem en aan de bur gemeester van Amsterdam. „Vulgair" geven de reportage te zien, zodat het zich een oordeel zal kunnen vormen. Intussen heeft de voorzitter van de KVP-jongeren te Maastricht zich na mens zijn bestuur telegrafisch tot leden van de KVP-fractie in de Tweede Kamer gewend met het ver zoek stappen te ondernemen ter voor koming, dat de gewraakte schilderin gen in het Stedelijk Museum worden aangebracht. De heer Jan Hoen, kwalificeerde de schilderingen als vulgaire voorstel lingen, die een zeer laag peil hebben en noch voor de katholieken noch voor christenen in het algemeen aan vaardbaar zijn. Hedenmorgen zou deze aangelegenheid door enkele leden van de KVP-fractie der Tweede Kamer in beschouwing worden ge nomen. SCHIJNDEL Gistermiddag is het vijfjarig jongetje José van Dommelen uit het kerkdorp Wijbosch onder een auto geraakt toen hij plotseling de provinciale weg overstak. Het kind was op slag dood. ZUIDBROEK De zevenjarige Jo hanna Mulder is gisteren om het le ven gekomen. Het meisje wilde op haar fiets de brug overrijden, toen op het zelfde moment een vrachtauto de brug opreed. Zij kwam onder de auto terecht en overleed ter plaatse. LONDEN De Britse rege ring heeft zonder Frankrijk er van in kennis te stellen haar Westeuropese bondgenoten op de hoogte gebracht van de ont hullingen over de „voorstellen" van de Franse president De Gaulle. Dit bleek gisteren uit de verklaring van de Britse minister van buiten landse zaken Stewart, die in het La gerhuis het regeringsstandpunt in het geschil met Frankrijk naar aanleiding van het onderhoud tussen de Gaulle en de Britse ambassadeur Soames ver dedigde. Het Lagerhuis had een spe ciaal debat van drie uur gewijd aan deze controverse. Stewart zei, dat premier Wilson op 12 februari om 16.30 uur bondskanse lier Kiesinger van West-Duitsland over het onderhoud Soames-De Gaul- NEW YORK Een brand in een kantoorgebouw aan de Fifth Avenue in New York heeft gisteren aan ne gen mensen het leven gekost. Onge veer vijftien mensen liepen verwon dingen op. De brand is vermoedelijk veroor zaakt door het ontploffen van twee bussen hoogst brandbare lijm in een architectenbureau op de derde etage. Hef vuur breidde zich snel uit tot twee van de vijf verdiepingen. Een deel van het kantoorpersoneel probeerde met de lift te vluchten, maar deze weigerde doordat mensen tussen de deuren bekneld raakten. Zeven mensen vonden daar de dood. Volgens de brandweer moeten de vluchtenden in paniek een vlakbij gelegen trap over het hoofd hebben gezien. Honderden brandweerlieden bestreden de brand, die na ruim een uur was bedwongen. Het was de zwaarste brand In New York sinds 18 oktober 1966, toen twaalf brandweer lieden de dood vonden in een souter rain op Broadway. De VARA heeft het KVP-bestuur medegedeeld, dat zij het bestuur gaarne alsnog de gelegenheid wil WEST-BERLIJN Ongeveer veertig kleuters hebben gisteren een „inval" gedaan in het redactiebureau van het Westduitse weekblad „Der Stern". In korte tijd hadden zij de muren en deuren volgetekend. terwijl hun ouders waar nodig de artiesten van schone luiers voorzagen Het ging om een protestactie van linkse studenten naar aanleiding van een artikel in het blad, dat er in de twaalf kinderverblijven voor hun kinderen wan toestanden zouden bestaan. Volgens „Der Stern" zouden de kleuters worden verwaarloosd en mis handeld, terwijl zij voorts al politiek zouden worden geschoold, „met alle schade voor de kinderziel van dien." Een woordvoerder van het blad deelde later mee. dat de kleuters in het redactiebureau voor enige duizenden marken schade hadden aangericht. „Der Stern" zou er echter geen politiewerk van maken. Ie had ingelicht, dat Soames om 20.00 uur contact met de Franse autoritei ten had opgenomen, waarna om half één 's nachts de Amerikanen en ver volgens de Europese bondgenoten wer den ingelicht. Schade De bewindsman zei nogmaals dat de regering de bondgenoten moest in lichten omdat de voorstellen van de generaal hun belangen raakten. De conservatieve ex-premier sir Alex Douglas-Home betichtte de Labour-re- gering ervan de Frans-Britse betrek kingen en ook het aanzien van de Britse diplomatie door haar handels wijze ernstig te hebben geschaad. „Dergelijke praktij kep kunnen er volgens hem toe leiden dat buiten landse staatslieden gaan geloven dat hun vertrouwelijke mededelingen aan anderen worden overgebriefd en „ons nooit meer iets van waarde zullen vertellen". Het Lagerhuis gaf echter met 270 tegen 33 stemmen zijn steun aan het regeringsstandpunt in het geschil met Frankrijk. Jeugdorganisaties steunen Surinaamse onderwijzers UTRECHT Acht jeugdorganisa ties gaan een geldinzameling begin nen voor de stakende Surinaamse on derwijzers. Dit heeft een van de in ons land verblijvende onderwijzers, de heer Adema, meegedeeld. Voorts heeft hij een telegram ont vangen van de arbeiders bij de Neder landse Dok- en Scheepsbouwmaat schappij in Amsterdam, die zich so lidair hebben verklaard met de strijd van de Surinaamse onderwijzers en een geldinzameling hebben aangekon digd. De drie onderwijzers, die gister avond hun gesprek met het overlegor gaan van de drie vakcentrales voort zetten, keren tussen 5 en 12 maart naar Suriname terug. (Van onze parlcmentsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren met 79 tegen 52 stemmen een motie van de socialist Vellenga verworpen, de uitkeringen van de aow en aww met 3 procent te verhogen. Het zou een structurele ver hoging moeten zijn, bovenop de 5 pro cent duurtetoeslag en de 1,1 procent per 1 ian. wegens de BTW De KVP wilde eerst het SER- advies over deze materie afwachten en mej. Van Leeuwen verklaarde na mens \RP en CHU dat de verhoging van de aow een van de vele wensen is die bestaan op het gebied van de sociale /erzekeringen. Tegen stemden: de regeringspar tijen, SGP, GPV en de Groep-Harm- sen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11